#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/12/2010 12:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα βρήκαν φαρμακοποιοί - υπουργείο με απελευθέρωση του επαγγέλματος υπό όρους






Συμφωνία, στην οποία κατέληξαν πριν από λίγο υπουργείο Υγείας και φαρμακοποιοί κρατάει ανοικτά τα φαρμακεία. Οι εκπρόσωποι των φαρμακοποιών της Αθήνας και του Πειραιά κατά την συνάντησή της με τον Ανδρέα Λοβέρδο συμφώνησαν να αποδεχθούν το άνοιγμα του επαγγέλματός τους για τους νέους φαρμακοποιούς, επιτρέποντας τις συστεγάσεις. Η ρύθμιση θα αλλάξει το υφιστάμενο καθεστώς που προβλέπει για κάθε άδεια φαρμακοποιού και φαρμακείο. Η έκπτωση (rebate, δηλαδή το ποσό επιστροφής από τα φαρμακεία στα ασφαλιστικά ταμεία) συμφωνήθηκε να είναι κλιμακωτή, αλλά να μην ισχύσει για τις πρώτες 3.000 ή 4.000 ευρώ.

Σε ό,τι αφορά τη λειτουργία το Σάββατο όλων των φαρμακείων και όχι μόνον εκείνων που εφημερεύουν, οι φαρμακοποιοί αντιπρότειναν τη μέση λύση της λειτουργίας ενός 25 ή 30% των φαρμακείων κυκλικά από τους καταλόγους των συλλόγων, όπως ισχύει σήμερα για τις εφημερίες. Ο υπουργός ζήτησε να επιτρέπεται να λειτουργούν όλοι, να είναι δηλαδή στη διακριτική ευχέρεια κάθε φαρμακείου αν θα ανοίξει ή όχι και το ελάχιστο ποσοστό να καθορίζει ο περιφειάρχης αντί του οικείου συλλόγου, ωστόσο οι φαρμακοποιοί σε αυτό το σημείο παραμένουν αρνητικοί. Τελικά μετά από πρόταση του υπουργού «να αφήσουμε το χρόνο να λειτουργήσει υπέρ μας» συμφωνήθηκε το συγκεκριμένο ζήτημα να αντιμετωπιστεί μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα, ώστε να μην μπλοκάρει τώρα τη συμφωνία.

Προηγουμένως ο κ. Λοβέρδος είχε επαναλάβει, μιλώντας στους φαρμακοποιούς, ότι «δεν θέλουμε να ανοίξουν περισσότερα φαρμακεία, επειδή όμως το μνημόνιο μιλά για άνοιγμα του επαγγέλματος πρέπει να βρούμε ισοδύναμα μέτρα». Και εξήγησε: «Γι' αυτό λέμε για λειτουργία το Σάββατο, κλιμακωτή έκπτωση και συνεργασία των φαρμακείων». Στη σύσκεψη, που έφερε θετικό αποτέλεσμα, συμμετείχαν ο υφυπουργός κ. Μ. Τιμοσίδης και ο γενικός γραμματέας του υπουργείου κ. Αντ. Δημόπουλος. Μετά από αυτό το πολυνομοσχέδιο με τις νέες ρυθμίσεις θα κατατεθεί στη Βουλή μέχρι τις 10 Ιανουαρίου.

Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=375312&dt=29/12/2010#ixzz19UnHybTJ


ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 29/12/2010 13:03:45

    Μάλιστα. Ώστε υπάρχει ακόμη ελπίδα.

    Να δούμε όμως αν θα τηρήσει το ΠΑΣΟΚ τη συμφωνία ή αν θα φέρει ξαφνικά κάτι διαφορετικό από τη συμφωνία επειδή "διαφορετικά δεν θα πάρουμε την τέταρτη δόση".

    Κάπως έτσι ξεγέλασαν και τους φορτηγατζήδες. Γιατί κάτι μου λέει ότι το ίδιο θα γίνει κι εδώ;

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ Επώνυμος 29/12/2010 14:27:01

      Μήπως είσαι φιλύποπτος;!
      Εχεις κανένα λόγο να πιστεύεις κάτι τέτοιο;!
      Δε σε έχει πείσει η κυβέρνηση για τη φερεγγυότητά της;! το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Επώνυμος 29/12/2010 16:20:08

      Ποτε τηρησε το πασοκ "συμφωνια"?.... τοτε με τους φορτηγατζηδες πχ..?ΠΟΤΕ ΜΙΑ ΖΩΗ ΥΠΟΥΛΟΙ ΚΑΙ ΨΕΥΤΕΣ..

    • φέρτε πίσω τα κλεμένα avatar
      φέρτε πίσω τα κλεμένα @ Επώνυμος 29/12/2010 16:41:43

      Επώνυμε, το ίδιο σκέφτηκα και εγώ, τους φορτηγατζήδες θυμήθηκα.
      Την συμφωνία που διάβασα παρα πάνω δεν καταστρέφει τον Έλληνα φαρμακοποιό και γι αυτό δεν θα τηρηθεί. Όταν φτάσει η ώρα της υπογραφής θα την αλλάξουν.
      Ο στόχος είναι πλήρης εξαθλίωση του Έλληνα, γενικά. Πως θα αφήσουν απέξω τους φαρμακοποιούς ;
      Η συστέγαση φαρμακοποιών είναι υπερ των φαρμακοποιών. Η σημερινή κυβέρνηση του πασοκ είναι ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΓΕΝΙΚΑ

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ φέρτε πίσω τα κλεμένα 29/12/2010 17:27:52

        ΦΩΝΑΞΕ ΤΟ!!!!!
        Ετσι ειναι..

  2. Kostas D avatar
    Kostas D 29/12/2010 17:38:03

    Δειτε κι αυτο,
    Οι Φαρμακοποιοί ψήφισαν ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΑ
    http://www.antinews.gr/?p=74279

  3. sovokai avatar
    sovokai 29/12/2010 19:03:28

    ελπίζω να τους την φερει ο Λοβερδος και να μαζευτούν.

  4. THEMIS Z avatar
    THEMIS Z 29/12/2010 22:01:08

    Δεν υπαρχει καμια αναγκη να ανοιγει ποσοστο μεγαλυτερο του 20% τα Σαββατα. Εαν θελει ο κ υπουργος να καταργησει το πενθημερο για τους Φαρμακοποιους,επειδη του το ζητησαν τα σουπερμαρκετ,που θελουν και τα φαρμακα,να το καταργησει για ολους τους ελληνες εργαζομενους για να καταλαβαινομαστε που μας οδηγει το μνημονιο,το οποιο εκεινοι επελεξαν για να κρατησουν την εξουσια, και οχι ολοι εμεις που καλουμαστε να σηκωσουμε τα βαρη.Διοτι πως γινεται οι πολλοι να εχουμε πολυ λιγα και οι λιγοι που μας κυβερνατε χρονια να εχετε παρα πολλα?Μαζι τα φαγαμε κ.Υπουργε?

  5. Mυρσινη avatar
    Mυρσινη 29/12/2010 23:39:42

    Το μοναδικο θεμα που απασχολει την πλειοψηφια των φαρμακοποιων ειναι να μπορουν να ματαβιβαζουν τα φαρμακεια τους στα παιδια τους. Οι συστεγασεις που προτεινει το υπουργειο ειναι οτι καλυτερο μπορουσαν να περιμενουν. Με τον ισχυοντα νομο μπορουσαν να τα εχουν σαν μετοχους. Μιλαμε βεβαια παντα για πτυχιουχους φαρμακοποιους. Τωρα θα συστεγασθουν οι γονοι τελειοφοιτοι εις Μπρατισλαβα .Ρουμανια ,Ιταλια και ενιοι εις την ημεδαπην και ουτε γατα ουτε ζημια. Και ολα τα αλλα να τα παρει πισω το υπουργειο δεν προκειται να γινει τιποτα. Και πολυ φοβαμαι οτι ολα γινονται κρυφα . Μακαρι να διαψευστω. Οψομαθα...

  6. straydog avatar
    straydog 30/12/2010 01:05:43

    Μήπως μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος,αν η εμπορία των αδειών φαρμακείου
    πχ απο τους συνταξιοδοτουμενους φαρμακοποιους-και μαλιστα με μαυρα
    χρηματα-θα σταματησει;Αλλοιως το ``ανοιγμα`` ειναι αλλη μια πασοκικη
    μπαρουφα,απλως ο Λοβερδος πετυχε καποιες εκπτωσεις και ξεπουλησε
    τους νεους φαρμακοποιους,που πρεπει να ``σκασουν`` 300 χιλιαρικα+,για την
    αδεια καποιου παλιου.Αληθεια, η ΝΔ,εκτος απο τις γελοιες μεγαλοστομιες
    του Παναγιωτοπουλου,τι λεει;

  7. Twins avatar
    Twins 30/12/2010 01:21:22

    Έκανε κολοτούμπα ο Λοβέρδος και οι Φαρμακοποιοι να ελπίζουν οτι οι Τροικάνοι είναι αρκετά βλάκες ώστε να το χάψουν το μαιμού-"δήθεν" ανοιγμα.

    Πάντως αλήθεια... για τα 300Κ που χρειάζονται για την άδεια πληρώνει κάνεις ΦΠΑ ή φόρο υπεραξίας ή ειναι μάυρα και άραχνα ;
    Συμβολαιογράφος κάνει την μεταβίβαση ;

  8. THEMIS Z avatar
    THEMIS Z 30/12/2010 06:57:52

    Τα φαρμακεια στην Ελλαδα ειναι 3-4 φορες περισσοτερα απο οτι ο μεσος ορος των χωρων της Ευρωπης.Ειναι τυχαιο που ο αριθμος των φαρμακειων στις Ευρωπαικες χωρες ειναι περιορισμενος?Ασφαλως οχι,αφου το φαρμακο δεν ειναι εμπορευμα.Το φαρμακειο οφειλει να εχει στοκαριμενα εκατονταδες διαφορετικα φαρμακα για να ανταποκριθει στο ρολο του, και κατα συνεπεια πρεπει να του αναλογει μια ελαχιστη πελατεια.Οσο για τα ποσα που ακουγονται θα πρεπει να ειναι τρελος κανεις να τα δωσει,δεδομενου οτι ο χωρος ειναι κορεσμενος και απο χρονια τωρα παλευει για την επιβιωση του.

  9. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 30/12/2010 06:58:46

    ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ
    ΤΗ ΤΑΡΙΦΑ.

    ΣΤΗ ΚΑΤΟΧΗ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΥΡΑΓΟΡΙΤΕΣ.

    ΣΤΗ ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΙΑ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟΥΣ ΚΟΤΖΑΜΠΑΣΗΔΕΣ.

    ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑ,ΟΙ ΜΙΣΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑΣΠΑΡΑΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ
    ΜΙΣΟΥΣ......

  10. ΜΠΑΤΗΣ avatar
    ΜΠΑΤΗΣ 30/12/2010 10:12:09

    Μα αυτό που ήθελε η κυβέρνηση το πέτυχε αλλά οι φαρμακοποιοί δεν το πήραν χαμπάρι...η συμφωνία λέει ότι θα είναι δυνατόν να ανοιχτούν και άλλα φαρμακεία εκεί που η ζήτηση είναι πιο μεγάλη..και ανέφεραν μόνο τα νοσοκομεία..
    Εγώ θα πώ επίσης ότι η ζήτηση θα είναι μεγάλη και στα σουπερμάρκετ....
    Την πάτησαν οι φαρμακοποιοί..κρίμα και είναι μορφωμένοι άνθρωποι..