#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/04/2008 23:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τατούλης δεν θέλουμε «Χατμάνους» και «Καίσαρες»

Όποια γνώμη κι αν έχει κανείς για τον Πέτρο Τατούλη, το γεγονός είναι ένα : Είναι ο βουλευτής της ΝΔ που έχει κάνει μέχρι σήμερα την σκληρότερη πολιτική τοποθέτηση για τον κόμμα αυτό και την ηγεσία του, εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Μιλώντας προχθές Σάββατο στην Κεντρική Επιτροπή της ΝΔ είπε πράγματα με τα οποία δύσκολα μπορεί να διαφωνήσει όποιος πολίτης της χώρας αυτής δεν εθελοτυφλεί. Και τα είπε μάλιστα ενώπιον του ίδιου του Πρωθυπουργού, γεγονός που έχει κι αυτό μια σημασία. Αποτελεί επίσης «είδηση» το γεγονός ότι μέχρι στιγμής το Μαξίμου έχει καταφέρει ουσιαστικά να θάψει το θέμα.


Στην ομιλία του ο κ. Τατούλης προέβλεψε ότι το πολιτικό σύστημα μπαίνει σε εποχή μεγάλων αναταράξεων και έρχονται σημαντικές ανατροπές με «άλλες πολιτικές και καινούριους παίκτες».Προανήγγειλε νέα πολιτικά σχήματα, ύστερα από μια περίοδο αστάθειας και «μέχρι να μοιραστεί ξανά η πολιτική τράπουλα». Μίλησε για πολιτικά κόμματα και συνεργασίες μεταξύ προσώπων που τώρα ανήκουν σε διαφορετικούς χώρους (είναι γνωστό το φλερτ του με το ρεύμα Βενιζέλου). Αναφερόμενος στην διαπλοκή και της σημερινής κυβέρνησης είπε: «νομίσαμε ότι η ιστορία της διαφθοράς έχει να κάνει με πέντε νταβατζήδες για να αντιληφθούμε επί των ημερών μας και από δικά μας στελέχη ότι όλο το σύστημα όπως έχει δομηθεί είναι φυτώριο διαφθοράς…».


Καταφέρθηκε κατά υπουργών με χαρακτηρισμούς όπως «Χατμάνος» και «Καίσαρας», καθώς και σε κυβερνητικά στελέχη που δεν ανήκουν ιδεολογικά στην Νέα Δημοκρατία. Ενώ σε μια αποστροφή του που θεωρήθηκε κατευθείαν βολή στον κ. Ρουσόπουλο είπε: «μιλώ για τα στοιχεία εκείνα που όψιμα παρεισέφρησαν στον κομματικό μηχανισμό χωρίς να ανήκουν ιδεολογικά σε αυτόν, χωρίς να έχουν τεθεί ποτέ στην κρίση του ελληνικού λαού χωρίς να νοιάζονται για το μέλλον της κεντροδεξιάς, μοναδικό τους ενδιαφέρον είναι η διαιώνιση του δικούς τους θώκου και της παρέας τους».


Μεταξύ άλλων, ο κ. Τατούλης αναφέρθηκε και στις πολεοδομικές αυθαιρεσίες του Γιώργου Σουφλιά και του Μίνωα Κυριακού και τόνισε ότι την ώρα που απλοί πολίτες σύρονται στα δικαστήρια για την παραμικρή πολεοδομική παράβαση, πολιτικοί και επιχειρηματίες μένουν στο απυρόβλητο για ασύγκριτα μεγαλύτερες παρανομίες. Αναφέρθηκε επίσης στις φορολογικές εκκρεμότητες του τηλεοπτικού σταθμού Alter που ρυθμίσθηκαν με νόμο και είπε: «Πώς να νιώσει ο πολίτης την ίδια στιγμή που υπάρχει τηλεοπτική επιχείρηση που τεκμηριωμένα κατηγορείται για έκδοση πλαστών τιμολογίων και η υπόθεση κουκουλώνεται».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. thanos avatar
    thanos 14/04/2008 00:12:17

    Xreiazetai sxolio? Na sxoliasei kaneis TI???? Thn alhtheia?

  2. Τσιπιρίπο avatar
    Τσιπιρίπο 14/04/2008 00:43:14

    Αυτά είναι εκθέσεις ιδεών, που επιζητούν κάτι παραπάνω από 16.

    Καταψήφισε μήπως καμιά πρόταση ποτέ;
    Κι ενώ οι συγκυρίες ειναι μζί του λόγω της απήχησης της υπόθεσης ζαχόοουλος στον κόσμο.

    Ή δικαιολογείται στους πελάτες του στην Αρκαδία γιατί η υφυπουργοποίηση του Λυκουρέντζου, του στερεί θέσεις βολέματος, γιατί τις παίρνει ο άλλος;

    Μήπως είναι κλασσικό παράδειγμα τζάμπα μάγκα;

    Ακόμα κι ο πρωτάρης κυριάκος κουνήθηκε κάποια στιγμή καλύτερα, τότε με τα δάση...

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/04/2008 07:06:47

    αν νομίζει ότι δεν έχει Καίσαρες το ρεύμα Βενιζέλου...(ή Βρουτους..)

  4. YiannisM avatar
    YiannisM 14/04/2008 07:49:10

    Με εξέπληξε ευχάριστα. Δεν περίμενα να έχει τέτοια αρχ@@@α. Ελπίζω να τοποθετηθεί αντίστοιχα και στην Βουλή το επόμενο διάστημα..

  5. ακάκιος avatar
    ακάκιος 14/04/2008 08:44:49

    -- Το εξωτερικό μας χρέος φέτος έφτασε τα 300 Δισ.
    ευρώ! Χρεωκοπήσαμε.
    δες εδώ):
    http://www.naftemporiki.gr/news/static/08/04/12/1500048.htm
    Στο σεμινάριο του ECONOMIST, διεθνούς κύρους οικονομολόγοι έκρουσαν τον κόδωνα κινδύνου. Εξέφρασαν την ανησυχία τους πως η κυβέρνηση της ΝΔ δεν προειδοποιεί τον Ελληνικό λαό για τους κινδύνους που εγκυμονούν στο εγγύς μέλλον.
    Και εμείς εδώ μιλάμε πως ένας πολιτικός ετόλμησε να αρθρώσει πολιτικό λόγο μπροστά στον βοεβόδα...

  6. Προφήτης avatar
    Προφήτης 14/04/2008 09:27:02

    Οι πολιτικοί διαπιστώνουν σήμερα αυτά που συζητάει η κοινωνία 10 χρόνια.
    Μεγάλη πρόοδος

    ****
    Αναμφισβήτητα θετικό γεγονός.
    Μπράβο.

    Αλλά…

    Και ο Χαρακόπουλος τα είχε πει.
    Και ο άλλος από την Πιερία, που διαγράφηκε.
    Και ο Μανώλης πετάει συχνά διάφορα.
    Και ο Λούλης είχε μιλήσει για «ληγμένο προϊόν».

    Και ο Καραμανλής έγραψε Ιστορία με δυο μεγάλες κουβέντες :
    τους «νταβατζήδες» και το «σεμνά και ταπεινά».

    Και τι έγινε ;

    Το καλύτερο με τον Τατούλη είναι ότι ο προερχόμενος από το ΕΚΚΕ εγκαλεί τον προερχόμενο από το ΚΚΕεσωτ. για την ψυχή της Παράταξης.

    Κάποιοι μάγκες έμαθαν μια δουλειά στη ζωή τους και καλοπερνούν απ΄ αυτήν : το σκηνικό συνέλευσης σε πανεπιστημιακό αμφιθέατρο που ευδοκίμησε μετά τη Μεταπολίτευση.

  7. syntaktis avatar
    syntaktis 14/04/2008 10:04:14

    Διαπίστωσε ο Τατούλης διάσταση της κύβέρνησης με την κοινωνία για το ασφαλιστικό και τι έκανε; ΤΟ ΨΗΦΙΣΕ!
    Και θα ψηφίσει και ό,τι άλλο φέρει στη βουλή ο καρακωστάκης. Μην έχετε αυταπάτες. Εχει πίσω του το Συγκρότημα (ΔΟΛ) δεν σας κάνει εντύπωση αυτό;

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/04/2008 11:30:08

    Νάτα πάλι τα οικονομικά...

    Τόσο οι φούσκες των sub prime όσο και οι κάθε λογής φούσκες, συμπεριλαμβανομένης της φούσκας ευφορίας από τον υπεδανεισμό, σε κρατικό και προσωπικό επίπεδο, οδηγούν σε ένα μόνο πράγμα: "προσαρμογή των τιμών". Δηλαδή πέφτουν οι αξίες. Αυτοί που έχουν ανάγκη, πουλάν φτηνα, με ζημια. Αυτοί που έχουν ρευστό, αγοράζουν φτηνά, για να απολαμβάνουν αυτοί και να πουλήσουν αργότερα ακριβά στους προηγούμενους ή τους επόμενους. Σε πιο πλούσιες χώρες, σφίγγουν λίγο το ζωνάρι μέχρι να περάσει η «προσαρμογή». Αρέσει, δεν αρέσει έτσι είναι.

    Και να μια επενδυτική συμβουλή για τις μέρες μας: Cash is king.

    Για όποιον θίγεται ή προσβάλλεται από τα παραπάνω, μαζί σου φίλε, ο θαυμαστός καινούργιος κόσμος. Στην ελλάδα ξεκίνησε με την «ελεύθερη» τηλεόραση και τις ξανθιές στα κανάλια. Η νόμιζες ότι οι ελέυθερες εφημερίδες και η ελέυθερη τηλεόραση έγιναν για μας τους δυό; Για σκέψου το...

  9. Αργόσχολος αριστερός avatar
    Αργόσχολος αριστερός 14/04/2008 12:32:24

    Από το 1981 και μετά κατά διαστήματα κάποιοι βουλευτές της κάθε κυβερνητικής παράταξης βγαίνουν κατά διαστήματα και καταγγέλουν την κυβερνητική πλειοψηφία είτε για ιδεολογική αποστασία είτε για μίζες ή για οικονομικές ατασθαλίες. Κανένας τους είτε του ΠΑΣΟΚ ή της ΝΔ δεν είχε την πολιτική τόλμη να παραιτηθεί αλλά παραμένουν στη θέση τους σαν σωστοί επαγγελματίες και το 'παίζουν' παράγοντες της κάθαρσης καρπώνοντας το μισθό τους

  10. Lucretia Vorgia avatar
    Lucretia Vorgia 14/04/2008 13:06:59

    Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά αν είναι τζάμπα μάγκας ο Τατούλης τότε τι είναι οι άλλοι; Τους λέει μες στα μούτρα ότι δεν έχουν κάνει τίποτε για τη διαφθορά και ότι μάλιστα την εκτρέφουν και ότι ο Καραμανλής δεν είναι Μέγας Μεταρρυθμιστής όπως η κυβερνητική προπαγάνδα τον παρουσιάζει. Μην ξεχνάτε ότι τον έχει διαγράψει ήδη μια φορά και επίσης τον απέπεμψε επειδή δεν τα βρήκε με τον κολλητό του το Ζαχόπουλο στο Υπουργείο Πολιτισμού. Επίσης τα βάζει με Κυριακού και Alter χωρίς να φοβάται ότι από εδώ και στο εξής θα τον κόψουν από κάθε δημοσιότητα.

    όσον αφορά το παρελθόν του στο ΕΚΚΕ, τότε ήταν μια εποχή που ο κάθε σκεπτόμενος Αριστερός ήταν, εκτός από κάτι φλωράκια πλουσιόπαιδα! Το "Ρουσοπουλάκι" εναντίον του οποίου καταφέρεται μπήκε στη Νέα Δημοκρατία όταν του ανατέθηκε επί πληρωμή η εκπροσώπηση του κόμματος και δεν είναι στην κεντροδεξιά από το 1981 και εξής που είναι ο Τατούλης!!!!

    Και έλεος πια με τα παπαγαλάκια!!!τολμάει και μιλάει ο Τράγκας που ξαφνικά έγινε ΝΔ, όταν τσέπωσε για τη φυλλάδα του 5 εκ ευρώ το χρόνο!!!!Και από πού κι ως πού, φερέφωνο των Αμερικάνων. αμάν πια με τις θεωρίες συνωμοσίας...

    Σκέτη παράνοια!!!

  11. ακάκιος avatar
    ακάκιος 14/04/2008 13:17:13

    Άν έχετε γερό στομάχι διαβάστε το στο σημερινό
    International Herald Tribune:
    "Housing collapse spreads overseas".
    (δές εδώ)
    http://www.iht.com/articles/2008/04/13/business/housing.php?page=1S.
    Το θέμα είναι πως ο διεθνής τύπος βουίζει,
    και εμείς εδώ ασχολούμαστε με τον εκάστοτε
    (*)πουλο. Άλλο πότε και τι λένε δημοσίως οι εκάστοτε "financial executives", τα μηνύματα για την φούσκα είχαν αρχίσει εδώ και δύο χρόνια.
    Εδώ όμως αποκρύφτηκαν συστηματικά από τον τύπο.
    Στη φάρμα της διαφθοράς, ο Ρωμηός μικρομπινές που έτρεξε να πάρει ακίνητο σε οποιαδήποτε τιμή μη μείνει έξω από το κόλπο, θα θερίσει σκ@τ@. Το ίδιο σκηνικό με τη φούσκα του χρηματιστηρίου!
    Πάντα εις βάρος των μικρομπινέδων.
    Σίγουρα τσάμπα μάγκας κι ο Τατούλης.
    Των οικιών ημών εμπιπραμένων, ημείς τον μικροπολιτικό χαβά μας.

  12. polytexnitis.blogspot.com avatar
    polytexnitis.blogspot.com 14/04/2008 13:51:46

    Αλήθειες είπε ο άνθρωπος, όλοι μας τα ίδια δε λέμε; Γιατί τώρα που τάπε αυτός ανοιχτά στην ΚΕ της ΝΔ δεν θα τα προσυπογράψουμε; Το να ψάχνει κανείς για ιδιοτελή κίνητρα, κρυφές ατζέντες, (τζάμπα ή όχι) μαγκιές απλά αποσπά την προσοχή από την ουσία των επισημάνσεων. Και δεν κομίζει γλάυκαν βέβαια αλλά τουλάχιστον αυτός τα λέει κατάμουτρα εκεί που πρέπει.

  13. Κακιάρης avatar
    Κακιάρης 14/04/2008 13:53:24

    Ακάκιε,
    το κύμα σκάει πρώτα έξω, χτυπά με δύναμη τα πρώτα μέτρα κι ύστερα αδυνατίζει, γυρνα πίσω.

    Σε μας έρχονται - θα έρθουν τα απόνερα.

    πάντως πολύ θα ήθελα ένα δμα στην παραλιακή 6ο όροφο οροφοδιαμέρισμα, με 50.000 ευρώ ή με 200 ευρώ νοίκι!

  14. ακάκιος avatar
    ακάκιος 14/04/2008 14:46:07

    Κακιάρη,
    όταν το κύμα είναι τσουνάμι δεν γυρίζει πίσω.
    έχουμε μπει μέσα για 300 δισ ευρώ......
    αυτό είναι το τσουνάμι.δεν ξελασπώνουμε με τίποτα.
    σίγουρα θα βρείς το οροφοδιαμέρισμα των ονείρων σου στην παραλιακή, αλλά δεν θα έχεις τα 50 χιλιάρικα.
    έτσι κι αλλοιώς θα είσαι μόνος σου. Απ'το μπαλκόνι σου θα βλέπεις μόνο ψάρια...

  15. Προφήτης avatar
    Προφήτης 14/04/2008 15:13:55

    Ακάκιε, αποκαλύπτεσαι. Πόσα λεφτά διαθέτεις.
    Το επεσήμανε ο Αρχαιοπτερυξ, θέλεις να απολαύσεις φθηνά όσα πλήρωσαν οι άλλοι ακριβά.
    ΟΚ.

    Συμβουλές δεν δίνω, αλλά μια πρόταση θα ήταν τα μετρητά να αγοράσουν κάνα χωραφάκι, ποτιστικό, γιατί η "φούσκα των ακινήτων" είναι τίποτα μπροστά στο "τέλος των φθηνών τροφίμων".

  16. Ίντυ Αμίν Νταντά avatar
    Ίντυ Αμίν Νταντά 15/04/2008 09:08:44

    > “τέλος των φθηνών τροφίμων”.

    και πώς θα αντιδράσει η οικονομία αδυνατίσματος;

    ακόμα και μπάζα μπορεί να συσκευαστούν σε σελοφάν και να πουληθούν σαν φτηνά τρόφιμα!

    Αν το πάρει απόφαση η βιομηχανία

  17. Ίντυ Αμίν Νταντά avatar
    Ίντυ Αμίν Νταντά 15/04/2008 09:10:43

    > σίγουρα θα βρείς το οροφοδιαμέρισμα των ονείρων σου στην παραλιακή, αλλά δεν θα έχεις τα 50 χιλιάρικα.

    το χρήμα και οι αγοραστικές του ικανότητες συνεχώς αλλάζει χέρια. ΠΑΝΤα θα υπάρχουν κάτοιχοι χρήματος, που θα μπορούν να αγοράσουν αυτό ποου πουλιέται στην αγορά.

  18. Wolf avatar
    Wolf 16/04/2008 10:44:42

    Ο Τατούλης, παρότι είναι δεξιός, μου έχει δώσει την εντύπωση τίμιου ανθρώπου.

  19. AYGH avatar
    AYGH 10/05/2008 20:24:27

    ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ (ΤΑΤΟΥΛΗΣ), Δ Ε Ν ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ "ΤΖΑΠΑ ΜΑΓΚΑΣ!). ΙΣΑ ΙΣΑ ΤΟΝ ΒΡΙΣΚΩ "ΘΑΡΡΑΛΕΟ" ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΟΥ. ΓΙΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΝΑ ΥΠΗΡΧΑΝ 7-8 ΤΑΤΟΥΛΗΔΕΣ! ΜΗΠΩΣ ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ ΗΤΑΝ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΟ Κ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΤΑΞΗ? ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΟ "ΩΡΙΜΟΙ'