11/08/2009 21:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ταραχές σε προάστιο του Παρισιού



Δεκάδες διαδηλωτές συγκρούστηκαν με την αστυνομία σε προάστιο του Παρισιού και ένας μάλιστα από αυτούς πυροβόλησε με περίστροφο, στη διάρκεια ταραχών που ξέσπασαν με αφορμή τον θάνατο ενός νεαρού «ντελιβερά» σε καταδίωξη  αστυνομικών.

Ο Γάλλος  υπουργός Εσωτερικών Brice Hortefeux, έκανε έκκληση για ηρεμία φοβούμενος πως οι ταραχές μπορεί να εξαπλωθούν από το προάστιο Bagnolet όπου ξεκίνησαν στο υπόλοιπο Παρίσι. Υποσχέθηκε ενδελεχή έρευνα για το συμβάν και δημοσιοποίηση των αποτελεσμάτων της. Η αστυνομία διατηρεί αυτή την ώρα  ισχυρή παρουσία στο χώρο των «εργατικών κατοικιών» όπου και συνέβη το περιστατικό. Μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν τραυματίες σύμφωνα πάντα με την γαλλική αστυνομία.

Αυτόπτες μάρτυρες αναφέρουν πως ένα περιπολικό χτύπησε το μηχανάκι του 18χρονου όταν αυτός προσπάθησε να ξεφύγει από μπλόκο της τροχαίας. Ο βοηθός εισαγγελέας όμως της περιοχής δήλωσε πως «δεν υπάρχουν στοιχεία που να δείχνουν επαφή μεταξύ των δυο οχημάτων.» Κάλεσε δε όσους ήταν μάρτυρες να εμφανισθούν για να καταθέσουν. Σύμφωνα με την αστυνομία, ο νεαρός έχασε τον έλεγχο του δικύκλου του και χτύπησε επάνω σε μεταλλική διαχωριστική μπαριέρα με αποτέλεσμα το θάνατό του.

Στις εκτεταμένες ταραχές που ακολούθησαν, οι διαδηλωτές έκαψαν αυτοκίνητα, έσπασαν παράθυρα καταστημάτων και ενός σχολείου και πέταξαν πέτρες και μολότοφ εναντίον των αστυνομικών αλλά και των πυροσβεστών που είχαν σπεύσει στη περιοχή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 11/08/2009 22:22:29

    Κάθε επανάσταση τελικά ξεκινά από το Παρίσι ….

  2. Vorias avatar
    Vorias 11/08/2009 22:26:17

    Το να καις καταστήματα και να πετας μολοτοφ επειδή κάποιο καλόπαιδο δεν είχε δίπλωμα και δεν σταμάτησε σε τροψονομικό μπλόκο για έλεγχο είναι επανάσταση ή αλητεία; Αλλιώς την έμαθα εγώ την επανάσταση διαβάζοντας ιστορία.

  3. ataktos avatar
    ataktos 11/08/2009 22:45:21

    Η συζήτηση άνοιξε….. περιμένω την ερμηνεία τον μέχρι σήμερα γνωστόν και αναγνωρισμένων "επαναστάσεων" π.χ. Παρισιού ,μπολσεβίκων κλπ

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/08/2009 22:49:49

    Οι επαναστάσεις δεν απάλυναν ποτέ το βάρος της τυραννίας. Απλά το μετέφεραν σε διαφορετικό ώμο...

  5. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 11/08/2009 22:57:36

    ""..του και χτύπησε επάνω σε μεταλλική διαχωριστική μπαριέρα με αποτέλεσμα το θάνατό του.""

    Γιατί, δεν έχουν ζαρτινιέρες στο Παρίσι;;;

  6. να παρει θεση ο ΣΥΡΙΖΑ avatar
    να παρει θεση ο ΣΥΡΙΖΑ 12/08/2009 05:38:58

    ο ΣΥΡΙΖΑ φταιει

    • sinn avatar
      sinn @ να παρει θεση ο ΣΥΡΙΖΑ 12/08/2009 09:57:58

      "Η βία, είτε προέρχεται από προάστια γκέτο είτε από φτωχές χώρες, μπορεί να αντιμετωπιστεί μόνο με τις αξίες και τις πολιτικές που γεννήθηκαν στην ίδια τη Γαλλία, δηλαδή με την ισότητα, την αδελφοσύνη και την ελευθερία. Πρέπει να σταθεί ξανά στα πόδια του το κοινωνικό κράτος."

      H Γαλλία δίνει το σήμα. Αλαβάνος for ever

  7. Περίεργος avatar
    Περίεργος 12/08/2009 09:46:29

    Η μπάλα δεν έχει χαθεί μόνο στην Ελλάδα.....

  8. Tsertos. avatar
    Tsertos. 12/08/2009 11:36:32

    Περίπου σαράντα νεαροί αντέδρασαν στην είδηση, εκτοξεύοντας βόμβες μολότοφ κατά των αστυνομικών δυνάμεων ενώ πυρπόλησαν δεκάδες αυτοκίνητα.
    http://www.tvxs.gr/v18073

    40 νεαροι απο το tvxs που μετραει και πολλαπλασιαστικα.
    ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ με 40 νεαρους που καινε αυτοκινητα;
    Μην τρελλαθουμε τελικα.

    Υ.Γ
    Στην ζωη τιποτα δεν ειναι απολυτο.
    Εδω 40 παλληκαρια απο την Λειβαδεια, πηραν την Τριπολιτσα.

    • Tsertos. avatar
      Tsertos. @ Tsertos. 12/08/2009 12:13:58

      @ factorx
      Aπο την συνδεση του σπιτιου μου ολα ειναι οκ.
      Απο τις συνδεσεις του γραφειου μου ειμαι
      παντα σε moderation.
      Τελικα πως μπορει να λυθει αυτο το προβλημα;
      Mπορω εγω να βοηθησω σε κατι ωστε να λυθει;
      Σε παρακαλω δωσε μου μια απαντηση
      για την λυση του προβληματος.

      • Factorx avatar
        Factorx @ Tsertos. 12/08/2009 12:29:35

        βάλε το μυαλό σου ν σκεφτεί

  9. Tsertos. avatar
    Tsertos. 12/08/2009 14:04:36

    Επειδη δεν πηρα σαφη απαντηση, αλλα σβηστηκε και η παρακληση
    που σας εκανα για την αντιμετωπιση του προβληματος, επικοινωνησα
    με εναν τεχνικο Η/Υ ο οποιος μου ειπε οτι, απο την μερια μου
    δεν μπορω να κανω κατι και οτι τα σχολια απο τις 2 συνδεσεις του γραφειου
    μου, μπαινουν σε moderetion απο τον διαχειριστη για καποιο λογο που αυτος
    γνωριζει.
    Παρακαλω απαντηστε μου σαφως για την λυση του προβληματος.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Tsertos. 12/08/2009 14:27:39

      Για να μπει κάποιος σε μοντερέσιον πρέπει να έχει βρίσει κλπ. Συνεπώς ή είσαι εσύ αυτός, ή χρησιμοποιεί κάποιος άλλος το λινκ του γραφείου σου. Και όπως έχπουμε ξαναπείο είνι αυτονόητο δικαίωμα του σχολιαστή να βάζει σε μοντρερεσιον όποιον νομίζει οτι δεν συμβάλει στον καλώς εννού,μενο διάλογο. Η επιμονη σου πάντως με οδηγει στο συμπέρασμα οτι χρησιμοποιείς δυο λινκ

      • Tsertos. avatar
        Tsertos. @ Factorx 12/08/2009 14:52:03

        Στο γραφειο μου υπαρχουν 2 ασυρματες συνδεσεις.
        Ειναι αδιανοητο να εχει ΄΄βρισει κλπ΄΄ καποιος απο τους
        υπαλληλους του γραφειου μου, γιατι γνωριζω το ηθος των συνεργατων μου και εγω μπορει να χρησιμοποιησω καποια
        εκφραση οχι και τοσο σικ, αλλα ποτε βρισιες σε κανεναν.
        Οσο για τα δυο λινκ αν εννοεις συνδεσεις χρησιμοποιω τρεις,
        δυο στο γραφειο και μια στο σπιτι η οποια δεν ειναι σε moderetion, σε αντιθεση με του γραφειου που ειναι συνεχως
        εδω και τουλαχιστον δεκα ημερες.
        Ολα αυτα ειναι εξακριβωμενα και εχει γινει και σχετικη συζητηση με τους συνεργατες μου.
        Παρακαλω πειτε μου τι πρεπει να γινει τελικα γιατι πιστευω
        οτι εχω γινει κουραστικος.