#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/04/2012 14:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα αναχώματα του ΠΑΣΟΚ συνεργάζονται



«Ναι» στη εκλογική συνεργασία με τους Ανεξάρτητους Έλληνες του Πάνου Καμμένου είπε σήμερα το Πανελλήνιο Άρμα Πολιτών του Γιώργου Δημαρά.

Δημαράς και Καμμένος συναντήθηκαν στο Γαλαξίδι την Μεγάλη Παρασκευή και εκεί τα βρήκαν.

Ορισμένοι «Ανεξάρτητοι» θα αναθαρρήσουν βεβαίως. Άλλοι όμως υποστηρίζουν ότι κόμμα Καμμένου «καίγεται» από τον καιροσκοπισμό του αρχηγού του και των κορυφαίων στελεχών του. Έχει μαζέψει κάθε καρυδιάς καρύδι, θυμίζοντας τον ΛΑΟΣ την πρώτη περίοδο της συγκρότησής του. Έχει ακροδεξιούς, δεξιούς, απολίτικους, ΠΑΣΟΚους (όπως τον Δημαρά), μέχρι και μέλη της «Σπίθας» του Θεοδωράκη. Αυτό το συνονθύλευμα πορεύεται με κριτήριο την επόμενη δημοσκόπηση. Θέλει να καταγραφεί όσο το δυνατόν πιο ψηλά, για να συγκροτήσει ψηφοδέλτια σε όλη την Ελλάδα – σε αυτό ο Δημαράς θα τον βοηθήσει πολύ γιατί έχει έτοιμους υποψήφιους σε ορισμένες περιφέρειες.

Παράλληλα ο Δημαράς κατάπιε την ανακοίνωση της 28ης Μαρτίου στην οποία έλεγε: «Το Πανελλήνιο Άρμα Πολιτών, δεν έχει συμφωνήσει απολύτως καμία συνεργασία. Σύμφωνα με απόφαση της Πολιτικής Γραμματείας του Κόμματος, η οποία έχει δημοσιοποιηθεί εδώ και καιρό, το Πανελλήνιο Άρμα Πολιτών, απορρίπτει κάθε σενάριο συνεργασίας με τους Ανεξάρτητους Έλληνες. Η θέση μας είναι ότι η κρίση, στην οποία βύθισε τη Χώρα μας, το πολιτικοοικονομικό κατεστημένο επιβάλλει τη συγκρότηση ενός Αντιμνημονιακού Μετώπου Κεντροαριστερής Κατεύθυνσης».

Το «Αντιμνημονιακό Μέτωπο Κεντροαριστερής Κατεύθυνσης» γίνεται με τον Καμμένο; Είναι κεντροαριστερός ο Καμμένος για τα γούστα του Δημαρά;

Ελπίζουν ότι οι δεξιάς προέλευσης υποστηρικτές του Καμμένου θα ψηφίσουν ένα ιστορικό στέλεχος του ΠΑΣΟΚ και αντιστρόφως οι πασοκογενείς οπαδοί του Δημαρά θα ψηφίσουν έναν ακροδεξιό πολιτικό;

Οι ευθύνες του Τσίπρα



Να σας δώσω, πάντως, και μία άλλη εκδοχή για το ποιος φταίει που ο Δημαράς πάει με τον Καμμένο; Ο ΣΥΡΙΖΑ! Γιατί (και αυτή είναι η εκδοχή του Δημαρά) βαρέθηκε να περιμένει τον ΣΥΡΙΖΑ να αποφασίσει. Στον ΣΥΡΙΖΑ ο Τσίπρας (όπως και ο Γλέζος) ήθελε πολύ τον Δημαρά, αλλά κάποιες συνιστώσες (ΑΚΟΑ, ΔΕΑ)) και ορισμένα στελέχη του, που βλέπουν ότι μπορεί να εκλεγούν, φοβόντουσαν τον Δημαρά. Τώρα που θα χάσουν μερικές δεκάδες χιλιάδες ψήφους, που θα τους έφερνε ο Δημαράς, θα καταλάβουν γιατί η Αριστερά τους δεν μπορεί να ξεκολλήσει από τα μονοψήφια.

Η αυτοϊκανοποίηση του συστήματος με τους δήθεν «αντιμνημονιακούς»

Κατά τα άλλα η  τακτική του συστήματος ΠΑΣΟΚ και της διαπλοκής να δημιουργούν αναχώματα σε προεκλογικές περιόδους δεν είναι τωρινό φαινόμενο.

Και στις προηγούμενες εκλογές για την Τοπική Αυτοδιοίκηση και στις τωρινές η υποψηφιότητα του Γ. Δημαρά λειτουργεί ως «αποροφητήρας κραδασμών» από το σεισμό που έχουν προκαλέσει στη κοινωνία τα μέτρα. Το ίδιο συμβαίνει και με τον Καμμένο. Ας μην ξεχνάμε επίσης ότι στις εκλογές για την Τοπική Αυτοδιοίκηση οι Καμμένος και Μανώλης πρότειναν τον Δημαρά για υποψήφιο περιφερειάρχη της ΝΔ στην  πρώτη περιφέρεια της χώρας. Φαίνεται ότι το έργο ετοιμαζόταν από τότε.

Να υπενθυμίσουμε τέλος ότι ο κ. Δημαράς ψήφισε «παρόν» στο Μνημόνιο, που απέχει πολύ από το να είσαι «κατά του μνημονίου». Για αυτό το λόγο άλλωστε δεν αρθρώνει  σαφή αντι-μνημονιακό λόγο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 17/04/2012 14:38:45

    Κόμμα τουρλουμπούκι...Πιθανότατα ο πιο κωμικός πολιτικός σχηματισμός στην Ευρώπη αυτή τη στιγμή. Αυτοί που σκέφτονται να το ψηφίσουν, ας αναλογισθούν μήπως εκτός από κωμικό γίνει σύντομα και τραγικό για την πορεία του τόπου...

    • Mάνια avatar
      Mάνια @ μεταρρυθμιστής 17/04/2012 16:38:02

      .....ας αναλογισθούν μήπως εκτός από κωμικό γίνει σύντομα και τραγικό για την πορεία του τόπου…'

      Σωστός.
      Και ηδη αυτο που εχει κάνει ο Καμμένος είναι τραγικά!

    • Μάνια avatar
      Μάνια @ μεταρρυθμιστής 17/04/2012 16:38:56

      ....ας αναλογισθούν μήπως εκτός από κωμικό γίνει σύντομα και τραγικό για την πορεία του τόπου…'

      ΣΩστός!
      ΚΑι ηδη αυτα που εχει κανει ο Καμμένος είναι τραγικα!

    • EvelosEvokos avatar
      EvelosEvokos @ μεταρρυθμιστής 17/04/2012 17:04:13

      Γιατι ρε παιδια εχει μιλησει με πειθω η ΝΔ? Τι θα γινει λογου χαρη με τα δανεια των ιδιωτων? Κανεις δεν μιλαει? ο Σαμαρας ουτε κιχ! Γιατι να ψηφισουμε δινοντας λευκες επιταγες στον Σαμαρα...ας μιλησει με σαφηνεια και με προγραμμα...το επιχειρηματα μην ψηφισεις αλλο κομμα διοτι διμιουργειται αναχωμα στο ΠΑΣΟΚ...συγνωμη αλλα δεν πειθει...μην σας πω οτι διωχνει και αλλο κοσμο απο την ΝΔ...

      • factorx avatar
        factorx @ EvelosEvokos 17/04/2012 17:08:34

        Γιατί δεν περιμένεις μέχρι την Πέμπτη στο Ζάπειο; Ασε που έχει μιλήσει για όλα αυτα ήδη. Ενημερώσου

  2. fwt avatar
    fwt 17/04/2012 14:52:08

    1974-2011
    21 χρόνια πασοκ
    16 χρόνια Νδ
    Ασε να μας μπιπ κανένας άλλος.Βαρεθήκαμε μ'αυτούς.

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ fwt 17/04/2012 16:18:49

      Fail With Tsipras εσύ δεν θα μπορέσεις να μπιπ ΠΟΤΕ

  3. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 17/04/2012 14:53:01

    πολύ εύστοχη ανάλυση!

  4. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 17/04/2012 14:53:13

    Τό πρώτο μεγάλο πολιτικό λάθος τού Καμμένου. Οι δεξιοί του ψηφοφόροι δέν θά τού συγχωρήσουν τήν συνεργασία μέ τόν άοσμο καί άχρωμο Δημαρά. Ο Δημαράς δέν έχει νά χάσει πολλά, έτσι όπως εξελίχθηκαν τά πράγματα.

  5. GreekinEurope avatar
    GreekinEurope 17/04/2012 15:19:39

    Αντε Καμμένε πάρε τώρα και την Κατσέλη στο κόμμα να γίνεις ακόμα πιο πολύ "πολυσυλλεκτικός"......
    Τελικά όλοι αυτοί (π.χ. Δημαρας) νοιάνονται μόνο ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ!
    Να δούμε θα πάρει σταυρούς από τον κόσμο ο Δημαράς ή θα τον μαυρίσει ο λαός ως έναν ακόμα καιροσκόπο?

  6. fantomas avatar
    fantomas 17/04/2012 15:21:24

    A..... ρε ξεφτυλα!
    Ο Δημαρας εγινε οτι και ο πρωην συνεργατης του ο Λιανης!
    Οπου φυσαει ο ανεμος.

  7. eneral avatar
    eneral 17/04/2012 15:58:37

    Ο Καμμενος , ο Μαρκοπουλος ,Ο Μανωλης και αλλοι της Λαικης Δεξιας θα συμπορευθουν με τον Δημαρα του Πασοκ, τον αποτυχημενο αριστερο και φιλο των Παπανδρεου Νοτη Μαρια, τις αναρχικες "σπιθες" και τους διαφορους καιροσκοπους που θελουν να ειναι υποψηφιοι στο κομμα Καμμενου, περιμενοντας να εκλεγουν απο ' καραμπολες' που θα γινουν απο το υπαρχον εκλογικο συστημα. Ομως ο κοσμος εχει και γνωση και μνημη, και θα στειλει τον καθε εναν απο αυτα τα συστημικα ανθρωπακια στο σπιτι τους. Το μονο που χρειαζεται ειναι καθαρος πατριωτικος λογος απο τον Αντωνη Σαμαρα που αγαπησαμε.

  8. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 17/04/2012 16:22:37

    Θυμίζουν οι Ανεξ.Ελληνες τον Κωνσταντάρα όταν προξένευε την αδερφή του σε μια ταινία...
    "Προτιμώνται δημ.υπάλληλοι,ιδιωτικοί υπάλληλοι,έμποροι,βιοτέχνες,βιομήχανοι,καθε είδους εργαζόμενοι και μη"

    • juliet avatar
      juliet @ Ιωάννης33 17/04/2012 16:37:53

      Ιωαννης33
      Κύριε Γιάννη ,έγραψες!!!!!!

  9. Kst avatar
    Kst 17/04/2012 17:41:41

    Ας μην νοιαζει την ΝΔ ποια κομματα δημιουργουνται και τι κανουν οι αλλοι. Ας την νοιαζει αν θα μπορεσει να προσελκυσει παλι τον κοσμο που εχασε και πως.... Εκει ειναι το στοιχημα για τον Σαμαρα.. Ο καθενας μπορει να ιδρυσει ενα κομμα (και το οτι ειναι πολυσυλλεκτικο σημαινει πολλα), αλλα το οτι ειναι ικανο να κλεψει ψηφους απο ενα μεγαλυτετο κομμα πρεπει να την προβληματιζει και να δει ποιο λαθος εκανε και εχασε την εμπιστοσυνη των ψηφοφορων..

  10. asterix avatar
    asterix 17/04/2012 17:43:20

    Ναι προσχώρηση μόνο του Δημαρά, το υπόλοιπο κόμμα και ο κόσμος του την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια...
    ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΡΜΑΤΟΣ ΠΟΛΙΤΩΝ
    "Καταδικάζουμε την απόφαση της ισχνής μειοψηφίας της Πολιτικής Γραμματείας και του προέδρου του Παν. Άρματος Πολιτών, Γιάννη Δημαρά, με την οποία θα συνεργαστεί με τους Ανεξάρτητους Έλληνες και τον Πάνο Καμμένο.
    Το μόνο που καταφέρνει ο κ. Δημαράς πηγαίνοντας στο κόμμα του Καμμένου είναι να πάρει μαζί του, το άρμα χωρίς τις ρόδες και τα άλογα, το οποίο είχαν τιμήσει με την ψήφο τους στις περιφερειακές εκλογές στην Αττική οι πολίτες με 230.000 ψήφους.
    Η πλειοψηφία της Πολιτικής Γραμματείας, η Νεολαία και η συντριπτική πλειοψηφία των στελεχών και των μελών του κόμματος στην Αττική και στην υπόλοιπη Ελλάδα, θα ανακοινώσουν αύριο την απόφασή τους. Η κατεύθυνση της οποίας βασίζεται στις αρχές και τις αξίες που δημιούργησαν το Άρμα Πολιτών, καθώς και στις πρόσφατες αλλεπάλληλες αποφάσεις της Πολιτικής Γραμματείας, τις οποίες παρέκαμψε και αγνόησε ο κ. Δημαράς.
    Εξάλλου στις 28/3/2012 υπήρξε σχετική ανακοίνωση του κόμματος που αναφερόταν ρητά η απόφαση για συγκρότηση Αντιμνημονιακού Μετώπου προοδευτικής κατεύθυνσης για να απελευθερωθεί η χώρα από τα δεσμά της κρίσης στην οποία την βύθισε το πολιτικοοικονομικό κατεστημένο. Στην ίδια ανακοίνωση αναφερόταν ότι απορρίπτεται κάθε σενάριο συνεργασίας με τους Ανεξάρτητους Έλληνες.
    Το Άρμα Πολιτών το δημιουργήσαμε για να έχει ο λαός μας ζωή με ιδανικά και όχι επιβίωση με δανεικά, και δεν συμπράττουμε στην διάσωση πρώην βουλευτών της ΝΔ που διεκδικούν με νεοφιλελεύθερο ‘’αντιμνημονιακό’’ μανδύα να διασώσουν την δική τους ‘’πατρίδα’’ χωρίς να διασώζουν την Ελλάδα και το λαό".

    Για το γνήσιο της ανακοίνωσης :
    Παναγούλης Στάθης, περιφερειακός σύμβουλος Αττικής με το Άρμα Πολιτών,
    Αθανασίου Νάσος , περιφερειακός σύμβουλος Αττικής με το Άρμα Πολιτών
    Τασιόπουλος Σταύρος, υπεύθυνος Νεολαίας
    Χαλαζιάς Αλέξης, μέλος πολιτικής γραμματείας
    Κοντονάσιος Σωτήρης, μέλος πολιτικής γραμματείας
    Σιδηρόπουλος Κώστας, μέλος πολιτικής γραμματείας
    Καραχάλιος Κώστας, μέλος πολιτικής γραμματείας
    Ζαβιτσάνος Σπύρος,μέλος πολιτικής γραμματείας
    Γεννιά Γεωργία, μέλος πολιτικής γραμματείας
    Διομήδης Στάθης, μέλος πολιτικής γραμματείας

  11. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 17/04/2012 19:04:21

    Τελικά, ως λαός έχουμε μειωμένη αντίληψη και γι' αυτό παθαίνουμε όσα παθαίνουμε.
    Το 2009 λύσσαξε η διαπλοκή να ρίξει τον Καραμανλή και τα κατάφερε πείθοντας πρώτους και καλύτερους τους δεξιούς ψηφοφόρους.
    Ταυτόχρονα έπεισαν τους Έλληνες να ψηφίσουν τον ΓΑΠ που δεν μπορούσε να φτιάξει μια πρόταση με 5 λέξεις χωρίς να κάνει ένα συντακτικό λάθος.
    Και τώρα προσπαθούν να στερήσουν από το Σαμαρά την αυτοδυναμία, πείθοντας πάλι πρώτους τους δεξιούς ψηφοφόρους χρησιμοποιώντας τους ΑΝ.ΕΛ. , αυτόν τον αχταρμά προσώπων και "ιδεολογιών"
    Τελικά δεν είμαστε για λύπηση, για κλωτσιές είμαστε με το IQ ραδικιού που έχουμε.

  12. regeneration avatar
    regeneration 17/04/2012 19:26:42

    Στο ίδιο Άρμα οι ηνίοχοι και οι πεταλωτές του ψοφάλογου που λέγεται ΠαΣοΚ....

    Θα γελάσει και ο κάθε πιΚρΑΜΜΕΝΟΣ....

  13. Baggelis avatar
    Baggelis 17/04/2012 20:52:23

    "Να υπενθυμίσουμε τέλος ότι ο κ. Δημαράς ψήφισε «παρόν» στο Μνημόνιο, που απέχει πολύ από το να είσαι «κατά του μνημονίου». Για αυτό το λόγο άλλωστε δεν αρθρώνει σαφή αντι-μνημονιακό λόγο."
    Πλακα μας κανεις ετσι???? Ηταν εν ενεργεια βουλευτης του ΠΑΣΟΚ και μελος του, ηταν σε πολυ δυσκολη θεση, ακομα δεν ηξερε κανεις μας τι καταληξη θα ειχε ολο αυτο και εξεφρασε τη γνωμη του με το "παρον". Στο Μνημονιο 2, οταν πια ολοι ειχαμε δει τα καταστροφικα αποτελεσματα αυτης της πολιτικης, ο Δημαρας ψηφισε ΟΧΙ. Αυτοι που υποστηριζεις εσυ παλι ψηφισαν ΝΑΙ. Ε πρεπει λοιπον να εχεις μεγαλο θρασος για να γραφεις αυτα που γραφεις. Και υποψην δεν ανηκω στο κομμα του Δημαρα.

  14. TopGunZ avatar
    TopGunZ 18/04/2012 00:18:44

    Εμένα πάλι γιατί μου κάνουνε αυτά που λέτε σαν ενέργειες καιροσκόπου?