#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/01/2014 21:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τατσόπουλος: Υπάρχουν άνθρωποι στο ΣΥΡΙΖΑ που βλέπουν με συμπάθεια την 17Ν!



Δηλώσεις βόμβα για ακόμα μια φορά απ’ τον Πέτρο Τατσόπουλο που θα συζητηθούν. Έγιναν στην εκπομπή του Νίκου Ευαγγελάτου στον ΣΚΑΙ την Τετάρτη το απόγευμα την ώρα που μαίνεται η σφοδρή αντιπαράθεση της κυβέρνησης με το ΣΥΡΙΖΑ για την τρομοκρατία με αφορμή την απόδραση του Χριστόδουλου Ξηρού.

Παραθέτουμε ολόκληρη την επίμαχη δήλωση του βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ Πέτρου Τατσόπουλου: «Υπάρχουν άνθρωποι μέσα στο ΣΥΡΙΖΑ που μπορεί να βλέπουν με συμπάθεια τις ιδέες αυτών των ανθρώπων. Φαντάζομαι ότι υπάρχουν, απ’ τις ίδιες τους τις δηλώσεις, που τον θεωρούσαν πολιτικό κρατούμενο (σ.σ. εννοεί φυλακισμένα μέλη της 17Ν). Σε καμία περίπτωση δεν είναι κυρίαρχη αντίληψη αυτή μέσα στο ΣΥΡΙΖΑ, είναι περιθωριακή αντίληψη. Υπάρχουν και άνθρωποι μέσα στη ΝΔ που πιστεύουν ότι πρέπει να πάμε να απελευθερώσουμε την πόλη. Δε σημαίνει ότι είναι η κυρίαρχη αντίληψη αυτοί».

Ουσιαστικά ένας βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ επιβεβαιώνει τις αιτιάσεις της Νέας Δημοκρατίας που είχε ζητήσει νωρίτερα να καταδικαστεί απερίφραστα η τρομοκρατία.

Από τη Νέα Δημοκρατία, σχετικά με την ομολογία Τατσόπουλου ότι στον ΣΥΡΙΖΑ υπάρχουν στελέχη που βλέπουν με συμπάθεια τις ιδέες της 17Ν, εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:

Ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ κ. Τατσόπουλος σε συνέντευξη του (ΣΚΑΪ TV) επιβεβαίωσε περίτρανα τη Νέα Δημοκρατία λέγοντας απόψε επί λέξει: «υπάρχουν άνθρωποι μέσα στον ΣΥΡΙΖΑ, οι οποίοι μπορεί να βλέπουν με συμπάθεια τις ιδέες αυτών των ανθρώπων (17Ν)».

Μετά τη δημόσια παραδοχή του βουλευτή του, ο κ. Τσίπρας αν δεν διαγράψει απόψε κιόλας τους κατά ομολογία Τατσόπουλου «συμπαθούντες» των τρομοκρατικών ιδεών της 17Ν, σημαίνει ότι ταυτίζεται με τις απόψεις τους.

Μένει να δούμε πλέον πώς θα αντιμετωπιστεί ο Τατσόπουλος από το κόμμα του καθώς μέσα σε λίγες εβδομάδες έρχεται και πάλι απέναντι στον ΣΥΡΙΖΑ.

Διευκρινιστική δήλωση Τατσόπουλου για την ανακοίνωση της ΝΔ: «Κατανοώ την πρεμούρα της Νέας Δημοκρατίας να συνδέσει τον ΣΥΡΙΖΑ με την τρομοκρατία -όπως και με τους παγετώνες, εικάζω ή με την τρύπα του όζοντος- κόβοντας και ράβοντας, εν προκειμένω, μια δήλωσή μου για περιθωριακές ασήμαντες απόψεις μέσα στον ΣΥΡΙΖΑ, όπως και για ανάλογα περιθωριακές ασήμαντες απόψεις μέσα στη Νέα Δημοκρατία (αλλά τις δεύτερες, στο μοντάζ της Συγγρού, τις έφαγε το σκοτάδι). Ας μην κουράζονται. Συνηθισμένα τα βουνά από τις... λάσπες.»

Την δήυλωση την έκανε όμως...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 08/01/2014 21:29:22

    Δέν προκαλεῖ ἔκπληξη αὐτή ἡ δήλωση τοῦ Τατσόπουλου. Τήν ὀνομάζει μάλιστα περιθωριακή αὐτή τήν ἀντίληψη,ὅπως τό ἴδιο περιθωριακές θεωροῦνται καί πολλές ἀπό τίς δικές του δηλώσεις..
    Πέρα ἀπ' αὐτά ὅμως,ἐκλεγμένοι βουλευτές ἑνός ἄλλου κόμματος ψηφισμένου ἀπό ἕλληνες πολίτες,πού βρίσκεται νόμιμα στή Βουλή,θεωροῦνται μέλη ἐγκληματικῆς ὀργάνωσης καί φυλακίστηκαν. Τῶρα πού βουλευτές τῆς ἀξιωματικῆς ἀντιπολίτευσης,κατά δήλωση ἑνός ἐξ'αὐτῶν,βλέπουν μέ συμπάθεια μιά τρομοκρατική ὀργάνωση-λές καί δέν τό ξέραμε- θά κατηγορηθοῦν καί θά φυλακιστοῦν ὡς μέλη κόμματος συμπαθοῦντος τρομοκρατική-ἐγκληματική ὀργάνωση;

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Κυθήριος 08/01/2014 22:43:49

      Αγαπητέ Κυθήριε,
      η Κοινωνία μας πρέπει να περάσει πάνω από τα πτώματα αυτά.
      Να υπερβεί τη μικρότητά τους.
      ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να τους επιτρέψουμε να μας χώσουν πάλι στο τσουβάλι της διχόνοιας και του μίσους.

  2. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 08/01/2014 21:33:30

    Να τους συλλάβει άμεσα ο Δένδιας.

  3. Ακρίτας_Δάσκαλος avatar
    Ακρίτας_Δάσκαλος 08/01/2014 21:59:47

    Θα αρχίσω να συμπαθώ τον Τατσόπουλο!
    Μου φέρνει προς νέο Πάγκαλο (όχι ως προς τα κιλά ή τις... σεξουαλικές επιδόσεις) αλλά τις αλήθειες που εκστομίζει!

    • παραμεθοριος avatar
      παραμεθοριος @ Ακρίτας_Δάσκαλος 08/01/2014 23:29:57

      Δασκαλος και τρεφεσαι με αληθειες Τατσοπουλου;

    • Όρτσα πανιά avatar
      Όρτσα πανιά @ Ακρίτας_Δάσκαλος 08/01/2014 23:48:35

      Θαυμαστής Τατσόπουλου. Νέα μόδα-ασθένεια.

  4. Όρτσα πανί avatar
    Όρτσα πανί 08/01/2014 22:02:51

    Ποιός το είπε; Ο Τσατσόπουλος; Καλά τώρα...

  5. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 08/01/2014 22:40:24

    Η δυστυχία της Ελλάδος οφείλεται, μεταξύ των άλλων, στη νοοτροπία του τουρλούμ τουρλούμ. Π.χ. επειδή σπουδάσαμε Ιστορία κι απολαμβάνουμε σαν αστυνομικό σασπένς την πλοκή στο ζεστό μας δωμάτιο, χορτάτοι και ποτισμένοι, φαντασιωνόμαστε πως είμαστε καβάλα στον Βουκεφάλα.
    Τατσόπουλοι μας περισφίγγουν σαν μέγγενη. Αυτάρεσκοι, ακάπνιστοι, καβαλημένοι στη ματαιοδοξία τους περιφέρουν την Κοινωνία στη φρίκη της Αρένας.

    Το υπαρξιακό κενό που τους πλημμυρίζει σαν τελειώνουν την σασπένς ανάγνωση, σαν εξαερίζεται το ηρωικό όραμα της μάχης τους θολώνει.
    Βγαίνει ο Τατσόπουλος και τι μας λέει! Καλά για ηλίθιους μας περνάνε! Προφανώς ναι, αφού τους εκλέγουμε!
    Μας λέει αυτά που μας λέει. Γιατί μας τα λέει; Γιατί μας λέει το πασίγνωστο; Τι ευθύνη έχει ο ΣΥΡΙΖΑ ή η ΝΔ, αν μέλη τους, οπαδοί τους, νοσταλγούν ή συμπαθούν την 17 Νοέμβρη ή την Χούντα; Και βέβαια υπάρχουν τέτοιοι. Όσα τα μέλη κι οι οπαδοί των κομμάτων τόσα και τα γούστα κι οι ιδέες.
    Η καθεστωτική και Κοινοβουλευτική Αριστερά θεωρεί την τρομοκρατία προβοκάτσια.
    Το να ασχολούνται τα πολιτικά μας κόμματα, κυρίως τα κυβερνητικά κι η αξιωματική αντιπολίτευση με αλληλοκατηγορίες επί του αυτονόητου είναι δείγμα ανικανότητας άσκησης Πολιτικής και εξαπάτηση της κοινής γνώμης.

  6. Μανώλης Πετράκης avatar
    Μανώλης Πετράκης 08/01/2014 22:41:13

    Εδώ υπάρχουν κόμματα (ΚΚΕ) που ανοικτά και επίσημα τιμούν έναν καταδικασμένο κατάσκοπο (Μπελογιάννης) - και μάλιστα μετά από δίκαιη δίκη επί δημοκρατικής κυβερνήσεως Πλαστήρα. Η προδοσία / κατασκοπεία για λογαριασμό ξένης δύναμης (που παραδέχτηκε ο Μπελογιάννης στην δίκη του) είναι πιο ατιμωτικό έγκλημα από την πολιτική δολοφονία / τρομοκρατία. Όπως έχω ξαναγράψει αν πιστεύουν ότι αδίκως καταδικάστηκε να ζητήσουν αναψηλάφηση της δίκης. Για να μην μιλήσουμε για τα εγκλήματα του συμμοριτοπόλεμου, το ελληνικό Άουσβιτς (Φενεός), τα κονσερβοκούτια, την ΟΥΛΕΝ και τις πηγάδες, τα βάραθρα και τους τόπους μαρτυρίου σε όλη την Ελλάδα για τα οποία δεν έχουν απολογηθεί επαρκώς.

  7. alex avatar
    alex 08/01/2014 22:42:09

    ο κ/τατσοπουλος εχει γοητευτει απο την εξουσια και την δοξα και επιζητα περισσοτερη και ξερει οτι αυτο δεν γινεται οσο συνεχιζεται το φλερτ του συριζα με τις πραξεις βιας αριστερης προελευσης, ακομα και αν εχουν μεσα τους τρομοκρατια..
    για αυτο δρα σαν λαγος στο κομμα του προκαλωντας τους να παρουν θεση σε θεματα που τους κοστιζουν την εξουσια, ακομα και αν αυτη η θεση θα ειναι ψευτικη για καθαρα επικοινωνιακους λογους..αλλα εχει πεσει σε τοιχο..για αρκετους μεσα στον συριζα, ο ερωτας με το ανταρτικο πολεων ειναι τοσο μεγαλος που δεν δεχονται καν να παραστησουν τους ερωτευμενους με την δημοκρατια..

  8. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 08/01/2014 22:59:22

    Συμφωνῶ ἀπολύτως ἀγαπητέ Μανιάτη!

  9. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 08/01/2014 23:07:20

    Επειδή κατάγομαι από οικογένεια με θύματα (πληθυντικός) με τον Εθνικό στρατό στο εμφύλιο, θεωρώ νοσηρή και επικίνδυνη την λογική σου.
    Σκήψε πάνω στις πληγές του Έθνους μας να δεις τον πόνο του.

  10. victoria (true) avatar
    victoria (true) 08/01/2014 23:30:49

    Ναι, δεν το ξέραμε..! Το λένε όμως κιόλας!

  11. Πτήση avatar
    Πτήση 08/01/2014 23:41:31

    Πάλι με αυτόν θα ασχοληθούμε; Αδικούμε τον εαυτό μας νομίζω.

  12. Giorgis avatar
    Giorgis 09/01/2014 00:31:47

    Από τρελό και από μικρό ...

  13. panas avatar
    panas 09/01/2014 01:04:29

    Σχόλιο που αναζητά το χαμένο μέτρο. Στη χώρα των υπερβολών, των γενικεύσεων και της διάχυτης παντού υποκρισίας και ανικανότητας...

  14. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 09/01/2014 04:50:43

    Εξανισταμαι οταν μου προσβαλουν την νοημοσυνη, η οταν με λογοκρινουν. Ο κοσμος ομως κρινει και ολα και ολους.

  15. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 09/01/2014 09:58:54

    Στη βόρειο Ιρλανδία, οι τέως ''τρομοκράτες'' Τζέρι Άνταμς και Μάρτιν Μακ Γκίνες μοιράζονται πλέον την εξουσία με τους Προτεστάντες και είναι και ένα από τα μεγαλύτερα κόμματα στη Δημοκρατία της Ιρλανδίας.
    Είναι φυσικό, κάποιοι με αριστερές καταβολές να δείχνουν ανοχή ή συμπάθεια για οργανώσεις τύπου 17 Νοέμβρη, όπως και αυτοί με δεξιές καταβολές δείχνουν ανοχή ή συμπάθεια για ακροδεξιούς έως χουντικούς...Μην ξεχνάτε ότι στην αρχή η 17 Νοέμβρη είχε τη συμπάθεια ή τουλάχιστον την ανοχή μεγάλου μέρους του ελληνικού λαού, δηλαδή όταν είχε εκτελέσει το βασανιστή της χούντας Ευάγγελο Μάλλιος, δεν πιστεύω να υπήρχαν πολλοί που στεναχωρέθηκαν...

  16. Aris avatar
    Aris 09/01/2014 10:28:46

    Γιατί οι Τατσόπουλοι της ΝΔ δεν δηλώνουν οτι υπάρχουν άνθρωποι στη ΝΔ που βλέπουν με συμπάθεια την Χ.Α.?
    Και επειδή λέει αυτά ο Τατσόπουλος και το άλλο για τη μισή Αθήνα, εμείς δεν πρέπει να ψηφίσουμε Σύριζα, μήπως μας "πάρουν" τις γυναίκες και τα σπίτια μας οι τρομοκράτες-κομμουνιστές?

  17. Avariel avatar
    Avariel 09/01/2014 13:34:01

    Μπορεί να μην είναι κυρίαρχη τάση το ένα κ. Τατσόπουλε, μπορεί να μην είναι κυρίαρχη τάση το άλλο, μπορεί να μην είναι κυρίαρχη τάση το τρίτο... Έλεος! Η ύπαρξη τόσων πολλών τάσεων μαζεμένων σε ένα κόμμα που φιλοδοξεί να κυβερνήση είναι το λιγότερο, προβληματική. Μόνο σύγχυση και μπάχαλο μπορεί να προκαλέσει. Αυτή την στιγμή η πατρίδα μας έχει γλιτώσει την καταστροφή. Πόσο μαζώχες είμαστε άραγε για να κάνουμε τον Τατσόπουλο, τον Αλέξη και τους συνισταμένους συντρόφους τους κυβέρνηση. Ο Θεός να μας φωτίσει....

  18. Elen avatar
    Elen 09/01/2014 14:01:34

    Όταν η 17Ν σκότωσε το Μάλιο, η μισή Ελλάδα (και βάλε) είπε το αμίμητο "Ν' αγιάσει το χέρι τους". Αυτό έκανε τη μισή Ελλάδα ... τρομοκράτες; Όταν δολοφονήθηκε ο Τεμπονέρας από τον Πρόεδρο της ΟΝΝΕΔ Αχαϊας, έγιναν ξαφνικά όλοι μέσα στη ΝΔ φονιάδες;

    Με ενοχλούν οι γενικεύσεις γιατί προάγουν τον άκρατο λαϊκισμό και κατ' επέκταση τον φασισμό. Όσο για τον Τατσό, υπάρχει μια ωραία αμερικάνικη φράση που χαρακτηρίζει θαυμάσια τα άτομα της συνομωταξίας του: Attention Whore.

    • factorx avatar
      factorx @ Elen 09/01/2014 19:29:36

      Πως γνωρίζεις ότι το είπε η ¨μιση Ελλάδα". Έλεος πια με τις αρλούμπες. Καταρχήν, ζούσες τότε;

  19. Marsal avatar