23/03/2009 18:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα Σκόπια ανθούν, η Μακεδονία μαραζώνει

Είναι γνωστό ότι όταν τα στοιχεία μιλούν από μόνα τους, τα σχόλια περιττεύουν... Είναι επίσης λυπηρό όμως όταν ολόκληρη η Βόρεια Ελλάδα μαστίζεται από έλλειψη επενδύσεων και ανεργία, κάποιοι να δραστηριοποιούνται στα Σκόπια στο βωμό του εύκολου κέρδους. Δεν θα προχωρήσω σε δακρύβρεχτες εξιστορήσεις της ζωής μου σαν μια νεαρή άνεργη που αγωνίζεται για τα προς το ζην. Εξάλλου έχω χάσει αυτό το προνόμιο από τη στιγμή που χιλιάδες συμπολίτες μου βρίσκονται στην ίδια κατάσταση με μένα. Απλά σας καλώ να αναδημοσιεύσετε αυτό το άρθρο και ας αναλογιστούμε όλοι το μερίδιο ευθύνης που μας ανήκει, από τους απλούς πολίτες που περνάμε τα σύνορα για τα ψώνια της εβδομάδας έως τους μεγαλοεπιχειρηματίες που στερούν επενδύσεις από τον ίδιο τους τον τόπο για να βγάλουν εύκολο χρήμα...Ας σκεφτούμε επίσης για μία στιγμή που πάνε όλα αυτά τα χρήματα τα οποία ενδυναμώνουν την οικονομία του Γκρούεφσκι για να συνεχίζει την προκλητική του προπαγάνδα εναντίον της χώρα μας. Τέλος είναι λυπηρό το ότι αντί αυτές οι επενδύσεις να απαιτούν μοχλό πίεσης ενάντια στις προκλητικές βλέψεις των Σκοπίων, έχουν καταφέρει να θέσουν σε ομηρία ολόκληρη την Βόρεια Ελλάδα....

Φιλικά,

Μαρίνα Χ.

Διαβάστε: «Μετάγγιση» ευρώ στα Σκόπια»

http://agelioforos.gr/archive/article.asp?date=3/22/2009&page=18

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/03/2009 18:42:54

    Όχι μόνο δραστηριοποιούνται Έλληνες ιδιώτες επιχειρηματίες, αλλά και το Ελληνικό κράτος (εμείς) έχει διαθέσει τεράστια ποσά στα Σκόπια για έργα, δραστηριότητες, κτίρια κλπ. ως βοήθεια προκειμένου να τους γίνουμε αρεστοί.
    Αυτοί βέβαια καθότι πονηροί απ τη μια μας τα παίρνουν κι απ την άλλη μας φτύνουν σε όλα τα διεθνή φόρα αλλά και κατ` ιδίαν.

  2. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 23/03/2009 18:51:07

    Στο παραπάνω θα ήθελα να συμπληρώσω ότι στα πλαίσια Κοινοτικών προγραμμάτων INTERREG III με σκοπό τις διακρατικές, διασυνοριακές και περιφερειακές συνεργασίες στις 24/12/2008 έληξε πρόγραμμα που ενίσχυε τις Επιχειρηματικές δραστηριότητες για την προώθηση της διασυνοριακής συνεργασίας μεταξύ Ελλάδας και ΠΓΔΜ, ύψους 4.400.000€, εκ των οποίων 1.100.000€ από εθνικούς πόρους και 3.300.000€ από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης.
    Ο παρακάτω σύνδεσμος από την ιστοσελίδα του Υπουργείου Οικονομίας.

    http://www.interreg.gr/default.aspx?lang=el-GR&loc=1&page=410&Callitem=129

  3. donaE avatar
    donaE 23/03/2009 19:04:55

    Καποιοι δραστηριοποιουνται στα Σκοπια γιατι καποιοι πανε και ψωνιζουν εκει,και φυσικα βγαζουν κερδη.Απο την εποχη του 80 που σπουδαζα Θεσσαλονικη ,αυτο γινοτανε,φευγανε ολοι και ψωνιζανε στην τοτε Γιουγκοσλαβια,στα καζινο το βραδυ,σπουδαζανε κιολας.Μετα τα βαζανε με τους Σκοπιανους αφου την προηγουμενη τους τα ειχανε ακουμπησει.Ειπαμε θελει θυσιες προσωπικες το καθε τι.

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/03/2009 19:13:24

    Ακόμη και επί Μητσοτάκη που είχε επιβάλλει εμπάργκο το`92-93 κατά των Σκοπίων, υπήρξαν ουκ ολίγες περιπτώσεις λαμόγιων συνελλήνων μας που έκαναν περιουσίες προμηθεύοντας τους Σκοπιανούς με λαθραίο πετρέλαιο. Φτιάχτηκαν πλούτη εκείνο το διάστημα.

  5. Αυγή avatar
    Αυγή 23/03/2009 19:26:33

    Πολύ καλό άρθρο...πολύ καλά και τα σχόλια σας. Μια ζωή έτσι γίνεται στην Ελλάδα, "μερικοί" πλουτίζουν εις βάρος των "πολλών". Το θέμα όμως απ'ότι έχω καταλάβει είναι ότι στην Βόρειο Ελλάδα έχει φτάσει στο απροχώρητο πλέον..ανεργία, κλεισίμο εργοστασίων...μέχρι και η Alumil θα προχωρήσει σε περικοπες. Βέβαια ίσως αυτό να γίνεται γιατί το εργοστάσιο της Alumil στα Σκόπια τα πάει καλύτερα απ'ότι στη Βόρειο Ελλάδα...

  6. ΑΦΡΙΚΗ avatar
    ΑΦΡΙΚΗ 23/03/2009 19:30:50

    ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΔΙΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΙ "ΕΧΘΡΟΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΥΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΣΥΝΟΡΩΝ ΜΑΣ" ΓΙΑΤΙ ΕΠΕΝΔΥΟΥΜΕ ΣΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΟΤΑΝ ΣΥΜΠΑΝΤΡΙΩΤΕΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ΣΤΗΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΜΑΣ? ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΤΙ ΠΑΡΑΒΙΑΖΕΤΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ? ΚΑΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΜΑΣ! ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ? ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ!
    ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΟΜΟΓΕΝΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ.

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/03/2009 19:39:29

    Αφρική @5
    Από πότε έχει το κεφάλαιο πατρίδα; Οι Έλληνες πλούσιοι είτε γίνανε πλούσιοι σπάζοντας εμπάργκο του ΟΗΕ στην Ν. Αφρική (σου θυμίζει κάποιους;)είτε εκμεταλλευόμενοι την πείνα των συνανθρώπων τους στη κατοχή, είτε φοροδιαφεύγοντας είτε χρησιμοποιώντας πλαστά τιμολόγια και πάει λέγοντας.
    Ο μύθος του καλού κ`αγαθού επιχειρηματία στην Ελλάδα είναι ακριβώς αυτό. Απλά μύθος.
    Ο σωστός 'Ελληνας επιχειρηματίας είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.
    Έχουμε ληστρικό λούμπεν "καπιταλισμό". Θυμάσαι την ΛΜΑΤ που ανέφερε η 17Ν;

  8. Κανείς avatar
    Κανείς 23/03/2009 20:01:08

    Παιδες, ερχεστε στα λογια μου. Οπως και συ Φακτορα. Αλλα γιατι παραπονιομαστε; Αφου ο πατριωτισμος (ΟΛΩΝ) λοιδωρειται και καταδικαζεται ως εθνικισμος. Ή κανω λαθος κ. Αλαβανε; Δηλαδη, γιατι να ειναι πατριωτες οι επιχειρηματιες οταν ολοκληρη η κυβερνωσα αλιτ ειναι σκετη κλεπτοκρατια; Συγκοινωνουντα δοχεια....

  9. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 23/03/2009 20:13:26

    Το κεφάλαιο δεν έχει πατρίδα, γι'αυτό και "Προλετάριοι όλων των χωρών ενωθείτε"
    Αυτό,όσο πιό νωρίς το χωνέψουμε, τόσο πιό σωστά θα ερμηνεύουμε τα διάφορα πολιτικά και οικονομικά φαινόμενα του καπιταλιστικού συστήματος.
    Το διατύπωσε ο Μαρξ, σχεδόν έναν αιώνα πρίν και παραμένει θεμελειώδης νόμος του μαρξισμού και του εργατικού κινήματος.

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/03/2009 20:19:23

    @9 Σχεδόν έναν αιώνα πριν; Το 1848. Βάλε κάτι.

  11. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 23/03/2009 20:22:30

    Ωχ, έχεις δίκιο. Εν τη ρύμη του λόγου

  12. stelios avatar
    stelios 23/03/2009 20:35:46

    Δηλαδη οι αμερικανικες κινεζικες και ευρωπαικες επιχειρησεις που επενδυοθυν στην Ελλαδα ειναι απατριδες και δοσιλογες?
    Δουλεια της Κυβερνησης ειναι να χρησιμοποιησει τις επιχειρησεις κανοντας πολιτικη και οχι το αντιθετο.
    Με την ιδια λογικη οι Κινεζοι που θελουν τα λιμανια ειναι προδοτεςν γιατι δεν επενδυοθν τα λεγτα στην Κινα που πεινα ο κοσμος...
    Ρε τρελαθηκαμε τελειως?

  13. Orestios avatar
    Orestios 23/03/2009 20:37:02

    Φτιάχνεται η περιφέρεια της Μακεδονίας γιατί στο νέο κράτος θα υστερούν σε υποδομές.

  14. Robin Hood avatar
    Robin Hood 23/03/2009 20:39:35

    Δεν ξέρω κανένα καπιταλιστή πουθενά, που να δίνει (ή να έδινε ποτέ) ιδιαίτερη σημασία στα σύνορα που υπάρχουν δίπλα του ή μακριά του. Κι αυτό δεν αλλάζει, ότι και να πούμε.
    Ο "άσχετος" (9) καλά έκανε και μας θύμισε τον Μάρξ. Έχουμε ξεχάσει τι αλήθειες έγραψε και ψάχνουμε ψύλλους στ΄ άχυρα!
    Τι γίνεται όμως με τους καταναλωτές; Πώς δεν θα πάνε δίπλα να πάρουν το φτηνό (μερικές φορές το ίδιο - ή και πιό καλό); Τη στιγμή μάλιστα που τους ξεζουμίζουν; Υπάρχει ΠΟΛΥ ΑΓΡΙΑ εκμετάλλευση του κόσμου έξω, αυτό τό 'χουμε πάρει χαμπάρι;
    Αφου περί πατριωτισμού ο λόγος, άς φερθούν πρώτα πατριωτικά αυτοί που κρατούν και το μαχαίρι και το πεπόνι: Άς ρίξουν τις τιμές οι εγχώριοι έμποροι σε λογικά επίπεδα, πόσο μάλιστα τώρα που οι τιμές των πρώτων υλών σ' όλο τον κόσμο πέφτουν. Αυτοί οφείλουν να δώσουν το παράδειγμα, οι λοιποί χορεύουμε στο σκοπό που παίζει η "μουσική".
    Άς κερδίσουν οι αστοί λιγότερα, άν είναι πατριώτες. Άς χάσουν και κάτι, επιτέλους. Θυσίες μόνο θα ζητάνε;
    Με κούρεμα στου κασίδη το κεφάλι δεν γίνεται πατριωτισμός, μόνο απάτη και ληστεία.
    Όσο γι αυτούς που τρέχουν στα καζίνα, τα πέραν των συνόρων ή και τα εγχώρια, έχουν τόσο μυαλό όσο έχουν και πριν απ' όλα κακό του κεφαλιού τους κάνουν. Άς τα χάσουν να μάθουν. Άν είσαι σοφός, τη βλακεία ποτέ δεν την πολεμάς (ούτε προσπαθείς να την πείσεις να λογικευτεί): Μόλις τη συναντήσεις πρέπει να γίνεις Λούης.

  15. Robin Hood avatar
    Robin Hood 23/03/2009 20:48:25

    Επειδή όμως ποτέ - πουθενά δεν παραιτήθηκε το κεφάλαιο από κέρδη (ή υπερκέρδη) για πατριωτικούς λόγους, η συζήτηση που κάνουμε εδώ είναι άνευ αντικειμένου. Είναι προτροπές του τύπου "πιάσ' τ' αυγό και κούρευτο".
    Θα είχε νόημα μόνον άν οι κοινωνικοί αγώνες έφτιαχναν κάποια ισορροπία μεταξύ κεφαλαίου και εργαζομένων (που οι ίδιοι είναι και καταναλωτές). Τους βλέπετε πουθενά; Εγώ όχι. Πολιτικές κοκκορομαχίες μόνον.

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/03/2009 20:50:14

    @16 Πιθανόν να μη θυμάμαι σωστά. I stand corrected.
    Ευχαριστώ.

  17. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 23/03/2009 21:11:15

    @13
    Μάλλον οι επιχειρήσεις χρησιμοποιούν τις κυβερνήσεις για να κάνουν τη δουλειά τους και όχι το αντίθετο.
    Και..ναι. Οι αμερικάνικες, και ευρωπαϊκές επιχειρήσεις που επενδύουν στο εξωτερικό των χωρών τους, δεν νομίζω ότι ενδιαφέρονται για τις πατρίδες τους περισότερο απο τα κέρδη τους.
    Ειδικά η Κίνα, με τον ιδιόμορφο καπιταλισμό της,αποσκοπεί και στην απόκτηση προσβάσεων στην περιοχή με τα λιμάνια μας.

  18. Αδέσποτη avatar
    Αδέσποτη 23/03/2009 21:13:48

    Η Μαρίνα, αν και από τη Θεσσαλονίκη υποθέτω, ξεχνά ότι όλη η λαϊκή αγορά της πόλης με τα φθηνά καταστήματα δουλεύει και δούλευε ανέκαθεν με Σκοπιανούς, όλη η παραλιακή Κατερίνη συντηρείται το καλοκαίρι από αυτούς, όπως και η Χαλκιδική τη χαμηλή σεζόν. Δεν μπορούμε να γυρίσουμε πίσω στα κλειστά σύνορα, οι σχέσεις είναι δούναι και λαβείν. Οι επιχειρηματίες παίρνουν το ρίσκο τους και είναι επιλογή τους. Ας πάρει μόνο και το κράτος τα μέτρα του ποιούς επιδοτεί.

  19. αποδόμηση... avatar
    αποδόμηση... 23/03/2009 21:28:30

    αν δεν λάμβαναν οι ελληνικές επιχειρήσεις ενεργό ρόλο στο οικονομικό σύστημα της Βαρδαροχώρας, σίγουρα θα βρισκόταν κάποιος άλλος να το κάνει.
    Στην οικονομία(ειδικά στην μη κατευθυνόμενη δηλαδή καπιταλιστική) δεν υπάρχει κενό ή απραξία, όταν υπάρχει προοπτική για κέρδος σίγουρα κάποιος θα την εκμεταλλευτεί.
    Οπότε με απλά λόγια: αφού κάποιος σίγουρα θα οικειοποιηθεί αυτόν τον οικονομικό χώρο στη γειτονιά μας γιατί αυτός ο κάποιος να μην είναι η Ελλάδα που έχει πολλούς λόγους να πρέπει/θέλει να έχει τον έλεγχο και την εποπτεία στην περιοχή.
    Ακόμη πιο απλά: θα ήθελε η Ελλάδα να αφήσει χώρο για να κάνει μπίζνες η Τουρκία στα Σκόπια?

    Ένα σοφό ρητό λέει:κράτα τον φίλο σου κοντά και τον εχθρό οσυ κοντύτερα.

  20. ΑΦΡΙΚΗ avatar
    ΑΦΡΙΚΗ 23/03/2009 21:39:49

    "Αποδομηση", δεν καταλαβαινω κατι. Εμεις επενδυουμε στα Σκοπια, και οι Τουρκοι συνεργαζονται με τους Σκοπιανους, προωθουν την τουρκικη καισκοπιανη προπαγανδα παντου (το ζω στην ομογενεια) και τι κερδος εχει (αν εχει?) η Ελλαδα. Διορθωσε με αν κανω λαθος, Βαζουν οι Ελληνες επιχειρηματιες πανω απο το κερδος τους το μελλον της χωρας μας? το μελλον των παιδιων τους?,την ιστορια τους? Ολα τελικα ειναι business! Το ιστορικο " Η Ελλαδα ποτε δεν πεθαινει" εχει αντικατασταθει με το " Η Ελλαδα πεθαινει και ΖΗΤΩ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ!" Ενας Ελληνας Ομογενης στην Αφρικη.

  21. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/03/2009 21:43:52

    Για τον Γάλλο πιλότο ελικοπτέρου που συνελήφθη προχθές στην Θεσσαλονίκη για παρακώλυση αεροπορικών συγκοινωνιών γνωρίζει κανείς κάτι;

  22. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 23/03/2009 21:47:51

    Oι σκοπιανοι που ερχονται τα καλοκαιρια αφηνουν ελαχιστο συναλλαγμα. Κουβαλουν κονσερβες, ποτα και σαντουιτς απο τα Σκοπια και μενουν σε δωματια των 15 ευρω. Δεν θα χασει ο τουρισμος της Παραλιας Κατερινης και της Χαλκιδικης αν σταματησουν να ερχονται. Ας μη σωσουν και ερθουν. Οι Σερβοι, Ρουμανοι, Ουγγροι και λιγοτερο οι Ρωσοι θα συνεχισουν να κατεβαινουν καθε καλοκαιρι και αυτοι ειναι καλυτεροι πελατες που αφηνουν συναλλαγμα. Ενταξει, εγγλεζοι και γερμανοι δεν ειναι, αλλα σιγα σιγα το οικονομικο τους επιπεδο βελτιωνεται.

  23. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/03/2009 21:52:04

    @24 Ο μέσος Ρώσος τουρίστας ξοδεύει τα διπλά έως τριπλά του μέσου Άγγλου. Οι Άγγλοι είναι ανοιχτοχέρηδες μόνο στη μπύρα. Κατά τα άλλα, ένα γκρίκ σάλαντ τους κρατάει 2 ημέρες. Οι Ρώσοι τουλάχιστον τρώνε.

  24. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/03/2009 21:53:21

    Και μη ξεχνάμε τις εξαγωγές γούνας από Καστοριά προς Ρωσία. Τεράστια τα νούμερα.

  25. Rooms to let avatar
    Rooms to let 23/03/2009 21:54:40

    24
    Κι εγώ που έχω για νοίκιασμα δωματια των 15 ευρω, σε ποιούς θα τα δώσω το καλοκαίρι; Στον Αμπράμοβιτς ή στον Κόμη Βλάντ Τέπες;
    Δεν είναι καθόλου "αθώα" η πρότασή σου: Θέλεις να πεινάσουμε εμείς οι μικρομεσαίοι της τουριστικής βιομηχανίας, για να μη ψηφίσουμε ΝουΔού αλλά Πασόκ.
    Ή θέλεις να υπάρχουν στην Ελλάδα μόνον πολυτελή ξενοδοχεία;

  26. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/03/2009 21:56:55

    @27 Οι ρουματζήδες είναι η μάστιγα αλλά και η σπονδυλική στήλη του τουρισμού μας (ταυτόχρονα).

  27. Rooms to let avatar
    Rooms to let 23/03/2009 22:05:26

    @ 28
    Έχουμε ελαττώματα και κακές συνήθειες, αλλά δίχως εμάς πάτε όλοι χαμένοι!
    Οι γείτονες είναι ένα 15% του τζίρου συνολικά για Πιερική ακτή & Χαλκιδική. Για μας τους μικρούς το ποσοστό αυξάνει. Άν υτοί δεν έλθουν, κινδυνεύουμε να πέσουμε κάτω από το νερό. Δεν βγαίνει. Ξέρουμε ότι οι πιό μακρινοί, ειδικά φέτος, θα είναι πολύ πεσμένοι. Οι κοντινοί έρχονται εύκολα, ακόμα και για Σαββατοκύριακο, σε συνδυασμό με ψώνια στο IKEA (ή άλλα τέτοια μαγαζιά), μιά - δύο ώρες δρόμος είναι.

  28. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 23/03/2009 22:06:54

    @27. Δεν κανω προταση τουριστικης αναπτυξης, απλα λεω οτι και να μην ερθουν αυτοι οι μπατιρηδες δε χαλασε ο κοσμος. Αλλα για να στο πω και αλλιως, εσεις τους κακομαθατε και παζαρευουν τα 15 ευρω να τα κανουν 12 ακομα και στο σουπερμαρκετ

  29. αποδόμηση... avatar
    αποδόμηση... 23/03/2009 22:07:05

    φίλε ΑΦΡΙΚΗ το τι θα κερδίσουμε και πως από αυτήν την παρανοική ιστορία με τα Σκόπια, είναι μία άλλη μεγάλη ιστορία...

    Εγώ λέω απλώς οτι τουλάχιστον με το να μην αφήνουμε χώρο για πιθανούς ανταγωνιστές, πιθανόν να ελλατώνουμε τους τρόπους με τους οποίους μπορούν να βλάψουν την Ελλάδα.

    Δηλαδή μας βαράν που μας βαραν από παντού με ασταμάτητη προπαγάνδα ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ, με επιθετικές διακηρύξεις, με ιστορικές διαστρεβλώσεις, με παράλογες απαιτήσεις, με περίεργες συμμαχίες με περίεργους γειτόνους μας, τουλάχιστον να μην μας αφαιρέσουν και το ζωτικό προς βοράν οικονομικό χώρο.
    Άποψή μου βέβαια είναι όλα αυτά...

  30. Rooms to let avatar
    Rooms to let 23/03/2009 22:09:32

    @ 30
    Πολύ καλά κάνουν, όσοι το κάνουν! Εμείς δεν το κάνουμε γι' αυτό μας πιάνουν τον κώλο οι έμποροι.
    Να δείς τους Γερμανούς, εκείνοι είναι οι αχτύπητοι: Klasekampf, ταξικό αγώνα λένε τη αναζητηση του φθηνού.

  31. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 23/03/2009 22:22:43

    Το θεμα ειναι φιλε μου οτι επαναπαυθυκατε στον χαμηλης ποιοτητας τουρισμο, αφησατε τις εγκαταστασεις να παλιωσουν, προσφερατε μινιμουμ παροχη υπηρεσιων (αγνωστη φραση ε?) και τωρα τους αναζητατε κιολας να σας αφησουν το 15ευρω. Αν ειχατε εκμεταλλευτει τις επιδοτησεις οπως επρεπε και δεν εισασταν στο κυνηγι της αρπαχτης την τελευταια 15ετια, τωρα θα μιλουσαμε με αλλους ορους.
    Καλο το αραλικι και το δωματιο της γιαγιας μας που του βαλαμε κουζινακι και ψυγειακι με 50 ευρω και το νοικιαζουμε, αλλα μετα μην εχεις απαιτησεις για ποιοτικο τουρισμο. Τι πλακωμενες πυλωτες που εχουν κανει δωματια τις ξεχασες?
    Τις σοφιτες 4ου οροφου εκει που χτιζονται 2 τις ξεχασες?
    Οπως στρωνει κοιμαται καθεις

  32. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/03/2009 23:34:12

    Νόμιζα ότι για τα Σκόπια λέγαμε, αλλά πιάσαμε τον τουρισμό.

    Το 1997-9, οι Έλληνες νόμιζαν ότι είναι σαν τον Ιησού Χριστό που περπατάει στα νερά της λίμνης... Οι Σκοπιανοί ήταν με το κεφάλι κάτω ταλαίπωροι, φτωχοί, αλλά με υπερηφάνεια σιωπηλή. Οι Σκοπιανοί, σε κάθε επίπεδο, από τότε, ήταν πολύ πιο, με συγχωρείτε, σοφιστικέ από εμάς. Στην δουλειά μου, έχω δει σοφιστικέ, έχω δει και κουραδόμαγκες. Μάντεψτε ποιοί είναι οι κουραδόμαγκες.

    Όσο για τον τουρισμό, είμαστε υπετιμημένοι, κακής ποιότητας, σε ένα τοπίο που ασχημαίνει με την ημέρα (και με Σουφλιάδες, ο Θεός να φυλάει) και σε πόλεις, που αν το καλοσκεφτούμε, είναι να απορείς γιατί μένουμε εμείς.

  33. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 24/03/2009 00:50:40

    @6 ΑΦΡΙΚΗ
    Φαίνεται λείπεις πολύ καιρό από την Ελλάδα. Για να στ6είσης μια αξιοπρεπή επιχείρηση στην Ε΄λλάδα θέλεις 127 διαφορετικά χαρτιά και πιστοποιητικά. Και άντε την έστεισες. Τότε πρέπει να αντιμετωπίσεις απεργίες, συνδικαλιστές, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, τράπεζες, διαδηλώσεις, αριστερά κόμματα που λένε για την πλουτοκρατία που πινει το αίμα του εργαζόμενου, αλλά ΔΕΝ λένε για το καθημερινό ψωμί που τους δινει. Ετσι έκλεισε η Βιοκαρπέτ, η Πιρέλλι, ο Βόμβυξ, η συναρμολόγηση αυτοκινήτων στον Βόλο, ο Λαναράς και τόσες άλλες. Οποιοσδήποτε λογικός άνθρωπος θα έριχνε μια μούτζα, και θα πήγαινε αλλού χωρίς να έχει νταβατζήδες στο κεφάλι του.

  34. Braiton avatar
    Braiton 24/03/2009 12:40:45

    Τελικά η κουβέντα πήγε στο σερβιτόροι εναντίον εθνικόφρονων Μπουάαααα!

  35. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 24/03/2009 15:23:15

    "Αυτός που έχει την πραγματική δύναμη δεν είναι αυτός που ελέγχει το εμπόριο,την κατανάλωση ή τα κέρδη αλλά αυτός που ελέγχει το χρέος"

    από blockbusterιά αμερικάνικη !

  36. nyfitsa avatar
    nyfitsa 24/03/2009 17:23:37

    Μην λέμε χαζά……απλός και πολλές φορές και άνεργος καταναλωτής, που κατοικεί κοντά στα σύνορα με τα Σκόπια, θα πηγαίνει για ψώνια εκεί, γιατί τα βρίσκει σχεδόν όλα σε μισή και μικρότερη τιμή. Του συμφέρει και κάθε βδομάδα - για τα βασικά του νοικοκυριού. Είναι μια «σφαλιάρα» στους εμπόρους Έλληνες, όποιοι αισχροκερδούν εις βάρος των καταναλωτών και μυαλό δεν βάζουν.

  37. Αυγή avatar
    Αυγή 24/03/2009 18:22:58

    Αισχροκερδούν ή μήπως όλοι αυτοί που έχουν μεταφέρει όλες τις επιχειρήσεις τους στα Σκόπια, εξαναγκαζουν τον κόσμο να πηγαίνει εκει, ξέρω ακούγεται πολύη conspiracy theory αλλά τι να υποθέσω ότι ο κάθε απλός βιοτέχνης στη Καστοριά θέλει και έχει τόσο ψηλά τις τιμές? Μήπως τον εξωθούν κάποιοι άλλοι παράγοντες και όχι η φιλαργυρία του?

  38. Ferdinand Lassale avatar
    Ferdinand Lassale 25/03/2009 02:39:36

    @ 40 και προηγούμενοι
    Τα κορόιδα που αγοράζουν ακόμα από αυτόν, αυτά τον "εξωθούν" σε ψηλές τιμές.
    Το ίδιο ο καφές, τα ρούχα, τα ακίνητα και τόσα άλλα: Τα κορόιδα που δέχονται να αγοράσουν σε τιμές ... Μόντε Κάρλο κρατούν τις τιμές ψηλά.
    Κάτι σάπιο υπάρχει στο Βασίλειο της Ελληνοακριβείας.
    Πολύ καλά κάνουν και ψωνίζουν στο Μοναστήρι στη Γευγελή και στα Σκόπια, άν τα ίδια πράγματα τα βρίσκουν πιό φτηνά.
    Τα εμπορεύματα παίρνουν την τιμή ανάλογα με την προσφορά και ζήτηση. Και η εργασία εμπόρευμα είναι, οι κεφαλαιούχοι πάνε στα Σκόπια επειδή μπορούν εκεί να την αγοράσουν πιό φτηνά το εμπόρευμα εργασία. Άν αυτό είναι θεμιτό (και από τη μεριά τους είναι) και νόμιμο (φυσικά και είναι), είναι δυνατό, αυτοί να έχουν τη δυνατότητα να αγοράσουν φτηνά, ενώ οι αγοραστές άλλων εμπορευμάτων (καταναλωτικά προιόντα) να μη την έχουν;
    Δύο μέτρα και δύο σταθμά; Πάλι το κεφάλαιο έχει την ελευθερία επιλογής, ενώ οι "λοιποί" όχι;
    Άν θέλετε καπιταλισμό (στις εκλογές αυτό φαίνεται), να αποδεχθείτε όλες του τις συνέπειες, όχι μόνον αυτές που βολεύουν τους προνομιούχους.
    Άν πάλι όχι (που δεν νομίζω), τότε θ' άνοιγε άλλη συζήτηση, πολύ ενδιαφέρουσα, κι εγώ είμαι μέσα.
    Η ισότητα ευκαιριών είναι απαραβίαστη, ακόμα και στον καπιταλισμό. Χωρίς αυτήν, μας πάτε πίσω στη "φεουδαρχία" του 1950 - 1960.

  39. Αυγή avatar
    Αυγή 27/03/2009 19:30:27

    Δηλαδή εσυ μας λες τώρα να ψωνίζουμε μόνο απο τα Σκόπια...μήπως έχεις και κανα μαγαζάκι στην Γευγελή να το στηρίξουμε?Όταν πας εκει πάνω και δεις στην οικονομική εξαθλίωση θα σου πω τι καπιταλισμό πρεσβεύεις...