#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/12/2009 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα «Ελληνικά Πετρέλαια» είναι κρατικά ή ιδιωτικά;

 Χάθηκε μια κρατική τράπεζα (πχ Εθνική) για να ανοίξουν λογαριασμό τα «Ελληνικά Πετρέλαια»; Τόσο απροσχημάτιστα πια;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/12/2009 08:30:27

    Τα ΕΛΠΕ ελέγχονται από την ΠΕΤΡΟΛΑ, ακόμα κι αν δεν είναι 100% της Πετρόλα. Τα αγαπημένα σας golden boys v. pasokus έχουν το ίδιο σχέδιο και για την Εθνική - Eurobank. Το ένα λαμπρό boy στην ΕΤΕ και το άλλο στην Eurobank.

    Γιατί μάλιστα να χαλάς λεφτά και να αγοράζεις μετοχές; Παίρνεις το μανατζμεντ, ανεβάζεις τα δάνεια, κάνεις «δουλειές», μοιράζεις δουλειές, νεοσοσιαλιστικά.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 08/12/2009 08:40:48

      ανοησίες σας λέω... Τα ΕΛΠΕ με μάνατζμεντ Πετρόλα από την πίσω πόρτα, έχοντας πάρει το 100% των μετοχών της Πετρόλα, τώρα θα συγχωνευτούν. Έχει γραφτεί. Τι ωραίες δουλειές... έχουν και μερίσματα μεσονυχτίου υποθέτω. Αναρωτιέμαι τι πήρε το άλλο ιδιωτικό διυλιστήριο για να μη φωνάζει.

      Τώρα φαίνεται και γιατί ο Αλγοσκούφης δεν ήταν καλό παιδί... μάλλον προτιμούσε Alfa από Eurobank για την Εθνικάρα. (Λέει δηλαδή η ...Αξία)

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ archaeopteryx 08/12/2009 08:42:59

        που σημαίνει, ότι ΕΛΠΕ, Πετρόλα, Εθνική, Eurobank, θα είναι μια χαρούμενη οικογένεια. Μετά το δίκτυο της ΒΡ, δεν απομένει παρά να πάρει και το δίκτυο της Citibank, οπότε άδικα γκρινιάζεις factorx...

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 08/12/2009 08:52:22

          Τραπεζιτης-Βενζινας με χαυλιοδοντες και προβοσκιδες !

          Γιατι να μιλησει ο αλλος καπαδοκης με τα φρυδια? Θελει να φτιξει και εργ συνδιασμενου κυκλου με το Βαγγελη, χιλοοομετρα μακρια απο τους αγωγους αεριου..

          ΠΠ

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ archaeopteryx 08/12/2009 08:54:42

          χαχαχα, και με ουρά και αυτιά γαϊδάρου. Και οπλές βαμένες πράσινες για chic

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 08/12/2009 08:57:55

          Πιστευω με Θοδωρα πρωθυπουργο... θα ησουν καταζητουμενος ! χαχαχαα

          ΠΠ

      • ελεύθερος avatar
        ελεύθερος @ archaeopteryx 08/12/2009 08:55:55

        Η ιστορία έχει παρελθόν.
        Ξέχασες τις σχέσεις Χριστοδούλου - Λάτση;

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ ελεύθερος 08/12/2009 09:00:51

          πως να ξεχάσω...

          Και όλα ξεκίνησαν από τον Κοσκωτά και την Τράπεζα Κρήτης. Για να μην ξεχνάμε. Λες;... κι ο Κοσκωτάς;... του Eurobank;... τραβηγμένο... αλλά ...λες;

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ελεύθερος 08/12/2009 09:02:34

          "Ρεσαλτο" μ θυμιζει.. Εσας??

          ΠΠ

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ ελεύθερος 08/12/2009 09:03:53

          προσωρινά αθώοι αυτοί. Τα μπουκάλια ήταν για ανακύκλωση, και η βενζίνη για την παρκετίνη του παρκέ.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ελεύθερος 08/12/2009 09:07:49

          Σοσιαλιστικο Πρασινο εμβολιο..ΓΑΠΙΝΗ

          ΠΠ

  2. Emerson avatar
    Emerson 08/12/2009 08:35:37

    Τα ΕΛΠΕ δεν θεωρούνται ΔΕΚΟ και επίσης εξαιρούνται από τις διαδικασίες του ΑΣΕΠ. Σήμερα η μετοχική σύνθεση του ομίλου έχει ως εξής: η Paneuropean του ομίλου Λάτση συμμετέχει με 37,2%, το Ελληνικό Δημόσιο μαζί με τη ΔΕΚΑ με 35,5%.

    Να γιατί Eurobank λοιπόν

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/12/2009 09:15:41

    Τα φερετρα εχουν κοτσαδορους??

    ΠΠ

  4. fantomas avatar
    fantomas 08/12/2009 09:25:42

    κακομοιρε Πετσο μονο εσυ την πληρωσες !!!
    επειδη εδωσες μια ιδια εντολη χαθηκες απο την πολιτικη σκηνη !!!

  5. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 08/12/2009 09:58:54

    Αυτο το θέμα είναι το λιγότερο, το πως κατέληξε να πέσει στα χέρια του Λάτση είναι το θέμα. Η εταιρία είναι στρατηγικού τομέα και δεν μπορεί να ελέγχεται από το δημόσιο ως ένα σημαντικό ποσοστό.

    Σε τέτοιου στρατηγικού τομέα επιχειρήσεις πρέπει να έχει το λόγο το κράτος, τέρμα όμως η δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία, οι εργαζόμενοι πρέπει να είναι ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ και να είναι ιδιωτικού δικαίου.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ «Κασσάνδρα» 08/12/2009 10:01:06

      Τέλος από citybank καλύτερα βλέπω το Λατσηbank

      και η εθνική τράπεζα δεν είναι κρατική.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ «Κασσάνδρα» 08/12/2009 10:21:34

      είναι στρατηγικού χαρακτήρα και πρέπει να ελέγχεται*

    • ελεύθερος avatar
      ελεύθερος @ «Κασσάνδρα» 08/12/2009 13:08:30

      Τα ΕΛΠΕ ουσιαστικά τα έδωσε η νυφίτσα ο Σημίτης στο Λάτση το 1999. Τραβούσαν τα μαλλιά τους τότε οι αναλυτές που είχε αγοράσει τότε ο Λάτσης (με τα λεφτά των κορόϊδων του Χρηματιστηρίου) σημαντικό ποσοστό των ΕΛΠΕ σε εξευτελιστικά χαμηλή τιμή.
      Η πλάκα είναι ότι τότε ακριβώς είχε τελειώσει μία πανάκριβη για το δημόσιο αναβάθμιση των δυνατοτήτων της εταιρίας αλλά παρόλα αυτά πουλήθηκαν στο Λάτση έναντι πινακίου φακής.
      Έχει απόλυτο δίκιο ο φίλος Blogger ο "λύκος" που λέει τους δεξιούς μπουνταλάδες.
      Μόνο οι σοσιαλιστές ξέρουν από "μπίζνες" στην Ελλάδα.

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/12/2009 11:58:43

    Βρε τι μου θύμισε αυτή η ανάρτηση... Γιατί τελικά δεν υπάρχουν ούτε τυχαία γεγονότα ούτε συνομωσίες, αλλά υπάρχουν καλά και επαγγελματικά πλάνα. Πήγα και σκάλιζα την ιστορία της Τράπεζας Κρήτης και το "περίεργο φαινόμενο Κοσκωτά", και έπεσα σε μια παλιά ανάρτηση του antinews (http://www.antinews.gr/?p=2053) και ένα σχόλιο του @νήπιου γέροντα που βρήκα πολύ ενδιαφέρον μέχρι που είδα με φρίκη ποιός ήταν ο ...συντάκτης του. Νομίζω θα αλλάξω θεματογραφία, και θα αρχίσω να ψάχνω μόνο για λουλούδια και πουλάκια.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ archaeopteryx 08/12/2009 12:15:12

      Ο Νήπιος Γέροντας μας είχε αναρτήσει κι άλλες φορές προκηρύξεις της 17Ν. Όταν τις διαβάζεις τώρα φαίνονται τόσο αληθοφανείς, ενώ τότε ήταν προκηρύξεις τρομοκρατών και δεν τις έδινες καμία σημασία. Τρομάζω στη σκέψη να μπορεί να είχαν δίκιο οι της 17Ν, όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά διότι τότε χάνουμε τελείως το μπούσουλα μεταξύ σωστού και λάθους, ή μάλλον, μεταξύ συμβατικού σωστού και λάθους. Να ήταν οι της 17Ν οι "καλοί"; Δεν είναι κάτι που μπορώ να το δεχτώ τόσο εύκολα, διότι δεν μου βγαίνει από το μυαλό ότι υπήρχε ευρύτερη ανοχή της συγκεκριμένης οργάνωσης από το πολιτικό σύστημα. Κι ο Κάρλος το τσακάλι μας είχε πει να ρωτήσουμε ΑΓΠ και ΚΚ τον Α για τη 17Ν.

      Η ουσία είναι ότι διαβάζοντας εκείνες τις προκηρύξεις θυμάσαι ένα σωρό ενδιαφέροντα πράγματα που αφορούν και το σημερινό μας χάλι.

      Πόσο καλύτερη όμως θα ήταν η ιστορία της χώρας αν οι της 17Ν προσπαθούσαν με συμβατικά μέσα (τύπο, κλπ.) να προάγουν όσα έχουν να πουν στον κόσμο. Κι ας δεχτούμε ακόμη ότι είχαν δίκιο σε όλα. Τι κι αν σκότωσαν μερικούς. Το κακό θριάμβευσε την εποχή Σημίτη και σε μεγάλο βαθμό και ΚΚ του Β, με τρόπο ανεξέλεγκτο. Ίσως τα συμβατικά μέσα να ήταν τελικά προτιμότερα. Η δυναμική της χώρας μετά το 1974 δεν θα είχε εκφυλιστεί με αυτόν τον άθλιο τρόπο.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Επώνυμος 08/12/2009 12:31:00

        Έλεος!
        Ναι, θα μπορούσαν κι αυτοί κάτι να προάγουν με "συμβατικά μέσα", άν ήταν ν' ασχοληθούν με τα μελίσσια τους, τις αγιογραφίες τους και τα τροπάριά τους. Μέχρις εκεί, καλά και άγια θα ήταν. Τα λοιπά, όσα συνέβησαν ή γράφηκαν, με συμβατικά και μή συμβατικά μέσα, καλό θα ήταν να έμεναν προνόμιο της Μπογκοτά, της λωρίδας της Γάζας ή του Βερολίνου της δεκαετίας του '70, με τη RAF.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Επώνυμος 08/12/2009 12:48:51

        @Eπώνυμος
        Το θέμα δεν είναι αν η 17Ν είχε δίκιο γενικά αλλά αν τα στοιχεία που παραθέτει στην προκύρηξη είναι πραγματικα.
        Και είναι!
        Άρα μιλάμε για 2-3 πονηρούς και άλλους 100 ηλίθιους ή το αντίθετο?
        Αυτός είναι και ο λόγος της "ανοχής" της Ελληνικής κοινωνίας απέναντι σε αυτή την οργάνωση.
        Ότι τα στοιχεία που παρέθετε στις προκυρήξεις της μετά από τρομοκρατικές ενέργειες ήταν ΑΛΗΘΙΝΑ!
        Αλλά είναι αυτό που έγραψε ο Αρχαίος.
        Ούτε συνομωσίες ούτε τυχαία γεγονότα , απλά "καλά" επιχειρηματικά πλάνα...
        Είναι γεγονός ότι πολλοί μας διαβάζουν και μετρούν αντιδράσεις όπως είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και λιγότεροι που μας διαβάζουν και γελάνε με την οπαδική προσέγγιση ορισμένων σχολιαστών που τους δίνει το δικαίωμα ανενόχλητοι να επεξεργάζονται τα "καλά" επιχειρηματικά τους πλάνα...

      • Jasmin avatar
        Jasmin @ Επώνυμος 08/12/2009 13:30:45

        "Να ήταν οι της 17Ν οι “καλοί”;"

        Νομίζω ότι η απάντηση στο ερώτημά σας, είναι πολύ απλή. Και όπως ο ίδιος λέτε, κρίθηκε εκ του αποτελέσματος.

        Θα μιλήσω γενικευμένα-μέσες άκρες- για να συνενοηθούμε.
        Να σας υπενθυμίσω, λοιπόν, μια πτυχή της δράσης της 17Ν: δολοφονία τούρκων διπλωματών με "αιτιολόγηση" το Κυπριακό.
        Το αποτέλεσμα; Ενώ είχαμε διεθνή αναγνώριση για το δίκαιό μας, ψηφίσματα ΗΕ κ.ο.κ., φτάσαμε χωρίς να καταλάβουμε πως, να έχουμε χάσει το δίκιό μας. Και τώρα θα πάρει το πράσινο φως η Τουρκία για ΕΕ, ενώ έχει κλειστά αεροδρόμια-λιμάνια για την Κύπρο. Ποιός άραγε φταίει για αυτό;

        Ας μην αναλύσουμε το ότι σε προκήρυξη ανέφεραν και τον Θεόφιλο Γεωργιάδη, πράγμα που έβαζε και το PKK στην υπόθεση της Κύπρου και στην τελική, άσχετα με το αν μας αρέσει ή όχι, έβγαζε θύμα στα μάτια της διεθνούς κοινής γνώμης, την Τουρκία. Αποδεικνυόταν (μαζί και με άλλες δράσεις επισήμων μας) ότι η Ελλάδα, ένα μέλος του ΝΑΤΟ, στρεφόταν με στρατιωτική δράση κατά ενός άλλου μέλους του ΝΑΤΟ... και το πράγμα περιπλέχθηκε ακόμα χειρότερα. Με περαιτέρω εξευτελισμούς της χώρας μας.

        Αυτό που θέλω να πω είναι ότι εάν είχαμε ακολουθήσει για το Κυπριακό, τον δρόμο της διπλωματίας, όπως όλα τα πολιτισμένα και ευνομούμενα κράτη, θα είχαμε άλλα αποτελέσματα σήμερα. Αλλά κάποιοι επέλεξαν το νταηλίκι.
        Και το τα ωραία λόγια που έγραφαν οι της 17Ν, ήταν τακτική, ένα είδος ψυχολογικού πολέμου: μας ήθελαν τότε με το μέρος τους.
        Τους ενδιέφερε να κάνουν καλό στην πατρίδα τους; Φυσικά όχι. Περισσότερο τους ενδιέφερε να καταρρεύσει ο κεμαλισμός και να αναδειχθεί μια ισλαμιστική νεο-Οθωμανική Τουρκία, παρά μια ισχυρή Ελλάδα.

        Ποιοί είναι; Προσωπικό μου -και παράτολμο- σενάριο: Εγώ αν ήθελα να δω τα μούτρα τους, θα έβλεπα ελληνική τηλεόραση. Σίγουρα, η παλιά γενιά είναι κάποιοι από αυτούς που το παίζουν "πατριώτες". Η νέα πάλι γενιά το παίζουν διεθνιστές. Και δεν είναι αντιφατικό, διότι ο "πατριωτισμός" ήταν απλά μια προκάλυψη και ένας τρόπος για να παγιδεύουν κορόιδα, αγνούς πατριώτες.

        • Jasmin avatar
          Jasmin @ Jasmin 08/12/2009 13:43:03

          Και μη μασάτε το σενάριο περί επιχειρηματικών ξεκαθαρισμάτων.
          Το διαδίδουν οι ίδιοι ως αντιπερισπασμό.
          Μην τους υποτιμάτε. Είναι ένας μηχανισμός που διέλυσε ολόκληρο το θεσμικό πλέγμα της Ελλάδας, εξουδετέρωσε σε όλα τα επίπεδα τη δυναμική της και εξευτέλισε την διεθνή της εικόνα.
          Υποθήκευσαν το μέλλον μας. Και ακόμα νομίζουν ότι είμαστε ηλίθιοι.
          Η επιχειρηματική μαφία, διεθνώς, υποστηρίζει το κράτος. Δεν υποσκάπτει τους θεσμούς, απλά επιβάλλει τους δικούς της όρους στο παιχνίδι.
          Δείτε την Ιταλία: με τόση Μαφία έπρεπε να έχει διαλυθεί ως κράτος. Συμβαίνει όμως το αντίθετο...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Επώνυμος 08/12/2009 15:37:11

        μπα... όπως σχεδόν όλα τα άλλα, και η 17Ν ήταν γιαλαντζή (με εξαίρεση βέβαια τους φουκαράδες που έτρωγε). Συνοθύλευμα μαφιόζων, προβοκατόρων, πρακτόρων, "σκοτεινών επιχειρηματικών συμφερόντων" με αρκετή παραπλάνηση και προπέτασμα καπνού.

        Ναι, υπάρχουν σοβαροί άνθρωποι που πιστεύουν ότι με την ασυδοσία και την φουστιά που βασιλεύει, "χρειάζεται" αλλά νομίζω ότι είναι σχεδόν 100% compromised. Τι αξιολύπητη χώρα...

  7. αρης avatar
    αρης 08/12/2009 12:02:05

    Τα ελπε ειναι ακομη κρατικα υπαρχει συμβαση που οριζει οτι ανεξαρτητος ποσοστου το managment το οριζει το δημοσιο....μεχρι χθες προεδρος ηταν ο τιμος χριστοδουλου συμπεθερος του αχιλλεα καραμανλη,και ο οποιος ειχε εταιρεια με τανκερ μαζι με τον γιο του....η απολυτη διαπλοκη μιλαμε τιμος κερναγε τιμος επινε....και κυνηγαγε ο τιμος τους δεξιους με ψυγεια και διωξεις....απο αυτον μονο η νδ στο υπολοιπο αττικης εχασε 10 μοναδες...οσο για τον διευθυνων συμβουλο και αυτον το δημοσιο τον ορισε για την ακριβεια ο αλογοσκουφης με τον φωλια...ηταν και αυτος golden boy του αλογοσκουφη...ολα τα αλλα που λενε ειναι μπαρουφες περι λατση...το δημοσιο τους οριζει και την πλειοψηφια στο δσ την εχει το κρατος...εχουν σκασει εκει αλεξιπτωτιστες διευθυντες κουμπαροι της πρωην εξουσιας πολλοι....ψαξτε και την offshore εταιρεια PANGAEA που ανηκει στον αγαπημενο προσωπαρχη του τιμου και θα βρειτε πολλα(τραγουδιστριες των σκοπιων,λαθρεμποριο την εποχη της συγκρουσης με αλβανια,σκοπια και τον περιφημο μπεκιμ)....ειδικα εσεις που εχετε εθνικη ευαισθησια στο θεμα με τα σκοπια θα δειτε πως καποιοι κανουν δουλειες πισω απο την πλατη μας....

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/12/2009 13:46:15

    Οταν εχει προσχωρησει κανεις στον εθνολαικισμο ειναι φυσικο να βλεπει με συμπαθεια τη 17Ν ακομη και αν ειναι "δεξιος" και η οργανωση αυτη εχει σκοτωσει μια ντουζινα ανθρωπους της ΝΔ και τους σημαντικοτερους εκδοτες.
    Μονο που ως συνηθως οι αφελεις λαικοδεξιοι δεν αντιλαμβανονται το πληρες μενου που ηθελε να προσφερει η 17Ν με τα εθνικιστικα της παραληρηματα και τις δολοφονιες Αμερικανων και Τουρκων.Στοχος της 17Ν ηταν φυσικα η εξοδος της Ελλαδος απο το ΝΑΤΟ και η αποκοπη απο τη Δυση και ο πολεμος με την Τουρκια ως ατμομηχανη της επαναστασης.Στη δευτερη φαση του εμφυλιου πολεμου μετα τον ελληνοτουρκικο πολεμο οι λαικοδεξιοι θα ειχαν την τυχη που ειχαν αρκετοι απο αυτους τη δεκαετια του 40.Βεβαια τα οραματα της 17Ν ηταν πολυ δυσκολο να πραγματοποιηθουν στην Ελλαδα του τελους του 20ου αιωνα και η τελικη "χρησιμοτητα" της ηταν να χασει η ΝΔ ενα πολυ καλο πολιτικο,το Παυλο Μπακογιαννη και δυο -τρεις παραδοσιακους εκδοτες με αποτελεσμα να διαμαρτυρονται σημερα οι λαικοδεξιοι οτι το ΠΑΣΟΚ ελεγχει τα ΜΜΕ.

    • Ψώνιο avatar
      Ψώνιο @ ψυχραιμια 08/12/2009 13:48:25

      Πάντως λείπει η έννοια του vigilantism απ τη χώρα. Οφείλεις να το ομολογήσεις.