#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/05/2010 20:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα ΜΜΕ νομίζουν ότι κι αυτήν την φορά θα κάνουν λοβοτομή στον κόσμο



Επίσημα ΜΜΕ: «Λιγότερα συνθήματα και πιο πολύ δουλειά».

 Με τις γνωστές, «εκσυγχρονιστικές» ρετσέτες της παντοδύναμης προπαγανδιστικής μηχανής της εποχής Σημίτη (η οποία –a propos- είχε στηθεί με τον πακτωλό των κοινοτικών και κρατικών κονδυλίων που ψάχνει να βρει τώρα ο Γιώργος Παπανδρέου), προσπαθούν να αντιμετωπίσουν σήμερα, οι ίδιοι μηχανισμοί και σχεδόν τα ίδια πρόσωπα, την οργή για τα κυβερνητικά μέτρα και τη νέα αποικιοκρατία που επιβάλλεται στη χώρα.

Στην TV, κρατική και ιδιωτική, ήδη έχει αρχίσει η παρέλαση αυτών των προσώπων που εμφανίζονται δήθεν ως αυτόκλητοι υπερασπιστές της διάσωσης του τόπου. Όπως το ίδιο συμβαίνει και με την πλειάδα των διαφημιστικών μηνυμάτων από ΜΚΟ που, ενώ την προηγούμενη πενταετία δεν εμφανίζονταν, διότι προφανώς δεν έπαιρναν κοινοτικά κονδύλια, τώρα ξαναεισπράττουν τα διάφορα παχυλά πακέτα, π.χ. για το περιβάλλον.

Σήμερα το πρωί στον ραδιοφωνικό σταθμό «Σκάϊ», οι αριστεροδεξιοί «εκσυγχρονιστές», Λυριτζής και Οικονόμου, εμφανίστηκαν ενοχλημένοι, διότι, τάχατες, το ΚΚΕ, με την εκδήλωση διαμαρτυρίας στην Ακρόπολη, απαγόρευσε –λέει- την είσοδο τουριστών στον ιερό βράχο. Και ούτε καν μια συγγνώμη δεν ζήτησαν, όταν το ΚΚΕ έβγαλε ανακοίνωση που ανέφερε ότι, ίσα-ίσα άφηναν οι διαδηλωτές τους τουρίστες να μπουν. Αλλά, ακόμα κι αν δεν τους άφηναν τους τουρίστες –κάτι που δεν έγινε- γιατί οι δύο δημοσιογράφοι που επί ΝΔ ήταν «κατσικωμένοι» στην ΕΡΤ, θα έπρεπε να είναι τόσο μη μου άπτου; Εδώ ο κόσμος καίγεται, και τους ενόχλησε μια συμβολική διαμαρτυρία; Ουσιαστικά, μια φωτογραφία με τα πανώ στην Ακρόπολη που θα κάνει το γύρο του κόσμου.

Τι να πει επίσης, κανείς για την «παρέλαση» των πρωτοκλασάτων υπουργών της κυβέρνησης στο Mega, και την πλήρη απουσία στριμώγματός τους από τους δημοσιογράφους του κεντρικού δελτίου του καναλιού. Άσε που υπάρχουν και κάποιοι, που διαμαρτύρονται στους υπουργούς γιατί δεν παίρνουν και άλλα, σκληρότερα μέτρα! Εξαίρεση, όσο κι’ αν φαίνεται υπερβολή, είναι ο Πρετεντέρης, ο οποίος ως γνήσιο αστόπαιδο, αλλά και επειδή, όπως είναι γνωστό, κάθε άλλο παρά για την συμπάθειά του προς τον Παπανδρέου φημίζεται, κατανοεί το απίστευτο δούλεμα που πέφτει, και αυτή τη στιγμή βγαίνει από τα αριστερά. ‘Η τουλάχιστον, όχι «εκσυγχρονιστικά».

Για να μην μιλήσει κανείς για την ΕΡΤ ΠΟΥ κατά παράβαση κάθε έννοιας δεοντολογίας  έχει αναλάβει εργολαβικά τις δημόσιες σχέσεις πρωτοκλασάτων υπουργών και των νομοσχεδίων τους (Ραγκούσης-«Καλλικράτης», Διαμαντοπούλου-«Εκπαιδευτικό»).

Όλοι αυτοί, όπως και οι περισσότεροι «προσκεκλημένοι» δημοσιογράφοι στα πάνελ τους, που, στην καλύτερη περίπτωση, χαρακτηρίζονται από την light κριτική τους στα κυβερνητικά μέτρα, απλά δεν έχουν καταλάβει πόσο πολύ βράζει το καζάνι στην κοινωνία. Άραγε, δεν βλέπουν ότι ούτε καν οι ΠΑΣΟΚοι πολιτικοί, ακόμα και υπουργοί, δεν υπερασπίζονται την απώλεια της εθνικής ανεξαρτησίας;  Κι αυτοί, ως επί το πλείστον μαζί με βουλευτές του ΛΑΟΣ, επιχαίρουν, νομίζοντας ότι με τα προπαγανδιστικά τερτίπια που έμαθαν στην οκταετία Σημίτη, θα κάνουν και πάλι λοβοτομή στον κόσμο;

Οι εποχές όμως, δεν είναι οι ίδιες. Και ο φόβος που καλλιεργούν, θα τους γυρίσει μπούμερανγκ, με τη μορφή της οργής. Όπως και σε όλο το σύστημα των ΜΜΕ, βέβαια, το οποίο αποδεικνύεται θεαματικά κατώτερο των συγκυριών. Αν διαθέτουν, κάποιοι από αυτούς, τον νου και το σθένος, ας ξεχάσουν για λίγο τα τριάκοντα αργύρια, ας σκεφτούν και ας λειτουργήσουν, επιτέλους, έστω για μια φορά, προς όφελος αυτής της χώρας.

Suhoi

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 04/05/2010 20:05:06

    Η καραμέλα των κερδοσκόπων πάλι στο mega! xo! xo!
    Έχουν ξεμείνει από επιχειρήματα.
    Τέλος εποχής φίλοι μου. Όταν η προπαγάνδα ξεμένει από επιχειρήματα σηματοδοτείται το τέλος εποχής.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Orestios 04/05/2010 20:18:47

      Να κάνω μία ερώτηση;
      Πέφτοντας το ευρώ δεν βολεύονται οι "εξαγωγικές" χώρες, όπως η Γερμανία;
      Και να ναι, γιατί μας πρήζουν τους γεννητικούς αδένες;
      Κάποτε θυμάμαι ότι πρόβλημα ήταν το σκληρό ευρώ...
      Αναρωτιέμαι...

      • ητα-βητα avatar
        ητα-βητα @ ΒΡΑΧΟΣ 04/05/2010 20:25:37

        ..οταν ομως, οι καλυτεροι πελατες τους,δεν εχουν τα φραγκα να αγορασουν,εχουν και αυτοι προβλημα..

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 04/05/2010 20:42:16

        Σωστά. Το δολλάριο τυπώνεται σε όσες ποσότητες χρειάζεται.
        Η Κίνα; Ερωτηματικό. Ο αείμνηστος πατέρας μου ήταν ναυτικός.Είχε γυρίσει τον κόσμο εκατό φορές. Ένα πράγμα που μου είπε το θυμάμαι: Με τους ανατολίτες να αρχίσεις να ανησυχείς όταν χαμογελούν...

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΒΡΑΧΟΣ 04/05/2010 20:43:26

        Την Κίνα την συμφέρει ισχυρό ευρώ για να πουλά φθηνά τα προϊόντα της.

  2. HOOLIGAN avatar
    HOOLIGAN 04/05/2010 20:10:39

    Με μια κουβεντα θα μπορουσαμε να τους λεμε ΜΑΡΙΕΣ ΑΝΤΟΥΑΝΝΕΤΕΣ λογω της γνωστης ιστοριας με το ψωμι και το παντεσπανι

  3. Dimi avatar
    Dimi 04/05/2010 20:16:18

    «Xωρίς τη σαβούρα το παπόρι μπατάρει.» ~Μανιάτικη παροιμία γιά τους νεοταξίτες δοσίλογους

  4. iketis avatar
    iketis 04/05/2010 20:32:47

    Με σκυφτό κεφάλι «συναίνεσε» και ο αρχιεπίσκοπος…
    Αλίμονο, αν έμενε έξω από το άθλιο επικοινωνιακό (προπαγανδιστικό) παιχνίδι.
    Πού είσαι Χριστόδουλε!

    • Orestios avatar
      Orestios @ iketis 04/05/2010 20:36:30

      Κι εσύ να πήγαινες να του πείς κάτι, ναι θα σου έλεγε.

      • iketis avatar
        iketis @ Orestios 04/05/2010 20:42:02

        Τόσο πολύ!!!!
        Αυτή τη στιγμή ο Καμμένος τα λέει χύμα στο ΑΛΤΕΡ! Ίσως το προλαβαίνεις….

  5. Orestios avatar
    Orestios 04/05/2010 20:34:56

    Μάλλον είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα Βράχε. Πόλεμος νομισμάτων γίνεται. Το δολλάριο είναι πιο φθηνό από χαρτοπετσέτα και προσπαθεί να ενισχυθεί μπας και αποσβεστεί όλος ο αέρας που τύπωσε η FED. Το θέμα είναι η Κίνα τί θα κάνει. Θα πουλήσει αμερικανικά ομόλογα?

  6. aengus avatar
    aengus 04/05/2010 20:35:26

    Εξαιρετικό άρθρο –επί της ουσίας!

  7. iketis avatar
    iketis 04/05/2010 20:39:49

    «Εδώ ο κόσμος καίγεται, και τους ενόχλησε μια συμβολική διαμαρτυρία;» Έλα ντε! Εδώ δύο εκατομμύρια (2.000.000) Έλληνες θα χάσουν τα σπίτια τους κι αυτοί στην τρισάθλια αποπροσανατολιστική προπαγάνδα. Άξιος ο μισθός τους!

  8. Σάκης avatar
    Σάκης 04/05/2010 20:45:43

    Ρε σύντροφε μας δουλεύεις; Ποιός τουρίστας (ακόμα και να ήθελε) θα ανέβαινε στην Ακρόπολη βλέποντας τις κόκκινες παντιέρες να ανεμίζουν; Οι άνθρωποι θα αναρωτήθηκαν (και δίκαια) "μεγάλε, εγώ πλήρωσα γιά να δω την Ακρόπολη και όχι το θωρηκτό Ποτέμκιν με κίονες". Η αλήθεια είναι σύντροφε ότι επενδύετε στο μπάχαλο και στο χάος και επειδή δεν σας βγαίνει δημοσκοπικά έχετε νευράκια, ο κόσμος όμως ξύπνησε και δεν τσιμπάει με γραφικότητες. Αν νομίζετε ότι διώχνοντας τους τουρίστες με τις μ@λακείες σας κάνετε καλό στην χώρα είστε γιά τα πανηγύρια (όχι ότι δεν το ξέραμε).

    ΥΓ Και πούσαι, το έγκλημα στο Κατύν το έκαναν οι σταλινικοί γιά να μην ξεχνιόμαστε έτσι;

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ Σάκης 04/05/2010 23:02:18

      Σάκη, περιγράφεις την τακτική του ΠΑΣΟΚ πέρσι. Με το μπάχαλο και το χάος πήρε την εξουσία. Και με ένα κάρο ψέμματα και τη στήριξη των πράσινων τηλεοπτικών μισθοφόρων.
      Είδες πως αλλάζουν οι καιροί; Μόνο που τώρα η αντίδραση έχει βάση.

  9. aengus avatar
    aengus 04/05/2010 20:45:44

    Άψογος ο Καμμένος! Τα χώνει χύμα στην Μακρή…

  10. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 04/05/2010 20:47:29

    τι ειναι αυτη ρε!~ δεν ντρεπεται. τουλαχιστον να πει δημοσιογραφικος εκπροσωπος του ΠΑΣΟκ! ο λιαπης που πηγε ?

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ LEWNIDAS 04/05/2010 20:49:04

      Στο Θιβέτ...
      Ωμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ....!!

      • aengus avatar
        aengus @ ΒΡΑΧΟΣ 04/05/2010 20:51:43

        Εκεί έχουν πάει παλιότερα και οι Μητσατάκουλες!
        Τι παίζει εκεί βρε παιδιά;
        Θα αρχίσω να πιστεύω ότι είναι ΚΑΙ Νεφελίμ! :)

  11. aengus avatar
    aengus 04/05/2010 20:49:41

    Θα έλεγα εξαίρεση και ο Τράγκας –έχει αλλάξει…

  12. xristakis41 avatar
    xristakis41 04/05/2010 20:51:44

    Είναι δουλειά και καθήκον κάθε δημοσιογράφου να καταστρέφει την αλήθεια, να ψεύδεται, να διαστρεβλώνει, να εξυβρίζει, να κολακεύει γονυπετής το Μαμωνά και να πουλάει τη Πατρίδα του για τον άρτο τον επιούσιο….Είμαστε υποτελείς. Όργανα των πλουσίων που βρίσκονται στο παρασκήνιο. Είμαστε καραγκιόζηδες. Αυτοί οι άνθρωποι κινούν τα νήματα και εμείς χορεύουμε στο ρυθμό τους. Ο χρόνος, η ζωής μας, οι ικανότητές μας είναι ιδιοκτησία αυτών των ανθρώπων. ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΑΝΟΟΥΜΕΝΕΣ ΠΟΡΝΕΣ

    Τζόν Σουϊντον, πρώην αρχισυντάκτης των New York Times

  13. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 04/05/2010 20:53:49

    Επειδή κατ' επανάΛηψιν και εκτενώς,έχω σχολιάσει την συμπεριφορά των 'δημοσιογράφων' και των ΜΜΕ,σήμερα θ'αρκεσθώ σε δυό μέρη :Α)Μιά υπενθύμηση και Β)Μιά βάπτιση.
    Α)υπενθύμηση:Κρατάτε συντρόφια μου στο αρχείο σας,DVD,VIDEO και αποκόμματα εφημερίδων,με την ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΙΚΟΝΑ των 'δημοσιογράφων'.
    Β)ΜΜΕ= Μέσα Μαζικής Εξαπάτησης.

  14. Κώστας avatar
    Κώστας 04/05/2010 21:08:46

    Tα ΜΜΕ κάνουν τη "δουλειά" τους. Γνωστός ο ρόλος και οι εξυπηρετήσεις που προσφέρουν, ιδίως τα μεγάλα κανάλια.
    Ομως...
    Φοβάμαι πως η ΝΔ διέπραξε κολοσσιαίο λάθος στρατηγικής.
    Δεν επιτρέπεται σήμερα, Τρίτη βράδυ, ο Αντώνης να μην έχει ανακοινώσει την απόφαση και να διασύρεται έτσι η αξιοπιστία του κόμματος στα δελτία των 8. Πότε θα την ανακοινώσει; Αύριο ημέρα απεργίας;
    Οποια απόφαση και αν πάρει(ΝΑΙ/ΟΧΙ) θα χρειστεί ένα πολύ ισχυρό πλαίσιο επιχειρημάτων για να "περάσει" αυτήν την απόφαση και να βρει ανταπόκριση.
    Δεν φτάνει πλέον ο επικοινωνιακός χρόνος. Η κυβέρνηση και τα φίλια ΜΜΕ της αλωνίζουν και οι βουλευτές της ΝΔ βγαίνουν σε αντίθετα παράθυρα. Η δε Ντόρα στο γνωστό ρόλο, του προβοκάτορα.
    Όλα αυτά θα είχαν αποφευχθεί αν σήμερα το πρωί είχε ανακοινωθεί η επίσημη γραμμή. Στο τέλος-τέλος είναι και υποχρέωση απέντι στους οπαδούς του κόμματος.
    Κρίμα...Το πρώτο μεγάλο λάθος του Αντώνη.Χάθηκε κρισιμότατος πολιτικός χρόνος.

    • LEWNIDAS avatar
      LEWNIDAS @ Κώστας 04/05/2010 21:11:55

      θα συμφωνησω θα επρεπε να βγει κατα τις 7.30 για να παιξει το βραδυ

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κώστας 04/05/2010 21:14:17

      Γιατί να μην το πεί αύριο στην πορεία?

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Κώστας 04/05/2010 21:17:56

      Στην Βουλή των Ελλήνων θα ανακοινωθεί η γραμμή της αξιωματικής αντιπολιτεύσεως. ΄
      Όχι στα παράθυρα της διαπλοκής.Αρκετά!

  15. BlueSky avatar
    BlueSky 04/05/2010 21:54:47

    Ρε παιδιά τι γίνεται με τη μίζα των 96.000.000 € (περίπου) το 2002, σχετικά με το πρόγραμμα Neptune ii, για τον εκσυγχρονισμό δύο υποβρυχιών. Ποιος τα άρπαξε πάλι; Μήπως τότε πρωθυπουργός ήταν ο καραμανλής με υπουργό τον ανεκδιήγητο παπαντωνίου; Με βάση τις συμφωνίες 2000-2003, 83.970.000 € κατατέθηκαν στην τράπεζα UBS της Ελβετίας, και άλλα 11.000.000 € περιφέρονταν από εξωδικαστικό συμβιβασμό των αντιτιθέμενων πλευρών(Η περιβόητη γερμανική εταιρεία - ελληνικό κράτος). Οι συμφωνίες έγιναν από έναν άγγλο και έναν έλληνα με το ελληνικό κράτος. Μήπως πρέπει να συσταθεί κάποια εξεταστική, αλλά πάλι ποιος ο λόγος αφού παραγράφηκαν τα αδικήματα........Καραμανλή πάλι εσύ φταις...... που κλέβαν το 2002.

  16. xaroylhs avatar
    xaroylhs 05/05/2010 01:17:48

    ας γίνει παράδειγμα το χθεσινοβραδυνό ρεσάλτο στην ΕΡΤ και ας αρχίσει επιτέλους η επανάσταση των ΧΑΣΟΥΚΙΩΝ .Ρεσάλτο σε όλα τα κιτρινοκάναλα και ομαδικό χαστούκισμα των βιαστών της είδησης και της αντικειμενικότητας της ενημέρωσης!! Μάλιστα κε Μ.Καψή σύνεφο από χαστουκάκια ..έτσι για την ανεξαρτησία της πληροφόρησης!!!