#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/02/2011 08:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ταφόπλακα στο κοινωνικό κράτος με υπογραφή Μέρκελ

[caption id="attachment_83944" align="alignnone" width="600" caption="Μέρκελ - ΓΑΠ και ο Ευρωπαίος ασθενής"][/caption]

Εβδομήντα χρόνια μετά τον Χίτλερ που απέτυχε να κυριεύσει τη Γηραιά Ηπειρο, η Ευρώπη αποφάσισε χθες, 4 Φεβρουαρίου 2011, δια της πλαγίας οδού  να κάνει την Μέρκελ ..Φύρερ.

Η Ευρώπη παραδόθηκε ξεκάθαρα και χωρίς αντίσταση στις γερμανικές ορέξεις και τα επόμενα 10 χρόνια θα δούμε ραγδαίες αλλαγές στη ζωή μας.

Στο Mega χθες μόνο που δεν πανηγύριζαν που επιτέλους οι Ευρωπαίοι αποφάσισαν την οικονομική διακυβέρνηση α λα γερμανικά. Αντί να πουν ότι έρχονται μεγάλα δεινά για τους λαούς, ότι το τέλος του κοινωνικού κράτους είναι οριστικό με υπογραφή Μέρκελ, προσπαθούσαν να μας πείσουν ότι έγιναν τα αυτονόητα.

Γιατί, όμως, είναι αυτονόητο να συνδέεται η ευρωπαϊκή αλληλεγγύη με τη δυστυχία των πολιτών; Αυτό ακριβώς δε συμβαίνει στις ΗΠΑ όπου οι μισοί Αμερικανοί πεινάνε και δεν έχουν ασφάλιση γιατί μια δράκα ανθρώπων διαφεντεύει τους πάντες; Αυτό το μοντέλο ζηλεύουν και το θεωρούν αυτονόητο;

Δηλαδή το να δουλεύεις σα σκυλί μέχρι τα 67 για πάρεις σύνταξη, αν δε σε έχει διώξει το αφεντικό, είναι καλό;

Είναι αυτονόητο να απολύουν όσους και όποτε θέλουν με ελάχιστες αποζημιώσεις; Ή να εργάζεσαι άπειρες ώρες με μειωμένους μισθούς, χωρίς δώρα, χωρίς εργασιακή ασφάλεια. Κι ας πούμε ότι αυτά είναι αυτονόητα για τα ντελίβερι της εκάστοτε εξουσίας. Πόσο αυτονόητο είναι να γυρνάς τη ζωή σου 50 χρόνια πίσω με χαμηλούς μισθούς και τιμές στα ύψη; Αυτά αποφάσισαν στις Βρυξέλες και θα υιοθετήσουν σύντομα και στην Ελλάδα. Αυτό είναι το αντάλλαγμα για τη σωτηρία του ασθενή. Αλληλεγγύη τύπου Μέρκελ.

Μήπως καλύτερα να τράβαγαν τα σωληνάκια;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 05/02/2011 08:50:49

    Τι καναν οι ελληνες στην γερμανικη κατοχη, εμεις και οι Γιουγκοσλαβοι?
    Ε μπορουμε νομιζω να ξυπνησουμε και να το επαναλαβουμε.
    Το τι λεει το Μεγκα λιγο με απασχολει, το τι κανουμε ολοι εμεις με ενδιαφερει.

  2. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 05/02/2011 09:00:02

    "Δηλαδή το να δουλεύεις σα σκυλί μέχρι τα 67 για πάρεις σύνταξη, αν δε σε έχει διώξει το αφεντικό, είναι καλό ;"

    Μόνο για τους άλλους Ευρωπαίους ! Εξ'άλλου εμείς εδώ δουλεύουμε πιό σκληρά και γερνάμε πρίν της ώρας μας : οι περισσότεροι στα 50, οι δέ γυναίκες με παιδιά στα 45. Ερείπια, ανθρώπινα ναυάγια, σκελετοί που σέρνουν τα πόδια τους απο το άθλιο ντιβάνι στο καμινέτο για τον μοναδικό καφέ της ημέρας - και τί να την κάνουν την ρημάδα τη σύνταξη, ρωτάτε άσπλαχνοι Γερμαναράδες άν έχουν δόντια στα 50 τους να την φάνε ;

    Συγνώμη για τον οίστρο, αλλά είδα πολύ Ντίκενς στο κείμενο και παρασύρθηκα κι εγώ.

    • koxakis avatar
      koxakis @ τσώφλι πασατέμπου 05/02/2011 10:08:31

      σωστος ....πως θα καταφερουν αλωστε οι πολυεθνικες και οι εδω μεγαλοεπιχειρηματιες ευεργετες του λαου να μπορεσουν να τα βγαλουν περα και να συνεχισουν το θεαρεστο κοινωνικο εργο που προσφερουν δινοντας δουλια στους καλομαθημενους κοπριτες-πολιτες ....!!!
      Αν ο παραγομενος πλουτος μοιραζετε δικαια σε ολο το λαο , δεν υπαρχει λογος να δουλευει κανενας πανω απο τα 50...και πολλα λεω ...!!!
      Για να μην αρχησουμε να λεμε για τον ορυκτο αλλα και γεωστρατηγικο "πλουτο"
      ο οποιος μπορει να μας εξασφαλισει ζωην χαρισαμενος...

      Αν εχεις τπτ εργοστασια ή καμια τραπεζα, καμια αλυσιδα καταστηματων εχεις καποιο λογο να τα λες ...αν οχι , εισαι πολυ μπετοβλακας !!

      με αγαπη ..παντα !!
      καλημερα

      • τσώφλι πασατέμπου avatar
        τσώφλι πασατέμπου @ koxakis 05/02/2011 10:39:42

        Φίλε κοξάκι (που τα έχεις εύκολα τα προσβλητικά λόγια για τους συνανθρώπους σου, απ'ότι βλέπω), πρίν σκάψουμε τον "ορυκτό πλούτο" και ζούμε ζωή χαρισάμενη, δέν πληρώνουμε και αυτά που χρεώσαμε στα παιδιά μας ;

        Τη μαντάμ Σουσού τη διάβασες ; Χρειάζεται πού και πού κανένας Παναγιωτάκης να προσγειώνει τη χαζοχαρούμενη κοκότα - είτε με ειρωνείες (φάε μωρή την παλαμίδα κι άσε μας με τους αστακούς !), είτε με ηχηρές σφαλιάρες.

        • Misha avatar
          Misha @ τσώφλι πασατέμπου 05/02/2011 11:07:14

          Tσωφλι, λογικά έχεις ευφυία μεγαλύτερη του μ.ο. εφόσον αληθεύουν οι πληροφορίες που έχεις δώσεις για τον εαυτό σου.
          Δυστυχώς οι παρεμβάσεις σου δεν το επιβεβαιώνουν.

          Ο οικονομολόγος Δημήτρης Καζάκης έκατσε και μέτρησε πόσα έχουμε δώσει στις «διεθνείς αγορές» κατά την τελευταία 10 ετία .
          Και βρήκε πως αυτά τα 10 χρόνια έχουμε δώσει 450 δις!!!!

          Το «χρέος» δεν είναι απλά επαχθές , είναι ληστρικό και τοκογλυφικό, ανύπαρκτο κατ΄ουσίαν, και εάν διαθέταμε ηγεσίες που σέβονται το χώμα που πατούμε και το αίμα που το έχει ποτίσει θα το είχε ήδη διαγράψει.

          • τσώφλι πασατέμπου avatar
            τσώφλι πασατέμπου @ Misha 05/02/2011 11:45:22

            Ρε Μίσα, είσαι καλό παιδί και τουλάχιστον δίκαιος απ'ότι βλέπω κι εγώ. Πές μου, είναι κακό να παραδεχτούμε επιτέλους οτι τα κάναμε μούσκεμα ; Πονάει τόσο πολύ - τί στο καλό συμβαίνει και αυτός ο λαός δέν μπορεί να αρθρώσει ένα έστω ταπεινό λόγο αυτοκριτικής και τα ρίχνει πάντα σ'ότι βρεί μπροστά του - πολυεθνικές, τράπεζες, καπιταλισμό, κόμματα κατά περιπτωση, στο θεό τον ίδιο...

            Είναι δυνατόν να βλέπω συμμαθητές μου 50 χρονών, αστυνομικούς, τραπεζικούς, αξιωματικούς, υπαλλήλους ΟΤΕ, υπαλλήλους του Δήμου να περιφέρονται άσκοπα με τα μπεγλέρια τους και να πρέπει με το στανιό να πειστώ οτι οι μόνοι που φταίνε είναι οι "αγορές" και το ΔΝΤ ; Κι ότι ο καλύτερος δρόμος για τη χώρα αυτή είναι να δημιουργεί χρέη δυσθεώρητα, και κάθε τόσο να τα διαγράφει, να μή τα αναγνωρίζει, να τα αμφισβητεί, να τα συμψηφίζει με το "ληστρικό επιτόκιο", το κατοχικό χρέος της Γερμανίας, την προσφορά της Ελλάδας στον παγκόσμιο πολιτισμό κι ότι άλλο σκαρφίζεται ο κοινός μπαταχτσής ;

          • Misha avatar
            Misha @ τσώφλι πασατέμπου 05/02/2011 11:59:54

            Τσώφλι, hello! wake up.
            Tο ψάρι βρωμάει από το κεφάλι...
            Τσουκάτος, Άκης, Χριστοφοράκος, Μητσοτακαίοι, Κοκκαλαίοι, Ολυμπιαδαπάτες, Μπιστοδαμανάκηδες, Σάλλες ...διαχέουν την πτωμαΐνη της σάπιας συνείδησης τους στην κοινωνία και αναπαράγουν μικρους wannabe μιμητές τους, γεννούν τζούλιες και ντερμπεντέρηδες που δέχτηκαν πως «όλα είναι εμπόρευμα», τα πάντα πουλιούνται και αγοράζονται αρκεί να έχεις τις κατάλληλες «άκρες» , ωστε κι όταν κάνεις την κουτσουκέλα να μη σε τσακώσουν....

            Όταν θα πεσει πχ ο πυλώνας της διαφθοράς που λέγεται Ζήμενς , δέχομαι να βγώ κι εγω ο ταπεινός, να αυτομαστιγωθώ,σαν τον ηθικό και νόμιμο Βουλγαράκη, στην πλατεία Συντάγματος...

            Μέχρι τότε όσο ακούω τον εσμό των σαπρόφυτων να προβάλλει το «επιχείρημα» τής συλλογικής ενοχής, με πονηρό σκοπό να εξομοιώσει τα δικά του κακουργήματα με τα πιθανά δικά μου πταίσματα θα καγχάζω γνωρίζοντας πως το μόνο που τους απασχολεί είναι να εξουδετερωθούν οι αντιδράσεις όσων βλέπουμε το κόλπο ξεπουλήματος της πατριδας που βρισκεται σε εξέλιξη, ωστε να συνεχίσουν να κλεβουν ανενόχλητοι κι αυτοί και τα παιδιά τους και τα εγγόνια τους.

        • koxakis avatar
          koxakis @ τσώφλι πασατέμπου 05/02/2011 12:39:29

          δεν ειμαι μερος του προβληματος ουτε μεγαλωσα κλεβοντας τον πλουτο αλλου τοσο λογο ηλικιας οσο και επιλογης !!
          Αν εσυ θελεις να ζουνε οι Ελληνες ως "παναγιωτακιδες" για να μπορει η οικογενειοκρατια να οργανωνει φιλανθρωπικα "γκαλα" ειναι δικο σου προβλημα και μαλιστα τεραστιο !!!

          Δε χρεωσα στα παιδια μου (15 ημερων ειναι) δεκαρα τσακιστη και ουτε αποδεχομαι τα χρεη που τους απεδωσαν αλλοι ...
          Αν εισαι απο τους κοπριτες του "μαζι τα φαγαμε" χρεωσου εσυ αμα γουσταρεις !!!

          • Ο Ιθαγενής avatar
            Ο Ιθαγενής @ koxakis 05/02/2011 12:47:00

            +1000

            όσοι έχουν ομόλογα ας κάτσουμε πρώτα να δούμε ένα πόθεν και ένα έσχες, γιατί αν έχει ως υπόθεση ομόλογα το κάθε βοσκόπουλο ή ο κάθε κομιστής μου χρωστά όχι μόνο φόρους αλλά και ότι δρόμο πάρκο νερό φως τηλέφωνο κλπ χρησιμοποιεί τόσα χρόνια και εγώ σαν μαλάκας μισθωτός φορολογούμαι για την κατασκευή τη λειτουργία και τη συντήρησή του.
            Οσο για τις τράπεζες πχ δεν έχω εγώ χρέος πχ στο ΙΚΑ λόγω εμπορικών ιονικών ολυμπιακών ΟΤΕ κλπ
            Αν κάποιοι με χρεώνουν επειδή οι πληρωμένοι γραικύλοι της εκάστοτε ευκαιριακής εξουσίας κλείνουν δουλειές και τα κέρδη είναι ομόλογα για περισσότερα ομόλογα...ο Ισημερινός, η Ισλανδία, η Αργεντινή και ...ο Μεταξάς στην ΚΤΕ έχουν δείξει το δρόμο.
            Μόνο που ένας δρόμος διασχίζεται ή ως όρθιος και ...καραγκιόζης ή ως κούληδες παναγιωτάκηδες.

  3. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 05/02/2011 09:52:24

    Η Μέρκελ είναι απλώς το φερέφωνο των γερμανικών βιομηχανικών και τραπεζικών συγκροτημάτων και του αδιόρθωτου γερμανικού πολιτικού και κοινωνικού κατεστημένου, το οποίο ποτέ δεν αποδέχθηκε ηθικά την ήττα στον Β΄ παγκόσμιο πόλεμο. Είναι κάτι σαν τον Σημίτη στην Ελλάδα: Η συνισταμένη της γερμανικής διαπλοκής. Είναι αστείο να πιστεύουμε, οτι η Γερμανία θα αποδεχόταν ως αυτόφωτον καγκελλάριο μιά αβαθή πολιτική προσωπικότητα, χωρίς προσωπική πολιτική πρόταση, τύπου Ανγκ. Μέρκελ. Γι΄ αυτό και οι αποφάσεις που λαμβάνονται είναι πιό δυσοίωνες, ακριβώς διότι αποτελούν βαθύτερες εθνικές και κοινωνικές επιδιώξεις των ιθυνουσών ομάδων και τάξεων της γερμανικής κοινωνίας.

    • Misha avatar
      Misha @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 05/02/2011 11:08:48

      Όχι μόνο ο Σημίτης. Ο Μητσοτάκης λειτουργησε ως εκπροσωπος του Κολ στην Ν.Α. Ευρώπη...Πού και να μη τον είχαν καταδικάσει σε θάνατο οι ναζί δηλαδή...

  4. WY avatar
    WY 05/02/2011 10:04:36

    """Στο Mega χθες μόνο που δεν πανηγύριζαν που επιτέλους οι Ευρωπαίοι αποφάσισαν την οικονομική διακυβέρνηση α λα γερμανικά. ""

    Τό πανηγύρι στό Mega όμως,είχε συνέχεια καί τό πρωί σήμερα,αφού ό γνωστός δημοσιοκάφρος-οσφυοκάμπτης τού καθεστώτος-πασοκ, τήν απόφαση αυτή κι ιδίως διά τήν επιμήκυνση τού χρέους (χρόνια υποδούλωση-κατοχή),τήν χαρακτήριζε,ώς μεγάλη(!!!!) επιτυχία τού γαπ,άν καί τά κοινωνικά μέτρα πού θά εφαρμοσθούν,διά τήν ""διατήρηση αυτής τής επιτυχίας(!!!!)"",θά είναι ακόμη σκληρότερα κι επαχθή διά τούς μονίμως καί διαχρονικά ''μή έχοντες'' (συνταξιούχους,ιδιωτικούς υπαλλήλους κ.λ.π.).
    Επίσης ήθελα νά πώ,ότι διά τήν συμφωνία υποδούλωσης τής χώρας μας,δέν φέρει καμμία ευθύνη ή Μέρκελ ή ό Σαρκοζύ.
    Ή συμφωνία υπογράφεται πάντα μεταξύ δύο μερών,δλδ εκείνου πού ""παραδίδει"" καί εκείνου τού ''παραλαμβάνει''.
    Καί στήν περίπτωση μας,ό γαπ είναι ό ''παραδούς'' τά τής εθνικής μας κυριαρχίας,ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΑ!!!!!!!!.
    Ελπίζω ότι κάποια χρονική στιγμή,ό προδωμένος Ελληνικός λαός,νά αντιληφθή τό μέγεθος τής ''άνευ όρων παράδοσης τής χώρας μας'',νά επισημάνη τούς πραγματικούς ένοχους-προδότες καί νά τούς ''ανταμείψη δεόντως!!!
    Φοβάμαι όμως,ότι αυτή ή ευτυχής συγκυρία τής Εθνικής Αφύπνισης δλδ,είναι στό βάααααααααθος τού τούνελ καί φέγγει μέχρι στιγμής αμυδρά!!!!!

  5. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 05/02/2011 10:56:00

    "Μοιάζει με υλικό βγαλμένο από τις σελίδες της μεγάλης κλασικής λογοτεχνίας. Κι όμως είναι πραγματικό γεγονός - ένας απόλυτος καθρέπτης της σημερινής βαρβαρότητας, ένα μνημείο απανθρωπιάς, ένα γεγονός που από μόνο του κραυγάζει: Να ο λόγος που αυτό το σύστημα δε σηκώνει φτιασίδωμα, μόνο ανατροπή.
    Κόντρα σε κάθε διακήρυξη για «κράτος πρόνοιας» και λοιπά κουραφέξαλα: Ενας 72χρονος με Αλτσχάιμερ πιάστηκε από αστυνομικούς για ζητιανιά σε μια συνοικία της Αθήνας, γράφανε χτες τα σχετικά ρεπορτάζ.
    Γιατί ένας γέροντας να καταντά ζητιάνος; Γιατί ένας γέροντας με Αλτσχάιμερ να μην έχει τη φροντίδα που αρμόζει σε κάθε άνθρωπο;
    Ψιλές ερωτήσεις για όργανα που έχουν ρητή εντολή να εφαρμόζουν το νόμο. Και ο νόμος είναι αμείλικτος: Δέκα μέρες φυλακή, διέταξε ο δικαστής. Η τυφλή δικαιοσύνη δεν ξεπέρασε τον εαυτό της. Τον αποκάλυψε όπως ακριβώς είναι: Μια ταξικότατη δικαιοσύνη. Μία από τις περίφημες τρεις εξουσίες που έχουν ένα και μόνο σκοπό: Να νομοθετούν, να ελέγχουν την εφαρμογή του νόμου και να εφαρμόζουν το νόμο. Ποιο νόμο; Αυτόν που κάνει νόμιμο το άδικο και παράνομο το δίκιο. Αυτόν που θεωρεί παράνομη τη ζητιανιά γιατί θεωρεί νόμιμη την εκμετάλλευση. Το νόμο που κοντά ένα μήνα τώρα ο αστικός Τύπος ουρλιάζει καθημερινά ότι πρέπει να εφαρμόζεται με όρους «μηδενικής ανοχής».
    Ενα σύστημα φονιάς
    Ο παππούς γνώρισε το νόμο και το κράτος πρόνοιας σ' όλο τους το μεγαλείο: Αφού δικάστηκε, στάλθηκε να εκτίσει την ποινή του στην Κομοτηνή. Η κλούβα που τον μετέφερε έφτασε στη φυλακή μια μέρα μετά το τέλος της ποινής του 72χρονου. Ενδιάμεσα έπρεπε να μαζέψει κι άλλους από διάφορες πόλεις. Στη φυλακή δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα άλλο απ' το να τον αφήσουν να φύγει. Να φύγει. Μια κουβέντα είναι. Ενας γέρος 72 χρόνων με Αλτσχάιμερ. Είπαν στον οδηγό του ΚΤΕΛ να 'χει το νου του μη χαθεί σε καμιά στάση στο δρόμο προς την Αθήνα. Εφτασε σπίτι του, δεν έφτασε, έχει σπίτι, πού είναι; Τα σχετικά ρεπορτάζ αναφέρουν πως αγνοείται η τύχη του. «Η τύχη του». Δεν είναι θέμα τύχης. Είναι εκτέλεση απόφασης. Ενός κράτους, ενός συστήματος που ξεζουμίζει τον άνθρωπο όσο αυτός είναι ικανός να παράγει κέρδη για τον καπιταλιστή - ιδιοκτήτη του συστήματος. Και μετά τον πετά χειρότερα κι από στυμμένη λεμονόκουπα. Ακόμα και οι λεμονόκουπες έχουν αξία. Γι' αυτό το σύστημα ο παππούς - θα μπορούσε να 'ναι του καθενός μας ο παππούς - ήταν μόνο κόστος. Κι επιπλέον ήταν και παράνομος!
    Ενα σύστημα που έχει νόμο του την απανθρωπιά, δε γιατρεύεται. Ανατρέπεται απ' τη ρίζα του."
    (Από τον σημερινό Ριζοσπάστη)

  6. man8os avatar
    man8os 05/02/2011 11:03:42

    Αγαπητε συγγραφεα,
    τι ιδεες εχεις? Να μας τραβαγαν τα σωληνακια? Αφου πρεζακια ημαστε...
    Δεν θα αντεχαμε. Θα πεθαιναμε απο συνδρομο στερησης...

  7. Πετρος Μ. avatar
    Πετρος Μ. 05/02/2011 11:16:54

    Ειναι φανερό οτι οι θιασώτες της νεοφιλευλευθερης
    υποταγής -εξαθλίωσης προσπαθούν να ενοχοποιήσουν αυτους που ''δεν τα φάγανε μαζί'' ακριβώς για να πληρώσουν όλοι και όχι οι ίδιοι που πράγματι ''μαζί τα φάγανε''.

    Οχι, κύριε τσωφλι,το 90% του ελληνικόυ λαού δεν χρέωσε τίποτα τα παιδιά του , εσείς χρεώσατε τα παιδιά μας για να ζούν τα δικά σας καλύτερα.

    Το πάρτυ τελείωσε αλλα αυτό αφορά εσάς που σας είχαν καλέσει.
    Αργα ή γρήγορα θα το καταλάβεις ή με το κάλο ή...
    Αιγυπτιακά.

    • τσώφλι πασατέμπου avatar
      τσώφλι πασατέμπου @ Πετρος Μ. 05/02/2011 11:57:22

      350 δίς χρωστάς φίλε μου... Ελ Μπαραντέϊ !

      Βάλε φυσεκλίκια, άσε μούσι, βρίσε όσο θέλεις έξω απ'τη βουλή, βγάλε τον ΓΑΠ, τον Αντώνη, την Αλέκα, τον Τσίπρα αλλά το χρέος ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ γιατί το χέρι του Μπαρμπαγιώργου, που σου δάνειζε τόσα χρόνια, είναι βαρύ και οι κατραπακιές πονάνε.

      Και θα τα πληρώσεις, γιατί πρέπει να ξαναδανειστείς, απ'ότι φαίνεται. Γιατί η πολλή παρέα με τον Χατζιαβάτη...

      • Misha avatar
        Misha @ τσώφλι πασατέμπου 05/02/2011 12:02:53

        Δεν χρωστάμε μια , Τσωφλι. Ουτε δεκάρα. Αγγλικα ξέρεις , ψάξε να δεις τι έκανε ο Ισημερινός με το χρεος του πριν λίγους μόλις μήνες.
        Χωρια τις άλλες προοπτικές για οικονομική βοήθεια από Ρωσία,Κίνα και έλληνες εφολιστές που προτάθηκαν στον ΓΑΠ και τις αρνηθηκε για να μάς βάλει στην πρέσα του φίλου του σοσιαληστή επικεφαλής του ΔΝΤ.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Misha 05/02/2011 12:11:30

          Aληθεια;Δε χρωστας ουτε στους Ελληνες που αγορασαν ομολογα του ελληνικου Δημοσιου;
          Δηλαδη αν καποιος αντι να τρωει ολα τα λεφτα του και να δανειζεται και αλλα για διακοποδανεια και εορτοδανεια αποταμιευε και αγοραζε τα χαρτια που εβγαζε η εκλεγμενη κυβερνηση σου δεν πρεπει να παρει πισω τα λεφτα του γιατι οι φεσαδοροι θελουν να κηρυξουν απεχθες χρεος το παρτυ που εκαναν τοσα χρονια;

        • Πετρος Μ. avatar
          Πετρος Μ. @ Misha 05/02/2011 12:16:31

          Πόσοι Ελληνες πλην Τραπεζών έχουν ελληνικά ομόλογα τα οποία μάλιστα αγόρασαν από το υστερημά τους;
          Μας δουλεύεις ρε φίλε;

        • Misha avatar
          Misha @ Misha 05/02/2011 12:20:32

          Ψυχραιμία
          Oι έλληνες που αγόρασαν ομόλογα του δημοσίου είναι οι τραπεζίτες και οι εφοπλιστές.Αμφοτεροι τα έχουν παρει «πίσω» πολλαπλασίως , δια των επιδοτήσεων (120 δις το χαρισμα του κράτους στους τραπεζίτες, μονο τον τελευταίο ενάμιση χρόνο για να μη ξεχνιομαστε) και των φοροαπαλλαγών που απολαμβάνουν οι συγεκριμένοι.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Misha 05/02/2011 12:30:48

          Νομιζεις οτι ολοι αγοραζαν μονο μετοχες στο Χρηματιστηριο;Υπαρχουν και συντηρητικοι επενδυτες.Οταν εβγαζε ομολογα το Δημοσιο παλια μπορουσες να δεις ουρες γερων συνταξιουχων να περιμενουν να αγορασουν.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Misha 05/02/2011 12:33:18

          @ Μisha

          Εκτος απο οσους αγοραζαν ομολογα ξερεις ποσοι εχουν μετοχες τραπεζων που ειναι επισης φορτωμενες με παρομοια ομολογα;
          Εσυ νομιζεις οτι την Εθνικη Τραπεζα την εχουν μονο ξενοι κεφαλαιουχοι;
          Η Εκκλησια ξερεις ποσες μετοχες της ΕΤ εχει που θα χασουν την αξια τους απο τυχον κουρεμα;

        • Misha avatar
          Misha @ Misha 05/02/2011 12:41:09

          Ψυχραιμία,
          ξεκάθαρα: η Εκκλησία δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ να εμπλεκεται σε τραπεζικές μπίζνες.Ερχεται σε ευθεία αντιθεση με την θεολογία της και τους ιερούς κανόνες περι τοκισμού και διαχείρισης του πλούτου. Το προτεινε κι ενας μητροπολιτης, να δοθούν στο κράτος οι μετοχες της στην ΕΤΕ .Αν θέλουν ας κανουν μια δική τους «τράπεζα των φτωχων» σαν αυτη που έκανε ο Μοχαμεντ Γιουνούς , και πήρε και Νόμπελ αν δεν απατωμαι.

        • rally monkey avatar
          rally monkey @ Misha 05/02/2011 13:49:53

          - οχι οι εφοπλιστες και το κεφαλαιο ...Ολοι οι Ελληνες που περιμενουν να παρουν συνταξη καποια στιγμη εχουν ομολογα Ελληνικου Δημοσιου (μεσω των ταμειων).
          Ολοι οι Ελληνες που εχουν καταθεσεις σε τραπεζες το ιδιο εχουν εκθεση στα ΟΕΔ επισης (μεσω των χαρτοφυλακιων των τραπεζων).
          Για να τελειωνουν τα παραμυθια.

          Πλεον η ζημια που μπορει να κανει μια αναδιαρθρωση του Ελληνικου χρεους (η σταση πληρωμων αν θες ακομα) στα ξενα χαρτοφυλακια ειναι περιορισμενη ωστε να μπορει να χρησιμοποιηθει σαν διαπραγματευτικο χαρτι.

        • Misha avatar
          Misha @ Misha 05/02/2011 13:54:41

          rally
          Εδώ και καιρό , όποιος έχει μυαλό και στοιχειώδη πληροφόρηση , εχει βγάλει τα λεφτουδάκια του από τις ελληνικές τράπεζες.Οι λόγοι προφανείς.
          Τα παιχνίδια με τα ομόλογα από τα ασφαλιστικά τταμεία ήταν και είναι εγκληματική τακτική.Οσοι ξεκίνησαν να παίζουν στη ρουλέτα του καζινοκαπιταλισμού τους κόπους ολοκληρων γενεών ελληνων εργαζομένων πρέπει να σαπίσουν σε υπόγεια φυλακών.

        • rally monkey avatar
          rally monkey @ Misha 05/02/2011 15:30:10

          Μisha -
          δεν μιλαω για 'παιχνιδια με ομολογα'
          το να ειναι τοποθετημενο ενα ασφαλιστικο ταμειο σε ομολογα του κρατους του ειναι παγκοσμιως συνωνυμο 'χρηστης διαχειρισης' αποθεματικων με 'μηδενικο' ρισκο.
          Τυφλοσουρτης κοινως..ωστε να μεταφερεις τα χρηματα των εισφορων στο μελλον για να μπορεσεις να πληρωσεις συνταξεις, δεν εχει να κανει με καζινοκαπιταλισμο η συγκεκριμενη δραστηριοτητα. Εδω ισχυει αυτο που λενε για το τι καιγεται μαζι 'με τα ξερα'.

        • Misha avatar
          Misha @ Misha 05/02/2011 16:58:57

          rally

          To εσωτερικό ζήτημα με τις δομές κοινωνικής αλληλεγγύης, όπως είναι τα ταμεία μπορεί να λυθεί εύκολα, με άλλες ρυθμίσεις.

          Κι έτσι να μη καούν τα χλωρά μαζί με τα ξερά, τα οποία πρεπει απαραιτήτως να σποδοποιηθούν .

        • rally monkey avatar
          rally monkey @ Misha 05/02/2011 17:16:41

          ..πρακτικα παντα και στα πλαισια του (οχι τοσο αγγελικου) κοσμο στον οποιον ζουμε - δεν γνωριζω με ποιον αλλο τροπο μπορει να μεταφερει κανεις χρηματα απο το παρον στο μελλον (διοτι περι αυτου προκειται..) με θεωρητικα χαμηλοτερο ρισκο για τους ασφαλισμενους. Σε τι αναφερεσαι και σε ποιες χωρες εφαρμοζεται?

      • Πετρος Μ. avatar
        Πετρος Μ. @ τσώφλι πασατέμπου 05/02/2011 12:13:00

        Δεν τα χρωστάω εγώ φίλε μου ... Μουμπάρακ.
        Ο Μισα σου εγραψε πιο πάνω για τα 450δισ που έχουμε δώσει στις «διεθνείς αγορές» κατά την τελευταία 10 ετία .
        Οποιος νιώθει ότι χρωστάει κάτι , δικό του πρόβλημα.
        Αλλά δεν θα το κάνει και δικό μας.

        Οί Ισλανδοί σου λένε τίποτα?

        Και καλύτερα Καραγκιόζης παρά Χατζιαβάτης να γλύφω τους πασάδες όπως ο νεοφιλευλευθερος εσμός .

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ Πετρος Μ. 05/02/2011 12:31:07

          Δεν έχω αντίρρηση να πληρώσω ότι χρωστάω.
          Αλλά όλοι.
          Να επιστρέψει έντοκα η κα Μέρκελ το δάνειο που ο ....παππούς της πήρε στην κατοχή.
          Της χαρίζω προσωπικά την αποζημίωση για τα Καλάβρυτα ως Καλαβρυτηνός η ιστορία μου και το αίμα δεν ανταλλάσσεται με €.
          Να κοστολογηθεί όμως ο πλούτος που αποζύμησε στην κατοχή.
          Να πληρώσει για τις μίζες του Χόνεκερ στους Ρόκους...στα πρακτικά της Βουλής τους είναι.
          Να πληρώσει η SIEMENS MAN κλπ για τη βλάβη και τις παρανομίες στη χώρα. ( 1.000.000.000 είναι το πρόστιμα της SAP στις ΗΠΑ...)
          Οταν να μου λένε χρωστώ όσοι με εγχώριους λαδωμένους συνεργάτες με έκλεβαν ανταπαντώ να κάτσουμε κάτω να κάνουμε λογαριασμό.
          Μόνο που δεν γίνεται όταν από τη δική μας πλευρά κάθονται τα κόμματα των λαδωμένων... είναι σαν να μιλάει η πουτάνα με τον πελάτη, μόνο η τιμή και οι υπηρεσίες συμφωνούνται ....

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Πετρος Μ. 05/02/2011 12:36:02

          Kαι για να παμε στις ξενες τραπεζες : τα περισσοτερα δεν τα εχουν οι γερμανικες αλλα οι γαλλικες ,της χωρας δηλαδη που ειναι ο πιο στενος συμμαχος της Ελλαδος -και γιαυτο αλλωστε τα αγοραζαν.
          Η Μερκελ μπηκε μπροστα γιατι οι Γαλλοι δεν μπορουν να σωσουν την κατασταση,μονο οι Γερμανοι μπορουν.

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ Πετρος Μ. 05/02/2011 12:37:16

          ...όσο για το φίλο ψυχραιμία συμφωνώ απόλυτα ότι πρέπει να σέβεται το κράτος τις υποσχέσεις του αλλά να τηρεί και τις υποχρεώσεις του έναντι της κοινωνίας.
          Ας γίνει ένα πόθεν και ένα έσχες στους αγοραστές ομολόγων και όχι απλά περαιώσεις.
          Δεν νομίζω αν πχ κάνοντας υπόθεση εργασίας το κάθε βοσκόπουλο ή ο κάθε κομιστής που φοροδιαφεύγουν έχουν ομόλογα τους χρωστώ. Μου χρωστάν για τους δρόμους τα νοσοκομεία τις παιδικές χαρές το φως το νερό το τηλέφωνο και ότι άλλο επιβαρύνεται την κατασκευή λειτουργία και συντήρησή του ο μαλάκας μισθωτός.

          ΥΓ

          όσο για τις τράπεζες δεν χρωστώ επειδή κάποιοι φέσωναν το ΙΚΑ πχ με ιονικές ολυμπιακές, εμπορικές και άλλες συμφωνίες.
          Ας κλείσουν προτιμό Ισλανδός παρά γραικύλος

  8. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 05/02/2011 12:04:50

    Θα γυρίσουμε στην δεκαετία του 60, θα αγωνιστούμε πάλι για κοινωνικές κατακτήσεις... Που ξέρετε μπορεί να είναι και καλύτερα για όλους μας, θα ξαναβρούμε στόχους στην ζωή μας, γιατί τώρα τελευταία η θεοποίηση του χρήματος μας έχει αποβλακώσει... Πάμε λοιπόν για νέους αγώνες, για ένα καλύτερο μέλλον για μας και τα παιδιά μας. Τις μέχρι τώρα κατακτήσεις μας εμεις οι ίδιοι τις προδόσαμε με την απληστία μας... Ας πάρουμε μαθήματα από αυτά που μας κάνουν τώρα οι προσκυνημένοι αρχηγοί μας.
    Μιά σκέψη έκανα, μπορεί να είναι και λάθος...

  9. rally monkey avatar
    rally monkey 05/02/2011 12:19:06

    το 'κοινωνικο' κρατος προυποθετει κρατος
    πρεπει πρωτα να αποκτησουμε Κρατος και κυβερνηση, μετα ασχολουμαστε και με τα υπολοιπα,
    μεχρι στιμγης οι κοινωνικες ομαδες που αντιδρουν -το κανουν μονο για τα ευρω τους - μονο αν θιγουν 'κεκτημενα' (αμα δεν πειραζουν την τσεπη, δε βαριεσαι..) - και το τραγικο ειναι ο'τι τα κομματια της κοινωνιας που χτυπηθηκαν περισσοτερο ειναι αυτα που ακουγονται λιγοτερο (συνταξιουχοι, ηλικιωμενοι, εργαζομενοι ιδιωτικου τομεα) δεν εχουν συνδικατα να κανουν νταβαντουρι και να κλεισουν δρομους.
    για ζητηματα *αρχων* δεν ειδα να κατεβει στο δρομο κανενας,
    ο ΓΑΠ ξεπουλησε τη χωρα και δεν κατεβηκε ενας να διαμαρτυρυθει
    μονο οι περικοπες και τα διοδια ενοχλουν απ'οσα εχει κανει η κυβερνηση ΓΑΠ,
    Γι'αυτο και στην τελικη το μαγαζι θα το τρεχουν και επισημως οι Γερμανοι.

    • Misha avatar
      Misha @ rally monkey 05/02/2011 12:26:39

      rally

      δος μοι παν στω...

      Εφαρμόζουν το δόγμα των ανακριτών της ΣΙΑ: «σοκ και δέος» σε όλα τα επιπεδα, κατακλυσμιαίας βιαιότητας και ταχύτητας επιθεση ώστε να παραλύσει ο ανακρινόμενος και να τρομάξει μέχρι το τελευταίο κύτταρο ώστε να μην του απομείνει ίχνος ηθικής αντιστασης.
      Τώρα αρχίζουμε να οργανωνόμαστε και θα΄ναι μακρύς ο δρόμος ....

  10. taxidriver avatar
    taxidriver 05/02/2011 12:35:34

    Σε τετοιο κοινωνικο κρατο σαν το ελληνικο οχι μονο ταφοπετρα αλλα τσιμενταρισμα και πεταμα στην ταφρο τσαλετζερ στις Φιλιπινες

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 05/02/2011 13:06:53

    Τι θα πει αξιοπιστο λογιστηριο και τι σχεση εχει αυτο με τα ομολογα;
    Η Ελλαδα εβγαζε ομολογα του Δημοσιου που αγοραζε πολυς κοσμος στο εσωτερικο και το εξωτερικο.Το τι θα εκανε τα λεφτα αυτα η κυβερνηση δεν αφορα τον ομολογιουχο.Δηλαδη αν αποδειχθει οτι τα εφαγαν σε συμβασεις κακες φταιει αυτος που αγορασε ομολογα;

  12. Kostas avatar
    Kostas 05/02/2011 17:18:56

    Όταν είμουν μικρός στο Δημοτικό, μας λέγανε οι δάσκαλοι ότι μετά από 30 χρόνια, με την εξέλιξη, τα robots και τις νέες τεχνολογίες της πληροφορικής θα φτάσουμε να ζούμε σε μια εποχή που θα δουλεύουμε μόνο 3-4 μέρες τις εβδομάδας και θα ζούμε πολύ καλύτερα!

    Αλήθεια τι έγινε μετά 30 χρόνια;

    Η εξέλιξη ήταν ραγδαία και πολύ πιο μεγάλη από αυτήν που είχαν προβλέψει οι τότε δάσκαλοι αλλά αυτό που δεν σκέφτηκαν ήταν ότι ο πλούτος θα μαζεύονταν σε μια χούφτα ανθρώπους αναγκάζοντας τους υπόλοιπους να δουλεύουν με συνθήκες 19ου αιώνα!

    Αλήθεια γιατί να υπάρχουν άτομα με περιουσίες δισεκατομμυρίων ευρώ;
    Σε τι θα τους χρειαστούν αυτά;
    Δεν θα έπρεπε να υπάρχει μια ασφαλιστική δικλίδα στην κοινωνία η οποία να μην επιτρέπει τέτοιες υπερσυγκεντρώσεις πλούτου;

    Ποιά είναι η διαφορά στην ποιότητα ζωής ενός με περιουσία 50 εκατομμυρίων με έναν με περιουσία 50 δισεκατομμυρίων;
    Το θέμα αγγίζει τα όρια της παραφροσύνης!

    Για μένα θα ήταν λύση να φορολογηθούν με έναν συντελεστή 90% όλοι όσοι παγκοσμίως έχουν συγκεντρώσει όλον αυτόν τον πλούτο και το κεφάλαιο να αναδιανεμηθεί μηδενίζοντας ελλείματα κρατών και προσφέροντας στην ανάπτυξη και το ευ ζην όλων όσων έχουν ανάγκη.

    Είναι τρελό να τρώμε τις σάρκες μας σε μια εποχή υπεραφθονίας, υπερεπάρκιας και χαλιναγώγισης της φύσης σε όλους τους τομείς.

    Νομίζω η λύση θα προέλθει από μια παγκόσμια επανάσταση για την αναδιανομή του πλούτου.

    • τσώφλι πασατέμπου avatar
      τσώφλι πασατέμπου @ Kostas 05/02/2011 20:10:58

      Άκου τα, Μίσα !

      Για να δείς πού τραβάει το πράμα. Παγκόσμια επανάσταση... για να διαγράφουμε κάθε τόσο αυτά που δανειζόμαστε.

      • Kostas avatar
        Kostas @ τσώφλι πασατέμπου 05/02/2011 20:35:06

        Επειδή η οικονομία αγγίζει τα όρια της φιλοσοφίας, ας την περιορίσουμε σε εκείνα τα όρια και να μην επιτρέψουμε την καταστροφή της πραγματικότητας. Όσο αφορά τον "δανεισμό" όπως λες, όσο ο δανειστής δεν βρίσκεται σε χειρότερη κατάσταση από τον δανειζόμενο, τότε η πράξη του δανεισμού πρέπει να θεωρηθεί ως παροχή βοήθειας στα πλαίσια της ευρωπαϊκής σύγκλισης και χωρίς απαίτηση επιστροφής. Τουλάχιστον έως την εποχή που η επιστροφή δεν θα έχει επιπτώσεις στον δανειζόμενο.

        Όσο αφορά την επανάσταση, θα προτιμούσα να γίνει σε επίπεδο πολιτικής προκειμένου να προληφθούν τα χειρότερα. Δηλαδή θα προτιμούσες να γίνει και τρίτος παγκόσμιος προκειμένου να διαγραφούν τα χρέη;

        Δεν είναι πιο "αναίμακτο" να τα πάρουμε από ανθρώπους που έχουν εισόδημα ίσο με το ΑΕΠ μικρών χωρών;
        Νομίζεις ότι θα το καταλάβουν;

        • τσώφλι πασατέμπου avatar
          τσώφλι πασατέμπου @ Kostas 05/02/2011 21:29:20

          Δέν διαγράφονται, φίλε Κώστα ! Κι όσο "κουρεύονται" και επιμηκύνονται και αναπροσαρμόζονται, τόσο χάνει αξία ο πλούτος μιάς χώρας (απαξίωση), τόσο πιό δύσκολα και με πιό δυσβάστακτους όρους την δανείζουν οι υπόλοιποι, τόσο δυσκολότερα πουλιώνται τα ομόλογά της, τόσο πιό ακριβό και σπάνιο γίνεται το χρήμα για επενδύσεις, τόσο λιγότερη επιρροή πολιτική απολαμβάνει, τόσο πιό δύσκολα την εμπιστεύονται ξένοι επενδυτές.

          Μήν ακούς τις σειρήνες του εύκολου τσαμπουκά, που είναι έμφυτος στον Έλληνα - ιδίως όταν είναι στριμωγμένος απ'τα χρέη. Δανείζεται μ'ευκολία, σπαταλάει γεναιόδωρα κι όταν έρθουν οι δόσεις θυμάται το κατοχικό δάνειο και το βρακί που δάνεισε ο παπούς του. Πρέπει να δανειστούμε ξανά, το καταλαβαίνεις ; Ξανά και ξανά, και εις τον αιώνα τον άπαντα θα δανειζόμαστε - απο πού τρομάρα μας θα τα παίρνουμε ;

  13. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 06/02/2011 00:51:12

    Το 1922 οι παπούδες μου ΞΕΣΠΙΤΩΜΕΝΟΙ, άνεργοι και πάμπτωχοι έρχονται στην Ελλάδα.

    Το 1940 οι γονείς μου ΞΕΣΠΙΤΩΜΕΝΟΙ, άνεργοι και πάμπτωχοι προσπαθούν να επιβιώσουν απο τη λαίλαπα των Ναζί και τις αστοχίες των "συμμάχων" μέσα στη μεγάλη πείνα του χειμώνα του 40-41. Οι παούδες πεθαίνουν απο τις κακουχίες λίγο αργότερα.

    Το 2010 τα παιδιά τους ΞΕΣΠΙΤΩΜΕΝΑ, άνεργα και πάμπτωχα δεν ξέρουν τι τοςυ ξημερώνει.

    ΑΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΚΥΡΙΑ ΜΕΡΚΕΛ!

  14. Karampinas avatar
    Karampinas 07/02/2011 00:17:52

    ας μας εξηγήσει κάποιος γιατί πρέπει εις τον αιώνα τον άπαντα οι κουτόφραγκοι να μας επιδοτούν. Το έκαναν το 80 και μετά λόγο ΕΟΚ και γεωπολιτικών συνθηκών με πακέτα στήριξης, ολοκληρωμένα προγράμματα, επιδοτήσεις, και δεν ξέρω τι άλλο.