#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/10/2013 18:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα «αριστερά» παιδιά δεν αλλοτριώνονται από τον καπιταλισμό, όπως τα "δεξιά"



Το να πηγαίνει κανείς τα παιδιά του σε ιδιωτικά σχολεία δεν είναι καθόλου κακό, το αντίθετο μάλιστα. Όταν μπορείς να πληρώνεις ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό επειδή πιστεύεις ότι δίνεις καλύτερη μόρφωση στα παιδιά σου, τότε είσαι και αξιέπαινος.

Πόσο, όμως, ισχύει κάτι τέτοιο όταν μιλάμε για κάποιους που έχουν κάνει παντιέρα τη δημόσια δωρεάν παιδιά και κατακεραυνώνουν την ιδιωτική εκπαίδευση;

Πώς δηλαδή πας το πρωί εκεί που το μεσημέρι φτύνεις; Νόμιμο είναι. Ηθικό, όμως, είναι;

Το ίδιο ερώτημα είχε τεθεί πριν από χρόνια στην τότε γραμματέα του ΚΚΕ, Αλέκα Παπαρήγα, η οποία είχε επιλέξει ένα καλό ιδιωτικό σχολείο για την κόρη της. Αν και κανείς δεν την κατέκρινε γιατί ήθελε το καλύτερο για το παιδί της, δε μπορεί από τη μια να μιλάς για κομμουνισμό, δημόσια παιδεία και να φωνάζεις «όχι» στο ιδιωτικό κεφάλαιο που καταληστεύει τους πολίτες και την ίδια στιγμή να τα «ακουμπάς» κανονικά στους… άθλιους κεφαλαιοκράτες. Βέβαια, η κ. Παπαρήγα το είχε αντιπαρέλθει λέγοντας ότι επειδή εργάζεται πολλές ώρες δε μπορεί να βρίσκεται και με το παιδί της. Ξέρετε τι είχε δηλώσει σε μια συνέντευξή της για το θέμα; ««Το παιδί το πήγα και σε ιδιωτικό σχολείο όταν δεν είχα που να το αφήσω. Είχα και δεύτερο παιδί και πήγαινε σε παιδικό σταθμό μέχρι να το χάσω στα 3 του χρόνια», είχε πει η Αλέκα Παπαρήγα

«Σε συνθήκες καπιταλισμού κάποιος αναγκάζεται να καταφύγει σε λύσεις. Αδυναμίες έχουμε, ελλείψεις έχουμε αλλά λακέδες του συστήματος δεν είμαστε» είπε η γ.γ. του ΚΚΕ.

Σήμερα λοιπόν έρχεται στο φως και η περίπτωση του κ. Τσίπρα, ο οποίος είναι λάβρος κατά των ιδιωτικών σχολείων, αλλά το επιλέγει για το παιδί του. Το ρεπορτάζ της Καθημερινής λέει ότι πληρώνει περί τα 6.600 ευρώ το χρόνο για το ένα του παιδί προκειμένου αυτό να πάει σε έναν από τους καλούς ιδιωτικούς σταθμούς που υπάρχουν.

Δεν είναι καθόλου κακό και μπράβο στον πατέρα Αλέξη που δίνει τα πάντα για το παιδί του ώστε να είναι ασφαλές και να μορφωθεί καλά. Ωστόσο, μη μας το παίζει Αριστερός, παιδί του λαού και υπερασπιστής της δημόσιας παιδείας αλλά από την πίσω πόρτα πριμοδοτεί τους «κακούς» ιδιώτες. Είπαμε, απόλυτα νόμιμος είναι, αλλά την ηθική την έχουμε κλείσει σε κάποιο ντουλάπι της Κουμουνδούρου;

Εκτός κι αν τα «αριστερά» παιδιά που πηγαίνουν σε ιδιωτικά σχολείο δεν… αλλοτριώνονται από τον καπιταλισμό, όπως τα «δεξιά» παιδιά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anarcholiberal avatar
    anarcholiberal 20/10/2013 19:13:45

    Δεν είναι μόνον αυτο, αγαπητε. Και γενικώς να ξέρεις πως οι πλέον "θεωρητικοί" του αριστερού ανθρωπισμού κατοικούν εκτός κέντρου και ασφαλώς επιλέγουν για τα αριστερό(σ)τροφα τέκνα τους το Κολλεγιο Αθηνών, την σχολή Μωραιτη, την γερμανικη σχολή, τα Caps και αλλα τέτοια "επαναστατικά" σχολειά! Δεν θα μπορούσε ν αποτελεσει εξαίρεση ο Αλεξης μας, στον οποίο, εαν ήμουν εις εξ αυτών που δια ζώσης τον παρακολουθούσαν στην συνεντευξή του στο Σταρ, απλώς θα τον ρωτούσα πόσες φορές στην ζωή του έχει πάει μια βολτα στα Κατω Πατήσια! Ιδέα δεν έχουν οι μοσχαναθρεμμένοι αριστεροί των ΒΠ του τί ακριβως συμβαίνει στην αληθινή ζωή. Κιη αληθινη ζωή ειναι στα Πατήσια, αγαπητε, εκει που φοβασαι να βγεις βολτα μετα τις 8 τ απογευμα και που στα σχολεια το παιδί σου έχει συμμαθητές απο την Καμπουλ, κι οχι από την Εκάλη!

  2. Χου-χου avatar
    Χου-χου 20/10/2013 20:11:57

    Δηλαδή αν κατάλαβα καλά,δεν μπορεί κάποιος που οδηγεί γερμανικό αυτοκίνητο
    να είναι εναντίον της Μέρκελ,ή όποιος αγόρασε Nike στο παιδί του δεν μπορεί
    να κατακρίνει τους Αμερικανούς,ας πούμε,για το Γκουαντάναμο.Γενικώς όποιος
    δεν είναι ο ίδιος φτωχός δεν δικαιούται να αγωνίζεται για τα δικαιώματα των
    φτωχών.Ευχαριστώ.

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ Χου-χου 21/10/2013 07:27:02

      Το αυτοκίνητο και τα nike δεν είναι δημόσια αγαθά αλλά βασίζονται στις σχέσεις κόστους-οφέλους, τα σχολεία και πολύ περισσότερο οι δυνατότητες πρόσβασης στη γνώση των ελίτ και του λαού είναι εντελώς διαφορετικό, ελπίζω να καταλαβαίνεις τη διαφορά;

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 20/10/2013 20:20:21

    Το τι ζητάει η Αλέκα και το ΚΚΕ, είναι εντελώς απλό, αγαπητέ!
    Να υπάρχει δημόσια δωρεάν παιδεία υψηλού επιπέδου, εφάμιλλη με το επίπεδο των καλών ιδιωτικών σχολείων και να μην απαξιώνεται επίτηδες η δημόσια παιδεία με σκοπό να εξωθείται ο κόσμος, έχει - δεν έχει χρήματα, να καταφεύγει στα ιδιωτικά.
    Το ΚΚΕ δεν "κατακεραυνώνει" γενικά κι αόριστα την ιδιωτική παιδεία.
    Κατακεραυνώνει τις συνδυασμένες ενέργειες της απαξίωσης της δημόσιας παιδείας, από τη μιά και την ταυτόχρονη, ανταγωνιστική, ενίσχυση της ιδιωτικής από την άλλη.

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ εναςάσχετος 21/10/2013 07:31:03

      ναι σωστά το ΚΚΕ είναι υπέρ του θεσμού της ιδιωτικής παιδείας/πρωτοβουλίας και φαίνεται άλλωστε σε όλες τις χώρες που είχαν την...τύχη να κυβερνηθούν (ολοκληρωτικά) από αντίστοιχα κόμματα που οι πρωτοβουλίες των ατόμων είτε στην εκπαίδευση είτε σε όλες τις εκφάνσεις της κοινωνικοπολιτικής ζωής ήταν η πεμπτουσία των συστημάτων αλά ΚΚΕ...

  4. kyriaki avatar
    kyriaki 20/10/2013 20:25:35

    ΑΠΟΡΩ ΠΟΥ ΑΠΟΡΕΙΤΕ.ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΤΣΙΠΡΑ Η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ.

  5. Χάρης Χ. avatar
    Χάρης Χ. 20/10/2013 20:31:29

    Ε καλά τώρα. Τα δημόσια σχολεία με πλειονότητα παιδιά μεταναστών είναι για τους άλλους. Οι σαλονάτοι αριστεροί ισλαμολάγνοι είναι αναφανδόν υπέρ των λαθρομεταναστών αρκεί να κατοικούν μακριά τους.

  6. πολίτης avatar
    πολίτης 20/10/2013 20:37:16

    Να υποθέσουμε λοιπόν ότι ο κ. Τσίπρας είναι υποκριτής γιατί επιλέγει έναν ιδιωτικό σταθμό, ενώ υποστηρίζει τη δημόσια εκπαίδευση.
    Οι υπόλοιποι που δεν είναι υποκριτές, επιδιώκουν ολοφάνερα την εξαφάνισή της.
    Για να ξέρουμε και ως εκπαιδευτικοί τι πρεσβεύει το λατρευτό μας υπουργείο.

  7. mara M. avatar
    mara M. 20/10/2013 22:00:56

    Πάντως εγώ αν ήμουν πολιτικός, θα ένιωθα ανασφάλεια τη συγκεκριμένη στιγμή να στείλω το παιδί μου σε δημόσιο σχολείο.

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ mara M. 21/10/2013 07:32:57

      είπα κι έγω, άρθρο για τον Τσίπρα και το κόμμα του και να μη σχολιάσει η Μάρα Μ. πετώντας τη μπάλα στην εξέδρα!

  8. Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
    Μπάμπης...μπαμπίνος. 20/10/2013 23:49:05

    Ο κύριος Τσίπρας είναι αριστερός όπως μας κοιτάει αυτός ή όπως τον κοιτάμε εμείς;

  9. δημης avatar
    δημης 21/10/2013 01:29:59

    "Τα «αριστερά» παιδιά δεν αλλοτριώνονται από τον καπιταλισμό, όπως τα “δεξιά”"
    Ζούν ανάμεσά μας , δυστυχώς και στη ΝΔ..
    ΚΝΕ ....Ντύνει στολίζει νοικοκυρεύει...

  10. alex avatar
    alex 21/10/2013 02:41:04

    ντροπη να λετε αυτα για τον κ.τσιπρα, τον υπερασπιστη του λαου και των αδυνατων..
    σε λιγο θα μας πειτε οτι ειχε και βυσμα στον στρατο και μαλιστα πασοκο (εξισου 'ικανο' με αυτον που αντικαταστησε) που τον εστειλε στο πενταγωνο για να μην κουραζεται και δεν του αρεσε και ολας (φαινεται προτιμουσε το σιτιστης περιστερ(α)ς στην βουλη)..

  11. Ψηφοκράτης avatar
    Ψηφοκράτης 21/10/2013 07:04:10

    6.600*13 = 85.800 για δευτεροβάθμια εκπαίδευση.
    Καλά κάνεις Αλέξη μου, μη μπλέξει και με τίποτα καταλήψεις το παιδί...

  12. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 21/10/2013 07:33:48

    χαχαχαχαχα Απίστευτο σχόλιο!!!

  13. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 21/10/2013 07:44:55

    Γιατί δεν ψάχνετε να βρείτε και ΣΕ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ έκανε μεταπτυχιακές σπουδές η κόρη της Παπαρήγα;
    Είπαμε: αριστεροί στην ιδεολογία, δεξιοί στις τσέπες...

    Ωστόσο εγώ θα σταθώ σε κάτι άλλο: Ξέρετε πως αντιλαμβάνεται κάποιος την αλλαγή νοοτροπίας που σιγά-σιγά διαπερνά την Ελληνική κοινωνία;
    Το τελευταίο μήνα υπήρξαν δύο περιπτώσεις σύλληψης ΜΑΘΗΤΩΝ σε διαφορετικές πόλεις επειδή έκαναν κατάληψη του σχολείου τους...
    Σκεφθείτε: ο Τσίπρας αναδείχθηκε από τις καταλήψεις σχολείων.
    Όσο αφορά τα ιδιωτικά σχολεία: σε αυτά ΔΕΝ γίνονται καταλήψεις....

  14. xx avatar
    xx 21/10/2013 08:31:37

    Ολοήμερο δημόσιο σχολείο. Όνειρο θερινής νυκτός.

  15. Αρκτική avatar
    Αρκτική 21/10/2013 08:52:48

    Εγώ πάλι έμαθα, οτι έκανε ....αίτηση σε όλους τους δωρεάν Παιδικούς Σταθμούς της περιοχής του, αλλά δεν έγινε δεκτό το αίτημά του, αφού με 10.000 Ευρώ το μήνα σου λέει και το κράτος, δεν σε καλύπτω, άϊντε στον Ιδιωτικό. Ε, τι είναι 500 Ε το μήνα για το παιδί σου, όταν περισσεύουν 9.500 Ε για να πληρώσεις και τις ....λοιπές υποχρεώσεις σου; Μήπως το πρόβλημα βρίσκεται στο οτι ένας πτωχευμένος λαός, ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να πληρώνει στους αμφιβόλου προσφοράς ...Εθνοπατέρες του μισθό, μεγαλύτερο από 2.000-2.500 Ε και πολλά είναι;

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Αρκτική 21/10/2013 09:34:07

      Από πού το έμαθες αυτό εσύ; Στο μεταξύ, αν έτρωγε πόρτα επειδή οι θέσεις είχαν καπαρωθεί από τους προσφιλείς του λαθρομετανάστες για τα δικά τους παιδιά, θα είχε πολύ γέλιο αλλά μάλλον δεν μπήκε καν στη διαδικασία να κάνει αίτηση.

  16. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 21/10/2013 09:13:19

    Άλλα 'ντ άλλα, της Παρασκευής το γάλα!!

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ εναςάσχετος 21/10/2013 11:06:56

      εσύ παρουσίασες το ΚΚΕ ως σοσιαλδημοκρατικό κόμμα στο πρώτο σχόλιό σου (μάλλον ακόμα δεν το έχεις καταλάβει) και κανείς κριτική στο δικό μου, ότι να'ναι!

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ μεταρρυθμιστής 21/10/2013 18:28:07

        Δεν είχα καμία πρόθεση να προσβάλω τόσο πολύ το ΚΚΕ παρουσιάζοντάς το σαν σοσιαλδημοκρατικό κόμμα.

  17. Mariana avatar
    Mariana 21/10/2013 12:36:12

    Και ο Τσίπρας και ο Σαμαράς, και η Παπαρήγα και όλοι οι ξύπνιοι ξέρουν πως αν είσαι αμόρφωτος και αγράμματος και χωρίς συνείδηση, είσαι βούτυρο στο ψωμί της κάθε εξουσίας. Γι' αυτό φροντίζουν τα δικά τους παιδιά να έχουν την καλύτερη δυνατή μόρφωση. Για να είναι αυτά στην εξουσία ενώ οι χαχόλοι να παπαγαλίζουν τα περί δημόσιας παιδείας (αλλά χωρίς παιδεία). Επίσης ξέρουν ότι καμιά εξουσία είτε αριστερή είτε δεξιά δεν είναι χαζή να δίνει σπουδαία μόρφωση στο λαό. Γιατί αν μορφώσεις πραγματικά τους ανθρώπους, τους καθιστάς ελεύθερους και αυτό δεν το θέλει καμιά εξουσία γιατί θα πάψει να είναι εξουσία. Ας αφήσουμε τα παραμύθια ότι οι μεν θέλουν παιδεία για το λαό και οι δε όχι. Κανένας που ορέγεται εξουσία δε θέλει παιδεία για το λαό. Παιδεία και πολιτική είναι εχθροί! Και άλλο πράμα η "δημόσια", άλλο πράμα η "κρατική", άλλο πράμα η "παιδεία", άλλο πράμα η "εκπαίδευση".

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Mariana 21/10/2013 18:57:25

      Oλοσωστη Μariana!!!

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Mariana 21/10/2013 19:25:20

      Εντάξει, μην τα βλέπουμε όλα με αρνητική διάθεση.
      Για κάποια πρόσωπα, όπως οι αρχηγοί κομμάτων (αριστερών-δεξιών δεν έχει σημασία), μπορεί να υπάρχει και θέμα στοχοποίησής τους,
      μέσω των παιδιών τους, εάν αυτά και οι ίδιοι,
      κινούνται καθημερινά σε δημόσιο χώρο, όπως ένα μεγάλο σχολικό δημόσιο συγκρότημα.

  18. Πάνος avatar
    Πάνος 21/10/2013 14:14:02

    Αν ο Τσίπρας έστελνε το παιδί του σε δημόσιο παιδικό σταθμό, πολλοί θα ελεγαν, και θα είχαν δίκιο, ότι κλέβει τη θέση κάποιου άλλου και χρησιμοποιεί το παιδί του για πολιτικά οφέλη...οπότε ήταν χαμένος από χέρι..έτσι κι αλλιώς λόγω εισοδήματος δεν πιστεύω ότι θα δικαιούνταν θέση σε δημόσιο σταθμό...

    Πάνος

  19. στεντωρ avatar
    στεντωρ 21/10/2013 21:51:25

    Μπραβο στο ν Τσιπρα. Ο γυιος του αποκλειεται να κανει καταληψεις αρα δεν προκειται να φορτωθουμε και το τσιπρακι ως αρχηγο του συριζα στο μελλον.