21/10/2008 01:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα έμπλεξε πάλι ο Πρετεντέρης υπέρ της ΝΔ

Το έμπλεξε το... πράγμα σήμερα ο Γιάννης Πρετεντέρης. Μάλλον δεν του άρεσαν τα αποτελέσματα της πρόθεσης ψήφου στις εθνικές εκλογές και πρόσθεσε και τις Ευρωεκλογές στην πρόθεση ψήφου!  Έτσι η διαφορά στην πρόθεση ψήφου υπερ του ΠΑΣΟΚ είναι 1,4% στις Εθνικές εκλογές και 0,3% στις Ευρωεκλογές.

Έτσι έγινε ...κόλαση στο τηλεφωνικό κέντρο του Mega, με χιλιάδες τηλεθεατές να προσπαθούν να πιάσουν γραμμή και όσοι από αυτούς το κατορθώνουν να βρίζουν αγανακτισμένοι για το κόλπο του Γ. Πρετεντέρη να παρουσιάσει πρόθεση ψήφου στις Ευρωεκλογές, η οποία κλείνει την ψαλίδα υπέρ της Ν.Δ. στο 0,3%. Ούτε ο πιο νοσηρός εγκέφαλος δεν θα σκεφτόταν αυτό το κόλπο για να ακυρώσει την διαφορά του 1,4% στην πρόθεση ψήφου για τις Εθνικές Εκλογές της δημοσκόπησης.

Αναλυτικά η πρόθεση ψήφου :

ΕΘΝΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ
ΝΔ 26,9%
ΠΑΣΟΚ 28,3 %
ΚΚΕ 6,8%
ΣΥΡΙΖΑ 12,2%
ΛΑΟΣ 5,4%
ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ 2%
ΑΚΥΡΟ /ΛΕΥΚΟ 8,9%
ΔΓ/ΔΑ 9,5%

http://pressmme.blogspot.com/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 21/10/2008 01:19:03

    Εβαλα την είδηση κυρίως για τα τηλεφωνήματα. κατα τα άλλα περι εγκυρότητας ;;;;;;;

  2. Πέτρος Δ. avatar
    Πέτρος Δ. 21/10/2008 07:41:47

    Φάκτορ,
    διαφωνώ μαζί σου στα εθνικά που σε βρίσκω πολύ μεροληπτικό υπέρ της Ελλάδας, αλλά γενικά σε βρίσκω πολύ καλό. Εδώ μου τα χαλάς. Δηλαδή απαγορεύεται το γκάλοπ υπέρ των Ευρωεκλογών; Αυτές έρχονται σίγουρα, οι βουλευτικές θέλουν 3 χρόνια ακόμη σύμφωνα με το Σύνταγμα που ΠΑΣΟΚ και ΝΔ γράφουν εκεί που ξέρεις. Ξέρω αρκετούς Πασόκους, όλοι έχουν το στυλ του ανθρώπου που του κόψανε τη μάσα και δεν βλέπει την ώρα ναρπάξει την κουτάλα. Σκασίλα μας για τον καημό του ΠΑΣΟΚ. Τη Βιστωνίδα χαρίσανε και οι δυό.

  3. Πρετεντερικός avatar
    Πρετεντερικός 21/10/2008 07:53:48

    Γιατί τα ρίχνετε μόνο στον Πρετεντέρη;;;
    Και ο ΑΝΤ1 παρουσίασε διπλό γκάλοπ (Ευρωεκλογές - Εθνικές).
    Παρατηρώ ότι τα γραπτά ή τα λεγόμενα Πρετεντέρη δημιουργούν πάντα αντιδράσεις.
    Αντιδράσεις θετικές ή αρνητικές δεν έχει σημασία.
    Άρα τα γραπτά ή τα λεγόμενά του είναι αξιόλογα και άξια προσοχής. Διαφορετικά τι νόημα έχει να ασχολείσθε μαζί του;;;;

  4. Jiovani avatar
    Jiovani 21/10/2008 08:49:26

    Ποιό -χρήσιμο- συμπέρασμα μπορεί να εξάγει κανείς σε σχέση με την εσωτερική πολιτική μας [;] σκηνή, από ένα γκάλοπ για ευρωεκλογές;

  5. Κάλος avatar
    Κάλος 21/10/2008 09:10:32

    Αγαπητέ Anonymous at 6.00 am,η φράση σου: "Τελικά θέλει πολύ ΧΟΥΝΤΑ αυτός ο τόπος", ακυρώνει τις όποιες αλήθειες προσπάθησες να εκφράσεις...

  6. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 21/10/2008 10:12:02

    ΠΕΡΙ ΧΟΥΝΤΑΣ...

    Υπάρχει μια χούντα εξαιρετικά δημοφιλής στην Ελλάδα, η οποία δεν πρόκειται να πέσει ποτέ, εκτός κι αν μια χούφτα τραμπούκοι ποιητές πάνε να βάλουν φωτιά στα στούντιο: η χούντα της τηλεόρασης και του lifestyle.

    ΠΠ

  7. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 21/10/2008 10:14:20

    και οπως εχει γραψει ο Καβαφης..

    ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ



    Κι αν δεν μπορείς να κάνεις τη ζωή σου όπως τη θέλεις,

    Τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς:

    μην την εξευτελίζεις μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,

    μες στις πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

    Μην την εξευτελίζεις πιαίνοντάς την,

    γυρίζοντας συχνά κι εκθέτοντάς την

    στων σχέσεων και των συναναστροφών την καθημερινήν ανοησία,

    ως που να γίνει σα μια ξένη φορτική.



    Κ.Καβαφης.


    ΠΠ

  8. δημοσθενη avatar
    δημοσθενη 21/10/2008 10:15:49

    PORTA PORTA- Αυτοί και αν δεν είναι ΧΟΥΝΤΑΡΑ που μας βάζει κάθε μέρα να κάνουμε εμετό όταν από αφέλεια η βλακεία τους ακούμε

  9. Anonymous avatar
    Anonymous 21/10/2008 10:19:42

    Η εικόνα του Πρετεντέρ χθες ήταν το λιγότερο θλιβερή για να μη πω άθλια .Η συμβολή του στο δελτίο ειδήσεων ήταν ουρλιαχτά και εκνευρισμός,στοιχεία που δείχνου συμφέροντα που θίγονται και ενοχή!!!!!Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ!!!!ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΞΕΙ ΜΕ ΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΑΠΕΡΓΙΑ!!!!!!!

  10. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 21/10/2008 10:31:57

    Ανωνυμε 11,
    Περι Απεργίας..

    Ανάλυση Πληθυσμού


    Συνολικός πληθυσμός της χώρας ατομα.......... 10.000.000
    Ατομα με ηλικά μεγαλύτερη των 65 ετών........ 2.500.000
    Απομένουν να εργασθούν....................... 7.500.000
    Ατομα με ηλικία μικρότερη των 18 ετών........ 3.400.000
    Απομένουν να εργασθούν....................... 4.100.000
    Δημόσιοι υπάληλλοι........................... 1.500.000
    Απομένουν να εργασθούν....................... 2.600.000
    Στρατιωτικοί, κληρικοί κλπ..................... 600.000
    Απομένουν να εργαθούν........................ 2.000.000
    Κυβερνητικοί και άλλοι επίσημοι................ 800.000
    Απομένουν να εργασθούν....................... 1.200.000
    Τεμπέληδες που δεν επιθυμούν να εργασθούν.... 1.188.000
    Απομένουν να εργασθούν.......................... 12.000
    Φυλακισμένοι.................................... 11.988
    Απομένουν να εργασθούν............................... 2

    Επομένως ΕΣΥ κι ΕΓΩ πρέπει να εργαζώμαστε σκληρά.
    Απομένεις ΕΣΥ γιατι ΕΓΩ εχω κουραστεί να τα κάνω όλα!...

    ΠΠ

  11. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 21/10/2008 10:39:51

    Είναι όλοι τους γουρούνια.
    "το γουρουνι ειναι ανατομικα ανικανο να κοιταξει προς τον ουρανο".

    Στη Γαλλια ακουσα απαγογεύτηκε με νόμο να δινουν το όνομα Ναπολέων σε γουρουνια !!! Εδω είναι Ελλάδα και τα ζώα μας τα ονομάζουμε όπως μας γουστάρει. Είμαστε δημοκράτες. Σωστα?

    πχ. αγελαδίσιο βλέμμα. φίδι στον κόρφο σου κλπ..


    ΠΠ

  12. prasina-aloga avatar
    prasina-aloga 21/10/2008 10:41:20

    ΠΕΡΙ ΑΔΕΚΑΣΤΩΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΦΙΜΩΣΕΙ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ:
    * Αληθεύει ότι ο εισαγγελέας Κολιούσης είναι πρώτος ξάδελφος του ΒΟΥΛΕΥΤΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ Αχιλλέα Κολιούση;
    *Αληθεύει ότι ο Αχιλλέας Κολιούσης ήταν από τα ιδρυτικά στελέχη του πασόκ και μάλιστα ήταν και ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ το 1986, επί Αντρέα Παπαντρέου;
    *Αληθεύει ότι ο Αχιλλέας Κολιούσης ήταν ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΚΤΗΜΑΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ το 1996, επί Κώστα Σημίτη;
    *Αληθεύει ότι to 2001 ο κ. Κολιούσης ήταν εισαγγελέας στην δίκη της ΔΕΚΑ (κλέψιμο των χρημάτων των ταμείων στο Χρηματιστήριο το 2000), που αθώωσε τους γνωστούς πέντε εγκάθετους του καθεστώτος, με το σκεπτικό ότι απλά εκτελούσαν εντολές του πολιτικού τους προϊσταμένου (Παπαντωνίου, που βέβαια είχαν φροντίσει να παραγραφούν οι ευθύνες του) ;
    Και πολλά άλλα …. Τέλος:
    *Αληθεύει ότι θα είστε υποψήφιος με το πασόκ στις επόμενες εκλογές, κύριε Κολιούση;

  13. Anonymous avatar
    Anonymous 21/10/2008 10:54:53

    ΟΥΤΟΠΙΣΤΙΚΗ Η ΑΝΑΛΥΣΗ ΣΟΥ !Η ΖΩΗ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΔΟΣΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΗΜΑΤΑ!!!Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΚΚΟΣ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ!!!!

  14. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 21/10/2008 10:59:34

    16. πρασιν'αλογα,

    ενδιαφερουσες οι πληροφοριες σου. !!!


    ΠΠ

  15. παπα-Ρικος avatar
    παπα-Ρικος 21/10/2008 11:22:47

    Πριν χρόνια συμμετείχα σε δημοσκόπηση, και καλά για βιβλία,ουσιαστικά για κανάλια.Δύο στις δέκα ερωτήσεις για τον Π και τις εκπομπές του.Ο δημοσκόπος ντε και καλά να του πω ότι τις βλέπω και να επιμένει ιδιαίτερα.Από παλιά είναι η μόστρα του συγκεκριμμένου συστήματος ο Π.Εγώ σαν προοδευτικός από ανατροφή τον σιχαίνομαι ιδιαίτερα

  16. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 21/10/2008 11:30:18

    O Jean Pretenderis diekdikei me axiosseis ton titlo tou pio aftareskou ilithiou tis Ellinikis dimossiografias...

  17. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 21/10/2008 11:32:33

    «Eις οιωνός άριστος, αμύνεσθαι για την πάρτη σας»!!

    μεσιε Ζαν !

    ΠΠ

  18. osaperas avatar
    osaperas 21/10/2008 11:34:01

    prasina -aloga
    Από ότι έχω διαβάσει εδώ ή σε ένα άλλο μπλογκ, αυτός ο Αχιλλέας Κολιούσης του ΠΑΣΟΚ έχει πεθάνει εδώ και χρόνια.
    Δεν μπορεί λοιπόν να περνάει γραμμή στον εν ζωή Κολιούση (εκτός και εάν ξεκινήσουμε συζήτηση για άλλα θέματα εδώ πέρα -μετά θάνατο ζωή κλπ).
    Θα χαθούμε όμως...
    Ασ αφήσουμε τους πεθαμένους με τους πεθαμενους και τους εισαγγελείς με τους εισαγγελείς.
    Σου μυρίζει σκάνδαλο η ιστορία του Βατοπεδίου ή όχι;
    Εάν όχι-τζάμπα μιλάμε για τα ξαδέλφια Κολιούσηδες
    Εαν ναι τότε είναι λιγότερο σκάνδαλο επέιδή ο εισαγγελέας είχε έναν ξάδελφο στο ΠΑΣΟΚ ο οποίος στο μεταξύ έχει πεθάνει;

  19. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 21/10/2008 11:43:17

    φιλε οσαπερα,20.

    εχει δικιο εν μερει.

    Εαν ομως ο σημερινος Κολιουσης πηρε γραμμη απο το ΠΑΣΟΚ να παραιτηθει και να δημιουργησει ολο αυτο το ζητημα με την χειραγωγηση της Δικαιοσυνης.. κ "πρασιν αλογα", ΤΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ! = Προβοκάτσια για να μην πω καμια βαρια κουβεντα πρωι πρωι. Τιμητες των Αρχων και Εντολογοχοι ?

    Ας ειμαστε επιφυλακτικοι, δε συμφωνεις?

    ΠΠ

  20. osaperas avatar
    osaperas 21/10/2008 11:50:07

    porta porta
    Αυτό που λες είναι ένα σενάριο το οποίο μπορει και να ισχύει
    Στη διεφαρμένη χώρα που ζούμε όλα είναι πιθανά.
    Όμως δεν είναι σωστό-κατά την άποψη μου φυσικά-να αφήσουμε στη άκρη τα σκάνδαλα και να μην τα παραδεχόμαστε και να μην ζητάμε την παραδειγματική τιμωρία των εμπλεκομένων επειδή, χωρίς κανένα στοιχείο έχουμε επεξεργαστεί στο μυαλό ένα σενάριο -στην προκειμένη περίπτωση των δύο εξαδέλφων και αύριο κάτι άλλο.
    Μην μπλέκουμε τα γεγονότα με τα σενάρια.

  21. Θεσσαλός avatar
    Θεσσαλός 21/10/2008 11:53:20

    Ποια προβοκάτσια; Επέβαλλαν ή όχι "συντονιστή¨στους δύο εισαγγελείς;
    Υπάρχει κανείς που να αμφιβάλλει ότι από τις ανακρίσεις προκύπτουν ευθύνες "μελών της κυβέρνησης"; Έπρεπε ή όχι να σταλεί ο φάκελος στη Βουλή;

  22. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 21/10/2008 11:57:26

    οσαπερα,

    εχεις απολυτο δικιο. με το σχολιο μου δεν "ξεχασα" το τεραστιο σκανδαλο και τις ευθυνες της ΝΔ και των παληκαριων της.

    Απλα το σεναριο Κολιουσης-ΠΑΣΟΚ-παραιτηση, με ενοχλει αφανταστα! Δεν αντεχω αλλο βιασμο του μυαλου μου και της λογικης μου. Εκει που εισαι ετοιμος να να χωσει ΚΑΙ για τις παραιτησεις στη ΝΔ, να βγει προβοκατσια...? ΕΛΕΟΣ.

    ΠΠ

  23. osaperas avatar
    osaperas 21/10/2008 12:07:24

    porta porta
    Μα επιτηδες το κάνουν αυτό. Και οι σημερινοί και οι προηγούμενοι.
    Να μας βιάζουν το μυαλό και την λογική.
    Σε κάθε σκάνδαλο αρχίζουν συστηματικα να δημιουργούν μία σειρά από σενάρια και ίντριγκες τα ανακατέυουν τα μπερδεύουν και στο τέλος δεν φταίει ποτέ κανείς.
    Και κάτι ακόμη.
    Εάν πάρουμε σαν δεδομένο το υποθετικό σενάριο ότι ο Κολιούσης κατευθύνεται από το ΠΑΣΟΚ και παραιτήθηκε για να δημιουργήσει κλίμα.
    Και λοιπόν τι έγινε;
    Αλλάζει τίποτε όσον αφορά την ευθύνη των εμπλεκομένων στο σκάνδαλο του Βατοπεδίου;
    Τα στοιχεία που έχουν συγκεντρωθεί για την ευθύνη κάποιων ανθρώπων δεν έχουν πλέον καμία αξία;
    Δεν έχω το δικαίωμα να ζητήσω την τιμωρία των ενόχων επειδή το ΠΑΣΟΚ (ή οποιοδήποτε άλλο κόμμα) προσπάθησε να εκμεταλλευθεί πολτικά ένα σκάνδαλο;
    Συγνώμη αλλά δεν είναι υγίής αυτή η λογική
    (διευκρινίζω για να μην παρεξηγηθώ ότι δεν απεθύνομαι σε σένα προσωπικά porta-porta)

  24. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 21/10/2008 12:22:11

    δεν χρειαζοταν η επισημανση περι προσωπικου..

    εχεις δικιο σε ολα οσα γραφεις, με τη διαφορα οτι εαν ειναι αληθες το "σεναριο" τοτε η αναμειξη του ΠΑΣΟΚ δεν ειναι μονο στην λογικη να το εκμεταλλευτει πολιτικα, αλλα και στην βαση της υποθεσης.

    Θελω να τιμωρηθουν παραδειγματικα οσοι παρεδωσαν/πουλησαν back to back/"ξεπλυναν" παρανομα Ελληνικη Γη. Ρασοφοροι,γραβατοφοροι,κονδυλοφοροι,ματσουκοφοροι,ανηλικοι κλπ.

    ΠΠ

  25. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 21/10/2008 12:47:58

    Καλά αυτό το χτεσινοβραδυνό ήταν απ΄ τα καλύτερα. Η εκπομπή πρέπει να μετονομαστεί σε "Κλαμα-βαρόμετρο".
    Είχα καιρό να γελάσω έτσι, και με τον υποψήφιο άσε την συζήτηση.

  26. Greco avatar
    Greco 21/10/2008 13:01:52

    μην ανησυχειτε ....μες το 09' αναμενεται ιδρυση νεου σχηματισμου (κεντρωου με φιλελευθερες τασεις)ωστε να ρυθμιζει το παιχνιδι μιας απο δω κ περα αυτοδυναμιες γιοκ.Απο πληροφορίες που εχω αναμενουν να συγκεντρωσουν αρχικα ποσοστο γυρω στο 7%(κυριως απο νεοδημοκρατες και εκσυγχρονιστες πασοκους)με αποτερο στοχο ακομα και ενα ποσοστο γυρω στο 20%

    μακαρι μπας και σωθει ο τοπος απο πιθανες αδεξιες "σοσιαλιστικες" στραβοτιμονιες που μονο πισω μπορουν να μας πανε

  27. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 21/10/2008 13:06:20

    28.

    μονο να δω τη Γιαννα και το Βγενοπουλο να διαπραγματευονται με τη ΓΣΕΕ και τον μπουλη-μπος !!
    αα και τους "αρχικους" να σπανε τη Μαρφιν και τη Χαλυβουργικη/ΕΤ. πολυ γελιο! θα σηκωθουν οι ζαρντινιερες και θα αποδημησουν.

    ΠΠ

  28. Swell avatar
    Swell 21/10/2008 13:07:17

    Ανέκαθεν ο Πρετεντέρης επεδείκνυε το υψηλό του ΗΘΟΣ

  29. Γιώργος avatar
    Γιώργος 21/10/2008 13:35:34

    Για τις σχετικές λαγνείες περί νέου σχηματισμού (φιλελευθέρων κεντρώων με Ντόρα και Παπαντωνίου ή/και κόμματος επιχειρηματιών κεντρώου προσανατολισμού), το 4.8% που έλαβε σε σχετική μη δημοσιευμένη δημοσκόπηση της KapaResearch με στοχευμένο target group τον Ιούνιο, αποτελεί ικανή και αναγκαία παραδοχή απόρριψης της πρακτικής.

    Όσο για τους δικούς του λόγους ο Παπανδρέου αρνείται την υποταγή στο mega συγκρότημα, τόσο ο χουλιγκανίσκος των γηπέδων θα εκτοξεύει την χολή του. Προσωπικά, λατρεύω την υπομονή και το κρύο πιάτο της εκδίκησης.

  30. nas avatar
    nas 21/10/2008 15:02:22

    ο Πρετεντέρης -και γενικά οι Πρετεντέρηδες- δεν αντιλαμβάνονται πως με τέτοιου είδους παρεμβάσεις, ευτελίζουν ότι απέμεινε απο την όποια ανεξαρτησία της δημοσιογραφίας. Άλλο να είσαι "παπαγάλος" επι χρήμασι, κι άλλο να πλαστογραφείς αποτελέσματα, έστω και εικονικά προκειμένου να εμποδίσεις, τί; την άνοδο του Γιώργου; μα δεν μπόρεσαν πέρσι όλα τα κανάλια και οι λεγόμενες εφημερίδες της Δημοκρατικής παράταξης, να διώξουν τον Παπανδρέου απο την θέση του προέδρου στο ΠΑΣΟΚ, μετά δεν μπόρεσαν να δώσουν τη νίκη στον εκλεκτό τους τον ΒΕΝΙ, και τέλος δεν κατόρθωσαν να τον κρατήσουν ψηλά στα αποτελέσματα. θα μπορέσει ο Πρετεντέρης απο την εκπομπή του, να επιβάλει στο λαό ξανά τον Καραμανλή; νομίζω πως πλέον δεν είναι απλή εμπάθεια... είναι κάτι παραπάνω...είναι τσατσιλίκι της ξεφτίλας...

  31. thanos avatar
    thanos 21/10/2008 19:16:38

    21-PORTA PORTA Says:
    October 21st, 2008 at 11:43 am

    Για ενημερωση σου..την περασμενη εβδομαδα και στην εκπομπη του Κωστα Χαρδαβελα,Εισαγγελεας που ηταν στο πανελ της εκπομπης, ανεφερε πανω στη συζητηση οτι ειναι και οι δυο Εισαγγελεις της Νεας Δημοκρατιας αλλα οχι με παροπιδες.

  32. hiong avatar
    hiong 21/10/2008 19:49:58

    Η εικονική πραγματικότητα της χρηματοπιστωτικής οικονομίας τερματίστηκε. Η εικονική πραγματικότητα της δημοσκοπικής δημοκρατίας πότε θα λάβει τέλος; Επιτέλους, θα πρέπει να ξεκινήσει μία συντονισμένη προσπάθεια αποδόμησης της απάτης των δημοσκοπήσεων. Και η προσπάθεια αυτή θα πρέπει να υπερβαίνει κάθε κομματική ιδιοτέλεια. Γιατί διαφορετικά είναι καταδικασμένη σε αποτυχία.