#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/04/2013 20:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα αρνιά που θα μοιράσει η Χρυσή Αυγή, θα είναι ελληνικά;



«Βουλευτές και μέλη της Χρυσής Αυγής θα βρεθούν στην πλατεία Συντάγματος τη Μεγάλη Πέμπτη στις 10 το πρωί για να μοιράσουν παραδοσιακά τρόφιμα του Πάσχα, αρνί, αυγά, τσουρέκι, πατάτες σε άνεργους, άστεγους και όποιοι έχουν ανάγκη με την προϋπόθεση φυσικά να είναι Έλληνες. Όπως αναφέρουν στο κόμμα του Νίκου Μιχαλολιάκου θα δοθεί προτεραιότητα σε τρίτεκνους και πολύτεκνους, αρκεί να έχουν μαζί τους την αστυνομική ταυτότητα που θα αποδεικνύει την εθνικότητα τους».

Κάπου εδώ ξεκινούν τα γραφειοκρατικά και λειτουργικά προβλήματα.

Άδεια οδήγησης κάνει αν δεν υπάρχει ταυτότητα;

Είναι υποχρεωτικό να έχουν εξοφληθεί τα τέλη κυκλοφορίας;

Η ληξιαρχική πράξη γέννησης δεν είναι απαραίτητη;

Με πόσους μήνες «μη ενημερωμένο δάνειο», θεωρείται ο ιδιοκτήτης, άστεγος;

Χωρίς χαρτιά αλλά με δύο μάρτυρες (του Ιεχωβά) καλύπτεται η Επιτροπή που θα κάνει τη «μάνα του τζάμπα»;

Άτομο με ελληνική ιθαγένεια και ταυτότητα με ένα τυχαίο ονοματεπώνυμο, για παράδειγμα Ιακώβ Σημίτης ή Ραχήλ Λεβί μπορεί να πάρει τρόφιμα;

Υπάρχει πρόνοια για τους χορτοφάγους;

Άτομο με μισή καταγωγή ελληνική και χρέη στην εφορία γίνεται δεκτός;

Οι τρίτεκνοι και πολύτεκνοι θα εξυπηρετούνται βάσει υπεύθυνης δήλωσης ή θα βρεθούν κάποιοι να νοικιάζουν παιδιά για να πάρουν τα φαγητά;

Αν κάποιος σκάσει με μύτη «σούβλα» θα του δέσουν το αρνί να είναι έτοιμος;

Άτομο με λίστα (τυρί, ρύζι, καφέ, γάλα, Καμπά) δύναται να εξυπηρετηθεί;

Ας πούμε ότι οι επιτελείς της ΧΑ έχουν σκεφθεί όλα τα πιθανά προβλήματα και έχουν τις λύσεις, είναι βέβαιο ότι τα προϊόντα είναι γνήσια και ελληνικά;

Γιατί και για τα σαλάμια μας διαβεβαίωναν, μέχρι που κάποιοι ζήτησαν μόνιμη απασχόληση, τροφή και στέγη στον Ιππόδρομο…

Διότι αν ο (καρατσεκαρισμένα) γνήσιος Έλλην καταναλώσει αμνοερίφιο Σκοπίων, μήπως μετά αρχίσει να λέει ότι ο Μεγαλέξανδρος «το πήγαινε το γράμμα» ως τις Ινδίες;

Μήπως αμφισβητήσει την αυταπόδεικτη ανωτερότητα της φυλής;

Ποιος μας διαβεβαιώνει ότι αν καταναλώσουμε αυγά Τουρκίας δεν θα γίνουμε εξωμότες;

Αν δεν είναι χρυσά (τα αυγά), μήπως πρέπει να είναι πάλλευκα, δίκροκα και με λογαριασμό στο τουίτερ;

Μεγάλο θέμα υπάρχει και με την πατάτα. Την εισήγαγαν στην Ευρώπη οι Ισπανοί, άρα ρέπει προς τον καθολικισμό. Διότι εμείς μπορεί να τη λέμε «σολανόν το κονδυλόρριζον», (Solanum tuberosum) ή  «γεώμηλο», ή «φυτό που ανήκει στην οικογένεια των Σολανιδών», όμως υπάρχουν πολλά σημεία στην «υπεράκτια» ιστορία της που την καθιστούν ύποπτη. Εισήχθη αμέσως μετά την απελευθέρωση, και στους σπόρους τους κρύβονταν όλα εκείνα τα στοιχεία που μας κράτησαν «ραγιάδες, ραγιάδες»…

Όσον αφορά το τσουρέκι, ας μην το συζητήσουμε καλύτερα. Το παραδοσιακό ελληνικό είναι η «Λαμπροκουλούρα» ή το «Λαμπρόψωμο». Το όνομα "τσουρέκι" προέρχεται από την Τουρκική λέξη "corek" που αναφέρεται σε οποιοδήποτε ψωμί είναι φτιαγμένο με ζύμη που περιέχει μαγιά. Οι Αρμένιοι, καθώς και οι Αζέροι, φτιάχνουν το "churek", ένα στρογγυλό επίπεδο ψωμί πασπαλισμένο με σουσάμι.

Όπως γίνεται αντιληπτό πατάτες και τσουρέκια αποκλείονται. Άρα μας μένουν προς βρώσιν μόνο τα αρνιά και τα ερίφια;

Αυτό ισχύει αν αγνοήσουμε το γεγονός ότι ο όρος Πάσχα προέρχεται από το αραμαϊκό πασ'ά και το εβραϊκό πέσαχ, ενώ παίζει η προέλευση του εβραϊκού όρου να εδράζεται στο ασσυριακό πασαχού ή το αιγυπτιακό πασ' (ανάμνηση) ή πεσάχ (πλήγμα). Σύμφωνα με τις Εβραϊκές Γραφές, το Πάσχα αποτελούσε ανάμνηση της εξόδου από την δουλεία της Αιγύπτου υπό την ηγεσία του Μωυσή μέσω θεϊκής παρέμβασης. Το Πάσχα αποτελούσε οικογενειακή εορτή (την έχουμε διανθίσει προσκαλώντας και αναξιοπαθούντα συμπεθέρια και μπατζανοκούνιαδα) . Εορταζόταν νύχτα, στην πανσέληνο της εαρινής ισημερίας, την 14η του μήνα Αβίβ (που ονομάστηκε Νισάν από τη γνωστή μάρκα αυτοκινήτων) με προσφορά νεαρού ζώου, χρονιάρικου, για να ευλογηθεί από το Θεό όλο το κοπάδι. Το σφάγιο ήταν αρνί ή κατσίκι, αρσενικό και αρτιμελές, και δεν έπρεπε να σπάσει κανένα κόκαλο, εκτός αν ήταν ασφαλισμένο στον ΕΟΠΠΥ.

Για όσους λοιπόν δεν λάβουν υπόψη τους το γεγονός ότι το Πάσχα ξεκινά από τους λαθρομετανάστες Εβραίους που έφυγαν νύχτα από την Αίγυπτο, οι χρηστικές οδηγίες είναι οι εξής:

Το σφαχτό πρέπει τουλάχιστον να φέρει σφραγίδα αγκυλωτού σταυρού στην πλάτη, να μην έχει ουλίτιδα και ραγάδες και σαφώς ο εκδοροσφαγέας να μη μιλά αρβανίτικα. Αν είναι κομμένο μερίδες, προτείνεται στους καταναλωτές να τις κάνουν μια βόλτα κάτω από την Ομόνοια για να δουν αντιδράσεις…

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στέργιος avatar
    Στέργιος 30/04/2013 18:31:41

    Μα επιτρέπεται οι Χρυσαυγίτες να συμμετέχουν σε χριστιανικές θρηκευτικές εορτές; Τι θα πει ο Θωρ; Τι θα πει ο Όντιν; Τι θα πει η Φρέγια;

  2. Lichnee avatar
    Lichnee 30/04/2013 18:48:00

    Δεν μπορώ να καταλάβω αυτήν την εμπάθεια με το μοίρασμα των τροφίμων.
    Τι σας νοιάζει σε ποιους θα τα δώσουν;
    Κλειστό club είναι,δικά τους είναι σε όποιον γουστάρουν θα τα μοιράσουν.
    Απλά.
    Αν θέλετε εσείς βγείτε και κάντε "γιάμα" σε καταυλισμούς γύφτων και σε στρατόπεδα συγκέντρωσης λάθρο έτσι για να φανείτε διαφορετικοί.
    Αν πάλι το βρίσκετε επιλήψιμο,καλέστε τον κόσμο να μην πάει να τα πάρει.
    Πού είναι το πρόβλημα;Αμάν πια!Σε κάθε διανομή τροφίμων από τη ΧΑ η ίδια ιστορία.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Lichnee 30/04/2013 21:51:39

      Δε σηκώνεις ούτε το χιούμορ;

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ Γεώργιος Τ. 01/05/2013 01:17:25

        Χιούμορ είναι την 1η,την 2η,άντε την 3η φορά.
        Πλέον έχει καταντήσει εμπάθεια.
        Και βαρετό.

    • Scarface avatar
      Scarface @ Lichnee 30/04/2013 22:15:23

      Εισαι εμπαθης. Εγω ξερω οτι τα 250 μυρρια που χρωστουν στις τραπεζες οι "συγκυβερνωντες" τα μοιρασανε στους φτωχους, και μαλιστα ψχωρις τις διακρισεις της ΧΑ. Αυτο τους δινει και το δικαιωμα να κριτικαρουν τη ρατσιστικη διανομη τροφιμων "μονο σε ελληνες".

    • deldio avatar
      deldio @ Lichnee 01/05/2013 01:57:46

      "Εσύ που ξέρεις τα πολλά και ο νους σου κατεβάζει", δεν λες και σ' εμάς πού βρίσκουν τα λεφτά για όλες αυτές τις φιλανθρωπίες; Γιατί είναι το μόνο κόμμα που έχει τόσα λεφτά, όλοι οι άλλοι χρωστάνε. Και ο Χίτλερ μοίραζε επιδόματα και τρόφιμα, τα λεφτά του τα έδινε ο Κρουπ, ο Φάμπεν, ο Ζήμενς κλπ. Ξέρεις, όλοι αυτοί οι καλοί και φιλάνθρωποι. Τέτοιοι χρηματοδοτούν και τη Χρυσή Αυγή ή τα πληρώνει ο Κασιδιάρης από τον κουμπαρά του;

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ deldio 01/05/2013 09:57:48

        Άλλος από εκεί.
        Αν ήξερα αυτά που λες και αν τα χρήματα για αυτές τις αγαθοεργίες έρχονται από τον Κρουπ,τον Ζίμενς,τον Πέτρο,τον Γιόχαν,τον Φράντς θα ήμουν σε κάποιο γραφείο στην ΕΥΠ πιθανότατα.
        Αυτό που λέω είναι ότι εν τέλει κοίτα να κάνεις και ΕΣΥ αγαθοεργίες αν πραγματικά έχεις ευαισθησίες και μην στηλιτεύεις,ειρωνεύεσαι και βρίζεις όποιον το κάνει έστω και στοχευμένα.Δεν έχω δει αντίστοιχη κίνηση από κανέναν μέχρι τώρα πέρα από την Εκκλησία και 1-2 ΜΚΟ (άλλη πονεμένη ιστορία).
        Αν δηλαδή τα μοίραζαν σε όλους θα είχες πρόβλημα εσύ και όλοι οι "σκεπτικοί" για από που έρχονται τα χρήματα;
        Έλεος με την υποκρισία πια!
        Και εν κατακλείδι,αν υπάρχουν στοιχεία για υπόγεια χρηματοδότηση,υπάρχουν και θεσμικά όργανα που μπορούν να το διερευνήσουν...Αλλά ξέχασα,"Μπάτσοι,δικαστές,νεοναζί,όλα τα καθάρματα δουλεύουνε μαζί",έτσι;

      • Kostas nikolaou avatar
        Kostas nikolaou @ deldio 01/05/2013 10:00:15

        αυτος που θα γεμισει το στομαχι του το πασχα απο τα τροφιμα αυτα, πιστεψε με δεν ενδιαφερετε καθολου απο που προερχονται.

        • deldio avatar
          deldio @ Kostas nikolaou 02/05/2013 01:00:36

          @Lichnee @ kostas nikolaou
          Αφού λοιπόν δεν έχει καμία σημασία ποιοί χρηματοδοτούν, για ποιό λόγο και με ποία ανταλλάγματα τη Χρυσή Αυγή για να δίνει τρόφιμα σε αναξιοπαθούντες, τότε την επόμενη φορά που α) έμποροι ναρκωτικών θα κάνουν δωρεά για την αποπεράτωση της εκκλησίας του χωριού τους, β) μεγαλολαθρέμποροι πετρελαίου θα κάνουν δωρεά πετρελαίου σε σχολεία, γ) μπουρδέλα θα κάνουν δωρεές φωτοτυπικών σε σχολεία όπως συνέβη στην Πάτρα και δ) ΜΚΟ ξεπλένουν βρώμικο χρήμα σε άλλες αγαθοεργίες, να μην ακουστεί κανένας που θα βγάζει τη μικροαστική υποκρισία του φωνάζοντας για το "πώς αφήνει το κράτος να γίνεται αυτό".

          • Kostas nikolaou avatar
            Kostas nikolaou @ deldio 02/05/2013 11:44:51

            deldio
            για αυτούς που επωφελούνται από την αγαθοεργία δεν παίζει κανενα ρόλο από που προέρχονται τα χρήματα. δεν έχω πεινάσει ποτέ ( κυρίως επειδή ακόμα μένω με τους δικούς μου οπότε δεν έχω ενοίκια, λογαριαμούς κτλ παρά μόνο να καλύψω από τη δουλειά μου τα προσωπικά μου έξοδα) ελπίζω ούτε εσυ άλλα βάλε τον εαυτό σου ( όσο γίνεται φυσικά) στην θέση των συνανθρωπων μας : αν πεινουσες εσύ και τα παιδιά σου θα αρνιόσουνα βοήθεια επειδή την προσφέρει φασίστας, κουκουες ή συριζαίος?

            γ) μπουρδέλα θα κάνουν δωρεές φωτοτυπικών σε σχολεία όπως συνέβη στην Πάτρα
            επειδή η συγκεκριμένη κυρία είναι από την πόλη καταγωγής μου και το θέμα έπαιξε πολύ: ξέρεις πόσες αιτήσεις έγιναν από το σχολείο για το φωτοτυπικό αυτό ( να μην σου πω τι εισέπραξαν από τους αρμόδιους). Η κυρία προσφέρθηκε μέσω κοινών γνωστών να το αγοράσει αυτή. μην φοβάσαι δεν θα βγάζει μολυσμένες φωτοτυπίες
            Πασιγνωστη σύζυγος μεγαλοπαράγοντα του τόπου ( για μένα η κυρία πρέπει να ανακηρυχτεί αγία για το έργο της, μην λέμε ονόματα Μ.Β) κατηγορείται ότι κάνει το θεάρεστο έργο της βασιζόμενη στα λεφτά που ο σύζυγος βγάζει από το κράτος, για την προσωπική της προβολή κτλ. Μακάρι να το έκαναν όλοι αυτό.
            Προτιμώ ο έμπορος ναρκωτικών , η κυρά σουλα και ο μεγαλολαθρέμπορος να δίνουν ένα μέρος των '' βρώμικων '' χρημάτων τους σε φιλανθρωπίες παρά να τα καταχωνιάζουν σε τράπεζες και να χρηματοδοτούν κόμματα

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ deldio 01/05/2013 14:40:40

        Πολιτικό κόμμα στην βουλή δεν είναι; Όπως όλα τα κόμματα, έτσι και αυτό παίρνει επιχορήγηση από το κράτος, αν δεν κάνω λάθος. Οπότε;

  3. roadrunner avatar
    roadrunner 30/04/2013 18:59:54

    Ειλικρινά, δεν νομίζω πως, εδώ χωράει κάτι άλλο, από "Μπράβο"....

  4. kalel avatar
    kalel 30/04/2013 19:29:55

    Mπράβο στη ΧΑ, τα υπόλοιπα σχόλια του αρθρογράφου ας τα δώσει στον ΓΑΠ για ταξίδια και στον Αντώνη για να κρύβεται μακριά από τον κόσμο (που τον ψήφισε μία και μοναδική φορά).

  5. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 30/04/2013 20:07:42

    Δεν νομίζω πως θα ξεφτιλιστεί με κάτι τέτοιο, θα το προσέξει και θα είναι ελληνικά.

    Από την άλλη, μόνο ευχάριστη είναι η διανομή φαγητού από οποιονδήποτε σε οποιονδήποτε, όχι ρατσιστική. Και όντως, το στομάχι όταν είναι άδειο δεν έχει σημασία τι εθνικότητος είναι, αλλά προτεραιότητα θα πρέπει να είναι το ελληνικό στομάχι ακριβώς γιατί βρισκόμαστε στην Ελλάδα. Αναλογικά, προτεραιότητα πρέπει να έχει στην Γερμανία το γερμανικό στομάχι, κοκ. Τα υπόλοιπα είναι για τους φαντασιόπληκτους που πιστεύουν ότι η Ελλάδα μπορεί να φιλοξενήσει 2-3 δις κόσμο ή που είναι υπέρ της παγκοσμιοποίησης για να ρίξουν τα "αναχρονιστικά και προκλητικά εργατικά κόστη" που θα έλεγε και ο Σοϊμπλε (μεν αναφερόμενος στην Γαλλία αλλά ταιριάζει παντού).

  6. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 30/04/2013 20:24:06

    Έχω δηλώσει αρκετές φορές ότι τίποτα δεν με συνδέσει με την ΧΑ, πλην όμως με την χαρακτηριστική εμπάθεια που αντιμετωπίζεται από όλους ανεξαιρέτως τους αντιπάλους της, κερδίζει πόντους!
    Και εδώ είμαι υποχρεωμένος να συμφωνήσω απόλυτα με το παραπάνω σχόλιο του Lichnee.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΝΤΙΝΟΣ 30/04/2013 21:53:20

      Η ΧΑ είναι ζόμπι που φυτοζωεί όσο ταλαιπωρείται ο λαός. Τελειώνει σε λίγο καιρό το παραμύθι που πιστεύουν πολλοί Έλληνες περί λύσης από νεοναζί. Όπως τελειώνει και των συριζαίων προς τους αριστερόστροφους.

  7. nikos asprogeras avatar
    nikos asprogeras 30/04/2013 20:25:59

    Καθε κομμα εχει δικο του σκεπτικο στην αντιμετωπιση της φτωχιας...καλα θα κανουν να το ξανασκεφτουν στη ΧΑ και τη πεμπτη να συμπεριλαβουν στη διανομη και τους αλλοδαπους φτωχους οικογενειαρχες. Το παραδειγμα του ΙΗΣΟΥ οδηγος.

  8. mara M. avatar
    mara M. 30/04/2013 20:31:46

    Ας πάνε και οι άλλοι να μοιράσουν σε όλους. Παρ'οτι με την ιδεολογία της χρυσής αυγής με χωρίζει άβυσσος πολύ καλά κάνουν. Μετά απορούμε γιατί ανεβαίνει.

    • Πατωματζής avatar
      Πατωματζής @ mara M. 01/05/2013 00:41:41

      Πέστα βρε Χάρη κι εσύ Μάρα.....
      Ώχου........
      Δουλειά δεν είχε ο διάολος απαύτωνε τα παιδιά του....
      Αν έκανε καμπάνια ανάλογη η Αφροδίτη Σάλεχ και μοίραζε είδη στους ΟΡΚ τότε τι θα λέγαμε???
      Δηλαδή κι εμείς δεν κάνουμε διακρίσεις???
      Πόσοι από εμάς δίνουμε έστω 1Ε σε κάποιον που είναι κουτσός, κουλός (φανερά πράγματα μιλάω κι όχι μούφες)....
      Εμείς δε βοηθάμε τα αδέλφια, συγγενικά πρόσωπα αν μας χρειαστούν??
      Ή μήπως όποιον δύσμοιρο βρούμε στο δρόμο του κόβουμε και μια επιταγή???
      Δικά τους είναι τα αρνιά και τα τσουρέκια, ας τα δώσουν όπου θέλουν!
      Δεν την πάω τη Χ.Α. αλλά τέτοια άρθρα της δίνουν αέρα.

  9. cobalt avatar
    cobalt 30/04/2013 21:59:07

    Η ελεημοσύνη, ακόμη και στραβά καμωμένη ή από σπόντα, είναι θεάρεστο έργο και μην το μειώνετε. Μετά την τόση αντιχριστίλα, καλό είναι να έχουν κάτι καλό να επιδείξουν όταν ερωτηθούν εκείνη τη μέρα.
    Επίσης, μην ξεχνάτε πως, εδώ που φτάσαμε κι εκεί που πάμε, χρειάζονται όλα τα ζώα για να γεμίσει η κιβωτός.

  10. monson avatar
    monson 30/04/2013 22:23:17

    εαν ενα αρνι η ενα κομματι ψωμι ειναι ικανο να"υφαρπαξει" μια ψηφο τοτε λυπαμαι πολυ για την ποιοτητα των ελληνων ψηφοφορων. Και να και αλλοι πεινανε αλλα στην Χρυση αυγη δεν θα προστρεξουν ουτε για το ψωμι τους ουτε για την ..συνταξη τους! Μην λοιπον θωρειται "ευγενες" το σπορ της χρυσης αυγης.

    • χαρης avatar
      χαρης @ monson 30/04/2013 22:38:40

      τραβα να το πεις σε κανενα μακροχρονια ανεργο αυτο ειπαμε ο χορτατος τον πεινασμενο δεν το σκεφτετε και στην τελικη ας φροντιζε το ιδιο το κρατος να βγαλει ενα κουπονι τροφιμων των 100 ευρω για να στηριξει οικογενειες που πραγραματικα υποφερουν και που ολοι μας καθημερινα συνανταμε

    • mara M. avatar
      mara M. @ monson 30/04/2013 23:36:35

      Είναι η συμπεριφορά του κράτους εκείνη που δημιουργεί τη ανάλογη συμπεριφορά στην κοινωνία και σε όσους θέλουν να εκμεταλευτούν την αδιαφορία του. Το αποτέλεσμα μετράει. Οταν ό άλλος πραγματικά πεινάει σκασίλα του ποιος θα του προσφέρει.
      Και ποιά είμαι εγώ που θα κρίνω την "ποιότητά" του όπως λέτε βάσει τη δικής ΤΟΥ πείνας.

    • Eva avatar
      Eva @ monson 01/05/2013 17:29:08

      Τωρα διαπίστωσες την ποιότητα των ελλήνων ψηφοφόρων ??
      Σίγουρα ένα αρνί είναι πολύ... χαμηλή προσφορά σε σχέση με έναν μισθό ισοβίως...

  11. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 30/04/2013 23:17:33

    Υπάρχουν εξαιρετικά από Φυρομικότατο μαντρί στη Γευγελή, βοσκή γύρω από την Αξιούπολη σε Ελληνικότατες βοσκές, και σφαγή υγειονομικά ορθή (αλίμονο!) στις "μεγαλουπόλεις" του Κιλκίς ή του Βέλες.
    Ή και αντιστρόφως, άν προτιμάτε, Ελληνικότατα μαντριά και Φυρομικότατες βοσκές.
    Ή όπως λέει χαρακτηριστικά τοπικός τσέλιγκας, "το πρωί τα μπάζω και το βράδυ τα βγάζω" (και τούμπαλιν). Διασυνοριακώς. Όχι με τον ήλιο πάντως.
    Καλό Πάσχα σε όλους.

  12. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 01/05/2013 00:09:26

    Ουδεις ψογος βεβαια να μοιραζουν αρνια... Εκει οπου περιπλεκονται τα κοζα...ειναι οτι αν εμφανισθει ξενος θα νοιωσει...σουβλισμενο αρνακι με οτι του συμβει !!!

    Και ναι μεν δικα τους ειναι οτι θελουν κανουν αλλα οταν εξαγριωνεις τον πεινασμενο σου αξιζει περιφρονηση, χλευη και.....απαξιωση απο την κοινωνια !

    Διοτι απο την ιστορια ειναι δεδομενη...

  13. alex23 avatar
    alex23 01/05/2013 00:13:57

    και αλλα μεγαλα ερωτηματα...
    τα αρνια θα ειναι σιγουρα λευκα ή θα ειναι με βουλες ή ακομα χειροτερα μαυρα ?
    θα βελαζουν μπεεεε ή θα κανουν μπεεε -μεν...
    θα βγει το συριζα να διαμαρτυρηθει για τα μαυρα αρνια και το δικαιωμα τους στην σουβλα ? θα βγουν οι συνδικαλιστες της δεη, της ολμε και λοιπων δεκο, να κηρυξουν πανελλαδικη απεργια για να στηριξουν τα μαυρα αρνια ? θα βγει να κατηγορησει ο βαμμενος προεδρος τους αεροψεκασμους για την αυξηση των μαυρων, σε χρωμα, αρνιων στην ελλαδα ? ο κ.κασιδιαρης και οι ομοιοιδεατες του, δινουν αιμα μονο σε κουνουπια με σημα γνησιοτητας ?

  14. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 01/05/2013 00:44:58

    Ρε παιδιά, είναι κακό ο ΣΥΡΙΖΑ να αναλαμβάνει εργολαβικώς την προστασία του συνόλου των απανταχού εν ελλάδι λαθρομεταναστών;
    Και συνεχίζω,...που βρίσκετε το κακό, η ΧΑ να βοηθά αποκλειστικά και μόνο Έλληνες αναξιοπαθούντες;
    Αυτό που με εξαγριώνει είναι ότι, με αυτά τα έξαλλα που ακούω, είμαι υποχρεωμένος και πάλι να υπερασπίζομαι την ΧΑ και πιστέψτε με , το γεγονός αυτό δεν με ενθουσιάζει καθόλου!!!

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ ΝΤΙΝΟΣ 01/05/2013 01:20:54

      Να ήσουν και ο μόνος βρε Ντίνο...

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Lichnee 01/05/2013 09:31:30

        Πές τα ρε Ντίνο!

        Αυτοί οι φασίστες , σε λίγο θα φτάσουν να ισχυριστούνε πως... η Ελλάδα ανήκει στους Ελληνες! Ακου φίλε μου θράσος!

  15. Je ne regrette rien avatar
    Je ne regrette rien 01/05/2013 23:44:14

    Kαλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά,
    Γιατί βρέ παιδιά ερίζουμε γιά τα αυτονόητα ;
    Θα ήθελα κάποιος από αυτούς τους "εξυπνάκηδες" πού ειρωνεύονται το γεγονός να απαντήσει στο εξής: εάν είχαμε π.χ. πόλεμο και το φαγητό σπάνιζε, σε ποιόν θα έδιναν ένα πιάτο φαί, στο παιδί τους ή σε κάποιον περαστικό ;
    Προσωπικά πάντως , εάν η Ελλάδα ευημερούσε, θα έδινα μετά χαράς φαγητό και δουλειά ΚΑΙ στους αλλοδαπούς. Αλλά ΜΟΝΟΝ ΤΟΤΕ.
    Μακάρι η Ελλάδα να είχε περίσσευμα και να μπορούσε να βοηθήσει και να "περιθάλψει" και πληθυσμούς από όλον τον πλανήτη ! Αυτό θα άρμοζε σε μία χώρα με τέτοιον πολιτισμό πού πρόσφερε γενναιόδωρα στην οικουμένη ανά τούς αιώνες ! Ομως...
    Εχω αναφέρει πολλές φορές σε αυτές τις φιλόξενες στήλες του Antinews, ότι είναι παγκόσμιο φαινόμενο αυτό πού συμβαίνει στην πατρίδα μας , δλδ να ενθαρρύνονται όσοι υποστηρίζουν αλλοδαπούς (και δή παράνομους!) και αντιθέτως όσοι μιλούν γιά πατρίδα και την στηρίζουν να θεωρούνται "ύποπτοι" και να σχολιάζονται αρνητικά ! Πιστέψτέ με, έχω ζήσει στο εξωτερικό και έχω μέτρο σύγκρισης.
    Κατά τα άλλα ...φυσικά συφωνώ και επαυξάνω με ΝΤΙΝΟ, Lichnee,ΣΤΕΛΙΟΣ,Χάρης, Μάρα , Φοιτητής.... πού μιλούν την γλώσσα της απλής λογικής χωρίς την εμπάθεια των άλλων...
    Καλή Ανάσταση σε όλους !

  16. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 02/05/2013 01:56:53

    Και μες στην τούρλα του Σαββάτου, βρήκε και ο λαθροΚαμίνης ευκαιρία να το παίξει υπέρτατος τιμητής της νομιμότητας και να βροντοφωνάξει ότι "με κάθε μέσο, δεν θα επιτρέψει αυτή τη φιέστα μίσους".

    Πολύ θα ήθελα λοιπόν να έστελνε τα καρακόλια του, με τον νεοφιλελεύθερο αντιδήμαρχο Αβραντίνη (της "Δράσης") επικεφαλής τους, να... απαγορεύσουν τη συγκέντρωση και τη διανομή. Να δούμε πόσα σπασμένα παΐδια θα μετρήσουν από τα στίφη των εξαθλιωμένων...

  17. B.Q avatar
    B.Q 02/05/2013 08:54:08

    Σωστά μιλάτε αγαπητή Je ne regrette rien. μακάρι να είχαμε περίσσευμα και να βοηθούσαμε και αλλοδαπούς. Μες στην καταστροφή, προηγούνται οι Έλληνες και σε όποιον αρέσει.
    Καλή Ανάσταση, σε κάθε επίπεδο εύχομαι.

    • Je ne regrette rien avatar
      Je ne regrette rien @ B.Q 02/05/2013 22:20:10

      Kαλησπέρα φιλτάτη Βασίλισσα !
      Ανταποδίδω θερμά την ευχή γιά καλή ΛΑΜΠΡΗ (ελληνικά)
      και Ανάσταση σε όλα τα επίπεδα...
      και φυσικά σε όλους τους σχολιαστές του Antinews !

  18. Lichnee avatar
    Lichnee 02/05/2013 09:28:27

    Α καλά...
    Αν αυτό κατάλαβες από τα γραφόμενά μου,τότε δεν έχεις χάσει τη μπάλα αλλά το γήπεδο ολόκληρο...