15/02/2009 23:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τίποτα δεν μένει πια κρυφό...Χα χα χαααα

Με τεχνολογικά μέσα που χρησιμοποιούν κάποιοι αυξάνουν τον αριθμό των επισκεπτών μιας ιστοσελίδας. Γίνονται έρευνες για την εξάρθρωση αυτής της απατής που γίνεται με κλώνους (Βοts) με εικονικά «χτυπήματα» σε σελίδες.

http://totefteri.blogspot.com/

http://www.press-gr.blogspot.com/

Σκοπός η διαφημιστική πίτα


Για το ίδιο θέμα γράφει η zougla.gr:  Μία ενδιαφέρουσα έρευνα πραγματοποιείται εδώ και λίγες ημέρες, από ομάδα προγραμματιστών, για τα αθέμιτα μέσα που χρησιμοποιούν στον κόσμο του διαδικτύου εταιρείες, αλλά και πρόσωπα μεμονωμένα. Ένα από τα πιο γνωστά τρικ είναι η αύξηση των επισκεπτών μίας ιστοσελίδας μέσω ρομποτικών χτυπημάτων. Για τους αμύητους αυτό δεν έχει κανένα άλλο νόημα πέραν της διανομής της διαφημιστικής πίτας. Με λίγα λόγια, το ίδιο ζητούμενο με τα νούμερα της AGB και τον πόλεμο αμφισβήτησης  των καναλιών.  

ΣΧΟΛΙΑ

  1. κωστας avatar
    κωστας 16/02/2009 05:13:12

    Γνωστα ειναι ολα αυτα και μην σας κανει εντυπωση.Εγω εφτιαξα το blog μου πριν λιγες μερες και το μονο που δεν με νοιαζει ειναι ποσος ειναι ο αριθμος επισκεπτων.Εγω γραφω αυτα που νομιζω εγω οτι εχουν αξια να τα διαβασει καποιος και αν εχει διαφορετικη αποψη την βαζω αμεσως.http://eglimatikotita.blogspot.com/

  2. Σαος avatar
    Σαος 16/02/2009 09:24:40

    Έλα, τέτοια bot φτιάχνω και εγώ άνετα.

  3. Keep Talking avatar
    Keep Talking 16/02/2009 09:54:39

    Σιγα, ανακαλυψαν τωρα την πυριτιδα! Τα "ρομποτικα χτυπηματα" ειναι γνωστα εδω και παρα πολυ καιρο οπως και τα ψευτικα προφιλ ομαδων στο ιντερνετ. Σε συγκεκριμμενη ιστοσελιδα που ειμαι μελος (φερεται να εχει 9.000.000 μελη) μια φορα το χρονο οι διαχειριστες κανουν καθαρισμα και διαγραφουν τουλαχιστον 500 χιλιαδες. Αυτο αρχισε να γινεται μετα απο πιεσεις των ενεργων μελων και σας πληροφορω οτι δεν εχει επιρροη στη διαφημιση.

    Αλλα και η AGB δεν ειναι "ανευ", ειτε μεσω της επιλογης επιπεδου των ατομων οπου στα σπιτια τους στηνονται τα μηχανακια μετρησης ειτε με τις "στημενες " ωρες τηλεθεασης αφου οπως εδειξαν ερευνες καποιοι εβλεπαν τηλεοραση επι μερες non stop.

  4. giannhs avatar
    giannhs 16/02/2009 09:56:27

    Ωραία μας τα γράφει το blog μπράβο μπράβο...Μπήκαν οι δημοσιογράφοι-κοράκια λοιπόν και στα blog και αρχίζουν και καταστρέφουν.!

    Νομίζετε τώρα εσείς ότι το μόνο που κάνουν είναι τα bot?? Και τα bot πως δουλεύουν? Μήπως με άλλες Ip?

    Δηλαδή τώρα οι προγραμματιστές τί ψάχνουν να βρούν?

    Ωραία...Για να δούμε τί άλλο μας επιφυλάσσει η φάρα σας

  5. Σαος avatar
    Σαος 16/02/2009 13:22:47

    @giannhs

    Δεν χρειάζεται να είναι από διαφορετική IP. Τα περισσότερα συστήματα για hits-count χρησιμοποιούν cookies για να καταγράψουν τους unique visitors ή πόσες φορές έχει δει την συγκεκριμένη σελίδα. Αυτά μπορούν να αυτοματοποιήθουν με ευκολία. Ένα HTTP request είναι στην ουσία και τίποτε περισσότερο. Αν δεν βρεθεί cookie τότε η επίσκεψη θεωρείται ως unique (πχ υπάρχουν counters που σου δείχνουν τους unique visitors) ενώ αν υπάρχει μπορεί να θεωρηθεί ως hit (και μπορεί να σου δείχνει πόσες φορές έχει προβληθεί η σελίδα). Βλακείες τεχνολογίες δηλαδή!

  6. ST avatar
    ST 16/02/2009 14:29:48

    Σιγά την ανακάλυψη.......

  7. giannhs avatar
    giannhs 16/02/2009 15:38:45

    Δε το κατάλαβα επειδή δε το ξέρω και καλά.
    Τα cookies ύστερα από το HTTP request δε μένουν στο Pc μου? Μένουν στον server? ΤΕΣΠΑ, αν το PC Μου διαγράφει απευθείας τα cookies και μπαίνω με άλλη ip και στέλνω http request στο Site τί θα γίνει? Θα είμαι νέο hit ή όχι?

  8. Σαος avatar
    Σαος 16/02/2009 16:53:59

    @giannhs

    Γιάννη φαντάσου το εξής. Κάθε φορά που βλέπεις μια σελίδα και εφόσον υπάρχει κάποιος μηχανισμός καταμέτρησης, αυτός ο μηχανισμός δημιουργεί ένα μοναδικό cookie. Τώρα αυτός ο μηχανισμός μπορεί μετράει τους μοναδικούς χρήστες ή τις συνολικές εμφανίσεις μιας σελίδας. Το HTTP request είναι τεχνικός όρος και έχει να κάνει με δικτυακό προγραμματισμό σε σχέση με το HTTP πρωτόκολλο. Το ποιο απλό πράγμα είναι να σβήσει κανείς τα cookies και να "ξαναφορτώσει" την σελίδα. Αλλά φαντάσου ένα απλό προγραμματάκι που κάνει αυτή τη διαδικασία αυτόματα (είτε κάνοντας το http request μόνο του ή χρησιμοποιώντας τον web browser). Γενικά τις IP δεν μπορούν να τις λάβουν υπόψιν γιατί πίσω από μια IP μπορεί να "κρύβονται" πολλοί υπολογιστές. Πχ στην εταιρεία που εργάζομαι έχουν μια IP και είμαστε καμιά 20αριά νοματαίοι. Οπότε καταλαβαίνεις πως μπορεί όντως να έχει ένα site 20 unique visitors από την εταιρεία που εργάζομαι και με την ίδια IP. Άσε που για να αποθήκευε κανένας τις IP θα έπρεπε να υπήρχε από πίσω καμία βάση δεδομένων με μεγάλο χώρο για ξόδεμα (συν μεγάλο χρόνο απόκρισης λόγω της βασης δεδομένων), οπότε με τα cookies ρίχνουν το βάρος στον υπολογιστή του χρήστη, αλλά αν ο χρήστης είναι πονηρός...

  9. giannhs avatar