#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/05/2010 12:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα βρήκε τα λεφτά ο Παπακωνσταντίνου



Τα βρήκε τα λεφτά ο Παπακωνσταντίνου! Είναι στους φόρους. Θα τους δαπανά παραγωγικά και όχι πελατειακά.

Εκεί είναι το άγχος μας. Πως ορίζει το «παραγωγικά και όχι πελατειακά» ο κύριος Παπακωνσταντίνου.

Οι ημέτεροι είναι παραγωγικοί και οι άλλοι πελατειακοί.

Αυτά που μας λέει η καφετζού, ο γυμναστής και η διαιτολόγος είναι παραγωγικά. Τα άλλα είναι πελατειακά.

Αυτά που μας λένε οι υπάλληλοι των Γερμανών είναι παραγωγικά, τα άλλα είναι κερδοσκοπικά – φτου κακά!

Και αυτά που μας λένε οι γιόγκι και οι γκουρού είναι τα πιο παραγωγικά από όλα.

Α.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1134383&lngDtrID=251

Ο κ. Παπακωνσταντίνου  σχολιάζει το σύνθημα «λεφτά υπάρχουν», για το οποίο η κυβέρνηση έχει κατηγορηθεί από τα κόμματα της Αντιπολίτευσης.

Ο υπουργός τονίζει ότι το ελληνικό κράτος, εφόσον συλλέγει τους φόρους, έχει χρήματα. Αν δαπανά παραγωγικά και όχι πελατειακά έχει χρήματα.

«Η ελληνική οικονομία παράγει πλούτο, απλώς κάποιοι τον νέμονται. Άρα λοιπόν χρήματα υπάρχουν.»  δηλώνει

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 10/05/2010 12:12:18

    Η πιό καλή υπηρεσία που μπορεί να προσφέρει στον τόπο,είναι να ξαναφορέσει την βερμουδίτσα του,το μακό μπλουζάκι του,να πάρει και το περιφερόμενο ανά τας Ευρώπας σακίδιο με τα σουτζουκάκια της θείτσας του και να την αράξει μόνιμα στον ναυτικό όμιλο σε Κυκλαδονήσι.Τα ανωτέρω,δεν είναι μόνον προτροπή,είναι και πρόνοια γιά προφύλαξη του εαυτού του,απ'οτιδήποτε ήθελεν προκύψει.

  2. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 10/05/2010 12:15:33

    Μου θυμίζει τη δήλωση Σόλιντ για τα εκτός έδρας αποτελέσματα του ΟΣΦΠ στο CL: "Όσο πιο πολλές φορές παίζουμε εκτός έδρας τόσο περισσότερο αυξάνονται οι πιθανότητες να νικήσουμε". Άρα θα νικήσουμε- συμπληρώνω- επομένως υπάρχουν και λεφτά.

    Πείθομαι μέρα με τη μέρα ότι μας θεωρούν πόπολο, το οποίο τους είμαστε εμπόδιο παρά κίνητρο.

  3. salmonellas avatar
    salmonellas 10/05/2010 12:25:12

    Ayto einai to epipedo, xareite ton oso toy dinete tin efxereia na mas diaskedazei me tis exypnades tou.

  4. ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ avatar
    ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ 10/05/2010 12:25:17

    ΑΪ ΧΑΣΟΥ ΡΕ ΧΑΤΖΗΑΒΑΤΗ...

  5. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 10/05/2010 12:27:39

    όλο και κάτι χαμόγελα βλέπω στο μέγκα όταν λένε οτι θα αποδεσμευθούν τα χρήματα απο το ΔΝΤ, προφανώς ετοιμάζουν τα κουτάλια πάλι.
    Στο τέλος η Ελλαδίτσα θα χρωστάει και τα παλιά και τα καινούρια δάνεια και κάποιοι θα έχουν πάθει τυμπανισμό απο την μάσα.
    κάποιοι λίγοι.

  6. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 10/05/2010 12:32:31

    Εαν είπε αυτό ο Γερμανός σημαίνει ότι σύντομα θα ανοίξει η ΕΚΤ σε απευθείας αγορά ομολόγων από τα κράτη μέλη σε κίνδυνο, που σημαίνει ότι αυτοί που μας έβαλαν στο ΔΝΤ θα πρέπει να ψάχνουν για λαγούμι να κρυφτούν.

    http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1813620

  7. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 10/05/2010 12:35:44

    Κλείστε τους το στόμα, εν ανάγκη δώστε τους μια πιπίλα, μιας και το νοητικό τους επίπεδο δεν είναι μεγαλύτερο από αυτό ενός νηπίου... Από τότε που άρχισαν να μιλάνε, όλα πάνε κατά διαόλου! Επιτέλους, είναι αυτό το πράγμα Κυβέρνηση; Γελάει το σύμπαν...
    Αλήθεια κύριε Χαρτογιακά, γιατί δεν αποσυρόμαστε από το μηχανισμό στήριξης του ΔΝΤ και να προσχωρήσουμε στο μηχανισμό στήριξης της ΕΕ, μιας και αποτελεί όπως φαίνεται πιο συμφέρουσα επιλογή; Αλλά όπως άλλωστε λέει και το σύνθημά σας, "θέλετε να κάνετε την κρίση ευκαιρία...". Μήπως πρέπει να κάνουμε και εμείς την κρίση ευκαιρία και να σας αρχίσουμε στις ντομάτες;

  8. socrates avatar
    socrates 10/05/2010 14:01:50

    Τα βρήκε τα λεφτά το κουτοπόνηρο παιδάκι, πράγματι.
    Τώρα που μειώθηκαν τα εισοδήματα, ανέβηκε η βενζίνη και τρώμε λιγότερο σπάσαμε τους κουμπαράδες των παιδιών.
    Τώρα σπάμε το κεφάλι μας να δούμε πως θα τα βγάλουμε πέρα.
    Όταν αρχίσουμε να τους σπάμε και τα κεφάλια τους τότε θα καταλάβουν το πρόβλημα του κόσμου.
    Μέχρι τότε ας θεωρητικολογούν όσο θέλουν, σύντομα θα τα μάθουν τα μαντάτα.

  9. μας δουλεύουν avatar
    μας δουλεύουν 10/05/2010 14:43:17

    Καλά τα έλεγε στον Αυτιά το πρωί ο έρμος ο Ψωμιάδης, ανανφερόμενος στον Παπακωνσταντίνου, το Δρούτσα και τη Μπιρμπίλλω:
    "Ο Γιώργος μάζεψε τα παιδιά από τα μπαράκια και τους έκανε υπουργούς, τί να περιμένεις;"

  10. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 10/05/2010 15:19:42

    Αγαπητέ / Αγαπητή μου,

    ξέχασες το βαφτιστήρι του Κοκού, το βασιλόφρονα σοσια-ληστή Γερουλάνο...

  11. mr.Pantelis avatar
    mr.Pantelis 10/05/2010 15:19:50

    sto DNT vrikan kalo pelati gia ta epomena 40 xronia...tha mas pioun to aima ...

  12. firiki2010 avatar
    firiki2010 10/05/2010 15:46:58

    Αφού "Λεφτά Υπάρχουν" και το πρόβλημα είναι απλώς η διανομή τους- γνωστή και καταστροφική σοσιαληστρική- συγγνώμη σοσιαλιστική- εμμονή- γιατί η κυβέρνηση δεν τα παίρνει από αυτούς που τα νέμονται (προφανώς κακώς κατά την άποψη Παπακωνσταντίνου) Κι εμείς θα είχαμε γλιτώσει απο την λαίλαπα των μέτρων και η κυβέρνηση θα ήταν "εντός των ιδεολογικών πλαισίων της" (Είχα μια διάθεση κα τελειώσω το σχόλιο με κάτι σαν "Βρε ουστ!!!" τελικά όμως είπα να το αποφύγω).