05/03/2009 17:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα έξι σημεία της συναίνεσης που ζητα ο κ. Καραμανλής

Τα έξι σημεία, στα οποία ο πρωθυπουργός ζήτησε τη συναίνεση των κομμάτων της αντιπολίτευσης, σύμφωνα με όσα είπε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Ευάγγελος Αντώναρος, είναι τα εξής:

1. Η Ελλάδα είναι χώρα μέλος της ΕΕ και της Ευρωζώνης και οι προσπάθειες για σταθερότητα στην οικονομία και για αντιμετώπιση των δυσκολιών λόγω της κρίσης, πρέπει να γίνονται με την τήρηση των κανόνων που ισχύουν στην ΕΕ, κάτι που αποδείχθηκε και στη έκτακτη Σύνοδο Κορυφής.

2. Το υψηλό δημόσιο χρέος είναι διαχρονικό, τεράστιο θέμα που μας βαραίνει ιδιαίτερα και πρέπει να το πολεμήσουμε με συντονισμένες δράσεις ώστε οι προσπάθειές μας να έχουν αποτελεσματικότητα.

3. Η σταδιακή μείωση των ελλειμμάτων πρέπει να αποτελεί κύρια προτεραιότητα και κεντρικό εργαλείο, επ' αυτού είναι η αποτελεσματική μείωση των δημοσίων δαπανών, ο περιορισμός της σπατάλης και όχι νέα φορολογικά μέτρα.

4. Το δημόσιο χρέος και η μείωση των ελλειμμάτων ορίζουν τις πραγματικές αντοχές της ελληνικής κοινωνίας σε σχέση με την ανάπτυξη και την κοινωνική πολιτική και αν ξεφύγουμε, η κατάσταση θα γίνει ανεξέλεγκτη και ενδεχομένως επικίνδυνη.

5. Σε ορισμένους κρίσιμους τομείς της χώρας, όπως π.χ. ο τουρισμός, είναι απαραίτητες ειδικές αναπτυξιακές δράσεις και βέβαια πάντα με τήρηση των κανόνων της ΕΕ.

6. Όλοι μας, ειδικά σε αυτές τις δύσκολες περιστάσεις, έχουμε χρέος να μην ενθαρρύνουμε τη διατύπωση υπερβολικών διεκδικήσεων αφού η κατάσταση δεν επιτρέπει πλειοδοσία παροχών

ΣΧΟΛΙΑ

  1. daris avatar
    daris 05/03/2009 17:34:08

    Υπαρχει καποια προταση αναμεσα σε αυτα τα σημεια?
    Μοιαζει με εκθεση ιδεων και με κανονες λειτουργιας του συστηματος αλλα δεν καταλαβαινω γιατι χρειαζοταν οι επαφες κορυφης για αυτα τα αυτονοητα.Αντιδρα κανενας στα αυτονοητα?
    Μας δουλευεται κ.Καραμανλη???

  2. kwstas avatar
    kwstas 05/03/2009 17:35:28

    einai afto poy lene tha se biasw alla thelw na syneneseis ki esy e.....

  3. stendoras avatar
    stendoras 05/03/2009 17:46:47

    Αυτές δεν είναι προτάσεις για συναίνεση, αυτές είναι μίνι εκθέσεις ιδεών.

  4. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 05/03/2009 17:50:02

    Δεν καταλάβαίνω. Συναίνεση ή συνενοχή ζητάει ο ΚΚ.

  5. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 05/03/2009 17:50:50

    Δεν καταλάβαίνω. Συναίνεση ή συνενοχή ζητάει ο Καραμανλής?

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 05/03/2009 18:28:21

    Ούτε συναίνεση ούτε συνενοχή. Ποσώς ενδιαφέρεται. Λευκή επιταγή ζητάει, αλλά οι τράπεζες δεν δίνουν άλλα μπλοκ...

  7. Απορων avatar
    Απορων 05/03/2009 18:43:08

    Mην ενοχλείτε, αφήστεμε ήσυχο στο αραλίκι κι ότι ήθελε προκύψει! Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει!
    Είμαι ο καταλληλότερος,ζητώ συναίνεση σεμνά και ταπεινά, σ'αυτό είμαι κάθετος αδιαπραγμάτευτα!
    Καταλληλότερος.

  8. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 05/03/2009 19:15:03

    ένα βασικό σημείο, για να μπορέσουν να αλλάξουν τα πράγματα είναι, η σημαντική ανανέωση του πολιτικού προσωπικού, ως εκ τούτου υποχρέωση των πολιτικών αρχηγών είναι τα όποια μέτρα να συνοδεύονται με νέα πρόσωπα και νέες ιδέες, ο «πολιτικός Χάρτης» χρειάζεται αλλαγές,

  9. DIKAIOS avatar
    DIKAIOS 05/03/2009 20:01:52

    ΣΩΣΤΟΣ ο Κωστάκης...κοινή λογική οι προτάσεις του...οι λαϊκιστές στρίβουν δια του αρραβώνος.

  10. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 05/03/2009 22:51:41

    Καποιος ,δε θυμαμαι τωρα ποιος,ειπε σηνερα,οτι οσο ο χντρος,ελπιζει οτι μπορει να γυρισει τις δημοσκοπησεις,και να παρει κεφαλι,ωστε να κανει εκλογες και να τις κερδισει,μετρα σωτηρια,δεν προκειται να παρει.
    Ας παμε ολοι για φουντο.Θα δανειζεται αρα με επιτοκια,που θα ανεβαινουν συνεχεια,μεχρι να βουλιαξουμε εντελως.
    Και οι αλλοι οι καραγκιοζηδες,κοιτωντας το δικο τους μαγαζακι,κανουν κι αυτοι την κοροιδα.
    Και εν τω μεταξυ,οι διαφοροι δημοσιοι υπαλληλοι,μονιμοι και συμβασιουχοι,πριονιζουν συνεχεια,το κλαδι,πανω στο οποιο καθομαστε ολοι μας.Κλεινοντας και την Ακροπολη,επειδη ακουσανε οτι ο τουρισμος προκειται να παει πολυ καλα φετος,και ετσι,και να μην πανε και μερικοι τουριστες επανω,δεν εγινε και τιποτα.
    Και κανεις δεν τους κυνηγαει,γιατι οι λεγαμενοι,ειναι δικα τους παιδια,εκτος ΑΣΕΠ,που δε θελουν να τα στενοχωρησουν.

  11. Helmut avatar
    Helmut 06/03/2009 09:58:41

    Συναγωνίζονται σε ηλιθιότητα με τη δέσμη μέτρων του ΠΑΣΟΚ για έξοδο από την κρίση.