17/07/2009 14:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα Ταμεία δεν έχουν μία



Ραγδαία είναι η επιδείνωση στα Ταμεία προειδοποιεί η Ομοσπονδία Δημοσίων Υπαλλήλων, συμφωνα με την οποία μέχρι το τέλος του χρόνου τα πέντε μεγάλα Ταμεία (καλύπτουν το 93% των ασφαλισμένων) πρέπει να βρουν πέραν της κρατικής χρηματοδότησης, άλλα 4,7 δισ. ευρώ για να πληρώσουν συντάξεις, φάρμακα και νοσοκομεία. «Υπερβολές» χαρακτήρισε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος σχετικά δημοσιεύματα και επανέλαβε ότι το κράτος εγγυάται τις συντάξεις.

Ειδικότερα πρέπει να βρουν το ΙΚΑ 2 δισ. ευρώ, ο ΟΑΕΕ 800 εκατ., ο ΟΓΑ 900 εκατ., ο ΟΠΑΔ (Δημοσίων Υπαλλήλων) 800 εκατ. και το ΝΑΤ 200 εκατ. Τυχόν κατεύθυνση της κυβέρνησης να προσφύγουν σε δανεισμό αντί επιχορήγηση, από τον κρατικό προϋπολογισμό θα είναι καταστροφική, τονίζει ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας Ι. Κουτρουμάνης, επειδή αν προστεθούν και οι υποχρεώσεις για το εφάπαξ των δημοσίων υπαλλήλων οι ανάγκες φθάνουν στα 5,37 δισ. ευρώ.

Ο ασφαλιστικός νόμος 3655/2008 και οι ενοποιήσεις των Ταμείων που έκανε η κυβέρνηση δεν απέδωσαν σχεδόν τίποτε, ισχυρίζεται η Ομοσπονδία. Στις περιπτώσεις πρόωρης συνταξιοδότησης έφερε φέτος όφελος 12 εκατ. ευρώ και η αύξηση των ενσήμων για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη κατά 10 (από 50 σε 60) άλλα 20 εκατ. ευρώ. Η αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης για τις μητέρες ασφαλισμένες στο ΙΚΑ θα έχει όφελος μετά από 5 χρόνια 40 εκατ. ευρώ το χρόνο.

Η νέα συζητούμενη λίστα των Βαρέων και Ανθυγιεινών θα παρουσιάσει οικονομικό όφελος μετά από 20 χρόνια, ενώ ο περιορισμός των αναπηρικών συντάξεων είναι καλλιεργούμενος μύθος. Όπως υποστήριξαν οι εργαζόμενοι, τα μέτρα που έχουν ληφθεί (Υγειονομικές Επιτροπές 3-7 εξετάσεις κ.λπ.) έχουν περιορίσει αισθητά τον αριθμό των αναπηρικών. Στο ΙΚΑ βρίσκονται στο 11%, έναντι 7-11% στις χώρες της Ευρώπης. Πριν από 15 χρόνια βρίσκονταν στο 18% του συνόλου και τώρα είναι στο 13,3%.

Κατά την Ομοσπονδία, οι ενοποιήσεις των Ταμείων από 91 σε 13 δεν έφεραν κανένα οικονομικό όφελος. Δημιούργησαν, αντίθετα, γραφειοκρατία, χειροτέρευση της εξυπηρέτησης των ασφαλισμένων, καθυστερήσεις στην έκδοση των συντάξεων, ενώ σε πολλές περιπτώσεις οι διοικητικές δαπάνες αυξήθηκαν μέχρι και 30%.

Η εισφοροδιαφυγή επιβραβεύεται και από το Δημόσιο με προσλήψεις συμβασιούχων που αμείβονται «με μπλοκάκι», ενώ παρέχουν 100% εξαρτημένη εργασία. Χιλιάδες προγράμματα stage λειτουργούν με ανασφάλιστους νέους. Τα προγράμματα εθελουσίας εξόδου που προώθησε η κυβέρνηση λόγω αποκρατικοποιήσεων επιβαρύνουν το σύστημα σε ετήσια βάση με 900 εκατ. ευρώ, ενώ η δαπάνη για φάρμακα, μετά την κατάργηση της λίστας φαρμάκων, αυξήθηκε κατά 85% από το 2005 μέχρι σήμερα.

Πλήρες θέμα: http://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=64426

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/07/2009 14:32:00

    Προδιαγεγραμμένο, από την πρώση των αγορών πέρυσι... Κι ακόμα που είσαι... Τα στοιχεία του ενεργητικού είναι στα 2/3 της παλιάς τους αξίας, οι εισφορές περίπαττο όσο αυξάνει η ανεργία και η ανέχεια. Οι "γέροι" του φωστήρα σχολιαστή θα μείνουν στο ράφι, και οι νέοι θα ξεζουμιστούν. Όποιος έχει στην πάντα... μόνο αυτός θα την βγάλει.

  2. O Iθαγενής avatar
    O Iθαγενής 17/07/2009 15:05:14

    Εαν δεν γίνει ότι και στον υπόλοιπο κόσμο, σύνδεση εισφορών με απολαβές, κατά κύριο λόγο, και δεν σταματήσουν διάφορες Ελληνικές πατέντες (εισφοροδιαφυγή, δικαστικές αποφάσεις καθορισμού συντάξεων και αναδρομικών, πλήρη σύνταξη με 15 χρόνια, σύνταξη στα 50, διπλές και τριπλές πλήρεις συντάξεις, χρηματιστήρια,δομημένα κλπ) απλά δεν θα υπάρχουν Ταμεία, για να ανησυχούν οι "φωστήρες"

  3. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 17/07/2009 16:16:42

    Eτσι, λοιπον, archaeopteryx, "οποιος εχει στην μπαντα, μονο αυτος θα τη βγαλει". Δηλαδη, δειλοι, μοιραιοι και αβουλοι προχωρουμε προς την καταστροφη και τον θανατο, οπως εγινε στη Βρεταννια, οπου η Θατσερ ξεκληρισε τους συνταξιουχους και "εσωσε" το ασφαλιστικο συστημα. Οχι, δεν θα περασει η επαναληψη του θατσερικου εγχειρηματος στα καθ' ημας, δεν θα σκυψουμε το κεφαλι σαν τους πειθηνιους Αγγλους.
    Το προβλημα του ασφαλιστικου συστηματος, χωρις να παμε πολυ πισω, τοτε δηλαδη που χρησιμοποιουσαν τα αποθεματικα των ταμειων χωρις να τους δινουν ουτε μια δεκαρα, εγκειται:
    ο Στην τεραστιας εκταση εισφοροδιαφυγη στην οποια πρωτοστατουν το ιδιο το κρατος με εργαζομενους χωρις ασφαλιστικη καλυψη (συμβασιουχοι με μπλοκακι και εργαζομενοι με το συστημα stage), οι διαφορες μικροεπιχειρησεις που χρησιμοποιουν ανασφαλιστους λαθρομεταναστες αλλα και Ελληνες, που υποκυπτουν λογω της προσφορας των λαθρομεταναστων και οι ιδιοι οι λαθρομεταναστες που κανουν και δευτερη δουλεια, την οποια δεν δηλωνουν ουτε αυτοι αλλα ουτε και οι εργοδοτες τους, οποτε εχουμε επιπλεον και φοροδιαφυγη.
    ο Στο τεραστιο, επισης, κλεψιμο που γινεται χρονια τωρα σε βαρος των ασφαλιστικων ταμειων στον τομεα της ιατροφαρμακευτικης και νοσοκομειακης περιθαλψης, η οποια επιβαρυνεται, επιπλεον, με την δωρεαν περιθαλψη των λαθρομεταναστων.
    ο Στο "φορτωμα" των ασφαλιστικων ταμειων με τα προγραμματα εθελουσιας εξοδου που εφαρμοζει σε μεγαλη εκταση η σημερινη κυβερνηση και εφαρμοσαν, σε μεγαλη επισης εκταση, και οι προηγουμενες σημιτικες κυβερνησεις.
    ο Στο εξανεμισμα αποθεματικων με υποχρεωτικες τοποθετησεις που επιβαλουν οι κυβερνησεις.
    ο Στην ανοχη που εχουν επιδειξει στο διαρκως επιβαρυνομενο ασφαλιστικο συστημα διαφορα κομματα, τα οποια επιδιδονται συστηματικα σε συνθηματολογια και φραστικες διακηρυξεις και εναντιωσεις που δεν εχουν την παραμικρη αξια, διοτι με πορδες, που λενε στο χωριο μου, δεν βαφεις αυγα.
    Το ερωτημα που ανακυπτει ειναι τι μπορει να γινει σημερα, τι μπορουμε να κανουμε οι πολιτες, για να ξεπερασθει η δραματικη κατασταση στην οποια εχει περιελθει το ασφαλιστικο συστημα: Το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι επιμονο στριμωγμα ολων των πολιτικων κομματων, οχι με διαδηλωσεις που δεν φερνουν αποτελεσματα, αλλα με προσωπικες παρεμβασεις στους κομματικους οργανισμους και στους βουλευτες, με οσα μεσα εχουμε σημερα στη διαθεση μας για να τους εξαναγκασουμε να κινηθουν για ουσιαστικες κινησεις. Στο τελος, στο κατω κατω της γραφης εχουμε και το μαυρισμα τους στις εκλογες που ερχονται και ισως αυτο να ειναι το αποτελεσματικοτερο "οπλο" που εχουμε στη διαθεση μας.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Ξενητεμενος 17/07/2009 16:53:20

      Δεν ξερω @ξενητεμένε που είσαι ξενητεμένος, αλλά εδώ δεν έχουμε ούτε IRA's ούτε 401(k) και το ΙΚΑ (ή το ΤΕΒΕ) είναι σε πολύ χειρότερη θέση από το SS. Χωρίς να αρχίσω τα περί κακοδιαχείρησης, κλοπών και ανικανότητας, ένα μεγάλο "πλην" καταλογίζω στον Σημίτη (εδώ θα βρεις πολλούς που του καταλογίζουν περισσότερα). Μεταξύ 1997 και 2001 δημιουργήθηκαν τρομερές υπεραξίες με την σύγκλιση των επιτοκίων εν όψει ΟΝΕ. Οι υπεραξίες εκείνες καταναλώθηκαν ή φαγώθηκαν αντι να λύσουν το πρόβλημα των ταμείων.

      Προβλέπω ότι όσοι είναι σε σύνταξη τώρα, δεν θα πάθουν μεγάλη ζημιά. Όσοι ποντάρουν σε σύνταξη στα επόμενα 10-15 χρόνια, να ψάξουν για δουλειά γιά "γέρους" όπως είπε θλιβερό άτομο. Οι νεότεροι είναι τυχεροί. Θα πληρώνουν χωρίς να ανησυχούν για την σύνταξή τους. Δεν θα έχουν. Και αυτά χωρίς extraordinary event.

      Τι μπορούμε να κάνουμε σήμερα; Στην Ελλάδα όχι πολλά. Ότι είχαμε να πουλήσουμε το πουλήσαμε (εκτός της ΔΕΗ). Ότι ήταν να φαγωθεί φαγώθηκε. Δεν ξέρω άλλο "πλούτο". Θα κάνουμε ότι κάναμε πάντα σε αυτή τηη χώρα. Μετανάστευση όσοι μπορούν, ραγιάδες οι υπόλοιποι.

  4. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 17/07/2009 17:58:46

    archaopteryx, παλι θα διαφωνησω μαζι σου, προσπαθησαν να μας κανουν ραγιαδες αλλα δεν γιναμε. Και επαναλαμβανω, δεν ειμαστε δειλοι, μοιραιοι και αβουλοι. Περα απο αυτα που ξεπουλανε μερα με τη μερα οι ανεπαγγελτοι αχυρανθρωποι που μας εχουν καθισει στο σβερκο κληρονομικω δικαιωματι, υπαρχουν δυνατοτητες και πραγματα που μπορουμε να κανουμε εμεις, οι πολιτες, για να ξεπερασθει η κριση και για να μην ξενητευθουν οι Ελληνες και να μεινουν στην πατριδα οι φερτοι. Ειμαι μεγαλος στα χρονια, archaeopteryx, πηρα μερος στην Αντισταση εναντιον των Ιταλογερμανων, εχω ζησει πολλα και εχω περασει πολυ περισσοτερα, δεν με αφησαν να συνεχισω τις σπουδες μου κι' εκανα αλλη δουλεια απο εκεινη που ζητουσε η ψυχη μου και το κερδος μου ειναι η συσωρευμενη πειρα που μου λεει να λειτουργω σαν μπακαλης με το τεφτερι του, οπου εγω δεν καταγραφω, βεβαιως, τα χρωστουμενα των πελατων. Να δεις (και θα με θυμηθεις) archaeopteryx, θα τον ξεπερασουμε κι' αυτον τον φοβερο σκοπελο.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Ξενητεμενος 17/07/2009 22:25:04

      μακάρι ξενητεμένε... αν δεν ζεις μέσα, να σε ενημερώσω, ότι οι Γερμανοί έχουν ...ξανάρθει

  5. OTC avatar
    OTC 17/07/2009 19:02:28

    Αποθάρρυνση και ανία…

    Όλα τα ζωντανά περίγυρα, χτήνη, δέντρα και άνθρωποι, έπλεκαν ακυβέρνητα μέσα στην αποθάρρυνση και την ανία. Μέσα τους είχαν κάτι τι ανήσυχο• επίβουλο κάτι επεριπετούσεν ολόγυρά τους• ο εφιάλτης αδάμαστος εκαθόταν στην ψυχή και την ανάγκαζε να ποθή αόριστα και όμως ασυμβίβαστα με τη ζωή και την αποστολή της. Τα χτήνη με τη μύτη ακουμπισμένη στη γη, τ’ αυτιά κάτω ριγμένα, την ουρά αργοκίνητη, βασιλεμένα τα μάτια εφρύμαζαν και αναχαράζονταν κι ετρεμούλιαζαν το σώμα, λες κι επάσχιζαν να διώξουν την ασφυξία που θανατική τα ετριγύριζε. Τα δέντρα, με τα φύλλα κρεμασμένα στα κλωνάρια τους, άψυχα μόλις εκινούνταν με φρικίαση στο λαβρόκαφτο φύσημα. Και οι άνθρωποι και οι βαθμοφόροι Έλληνες, όλοι με χαύνα πρόσωπα, έδειχναν πως είχαν αποκάμει και συχαθή πλέον

  6. mareli avatar
    mareli 18/07/2009 02:25:48

    Ρε αρχαίοι και ξενητεμένοι, ας μου εξηγήσει κάποιος πώς είναι δυνατόν υπάλληλος να παίρνει σύνταξη από τον ΟΣΕ 2500 Ευρο και ο μισθός του να είναι 2000Ευρο; Τα τελευταία 30 χρόνια τα δρομολόγια που δούλευε δεν είχαν ΠΟΤΕ πληρότητα!!!
    Στη συνέχεια αν μπορείτε εξηγείστε μου γιατί αυτός που έλεγε οτι ο ΟΤΕ είναι 1 μετοχή παίρνει 3000 σύνταξη εθελουσίως και γιατί αυτός που έτρωγε παγωτό στου Σταύρου στη Βοστώνη είχε ταξιδέψει τσάμπα με την Ολυμπιακή και τώρα παίρνει κι αυτός 3000 εθελούσια σύνταξη;
    Αντί, λοιπόν, να παραμένετε στο ιδιο έργο θεατές ως γέροι και ξενητεμένοι σαν τους γκρινιάτηδες και μίζερους μαπετσοουμεν, κάντε και ΜΙΑ πρόταση για το πως ο νοικοκύρης σήμερα μπορεί να βγάλει καθαρό το κράτος αύριο και ταυτόχρονα να πληρώνει αυτούς τους "εγκληματίες" που εσείς αναβιώνετε και στηρίζετε από το θεωρείο σας...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ mareli 18/07/2009 06:05:19

      τόσα σου είπαν να λες, τόσα λές. Δήλωσες ότι είσαι δημόσιος υπάλληλος, εάν δεν κάνω λάθος. Πίσω στο κλουβί σου, και μην καταναλώνεις οξυγόνο και ρεύμα

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/07/2009 06:21:58

    και επό το τεχνοκρατικότερον, η χρεωκοπία κάποιου ασφαλιστικού ταμείου, στα χαρτιά ή στην πραγματικότητα, σημαίνει ότι θα φορολογηθώ παραπάνω και ξανά και ξανά, κι αν είμαι εργοδότης θα αυξηθούν οι εισφορές μου, κι αν είμαι εργαζόμενος, το ίδιο. Τυχαίνει να ξέρω και την κατάσταση των ταμείων, και να είμαι και φορολογούμενος και εργοδότης και εργαζόμενος. Αρα την διαχειριστική ανεπάρκεια των συντρόφων σου την πληρώνω εγώ. Υποψιάζομαι ότι πληρώνω και το ρεύμα σου. Δεν ήταν Σταύρος, Στέφανος ήταν, και δεν ταξιδεύω ούτε με Ολυμπιακή ούτε με ΟΣΕ. Οι εθελούσιες συντάξεις είναι για σε ψηφίζουν και να μην σου σπάσουν το παρ μπριζ.

  8. mareli avatar
    mareli 18/07/2009 11:48:47

    Κοίτα αρχαίε... όπως πάντα δε απαντάς στην ουσία γιατί είσαι μανούλα στην αερολογία! Όμως θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου ότι οι σύντροφοί μου δημόσιοι υπάλληλοι -συνδικαλιστές - συνδιαχειριστές των ταμείων ΜΑΣ την πληρώνουμε όλοι μας!!! Αρκεί να σου θυμίσω ότι ο λογαριασμός μου στον ΟΤΕ το 2001 ήταν περίπου 190Ευρώ το δίμηνο, ενώ τώρα πληρώνω 80Ευρώ και έχω και ADSL24Mbps!!! Είναι απίστευτο, αλλά είναι αληθινό: Τότε πληρώναμε:
    1. ΟΤΕ
    2. siemens
    3. ροκο
    4. κροκους
    5. πασόκους
    6. συντάξεις
    7. ταμεία
    αλλά οι σύντροφοί σου διαχειριστές δεν τα κατάφεραν ή μάλλον κατάφεραν να γίνουν πλούσιοι και σήμερα κήνσορες της ηθικής... οι κηφήνες
    Τα ίδια έκαναν και στην Ολυμπιακή! Καλά εσύ δεν συνάντησες κανένα στου Στέφανου που να κοκορευόταν ότι ταξίδευε δωρεάν;
    Εγώ έχω συναντήσει τσαμπατζή ψευτόμαγκα ΟΤΕτζή, ΔΕΗτζή και ΟΛΥΜΠΙΑΚΗτζη!!!
    Τα φάγανε τα λεφτά γέροοοοοοο!!! και την πληρώνει ο νοικοκύρης

    • Δωδωναίος avatar
      Δωδωναίος @ mareli 18/07/2009 14:05:09

      Να συμφωνήσω μαζί σας ότι επι ΠΑΣΟΚ φαγώθηκαν λεφτα και δημιουργήθηκαν πάρα πολλοί αδικαιολογήτως πλουτίσαντες.
      Όμως πέστε μου σας παρακαλώ σχεδό 6 χρόνια τώρα η Κυβέρνηση της σεμνότητας και της ταπεινότητας αλλά και της μηδενικής ανοχής στην διαφθορά γιατί δεν ανέδειξε έστω και ένα από εκείναι τα καταραμένα σκάνδαλα της κυβερνητικής περιόδου ΠΑΣΟΚ.
      Πιστεύω πως δύσκολα θα συναντήσεις συμπαθούντες ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ που να μήν θέλουν την παραδειγματική τιμωρία όσων παραβήκανε το καθήκον τους και λαθροχείρησαν σε βάρος του πολίτη του μόχθου και της καθημερινής αγωνίας...

  9. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 18/07/2009 14:38:18

    @ Δωδωναίος
    1.Είτε γιατί δεν μπόρεσε να τα αποδείξει, γιατί όπως είπε ο Μανώλης οι του ΠΑΣΟΚ είχαν διδακτορικό σ' αυτό τον τομέα.
    2.Είτε γιατί αυτά που απέδειξε τα χρειαζόταν για να εκβιάζει τους ΠΑΣΟΚΟΥΣ να κάτσουν καλά κάθε που έκανε μια λαμογιά γιατί θα τους τα έβγαζε στη φόρα.
    3.Είτε γιατί δεν υπήρχαν σκάνδαλα και η ΝΔ ως αντιπολίτευση συκοφαντούσε, άλλωστε ο ΚΚ παραδέχτηκε σε τηλεοπτική συνέντευξη ότι ο Σημίτης δεν είναι αρχιερέας της διαπλοκής αλλά εν τη ρίμη του λόγου τον έλεγε έτσι.
    Διαλέγεις και παίρνεις τι ισχύει από τα τρία.

  10. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 18/07/2009 14:50:17

    Δωδωναιος, ορθη η παρατηρηση σου στην τριτη (τελευταια) παραγραφο του σχολιου σου, θελουν, ουδεις μπορει να το αμφισβητησει, αλλα το μεν πνευμα προθυμον η δε σαρξ αδυνατος. Τουτεστιν, ολοι οι παλιανθρωποι που μας κυβερνησαν, μας κυβερνουν και θελουν να μας ξανακυβερνησουν το εχουν δεσει καλα το γαιδουρι για να κλεβουν και να παραμενουν στο απυροβλητο - νομος περι (αν)ευθυνης υπουργων, ταχυτατη χρονικη (και τεχνητη, με το κλεισιμο της Βουλης) παραγραφη, δυσκινητη (και ελεγχομενη) Δικαιοσυνη και αλλα. Ενα μας μενει και θα το επαναλαβω για πολλοστη φορα, εστω κι' αν κινδυνευω να χαρακτηριστω γραφικος:
    Μαυρισμα στις εκλογες των 297 της σημερινης Βουλης και ολων των γονων, των ιδιων και ολων των αλλων που θεωρουν την εξουσια κληρομικο δικαιωμα, σαν τους εστεμμενους.
    ΥΓ. Οι 297 που αναφερω χρειαζονται τον "σταυρο" μας για να μπορουν να ξαναπερασουν την πορτα της Βουλης. Οι τρεις που υπολειπονται ειναι πρωην πρωθυπουργοι, οι οποιοι εκλεγονται αυτοματως αν μετεχουν σε εκλογικους συνδυασμους κομματων, ως ανεξαρτητοι υποψηφιοι, ομως, χρειαζονται και αυτοι τον ¨σταυρο" μας για να εκλεγουν βουλευτες. Τη σχετικη ρυθμιση ειχε προνοησει να περιληφθει στο Συνταγμα για τον εαυτουλη του ο μπαρμπας του σημερινου πρωθυπουργου και τη διατηρησε και ο Daddy του Γιωργακη Παπαντρεα, αυτα, για να μην ξεχναμε πως "μαγειρευουν" για τον εαυτο τους, οταν εχουν την κουταλα στα χερια τους. Κι' εσυ λαε βασανισμενε μην ξεχνας τον Ωρωπο...

  11. mareli avatar
    mareli 18/07/2009 22:00:10

    Κύριοι, κάποιοι έγιναν πολύ πλούσιοι μα πάρα πολύ πλούσιοι τα σοσιαληστικα χρόνια. Κάποτε μετά από σεισμό, ο παλιός μου γυμναστής δεν έδωσε ρούχα σε παιδί καταστηματάρχη γιατί είχε ακριβό αυτοκίνητο!!! Τώρα αυτός έχει 3 και μάλιστα ακριβότερα!!! Πού τα βρήκε ο δημόσιος υπάλληλος; Κρατικό χρήμα: από δήθεν εκδηλώσεις, από δήθεν Ολυμπιάδες... κρατικό χρήμα, δανεισμένο χρήμα που δινόταν με τη σέσουλα γιατί έπρεπε οι πρσινοδημόσιοι υπάλληλοι να αποκτήσουν πισίνα, αυτοκίνητο και σπίτι στην Εκάλη. Εσείς όλοι όσοι μιλάτε έχετε βάλει την κουτάλα στο μέλι και μάθατε... Ξεχάσατε τα 35δις που χάθηκαν το 1989 μέσα στα πράσινα στόματα από την Κοσκωτοτράπεζα Κρήτης. Μόνο 2.000.000δολ. έφαγε ο Κουστόγιωργας!!! Γύρευε πόσα έφαγε ο Τσοβολαδώσταόλας του Παπαντρέα το τσιράκι που καταδικάστηκε κιόλας. Βγάζει το άχτι το τώρα, ως ζημενσοσύνηγορος ή βλαστοτρομπουκοσυνήγορος. Τα 40δις της ζήμενς τα ξέρετε όλοι..πρασίνισαν κι αυτά τα λεφτά... το χρηματιστήριο γέμισε από τα πράσινα λεφτά των ασφαλιστικών ταμείων...ΔΕΚΑ φορές...πακτωλός έρεεεεεεε για να πουν τις εκλογές!!! Τα 100δις του Κτηματολογίου ποιός τα έφαγε; και όσο γράφεις θυμάσαι... χάθηκαν όλα δε γυρισε τίποτα πίσω... είναι όλα μέσα στις πράσινες τσέπες!!!
    Αν εσείς τώρα ξεχνάτε όλα αυτά και βάζετε στη ζυγαριά τα 100χιλ του Παυλίδη ή το στημένο πήδημα του Ζαχόπουλου τότε ΝΑΙ σας πιστεύω οι Αμερικάνοι δεν πάτησαν στο φεγγάρι όπως λένε και οι Βαξεβάνηδες.
    Α! και μη ξανθυμηθείτε ομόλογα ή Βατοπαίδι γιατί απ' αυτές τις ιστορίες το δημόσιο δεν ζημιώθηκε ούτε μία δραχμή! Όλα είναι στη θέση τους και ΟΧΙ σε τσέπες!!!

  12. Δωδωναίος avatar
    Δωδωναίος 19/07/2009 15:19:19

    Καλά αυτά που γραφετε mareli, τα πιστεύετε??
    Αν συνέβαιναν αυτά (όπως εσείς τα γράφετε) γιατί δεν τα ανέδειξε ούτε κατά το ελάχιστον, η δεξιά κυβέρνησή σας????
    Για εμένα προσωπικά συμβαίνουν τρία τινα (το ανέλυσε πάρα πάνω αντικειμενικά κα;ι ο "Πυροπαθής"):
    α) είσαστε ανίκανοι να τα αποκαλύψετε, άρα και ακατάλληλοι να υπερασπίζεστε τα ζωτικά δημόσια συμφέροντα της Χώρας
    β) κάνατε, ή θέλετε να κάνετε ταχειρότερα και επιδιώκετε έτσι ευτελέστατους συμβιβασμούς
    γ) Τίποτε από όλα αυτά δεν έγινε (στο βαθμό που προεκλογικά πρίν το 2004 διατυμπανίζατε)και άρα είσαστε ελεεινοί συκοφάντες....

    • sinn avatar
      sinn @ Δωδωναίος 19/07/2009 15:50:03

      Mερικοί, χουντοδεξιοί ασφαλώς -πώς αλλιώς; στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας ο μπαμπούλας ζει- τα ζήσανε. Αλλά μην ενοχλέιστε και μην χάνετε την ψυχραιμία σας: τυπικές φαντασιώσεις χουντοδεξιών. Τώρα πάτε γι' άλλα οποτε θα ξαναγυρίσετε φαντάζομαι στην πολύτιμη σιωπή σας: το ψητό μπήκε στη σούβλα, τα λεφτά είναι πολλά, η θάλασσα ξεβράζει πρωθυπουργούς, κ.τ.λ.