16/06/2011 11:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ταραχή στις τράπεζες από το σχέδιο εθελοντικής επιμήκυνσης

Το σχέδιο για εθελοντική επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής των ομολόγων που λήγουν τα επόμενα δύο χρόνια, προκαλεί ταραχή στις ελληνικές τράπεζες. Κι αυτό γιατί οι τραπεζίτες περίμεναν να αυξήσουν τη ρευστότητά τους μέσω των ομολόγων που έχουν στα χαρτοφυλάκιά τους. Αν το σχέδιο της Γερμανίας προχωρήσει (κάτι που θα αποφασιστεί στο Γιουρογκρούπ της Δευτέρας) οι ελληνικές τράπεζες θα βρεθούν μπροστά στον κίνδυνο να “σκάσουν” αφού δε θα μπορούν να εισπράξουν τα χρήματα που περίμεναν.

Σε μια τόσο δύσκολη στιγμή για τις τράπεζες ασφαλώς ένα τέτοιο σχέδιο θα αποτελούσε πλήγμα για τα ταμεία τους.

Για το λόγο αυτό, ασκούνται πιέσεις τόσο στην κυβέρνηση όσο και στους δανειστές μας για άμεση ενίσχυση των ελληνικών τραπεζών αλλιώς πρόκειται να γίνει... οικονομικό Βατερλό.

Ετσι, δεν είναι καθόλου τυχαίο το δημοσίευμα των  Financial Times το οποίο επικαλείται έγγραφο της Κομισιόν και αναφέρει ότι οι χώρες της ευρωζώνης μπορεί να αναγκαστούν να δώσου 20 δισ ευρώ για τη στήριξη των ελληνικών τραπεζών. Το δημοσίευμα αναφέρει ότι το έγγραφο - το οποίο διανεμήθηκε στους υπουργούς Οικονομικών της Ευρωζώνης - προειδοποιεί πως το επιπλέον ποσό μπορεί να χρειασθεί για την ανακεφαλαιοποίηση των ελληνικών τραπεζών, καθώς η επιμήκυνση των ομολόγων του ελληνικού Δημοσίου (σ.σ.: που έχουν ιδιώτες επενδυτές στο χαρτοφυλάκιό τους) θα χαρακτηρισθεί ως "επιλεκτική χρεοκοπία" (selective default) από τους οίκους αξιολόγησης.
Πέραν των 20 δισ. ευρώ για την ανακεφαλαιοποίηση των ελληνικών τραπεζών, είναι πιθανό ότι θα χρειασθεί και η παροχή σε αυτές έκτακτης ρευστότητας, αν η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα αρνηθεί να δεχθεί τα υποβαθμισμένα ομόλογα της Ελλάδας ως ενέχυρο για τη χρηματοδότησή τους.

Αυτό σημαίνει ότι όλοι πλέον φοβούνται μια μεγάλη τραπεζική κρίση που θα οδηγήσει σε οριστική χρεοκοπία την ελληνική οικονομία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. koinos_nous avatar
    koinos_nous 16/06/2011 11:37:36

    Ε ρε γλεντια, της Αργεντινης θα γινει.
    Ο Καζακης εχει πει οτι δεν υπαρχει σαλιο στις τραπεζες και οι καταθεσεις εχουν γινεις αερας.
    Θα γελασει ο καθε πικραμενος.
    Ζουμε ιστορικες στιγμες.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/06/2011 11:42:06

    Φυσικα.. εδω ειναι Πρασινα Βαλκανια. Εμεις τις εχουμε καλο ( συγγνωμη ) πρασινομάθει, στις εγγυησεις ( 14.000 ευρω ο καθένας μας ).

    Στην Dexia το 2008, ΠΛΗΡΩΣΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΤΟΧΟΙ το bail out, για παραδειγμα!

    Οι δικοι μας εχουν μαθει να παιρννουν και να κινδυνολογουν μεσω παπαγαλων.

    Θελουν και να τις ξεπουλησουν με τις εγγυησεις ΜΑΣ μεσα !!! αν ειναι μαγκες, να αυξησουν τα κεφαλαια να πιασουν τα ελαχιστα των stress tests και Βασιλειας ΙΙΙ και να βαλουν το χερι στην τσεπη ! ( αυτη της Ελβετιας, του Λιχτενσταιν και του Λουξεμβουργου ).

    ΕΡΓΑΨΑ προχτες, οτι εαν θεωρηθει credit event το οτιδηποτε, η ΕΚΤ θα κοψει τη βρυση... ΤΕΡΜΑ και δια νομου. Οι δικοι μας περιμενουν Πρασινη Πολιτικη Λυση "για λιγο"... σαν τα ξενοδοχεια της εθνικης οδου. Περιμενουν το Πρασινο Τσαμπα Χρημα του Ελληνικου Λαου.

    Ρωτηστε ενα Ελληνα Τραπεζιτη... ειναι αγανακτισμενος ??? χαχαχααααα χαχααα
    Ειναι ο πιο ευτυχισμενος 1.5 χρονο σημερα.

    Να κρατικοποιηθουν ΟΛΕΣ, να επιστρεψουν τις εγγυησεις μας, και αν θελουν οι μετοχοι να βαλουν ΜΕΤΡΤΗΑ ( σε αξιες 2004 ) για να κρατησουν το 49% !!!
    Ετσι γουσταρουμε. Αυτη ειναι η προταση. Θετε ?

    Διαφορετικα,
    - πουληθειτε στους ξενους ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ ΜΕΣΑ !
    - ειδικη φορολογηση 20% στα εσοδα των μετόχων απο την πωληση μετοχών ( ειναι δεν ειναι στην Ελλαδα τα SPV's. ) μη χ...σω
    και καλη τυχη.

    ΠΠ

    • GEODETIS avatar
      GEODETIS @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/06/2011 19:27:17

      χαχαχχααααα.... καλέ μου φίλε σιγά να μην πονέσουν οι μεγαλομέτοχοι των τραπεζών αυτοί κάποτε (ίσως και ύποπτα) ήθελαν μια τράπεζα (όπως όταν ήθελαν, είχαν ένα κρατικό διυλιστήριο ή και αργότερα μια μεγάλη ποδοσφαιρική ομάδα ή μια συχνότητα εθνικής εμβέλειας) την έπαιρναν με αμφιβόλου προέλευσης ή μεγέθους ποσά .... σήμερα ο Έλληνας ... οι καλοί μου συνάνθρωποι πρέπει να δουν, ότι η οικονομική ελίτ κατασκευάστηκε στην χώρα μας βάση σχεδίου, σαν πόλος άσκησης εξουσίας που έλειπε μετά τον πόλεμο ... και βέβαια συμφωνώ με την πρότασή σου για κρατικοποίηση των τραπεζών, όχι αύριο σήμερα ώστε να εγγυηθούν τις μικρές καταθέσεις των Ελλήνων ... οι εγγυητικές ρευστού που πήραν από τις κυβερνήσεις αρκούν πιστεύω για άμεση κρατικοποίηση .... και κάτι άσχετο αν δεν με είχαν πετάξει εκτός facebook θα έβαζα τους πιτσιρικάδες να κάνουν ομάδα με τίτλο Π(ι).Π(ι). και ξερώ ψωμί .... χαχαχαχχαχαχαααααα....

  3. zame avatar
    zame 16/06/2011 12:06:51

    η ΑΝΟΧΗ του κοσμου απεναντι στους Τραπεζιτες
    (που δεν ανελαβαν να απορροφησουν την οικονομικη κριση που ΑΥΤΟΙ με τα τεχνασματα τους δημιουργησανε)
    εδωσε και εξακολουθει να δινει το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να
    Προκαλουν Κραυγαλεα & ακρως επικινδυνα με την οικονομικη τους ΑΠΛΗΣΤΗ ΤΟΚΟΓΛΥΦΙΚΗ ΕΥΜΑΡΕΙΑ ΤΟΥΣ
    που καθε λιγο θα θελουν ακομα ποιο πολλα...
    και μαλλον δεν περιοριζονται μονον στα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ..
    .ΔΥΝΑΜΙΤΙΖΟΥΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΕΚΡΗΞΕΙΣ & ΑΝΑΤΑΡΑΧΕΣ..

  4. antanistimi avatar
    antanistimi 16/06/2011 14:38:18

    Σημερα το πρωι στην Αγροτικη μια κυρια ζηταγε αναληψη απο λογαριασμο της 10000 ευρω και της εδιναν 3000.Της ειπαν οτι δεν μπορουσαν να της δωσουν αλλα και γινοτανε ο χαμος.Μετα απο λιγο στην Alpha ζηταγε καποιος αναληψη 12000 και του εδωσαν 5000.

  5. karabacardish avatar
    karabacardish 16/06/2011 16:16:29

    @ΠΠ
    Συμφωνούμε! Νομίζω ότι η εθνικοποίηση είναι άμεση ανάγκη διότι
    1. Δεν υπάρχει περίπτωση για αύξηση κεφαλαίου ή πώληση άνευ εγγυήσεων. Προτιμούν να τα φάνε στο Μαϊάμι παρά να δώσουν έστω και ένα ευρώ από αυτά που έβγαλαν δανείζοντας αέρα κοπανιστό (για όποιον έχει υπομονή: http://www.archive.org/details/ModernMoneyMechanics)
    2. Πρέπει να ανοίξουν όλοι οι λογαριασμοί αγορών-πωλήσεων ομολόγων, τιτλοποιήσεων, δανείων κλπ να βγουν οι σκελετοί έξω!

    (Επίσης, άλλο μεγάλο θέμα, να ρίξουμε και μια ματιά στις μερικές χιλιάδες οφ σορ με τα ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΔΙΣ περιουσιακά στοιχεία αγνώστου προελεύσεως και ταυτότητας)

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ karabacardish 16/06/2011 18:11:38

      Ξαναματασυμφωνουμε !
      Ακουει κανεις???

      ΠΠ

  6. φοβερό αστροπελέκι avatar
    φοβερό αστροπελέκι 16/06/2011 17:28:55

    Οι χώρες της Ευρωζώνης ας δώσουν ό,τι προαιρούνται για τη στήριξη των ελληνικών τραπεζών, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΧΡΕΩΣΟΥΝ Σ' ΕΜΑΣ.