#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/06/2008 11:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Τα έρμα τα γρόσια…»

«Για τα λεφτά ο Παύλος Τσίμας ανέχεται να τον ταπεινώνει δημόσια ο Πρετεντέρης;» διερωτάται ο φίλος μου ο Killbill και εξηγείται: «Κάτι πήγε να ψελλίσει ο Τσίμας υπερ του Γιώργου Παπανδρέου, στο χθεσινό δελτίο της Όλγας Τρέμη που δεν είδε το DVD και ο Πρετεντέρης με αυστηρό ύφος τον πέρασε γενεές 14. Ομιλούμε για χοντρή ρόμπα...Αλήθεια πως το ανέχεται αυτό ο πρώην-πολύ πρώην μιλάμε-διευθυντής του "Ριζοσπάστη"; Τα λεφτά είναι ο λόγος, γ.μπιπ την χαμένη επανάστασή μου; Ευχαρίστως να φιλοξενήσουμε την απάντησή του...».

Δημοσιεύουμε το κείμενο και επειδή περιέχει μάλλον μια ανακρίβεια. Δεν θυμάμαι να ήταν διευθυντής του «Ριζοσπάστη» ο κ. Τσίμας. Στην «Διαφώτιση» της οργάνωσης της Αθήνας ήταν, τοποθετημένος στον «Οδηγητή». Δεν μπορούσε να ήταν στον «Ριζοσπάστη» επειδή δεν τον  έκαναν μέλος του ΚΚΕ λόγω του ότι είχε υποπέσει σε κάποιο μικρό παράπτωμα επί δικτατορίας. Την ίδια εποχή η κ. Όλγα Τρέμη διέπρεπε στο καλλιτεχνικό τμήμα του ΚΣ της ΚΝΕ. Και φυσικά δεν ήταν οι μόνοι. Δεκάδες στελέχη της ΚΝΕ και του Ρήγα αντάλλαξαν αργότερα τις πολύτιμες εμπειρίες τους στην αριστερά, καταλαμβάνοντας επιτελικές θέσεις σε ΜΜΕ, πολιτικά γραφεία και κόμματα. Κι αυτός είναι ένας από τους λόγος που το φαινόμενο της λάσπης και της παραπληροφόρησης ευδοκιμεί στα μήντιά μας. Ήταν καλά εκπαιδευμένοι. Και ρε Killbill, ακόμα έχεις αυταπάτες για το ρόλο του χρήματος; Γέρασες και μυαλό δεν έβαλες. «Τα έρμα τα γρόσια…» που έλεγε κι ο Κατσαντώνης…..

ΣΧΟΛΙΑ

  1. βαγγέλης avatar
    βαγγέλης 18/06/2008 12:25:30

    Factorx είσαι ανημέρωτος. Αν ψάξεις 89 μεριά τα φύλλα του ριζοσπάστη θα δεις ότι ο Τσίμας ήταν όντως διευθυντής του ριζοσπάστη. Βέβαια αυτό δεν λέει και τίποτα υπάρχουν και χειρότερα. Ο Φαράκος από παιδονόμος της ΚΝΕ το 78 είδε το φως του το 90 με τη διάλυση της Σοβιετικής Ενωσης

  2. Exaktinos avatar
    Exaktinos 18/06/2008 12:44:38

    Ena pragma me stenaxwrei, pou den perasa apo tin KNE. Mprosta sto sxoleio tis KNE tyfla na xoun ta metaptyxiaka sto Harvard. Sto Harvard kostizoun arketa sthn KNE tipote ektos tou oti 8a fas ligo ksylo se kamia diadilwsi
    :P :P
    .
    .

  3. Ego avatar
    Ego 18/06/2008 12:45:59

    Βλέπω ειδήσεις από το site του Mega και έχω παρατηρήσει πως όποτε γίνεται καμιά χοντράδα, δεν ανεβαίνει το δελτίο στην ιστοσελίδα!

    Το έχω εντοπίσει 3-4 φορές. Χαρακτηριστική περίπτωση ήταν όταν ο Καμπουράκης έκανε τα "καλαμπούρια" με τον Χίο, το δελτίο δεν ανέβηκε, το ίδιο βλέπω και τώρα!

    Αν δείτε τώρα (12.43 μμ) στη διεύθυνση του Mega, παίζει το χτεσινό μεσημεριανό δελτίο!

    Τυχαίο???

  4. Factorx avatar
    Factorx 18/06/2008 13:28:58

    @Ego: Μπράβο, το έχω προσέξει κι εγώ, αλλά δεν το πήγα βαθύτερα

  5. STAVROS avatar
    STAVROS 18/06/2008 14:22:39

    Ο killbill μου θυμίζει τον γραφικό εσωστρεφή άνθρωπο που έλεγε : Μου αρέσει ο κόσμος μου, με ξέρουν όλοι εδώ.
    Όποιος δεν έχει καταλάβει ότι η κοινωνία του 2008 είναι διαφορετική από αυτή του 1978 ζεί σε ένα κόσμο που μπορεί να κάνει παρέα μόνο με τον εαυτό του και τους ομοιδεάτες του.
    Είναι και αυτή μιά λύση.

  6. Παραμυθιασμένος avatar
    Παραμυθιασμένος 18/06/2008 14:31:02

    Δηλαδή πιστεύετε ότι στο δελτίο του MEGA δεν υπάρχουν ρόλοι; Εκπλήσσομαι με την αφέλεια ανθρώπων που είναι έξυπνοι και έχουν πληροφόρηση. Τι σχέση λοιπόν έχει με το τι ήταν ο Τσίμας και ο κάθε Τσίμας. Και ο Μπόμπολας και ο Κόκκαλης ή ο Γερμανός τα ακομπούσαν κάποτε (ή/και ακόμα;) στο ΚΚΕ. Αυτό είναι το θέμα; Η ότι τα παιδιά των αγίων οικογενειών (Κώστας, Γιώργος και Ντόρα) εξακολουθούν κληρονομικώ δικαίω (Βασιλεία; Ολιγαρχία;) να μας διαφενετεύουν. Εσπασε ο "Σημιτάκος-Λογιστής" το κατεστημένο και τον χτυπούν οι ανεπάγγελτοι και κομματικομόφρονες του ΠΑΣΟΚ ως το χειρότερο κακό της χώρας!!!! Βρε ούστ .... που έλεγε και ο αγράμματος παππούς μου. Τέρμα τα παραμύθια!!!!

  7. espectador avatar
    espectador 18/06/2008 15:45:11

    Εχω την εντυπωση οτι τα "δελτια ειδησεων" ειναι σκηνοθετημενα σκετσακια και ειναι αφελης ομοποιος νομιζει οτι οσα λεγονται εκει δεν εχουν προβαριστει προηγουμενως.

  8. Προφήτης avatar
    Προφήτης 18/06/2008 16:11:26

    Σταδιοδρομία Τσίμα :
    - μέλος του ΚΣ της ΦΕΑΠΘ
    - μέλος του ΚΣ της ΚΝΕ
    - δημοσιογράφος του Ριζοσπάστη
    - διευθυντής του "Ρ"
    - συντάκτης στην "Πρώτη" (ίσως και αρχισυντάκτης)
    - συντάκτης-αρθρογράφος στον ΔΟΛ (Βήμα-Νέα)
    - παρουσιαστής στο MEGA
    - αρπαχτές στην ΕΡΤ (όπου οι νταβατζήδες, κατά μερίδιο, βολεύουν ανθρώπους τους σε "ενδιάμεσες" φάσεις)
    - στον Κόκκαλη, (μαζί με τη Χούκλη) για να στήσουν πανελλαδικό TV Magic.
    - η συγκυρία δεν "έπαιρνε" το Σωκράτη να πάει σε κόντρα με τους άλλους καναλάρχες, και έκανε το σταθμό γαργάρα, αναθέτοντας την αναβάθμισή του στον Τσουκαλά
    - ο Τσίμας επέστρεψε στο MEGA (η -εκλεκτή του κυρ Χρήστου- Χούκλη στην ΕΡΤ) κρατώντας (αμφότεροι) το καπάρο.

    Αν λείπει καμιά μετακίνηση στα διάφορα κανάλια, συμπαθάτε με που δεν τα θυμάμαι όλα.

    Α, κάπου στο ενδιάμεσο της κομμουνιστικο-λαμπρακικής πορείας ο Τσίμας μάς προέκυψε born again Παναθηναϊκός, όπως ο δύσμορφος νάνος Ανδρουλάκης μάς προέκυψε Ολυμπιακάρα.

    Για να παραφράσω μια ρήση που χρησιμοποιείται από τους σωμεριτηδες
    "ο οπαδισμός είναι το τελευταίο καταφύγιο των απατεώνων".

    ΥΓ Σε κάποιο άλλο ενδιάμεσο ανακάλυψε και τις βαφές μαλλιών και μουστακιών.

  9. ananeosi avatar
    ananeosi 18/06/2008 16:31:25

    Τι έγινε παιδιά; Επειδή δεν καταφέρατε ποτέ να αναλάβετε πουθενά διευθυντικές θέσεις ρίχνετε δηλητήριο στο όνομα της «αντικειμενικής» ενημέρωσης;

  10. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 18/06/2008 17:06:28

    "Κανείς χειρότερος απο τους πρώην."
    Θεμελιώδες δόγμα του ΚΚΕ.
    Γιατί άραγε επιβεβαιώνεται κάθε τόσο?

  11. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 18/06/2008 17:27:37

    Το να πάει κανείς σπίτι του απο απογοήτευση το καταλαβαίνω και το σέβομαι.Αλλά, απέναντι και με το αζημίωτο.....

  12. Mario avatar
    Mario 18/06/2008 18:12:41

    Περί Magic, φίλτατε προφήτη, υπάρχει ένα κενό. Στο μεσοδιάστημα ανάμεσα σε Τσίμα - Τσουκαλά, εμφανίζεται ο Θ. Καλούδης. Κρατιούνται κάποιες ισορροπίες έως της ανοίξεως του '04 και μετά την εκλογική νίκη του ανηψιού (που έπρεπε πλέον να παίξει ταυτόχρονα και το ρόλο του πρωθυπουργού, και του συζύγου και του πατέρα) άρχισε η πτώση του σταθμού.

  13. rs avatar
    rs 18/06/2008 18:36:28

    Κατ' αρχήν μακριά απο μένα η υπεράσπιση κάθε ....χαμαιλέωντα, αλλά και 'σεις ..μέλι στάζει το στοματάκι σας για τους συναδέλφους σας.(Αυθαίρετο το συμπέρασμα αλλά μάλλον η πλειοψηφία των σχολιαστών είναι απο τα Μ.Μ.Ε. αν κρίνω και απο τον καταιγισμό των σχολίων για τον Σωμερίτη).
    Φυσικά εδώ ισχύει ο μύθος του Αισώπου " Ο έχων πήρας δύο". Διότι εάν ο Τσίμας "μεταλάχθηκε" τότε τί έπραξαν άτομα σαν τον.....Ζουράρι, τον Καραμπελιά, και πλείστους όσους μας προέκυψαν ....εσχάτως μαχητές στις επάλξεις τις "εθνικής" ταυτότητας, κρύβοντας επιμελώς τις κόκκινες σημαίες της νιότης τους.
    Φυσικά υπονοείτε οτι ο κάθε "Τσίμας" έχει κίνητρο το κέρδος ενώ οι υπόλοιποι τα ...ιδανικά(;).
    Όπως πολύ εύστοχα ένα σχόλιο για την Siemens είχε τίτλο "Οι σκελετοί στο ντουλάπι" , ας βγάλει ο καθένας τον δικό του "σκελετό" και μετά την χολή για τους υπόλοιπους.
    Πάντως οι "φαρμακόγλωσσες" δείχνουν απο χιλιόμετρα μακριά οτι, λόγω ηλικίας, παίζουν τα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων στο αγώνα της δικής τους παρουσίας(;), επέμβασης (;), (βάλτε οτι θέλετε) στα κοινά.
    Πάντως φαίνεται οτι είναι πολύ κακό πράγμα να ήσουν στο Πολυτεχνείο, ή ν' ανήκεις σ΄εκείνη την γενιά, αλλά να μην έγινες και σύ ένας....Βερνίκος, ένας Λαλιώτης ή έστω μία Δαμανάκη.
    Πικρόχολο και το δικό μου το σχόλιο αλλά βαρέθηκα πλέον και λογω ηλικίας (50) εξυπνάδες του τύπου " τα καθάρματα της παγκοσμιοποίησης δεν είναι πάνω απο 1000" αλλά ω του θαύματος έχουν πιάσει όλα τα πόστα.
    Την "Αλεξάνδρεια που χάσαμε" πρέπει ν' αποχαιρετήσουμε όλοι και αυτό μάλλον είναι πολύ δύσκολο.

  14. Προφήτης avatar
    Προφήτης 18/06/2008 20:20:37

    Rs
    είσαι 50 χρονών και κάνεις σαν παιδάκι ;
    Ούτε "σοφός έγινες, με τόση γνώση" ούτε "κατάλαβες Ιθάκες τι σημαίνουν".

    1. Αναφέρεσαι έμμεσα σε κάτι που έγραψα χωρίς να μού απευθύνεσαι άμεσα. Το 'χεις ξανακάνει.

    2. Εδώ μέσα λίγο-πολύ γνωριζόμαστε. Αν, εκτός από το να πετάς άσφαιρες κακιούλες, σε ενδιαφέρει ο διάλογος, πες τα επιχειρήματά σου επί του προσωπικού. Αφού τα καθάρματα της παγκοσμιοποίησης δεν σε ενοχλούν δεν τραβάω ζόρι να αποκτήσω άλλον έναν διαδικτυακό εχθρό.

    3. Σε ό,τι με αφορά δεν θα μπορούσες να πέσεις πιο έξω. Το αν έχω καλή μνήμη και αρχείο, άλλο ζήτημα.

    4. Μάλλον ο προσωπικός σου ηθικός κώδικας δεν μπορεί να εξηγήσει τη στάση "δεν γίνομαι γελωτοποιός τής Αυλής για να "τα καταφέρω" ".

    5. Όποτε θες συζητάμε τι συνιστά "κοινωνική ανέλιξη". Και, ποιες ατραποί οδηγούν σε συγκεκριμένες θέσεις.
    Κάποιοι δεν θέλουν να τις ακολουθήσουν. Τόσο απλά.

  15. Β. Π. avatar
    Β. Π. 18/06/2008 22:01:13

    Ο Τσίμας υπήρξε και διευθυντής του 902 Αριστερά στα fm μέχρι το 88 ή 89. Ηταν η καλύτερη εποχή και του Τσίμα και του σταθμού (ειδικά στα μουσικά προγράμματα).

  16. rs avatar
    rs 18/06/2008 22:05:16

    Προφήτη μια γρηγορη απάντηση επειδή πιστεύω οτι τα blog όπως αυτό δεν πρέπει να φιλοξενούν προσωπικές αντιδικίες.
    1. Ξεκινάς με πολύ προσωπική επίθεση, γεγονός που δεν σε τιμά.Όλα όμως είναι θέμα αισθητικής.
    2. Πράγματι αυτό εννοούσα. Όλοι γνωρίζεστε και αλληλοκαρφώνεστε.Τρικυμία σε ποτήρι.
    Σίγουρα εμείς δεν γνωριζόμαστε. Το mail μου το γνωστοποίησα στους διαχειριστές του blog απο την αρχή.
    3. Δεν καταλαβαίνω. Δεν αναφέρθηκα προσωπικά σε σένα. Πως θα μπορούσα άλλωστε αφού δεν σε γνωρίζω. Κρίνω μόνο αυτά που γράφεις.
    4.Σε οτι αφορά στον κώδικα αξιών μου έπεσες πολύ έξω.
    5. Κάτι γνωρίζω και απο ατραπούς και απο "κοινωνικές" ανελίξεις.

    Μάλλον δεν πρέπει να διαφωνούμε σε πολλά.Ισως πάλι νάναι αυτές οι ...... "ζουράριες" απόψεις σου, ίσως πάλι τ' ψευδόνυμό σου. Ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με προφήτες.

  17. Factorx avatar
    Factorx 18/06/2008 23:26:13

    H (o)"ananeosi" γράφει: "Τι έγινε παιδιά; Επειδή δεν καταφέρατε ποτέ να αναλάβετε πουθενά διευθυντικές θέσεις ρίχνετε δηλητήριο στο όνομα της «αντικειμενικής» ενημέρωσης;".
    Μα αυτό είναι τίτλος τιμής, μεγάλε. Εκεί ακριβώς είναι η διαφορά μας. Εμας δεν θα μας κάνουν ποτέ διευθυντές τους οι διαπλεκόμενοι. Ευχαριστούμε πολύ - πολύ για τα καλά λόγια.
    Τώρα αν θέλει να μιλήσουμε για "τίτλους" πραγματικής δημοσιογραφίας (ρεπορτάζ δηλαδή), εδω είμαστε.

  18. Προφήτης avatar
    Προφήτης 19/06/2008 01:52:13

    Rs
    1. Η ηλικία απλοποιεί τα πράγματα και τις επιλογές. Εκτιμώ την τωρινή ως περίοδο μεγάλης κρίσεως για την Ελλάδα. Τα στρατόπεδα είναι δύο. (βλ. προηγούμενο ποστ Factor). Μετράει με ποιον είσαι μαζί - με ποιον είσαι απέναντι.

    2. Προτιμώ τις αλέγρες από τις comme il faut εκδηλώσεις. Αρκεί να είναι ειλικρινείς. Δεν είναι όλα αθώα στην ανταλλαγή απόψεων στο Νετ (βλ. 3).

    3. Δεν καταλαβαίνω ποιοι "αλληλοκαρφώνονται". Κάποιοι "ανώνυμοι" περιστασιακά προπαγανδίζουν τη Νέα Τάξη. Προσωπικά, άμα έχω διάθεση απαντώ.

    4. Οι κρίσεις για πολιτικά πρόσωπα και καταστάσεις δυνατόν να μην απορρέουν από κοινωνική ζηλοφθονία αλλά από πολιτική ιδεολογία και προσωπική στάση. Συμφωνούμε ;

    5. Αισθητική και σημειολογία καθορίζουν την εκλεκτική συνάφεια. Αν κάποιος μου πει π.χ. ότι βλέπει Πάνια, ακόμα και για ξεκούραση, τον ξεχνάω.
    «Προφήτης» κάπου ταίριαζε. Μετά έγινε αναγνωρίσιμη ταυτότητα. Και μετά, όπως η ομάδα, ...δεν άλλαζε. Ίσως δείχνει αλαζονικό. Το ‘χω ξεχάσει. Πια, δεν δίνω σημασία στα nicks αλλά σε ό,τι γράφεται. Εγώ, να «βγάλω συμπέρασμα» από το “rs”;

  19. Le canard avatar
    Le canard 19/06/2008 03:50:06

    "Οχι μόνο ειναι γεματοσ ο τοπος πρωην Κνιτες αλλα οπως λεει ο εξακτινος να χ… τα μεταπτυχιακα στο Χαρβαρντ. Καλυτερη Μασονια από την οργάνωση “Ειμαστε μαζι στην ΚΝΕ” δεν υπάρχει στα ΜΜΕ και την πολιτική σήμερα", λέει ο ανώνυμος. Και προσθέτω: Καλύτερη μασωνία από την οργάνωση (ναι, πρώην ΚΝΙτες) και Εσωτερικάκηδες (εκσυγχρονιστές Συνασπισμένοι) δεν υπάρχει.

  20. rs avatar
    rs 19/06/2008 10:40:32

    Προφήτη,
    μάλλον συμφωνούμε σε πάρα πολλά αν κρίνω απο την ¨εκλεκτική συνάφεια". Ισως φταίει η αρνητική εντύπωση που σχημάτισα απο το "Έθνος ανάδελφον" που έγραψες.
    Πάνω απο 30 χρόνια αναγνώστης του ΑΝΤΙ έχω "συνηθίσει" σ΄όλου είδους κείμενα και βέβαια συμφωνώ απολύτως με το 4.
    Ίσως βέβαια κάνω λάθος που πλέκω το περιοδικό με το blog, αλλά εγώ ήρθα απο...εκεί.
    Υ.Γ. rs;Άσχετο μ΄οποιαδήποτε σημειολογία.Μια τρέλλα νεανική που δεν..έχει περάσει.
    Όταν έγραφα το πρώτο σχόλιο έπαιζε στο ραδιόφωνο κάποιο αγαπημένο κομμάτι.

  21. ananeosi avatar
    ananeosi 19/06/2008 14:11:37

    Ο Factorx απαντά: «Μα αυτό είναι τίτλος τιμής, μεγάλε. Εκεί ακριβώς είναι η διαφορά μας. Εμας δεν θα μας κάνουν ποτέ διευθυντές τους οι διαπλεκόμενοι. Ευχαριστούμε πολύ - πολύ για τα καλά λόγια.
    Τώρα αν θέλει να μιλήσουμε για “τίτλους” πραγματικής δημοσιογραφίας (ρεπορτάζ δηλαδή), εδω είμαστε.»
    Μην μου πείτε ότι δεν σας κάνουν διευθυντές γιατί είσαστε μεγάλοι δημοσιογράφοι εκτός διαπλεκομένων, γιατί πραγματικά αυτό θα είναι παγκόσμια πρωτοτυπία. Ως προς το δηλητήριο όμως;

  22. Σπύρος avatar
    Σπύρος 20/06/2008 02:09:19

    Προφήτη πότε έγινες ΄αποτυχημένος δημοσιογράφος΄βρέ σύ??
    Kαι μου στενοχωριέσαι κιόλας πού δεν έγινες Τσίμας,φθονερέ έ φθονερέ??
    Kαλό βράδυ απο έναν άλλο ΄αποτυχημένο δημοσιογράφο΄...Χέχέ...
    Μερικοί πρέπει ναναι μακριά νυχτωμένοι...
    Σιγά μην πρέπει ναναι κανείς δημοσιογράφος για να καταλαβει τον ρόλο τού Σωμερίτη...
    Φαίνεται η έννοια ΄ενημερωμένος πολίτης΄είναι άγνωστη σε μερικούς...
    Καληνύχταααααααα.