#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/08/2013 07:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου» - Οι 577 επιτυχόντες στην Δημόσια Τηλεόραση



Τελικά είναι πολύ σοφή η ρήση που λέει «τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου». Ο υφυπουργός ΕΡΤ ανακοίνωσε τα πρώτα 577 ονόματα που θα προσληφθούν στη Νέα Δημόσια Τηλεόραση. Πρόκειται για 577 άτομα, διαφόρων ειδικοτήτων, που αναμένεται να εργαστούν με δίμηνες συμβάσεις εργασίας. Στη συντριπτική τους πλειοψηφία, πρόκειται για εργαζόμενους στην ΕΡΤ, οι οποίοι απολύθηκαν μετά το αιφνίδιο λουκέτο, στις 11 Ιουνίου. Για όσους δε γνωρίζουν, ωστόσο, πρόσωπα και πράγματα, η συγκεκριμένη επιλογή θα προκαλέσει θύελλα αντιδράσεων και ενστάσεις. Διότι, όπως μαθαίνουμε, επελέγησαν δημοσιογράφοι οι οποίοι έχουν και δεύτερες δουλειές, αν και ήταν βασική προϋπόθεση του διαγωνισμού. Δεν είναι δυνατόν δηλαδή να προσλαμβάνεις κόσμο ο οποίος έχει και αλλού εργασία, επομένως και κάποιο μισθό, αλλά να αφήνεις απ' έξω άνεργους με σοβαρά οικονομικά προβλήματα.

Για παράδειγμα δεν επελέγη δημοσιογράφος ο οποίος είχε πάνω από 20 χρόνια υπηρεσία στην ΕΡΤ, δεν είχε δεύτερη δουλειά, έχει μείνει άνεργος και δεν έχει άλλα εισοδήματα.

Επίσης, ζευγάρι που εργαζόταν και οι δύο στην ΕΡΤ, δεν προσελήφθη κανείς. Αντιθέτως, εισιτήριο πήραν εργαζόμενοι σε εφημερίδες ή άλλα μέσα. Πώς έγινε η επιλογή; Μήπως υπήρξαν και πάλι «παρεμβάσεις»;

Ειδικά για τις θέσεις των δημοσιογράφων, προκύπτει ότι θα προσληφθούν δύο διευθυντές ειδήσεων, έξι αρχισυντάκτες, τέσσερις οικονομικοί συντάκτες, τέσσερις αστυνομικοί συντάκτες, 22 ελεύθεροι ρεπόρτερ στην τηλεόραση (σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα,Ηράκλειο, Μυτιλήνη και Ιωάννινα), 20 πολιτικοί ρεπόρτερ μόνο στην Αττική, αλλά και 8 πολιτικοί συντάκτες στην Αττική, οκτώ δημοσιογράφοι στο διεθνές ρεπορτάζ στην Αττική, 11 αθλητικοί συντάκτες για την τηλεόραση, τρεις αρχισυντάκτες αθλητικού στην τηλεόραση, έξι συντάκτες για το ραδιόφωνο στην Αττική, εννέα ρεπόρτερ ραδιοφώνου, 10 παρουσιαστές στην τηλεόραση στην Αττική και δύο στη Θεσσαλονίκη, επτά εκφωνητές ενημερωτικών εκπομπών στο ραδιόφωνο και 11 παρουσιαστές αθλητικών ειδήσεων, οι δύο από τους οποίους στη Θεσσαλονίκη και οι υπόλοιποι στην Αθήνα.

Σύμφωνα με την ανακοίνωση, οι επιτυχόντες θα πρέπει να προσκομίσουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Όπως όλα δείχνουν η μεταβατική δημόσια τηλεόραση θα ξεκινήσει τη λειτουργία της ίσως την επόμενη εβδομάδα, όχι από το υπό κατάληψη κτίριο της Μεσογείων αλλά από την Κατεχάκη.

Διαβάστε τα ονόματα και τα μόρια των 577 εδώ .

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 14/08/2013 08:03:06

    Μπεθάνη, Πετοὐρη, οπως λέμε πασόκια του κερατά!

    • elen avatar
      elen @ Agrofylakas 14/08/2013 10:05:15

      Ζήτω το "βαθύ" ΠΑΣΟΚ !!!

  2. Μ.Β avatar
    Μ.Β 14/08/2013 08:05:41

    ....Μα θα δικαιολογηθούν με ακλόνητα επιχειρήματα, όπως με το οτι ''αυτές οι προσλήψεις είναι περιστασιακές'', μόνο και μόνο για να λειτουργήσει το μεταβατικό σχήμα. Μετά από 3-4-5-6 μήνες, θα γίνουν όοοοολα με το σωστό, ενδεδειγμένο και αδιάβλητο τρόπο που η αξιοκρατία και η λογική επιβάλλουν.
    Ας μην είμαστε προπέτες και παίζουμε το παιχνίδι των μίζερων-μηδενιστών-λαϊκιστών... Τα καλύτερα έρχονται! Πρέπει να είμαστε αισιόδοξοι.
    Όλα εξ άλλου, σ΄αυτό μας παραπέμπουν.

    • giannis avatar
      giannis @ Μ.Β 14/08/2013 10:20:21

      Απο που πηγαζει αυτη η αισιοδοξια;

      • Μ.Β avatar
        Μ.Β @ giannis 14/08/2013 19:37:04

        :-) Την ....αχαλίνωτη ''αισιοδοξία'' μου, σας παρακαλώ να τη διαβάσετε από την ανάποδη.

  3. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 14/08/2013 08:07:40

    Ποιός έχει δεύτερη δουλειά; Πείτε το

  4. Jimakos avatar
    Jimakos 14/08/2013 08:13:44

    Αφού στο τέλος θα προσληφθούν όλοι, τι μας λέτε τωρα;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Jimakos 15/08/2013 00:38:57

      Έτσι.

  5. ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ avatar
    ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ 14/08/2013 08:20:39

    Πολύ κακό για τίποτα.

  6. sawas avatar
    sawas 14/08/2013 08:35:24

    Περιμένουμε με αγωνία την επόμενη δήλωση καταδίκη του Συριζα από τον (ακόμα κυβερνητικό εκπρόσωπο) για τις παλαιοκομματικές πρακτικές που εκπροσωπεί, την εμμονή του με το παρελθόν και που οδήγησαν την χώρα σε αυτήν την κατάσταση.

    ΥΓ. με κροκοδείλια δάκρυα .............αυγά δεν βάφονται

  7. Δρυς avatar
    Δρυς 14/08/2013 08:54:19

    Μα το ξέραν και οι πέτρες πως αυτή η ιστορία δεν θα είχε την "εξυγίανση-εξορθολογισμό" που ακούγοταν. Αδικοχαμένη η μαγκιά με το σπάσιμο των αυγών.

    • Μ.Β avatar
      Μ.Β @ Δρυς 14/08/2013 19:38:48

      Τισ πληρώνουμε όμως πανάκριβα οι μα.....κες, τις άνοστες τις ομελέτες τους!!

  8. christos avatar
    christos 14/08/2013 09:04:23

    Καψιάδα.......
    Αυτά να τα βλέπουμε εμείς που δεν δώσαμε αυτοδυναμία στον Σαμ.
    Το Πασοκ είναι εδώ ενωμένο δυνατό.

  9. Eva avatar
    Eva 14/08/2013 09:06:31

    Σαφώς και θα είχαν σχέση με κόμματα οι περισσότεροι.
    Ειδικά οι δημοσιογράφοι.

    Το θέμα είναι οτι η ΔΤ θα ξεκινήσει.
    Οι πρώην εμποδίζουν την ΔΤ να ξεκινήσει.
    Ο συριζα στηρίζει αυτούς που εμποδίζουν την ΔΤ να ξεκινήσει.
    Άρα εμποδίζει ανθρώπους να εργαστούν.
    Υπόσχεται δε επαναπρόσληψη όλων-όταν ήδη η ΔΤ θα έχει ολοκληρωθεί.
    Δηλαδή καλά κρασιά.

    Μια χαρά το χειριστήκανε το ζήτημα φτάνει να μην επαναληφθεί το όργιο των μαζικών προσλήψεων και των προκλητικών μισθών.

  10. TasosC avatar
    TasosC 14/08/2013 10:05:03

    Δηλαδή η πλειοψηφία των δημοσιογράφων που υποτίθεται ότι θα ξεστραβώνουν και πληροφορούν τους Έλληνες (ακόμη και κάποιος του οικονομικού ρεπορτάζ) είναι ΔΕ ;;;
    Ακόμα και κάποια γνωστά ονόματα που πουλάνε μούρη τόσα χρόνια;
    ΧΑ, ΧΑ,ΧΑΑΑΑΑΑ!!!
    Μπράβο αξιοκρατία και αναβάθμιση.
    Τι είπε ο Σαμαράς θα απομακρύνουμε 15 χιλ. Δ.Υ για να προσλάβουμε 15 χιλ. νέα μορφωμένα παιδιά.
    Ε εε γλέντια.

  11. Kostas avatar
    Kostas 14/08/2013 10:09:08

    Χοντρό δουλεμα, έχοντας στην τηλεόραση πανω σπο 12 χρονια εργασίας βλέποντας τη λίστα γέλασαν και τα μουστακια μου εικονική πραγματικότητα !! Το 80 % των δημοσιογράφων που μας ενημερώνουν που προσληφθηκαν ειναι ΔΕ δηλαδη έχουν τελιωσει το Λύκειο και την σχολή του Αντ 1 , ακόμα και αυτοι που ασχολούνται με τα οικονομικά πχ θέματα ασε τους αθλητικούς που το ονομα τους δεν ξέρουν να γράψουν , εξου και η πολτοποιηση της ελληνικής γλώσσας και γραφής στη δημόσια τηλεόραση.

    Τωρα η ΕΡΤ έκλεισε για να ξαναγίνει ΕΡΤ ; Κομματικό φεουδο για να ξεγελάσουμε την τρόικα ; Που ένας όλα αυτα τα παιδια του αλτερ τα άνεργα που θα εργαζοντουσαν με τα μισα λεφτα και τα διπλάσια προσόντα ; Η αγορα έξω εχει εξαιρετικό υλικό μορφωμένο εκπαιδευμένο με 700-800 € μοντέρ, κάμεραμεν, φωτιστές ηχολήπτες κτλ που δουλεουν 8-10 ωρες και λένε και ευχαριστώ. Γιατι να μοριοδοτηθουν οι πρώην της ΕΡΤ και να μην γινει αρχική αξιολόγηση ; Βάση προσόντων ; Υπάρχουν στελέχη στην ΕΡΤ που προέρχονται απο τον ιδιωτικό τομέα και υπερτερούν ακόμα και απο αυτους στην αγορα γενικα αυτοι φυσικα να μείνουν. Τελος με τίποτα δεν χρειάζονται πανω απο 500 άτομα για τη συνολική λειτουργια της δημόσιας τηλεόρασης οτι επιπλέον ανάγκη υπαρξει θα μπορούσε να καλυφθεί με εξωτερικούς συνεργάτες. Βλέπε mega ant κτλ

    • GJ avatar
      GJ @ Kostas 14/08/2013 11:51:25

      Μα η απάντηση είναι προφανής και οδήγησε τη χώρα στη χρεωκοπία (τουλάχιστον συνέβαλε καθοριστικά) κάθε φορά που κατι πάει να γίνει τα κομματόσκυλα από κάθε πλευρά αρχίζουν να γαυγιζουν κ αντι να τους κόψεις το λαρύγγι, τα χαιδεύεις για να πάρεις κανένα κοκαλάκι (βλ. ψηφο) στις επόμενες εκλογές. Δεν είδατε τι γινότανε μετα το κλεισιμο της ΕΡΤ πέρασε όλη η αντιπολίτευση από εκει. Οι κακες συνηθειες δεν πεθαίνουν, ελπίζω να πεθάνει πρώτη η χώρα μου γιατι η νόσος της ειναι επάρατος και δεν γιατρευεται.

  12. Kostas avatar
    Kostas 14/08/2013 10:11:00

    Ξέχασα Χρύσα Ρουμελιωτη ΔΕ Λύκειο δηλαδη μας λέει ειδήσεις χρονια στην Χαριλάου τρικουπη, Διονύσης Μποτωνης ΔΕ ΕΠΙΣΗΣ

    • A. Deliyanni avatar
      A. Deliyanni @ Kostas 14/08/2013 16:07:39

      Ὁ κ. Παντελῆς Καψῆς τὶ σχολὴ ἔχει βγάλει;

    • Ελευθερία avatar
      Ελευθερία @ Kostas 14/08/2013 17:19:22

      Η Χρύσα νομίζω κάλυπτε χρόνια ΚΚΕ. Όσο για τον Μποτώνη, είχε βάλει πέρσι και υποψηφιότητα με το ΠΑΣΟΚ για Ζάκυνθο και αφού τελικά δεν μπόρεσε να βγει ξαναγύρισε στην ΕΡΤ.

      Άτιμε καπιταλισμέ!

    • Γκοτζιλα avatar
      Γκοτζιλα @ Kostas 14/08/2013 20:36:25

      @Kostas
      Αλεξανδρος Παπαδιαμαντης ΔΕ
      Κωστης Παλαμας ΔΕ
      Αγγελος Σiκελιανος ΔΕ
      Γρηγοριος Ξενοπουλος ΔΕ
      Κωνσταντινος Καβαφης ΔΕ
      Γιαννης Ριτσος ΔΕ
      Ηλιας Βενεζης ΔΕ
      Νικηφορος Βρεττακος ΔΕ
      Φωτης Κοντογλου ΔΕ
      Νικος Γκατσος ΔΕ
      Κωστας Κρυσταλλης (Απολυτηριο Δημοτικου)
      Πηνελοπη Δελτα (χωρις τιτλο σπουδων)
      Γαλατεια Καζαντζακη (χωρις τιτλο σπουδων)
      Κοσμας Πολιτης (χωρις τιτλο σπουδων)

      Αρκουν αυτοι; Υπαρχουν και αλλοι.

      • Απορών avatar
        Απορών @ Γκοτζιλα 15/08/2013 19:57:13

        Και τί σας κάνει να πιστεύετε ότι έστω και ένας από αυτούς θα ήταν επαρκής για ας πούμε το οικονομικό ρεπορτάζ;

      • Απορών avatar
        Απορών @ Γκοτζιλα 15/08/2013 19:59:30

        Συμπλήρωση: και τι σας κάνει επιπλέον να πιστεύετε ότι οι ΔΕ της ΕΡΤ έχουν οποιαδήποτε σχέση με τους παραπάνω;

  13. giorgos avatar
    giorgos 14/08/2013 10:15:51

    Ξερεις τι ειναι να συν-κυβερνας με το ΠΑΣΟΚ με ενα κομμα που ο προεδρος του ειναι υποδικος και με κατηγοριες εσχατης προδοσιας και εγκληματα εναντιων του Ελληνικου εθνους και να σου εχει βαλη τον Καψη ΤΟΝ ΜΕΓΚΑ να αλωνιζει και εσυ να σιωπας δεν καταπινεται με τιποτα.

  14. Evangelos avatar
    Evangelos 14/08/2013 11:28:33

    τρομερή επιτυχία φίλοι μ κατεδαφίστηκε επιτέλους η διευθαρμένη ΕΡΤ ... με Χωμενίδη και νέα κτίρια θα είναι φωτεινό παράδειγμα ΑΛΛΗΣ μιας δεξιάς παρέμβασης που τόσο καλά ξέρει να κάνει αυτή η κυβέρνηση .... έχουμε πλέον την ιδεολογική ηγεμονία μην το ξεχνάμε αδερφια το λέει και ο Φαήλος !!!

  15. IOKLOS ZARAS avatar
    IOKLOS ZARAS 14/08/2013 11:29:42

    Και μετα περιμενετε να νικηθει η ΧΑ. Περιμένετε να νικηθουν ανθρωποι που πιστεύουν σε ιδέες και ζουν ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ, απο "προοδευτικους" λιγούρηδες που ζουν ΑΠΟ τις "ιδεες" τους. Τα χρονια του λουλη δεν εμαθαν τιποτε στη ΝΔ, γεγονός που ισως δεν είναι τελικα τοσο κακο γιατι καθιστα προφανες ποιο κομμα θα ειναι αξιωματικη αντιπολιτευση του χρονου. Ας ελπίσουμε οτι η ΝΔ θα ειναι κυβερνηση κατι που ειλικρινως ευχομαι

  16. περιμπανού avatar
    περιμπανού 14/08/2013 11:33:49

    Η Στάη προσελήφθηκε;

    • Μ.Β avatar
      Μ.Β @ περιμπανού 14/08/2013 19:42:38

      Σιγά μην πάει η Στάη στον ...μεταβατικό!! Απ΄ευθείας στον οριστικό φορέα.

  17. πΔπ avatar
    πΔπ 14/08/2013 13:07:29

    Εάν η ΧΑ, αγαπητέ μου, έβγαζε ιδεολογία προς τα έξω έναντι άναρθρων κραυγών και χουλιγκανισμού, ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ!(έστω και δημοσκοπικά, για την ώρα!)

  18. βουλα ελευθεριάδου avatar
    βουλα ελευθεριάδου 14/08/2013 13:17:18

    ο Καψής άφησε την ΠΑΤΡΙΔΑ εκτός λίστας του υπουργείου γιατί στήριζε τον Σαμαρά, γιατί σας φαίνονται παράξενες οι επιλογές του; το ίδιο με τους άλλους είναι..

  19. φφ avatar
    φφ 14/08/2013 13:23:21

    Δώστε αποζημίωση στους 2600 που διώξατε και μετά προσλάβετέ τους πάλι. Κατόπιν πάρτε και άλλους 1000. Λεφτά Υπάρχουν

  20. Αρίσταρχος avatar
    Αρίσταρχος 14/08/2013 14:28:13

    Δεν χρειαζόμεθα άλλη κρατική τηλεόραση.
    Το ΜΕΓΚΑ, ο ΣΚΑΪ και ο ΑΝΤ1 επιτελούν τέλεια αυτήν την εργασίαν και με απείρως ολιγώτερον κόστος.
    Να μην μπερδευόμεθα και με το τηλεχειριστήριον της συσκευής, δι ό έχωμεν και κάποιαν ηλικίαν.

  21. Νίκος Καπλάνης avatar
    Νίκος Καπλάνης 14/08/2013 15:05:49

    Έχω 2 πτυχία & πρακτική σε ραδιόφωνο!Αιτήθηκα θέση Διοικητικού-Οικονομικού!Υπολογιστές τους παίζω στα δάχτυλα!!!!Και κάποιοι ΠαΣόκοι μου λένε οτι δεν αξίζω!!!!Α ρε Καψής που χρειάζεσαι Καψή!Λάθος να εμπιστευθούν τον Καψή.Έκλεισε η ΕΡΤ για να ξαναπροσληφθούν πάλι οι ίδιοι!

    • kat avatar
      kat @ Νίκος Καπλάνης 14/08/2013 15:50:11

      Δεν σε λένε Γιάννη Πολίτη, ή Δ.Μποτώνη.... Αξιοκρατία αγαπητέ,αξιοκρατία....Βρες ενα κόμμα να σε προωθήσει.

    • Μ.Β avatar
      Μ.Β @ Νίκος Καπλάνης 14/08/2013 19:44:36

      Μα βρείτε επιτέλους κι εσείς κύριε Νίκο μας έναν ...σπόνσορα της προκοπής! Που πάτε ξυπόλητος στην παλιονέα Δ.Τ;

  22. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 14/08/2013 15:34:07

    ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΦΙΑΣΚΟ ΤΗΣ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΡΤ και εγινε ΜΕΡΙΤ ωσαν σπρευ σιδερωματος του βαθεως πασοκ......Δεν φτανει που τους...........γλιτωσαμε απο της φυλακης τα σιδερα με τις ΔΙΠΛΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ, οπου ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΔΙΚΗΜΑΤΑ των γαπ-βενιζ.-παπακ. για τις ΛΙΣΤΕΣ, τωρα τους χαριζουμε...και θεσεις. ΡΕ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΓΙΑ Ν.Δ. ΨΗΦΙΣΑΜΕ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ.......

    • ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
      ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ @ Σαρακατσανος 14/08/2013 16:37:38

      Aργησατε αγαπητε Σαρακατσανε ...αλλα το καταλαβατε......

  23. Hawk avatar
    Hawk 14/08/2013 15:48:13

    Δεν είχαμε καμία ψευδαίσθηση ότι το αποτέλεσμα που θα προέκυπτε θα ήταν εμψυχωτικό ότι κάτι δηλαδή θα άλλαζε, αν θέλεις να κάνεις κάτι το καινούργιο, το άφθαρτο, το δυναμικό, το σύγχρονο, το ακομμάτιστο, δεν αναθέτεις το έργο στον Καψή. Αυτό και μόνο τα λέει όλα. Αντε πάντα τέτοια.

  24. Τ.Τριαντ. avatar
    Τ.Τριαντ. 14/08/2013 15:49:00

    Τώρα κατάλαβα γιατί πανηγύριζαν κάποιοι όταν τους απέλυαν τον Ιούνιο......

  25. Dimitris avatar
    Dimitris 14/08/2013 17:08:54

    Ολη η παλιά αμαρτωλή ΕΡΤ είναι... Αφού πρώτα εξασφάλισαν τις παχυλές τους αποζημιώσεις. Ζητώ η αξιοκρατία και οι μεταρρυθμίσεις....

  26. περιμπανού avatar
    περιμπανού 14/08/2013 22:29:45

    Τελικά όλοι οι διαπλεκόμενοι, εκδιωγμένοι, ανεπιθύμητοι, διπλοθεσήτες, συγγενείς και κουμπάροι ... μέσα είναι... σε λίστες και σε θέσεις αποφάσεων!
    Λυπάμαι τον Αντώνη που παραπλανήθηκε και πίστεψε κάποιους, ότι όλα θα γίνουν από την αρχή σωστά!!!!!

  27. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 15/08/2013 00:19:10

    Μα γιατί σχολιάζουμε λες και κυβερνάει το ΠΑΣΟΚ; Η ΝΔ που είναι; Οι βουλευτές της; Δεν ασκούν έλεγχο; Δηλαδή η ΝΔ έχει αφήσει ένα άτομο άλλου χώρου να την εκθέτει και δεν αντιδρά; Εάν είναι έτσι τι να πει κανείς. Όλοι συνένοχοι λοιπόν. Καληνύχτα Ελλάδα...

  28. Π. Ευθυμιάδης avatar