#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/08/2008 00:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα έκανε θάλασσα και στο …ΚΨΜ ο κ. Αλογοσκούφης;

Γράφει το http://www.kentri.gr/ για τις οικονομικές επιδόσεις του κ. Αλογοσκούφη: Ο έμφορτος ακαδημαϊκών τίτλων ο κ. Αλογοσκούφης, «τσάρος» της οικονομίας από το 2004, τα έχει κυριολεκτικά κάνει θάλασσα. Ενώ η οικονομία παραπαίει, τα δημοσιονομικά μειώνονται δραματικά και ο προϋπολογισμός δεν μπορεί να εκτελεστεί, εκείνος προσποιείται τον ψύχραιμο. Αλήθεια τι θα μπορούσε να περιμένει κανείς από ένα οικονομολόγο, με μεγάλη δραστηριότητα στην Ελλάδα και το Εξωτερικό, όπως λέει στο βιογραφικό του, ο οποίος παραλίγο να στείλει φυλακή τον υπεύθυνο αξιωματικό του ΚΨΜ του Ναυστάθμου Σαλαμίνας; Ο σημερινός υπουργός Οικονομίας υπηρέτησε τη θητεία του στο Ναυτικό και συγκεκριμένα στο ΚΨΜ. Εκεί όμως τα έκανε θάλασσα. Προφανώς πωλούσε κάτω του κόστους με αποτέλεσμα να προκύψει έλλειμμα και να αναγκαστεί ο υπεύθυνος αξιωματικός να τον ...αντικαταστήσει. Λέτε να συνέβη κι αυτό;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 05/08/2008 00:46:55

    Emfortos o ypourgos, aimofyrtos o proypologismos!

  2. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 05/08/2008 00:48:58

    Ισχύει αυτό ή είναι αστικός μύθος; Όχι ότι δεν τον έχω ικανό βέβαια.

  3. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 05/08/2008 01:22:21

    Προφανώς .......έκανε τον ανθρωπιστή, ή ότι τα χαρίζει, 'η τον αφελή ότι τα πουλάει φτηνά και δεν ξέρει να μετράη ρέστα.
    Το ίδιο κάνει και στον Υπουργείο, μόνο που τώρα τελειώνουν και τα ψιλά για καφέδες.

  4. jordan avatar
    jordan 05/08/2008 07:22:42

    Ότι το έκανε , το έκανε , το επιβεβαιώνει και η σημερινή του διαδρομή , ξεπουλάει αλλονών πράγματα , για να καρπωθεί ο ίδιος την εύνοια του «αφεντικού» , Τι έχεις Γιάννη , τι είχα πάντα .

  5. koinos_nous avatar
    koinos_nous 05/08/2008 07:28:30

    Αν το περιστατικό είναι ακριβές δύο τινά μπορεί να συνέβησαν.Είτε δεν είναι ικανός να διοικήσει ούτε περίπτερο ή από τότε είχε ανακαλύψει το βάζο με το μέλι.

  6. kosmetsas avatar
    kosmetsas 05/08/2008 08:09:33

    ειναι λογικο ...ζουμε σε μια χωρα που η βουνη πλειοψηφια παει και ψιφηζει απο το σχολειο ακομα βλεπε 15μελη τους "αετονυχιδες" κουτοπονηρους τους λεω εγω...

    Ειναι τα ιδια ατομα που πανε στο στρατο και γλυφουν κατουρημενες ποδιες σε φιλους , σογια , γνωστους για να ειναι σε καλο σωμα , σε καλη θεση , διπλα στο σπιτι , να παρουν το ΚΨΜ να βγαλουν κανα φραγκο κλπ..


    ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ με τους κουτοπονηρους υποτιμουν την νοημοσυνη μας ...

  7. sofistis avatar
    sofistis 05/08/2008 10:05:25

    άλλωστε είναι και ο εμπνευστής του μεγαλύτερου σκανδάλου, αληθινού αυτή τη φορά..Διάβασε το μπλόγκ μου για να μην τα ξαναγράφω..

  8. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 05/08/2008 10:33:47

    Τα ΚΨΜ πάντοτε και κάθε χρόνο έχουν ελλείμματα σε όλα τα στρατόπεδα και πάντοτε κάθε χρόνο το έλλειμμα αυτό στην τελική απογραφή αποσιωπάται από αξιωματικό-υπαξιωματικό και στρατιώτες διαχειριστές. Δεν είναι δίκαιη η συγκεκριμένη κριτική για τον Αλογοσκούφη, φαίνεται τα χρόνια της νιότης του ήταν πιο τίμιος, έκανε θέμα κάτι που στον στρατό είναι κρυφή κοινή πρακτική.
    Όλοι βάζουν χέρι είτε στο ταμείο είτε στα εμπορεύματα του ΚΨΜ, πιστεύω πως δεν υπάρχει ούτε ένα ΚΨΜ στα Ελληνικά χρονικά που να μη παρουσιάζει τακτικά κάθε χρόνο έλλειμμα

  9. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 05/08/2008 10:57:26

    Είναι κλασσικό κόλπο να βάζουν χέρι στο ταμείο και μετά να επιστρέφουν τη διαφορά. Βασικά καταφέρνουν να τσεπώσουν το κέρδος. Επίσημα είναι 6%.

  10. Nick avatar
    Nick 05/08/2008 11:32:58

    Συμφωνώ με τον Ξένο Δάχτυλο. Εκεί δεν μπορούν να εφαρμόσουν πρακτικές κλεπτοκρατίας. Και περιττό να πω ότι εάν γινόταν κάτι τέτοιο, πολύ απλά δεν θα υπήρχε στρατόπεδο όρθιο.

  11. αρχικελευστής avatar
    αρχικελευστής 05/08/2008 13:26:54

    τι παπαρολογίες γράφετε ...δεν πατούσε το πόδι του στο γραφείο και όταν ήταν παρών τον βάζαμε να μας τραγουδά ξένα τραγούδια με τη κιθάρα του...δεν δούλεψε στο Π.Ν ούτε μια μέρα.

  12. thanos avatar
    thanos 05/08/2008 21:06:41

    @Nick... Αυτο ελλειψε να μην συμφωνεις με τον "ξενο δαχτυλο"

    @Ξένος Δάκτυλος...εισαι μεσα στα πραγματα οπως φαινεται,ξερεις πολλα.Θα μπορουσες να μας πεις και κατι ακομα, αν ο λογος γινοτανε για κανενα Πασοκο αντι αλογοσκουφη, θα ελεγες τα ιδια?

  13. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 05/08/2008 21:44:25

    thanos ναι. Αλλά δεν καταλαβαίνω το ύφος γραφής αυτό που χρησιμοποίησες για να απευθυνθείς σε εμένα, σου έχω δείξει σημάδια μεροληπτικού, βαμμένου κομματικά ανθρώπου ως σχολιαστής όσες φορές έχει τύχει να καταθέσω άποψη για τον άλφα ή δείνα πολιτικό?
    Πέραν αυτού, δεν «ξέρω πολλά», απλά πήγα στρατό. Και στις τρεις μονάδες είδα τα ΚΨΜ να δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο αλλά και σε άλλες που πηγαίναμε σαν τράμπες υπηρεσιών ανάμεσα στα στρατόπεδα. Ο παράδεισος της βούτας για όλους, αξιωματικούς, υπαξιωματικούς, στρατιώτες. Χαμός εκειμέσα. Και το ωραίο είναι, όλες οι διαφορές ρε παιδί μου να βγαίνουν αρνητικές. Ούτε μια πλεονασματική, σε ένα εμπόρευμα έστω ίσα για το ξεκάρφωμα.

  14. Nick avatar
    Nick 05/08/2008 22:12:46

    Παράδεισος της βούτας, κυρίως στο φραπέ.

    @thanos: Γιατί, υπαρχει πρόβλημα;

  15. μανώλης avatar
    μανώλης 05/08/2008 23:22:50

    Τουλάχιστον αυτός καλά ή κακά υπηρέτησε τη μαμα-πατρίδα.