#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/08/2011 17:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ταφόπλακα από το ΠΑΣΟΚ στο σκάνδαλο της Ζήμενς



Κοινοβουλευτική ήττα «με τη βούλα» υπέστη εκ νέου το ΠΑΣΟΚ στο σκάνδαλο της SIEMENS, καθώς μόλις 149 βουλευτές πήγαν να ψηφίσουν! Δηλαδή δεν συγκεντρώθηκαν ούτε οι 150 βουλευτές που χρειάζονται για να περάσει η πρόταση !!!

Αυτή είναι φυσικά η μία ερμηνεία των όσων συνέβησαν σήμερα στην Βουλή. Η άλλη είναι ότι με μια σειρά ενεργειών αποκορύφωμα των οποίων ήταν η σημερινή "αποχή" των βουλευτών του, το ίδιο το ΠΑΣΟΚ βάζει ταφόπλακα στο μεγαλύτερο σκάνδαλο της μεταπολίτευσης (που το ίδιο άνοιξε στην αρχή για να κτυπήσει τη ΝΔ) κατόπιν απαιτήσεως των Γερμανών της κ. Μέρκελ όπως έχουμε γράψει επανειλημμένως.

Ακόμα και η παρουσία του ΓΑΠ, που κάθισε πολύ ώρα στην ολομέλεια και μίλαγε στα έδρανα με τους βουλευτές, δεν ήταν αρκετή για να στηριχθεί η κατηγορία εναντίον του Αλογοσκούφη και του Μαρκογιαννάκη για την SIEMENS.

Από την ψηφοφορία απουσίασαν η Βάσω Παπανδρέου (η οποία το πρωί ήταν στη Βουλή…), ο Θωμάς Ρομπόπουλος (είναι στο εξωτερικό), ο Δημήτρης Παπουτσής (έπαθε ρωγμώδες κάταγμα την Πέμπτη), ο Σάββας Εμινίδης (είχε ατύχημα προ ημερών, αλλά την Τρίτη μίλησε στην ολομέλεια για τα πανεπιστήμια…) και ο Άγγελος Τόγιας (βρίσκεται εκτός Ελλάδος).

Τελικά ψήφισαν 165 βουλευτές. Για τον Μαρκογιαννάκη ψήφισαν 128 ΝΑΙ, 9 ΟΧΙ, 12 άκυρα, 10 παρών και 9 λευκά. Για τον Αλογοσκούφη ψήφισαν 130 ΝΑΙ, 8 ΟΧΙ, 11 άκυρα, 9 παρών, 7 λευκά.

Η ΝΔ και ο ΛΑΟΣ είχαν αποχωρήσει, το ΚΚΕ ψήφισε λευκό και ο ΣΥΡΙΖΑ έγραψε στο ψηφοδέλτιο «όχι στο κουκούλωμα».

Υπενθυμίζεται ότι είναι η δεύτερη φορά που το ΠΑΣΟΚ χάνει την ψηφοφορία για την SIEMENS, καθώς είχε προηγηθεί η απόρριψη της πρότασής του να σταλούν οι κατηγορίες στο Δικαστικό Συμβούλιο που θα αξιολογούσε αν ευσταθούν.

Η ουσία πάντως είναι ότι κλείνει το μεγαλύτερο (και πλέον «πράσινο») σκάνδαλο της μεταπολίτευσης χωρίς να υπάρξει ούτε ένας πολιτικός στο εδώλιο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 25/08/2011 18:12:21

    ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΕΚΑΝΑ: Γιωργάκη σε είδα στην τηλεόραση να μιλάς για ισονομία διαφάνεια και άλλα τέτοια πράγματα. Όμως όχι μόνο δεν κάθησε κανείς στο εδώλιο για τα σκάνδαλα που έχει εξετάσει η βουλή αλλά πληρώσαμε και τόσα χρήματα στους βουλευτές μας για την συμμετοχή τους στις εξεταστικές επιτροπές. Μήπως τελικά αυτός είναι ο πραγματικός λόγος που κινείς αυτά τα θέματα; Να σου θυμίσω επίσης πως ακόμα δεν μπορείς να μας πεις που πήγε το εκατομμύριο για το οποίο μας μίλησε ο Τσουκάτος. Έτσι θα παλέψεις την διαφθορά Γιωργάκη; Αυτή είναι η διαφάνεια για την οποία μας μιλάς;
    Κοίτα όμως να δεις εγώ τι κατάφερα:
    1) Πήγα στην Δικαιοσύνη μια υπόθεση απιστίας σε βάρος του δημοσίου χρήματος
    2) Πήγα στην Δικαιοσύνη μια υπόθεση πλασματικών υπερωριών δημοσίων υπαλλήλων
    3) Πήγα στην Δικαιοσύνη μια υπόθεση ενός στημένου διαγωνισμού αγοράς δημοτικών λεωφορείων
    4) Πήγα στην δικαιοσύνη μια υπόθεση χαμένων εγγράφων ενός Δημαρχείου
    5) Πήγα στην Δικαιοσύνη την αντιδεοντολογική συμπεριφορά δύο δημάρχων της ίδιας πόλης αφού δεν προστάτεψαν το χρήμα της
    Δεν τα πήγα και άσχημα Γιωργάκη. Την ίδια στιγμή και ενώ στις παραπάνω υποθέσεις είναι μπλεγμένα τέσσερα στελέχη του κόμματος σου, μεταξύ των οποίων ένας πρώην υπουργός και ένας διευθυντής ενός υπουργικού γραφείου, εσύ δεν έχεις κάνει τίποτε. Γιατί Γιωργάκη; Και το γραφείο επικοινωνίας σου έχω ενημερώσει και το Υπουργείο Εσωτερικών. Αυτή είναι η ισονομία για την οποία μας μιλάς;

    • Ariadne avatar
      Ariadne @ Χρήστος Δημάρης 25/08/2011 19:56:53

      Του τα έχεις ξαναπεί. Και τί βγήκε; Ούτε που καταδέχτηκε κανείς να σου απαντήσει. Δέν βαριέσαι !Στου κουφού την πόρτα..........

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ Ariadne 25/08/2011 20:31:00

        ΟΧΙ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ: Την προηγούμενη φορά που του τα είχα πει, τα σκάνδαλα που είχα οδηγήσει στην δικαιοσύνη ήταν λιγότερα από αυτά που του λέω τώρα. Μάλιστα την επόμενη φορά που θα του τα ξαναπώ θα προστεθεί ένα ακόμα σκάνδαλο. Θα οδηγήσω στην δικαιοσύνη και το σκάνδαλο της κατασκευής ενός δημοτικού site. Μιλάμε για κανονικό καθεστώς διαφθοράς. Να ξέρεις ότι το γραφείο του μαθαίνει τι λέω και τι γράφω. Και με e-mail έχουμε επικοινωνία και οι γραμματείς του με έχουν πάρει τηλέφωνο. Απλώς περιμένει να του πάω δικαστικές αποφάσεις. Δεν έχει καταλάβει ότι η δημιουργία μιας δίκαιης κοινωνίας είναι έργο των πολιτικών μας και όχι της Δικαιοσύνης. Όπως και να έχει έχω κάθε δικαίωμα να καμαρώνω γι αυτά που κατάφερα. Όλοι μιλούν για την διαφθορά μα κανείς δεν κάνει τίποτε.

  2. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 25/08/2011 18:46:25

    Άλλο ένα "ομόλογο" μόλις ξεπληρώθηκε.
    Από εχθές τελικά ενεργοποιήθηκαν, κάποια πολιτικά CDS.
    Εκλογές έρχονται, μην έχουμε και βαρίδια.

  3. nestor avatar
    nestor 25/08/2011 19:12:25

    Λαμπρά.
    Ας πιάσουμε τωρα μερικους φουκαραδες που χρωστανε 5-10 χιλιαρικα και δεν εχουν μαντηλι να κλαψουν.
    Και να τους διαπομπευσουμε κιολας, να τους κουρεψουμε να τους κρεμασουμε και μια ταμπελα "ΟΦΕΙΛΕΤΗΣ".
    Πολλα θελω να γραψω αλλα αν τα γραψω δεν θα τα διαβασετε... ξεχειλιζει η οργη και σιχαμαρα που νιωθω και ταυτιζομαι απολυτα με αυτο...
    http://www.antinews.gr/2011/06/16/106978/

  4. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 25/08/2011 19:56:39

    Ζήμενς και Βατοπέδι. Δύο σκάνδαλα μαϊμού που έριξαν την Ν.Δ. του Ευπατρίδη
    Κώστα Καραμανλή. Μπουρκάς Αλεξανδρούπολη , Βέτο στα Σκόπια , Όχι στο σχέδιο Ανάν , παραγγελία τεθωρακισμένων και οπλικών συστημάτων από την Ρωσία ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ. Έτσι απλά μέσω των καναλιών και των φυλλάδων της Διαπλοκής και στη θέση του η σταθερή διαχρονική αξία των ΙΜΙΩΝ , Παπατζής - Πάγκαλος και ΣΙΑ.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ ΣΠΥΡΟΣ 25/08/2011 20:37:09

      ++++++++++++++!!!!

  5. lala avatar
    lala 25/08/2011 22:00:13

    Και τωρα ολοι ειναι ευχαριστημενοι ΜΠΛΕ - ΠΡΑΣΙΝΟΙ - ΠΟΛΥΧΡΩΜΟΙ ασπηλοι αμολυντοι καθαγιασμενοι ετοιμοι για νεα γλεντια Ο Θεος να τους εχει καλα και να τους δινει παντα αφεση αμαρτιων

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/08/2011 22:22:35

    Η Ζήμενς καταδικάστηκε μέχρι και την Νιγηρία.

    Πουλημένη χώρα. Πουλημένη από τα πουλημένα τομάρια που παριστάνουν τους πολιτικούς μας

  7. Vassilis avatar
    Vassilis 25/08/2011 22:26:26

    Το μόνο σοβαρό κόμμα που φέρθηκε πολιτικά για την υπόθεση SIEMENS είναι τελικά μέσα στη βο(υ)λή ο ΣΥΡΙΖΑ: "ΟΧΙ ΣΤΟ ΚΟΥΚΟΥΛΩΜΑ"!!!

    • Χρήστος Δημάρης avatar
      Χρήστος Δημάρης @ Vassilis 25/08/2011 22:50:56

      ΔΥΟ ΜΕΤΡΑ KAI ΔΥΟ ΣΤΑΘΜΑ; Κύριε Τσίπρα στο πρώτο σχόλιο μου μιλώ στον Γιωργάκη για κάποιες παρανομίες κάποιων στελεχών του κόμματος του και κάποιος μου απάντησε: Στου κουφού την πόρτα.... Για να μιλήσω και σε σας για να δω αν θα μου απαντήσει κάποιος από τους κοινωνικά ευαίσθητους συνεργάτες σας. Γράψατε στα ψηφοδέλτια: ΟΧΙ ΣΤΟ ΚΟΥΚΟΥΛΩΜΑ. Καλά κάνατε. Αυτό όμως ισχύει για όλους τους συντρόφους μας. Δεν φαντάζομαι να το κάνουμε μόνο στην βουλή και για τα μάτια του κόσμου. Γι αυτό μην ακούτε μόνο εμένα. Διαβάστε εδώ http://www.zonews.gr/Index.php?showbody=1&articleid=7208 τον αρχηγό μιας δημοτικής παράταξης ο οποίος στην αρχή της ανακοίνωσης του κατηγορεί επίσημα τον Δήμαρχο, τον οποίο στήριξε ο ΣΥΡΙΖΑ, για παράνομη συγκάλυψη των παρανομιών που έκανε η προηγούμενη διεφθαρμένη δημοτική αρχή. Τι γίνεται εδώ κύριε Τσίπρα; Στον ΣΥΡΙΖΑ υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά; Κάποια στιγμή θα σας ενημερώσω και με e-mail που θα σας στείλω.

  8. Orestios avatar
    Orestios 25/08/2011 22:31:24

    Προτεκτοράτο της Ζίμενς η Ελλάδα.
    Με κυβερνήτη άνθρωπο που εξυπηρετεί μόνο τα συμφέροντα της εταιρίας

  9. anonymous avatar
    anonymous 25/08/2011 23:02:59

    Σας υπενθυμίζω ότι στο παραδικαστικό οι ποινές σε δεύτερο βαθμό μειώθηκαν στο μισό. Αν το κλίμα δεν ήταν βαρύ θα τους είχαν αθωώσει. Γιατί σας εκπλήσσει λοιπόν το θέμα της Siemens;

  10. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 26/08/2011 00:08:52

    Ειναι καιρός να γυρίσει ο Χριστοφοράκος και ο άλλος από το Μοντεβιδέο πίσω στη μαμά πατρίδα,αντε και τα εισιτήρια θα τα κάνει ο Τσουκάτος......

  11. jkr avatar
    jkr 26/08/2011 01:01:41

    Άλλο ένα λαμπρό πεδίο συναίνεσης των δύο μεγάλων κομμάτων (ο Χριστοφοράκος διέφυγε επί ΝΔ μην ξεχνάμε) και των μικρότερων φυσικά (Ντόρα, ΛΑΟΣ, ΚΚΕ, Σύριζα)...το ξόανο της Ζήμενς των εκατοντάδων εκατομμυρίων ευρώ γιατί ζει και βασιλεύει;;
    Καμιά εξεταστική για το ξεπούλημα του ΟΤΕ, καμία επερώτηση για την ελβετική εταιρεία του Αντρίκου, το Ταχυδρομικό και τα CDS τα ξεχάσαμε, τα Τ3-Τ10 επίσης.
    Πολλά ξόανα μαζεύτηκαν...

  12. sawas avatar
    sawas 26/08/2011 01:33:57

    Ακόμη ένα φτύσιμο από τους απάτριδες!!!!

    Ένα απλό 2% φτάνει να μπουκώσει στόματα και συνειδήσεις......να χαίρονται το άσυλο στο οποίο ζούνε.........

  13. Σωκράτης avatar
    Σωκράτης 26/08/2011 18:54:02

    Ταφόπλακα απο ΠΑΣΟΚ-ΝΔ στο σκάνδαλο SIEMENS είναι το σωστό κύριοι.