03/10/2008 15:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα ΜΜΕ, τα μπλογκς και όποιος σκάβει το λάκκο αλλουνού

 

____________________________________________________ 

Γράφει σήμερα ο κ. Στ. Ψυχάρης στην προσωπική του στήλη στο ΦΕΚ: «Μία ημέρα πανελλαδικής απεργίας στα ΜΜΕ ήταν αρκετή για να αναδειχθεί το αγαθό της αξιόπιστης ενημέρωσης. Χωρίς εφημερίδες, ραδιόφωνα και τηλεοπτικά δελτία, η χώρα βυθίστηκε προχθές σε βούρκο ακατάσχετης φημολογίας. Τράπεζες κατέρρευσαν, η κυβέρνηση έπεσε κάμποσες φορές και οι ημερομηνίες των εκλογών «έπαιζαν» για όλες τις Κυριακές του Νοεμβρίου. Για να επιβεβαιωθεί το λαϊκό ρηθέν ότι «μόνο αν χάσεις κάτι, κατανοείς την αξία του».

Καλομελέτα κι έρχεται, που λένε, αν και είναι ακόμα λίγο νωρίς να τον «χάσουμε» κι αυτόν και τη σχολή δημοσιογραφίας που δημιούργησε το συγκρότημα του «νερού του Καματερού».

Γιατί όμως βγάζει τόση πίκρα για τα μπλογκς, επειδή σε αυτά αναφέρεται; Επειδή γράψαμε για σύντομες εκλογές, ακόμα και μέσα στο Νοέμβριο; Αλλά ακόμα και η δική εφημερίδα γράφει σήμερα ότι χθες «ο κ. Κ. Καραμανλής άφησε σαφώς να εννοηθεί ότι η ΝΔ βρίσκεται ήδη σε διάταξη εκλογικής μάχης, αφού οι κυβερνητικές προτεραιότητες που έθεσε έχουν χρονικό ορίζοντα ολίγων μηνών». ‘Ένας μήνας πριν, ένας μετά είναι το πρόβλημα, αφοί όπως γράφει και η απογευματινή ομογάλακτη (ΝΕΑ) «η αντίστροφη μέτρηση για την πρόωρη προσφυγή στις κάλπες έχει πλέον αρχίσει»;

Ή μήπως το πρόβλημα του κ. Σταύρου και των φίλων του στο Μαξίμου είναι ότι χθες τα μπλογκς έσπασαν τον τσαμπουκά της παραπληροφόρησης που το ίδιο το Μαξίμου (δηλαδή ο κ. Ρουσόπουλος), άρχισε προχθές τη νύκτα, ενώ είχαν κλείσει οι εφημερίδες και την επομένη δεν κυκλοφορούσαν λόγω της απεργίας;

Η αλήθεια είναι ότι όποιος σκάβει το λάκκο του άλλου πέφτει ο ίδιος μέσα. Ο κ. Ρουσόπουλος είχε πείσει τον κ. Καραμανλή να πάνε αιφνιδιαστικά σε πρόωρες εκλογές, για να μην τον «ρίξουν», σενάριο που καλλιεργεί εδώ και μήνες και το ΒΗΜΑ. Και το σχέδιο αυτό ματαιώθηκε χθες λόγω της αντίδρασης των υπουργών και των βουλευτών που το έμαθαν από τα μπλογκς. Ιδίως των βουλευτών που δεν θέλουν να συρθούν σε εκλογές και να αποδεκατισθούν, «λόγω του κ. Ρουσόπουλου»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 03/10/2008 15:20:34

    αρχιζουν να γινονται κουραστικοί.....
    Η πολλή παραπληροφορηση θα τους γυρισει καπάκι.

  2. panilithios avatar
    panilithios 03/10/2008 16:02:41

    Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται και ο πασόκος εκλογές!

  3. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 03/10/2008 16:32:29

    Λες η επιλογή της ημερομηνίας της απεργίας να ήταν συνδιασμένη με το όργιο των φημολογιών που κυκλοφορούσαν χθές;

  4. Ψυχοβγάλτης avatar
    Ψυχοβγάλτης 03/10/2008 17:35:40

    Μήπως ήρθε η ώρα να κατανοήσουμε και την αξία του κ. Ψυχάρη;

  5. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 03/10/2008 17:47:25

    Τωρα που μαντρωσε(η γαμπρησε) τον ΓΑΠ με Rouayal ολα ειναι ΟΚ!

  6. spikol avatar
    spikol 03/10/2008 18:05:58

    ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΘΕΟ ΣΑΣ. ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΙΧΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΑΤΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ? ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΟΤΙ Ο ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑΖΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ. ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣΓΙΑ ΤΟΤΙ ΕΙΧΕ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΥΦΡΑΙΜ!!!.

    ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΑΣ... ΤΗΝ 3Η ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΝΑ ΦΟΒΑΣΤΕΕΕΕΕΕ!

  7. Xase avatar
    Xase 03/10/2008 18:52:07

    Ο Ψυχαρης βλεπει απο τωρα πως το τελος του εντυπου τυπου δεν ειναι μακρυα. Σε μερικα χρονια, οταν καθε Ελληνας θα εχει ενα κομπιουτερ και θα μαθαινει τα νεα χωρις στρεβλωσεις απο τα μπλογκ. Και οχι μονο, αλλα θα συμμετεχει ενεργα σε συζητησεις οπως εδω. Οι εφημεριδες θα πουλανε μονο για τα σιντι που θα περιεχουν (αντε μπορει να δινουν και κανα πακετο μακαρονια) αλλα δεν θα μπορουν να "σπρωχνουν" πολιτικα τον κοσμο εκει που θελουν.
    Ευχομαι αυτο να συμβει οσο πιο γρηγορα γινεται.

  8. Theodore avatar
    Theodore 03/10/2008 18:53:12

    Καλα, το νερο του Καματερου, ο γερο Καψης το εβγαλε τοτε.

  9. μανώλης avatar
    μανώλης 03/10/2008 20:10:34

    9.Χase, μην τα πιστεύεις όλα αυτά. Η επιρροή του τύπου θα συνεχίσει να υπάρχει.
    Ίσως κάτω απο άλλο ράσσο. Ψυχάρηδες κλπ. δεν θα σταματήσουν να φυτρώνουν. Αν δεν το έχεις παρατηρήσει, οι χαμαιλέοντες βρίσκονται ήδη στη μπλογκόσφαιρα.
    Όσο για το "..οταν καθε Ελληνας θα εχει ενα κομπιουτερ και θα μαθαινει τα νεα χωρις στρεβλωσεις απο τα μπλογκ..." καλύτερα να κρατάμε μικρό καλάθι.

  10. oenaw avatar
    oenaw 03/10/2008 21:06:36

    Συμπέρασμα:
    τα μμε δεν αφήνουν την χώρα να αναπτυχθεί, Ο ΛΟΓΟΣ! Έτσι, ο κόσμος δεν θα αγοράσει υπολογιστές και θα συνεχίσει να μαθαίνει τα νέα από τα συμβατά μμε…

  11. nas avatar
    nas 03/10/2008 21:08:47

    1

  12. nas avatar
    nas 03/10/2008 21:09:58

    έχω γράψει τρείς φορές ένα σχόλιο αλλά δεν... οπότε παράτα τον Ψυχάρη και μην τον υπολογίζεις σύντροφε. ότι δεν ελέγχει το πολεμάει...

  13. theo avatar
    theo 03/10/2008 23:33:41

    Πόσο του συστήματος τελικά είμαστε όλοι. Τι έγινε παιδάκια όλοι στα κλαμπάκια απόψε! Πουλ μουρ λοιπόν.Ασύστολα και κατ επανάληψη δίχως τελειωμό. Α, να χαθούμε όλοι μας.

  14. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 04/10/2008 02:26:59

    Γιατί "όλοι μας", ρε, Τεό; Κόψε κάτι...