Τα Πασόκια τραγουδούν ακόμα
02/09/2014 08:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα Πασόκια τραγουδούν ακόμα

Ας αναφωνήσουμε όλοι για τα 40 του μεγάλου κινήματος: R.I.P Pasok (Rest in Peace Pasok).

Στο ΠΑΣΟΚ έχουν φαντασία και είναι γνωστό αυτό. Κι έτσι μιλάνε για τις εκδηλώσεις για τα... 40 του Κινήματος. Αλλά για ποια σαράντα μιλάμε, εδώ το πτώμα είναι σε αποσύνθεση καιρό τώρα και βρομάει από μακριά.

Κι αν υπάρχουν ακόμη μερικές εκατοντάδες να γεμίσουν το Ζάππειο και να χειροκροτήσουν τον Γιώργο Παπανδρέου αποδοκιμάζοντας τον Βενιζέλο, αυτό είναι σημάδι της αποσύνθεσης. Οι τεθλιμμένοι συγγενείς μαζεύτηκαν για να κλάψουν τα περασμένα μεγαλεία και τι βρήκαν να πουν λέτε; Για τη Δεξιά. Τι πρωτότυπο; Θυμήθηκαν την... κακή Δεξιά μπας και ξυπνήσουν το νεκρό. Όμως κύριοι του ΠΑΣΟΚ, ούτε ο Θεός ο ίδιος δεν σας ανασταίνει. Έχετε πεθάνει κι όσο πιο γρήγορα το καταλάβετε τόσο ευκολότερα μπορεί να ξαναστήσετε την κεντροαριστερά.

«Γιώργο γερά, να φύγει η δεξιά» φώναζαν την ώρα που μιλούσε ο Βενιζέλος για να απαντήσει αυτός ότι την Τετάρτη, στη δική του εκδήλωση θα μιλήσει γιατί συνεργάστηκε με τη Νέα Δημοκρατία και το ΛΑΟΣ. «Θα μιλήσουμε με ειλικρίνεια την ειλικρίνεια, που επιβάλλουν οι περιστάσεις. Θα μιλήσουμε την Τετάρτη για το πότε και το πώς φτάσαμε στη συνεργασία με τη Νέα Δημοκρατία και το ΛΑΟΣ του Γιώργου Καρατζαφέρη».

Ωστόσο η αποστροφή αυτή του κ. Βενιζέλου προκάλεσε εκ νέου την αντίδραση των παρευρισκομένων οι οποίοι συνέχισαν να φωνάζουν συνθήματα.

Τουλάχιστον ο Βενιζέλος είχε τα κότσια να εμφανιστεί στην εκδήλωση του Παπανδρέου ενώ ο δεύτερος ούτε που θα πατήσει στις 3 του Σεπτέμβρη. Και τουλάχιστον ο Βενιζέλος συνεργάστηκε με τη ΝΔ για να σωθεί η χώρα από τη λαίλαπα που άφησε πίσω του το «πριγκιπόπουλο».

Από τον Ανένδοτο στην Αλλαγή, ήταν ο τίτλος της εκδήλωσης, θέλοντας προφανώς να συνδέσει τον Γέρο της Δημοκρατίας με τον Ανδρέα Παπανδρέου. Όμως, ακόμη κι αν αυτοί έκαναν κάτι για τη χώρα τους, ο Γ. Παπανδρέου απλά την κατέστρεψε.

Πήγαν πολλοί στην εκδήλωση αλλά εκείνος που έκλεψε την παράσταση ήταν ο πρώην τσάρος Γιώργος Παπακωνσταντίνου, ο οποίος έγινε δεκτός με χειροκροτήματα από το πλήθος, ενώ χαιρέτισε και συνομίλησε με αρκετούς. Τον χειροκρότησαν, αυτόν που είναι ένα βήμα από το Ειδικό Δικαστήριο. Αλλά ποιος το έχασε για να το βρουν στο ΠΑΣΟΚ;

Εμείς από την άλλη τους λυπόμαστε. Είχαν στα χέρια τους πολιτικό χρυσάφι και το μετέτρεψαν σε... ευρώ. Το λεηλάτησαν, κορόιδεψαν τον ελληνικό λαό, διέλυσαν τη χώρα και τώρα σπεύδουν να πάρουν ένα από τα κομμάτια του λες και είναι τίμιο ξύλο. Όχι, σύντροφοι, δεν είναι τίμιο ξύλο. Ένα τοτέμ της Μεταπολίτευσης είναι και το ΠΑΣΟΚ που καλά έκανε και ψόφησε. Αλλά που να το καταλάβετε για να φτιάξετε κάτι καλύτερο; Οι ίδιοι είστε, παιδιά του Ανδρέα, του εκμαυλιστή του ελληνικού λαού.

Ας αναφωνήσουμε όλοι για τα 40 του μεγάλου κινήματος: R.I.P Pasok (Rest in Peace Pasok).

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΛΥΤΗ ΕΞΙΣΩΣΗ avatar
    ΑΛΥΤΗ ΕΞΙΣΩΣΗ 02/09/2014 07:20:13

    '' Κι αν υπάρχουν ακόμη μερικές εκατοντάδες να γεμίσουν το Ζάππειο και να χειροκροτήσουν τον Γιώργο Παπανδρέου αποδοκιμάζοντας τον Βενιζέλο, αυτό είναι σημάδι της αποσύνθεσης. :-) Το οτι υπάρχουν ακόμη μερικές εκατοντάδες να γεμίσουν το Ζάππειο και να ...χειροκροτήσουν είτε τον ΓΑΠ είτε τον Βενιζέλο, είναι πραγματικά απόδειξη του οτι το Πασόκ ακόμη ...ευεργετεί τους ''πιστούς'' του, συμμετέχοντας απρόσκοπτα στη νομή της εξουσίας. Το ανυστερόβουλο της συμμετοχής, είναι αρμοδιότητας ψυχοθεραπευτή και δεν το λαμβάνουμε υπόψη.

  2. Nestor avatar
    Nestor 02/09/2014 07:58:01

    Γεώργιος και Ανδρέας Παπανδρέου καμία σχέση δεν έχουν μεταξύ τους. Ο ανένδοτος δεν έχει καμία σχέση με την αλλαγή. Τα ιστορικά άλματα που κάνουν οι εργολάβοι του σοσιαλισμού δεν στέκουν. Μετά το 1981 υπήρξε η "Παπανδρέου και Υιός ΑΕ" που έδωσε ψωμάκι (και παντεσπάνι) σε ορδές πρασινοφλουρών και αυτό το ονόμασαν "σοσιαλισμό" και "κοινωνική δικαιοσύνη". Κάποιοι από αυτούς τους ανεκδιήγητους πήγαν και ζητωκραύγασαν για τον ΓΑΠ που ρήμαξε τη χώρα σε ένα εξάμηνο. Ξελαρυγγιαζόντουσαν γιατί αν δεν υπήρχε αυτός και τα φιλαράκια του, θα τρώγανε από τα σκουπίδια, γιατί είναι ανίκανοι να βγάλουν ένα τίμιο μεροκάματο. Μιλάμε για ανθρώπους απάτριδες που θυσιάζουν το μέλλον των παιδιών τους για να φάνε την παχυλή σύνταξη και το εφάπαξ από τις ΔΕΚΟ στα 55 τους με τις γκόμενες από το ανατολικό μπλοκ. Τέτοιοι είναι όλοι αυτοί. Το χρονοντούλαπο της ιστορίας που ετοίμαζαν για άλλους, τώρα τους περιμένει. Βαρέθηκα να ακούω για την "δεξιά" και την "αριστερά" με ολίγον σοσιαλισμό. Οι "ιδεολογίες" πια δεν δημιουργούν δουλειές και ανάπτυξη.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Nestor 02/09/2014 09:06:35

      Οσοι εργαζομενοι εχουν σχεση με Δημοσιο, ΔΕΚΟ, Τραπεζες και γενικα υπηρεσιες εξαρτωμενες απο το Κρατος γνωριζουν πολυ καλα οτι το ΠΑΣΟΚ εχει πληρως αναλαβει να εξομαλυνει τις νομοθετικες επιταγες συμφωνα με τα συμφεροντα των οπαδων τους. Μεταθεσεις, αναβαθμισεις, τοποθετησεις σε ακινδυνες απολυσεων θεσεις, αποσπασεις και ολα τα συναφη μονο το ΠΑΣΟΚ τα διεκπεραιωνει επιτυχως. Γι αυτο και κραταει το οποιο ποσοστο του. Ειναι καθαρα απ αυτες τις διευθετησεις. Σ αυτα ειναι αξεπεραστο....Σαν κυβερνητικο μελος βεβαια, επισημως τα στηλιτευει! Η ΝΔ αναμασα τη συνηθη δικαιολογια οτι ο Δημοσιος τομεας εχει κυριευθει εδω και χρονια απο το ΠΑΣΟΚ οποτε ...τιποτα. Και οι δυο συμπεριφορες κρινονται απο τους πολιτες αναλογα με το τι υφιστανται, τι ακουν και τι περιμενουν απο το κυβερνητικο σχημα. Παντως οχι τα παραπανω.

  3. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 02/09/2014 08:56:09

    Φήμες ότι μικτά κλιμάκια ψυχιάτρων, ψυχολόγων-ΣΔΟΕ και Αστυνομίας έκαναν έλεγχο στους παρευρισκόμενους για χρήση ουσιών δεν επιβεβαιώθηκαν...

  4. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 02/09/2014 08:57:28

    Μα πως είναι δυνατόν να μιλούν έτσι φίλοι της κυβερνώσας ΝΔ για τους συγκυβερνώντες και συνεργάτες του κόμματος της προτίμησής τους στην κυβέρνηση της χώρας; Απλώς ανήκουστο, αυτοκαταστροφικό φαίνεται αυτό σ' έναν ορθολογιστή. Τελικά είναι εύκολο να καταλάβει κανείς γιατί χρεοκόπησε αυτή η χώρα: Οι κομματικοποιημένοι της τρώγονται σαν τα σκυλιά για μια μερίδα σάπια λουκάνικα. Γεύση ρετρό-μπαρόκ, απο την εποχή Τρικούπη και Δηλιγιάννη.

  5. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 02/09/2014 09:00:44

    Και να είχαν κάποια ουσιαστική προγραμματική διαφορά, άς πήγαινε στο διάολο. Αλλά δεν έχουν, και το ξέρει και η γάτα μου.

  6. NONOS avatar
    NONOS 02/09/2014 09:32:06

    Τετοιος Λαός που ειμαστε τετοιοι μας πρέπουν...ας αφησουμε τα παραπονα και τις διαμαρτυρίες....αυτοι ολοι οι χειροκροτητες η ψακασμενοι ησαν η πληθηκαν με ποτασα αλλως δεν εξηγειται το φαινομενο.....

    • Eva avatar
      Eva @ NONOS 02/09/2014 12:51:52

      Η έχουνε μασήσει

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/09/2014 10:54:33

    Να μην ξεχνάτε ότι το ΠΑΣΟΚ δεν το διέλυσε καμμιά ελληνική δεξιά.Την αποσύνθεση του πασόκ την οφείλουμε στη Μέρκελ. Εάν ακολουθήσει την ίδια τακτική και με κυβέρνηση σύριζα θα είναι σίγουρα ευεργέτης της Ελλάδος.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ ψυχραιμια 02/09/2014 12:43:45

      Δεν το πιστεύω ψυχραιμία! Υπο το πρίσμα του παραπάνω σχολίου μου (που ισχύει erga omnes), είμαι βέβαιος ότι υπεκλάπη το nick "ψυχραιμία". Πρόκειται για κραυγαλέα ασυμβατότητα σημαίνοντος και σημαινομένου - ο Ρολάν Μπάρτ άν ζουσε τώρα θα αυτοκτονούσε πάραυτα.

    • Amfidexia avatar
      Amfidexia @ ψυχραιμια 02/09/2014 16:44:40

      Το Πασόκ δεν το διέλυσε ούτε η Μέρκελ ούτε η δεξιά. Το Πασόκ τάφηκε οριστικά με την επικράτηση του Κ.Σημίτη. Στην ουσία, μεταλλάχθηκε αποκλειστικά σε όργανο εξυπηρέτησης των διεθνών μεγαλοσυμφερόντων, των εθνικών νταβατζήδων και των κάθε είδους καταχραστών.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Amfidexia 02/09/2014 19:33:52

        Ενώ αν είχε επικρατήσει ο Άκης,έ;...

        • Uncle Stgm avatar
          Uncle Stgm @ Κυθήριος 02/09/2014 20:48:18

          Χα, χα, χα..... Όλοι οι κομματίλες ειναι σήμερα μια ωραία κατάσταση, αλλά οι πασόκοι είναι υπεράνω όλων...

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Uncle Stgm 02/09/2014 20:59:56

            Τί να το κάνεις,δεν υπάρχει η συνοχή. Άμα λείπουν ο Άκης,ο Τσουκάτος,ο Μαντέλης,ο Λαλιώτης...

        • Amfidexia avatar
          Amfidexia @ Κυθήριος 02/09/2014 21:36:21

          Εάν είχε επικρατήσει ο Άκης, θα το είχε κάνει σαν τα μούτρα του. Επικράτησε όμως ο Σημίτης ο τόσο αγαπητός στου δεξιούς που τον ψήφισαν και τον στήριξαν κι έτσι τα πράγματα εξελίχθηκαν όπως όλοι γνωρίζουμε. Στρώθηκε το χαλί της υποταγής και της πλήρους εξάρτησης. Που να δείς όμως, αν επικρατούσε ο Λούκυ Λούκ τι θα γινόταν, αφού παραβλέπεις τα γεγονότα και φαντασιώνεσαι υποθετικά ενδεχόμενα.

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Amfidexia 02/09/2014 22:16:16

            Η συμμορία όποιον αρχηγό και να έχει,συμμορία παραμένει και για την καταστροφή εργάζεται. Δεν παραβλέπω τα γεγονότα,ούτε και το ότι ο Σημίτης παρέδωσε στον απόγονο το δαχτυλίδι για να αποτελειώσει την καταστροφή. Και επειδή μας έχει πέσει ο ουρανός στο κεφάλι άσε το Λούκυ Λούκυ και φαντασιώσου λίγο και σύ μαζί μου Αστερίξ και μαγικούς ζωμούς..

          • Amfidexia avatar
            Amfidexia @ Κυθήριος 02/09/2014 22:32:14

            Οι Ντάλτονς πάντως, ευδοκιμούν σε όλα τα χρώματα. Για τον Αστερίξ και τον Οβελίξ, δεν ξέρω.

  8. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 02/09/2014 11:08:24

    Ψυχραιμία, Είχες δεν είχες πάλι έβγαλες τη Μέρκελ ...σωτήρα της Ελλάδας! Άξιος ο μισθός σου!! ΥΓ. Διστυχώς δεν άκουσες τη συμβουλή μου και εκτίθεσαι!

  9. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 02/09/2014 11:16:57

    Αχ τι παθαίνω με σένα φίλε μου Ψυχραιμία, πάλι έχασα την ...ψυχραιμία μου, "Δυστυχώς" ήθελα να γράψω!!

  10. Ρηνα avatar
    Ρηνα 02/09/2014 12:16:38

    Εδω και τον καιρο της "σοσιαλιστικης" παντοδυναμιας τους κρυφα μεταξυ τους ομολογουσαν οτι "ειμαστε ενα δεξιουλικο κομμα". Τα υπολοιπα ηταν για τους χαχολους οπαδους τους. Ισως γι αυτο και οι οπαδοι τους μετακινουνται τοσο ευκολα. Οπου καθισει η μπιλια. Πολλη ιδεολογια δεν υπαρχει εκει μεσα, μονο συμφερον.

  11. Ραβινος avatar
    Ραβινος 02/09/2014 15:03:51

    Παρατιθεται αντι στεφανου στα 40 του ΠΑΣΟΚ''Εγω {εν Γεωργιος Παπανδρεου },ο Ανδρεας,η Μαργκαρετ,το νεο''ΕΑΜ''.Αυτο το νεο ''ΕΑΜ'',ποσοι μπορει να θελουν να συνδεσουν το πολιτικο τους μελλον μ'εναν κατακοπο,πεισματωμενο ,πικραμενο υπερηλικα,και μ'ενα ζευγος υποπτων Ελληνοαμερικανων που κινδυνευουν απο στιγμη σε στιγμη να βρθεουν χωρις διαβατηριο ουτε της μιας ουτε της αλλης εθνικοτητας.Οπου και να τους πιασης ,αυτους τους δυο , κατι το αρρωστημενο θα αγγιξεις.Ενα ζευγαρι περιεργο που περναει παντα επιδεικτικα χαμογελαστο αλλα με κρυα ματια και υπουλο βλεμμα ,και που κινειται με ανεσι σε μια ατμοσφαιρα πασης μορφης σκανδαλων.......λαθρεμποροι του αριστερισμου στον εθνικοφρονα μηχανισμο του κρατους ......Υπολειμματα,μαζεματα,δευτερα υλικα ,κατωτερας ποιοτητος εχουν συγκεντρωθει γυρω απο το Καστρι'' Ελενη Βλαχου 28-29/7/1965. Απο την ''Κ''Στηλη ''Ο Φιλιστωρ''

  12. Τρελό νερό avatar
    Τρελό νερό 02/09/2014 16:26:42

    Πάντως πρέπει να παραδεχτούμε οτι η χθεσινή σύναξη, ξεπέρασε κατά πολύ τις προσδοκίες του φιλοθεάμονος κοινού! Είχε και γέλιο και ίντριγκα και μίσος και ψέμα και πάθος. Προπάντων όμως, βάζει παρακαταθήκη και υπόσχεται οτι τα καλύτερα, σίγουρα έρχονται.

  13. Wolf avatar
    Wolf 02/09/2014 16:44:45

    Τα ...40 τους έγιναν #sygxorethikan, πάμε αύριο για τα άλλα, τα 40χρονα, αυτά που μας ρήμαξαν, αυτά με τις τσικουδιές και τους μπαξέδες!!! Έτσι κι αλλιώς τα κληρονόμησε ο Αλέξης! Να τα χαίρεται! Να ξέρει που θα καταλήξει κι αυτός.

  14. ΙΩΑΝΝΗΣ Κ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ Κ 02/09/2014 20:30:14

    Και το αντιρατσιστικό ΓΑΡΓΑΡΑ.... έτσι.... ασχολήσου ΝΔ λαέ με Γιωργάκη γιατί κάνουμε γαργάρες τώρα...

  15. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 02/09/2014 21:11:17

    Πώς γίνεται όσο λοβοτολημένοι κι αν είναι,να μαζεύονται και να τον χειροκροτούν με τόσο πάθος; Όσο και να τους βόλεψε το πράσινο σύστημα,αυτούς και τα παιδόγγονά τους,οι μισθοί τους δεν κόπηκαν,οι συντάξεις τους; Πώς γίνεται ρε να ζητωκραυγάζεις για κάποιον που σου ανέτρεψε τη ζωή; Εδώ μια άσχημη κουβέντα ακούς από το γείτονα και του κόβεις την καλημέρα,και στον καταστροφέα της Ελλάδας,σ' αυτόν που σου κόβει το μισθό και την καλοπέραση,του χτυπάς παλαμάκια; Τέρμα,αυτό το είδος ανθρώπων είναι αδύνατον να ερευνηθεί και να καταγραφεί...

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Κυθήριος 02/09/2014 21:23:06

      Κάποιων δεν κόπηκαν οι μισθοί, γνωστόν: ΔΕΚΟ, δικαστικοί, υψηλο-ένστολοι. Είναι και ένα σωρό μη μισθωτοί, που μπορούν ακόμη και κυκλοφορούν μεταξύ τους (μόνο μεταξύ τους!) το μαύρο χρήμα. Λογικό δεν είναι, με τέτοιες "χάρες", να υπάρχουν ακόμη πολλά φανατικά ΠΑΣΟΚια και εξίσου φανατικοί ΝΔκράτες σ' αυτές τις κοινωνικές κατηγορίες;

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Uncle Stgm 02/09/2014 21:27:47

        Έχεις δίκιο Θείε,αλλά στην εκδήλωση στο Ζάππειο χθές,πήγαν και απλοί άνθρωποι,φαίνονται στις φωτογραφίες,αυτοί τί κίνητρο είχαν;

        • Uncle Stgm avatar
          Uncle Stgm @ Κυθήριος 02/09/2014 21:39:19

          Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου...

    • Θόδωρος 17.06.201? avatar
      Θόδωρος 17.06.201? @ Κυθήριος 02/09/2014 22:38:01

      Καλά ρε παιδιά, εδώ οι ποδοσφαιρικές ομάδες μπορούν ανά πάσα στιγμή να μαζέψουν 200-300 άτομα να κάνουν ό,τι τους ζητηθεί άμεσα.. Ολόκληρος ΓΑΠ δεν θα μπορούσε να μαζέψει 20-30 άτομα, να τους βάλει να φωνάζουν για να τους τραβάνε τα κανάλια? Αυτοί οι άνθρωποι δεν θα΄ταν (και δεν είναι) τίποτε στη ζωή τους, δεν κάνουν τίποτα άλλο από την εποχή του Ανδρέα: οι λεγόμενοι και πρασινοφρουροί, οι τελευταίοι της σοσια-ληστρικής "επανάστασης", όσοι έχουν απομείνει τουλάχιστον. Κι όλο και κάπου είναι βολεμένοι να παίρνουν το χαρτζηλίκι τους. Μπορεί να είναι κλητήρες μαζί με την Μπιρμπίλω στην Μοζαμβίκη (που είναι τώρα..). Ή ακόλουθοι του Παπουτσή. Ή οδηγοί του Κουλούρη. Ή δεν ξέρω γω τι. Ποιος τους πείραξε αυτούς? Με εννοείτε..

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Θόδωρος 17.06.201? 02/09/2014 22:49:35

        Θόδωρε αυτό το κορίτσι είναι όντως αδικημένο! Ξέρεις τί είναι για κληρονομιά ενός ονόματος να περνάς τα καλύτερά σου χρόνια μόνο με προσδοκίες κι αντί για χαρτοφυλάκια,να παρηγοριέσαι μόνο με τις φωτογραφίες;...

        • Θόδωρος 17.06.201? avatar
          Θόδωρος 17.06.201? @ Κυθήριος 02/09/2014 22:55:54

          Χα, χα. Χτύπησες κέντρο, Κυθήριε! Να προσέχει η "δεσποινίς" μόνο οι φωτογραφίες να μην της γίνουν φετίχ.. Χα, χα! Δεν είναι και Ευρώ, που λέει κι ο Αλέξης! Ο οποίος έρχεται πίσω από τις λέξεις!..

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Θόδωρος 17.06.201? 02/09/2014 23:06:27

            Χα χα χα,σωστός!

  16. Σπύρος avatar
    Σπύρος 02/09/2014 21:19:05

    Αφου κυβερνάνε ακόμη!!!

  17. Γιάννης avatar
    Γιάννης 03/09/2014 19:31:26

    ρολαλήσαντες..Δεν έχω ιδιαίτερη διάθεση για αναλύσεις και μακροσκελές σχόλιο..Πολλά μπορεί να πει κάποιος για τον Ανδρέα, τον ιδρυτή του πασόκ..Κυρίως όμως θεωρώ ότι ο Ανδρέας υπήρξε ο δημιουργός του Greek Dream:Εννοώ ότι έκανε όνειρο του νεοέλληνα από το '81 και μετά να μπει στο Δημόσιο να βολευτεί..Υπερδιόγκωσε το κράτος, έδωσε μισθούς υψηλούς, βόλεψε στρατιές και ξεχαρβάωσε το κράτος, για να περνάνε όλοι καλά..Σταμάτησε ο έλεγχος, η αξιολόγησαη, η τιμωρία των επιόρκων..Μέχρι το '81 οι προιστάμενοι ήταν φόβος και τρόμος στις δημόσιες υπηρεσίες και οι υπάλληλοι έπαιρναν τρεις και εξήντα..Όσον αφορά το σήμερα, πολύ αμφιβάλλω αν και κατά πόσον ψόφησε το πασόκ..Μπορεί να μειώθηκε πολύ το εκλογικό του ποσοστό, μπορεί να μοιάζει με μικρό πλέον κόμμα, όμως συγκυβερνά, έχει ακόμη τη νομή της εξουσίας, έχει υπουργούς, γενικούς γραμματείς κλπ..Κάτι μου λέει ότι τον έλεγχο του κρατικού μηχανισμού την έχει ακόμα το κατά τα άλλα πτώμα, που λέγεται πασόκ..Μην υποτιμούμε το πασόκ..Είναι αθάνατο, ειδικά στην ικανότητά του να είναι στην εξουσία..Είτε με 44%, είτε με 8%..

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Γιάννης 04/09/2014 08:47:52

      Ηταν παλιο συνθημα: η ΝΔ κυβερνηση το ΠΑΣΟΚ στην εξουσια...Ισχυει απολυτα.

  18. η Dimi avatar
    η Dimi 03/09/2014 20:45:14

    ΕΘΝΟΣΥΝΕΛΕΥΣΗ | ΕΘΝΙΚΗ ΕΟΡΤΗ ΤΗΣ 3ης ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 1843
    ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ – ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΥΑΡΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΗΣΤΕΙΑ ΤΩΝ ΞΕΝΩΝ ΚΟΜΜΑΤΑ ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 3η ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ! ΕΙΝΑΙ ΕΘΝΙΚΗ ΕΟΡΤΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ! ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΚΑΛΛΕΡΓΗ, ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΟΘΩΝΑ! Στρατός και λαός τον υποχρέωσαν εκείνη την ίδια μέρα να αναγνωρίσει ως Εθνική Εορτή την Επανάσταση της 3ης Σεπτεμβρίου, να παραχωρήσει το Σύνταγμα που θα ψήφιζαν ελεύθερα οι ίδιοι οι Έλληνες με σύγκληση ΕΘΝΟΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ και με καθιέρωση της Ορθοδοξίας ως επικρατούσας θρησκείας, να διώξει αμέσως όλη τη Βαυαρική Αστυνομία που καταβασάνιζε και τρομοκρατούσε τους Έλληνες και να δώσει μετάλλια αναγνώρισης στους Αγωνιστές της 3ης Σεπτέμβρη! Από τότε και επί χρόνια εορταζόταν ως Εθνική μας Εορτή η 3η Σεπτεμβρίου, που ελευθέρωσε την Ελλάδα από τους Βαυαρούς και τη Φοροληστεία που είχαν επιβάλει, αρχικά με την φρικτή Τρόϊκα - Αντιβασιλεία και έπειτα με τον ίδιο τον ενήλικο παρασυρμένο Όθωνα! Όμως στα Κόμματα, δεν συμφέρει να εορτάζεται η Εθνική Εορτή της 3ης Σεπτεμβρίου, επειδή είναι γεμάτη Ελλάδα, Δημοκρατία, Ορθοδοξία! Γιατί είναι η Επανάσταση ενός έθνους κατά των Γερμανών στρατοχωροφυλάκων-κατακτητών, που έσερναν στη φτώχεια με υπέρογκους φόρους και στη φυλακή και την ατίμωση τους Έλληνες! Αγωνιστές του 21, γυναίκες, χήρες, ορφανά, κοπέλες! Πάνω από 300 Μοναστήρια μας αρπάχτηκαν ολόκληρα με "νόμο" των προτεσταντών Αντιβασιλέων και ξεπουλήθηκαν στα τότε Μνημόνια των ξένων Τραπεζιτών! Και έτσι γεννήθηκε η Εθνική Επανάσταση της 3ης Σεπτεμβρίου 1843, ενάντια στην ξενική δουλεία και ληστεία της πατρίδας μας! Η 3η Σεπτεμβρίου πρέπει να μας οδηγεί και να μας διδάσκει, ότι η Δημοκρατία πρέπει να υπηρετεί Πίστη και Πατρίδα. Το ιστορικό Ελληνικό Έθνος και όχι ξένους και κόμματα! Επειδή τότε αρρωσταίνει και μολύνει το έθνος και τους Έλληνες! Τους διχάζει και τους αλληλοεξοντώνει σιγά σιγά και στο τέλος τους κάνει πάμπτωχους και δούλους. Όπως στις μέρες μας. ΖΗΤΩ Η ΕΘΝΙΚΗ ΕΟΡΤΗ ΤΗΣ 3ης ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, το διάταγμα για την καθιέρωση της οποίας έγραψε με το χέρι του ο ίδιος ο Μακρυγιάννης μέσα στη νύχτα, κρατώντας στο άλλο χέρι την Ελληνική Σημαία, αποφασισμένος να πεθάνει, παρά να ζήσει άλλο σκλάβος των ξένων μέσα στην ίδια την Ελλάδα! Γι΄αυτό εκείνο το βράδυ, πριν βγει έξω με το τουφέκι και τη γαλανόλευκη, έγραψε με λίγες γραμμές τη διαθήκη του. ΔΙΑΘΗΚΗ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ 3 Σεπτεμβρίου 1843 (απόσπασμα) "Εις δόξα του δίκιου και μεγάλου Θεού. Κύριε παντοδύναμε! Εσύ, Κύριε, θα σώσεις αυτό το αθώο έθνος. Είμαστε αμαρτωλοί, είσαι Θεός! Ελέησέ μας, φώτισέ μας, ένωσέ μας και κίνησέ μας αναντίον του δόλου και της απάτης, της συστηματικής τυραγνίας της πατρίδος και της θρησκείας. Εις δόξα σου, Κύριε, σηκώνεται απόψε η Σημαία της Λευτεριάς αναντίον της τυραγνίας! Πατριώτες! Πεθαίνω δια την πατρίδα." ΕΘΝΟΣΥΝΕΛΕΥΣΗ - ακολουθώντας τα βήματα του Μακρυγιάννη

  19. Ποντομέδων avatar
    Ποντομέδων 04/09/2014 12:48:46

    Θερμότατα συγχαρητήρια για το άρθρο ! Με εκφράζει απολύτως και χαίρομαι όταν βλέπω ότι όλο και περισσότεροι διαγιγνώσκουν και αναγνωρίζουν αυτή τη μεγάλη απάτη, που κατέστρεψε την ελλάδα !