#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/04/2010 21:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Ταπείνωση Παπανδρέου»

«Ταπείνωση Παπανδρέου, αποδέχεται τους όρους του ΔΝΤ. Ο Έλληνας πρωθυπουργός παραδέχθηκε την αποτυχία»

Αυτός είναι ο τίτλος άρθρου των Financial Times αμέσως μετά την απόφαση για προσφυγή στον μηχανισμό στήριξης.

Οι ξένοι βλέπουν ότι η κυβέρνηση οδηγήθηκε σε αδιέξοδο εξαιτίας της πολιτικής των τελευταίων μηνών και αναγκάστηκε να προσφύγει στο ΔΝΤ όπου και θα υποστεί τις συνέπειες. Πρόκειται για μια στροφή των διεθνών ΜΜΕ στο πώς βλέπουν τον Γ. Παπανδρέου, χωρίς πάντως, αυτό να σημαίνει ότι δεν έχουν και πονηρούς σκοπούς. Για παράδειγμα είναι γνωστό ότι οι FT εξυπηρετούν όσο μπορούν τις αδηφάγες αγορές ενώ είναι ταυτισμένοι μετά συμφέροντα του αγγλοσαξωνικού μοντέλου οικονομικής πολιτικής.

Αλλά από την άλλη, πρόκειται για ένα άρθρο που απηχεί τις απόψεις και μεγάλου μέρους του ελληνικού πληθυσμού. Παλινωδίες, καθυστερήσεις και ατολμία αλλά και... τζάμπα μαγκιά όταν λέγαμε ότι θα στηριχθούμε στα πόδια μας, μας έφεραν στο σημερινό αδιέξοδο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. λακ avatar
    λακ 25/04/2010 22:05:33

    Αυτό δείχνει για μιά ακόμη φορά οτι η κυβένηση τσίρκο έχασε την μπάλα και τακανε μπάχαλο - το σώου καστελόριζο ήταν το κερασάκιστην τούρτα και έδειξε πόσο μαλάκες μας βλέπουν
    δυστυχώς με αυτό το τσίρκο τα χειρότερα έρχονται

  2. Σιφιλης avatar
    Σιφιλης 25/04/2010 22:08:38

    Thank you Giorgos ... and goodbye.
    Έτσι έγινε και με τα χρυσά παιδιά της Ενρον και της Λιμαν.

  3. NAYTHS avatar
    NAYTHS 25/04/2010 22:10:56

    Μην χαίρεται κανένας. Ειτε θέλουμε ,είτε όχι αυτή την στιγμή είναι ο πρωθυπουργός της Ελλάδας.Δυστυχώς την αποτυχία του θα την πληρώσουμε όλοι, και κυρίως η μεσαία τάξη των νοικοκυραίων, αυτοί που στηρίζουν πάντα την χώρα. Ο παππούς του Γ.Π, σε στιγμές ειλικρίνειας έλεγε ότι αν εκλεγεί πρωθυπουργός ο Ανδρέας, η χώρα θα τον πληρώνει για 50 χρόνια... Εχουμε άλλα 20 να πληρώνουμε...

  4. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 25/04/2010 22:48:18

    Δυστυχώς,ο Παπανδρέου που έπρεπε να ταπεινωθεί ήταν ό Αντρέας όταν κύρητε τη βουταρία στο δημόσιο χρήμα. Αν απο τότε το αρχιλαμόγιο είχε οδηγηθεί με χειροπέδες στη φυλακή, η χώρα θα είχε γλυτώσει.
    Η σημερινή χρεωκοπία, είναι φυσική κατάληξη εκείνου του ξεσαλώματος της ρεμούλας και της διαφθοράς.

    • nancy avatar
      nancy @ εναςάσχετος 25/04/2010 22:55:11

      Δέν θυμάστε μου φαίνεται το βρώμικο 89

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ nancy 25/04/2010 23:03:42

        Αυτό θυμάμαι nancy και λυπάμαι που δεν είχε αποτέλεσμα.
        Το έχω γράψει και εδώ μέσα, ότι τότε, η χώρα είχε τότε την ευκαιρία να καθαρθεί απο το "Παπανδρεϊκό άγος", αλλά δυστυχώς η κάθαρση απέτυχε.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ nancy 26/04/2010 09:30:12

        Η ζημιά είχε ήδη γίνει, κατά την οκταετία '81-'89. Και φυλακή να είχε πάει, τίποτε δεν θα άλλαζε πλέον. ΤΟ ζήτημα είναι να μην είχε εκλεγεί ποτέ πρωθυπουργός.

      • anonymous avatar
        anonymous @ nancy 26/04/2010 10:07:01

        Καμιά χώρα και καμιά κοινωνία δεν απαλλάσσεται από ένα κοινωνικό φαινόμενο μόνο και μόνο γιατί ο ηγέτης μπήκε φυλακή. Ο κόσμος ήθελε ΠΑΣΟΚ ζητούσε λεφτά και να τρώει. Το ΠΑΣΟΚ του το εξασφάλιζε και τώρα έχουμε τα αποτελέσματα.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/04/2010 22:59:01

    εκτός εάν...

    εκτός εάν ο παππούς ήταν σε διατεταγμένη υπηρεσία το 1954
    εκτός εάν ο μπαμπάς ήταν σε διατεταγμένη υπηρεσία το 1965 (και το 1981)
    εκτός εάν και ο ίδιος είναι στα χνάρια των δύο προηγουμένων

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 25/04/2010 23:06:37

      ΧΟ! ΧΟ!

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ archaeopteryx 25/04/2010 23:07:03

      Ήταν αρχαίε, ήταν!
      Και ο παππούς απο πολύ πιό πριν!
      Η εστία του καρκινώματος είναι γνωστή.

    • tiramola avatar
      tiramola @ archaeopteryx 25/04/2010 23:09:00

      Τι είναι αυτά ρε αρχαίε τώρα?
      Δηλαδή όλοι αυτοί κυβερνούσαν ελέω θεού?
      Και ο περήφανος ελληνικός λαός που ήταν , έβοσκε?

      Εντάξει τώρα...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tiramola 25/04/2010 23:49:56

        λυπάμαι βρε τιραμόλα, όπου είναι και τώρα

        Σου είπαν ψέμματα πολλά,
        ψέμματα σήμερα σου λένε ξανά
        κι αύριο ψέμματα ξανά θα σου πουν,
        ψέμματα σου λένε οι εχθροί σου
        μα κι οι φίλοι σου, σου κρύβουν την αλήθεια

        Κοιτάζοντας πίσω, προτιμώ, σαφώς, που δεν ακολουθήσαμε τον δρόμο της Βουλγαρίας, αλλά η αλήθεια να λέγεται.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ tiramola 26/04/2010 09:32:40

        @archaeopteryx

        Περίμενε και θα δεις τι σαρκασμό έχει να κάνει η Ιστορία, αν την ώρα που η Βουλγαρία θα μπαίνει στην Ευρωζώνη, εμείς βγαίνουμε κλωτσηδόν από αυτήν...

    • tiramola avatar
      tiramola @ archaeopteryx 25/04/2010 23:09:52

      Μάλλον χαζογέλαγε χο χο...

    • t avatar
      t @ archaeopteryx 25/04/2010 23:46:17

      @ archaeopteryx
      Επιστολή Γ. Παπανδρέου προς την Πρεσβεία του Λονδίνου (Απρίλης 1944), “Απολύτου προτεραιότητος. Απόρρητον”
      “Ευρίσκομαι εις απόγνωσιν. Κατάστασις επιδεινούται ραγαδαίως εις Βαλκανικήν και Ελλάδα και ευρίσκομαι εδώ με εσταυρωμένας τας χείρας. Μου είναι εντελώς ακατανόητος πλήρης εγκατάλειψις Βαλκανικής και Ελλάδος υπό Μεγάλης Βρετανίας. ΕΑΜ καταλαμβάνει βαθμιαίως άπασαν εκκενουμένην Ελλάδα…
      …Μόνη μου ελπίς έχει απομείνει Λονδίνον. Μόνον Βρετανική Κυβέρνησις και ιδίως Πρωθυπουργός Τσώρτσιλ δύναται μεταβάλη κατάστασιν εξευρίσκων και διατάσσων άλλοθεν δυνάμεις ενεργήσουν αμέσως Ελλάδα…”
      Φάκελος 31.1 του 1944, Ιστορικό και Διπλωματικό Αρχείο Υπουργείου Εξωτερικών

      • Orestios avatar
        Orestios @ t 26/04/2010 00:42:59

        Τελικά αυτή η οικογένεια αποτελείται από "φιλέλληνες"?

  6. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 25/04/2010 23:00:43

    Εγώ θα ήθελα να ακούσω τα ονοματάκια των "μπλοφαδόρων" συμβούλων του περι τα οικονομικά...

  7. GreenHosrses avatar
    GreenHosrses 25/04/2010 23:15:49

    Κατά το λεφτά υπάρχουν δείτε τι έλεγε για το ΔΝΤ ο Γιωργάκη μας...

    http://www.youtube.com/watch?v=7jNPsWQ4GSA

  8. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 25/04/2010 23:16:30

    Γιά τόν παππού δέν γνωρίζω,δέν τόν πολυθυμᾶμαι ἄλλωστε.
    Ὁ πατήρ σίγουρα ἦταν σέ διατεταγμένη ὑπηρεσία,ἀλλά ἔξυπνος.
    Ἡ ἕνωσις ὅμως Μάργκαρετ καί Ἀνδρέα μᾶς παρήγαγε τό περί οὗ ὁ λόγος,τοῦβλο.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Kὀριννα 25/04/2010 23:28:21

      Δες τον εγγονό και θα έχεις ταυτόχρονα και τέλεια εικόνα του παππού.
      Copy-paste
      Replica
      Clone
      .
      .
      .

    • donaE avatar
      donaE @ Kὀριννα 26/04/2010 00:29:58

      Η εκδικηση της μανας...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ donaE 26/04/2010 00:37:48

        αυτό που το πας... Θα πρέπει να έχει απωθημένο από εδώ έως τον ...Άρη.

  9. nyfitsa avatar
    nyfitsa 26/04/2010 10:54:59

    Η «Ταπίνωση» σας μάρανε, καημένοι……αυτά τα δις.που τσεπώσατε και κανένας στην φηλακή………αυτά δεν σας ενοχλούν??

  10. lakis avatar
    lakis 26/04/2010 10:58:00

    Αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα...

  11. George Poulos avatar