10/11/2008 13:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τατούλης:Οι φυλακισμένες βασιλοπούλες αυτοκτονούν (!!!)

 Δεν ξέρω αν είναι η σημερινή συνέντευξη του Πέτρου Τατούλη στο ΕΘΝΟΣ είναι προσυνεννοημένη (και με ποιόν), ή έκφραση αυθεντικής αγανάκτησης, αλλά στην περίπτωση που υπάρχει ακόμα πρωθυπουργός στο Μέγαρο Μαξίμου πρέπει να διαγράψει τον βουλευτή, ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό. Διαφορετικά θα έχει χάσει και το εναπομένον κύρος του. Μεταξύ των άλλων, ο κ. Τατούλης:

- Καλεί τον πρωθυπουργό να καταγγείλει τους «απαγωγείς του» εάν πιστεύει ότι είναι όμηρος και προσθέτει ότι «η παράταξη διαθέτει ακόμη θαρραλέες δυνάμεις που θα συνδράμουν στην απελευθέρωσή του» (!!!)

- Χαρακτηρίζει «συνένοχο τον πρωθυπουργό» για τα «νεοδημοκρατικά δεινά» και σημειώνει ότι ο κ. Καραμανλής είναι «απόλυτα και πρωταρχικά υπεύθυνος για όλες τις κυβερνητικές επιλογές, πολιτικών και προσώπων». «Έχει άποψη και γνώση από την πρώτη κιόλας στιγμή», συμπληρώνει.

- Ακυρώνει το δίλημμα «Καραμανλής ή χάος» και εκφράζει «ανοιχτά» την άποψη ότι το τέλος των αυτοδυναμιών δεν σημαίνει χάος.

- Ακυρώνει το «χαρτί» του ανασχηματισμού, λέγοντας ότι δεν έχει νόημα όταν δεν υπάρχουν μέσα στο κόμματα κριτήρια αξιοκρατίας και κλίμακα αξιολόγησης.

-Τις τελευταίες ημέρες, διάφορα στελέχη, υπουργοί, έγκριτοι δημοσιογράφοι έχουν βγει στην πιάτσα και μιλούν απαξιωτικά για τον απερχόμενο υπουργό επικρατείας. Τρίβουν τα χέρια τους και γελούν κάτω από τα μουστάκια τους. Πρόκειται για τους ίδιους ακριβώς ανθρώπους που προ ολίγων μόλις ημερών έσκυβαν σε υπόκλιση μπροστά στο αξίωμα και την εξουσία, ενώ παράλληλα λοιδορούσαν όποιον είχε το σθένος να σταθεί απέναντι σε κακώς κείμενα του πολιτικού βίου. Ε, είναι η ώρα να σταματήσει η υποκρισία. Είναι κι αυτοί συνένοχοι.

Ερώτηση: Πιστεύετε ότι εξακολουθούν κάποιοι από το σύστημα εξουσίας της Νέας Δημοκρατίας να παριστάνουν τη «φυλακισμένη στον πύργο βασιλοπούλα»;

Τατούλης: Δεν έχουν κανένα τέτοιο περιθώριο. Δεν μπορεί πλέον κανείς να ισχυρίζεται ότι δεν γνωρίζει, ότι δεν άκουσε, ότι δεν είδε. Άλλωστε, για να μην παρεξηγούμαστε, η παράδοση θέλει τη φυλακισμένη βασιλοπούλα να αυτοκτονεί για να απελευθερωθεί από τα δεσμά που κάποιοι της έχουν επιβάλει. Στην περίπτωσή μας, δεν έχει έλθει ακόμη η ώρα για κάτι τέτοιο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. τιραμολα avatar
    τιραμολα 10/11/2008 13:19:19

    Οπου ναναι τον διαγραφει ο "καταλληλοτερος"...
    Πως τολμαει και λεει τετοια για τον ηθοποιο?
    Οριστικη διαγραφη και αποσυρση θα δωσει ο λαος οταν γινουν εκλογες!

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/11/2008 13:21:54

    Προτεινω η κα Ευγενία Μανωλίδου να καλεσει τον κο Τατουλη στο show.

    Στην τελικη να του στειλουμε τις ερωτησεις μας... σαν να ηταν στο παιχνιδι. Ως αμοιβη του προτεινω 50.000 πασατεμπους τους οποιους θα καθησει να μερτησει και παραλαβει εφοσον κερδισει.

    Εναλλακτικα ενα μπουκαλι σαλαμι χορηγια των bloggers.

    Εχει και δρακο το παραμυθι με τη βασιλοπουλα?

    ΠΠ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/11/2008 13:26:03

    ααα εχουμε νεοτερα !!!!

    Ο κ Τατουλης ειναι εκτος Κοιν Ομαδας ΝΔ ! εμειναν 151. Κουκοδημος, Δαιλακης επενηλθαν. Τον Πετρο δεν τον βλεπω να επιστερφει !

    με τις υγειες μας ( ως χωρα ).

    Τωρα απελευθερωμενος απο την ΚΟ θα ερθει ν απαντησει χαλαρος. Η προηγουμενη προταση μου ισχυει.

    ΠΠ

  4. Παραμυθιασμένος avatar
    Παραμυθιασμένος 10/11/2008 13:28:25

    Αν έχει προ-συνενοηθεί, αυτό θα έχει γίνει
    1) Με τον ίδιο τον Καραμανλή για να τον διαγράψει και να αποκτήσει ο Καραμανλής
    α)την "χαμένη ηγετικότητά του".
    β) Να τον βοηθήσει να μαζέψει τους άλλους "δηθεν αντάρτες" ή αν όχι
    γ) Να διαγράψει ακόμη έναν και να πάει σε εκλογές μήπως και πιάσει στον κόσμο η θεωρία των διαπλεκομένων στους οποίους θα ανήκουν οι διαφγραφέντες βουλευτές.
    Αν δεν έχει προ-συνενοηθεί (που είναι και η γνώμη μου) ας ετοιμαστούμε για ένα νέο πολιτικό φορέα που θα έχει ως βάση του την πρωτοβουλία της 24-7-2008 για την οποία αφιέρωσε και το ΒΗΜΑ μια σελίδα με τον Ν. Χασαπόπουλο. Το υποννοεί και ο κ. Τατούλης για την πρωτοβουλία των πολιτών στους οποίους εντάσσει και τους bloggers!!!

  5. Nick avatar
    Nick 10/11/2008 13:31:31

    Στο καλό. άλλωστε ήταν ΔΟΛιοφθορά...

  6. τιραμολα avatar
    τιραμολα 10/11/2008 13:37:37

    149+κουκοδημος+μπεζαντακου

  7. οικτίρων avatar
    οικτίρων 10/11/2008 19:20:29

    ΝΔ : μια διαλυμένη κοινοβουλευτική ομάδα, που ο καθένας κάνει ότι του κατέβει και ο ΣΩΖΩΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΩΘΗΤΩ. Και ο Ηγέτης, άλαλος βλέπει τα τραίνα να περνούν. Βέβαια "δεν ενεργεί εν θερμώ" λένε οι γλάστρες του για να δικαιολογήσουν την μόνιμη αναβλητικότητα στη λήψη αποφάσεων. Ακόμη λίγο να περιμένει ίσως θα χρειασθεί αυτός να κλείσει την πόρτα και να σβήσει τα φώτα.

  8. αποχωρών avatar
    αποχωρών 10/11/2008 19:47:46

    Λυπούμεθα, πρόσθεσε ο κ. Ζαγορίτης, γιατί γίνεται σε μια συγκυρία που η κυβέρνηση προσπαθεί να αντιμετωπίσει τη διεθνή οικονομική κρίση και να δώσει λύση στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι πολίτες.
    ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΠΟΛΙΚΟ ΧΙΟΥΜΟΡ! ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΕ ΤΟ!