#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/03/2011 18:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα απελπισμένα παπαγαλάκια του ΓΑΠ και οι διαρροές της πλάκας



Πρέπει να είναι τελικά πολύ απελπισμένος ο Γιώργος Παπανδρέου για να αναζητά δεκανίκια στη Ντόρα και στον Κουβέλη. Και δεν εξηγείται διαφορετικά η προσπάθεια από τα γνωστά παπαγαλάκια του Μεγάρου Μαξίμου, να διαρρεύσουν αμέσως μετά τη συνάντησή του με τον Αντώνη Σαμαρά, ότι δήθεν ο Πρόεδρος της Ν.Δ. τον ρώτησε αν θα κάνει εκλογές. Λες και νοιάζει τη Νέα Δημοκρατία πότε θα αποδράσει τελικά ο κ. Παπανδρέου...

Τα ίδια παπαγαλάκια, έσπευσαν να διαρρεύσουν ότι το ΕΛΚ, όπου μετέχει η Ν.Δ.  δεν υιοθέτησε σε ψήφισμά του τις θέσεις για τις οποίες πολεμάει ο Αντώνης Σαμαράς . Σε αντίθεση, δήθεν, με τους ευρωσοσιαλιστές που έβγαλαν ψήφισμα υπέρ της επιμήκυνσης... Έτσι διέρρευσαν  οι πράσινοι παπαγάλοι.

Ποιοι όμως ευρωσοσιαλιστές; Ούτε ένας αρχηγός κράτους δεν ήρθε στην φιέστα του Γιωργάκη στην Αθήνα. Τον περιφρόνησε και ο Θαπατέρο και ο Σόκρατες και όλοι οι υπόλοιποι.

Και όσοι πιστεύουν ότι παρέχουν υπηρεσίες στον πρωθυπουργό, διαρρέοντας μπούρδες, καλό θα ήταν να διαβάσουν το ψήφισμα του ΕΛΚ, και ειδικότερα την πρώτη παράγραφο, που βάζει την Ελλάδα στην ίδια κατηγορία με την Ιρλανδία!! (Δηλαδή και επιμήκυνση και μειωμένο επιτόκιο)!!!

Στην παράγραφο 1 των συμπερασμάτων του ΕΛΚ, αναφέρεται με σαφήνεια ότι: «Ενθαρρύνουμε περιοδική επαναξιολόγηση της βοήθειας που προσφέρεται από την Ε.Ε. και τους Διεθνείς  Οργανισμούς, που μπορεί να οδηγήσει σε πιθανές τροποποιήσεις στα προγράμματα (πακέτα) που ήδη εφαρμόζονται».

Αναφορά που είναι ξεκάθαρη ως προς το ενδεχόμενο ευνοϊκών –για τη χώρα μας- τροποποιήσεων.

Αλλά και στη συνέχεια,  στην ίδια παράγραφο των συμπερασμάτων αναφέρεται ότι:

«Ενδεχόμενα μέτρα που θα διασφαλίζουν τη συνέχιση της επιτυχούς εφαρμογής των προγραμμάτων  για την Ελλάδα και την Ιρλανδία,  θα πρέπει επίσης να μπουν σε αυτή την κατηγορία».

Η αναφορά αυτή είναι εξίσου σημαντική, γιατί κατατάσσει Ελλάδα και Ιρλανδία στην ίδια κατηγορία, παρά το γεγονός ότι η Ιρλανδία έχει ήδη εξασφαλίσει ευνοϊκότερους όρους.

Το κείμενο των συμπερασμάτων του ΕΛΚ, επιβεβαιώνει για μια ακόμη φορά τη δυνατότητα της επιμήκυνσης αποπληρωμής του δανείου των 110 δις,  που είναι ένας από τους ελληνικούς στόχους.

Τα παραπάνω, λοιπόν, αποκαθιστούν την αλήθεια και συνιστούν μια αποστομωτική απάντηση στους (πάντοτε) ανώνυμους κυβερνητικούς κύκλους!!!

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 08/03/2011 18:28:19

    Δίνουν ρεσιτάλ παραπληροφόρησης.
    Το σύστημα ΠΑΣΟΚ βουλιάζει και το GAP το παίζει real housewife.

  2. man8os avatar
    man8os 08/03/2011 18:34:43

    Παμε σε εκλογες. Το μονο που αγνοουμε ειναι το timing.
    Ισως τωρα ειναι πολυ νωρις για αυτοδυναμια, οποτε μην επαναπαυομαστε! Σε εγρηγορση να μαζεψουμε τους ψηφοφορους και να ελπισουμε οι εκλογες να γινουν μετα το Πασχα.

    • thanasis avatar
      thanasis @ man8os 08/03/2011 19:24:28

      στριβειν δια των εκλογων φαινεται προτιμα ο παπανδρεου
      απο το να δηλωσει δυστυχως επτωχευσαμεν το χαριλαου
      τρικουπη αλλα ο χαριλοας τρικουπης ητο ηγετης
      μεγαλων εργων οπαπανδρεου ηγετης μεγαλων
      υποχωρησεων

    • ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ @ man8os 08/03/2011 20:37:02

      Από 8 Μαίου και μετά όλα είναι πιθανά. Για νωρίτερα πολύ δύσκολο αφού 25 Μαρτίου είναι το κρίσιμο ραντεβού με Μέρκελ και 24/4 είναι Πάσχα.

      • man8os avatar
        man8os @ ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ 08/03/2011 20:40:37

        Ετσι νομιζω κι εγω.

    • Σιατιστεύς avatar
      Σιατιστεύς @ man8os 09/03/2011 11:22:54

      ...........Σε εγρηγορση να μαζεψουμε τους ψηφοφορους ........... !!!!!!!!
      Γιατί άραγε κάτι δεν μου αρέσει σ΄αυτό !!! ισως μου θυμίζη τσομπάνη που βιάζεται να μαζέψει τα πρόβατα πρίν πέσουν στην ομίχλη !!!!

  3. BABIS & BABIS avatar
    BABIS & BABIS 08/03/2011 18:39:33

    O Gadafi πληροφόρησε τον Jeffrey Meiko , ότι δεν μπορεί να παρευρεθεί στην φιέστα της Αθήνας , επειδή αναζητά καινούργια Ουκρανέζα νοσοκόμο. Μα για να είμαστε και ειλικρινείς , γιατί να έρθει ο Θαπατέρο και ο Σώκρατες στην φιέστα. Οι άνθρωποι έχουν καταλάβει πως είμαστε κράτος μπανανία. Δεν έχουμε καμία απολύτως σχέση με την Ευρώπη. Είμαστε καλοί στις μίζες , στκαι στα σκυλάδικα , στην αρπαχτή , στα μπουζούκια και στα ζεϊμπέκικα.

  4. anonymous avatar
    anonymous 08/03/2011 19:23:40

    Κάτι παίζεται όλες αυτές τις ημέρες. Ο ΓΑΠ δεν μπορεί να πάει για εκλογές έτσι πρέπει να το παίξει εθνικά, βέτο κλπ έτσι παίζεται ένα παιχνίδι τώρα. Δεν θα ήθελα να είμουνα εδώ μετά τις εκλογές όπου θα μας πάρουνε και τα σώβρακα. Ξάχνω για δουλιά στο εξωτερικό.

  5. Sceptron avatar
    Sceptron 08/03/2011 19:35:23

    Μια γραμματική επισήμανση, με όλο το σεβασμό:
    - Η είδηση διαρρέει στα μέσα.
    - Το παπαγαλάκι διοχετεύει την είδηση.

  6. zagor avatar
    zagor 08/03/2011 22:01:03

    Κανονικά θα έπρεπε να απαγορεύεται από τον κανονισμό της βουλής να δηλώνει κάποιος αρχηγός κόμματος που δεν έχει ψηφιστεί από τον λαό, όπως τώρα δλδ. που Ντόρα και Κουβέλης το παίζουν αρχηγοί σε κόμματα με αποστάτες βουλευτές και μάλιστα να τους καλεί και ο πρωθυπουργός της χώρας στο Μαξίμου. 'Ελεος!

  7. Paul avatar
    Paul 08/03/2011 23:33:02

    Τι είναι αυτό ρε παιδιά; "Συνέχιση της επιτυχούς εφαρμογής των προγραμμάτων για την Ελλάδα..."; Ποια "επιτυχή εφαρμογή"; Ψηφίσαμε τέτοιο πράγμα;;;;