#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/08/2013 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα αυτογκόλ της κυβέρνησης


Πολλά είναι τα αυτογκόλ της κυβέρνησης το τελευταίο διάστημα, σε σημείο που προκαλούν εκνευρισμό στο Μέγαρο Μαξίμου.

Σε μια χρονική περίοδο που η κυβέρνηση προσπαθεί να ανεβάσει στροφές και να δείξει ότι παράγει έργο, υπάρχουν πολλές αρνητικές κινήσεις υπουργών που θολώνουν το κυβερνητικό μήνυμα.

Η πιο ηχηρή κίνηση της τελευταίας περιόδου ήταν η ανακίνηση του θέματος των πλειστηριασμών πρώτης κατοικίας, που ευτυχώς με την παρέμβαση Αντώνη Σαμαρά, έκλεισε.

Και να ήταν μόνο αυτή; Για παράδειγμα προχθές, μάθαμε ότι τα Σούπερ Μάρκετ θα πωλούν ληγμένα τρόφιμα. Αλήθεια ο διορισμένος ( δεν είναι καν βουλευτής, αλλά τυγχάνει πρωτοφανούς ασυλίας) υφυπουργός Ανάπτυξης, αρμόδιος για το εμπόριο, Θανάσης Σκορδάς, θα τα έτρωγε;

Είχε προηγηθεί το σεισμόσημο του Γιάννη Μανιάτη, που το πήρε πίσω κακήν κακώς. Προχθές ακούσαμε τον υπουργό Υγείας Αδωνι Γεωργιάδη να μιλάει με πεζοδρομιακό ύφος (χωρίς να διαφωνούμε με την ουσία τον όσων είπε) σε απεργό, λέγοντάς της, «εάν είχες απολυθεί θα δεις τι εστί βερίκοκο». Και δίκιο να έχει, που έχει, οφείλουν όσοι εκφέρουν δημόσιο λόγο, να είναι πιο προσεκτικοί.

Άλλοι, όπως ο Πάνος Παναγιωτόπουλος, ονειρεύονται να αναλάβουμε τους αγώνες του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου  (Εuro) του 2020.

Τα παραδείγματα πολλά. Ταυτόχρονα υπάρχουν αποφάσεις θετικές που λόγω της έλλειψης κεντρικής επικοινωνιακής στρατηγικής πηγαίνουν στα…αζήτητα. Θα αναφέρω δυο χαρακτηριστικές κινήσεις που έγιναν πριν δυο μέρες: η μια αφορούσε την απόφαση να γίνουν δεκτά όλα τα παιδιά στους βρεφονηπιακούς σταθμούς και η άλλη είχε σχέση με τις πεντάμηνες συμβάσεις σε 50.000 ανέργους. Δυο πολύ καλές ειδήσεις, δεν έτυχαν της προβολής που έπρεπε…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Arximidis avatar
    Arximidis 29/08/2013 10:09:43

    ΠΕΣΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ!!!

  2. fitsoulas avatar
    fitsoulas 29/08/2013 10:50:05

    Ξεχνάτε ότι η επικείμενη επέμβαση στη Συρία δίνει ευκαιρίες για αναβάθμιση του γεωστρατηγικού ρόλου της χωρας, άλλη μια εξαιρετική είδηση που πέρασε στα ψιλά!

    • serman arlen avatar
      serman arlen @ fitsoulas 29/08/2013 11:01:00

      Όταν θα πλακώσουν στην Ελλάδα καμιά διακοσαριά χιλιάδες απελπισμένοι Σύριοι μετανάστες για να αποφύγουν τις βόμβες που θα πέφτουν εκεί, τότε ελάτε να μας πείτε για την αναβάθμιση της χώρας. Μετά θα φταίει ο..σύριζα που υποστηρίζει τους μετανάστες. Καλά ο κυνισμός ("εξαιρετική είδηση" ο πόλεμος!...), αλλά και αφέλεια μαζί;

      • fitsoulas avatar
        fitsoulas @ serman arlen 29/08/2013 15:56:11

        Δε σας καταλαβαίνω. Είναι μια εξαιρετική είδηση, όπως και οι άλλες αντίστοιχες που ακούμε κατά καιρούς από το antinews!

        • Άλφα του Κενταύρου avatar
          Άλφα του Κενταύρου @ fitsoulas 29/08/2013 19:00:53

          Εγώ πάντως, το κατάλαβα το χιούμορ σας νωρίς αγαπητέ.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ fitsoulas 29/08/2013 11:02:38

      Επιτέλους, αγαπητέ, με την επέμβαση στη Συρία θα αναβαθμιστούμε, γενικώς, και θα γίνουμε η ισχυρή Ελλάδα που όλοι ονειρευόμασταν! Πόσο χαίρομαι που ζω τέτοιες ιστορικές στιγμές!!! Πάντα ήθελα να είμαι πολίτης μιας υπερδύναμης.....

    • Abc avatar
      Abc @ fitsoulas 29/08/2013 11:08:00

      Ναι! Ναι! Να πολεμήσουμε όλοι στο πλευρό της Αλ Κάϊντα!

    • Άλφα του Κενταύρου avatar
      Άλφα του Κενταύρου @ fitsoulas 29/08/2013 18:21:58

      ''Η επέμβαση στη Συρία δίνει ευκαιρίες για αναβάθμιση του γεωστρατηγικού ρόλου της χωρας''
      Πιστεύω οτι σαρκάζετε. Αποκλείεται να το εννοείτε. Είναι παρανοϊκό.

  3. Stamatis avatar
    Stamatis 29/08/2013 10:58:35

    Απροσδιόριστα σωστό άρθρο με θετικά και αρνητικά σημεία. Ας μην ξεχνάμε τον πόλεμο με το ψέμα ("λεφτά υπάρχουν", "θα σας επαναπροσλάβουμε") και την ακρότητα ("όλοι οι πολιτικοί είναι απατεώνες").
    Πάντως, αν δεν γίνει κάτι άμεσα που να έχει θετικές επιπτώσεις στον λαό, καήκαμε εθνικώς, όχι παραταξιακώς ή δεν ξέρω... Ο κόσμος έχει πλέον μηδενική υπομονή.

  4. αντιρεαλιστής avatar
    αντιρεαλιστής 29/08/2013 11:05:21

    Ναι το πρόβλημα της κυβέρνησης είναι μόνο η επικοινωνία!Τα πράγματα πάνε τόσο καλά!Ο κόσμος είναι τόσο χαρούμενος και ικανοποιημένος αλλά κάποιος κακός-μάλλον ο Τσίπρας με τις μαγικές του ικανότητες απ'ότι φαίνεται-πείθει τους σιχαμένους τους Έλληνες,που λένε και οι εναπομείναντες νεοδημοκράτες που βρίζουν όλοι μέρα όποιον δεν λατρεύει την Μέρκελ,ό,τι όλα είναι τόσο σκατά!Βρε παιδί μου μάγος θα ΄ναι!

  5. Aggelos avatar
    Aggelos 29/08/2013 11:24:07

    πράγματι έτσι όπως το θέττεις στο γενικό και αόριστο οι δυνατότητες είναι απεριόριστες, αλλά θα'θελα να δώ κι ένα παράδειγμα...

  6. firiki2010 avatar
    firiki2010 29/08/2013 11:40:42

    Δεν πολυκαταλαβαίνω τα περί αυτογκολ. Το θέμα των πλειστηριασμών υπάρχει και κάπως πρέπει να αντιμετωπισθεί. Αν ανοίξετε σήμερα το ψυγείο σας και δείτε στο γάλα ημερομηνία λήξης 28/8 θα το πετάξετε; Δεν νομίζω. Ο Αδωνις δεν έχει ξύλινα γλώσσα. Και στη συγκεκριμένη περίπτωση μια χαρά ήταν η γλώσσα που χρησιμοποίησε. Οποιος τον άκουσε κατάλαβε (και όχι μόνο με το μυαλό). Γιατί είναι τόσο κακό να κάνουμε σκέψεις για να ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΟΥΜΕ στη διοργάνωση του ΠανευρωπαΪκλου 2020; (Αν τα ξέρω καλά πρόκειται να "μοιρασθεί" σε περισσότερες Ευρωπαϊκές χώρες)
    Οσο για τις πεντάμηνες συμβάσεις... δεν είμαι πολύ σίγουρος οτι το κονδύλι δεν θα μπορούσε να διατεθεί πιο δημιουργικά και πιο ... πρωτότυπα

    • Γιάννης Κιαπέκος avatar
      Γιάννης Κιαπέκος @ firiki2010 29/08/2013 13:38:57

      Ασφαλώς δεν μπορείς να καταλάβεις ειδικά όταν χρησιμοποιείς παραδείγματα τύπου "ψυγείου" (δε θα προσπαθήσω να σου το εξηγήσω διότι δε πρόκειται να καταλάβεις). Όσο για τον Γεωργιάδη ασφαλώς δε χρησιμοποιεί "ξύλινη γλώσσα" αφού συμπεριφέρεται και επιχειρηματολογεί ;;; με τηλεοπτικούς όρους. Εν κατακλείδι βρίσκεις ότι όλα τα κάνει σωστά η κυβέρνηση ... μπράβο σου !!!

  7. GJ avatar
    GJ 29/08/2013 12:08:43

    Στα θετικά πρεπει να αναφερθει και η αδιακοπη επισκεψη κρουαζιερόπλοιων στην Ελλαδα και συγκεκριμένα στην Αθήνα. Ενα καμποτάζ μερικών πολιτικάντιδων, δεν επέτρεπε την επισκεψη χιλιάδων τουριστών!!! Αυτα συμβαίνουν οταν μερικοί βάζουν το προσωπικό τους συμφέρον πανω από το κοινωνικο. Πρόσοδος των επιπλέον τουριστών, κοντα στο 1 δις. Ειπατε τιποτα?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ GJ 29/08/2013 15:23:32

      Αυτό είναι σοβαρό νέο. Μόνο που τα κανάλια δεν είναι τόσο ουδέτερα. Να τρομοκρατούν καθημερινά ξέρουν πολύ καλά. Να ενημερώνουν όχι...

  8. George avatar
    George 29/08/2013 12:35:57

    Οι καλές ειδήσεις που λέτε θα ήσαν καλές για το πασοκ, το συριζα τη δημαρ ή τη χα αλλά δεν θα έπρεπε για τη νδ. 50,000 στο δημόσιο χωρίς να κάνουν κάτι για 5 μήνες είναι πέταμα χρημάτων. Το ίδιο και για τα παιδάκια. Μεγάλα κόστη της ΤΑ για να δώσουν υπηρεσίες που θα παρείχε πιό φθηνά ο ιδιωτικός τομέας. Για το τελευταίο (μια και τα λεφτά δεν επαρκούσαν) φύγανε και λεφτά που θα έπρεπε να πάνε στη μηχανογράφηση του δημοσίου....αν αυτό δεν είναι υπανάπτυξη και αδυναμία προοπτικής τότε τι είναι?

  9. ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 29/08/2013 14:03:23

    Ας μην ψαχνόμαστε συνέχεια για γκρίνια.

  10. firiki2010 avatar
    firiki2010 29/08/2013 15:03:52

    Aπό την τελευταία φράση μου θα πρέπει να κατάλαβες ότι δεν θεωρώ πως η κυβέρνηση τα κάνει όλα σωστά. Απλώς κατά τη γνώμη μου η ανάρτηση της χρεώνει λάθος πράγματα.
    Αφού δεν θέλεις να μου εξηγήσεις επειδή δεν θα καταλάβω .... γιατί ασχολείσαι;;;;

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ firiki2010 29/08/2013 19:27:32

      Ηρθε και η απάντηση από τον κ Σκορδά που δημοσιεύεται σε άλλη ανάρτηση του Antinews ... για να .... καταλάβεις.

      • Γιάννης Κιαπέκος avatar
        Γιάννης Κιαπέκος @ firiki2010 29/08/2013 20:48:34

        Βέβαια την ανταπάντηση των Antinews την έκανες "γαργάρα" διότι αν έμπαινες στο κόπο να την μελετήσεις θα καταλάβαινες ότι το παράδειγμά σου με το ληγμένο γάλα στο ψυγείο ήταν τουλάχιστον ατυχές. Όσο για τον κύριο Σκορδά που επικαλείσαι, εκείνο που ξέρω είναι ότι αντί να προστατεύει τα συμφέροντα του λαού λειτουργεί σαν "λαγός" των απαιτήσεων της τρόικας (αρσή απαγόρευσης πλειστηριασμών Α' κατοικίας) οπότε λίγη έως μηδενική αξία έχουν οι δηλώσεις του.

  11. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 29/08/2013 15:26:01

    "50,000 στο δημόσιο χωρίς να κάνουν κάτι για 5 μήνες είναι πέταμα χρημάτων"

    Δεν είμαι σίγουρος πως δε θα κάνουν τίποτα. Και οι μισοί να πάνε σε πόστα που θα δουλέψουν έστω και στο μισό της πληρωμής τους (490Ε) θετικό θα είναι. Άλλωστε είναι σχεδόν κεϋνσιανής αντίληψης μέτρο με στόχο να κινηθεί χρήμα και να κυκλοφορήσει σε μια πεθαμένη αγορά. Έστω να πληρώσουν τους λογαριασμούς τους οι άνεργοι. Που το κακό δηλαδή; Και μάλιστα με χρήματα της ΕΕ.

    • George avatar
      George @ Γεώργιος Τ. 29/08/2013 16:31:35

      Πολύ πρόχειρα και σίγουρα υπάρχουν καλύτερες ιδέες: Α.Με τα ίδια χρήματα επένδυση που θα δημιουργήσει μόνιμες θέσεις εργασίας, Πιό λίγες αλλά με κάποια προοπτική. Β. Με τα ίδια χρήματα κάλεσμα σε εταιρίες να αναλάβουν προώθηση εξαγωγών του πρωτογενή/δευτερογενή τομέα-συγκεκριμένη περιοχή/προιόν/στόχος. Αν τα καταφέρουν τα παίρνουν αν όχι τα χάνουν. Θα μπορούσαμε να επιδοτούμε τα άλευρα και να μοιράζουμε ψωμί με τα ίδια λεφτά. Αγαθό μεν αλλά δε βγάζει πουθενά. Το μέτρο σαφώς είναι Κευνσιανής λογικής αλλά πρέπει να κάνουμε κάτι πιό έξυπνο από το να ανοίγουμε τρύπες και να τις κλείνουμε.

  12. Georges avatar
    Georges 29/08/2013 17:19:24

    Εγώ πάλι είδα στο αντινιουζ την απάντηση του Σκορδά, που μου φάνηκε πειστική και κυρίως με γρήγορα ανακλαστικά. Ο άνθρωπος αντέδρασε αμέσως. Τερματοφύλακα τον έχει βάλει ο Σαμαράς;

  13. MiTheta avatar
    MiTheta 29/08/2013 17:28:19

    Μακάρι όλοι οι υπουργοί να ήταν διορισμένοι (και όχι βουλευτές...). Ο υφυπουργός Ανάπτυξης, αρμόδιος για το εμπόριο, Θανάσης Σκορδάς, έχει δώσει τις εξετάσεις του στον ιδιωτικό τομέα, έχει διακριθεί και είναι γνώστης της αγοράς. Θα προτιμούσατε κανέναν εργατοπατέρα από αυτούς που αλλάζουν τα Υπουργεία σαν πουκάμισα;

    • papadopoulos ilias avatar
      papadopoulos ilias @ MiTheta 29/08/2013 18:40:56

      που ακριβώς έχουν δώσει όλοι αυτοί εξετάσεις?

  14. ο συμπαθών avatar
    ο συμπαθών 29/08/2013 23:51:30

    ...έχει δώσει τις εξετάσεις του στον ιδιωτικό τομέα!