27/10/2010 22:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα έχουν κυριολεκτικά χαμένα στο ΠΑΣΟΚ με τον Δημαρά

Στην σημερινή εμφάνιση του στην εκπομπή «Κοινωνία ώρα Mega» ο υπουργός Εσωτερικών Γιάννης Ραγκούσης επιτέθηκε στον Γιάννη Δημαρά και  είπε μεταξύ άλλων: «θέλει δε θέλει, εκ των πραγμάτων, είναι τοποθετημένος δίπλα στον Αντώνη Σαμαρά, εναντίον της κυβέρνησης. Για λόγους εθνικής ευθύνης οι 157 βουλευτές του διάλεξαν να είναι δυσάρεστοι στον ελληνικό λαό, αλλά ο κ. Δημαράς επέλεξε την “εύκολη οδό”.

Λίγο αργότερα, ο βουλευτής Μεσσηνίας ΠΑΣΟΚ, Οδυσσέας Βουδούρης βγήκε στον Flash 9.61 και είπε: “Το προβάδισμα του Δημαρά έχει μία μεγάλη σημασία και θα ήταν λάθος δικό μας να θεωρήσουμε ότι μία νίκη του Δημαρά είναι υποχρεωτικά μία ήττα του ΠΑΣΟΚ. Εγώ δεν το βλέπω έτσι, εγώ πιστεύω ότι ο Δημαράς με τον οποίο δεν είχα την ίδια άποψη όταν μπήκε σε ψηφοφορία το μνημόνιο, ο Δημαράς εν πάση περιπτώσει εκφράζει μια μεγάλη μερίδα των ανθρώπων του ΠΑΣΟΚ. Με το Δημαρά πρέπει να έχουμε έναν διάλογο ανοιχτό. Το γεγονός ότι διαφωνήσαμε σε ένα συγκεκριμένο σημείο, σημαντικό σημείο, δε σημαίνει ότι κόπηκε ο διάλογος ή ότι ο Δημαράς έγινε πολιτικός αντίπαλος”.

Εμείς μάλλον συμφωνούμε με αυτά που λέει ο κ. Βουδούρης.  Ο κ. Παπανδρέου όμως δεν πρέπει να επαναφέρει στην τάξη κάποιον απο τους δυο; Δεν ξέρω ποιόν; Εξαρτάται από τα ποια είναι η …γραμμή

Ημεροδήκτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 27/10/2010 22:09:47

    Η γραμμή είναι η εξής: Βουδούρης λανθάνων, τ' αληθή λέγει!

    (Για όσους εξακολουθούν να βαυκαλίζονται ότι ψήφος στο Δημαρά είναι "αντιμνημονιακή" ψήφος.)

    • Asterix avatar
      Asterix @ Αυριανιστής 28/10/2010 07:50:12

      Ο Βουδούρης αποδεικνύεται πιό ξύπνιος απ' όλους αυτούς τους ερασιτέχνες. Διότι, εάν τους έκοβε στοιχειωδώς ή αν είχαν αξιοπρέπεια τέλος πάντων, να λέγανε απ' την αρχή "και ο Δημαράς δικό μας παιδί είναι". Μ' αυτό τον τρόπο ακυρώνανε τον Δημαρά απ' τα αποδυτήρια ενώ οποιαδήποτε εκλογική εξέλιξη θα την επικοινωνούσαν σαν "νίκη" του Πασοκ.
      Είναι τόσο αυτονόητα όλα αυτά, που μας αποκαλύπτουν ότι ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΕΚΛΟΓΕΣ. Ότι προετοιμάζουν τις αφορμές για να πάνε στη κάλπη με το 18μηνο. Ξυπνάτε αδέλφια. Πρέπει να είμαστε έτοιμοι και ΕΝΩΜΕΝΟΙ.

      Asterix

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Αυριανιστής 28/10/2010 23:07:20

      Όταν γράφω ότι την επομένη των εκλογών ο ΓΑΠ θα αθροίζει Σγουρό και Δημαρά, αυτό εννοώ. Ο Γιάννης Δημαράς στην πράξη λειτουργεί ως τσοπανόσκυλο του ΠΑΣΟΚ. Θα μαζέψει τα πρόβατα που θα ξεφύγουν και θα τα ξαναφέρει στο μαντρί. Θα λένε, οκ, διαφωνήσαμε στο Μνημόνιο αλλά όλοι ΠΑΣΟΚ είμαστε. Όσο συμπαθής και να μου είναι και μένα, η ψήφος στον Δημαρά δεν είναι αντιμνημονιακή ψήφος. Και τί πάει να πει "παρών"; Δηλαδή κάθομαι και σε κοιτάω να γ...ς τη χώρα αλλά είμαι απλώς παρών και δεν συμμετέχω;

  2. Orestios avatar
    Orestios 27/10/2010 22:20:57

    Γιατί δεν τον διαγράφουν από το ΠΑΣΟΚ τότε?
    εεεεεεεεεεεεε????????????

  3. Orestios avatar
    Orestios 27/10/2010 22:35:14

    Βέβαια ο Δημαράς στηρίζει GAP με τα χίλια
    Δείτε το βίντεο, μετά το 4:00, όπου λέει πως "το GAP έχει υποχρέωση να σώσει την χώρα και θα την σώσει, ανεξαρτήτως αν ο Γιάννης είπε ΠΑΡΟΝ. Δεν είπα ΟΧΙ!! Είμαι ΠΑΡΟΝ είπα!!!!!"
    χαχαχαχαχαχα
    h--p://www.youtube.com/watch?v=pisKdCV9xMs&feature=player_embedded#!

  4. tasos avatar
    tasos 27/10/2010 22:37:35

    Ρε παιδια για τις επιδοτησεις των αγροτων δεν θα γραψετε κατι?υποτιθεται οτι απο την ημερα της διακαναλικης επρεπε να ειναι στους λογαριασμους μας συμφωνα με τ τον σκανδαλιδη,αλλα ακομα τιποτα....ο κοσμος πηγαινει στις τραπεζες και μετα βριζειιιιιιιιιιιιι

  5. Kostas D avatar
    Kostas D 27/10/2010 22:38:10

    Προσωπικά πιστεύω ακράδαντα, πως το Δημαρά τον έχουν βγάλει από το Πασοκ
    σκόπιμα, (μιας και ο γαπ υποψιασμένος απο το Μαιο για το τι μπορεί
    να γίνει στις αυτοδιοικητικές του Νοεμβρίου, μετα το ΔΝΤ).. ελπίζει
    οτι θα πάρει δυσαρεστημένους του πασοκ, και ντορικούς..
    Δε σας ξενίζει το γεγονός οτι ΣΚΟΠΙΜΑ ο Ραγκούσης λεει-- "
    θέλει δε θέλει, εκ των πραγμάτων, είναι τοποθετημένος δίπλα στον Αντώνη Σαμαρά, εναντίον της κυβέρνησης"......
    Μπαμ κάνει οτι είναι ύπουλη παγίδα σε μη καλα πληροφορημένους ψηφοφορους
    του Σαμαρα οι οποιοι ενδεχομένως βλέπουν ακόμα με σκεπτικισμό τον Κικιλια
    ως δήθεν "μη έμειρο.."
    Πράγμα βλακώδες μιας κι εδώ καιγόμαστε και υπάρχουν άνθρωποι που αντί
    να θεωρούν προτεραιότητα την αντιμνημονιακή ψήφο..... κάθονται και
    το σκέφτονται ακόμα τι να ψηφίσουν..

    Υστερα ξέρουμε οτι υποστηρίζεται από τα μμε και τη ντόρα..

    ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν και να ενημερώσουμε οσο μπορούμε περισσότερους γι αυτό!!!!

  6. Kostas D avatar
    Kostas D 27/10/2010 22:41:14

    Σκοπός τους είναι να μην έχει πολλές ψήφους ούτε ο Δημαράς αλλά ουτε κι ο
    Κικιλιας.... έτσι ήλπιζαν οτι θα ενισχυθεί ο Σγουρός..
    Αιώνιες μαφιόζικες κουτοπονηριές του πασοκ...

  7. Kostas D avatar
    Kostas D 27/10/2010 22:42:50

    Συμφωνώ απόλυτα με τον Ορέστιο.
    Να ενημερώσουμε όσο μπορούμε περισσότερο κόσμο.. προωθήστε βιντεο και μιλήστε όσο γίνεται σε περισσότερους..κτλ

  8. BlueSky avatar
    BlueSky 27/10/2010 22:53:00

    Και να μην ξεχνιόμαστε. Πρέπει να τιμωρηθεί και το καρατζαφεροκόμμα;
    Η ώρα του κουίζ.
    Έλληνας βολευτής του κοινοβουλίου, που υφαρπάζει ψήφους πουλώντας πατριωτισμό.
    Που λέει ότι προς χάριν του… τρώμε;
    Που συντηρεί το προφίλ του πουλώντας την οικογενειά του;
    Μαυρίστε τον όσο κατάμαυρη είναι και η ψυχή του που δεν λυπήθηκε τον φουκαρά τον διαμαρτυρόμενο πολίτη και του επιτέθηκε με τέτοιο φασιστικό μένος που δεν το είχε ούτε ο… ΧΙΤΛΕΡ.
    Στείλτε τον εκεί που του αξίζει...Στον αγύριστο।

    Ποιός είναι άραγε;;;;;

    • Gus P avatar
      Gus P @ BlueSky 27/10/2010 23:23:29

      Ο Μανωλίδης.......

  9. leftayparxoyn avatar
    leftayparxoyn 27/10/2010 22:57:32

    Όταν ακούτε τα παπαγαλάκια των νταβατζοκαναλων να υποστηρίζουν με θέρμη συνεχώς ότι ο Δημαράς είναι αντάρτης,οτι έχουν πρόβλημα στο Μαξιμού κλπ τότε να είστε σίγουροι οτι η δουλειά είναι στημένη!!
    Με ένα σπάρο δυο τρυγόνια!
    Και η έδρα πίσω και περιφερειάρχης ο οποίος δηλώνει είμαι πάντα ΠΑΣΟΚ.

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ leftayparxoyn 28/10/2010 08:35:05

      Ακριβώς έτσι! Δες σχόλιο πιο κάτω «ΠΕΡΙ ΔΗΜΑΡΑ»…

  10. ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ avatar
    ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 27/10/2010 23:02:58

    λοιπον τα πραγματα ειναι απλα.Εαν καποιος ψηφισει με αμιγως πολιτικα κριτιρια και θε λει να ψηφισει κυριως με βαση την αντιθεση στο μνημονιο ψηφιζει τους υποψηφιους της λαικης συσπειρωσης(βλεπε Παφιλης για Αττικη)διοτι ολοι οι αλλοι αμεσα η εμεσα το στηριζουν!Δεν γινεται να λες ειμαι κατα του μνημονιου και υπερ της ευρωπαικης ενωσης, ειναι ασυμβατα πραγματα αυτα τα δυο μιας και το μνημονιο φερει την σφραγιδα της ευρωπαικης ενωσης καθως και η εν γενη πολιτικη της!!εαν θελει να ψηφισει υποψηφιο αλλο (εκτος των υποψηφιων του ΠΑΣΟΚ) ας μην επικαλειται το οχι στο μνημονιο γιατι κοροιδευει τον εαυτο του.

    • bfo avatar
      bfo @ ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 28/10/2010 00:13:37

      Στρατηγικά δε γίνεται.

      Τακτικά γίνεται άνετα.

      Και η τακτική έχει μεγάλη σημασία στην πολιτική.

      Το να πάρει η λαϊκή συσπείρωση κάτι ψηφουλάκια παραπάνω δεν σημαίνει τίποτα, θα τα'χει να τα χαίρεται στο σπίτι της.

      Το να περάσει μεγάλο μύνημα ήττας στο ΠΑΣΟΚ όμως, έστω και με ΝΔ, σημαίνει πολλά, ακόμα και αν είσαι κάργα αριστερός.

  11. bfo avatar
    bfo 28/10/2010 00:10:29

    Για λόγους εθνικής ευθύνης οι 157 βουλευτές του διάλεξαν να είναι δυσάρεστοι στον ελληνικό λαό, αλλά ο κ. Δημαράς επέλεξε την “εύκολη οδό”.

    Νόμιζα ότι «όλες οι εξουσίες πηγάζουν από το Λαό και ασκούνται υπέρ αυτού»...

    Με ποιό δικαίωμα οι 157 βουλευτές διάλεξαν να «είναι δυσάρεστοι στον ελληνικό λαό»;

    Πρέπει να κοπεί αυτή η ηλιθιότητα να κοκορεύεται ο κάθε πολιτικός ότι «αψηφά το πολιτικό κόστος».

    Άμα θέλει να αψηφίσει πραγματικά το πολιτικό κόστος, να τα βάλει με τους ισχυρούς, την άρχουσα τάξη, τους εργολάβους, τα ξένα συμφέροντα, τους παπάρες του κομματός του. Αυτό είναι το μόνο «πολιτικό κόστος» που πρέπει να επωμιστεί.

    Το να διαλέγει να δρα ΕΝΑΝΤΙΑ στη θέληση του λαού που τον ψήφισε, δεν είναι «πολιτικό κόστος» είναι δικτατορία...

  12. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 28/10/2010 08:32:21

    [ΠΕΡΙ ΔΗΜΑΡΑ]
    ……..

    Γιατί να τον εμπιστευτούν;
    ……..
    Ο Γ. Δημαράς, που αυτοαποκαλείται «υπερκομματικός», «ανεξάρτητος», «αντιμνημονιακός», δεν είναι η πρώτη φορά που μπαινοβγαίνει στο ΠΑΣΟΚ, δηλώνοντας ταυτόχρονα ότι: «Εγώ το ΠΑΣΟΚ το αγαπάω. Η κοινωνική, ιδεολογική και πολιτική μου καταγωγή είναι εκεί» και ότι «το ΠΑΣΟΚ είναι ένας μεγάλος πολιτικός και κοινωνικός χώρος , από τον οποίο δεν παίρνει "διαζύγιο" το μυαλό και η ψυχή». Από το ΠΑΣΟΚ έφυγε, πήγε στο ΔΗΚΚΙ, αλλά ξαναγύρισε στο ΠΑΣΟΚ. Το 2002 εκλέχτηκε δημοτικός σύμβουλος Αθήνας με το ΔΗΚΚΙ. Αλλά το Φλεβάρη του 2004 η Γενική Συνέλευση των μελών του ΔΗΚΚΙ κατήγγειλε τον Γ. Δημαρά για «απαράδεκτη πράξη σφετερισμού ψήφων», αφού, όπως τονιζόταν στη σχετική ανακοίνωση, «σήμερα ο Γ. Δημαράς είναι υποψήφιος βουλευτής του ΠΑΣΟΚ, αποχωρώντας από το ΔΗΚΚΙ, αλλά μην αποχωρώντας και από τη Δημοτική Παράταξη» του κόμματος που εκλέχτηκε στο δήμο. Τέτοια συνέπεια αρχών ή, μήπως, πάντα δουλεύει για το ΠΑΣΟΚ; (…)

    (Ριζοσπάστης, 27-10-10)

  13. deldio avatar
    deldio 28/10/2010 10:04:22