15/07/2010 00:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα βρήκαν με την εργοδοσία

Πάγωμα» των μισθών το 2010, αύξηση 1,5% από 1/7/2011 και 1,7% για το 2012 θα προβλέπει – σύμφωνα με πληροφορίες του ΣΚΑΪ – η τριετής συλλογική σύμβαση εργασίας που αναμένεται να υπογραφεί την Πέμπτη μεταξύ των κοινωνικών εταίρων.

Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, θα διασφαλίζεται ο 13ος και 14ος μισθός χωρίς να γίνεται ενσωμάτωση

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 15/07/2010 00:29:34

    Οι βουλευτικές έδρες έκλεισαν.

  2. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 15/07/2010 00:48:16

    Αφου δεν ειχε να χάσει και τιποτα ο Δασκαλόπουλος γιατι δεν μοίραζε αυξήσεις ανάλογες του πληθωρισμου, π.χ. 5-6%? Δυστυχώς ακόμα και αυτή η ασήμαντη αυξηση του 3,2% συνολικά στην 3ετία, θα είναι εν τελει ανευ αντικειμένου αφού οι επιχειρήσεις θα κλείνουν η μία μετά την άλλη. Π.χ. αν στους 4.500 εργαζόμενους του Αντλάντικ που θα βγούν στην ανεργία απο αυριο, προστεθούν και οι δεκάδες προμηθευτικές επιχειρήσεις με τίς εκατοντάδες εργαζόμενους, που θα τίς πάρει μαζί του, αφού θα μείνουν με τίς επιταγές στο χέρι για σουβενίρ, που θα πάει η ανεργία? Και ακόμα η ουρά ειναι μεγάλη... Δεν ειμαι μάντης κακών αλλά σημειώστε οτι στα τέλη του χρόνου η ανεργία θα ξεπεράσει το 25%! Οπότε ας μην επιχαίρουν οι εργατοπατέρες, ουτε ο εισοδηματίας Δασκαλόπουλος ουτε οι Ασημακόπουλοι και κάτι Κορκίδηδες με τα μαγαζάκια των 2-3 ατόμων (δηλ. αυτοι οι γυναίκες τους και τα παιδιά τους) για την συμφωνία. Η δυναμική είναι τέτοια που αν δεν αλλάξει ολη η φιλοσοφία της οικονομικής και φορολογικής πολιτικής στο πνεύμα Σαμαρα, δεν θα σκεφτόμαστε καν για αυξήσεις στους επόμενους μήνες, αλλά θα παρακαλάμε για δουλειά και με έκπτωση!

  3. nassos avatar
    nassos 15/07/2010 01:03:50

    Έυχομαι να τους ¨καθήσουν¨ στο λαιμό τα κουλουράκια στο τραπέζι, χαμογελάνε κιόλας τα καθάρματα λές και έκαναν κανένα μεγάλο κατόρθωμα.
    Άθλια υπανθρωπάρια.......

    • 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
      30ς δρομος για τον κορυδαλλο @ nassos 15/07/2010 08:44:38

      λυσσαξατε εσεις του ΚΚΕ να τα διαλυσετε ολα, μηπως και δικαιωθουν τα γκουλαγκ

      • nassos avatar
        nassos @ 30ς δρομος για τον κορυδαλλο 15/07/2010 11:32:08

        ???????

      • petros avatar
        petros @ 30ς δρομος για τον κορυδαλλο 15/07/2010 17:11:04

        παλι το κκε φταιει?

  4. ataktos avatar
    ataktos 15/07/2010 06:31:28

    ο παναγωπουλος έδωσε δημόσια ...όρκο στον ΓΑΠ ότι θα τον υπερασπιστή μέχρι θανάτου ..και όχι στους εργαζόμενους και το σύνταγμα .ο Δασκαλοπουλος .. καλά να είναι η τσέπη του

  5. Αθηναίος avatar