#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/12/2012 17:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα Χριστούγεννα βγαίνουν και τα καλικαντζαράκια



 

Διαβάζουμε σε εφημερίδες ότι τον περασμένο Νοέμβριο, όταν η χρηματοδότηση της Ελλάδας κρεμόταν σε μια κλωστή και τα πάντα βρίσκονταν σε ισορροπία τρόμου, ο Γιάννης Στουρνάρας είχε ένα… ενδιαφέρον τηλεφώνημα.

Τον πήρε λοιπόν τηλέφωνο ο Επίτιμος, ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης, ο οποίος του είπε πως γνωρίζει πάνω από 20 χρόνια τον Β. Σόιμπλε και θα μπορούσε να του πει πως αυτό που κάνει δεν είναι σωστό για την Ελλάδα. Ήταν τότε που οι Γερμανοί δεν αποφάσιζαν τι πρέπει να κάνουν με την ελληνική οικονομία, αν θα πρέπει να δώσουν δηλαδή τη δόση ή όχι.

Όπως γράφει το ρεπορτάζ της ευφάνταστης αυτής ιστορίας, ο υπουργός Οικονομικών αν και ξαφνιάστηκε δεν είχε αντιρρήσεις για την πρωτοβουλία του Επίτιμου.

Λίγο αργότερα, όμως, πήρε τηλέφωνο τον Μητσοτάκη και του είπε ότι καλύτερα να μην κάνει το τηλεφώνημα στον Σόιμπλε γιατί μπορεί να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις.

Και το άρθρο καταλήγει ότι από το περιβάλλον του Επίτιμου υποστηρίζουν ότι η άρνηση Στουρνάρα προήλθε μετά από παρέμβαση του Μαξίμου, δηλαδή του Σαμαρά.

Ωραίες Χριστουγεννιάτικες ιστορίες για να περνά η ώρα και να επιβεβαιώνεται αυτό που λένε για τον κ. Μητσοτάκη. Ό,τι δηλαδή δεν ησυχάζει με τίποτε. Διότι ακόμη κι αν έκανε αυτό το τηλεφώνημα στον Στουρνάρα τι ήθελε άραγε να μας πει; Πως ενδιαφέρεται πάντα για τη χώρα, κι αυτός ο Σωτήρας θα έλεγε δύο κουβέντες στον Σόιμπλε  και η Γερμανία θα άλλαζε γνώμη.

Κι εμείς οι Έλληνες θα στήναμε έναν ανδριάντα στο μεγάλο ευεργέτη Μητοτσάκη για το θεάρεστο έργο που επιτέλεσε για την πατρίδα. Διότι, στο τέλος της ζωής του ο Επίτιμος ενδιαφέρεται και για την υστεροφημία του. Άλλωστε, τα στερνά τιμούν τα πρώτα, κι όσο για… πρώτα ο Μητσοτάκης, στο μακρύ βίο του, δεν έχει να επιδείξει και πολλά καλά.

Από την άλλη, η παρέμβαση προς τη Γερμανία θα μπορούσε να γίνει καθώς η Αγία Οικογένεια έχει παράδοση στα γερμανικά… προϊόντα. Και ειδικά της Siemens.

Βεβαίως, επειδή τελευταίο βγαίνει το χούι, έριξε και τη μπηχτή του για τον Σαμαρά. Αυτός ο κακός Σαμαράς παρενέβη ώστε να μην επιτελέσει ο Επίτιμος το θεάρεστο έργο του. Ο κακός Σαμαράς που δεν ήθελε να πειστεί ο Σόιμπλε για τα δίκαια της Ελλάδας από τον πρώην πρωθυπουργό.

Καλά λένε ότι την περίοδο των Χριστουγέννων βγαίνουν όλα τα περίεργα πλασματάκια που τα γνωρίζουμε όλοι και ως καλικαντζαράκια

ΣΧΟΛΙΑ

  1. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 30/12/2012 17:25:30

    :-) Kι εσείς κ. Αντώνη μας .....
    Τέτοιο άπαιχτο ''μέσον'' είχαμε στη διάθεσή μας και δεν το αξιοποιήσατε δεόντως;;; Προτιμήσατε να βασανίζεστε από την δυστοκία των τοκογλύφων, να χάσετε τον ύπνο σας με τη μικροψυχία και την απληστία τους, παρά να αφήσετε τον ''ειδικό'' να καθαρίσει;
    Πρέπει να είστε πολύ μαζοχιστής τελικά......
    Κλωτσάτε συνεχώς το θησαυρό !!!!!
    Αφήστε να τον δοκιμάσουμε τον γουρλή παππού...
    Τι του κόβετε συνέχεια την τύχη;
    Το χάρισμα που έχει πάντως, να ξέρετε, είναι ...κληρονομικό :-).

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ BLACKQUEEN 30/12/2012 21:17:58

      Κι εσείς τέκνον... Βασίλισσά μου;
      Προφέρατε το ουσιαστικό "τοκογλύφοι", ενώ ξέρετε πολύ καλά ότι "τοκογλύφος" που δανείζει με επιτόκιο 0,95 % είναι σάν τον "Αλβανό μεγαλοεπενδυτή", που λέγαμε ως σύντομο ανέκδοτο 2 λέξεων πριν την πτώση του Χότζα (τώρα πιά δεν κολλάει, αλλά άφησε εποχή).
      Έλεος, όλοι οι δανειστές μας "μπαίνουν μέσα", από των Ιταλοισπανών έως και των Γερμανών μη εξαιρουμένων.
      ΥΓ: ...ξέρω, ειρωνικά το γράψατε, βεβαίως βεβαίως - σαρκάζετε καμενοδραχμαζάνηδες και ακόμα πιό ούλτρα ράιτς... Είπα λοιπόν να συνεχίσω την ατέλειωτη αυτή πλάκα, με τους "τοκογλύφους".

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ Ο Θείος 31/12/2012 16:01:03

        Αγαπητέ μου Θείε, μιά φορά τοκογλύφος ΠΑΝΤΑ τοκογλύφος. Το χούϊ δεν ξεχνιέται ποτέ. :-)

        • th avatar
          th @ BLACKQUEEN 02/01/2013 21:33:15

          σχετικά με Λαυρεντιάδη.
          διωγμός Αμερικανόφιλων από Γερμανόφιλους είναι! Απ' την δική του Τράπεζα δάνειζε τις δικές του Επιχειρήσεις. Ας του κάναν έναν νόμο με τον οποίο οι Επιχειρήσεις να περιέρχονταν στην Τράπεζά του, και το 20%, 22%, 24%, 26%,, 28% έως 30% των καταθέσεων (των καταθετών) να γίνονταν μετοχές (και προνομιούχες και κοινές), -για να την διασώσουν (το κράτος)- την Τράπεζα.

    • Bixiou avatar
      Bixiou @ BLACKQUEEN 30/12/2012 23:39:23

      Ε οχι και τοκογλυφοι, BLACKQUEEN! Φιλανθρωποι ειναι...

  2. ΣΑΚΑΤΑΚ avatar
    ΣΑΚΑΤΑΚ 30/12/2012 17:43:43

    Απο τον περασμένο Νοέμβριο, είναι η πρώτη φορά που αισθάνομαι οτι βρίσκομαι στο παλιό καλό antinews ...

  3. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 30/12/2012 19:27:41

    Α ρε Μητσοτάκη με τα Μητσοτάκια σου

  4. Ραβινος avatar
    Ραβινος 30/12/2012 22:20:48

    Απο τα blognews :''Σόιμπλε: Έκανα λάθος με τον Σαμαρά...Τι είπε ο σκληρός Γερμανός για τον Έλληνα πρωθυπουργό...Δεν είναι σύνηθες να παραδέχεται δημοσίως ένας πολιτικός τα λάθη του. Πολύ περισσότερο όταν ο πολιτικός αυτός είναι Γερμανός και το λάθος του, το οποίο αναγνωρίζει δημοσίως, αφορά έναν... Ελληνα πολιτικό!Ο λόγος για τον Γερμανό υπουργό Οικονομικών, Βόλφγκανγκ Σόιμπλε, ο οποίος σε συνέντευξή του, που δημοσιεύθηκε στην Bild, ρωτήθηκε από τους δημοσιογράφους ποιο ήταν το μεγαλύτερο λάθος που διέπραξε ως προς την αντιμετώπιση της κρίσης στην Ευρωζώνη. Και ο Σόιμπλε απάντησε:"Αλλαξα την άποψή μου για τον Ελληνα πρωθυπουργό Αντώνη Σαμαρά, από τη στιγμή που κατάλαβα με πόσο θάρρος και γενναιότητα αντιμετωπίζει τις μεταρρυθμίσεις στη χώρα του".Φανταστειτε να τον ειχε παρει τηλεφωνο και ο Μητσοτακης τι θα ελεγε ο Σοιμπλε !!

    • Aφροδίτη avatar
      Aφροδίτη @ Ραβινος 31/12/2012 14:23:58

      Αν τον είχε πάρει τηλέφωνο, τότε ή θα αναθεωρούσε την ύστερη άποψη που απέκτησε για τον Αντώνη, ή θα αναθεωρούσε την άποψη που είχε ανέκαθεν για τον ίδιο. Οπότε... με αναθεωρήσεις θα είχαμε μπλέξει!

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 30/12/2012 22:35:50

    h**p://www.antinews.gr/2012/11/30/192715/#comment-1093802
    Και δυόμισυ χρόνια πρίν:
    h**p://www.antinews.gr/2011/07/17/113057/#comment-763193
    Ο Σβάμπος είναι Ευρωπαιστής και φούλ Γαλλόφιλος. Κάνει όμως πολλές παραπλανητικές "τρίπλες".
    Πως να μην είναι ειλικρινής για τον Σαμαρά, αφού αυτός (συνωμοτώντας με τον Ολλάντ) έπεισαν την Καγκελλάριό του...

  6. Ήράκλειτος avatar
    Ήράκλειτος 30/12/2012 23:21:47

    Αφού ξέρει τόσα πολλά γιατί δεν κοιτούσε κάπου κάπου, δίπλα του . Μήπως έβλεπε πχ αυτό το λουλούδι Παπακωνσταντίνου,(θείο του ακατονόμαστου). Τόσο πολύ μυαλό και ανά την Ελλάδα όλοι οι προστατευόμενοί του ,παιδιά του .....ά. Ας μας πει γιατί ενώ είχε δίκιο σε πολλά με τους ανθρώπους που είχε γύρω του το έχανε αυτόματα!

  7. kotstak avatar
    kotstak 31/12/2012 00:37:42

    “Καλό παιδί o Κυριάκος, να τον βοηθήσουμε”
    “Τον ξέρω το δήμαρχο, θα τον πάρω να του πω να σε εξυπηρετήσει”.

    Στην Ελλάδα οι “δουλειές” γίνονταν με αυτόν τον τρόπο, στην Ευρώπη όμως αυτά δεν περνάνε.

  8. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 31/12/2012 01:08:22

    Μπα, για ποιάν υστεροφημία του να νοιαστεί; Αυτός το όνομά του το έκτιζε 50 ολόκληρα χρόνια! Το μόνο του νοιάξιμο αφορά αποκλειστικά στο μέλλον των παιδιών του!
    Υπάρχει περίπτωση ο επίτιμος να έχει καταπιεί την ήττα της ατυχήσασας την 29η/11; Με τίποτα! Υπάρχει περίπτωση να έχει αποδεχθεί πως ο Αντώνης έγινε πρωθυπουργός; Ούτε στα χειρότερα όνειρά του, γιατί και οι εφιάλτες βλέπουν εφιάλτες στον ύπνο τους!
    Βρυχάται λοιπόν καρφώνοντας τον Αντώνη, πως διακινδύνεψε τάχα τη δόση από εμπάθεια προς τον ίδιο. Ήλος χοντρός και παράλληλα μήνυμα πως η «αγία» οικογένεια έχει δεσμούς ισχυρούς με τους δανειστές, άρα χρήσιμη η Ντορίτα, η οποία βέβαια παριστάνει τη ναρκωμένη αλλά περιμένει στη γωνία.
    Όποιος θεωρεί πως η Ντόρα παραιτήθηκε από τους στόχους της και από τους διακαείς πόθους της, θα πρέπει να είναι τουλάχιστον αφελής. Κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, εκεί που ήταν τελειωμένη και τώρα έχει την ευκαιρία να πολεμά από μέσα. Άλλωστε είναι πτυχιούχος της μεγάλης υπονομευτικής σχολής του πρυτάνεως πατρός της. Τέτοια πτυχία δεν πάνε χαμένα! Μπορεί να μην είναι κορνιζαρισμένα και να φυλάσσονται στα σεντούκια, αλλά είναι χρήσιμα, ειδικά όταν πιάσουν οι πείνες! Και η οικογένεια από το 78’, που βρήκε τη χαραμάδα και χώθηκε στο καλό μαγαζί γλένταγε, ως εκείνη την «αποφράδα» κατ’ αυτήν ημέρα του Νοεμβρίου του 2009!
    Άρα μόνον τυχαία δεν μίλησε ο επίτιμος!

    • Ήράκλειτος avatar
      Ήράκλειτος @ Aφροδίτη 31/12/2012 07:32:22

      Καλά κρασιά! Δεν υπάρχει μέλλον για όλες τις επώνυμες οικογένειες.Το μέλλον ανήκει στους δηνιουργικούς και τολμηρούς πολιτικούς!

  9. nikos asprogeras avatar
    nikos asprogeras 31/12/2012 01:18:30

    ΑΝ ΚΥΒΕΡΝΟΥΣΕ ΑΠΡΟΣΚΟΠΤΑ ΤΟ 1989 ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ...

    • Dimitris avatar
      Dimitris @ nikos asprogeras 01/01/2013 14:23:04

      Έτσι είναι... Αν τον είχαν αφήσει έστω και τα μισά δεν θα είχαμε χρεοκοπήσει....

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Dimitris 01/01/2013 19:22:39

        Μέρες που είναι μη λες τέτοια και μας συγχύζεις! Αφού ξέρουν όλοι πως μπήκαν σε μια νύχτα στη ΔΕΗ 10.000 υπάλληλοι και δεν είχαν που να κάτσουν! Επί Μητσοτάκη. Όχι και να κάνουμε τον συγκεκριμένο πρότυπο χρηστής οικονομικής διαχείρισης. Ποιος έχει ξεχάσει την αύξηση του φόρου στα καύσιμα που επέφερε αύξηση της τιμής της βενζίνης κατά 50δρχ. στην υπάρχουσα τότε τιμή των 150 δρχ; Μιλάμε για σχεδόν διπλασιασμό του φόρου ξαφνικά σε μια νύχτα! Ποιος έχασε τα πολλά; Οι αδύναμοι. Ποιος έχασε πολλά από την κατάργηση της αγορανομίας και την ασυδοσία στις τιμές; Οι αδύναμοι! Ο συγκεκριμένος είχε επιβάλλει μνημόνιο εναντιόν του λαού χωρίς καμιά τρόικα να τον πιέζει. Γιατί δεν κυνήγησε τους φοροφυγάδες αν ήθελε εξυγίανση των οικονομικών του κράτους;

  10. Αγροφύλακας avatar
    Αγροφύλακας 31/12/2012 03:49:09

    Καλά λες, είχε την Ντόρα γύρω από τα πόδια του όλη την ώρα και δεν τον άφηνε τον άνθρωπο να κάνει την δουλειά του. Αμ και εκείνοι οι γλυφες (κομματόσκυλα) να στέλνουν τις δωρεές προς το κόμμα στο όνομα του, που να προλαβαίνει ο άνθρωπος.

  11. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 31/12/2012 06:35:48

    Αυτό πιστεύω και εγώ ρε φίλε.Και ασε τις φιλοδοξίες της Ντόρας ή την κακία προς τον Σαμαρά.
    Ποιος δεν εχει φιλοδοξιες ή εχθρούς στην πολιτική;
    Η ξερή αλήθεια είναι οτι αν προχωρούσε σε κάποιες μεταρρυθμισεις τότε όπως ήθελε,σήμερα θα ηταν μάλλον καλύτερα και ηπιότερα τα πράγματα.

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Μεγάλες στιγμές 31/12/2012 16:10:29

      ....Και αν μας είχε αδειάσει τη γωνιά εγκαίρως και συναινετικά και αυτός αλλά και ο τεμπελόγατος κι ο ανυπολόγιστα επιζήμιος Κωστάκης, αν είχε αναλάβει την ηγεσία της ΝΔ από παλιότερα ο εργατικός και ευσυνείδητος κ.Αντώνης Σαμαράς [ο μόνος αξιόλογος που από λάθος διαθέτει το κόμμα :-) ], σίγουρα σήμερα μπορεί και να ήμασταν σχεδόν ευτυχείς, μιάς και ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΕ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΟΤΈ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΓΑΠ !!!!! Ε, ''Μεγάλες μου στιγμές'';;; Δε συμφωνείτε;
      Με τα ΑΝ όμως δε γράφεται η Ιστορία.....

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Μεγάλες στιγμές 31/12/2012 18:16:45

      Αχωνευτος ειναι, αλλα δικαιωθηκε σε παρα πολλα, ειδικα στη τοποθετηση του απ τις αρχες 90'ς οτι ''ζουμε πανω απ τις δυνατοτητες μας, κι αυτο θα το πληρωσουν τα παιδια μας''. Αλλα τοτε ηταν ο κακος Δεξιος & Νεο-Φιλελευθερος που δεν ηθελε να περναει καλα ο Ελληνικος Λαος. Και ξαναηρθε ο Αντρε και αποτελειωσε τη δουλεια.

      - Ξαναρωταω αν το ''ΣΛΑΒΟΜΑΚΕΔΟΝΙΑ'' που ειχε συμφωνησει με τους Σκοπιανους, ηταν ή οχι προτιμοτερο, απο κατι ''Βορεια Μακεδονια'' για το οποιο πλεον η Ελληνικη πλευρα σχεδον παρακαλαει αλλα δεν.... ή το ''Μακεδονια'' (σκετο) το οποιο απ οτι φαινεται θα επικρατησει, αφου συνεχως νεα κρατη τους αναγνωριζουν ως ''Μακεδονια'' ??

      Και με το Συριζα να ειναι προ των πυλων, ειναι σιγουρο οτι θα τους αναγνωρισει και το Ελληνικο Κρατος ως Δημ της Μακεδονια. Οποτε τελικα τι καναμε, μια τρυπα στο νερο. Αν κανω λαθος...

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Μικρασιάτης 01/01/2013 19:30:17

        Βιάζεσαι να δικαιώσεις το Μητσοτάκη πυο πήγε να πουλήσει το όνομα και του μπλόκαρε το σχέδιο ο Σαμαράς. Η ιστορία του έθνους μετά από λίγα χρόνια και όταν θα έχει ξεκαθαρίσει και λυθεί το θέμα υπέρ μας -λόγω διάλυσης των σκοπίων από τους Αλβανούς- θα τα γράψει πολύ διαφορετικά από όσο εκτιμάς σήμερα... Και το όνομα του ενός θα θαφτεί ως ανεπιθύμητο ενώ του άλλου που του τίναξε τα σχέδια στον αέρα θα γραφτεί με χρυσά γράμματα. Μακάρι και για άλλα.

      • Aφροδίτη avatar
        Aφροδίτη @ Μικρασιάτης 02/01/2013 17:10:32

        Αγαπητέ Μικρασιάτη, Μικρασιάτης και υπερασπιστής του επιτίμου και μάλιστα για το Μακεδονικό, μοιάζει λιγάκι ασυμβίβαστο!
        - Όταν οι Τούρκοι σε αποδέχονται για τη «ρεαλιστική» σου πολιτική- στα Εθνικά ζητήματα και στην προώθηση της Ελληνοτουρκικής φιλίας-,

        - όταν οι μουσουλμάνοι της Θράκης ανταμείβουν την κόρη σου με ψήφους στη ΔΗ.ΣΥ. της ( ευτυχώς που έδυσε νωρίς) – που αποτελεί τη συνέχειά σου στην πολιτική-,


        - όταν η κόρη σου και διεκδικήτρια της αρχηγίας της Ν.Δ. έχει δηλώσει στην Κωνσταντινούπολη και στο Ινστιτούτο Bab-I-Ali, πως η επανάσταση του 21΄ήταν απλά πολύχρονη ένοπλη σύγκρουση μεταξύ Ελλήνων και Τούρκων,

        - όταν έχεις γίνει υβριστής του Αειμνήστου Τάσσου Παπαδόπουλου - επειδή αντιστάθηκε στο κατάπτυστο σχέδιο ΑΝΑΝ-, τότε
        η πρότασή σου για τα Σκόπια μπάζει πολύ νερό και μόνον Εθνική δεν μπορεί να χαρακτηριστεί.
        Φαντάσου λοιπόν να τους είχε από τότε χαρίσει το όνομα της Μακεδονίας, το πού θα είχε φθάσει σήμερα ο αλυτρωτισμός των σκοπιανών! Με την πλάτη στον τοίχο είναι και αυτοί επιμένουν πως η χώρα τους ακουμπά στο Αιγαίο μας και έκαναν σλάβο το Μεγαλέξανδρο! Λες λοιπόν πως είχε δίκιο;

  12. Μηνάς avatar
    Μηνάς 31/12/2012 15:58:16

    Μια ζωή στη μούργα!!!

  13. Ρηνα avatar
    Ρηνα 01/01/2013 16:22:07

    Στη ζωη παντα ισχυει το "καθε περσυ και καλυτερα", το θεμα ειναι να διορθωνομαστε απο τα λαθη μας οπως κανουν αλλοι λαοι....
    Για τον Μητσοτακη εγω δεν εχω να πω τιποτα αλλα για τη συγχωρεμενη τη γυναικα του θυμαμαι καποιες γιορτες σαν και τωρα τη βγαλανε σε καναλι για τη ζωη της και τετοια και εκεινη ειπε:-τα οικονομικα φτιαχνουν, η ηθικη καταπτωση ενος λαου ειναι δυσκολο να φτιαξει- (αυτο ερχοταν μετα απο τη κυβερνητικη λαιλαπα του ΠΑΣΟΚ και ηδη τα νεα τζακια δουλευαν). Ο λαος δεν καταλαβε τιποτα, ζουσε σε περιβαλλον στρουμφακια και Δρακουμελ (σε τετοια ειμαστε πρωτοι), τωρα ξυπνησε αλλα ειναι αργα.