#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/06/2013 08:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα ένοχα μυστικά της Τουρκίας



Μα καλά, θα ρωτήσει κάποιος ανίδεος. Είναι τρελοί αυτοί οι Τούρκοι που ξεσηκώνονται ενάντια στην κυβέρνηση του Σουλεϊμάν Ερντογάν;

Μα αυτή η χώρα δεν έχει σπάσει όλα τα ρεκόρ της ανάπτυξης; Στη χώρα αυτή δε συρρέουν οι επενδυτές απ’ όλο τον κόσμο, κατασκευάζονται εκπληκτικά κτίρια και μεγάλα projects δισεκατομμυρίων βρίσκονται σε εξέλιξη;

Στη γειτονική χώρα δε λένε από το πρωί ως το βράδυ ότι είναι υπερδύναμη, χωροφύλακας της Αμερικής στην περιοχή, πανίσχυρη που μπορούν να κονιορτοποιήσουν κάθε εχθρό;

Μα καλά, όλες αυτές οι εικόνες που βλέπουμε από τα δεκάδες τουρκικά σήριαλ που μας έχουν κατακλύσει δε δείχνουν μια χώρα πανέμορφη, πάμπλουτη, εξευρωπαϊσμένη, με απίστευτη κουλτούρα και πολιτισμό;

Καλά τι θέλουν οι αγανακτισμένοι Τούρκοι και βγήκαν κατά χιλιάδες να διαδηλώσουν ενάντια στον Ερντογάν, τον άνθρωπο που έχουν εκλέξει δύο φορές και μάλιστα με μεγάλη πλειοψηφία;

Αυτός δεν είναι ο νέος Κεμάλ που αναμόρφωσε την Τουρκία και την έχει κάνει χώρα – υπόδειγμα; Γιατί, λοιπόν σε μια τέτοια χώρα να μιλάμε τις τελευταίες ώρες για «τουρκική άνοιξη» και να περιμένουμε εικόνες ανάλογες με αυτές στις αραβικές χώρες;

Προφανώς κάποιοι θα μιλήσουν για συνωμοσία κατά του Ερντογάν. Βρήκε ευκαιρία η αντιπολίτευση και σε συνεργασία με το βαθύ κράτος των στρατηγών που τσάκισε τα τελευταία χρόνια ο Τούρκος πρωθυπουργός, είπαν να πάρουν την εκδίκησή τους. Μάζεψαν χιλιάδες οπαδούς τους και έστησαν μια σύγκρουση με τον Ερντογάν που μπορεί να γίνει εύκολα πόλεμος, διότι όλοι ξέρουμε πόσο εύκολα παρασύρεται το πλήθος. Αυτή είναι μια ερμηνεία, αλλά είναι πολύ απλοϊκή, όπως απλοϊκή είναι και η θεωρία ότι κάποιες ξένες μυστικές υπηρεσίες είπαν να ρίξουν τον Ερντογάν γιατί δεν τους κάνει τη δουλειά που θέλουν. Μπορεί να είναι η ΣΙΑ, μπορεί η Μοσάντ, μπορεί οποιαδήποτε χώρα που έχει τεράστια συμφέροντα στην περιοχή. Άλλωστε, τώρα ξαναμοιράζεται η τράπουλα, τώρα έχουμε μια νέα «Γιάλτα» όπου αυτά που ξέραμε θα ανατραπούν.

Μπορεί να είναι και οι δύο θεωρίες μαζί, αλλά μπορεί να είναι και μια τρίτη. Αυτή η τρίτη λέει ότι η πραγματική Τουρκία δεν είναι αυτή που μας δείχνουν με τη Φατμαγκιούλ, τη Σιλά, τον Μοιραίο Έρωτα, το Χίλιες και Μια Νύχτες. Δεν έχει καμιά σχέση με τα τουρκοσήριαλ που κατέκλυσαν την ελληνική αγορά διότι είναι φθηνά και εύπεπτα. Η Τουρκία δεν είναι μόνο οι ωραίες εικόνες της Κωνσταντινούπολης με τους πλούσιους Τούρκους να κάθονται στις επαύλεις τους και να οδηγούν τα πανάκριβα αμάξια τους. Δεν είναι μόνο η χώρα που βλέπουμε στις ταινίες που δημιουργήθηκαν για καθαρά προπαγανδιστικούς λόγους. Σκεφτείτε: Χιλιάδες ξένοι τουρίστες σπεύδουν στην Πόλη, τη Σμύρνη ή άλλες παραλιακές πόλεις της Τουρκίας για να δουν από κοντά το μέρος που γυρίστηκαν τα σήριαλ. Εκεί που πάτησε το πόδι του ο Μποράν, ο Σουλεϊμάν, ο Κενάν, ο Καράνταγι ή όποιος άλλος ηθοποιός. Και φυσικά δεν είναι η Τουρκία οι πανέμορφες και πανέμορφοι ηθοποιοί με τα πανάκριβα ευρωπαϊκά ρούχα τους.

Όλα αυτά τα σήριαλ γυρίστηκαν με συγκεκριμένο σκοπό. Να εξωραΐσουν την εικόνα της Τουρκίας του Ερντογάν. Να δώσουν σε όλο τον κόσμο μια επίπλαστη πραγματικότητα για τη σύγχρονη Τουρκία που δεν έχει μεγάλη σχέση με τρίτο κόσμο, όπως πολλοί πίστευαν. Γι’ αυτό ακριβώς το λόγο τα περισσότερα σήριαλ είναι γυρισμένα στην πανέμορφη Πόλη όπου ηθοποιοί – μοντέλα με αυτοκίνητα εκατομμυρίων πηγαινοέρχονται σε βίλες με θέα το Βόσπορο.

Μια καλοστημένη προπαγάνδα από τη βιομηχανία του θεάματος έχει στηθεί, πολλές φορές με κρατικό χρήμα από τον Ερντογάν. Διότι η Τουρκία πρέπει να διεκδικήσει τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020, πρέπει να πάρει το Μουντιάλ, πρέπει να μπει επιτέλους στην Ευρώπη, πρέπει να δείξει ότι έχει χρήμα και δύναμη. Γι’ αυτό και τα δισεκατομμύρια που έχουν πέσει και στο άλλο είδος του θεάματος, τον αθλητισμό. Ειδικά σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ όπου τα μπάτζετ των ομάδων είναι εξωπραγματικά.

Όμως, όποιος δει πίσω από τις κάμερες, το θέαμα και την τηλεοπτική χλιδή, θα διαπιστώσει ότι υπάρχει και μια άλλη Τουρκία. Είναι αυτή της φτώχειας με εκατομμύρια να δυστυχούν. Είναι αυτή της έλλειψης δημοκρατίας όπου το να διαδηλώνεις στο δρόμο είναι περίπου ποινικό αδίκημα. Είναι η χώρα που ακόμη κυβερνά ο στρατός ή μια κάστα κολλητών του Ερντογάν.

Είναι η χώρα που σταδιακά οδηγείται σε αναγκαστικό εξισλαμισμό. Και είναι η χώρα που στα βάθη της Ανατολίας η οπισθοδρόμηση είναι τέτοια που δεν το χωράει ο νους. Εκεί η θεοκρατία και οι πολύ σκληρές παραδόσεις είναι πάνω από νόμους, δημοκρατίες, Συντάγματα.

Τα πολύ σοβαρά επεισόδια που έγιναν δείχνουν ότι η Τουρκία δεν είναι αυτή που βλέπουμε στις οθόνες μας. Κρύβει πολλούς σκελετούς στη ντουλάπα της, έχει πολλά ένοχα μυστικά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αθώρ avatar
    Αθώρ 02/06/2013 09:07:23

    Έτσι είναι όπως τα περιγράφετε, αλλά από μία τυχαία αφορμή που θα πάρει -σκοπίμως;- εκρηκτικές διαστάσεις μπορεί ν΄αρπαχτούν τα στρατιωκά γεράκια που οραματίζονται ''Βαριοπούλες''... Η ...''Τουρκική Άνοιξη'' , η αναστάτωση στην περιοχή μας και η προσφιλής στους Οθωμανούς ''εξαγωγή κρίσης'', μας έλλειπαν.... Όλα τα άλλα, φροντίσαμε από μόνοι μας να τα έχουμε εν αφθονία.

  2. Κώστας avatar
    Κώστας 02/06/2013 09:33:54

    Πολύ ωραία τα γράφετε. Όσο κυβερνούσε η κεμαλική Δεξια στην Τουρκία πόση ήταν η ανεργία; Μηπώς 20% και πάνω; Τώρα υπάρχει περισσότερη φτώχεια; Καταλαβαίνω την πρεμούρα σας αλλά το παραξηλώσατε. Όυτε ο χοντρός καταδρομέας δεν θα έγραφε τέτοιο κακεντρεχές άρθρο Φάκτορα

    • Διηνεκης avatar
      Διηνεκης @ Κώστας 03/06/2013 11:55:53

      Και λίγα γράφει κράτος βαμπιρ που κάνει μπίζνες με ναρκωτικά κ´ λαθρομεταναστευση είναι η Τουρκία η turkich airline έγινε Μεγάλη κ´ τρανή τα τελευταία χρόνια με την κατάργηση τις βίζας απο αφρικανικές κ´ ασιατικές χώρες κουβαλώντας τους λαθραιους κ´ στην συνέχεια τους προωθούν τα οργανωμένα κρατικά κυκλώματα σε εμάς διάβασε καμία έκθεση τις ιντερπολ πως έρχονται τα ναρκωτικά στην Ευρώπη κ´ ασε τις παπαριες

  3. elli avatar
    elli 02/06/2013 10:25:30

    Τ ο τελευταίο προπύργιο της Αμερικής στην περιοχή, γκρεμίζεται.
    Ο σαφής προσανατολισμός της Τουρκίας προς την Ευρώπη και η "αγωνία" του Ερντογάν να βάλει τη χώρα του στην Ε.Ε, έχει ενοχλήσει την άλλη πλευρά του Ατλαντικού.
    Τα γεγονότα θυμίζουν έντονα Δεκέμβριο του 2008 της Ελλάδας.
    Οι Αμερικάνοι θέλουν το μονοπώλιο σε αυτή τη χώρα και θα κάνουν τα πάντα για να το διατηρήσουν. Η Ελλάδα πρέπει να έχει μάτια και αυτιά ανοιχτά!

    • leak avatar
      leak @ elli 02/06/2013 13:50:29

      Mάλλον ανάποδα τα λες. Ως ισλαμικό και όχι κοσμικό κράτος, η Τουρκία απομακρύνεται από την Ευρώπη. Και μάλλον αυτη είναι η επιλογή του Ερντογάν.

    • George avatar
      George @ elli 02/06/2013 23:24:09

      Ο μόνος προσανατολισμός προς Ευρώπη που θα αφορούσε τον Ταγίπ θα ήταν μέσω Βιέννης με μια τρίτη πολιορκία.

  4. tpe avatar
    tpe 02/06/2013 10:27:57

    Κι όλα αυτά, δίπλα μας...
    Καλό θα ήταν να έχουμε πάντα στο μυαλό μας πως οι Τούρκοι τα προβλήματα τα εξάγουν. ΠΑΝΤΑ.
    Αλλά εμείς εδώ, αντί να απολύσουμε 100.000 αγορασμένες θέσεις σε ΔΕΚΟ, κόψαμε μισθούς σε όλους, κόψαμε τις ασκήσεις, αφήνουμε τις ΕΔ να πάνε κατά διαόλου.

  5. ΤΑΚΗΣ avatar
    ΤΑΚΗΣ 02/06/2013 11:54:30

    ΑΥΤΑ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΛΑΓΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ G20!!!!!! ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΠΟΥ Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΤΣΑΚΙΖΕΙ ΚΟΚΚΑΛΑ, ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 150 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΚΛΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΟ. ΜΕΣΑΙΑ ΤΑΞΗ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΒΡΩΜΟΣΗΡΙΑΛ ΤΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΑΛΛΗ ΕΙΚΟΝΑ!!!!!!!!!! ΑΝΤΕ ΣΤΑ ΤΣΑΚΙΔΙΑ!!!!!!!

  6. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 02/06/2013 11:56:11

    To κατακεφαλήν της τουρκίας, αν και αυξάνεται γρήγορα, είναι ακόμη σε επίπεδα ρουμανίας - Βουλγαρίας - Ρωσίας, αισθητά μικρότερο απο το μειωμένο κατά 22% ελληνικό. Η τουρκία είναι μία πολύ φτωχή χώρα.

    Όσο για την εξέγερση στην τουρκία, νομίζω το κίνητρο δεν είναι οικονομικό, εφόσον η χώρα αναπτύσσεται και πριν ήταν ακόμη πιο φτωχή. Μάλλον είναι αντίδραση στην αργή αλλά σταθερή μετατροπή της τουρκίας σε ισλαμική "δημοκρατία". Βλέπουν οι κοσμικοί - κεμαλικοί ότι οι μαντίλες είναι η πλειοψηφία, βλέπουν μπούργκες τύπου αφγανιστάν να κάνουν την εμφάνισή τους, βλέπουν τις απαγορεύσεις στο αλκοόλ, βλέπουν τις όλο και πιο στενές σχέσεις με την ανατολή και την εναντίωση στο ισραήλ και την Δύση και τρελαίνονται. Βλέπουν την χώρα τους να αποκτάει με ταχύτητα πολιτιστικά χαρακτηριστικά τρίτου κόσμου.

  7. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 02/06/2013 13:51:10

    Πάντως σχεδὸν ὅλες οἱ «ἀνοίξεις» συνιστοῦσαν μετάβαση ἀπὸ πιὸ κοσμικὰ καθεστῶτα σὲ πιὸ ἰσλαμικά, ὄχι τὸ ἀντίθετο.

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Σωτ Μητραλ 02/06/2013 22:01:56

      Σε ολες ομως τις "ανοιξεις" οι πρωτοι που βγηκαν στους δρομους και στις πλατειες ηταv οι "φεησμπουκολατρες" και οι "τουιτεροπληκτοι" με τα "σμαρτφον" τους. Το ιδιο συμβαινει σημερα και στην Κωνσταντινουπολη. Επισης, το καθεστως το Ερντογαν ειναι ισλαμικο "λαιτ". Ποιος μπορει ν'αποκλεισει την ελευση πιο σκληρου ισλαμιστικου καθεστωτος;
      Εμεις οι Ελληνες παντως οφειλουμε να θυμομαστε οτι ο Αττιλας στην Κυπρο δεν ηταν ισλαμιστης. Για την Ελλαδα κεμαλικοι η ισλαμιστες ειναι το ιδιο πραγμα. Και οι δυο παραταξεις (και οσες ακομα μπορουν να υπαρξουν) ειναι παντοτε υπερ της Μεγαλης Τουρκιας. Και Μεγαλη Τουρκια σημαινει για τους Τουρκους Μικρη Ελλαδα.

      • αργατεία avatar
        αργατεία @ Zugzwang 03/06/2013 01:48:03

        αγαπητέ Zugzwang στην τουρκία συγκρούεται η κεμαλική δεξιά (που παριστάνει την δημοκρατική αριστερά) με την ισλαμική δεξιά (που παριστάνει τους φιλελεύθερους δημοκράτες)...η πραγματική αντιπολίτευση, η αληθινή αριστερά είναι είτε στους τάφους είτε στα βουνά του κουρδιστάν ή στην φυλακή....όντως και οι δυο δεξιές επιθυμούν την μεγάλη τουρκία διαφωνούν όμως στο πως θα γινει αυτό.....και εδώ ειναι όλο το ζουμί για εμάς....

        • Zugzwang avatar
          Zugzwang @ αργατεία 03/06/2013 13:30:00

          Δεν υπαρχει πια αριστερα φιλε μου. Τα ορφανα του Μαρξ ακολουθουν τωρα τον Ποπερ.

          • αργατεία avatar
            αργατεία @ Zugzwang 03/06/2013 23:35:04

            στην Ελλάδα και αλλου ίσως, στην Τουρκία οι αριστεροί είναι ακόμα μαρξιστες, να είσαι βέβαιος...

    • αργατεία avatar
      αργατεία @ Σωτ Μητραλ 02/06/2013 23:13:11

      bingo! πολύ σωστή επισήμανση κ.Μητραλέξη, άντε γιατι κουράστηκα να διαβαζω ανέκδοτα περί "τουρκικής άνοιξης". Αγαπητοί φίλοι αυτή η "άνοιξη" άρχισε να συντελείται στην Τουρκία το 2002 με την άνοδο ερντογάν στην εξουσία και στην συνέχεια άρχισε να εξάγεται και στις άλλες μουσουλμανικές χώρες! Η Τουρκία είναι στρατηγικός σύμματος των ΗΠΑ και ακολουθεί και εφαρμόζει πιστά την σχεδιασμένη πολιτική τους στην περιοχή η οποία ευνοεί βεβαίως και το Ισραήλ . Δεν ειναι τυχαίο πως πέρα από τις διαφωνίες τις λεκτικές για το θεαθήναι και οι δυο ειναι εναντίον του Ασάντ....και του Ιράν και και και...φτάνει πια με τις αφέλειες...οι εν λόγω διαμαρυρίες θα ξεχαστούν σε μερικές ημέρες και ούτε γάτα ούτε ζημιά, οι διαμαρτυρόμενοι είναι νέοι γενικά άνθρωποι δυτικού προσανατολισμού πολλοί εξ αυτών κεμαλικοί....δεν προκειται να γίνει τιποτα, ο ερντογάν θα συνεχίσει να κυβερνάει, η συμφωνία με τους κούρδους θα συνεχίσει να εφαρμόζεται όπως έχει συμφωνηθεί και ο καθένας στο μπαράκι και στο σπίτι του....δεν έχει βαθιά πολιτικά χαρακτηριστικά και στοχεύσεις αυτή η διαμαρτυρία, σαν εφηβικός θυμός που ξεσπάει και ξεθυμαίνει και τέρμα! καλησπέρα

    • αργατεία avatar
      αργατεία @ Σωτ Μητραλ 02/06/2013 23:21:47

      έχετε απόλυτο δίκιο κ.Μητραλέξη, οι ανοησίες που γράφουν οι δημοσιογράφοι περί άνοιξης ειναι φούσκες.....η "άνοιξη" άρχισε στην τουρκία με την άνοδο ερντογάν στην εξουσία και μαζί του του πολιτικού ισλάμ που εξαπλώνεται και σε άλλες μουσουλμανικές χώρες....οσον αφορά τα πρόσφατα επεισόδια, είναι μη κατευθυνομενα και περιστασιακά, σαν εφηβικός θυμός που εκρήγνυται και μετά όλοι τα κεφάλια κάτω και η ζωή συνεχίζεται, μην αναμένετε δραματικές εξελίξεις...

  8. dem avatar
    dem 02/06/2013 15:29:00

    Σίγουρα η Τουρκία των see real δεν είναι η πραγματική Τουρκία, ή μάλλον υπάρχει και αυτή. Όμως αυτοί που ξεσηκώθηκαν με αφορμή την απαλλοτρίωση ενός πανέμορφου πάρκου στο κέντρο της Πόλης αλλά και εναντίον της αστυνομοκρατίας δεν είναι η άλλη Τουρκία, της ανατολής, που εσείς περιγράφετε, αλλά η κοσμική Τουρκία των see real...δηλαδή η "μεσαία" τάξη.

  9. Scarface avatar
    Scarface 02/06/2013 15:47:38

    Αξιζουν συγχαρητηρια στον ερντογαν που καταφερε να ενωσει τους ακροαριστερους με τους κεμαλικους, τους γκριζους λυκους με τους αλεβιτες, τους οπαδους της φενερ με της γαλατα, ολους αυτους που μισουνται θανασιμα μεταξυ τους, αλλα μισουν πολυ περισσοτερο τον σουλτανο ερντογαν. Τα προβληματα υπαρχουν εδω και πολλα χρονια κι εχουν να κανουν με την επιχειρουμενη μετεξελιξη της τουρκιας απο κοσμικο σε ισλαμικο κρατος, αλλα οι αφορμες της τελευταιας εβδομαδας ξεχυλισαν το ποτηρι. Μια αχρηστη γεφυρα με το ονομα του σφαγεα των αλεβιτων. Οι αναφορες σε μεθυστακες μεσα στη βουλη εννοωντας τον κεμαλ και τον ινονου. Οι περιορισμοι στα φιλια, στο αλκοολ. Το θεμα της συριας οπου η τουρκια δεν εχει να κερδισει τιποτα. Ολα δειγματα οτι ο ερντογαν (τον οποιο καποιοι στην ελλαδα θαυμαζουν κι εχουν προτυπο) εχει ξεφυγει και δημιουργει αυτη την τεραστια πολωση στο εσωτερικο της τουρκιας. Για την ελλαδα βεβαια δεν αλλαζει τιποτα αφου οποιος και να κυβερνησει ειναι εχθρος μας. Αλλα, οτι κακο παθουνε, καλο ειναι. Παντως αυτη η υποθεση, ακομα κι αν παγωσει τωρα, εχει πολυ μελλον.

  10. Tonia G. avatar
    Tonia G. 02/06/2013 16:15:05

    H ΕΛΛΑΔΑ θα εκμεταλλευθεί επιτέλους την ευκαιριά για μια ΤΚυπριακή Ανοιξη στη Κύπρο που θα ζητά αποχωρηση των Τούρκων από το νησί ή ζητά πολλά;

  11. karasumi avatar
    karasumi 02/06/2013 16:20:28

    Νομίζω ότι τα παραλέτε. Η Τουρκία έχει φοβερή δυναμική αυτή την εποχή, όποιος την επισκεφθεί το αντιλαμβάνεται αμέσως. Πέρα από τις όποιες διαδηλώσεις για οποιοδήποτε λόγο, η ανάπτυξή της είναι φοβερή, μέσα σε λίγα χρόνια το πρόσωπό της έχει αλλάξει. Μπορεί να είναι μια φούσκα και να ξεφουσκώσει στο τέλος, αλλά η σημερινή εικόνα είναι εντυπωσιακή. Πιο πολύ ενδιαφέρον από τους ισχυρισμούς για την όποια οικονομική "μαγική εικόνα", έχουν οι ισλαμικές ροπές της κυβέρνησης και ο αντίκτυπός τους στην κοινωνία.

  12. billi smart avatar
    billi smart 02/06/2013 17:44:38

    φαγαν λιγο παραπανω ψωμι οι τουρκοι και ξυπνησε η ανθρωπινη ματαιοδοξια...τοσο απλα,,,αν κοψεις την τουρκια στην μεση...το ανατολικο κομματι ειναι γκριζο χωρις χρωματα....οτι ειναι προς την ευρωπη εχει οικονομικη ανθιση...αν "προλαβουν" σε λιγα χρονια θα προσεγγισουν το δικο μας επιπεδο και θα το ξεπερασουν...αν δεν σκασει η φουσκα εγκαιρα εννοω...

  13. καπτεν avatar
    καπτεν 02/06/2013 21:35:24

    Η Τουρκια μεταξυ 1980 και 2012 ανεβασε το κκ εισοδημα απο 1000 σε 10.800 δολ ενω η Ελλαδα απο 4000 σε 23.000 δολ. Τοτε ειχε 48 εκ και σημερα 75 εκ πληθυσμο. Η Τουρκια του χριστιανοδημοκρατη (ισλαμοδημοκρατη) συντηρητικου Ερντογαν ειναι ασυναγωνιστη. Ο Ερντογαν θα πεσει μονο λογω overstretching (υπερμετρων γεωπολιτικών φιλοδοξιών). Ο Ερντογαν παρελαβε το 2002 σχεση ΑΕΠ (Τουρκιας-Ελλαδος) 300/200 δις δολ (τρεχουσες τιμες) και σημερα ειναι 800/240 δις δολ σε τρεχουσες τιμες. Η Τουρκια αντεχει 1-2 στραπατσα. Οι ανοητοι Κυπριοι, υπερτοπικοι παικτες στο banking, R.Estate kai energy (προσεχως), κατερρευσαν στα εξ ων συνετεθησαν.

  14. George avatar
    George 02/06/2013 23:42:41

    Ο Ταγίπ είναι θύμα της επιτυχίας του. Εδωσε στην Τουρκία μια ισχυρή οικονομία σε χρόνο dt, έφτιαξε μεσαία τάξη από το πουθενά που ταξιδεύει στο εξωτερικό και μετά είπε στις Τουρκάλες τι χρώμα κραγιόν και τι μαντήλα πρέπει να βάζουν και στους Τουρκους να κόψουν τις μπύρες και να πίνουν λεμονάδες λες και είναι Ιραν. Παράνοια σα την δικιά μας που ήθελε σοβιέτ οικονομία και κατανάλωση αλλά δύση. Κάποια στιγμή όμως η παράνοια βγαίνει στους δρόμους και τα κάνει λίμπα.