#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/06/2010 14:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τίνος ήταν το «μικρό κόμμα»; Του Γιώργου ή του Στέφανου;



Ο Γιώργος Καρατζαφέρης είπε χθες στο ΜΕΓΚΑ ότι πρέπει να διερευνηθεί η μαρτυρία του Ρ. Σίκατσεκ στην Καθημερινή και τον Τ. Τέλλογλου, στις 29/06/2008, σύμφωνα με την οποία «… Εκείνη τη χρονιά δώσαμε και σε ένα άλλο μικρότερο κόμμα, που δεν υπάρχει σήμερα, στις 18 Δεκεμβρίου 2000, περίπου 870.000 μάρκα, μετά από υπόδειξη ενός τοπικού εταίρου μας. Ήταν τα τελευταία χρήματα σε κόμματα που δόθηκαν με το «παλαιό σύστημα» μέσω Αυστρίας»… http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_2_29/06/2008_275910

Ο Γ. Καρατζαφέρης ανακινεί το θέμα για αδιευκρίνιστους προς το παρόν λόγους. Τα δεδομένα όμως είναι τα εξής:

Το μικρό κόμμα που λέει ο Σίκατσεκ δεν μπορεί να είναι:

Η Πολιτική Άνοιξη του Αντώνη Σαμαρά διότι το κόμμα αυτό τελευταία φορά που λειτούργησε ουσιαστικά και συμμετείχε σε εκλογές ήταν για το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο το 1999, αλλά έλαβε 2,3% το οποίο ήταν το κατώτατο όριο που θα εξασφάλιζε εκπροσώπηση. Το γεγονός αυτό θεωρήθηκε αποτυχία και οδήγησε σε βαθμιαία διάλυση του κόμματος. Η Πολιτική Άνοιξη δεν συμμετείχε στις εκλογές του 2000, που έγιναν στις 9/4/2000 αλλά ο Αντώνης Σαμαράς υποστήριξε δημόσια την Νέα Δημοκρατία. Επομένως, το Δεκέμβριο του 2000 δεν υπήρχε ουσιαστικά Πολιτική Άνοιξη, άρα ούτε και λόγος χρηματοδότησής της από τον οποιονδήποτε.

Το μικρό κόμμα που λέει ο Σίκατσεκ δεν μπορεί να είναι:

Το «Κίνημα Ελευθέρων Πολιτών» του Αβραμόπουλου διότι αυτό ιδρύθηκε το Μάρτιο του 2001. (ενδεικτική πηγή: http://news.in.gr/greece/article/?aid=183611)

Αντιθέτως, το μικρό κόμμα που λέει ο Σίκατσεκ ΜΠΟΡΕΙ να είναι:

Οι Φιλελεύθεροι (“Ταύροι”) του Στέφανου Μάνου διότι αυτοί ιδρύθηκαν στις 29 Απριλίου 1999. Συμμετείχαν στις εκλογές του 2000 και βρισκόντουσαν σε πλήρη λειτουργία μέχρι την 21/10/2001 οπότε ο Στέφανος Μάνος ανακοίνωσε την αναστολή της λειτουργίας του κόμματός του

(ενδεικτικές πηγές: http://www.bulls.gr/historic.php και http://www.bulls.gr/downloadables/Hist-Suspension_2001-10-21.pdf και http://archive.enet.gr/online/online_p1_text.jsp?c=112&id=45620316).

Επίσης, το μικρό κόμμα που λέει ο Σίκατσεκ ΜΠΟΡΕΙ να είναι:

Ο Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός (ΛΑ.Ο.Σ.) του Γιώργου Καρατζαφέρη, αν η ομολογία του Σίκατσεκ ότι το κόμμα αυτό “δεν υπάρχει πια” είναι ανακριβής πράγμα όχι απίθανο. Το κόμμα ΛΑ.Ο.Σ. ιδρύθηκε την 14/09/2000 και έκτοτε λειτουργεί ανελλιπώς.

Γιώργος ή Στέφανος, λοιπόν, ο αποδέκτης των 870.000 μάρκων, μετά από υπόδειξη ενός τοπικού εταίρου της SIEMENS;

Μια ανεπιβεβαίωτη και ανεξακρίβωτη πληροφορία από τη μακρινή εποχή του 2000 στην εφημερίδα Έθνος έφερνε ως εμπλεκόμενο πίσω από το ΛΑ.Ο.Σ. τον  γνωστό τοπικό εταίρο στην Ελλάδα της ΖΗΜΕΝΣ (βλ. προμήθειες ΟΤΕ ). Η λογική λέει ότι αυτός που θα έκανε μεγαλύτερη ζημία στον Καραμανλή εκείνη την περίοδο ήταν πρωτευόντως ο ΛΑ.Ο.Σ. αφού είχε ιδρυθεί από έναν ανεξαρτητοποιηθέντα βουλευτή της ΝΔ που διέθετε (και διαθέτει) πρόσβαση στη δημοσιότητα όπως ο Γ. Καρατζαφέρης και όχι βεβαίως οι Ταύροι του Σ. Μάνου οι οποίοι είχαν προοπτική το πολύ να λάβουν 0,5% ή 1% (όπως και αποδείχθηκε αργότερα).

Επειδή ως γνωστό ο Καραμανλής είχε εκείνη την εποχή ανεβάσει το θέμα τον “νταβατζήδων” και είχε συγκρουσθεί πολιτικά με τον “αρχιερέα της διαπλοκής” Κ. Σημίτη και γενικά ευαγγελιζόταν μια διακυβέρνηση χωρίς μίζες και σκανδαλώδεις αναθέσεις προμηθειών τύπου ΖΗΜΕΝΣ είναι πιθανόν ένα μικρό δεξιό ή κεντροδεξιό κόμμα να χρηματοδοτήθηκε από την ηγέτιδα δύναμη των μιζαδόρων ΖΗΜΕΝΣ ώστε να κάνει από τα δεξιά ζημιά στη ΝΔ.

Και αυτό το κόμμα λογικά ήταν πρωτευόντως ο ΛΑ.Ο.Σ. και δευτερευόντως οι Φιλελεύθεροι του Σ. Μάνου.

MΑΝΩΛΗΣ Μ

Με την ευκαιρία, η κ. Νίκη μπορεί να μας πει αν την ίδια εποχή οργάνωνε με γνωστό βαρώνο της δεξιάς και έναν αποτυχημένο εκδότη/ διευθυντή επίσης της δεξιάς «πραξικόπημα» για την ανατροπή του Καραμανλή από την ηγεσία της ΝΔ;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 01/06/2010 14:24:00

    "Μια ανεπιβεβαίωτη και ανεξακρίβωτη πληροφορία από τη μακρινή εποχή του 2000 στην εφημερίδα Έθνος έφερνε ως εμπλεκόμενο πίσω από το ΛΑ.Ο.Σ. τον γνωστό τοπικό εταίρο στην Ελλάδα της ΖΗΜΕΝΣ (βλ. προμήθειες ΟΤΕ )"

    Οσονούπω Καρατζαφέρης πάπαλα... καιρός ήταν.

    Εξ ου και ο εμφανής εκνευρισμός του στο video:
    http://www.youtube.com/watch?v=gnVHS0HJIXk

    • triste avatar
      triste @ Αγανάκτηση 01/06/2010 16:24:51

      24 Νοεμβρίου του 2001 ο Δ. Αβραμόπουλος είχε γενέθλια στο νεοιδρυθέν ΚΕΠ
      http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=138406&ct=32&dt=25/11/2001

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 01/06/2010 14:26:58

    Μην ξεχνάτε και ότι οι "Φιλελεύθεροι" απαρτίζονταν από πολλά στελέχη (βλ. "γιαπάκια") μεγάλων ελληνικών και πολυεθνικών εταιρειών, όπως προέκυπτε και από τις υπογραφές που παρουσιάστηκαν στην ιδρυτική διακήρυξη του κόμματος αυτού. Πολλοί από τους υπογράφοντες υποχρεώθηκαν από ιεραρχικά ανωτέρους τους να υπογράψουν, καθώς το κεφάλαιο θεωρούσε τότε το απόκομμα αυτό ως... ελπιδοφόρο για το διεμβολισμό του πολιτικού σκηνικού. Γιατί, λοιπόν, και να μην το χρηματοδοτήσει αφειδώς η (κάθε) Siemens;

  3. tiramola avatar
    tiramola 01/06/2010 14:31:27

    Εύχομαι πραγματικά να είναι του Γιώργου το μικρό κόμμα που πήρε τη χορηγία.
    Την ημέρα που θα αποκαλυφθεί αν ισχύει , θα πέσει πολύ γέλιο...

    • anonymous avatar
      anonymous @ tiramola 01/06/2010 16:28:44

      Αν ήταν δικό του δε θα έβγαινε να τα βάλει με τον Καρρά. Και δεύτερον το κόμμα του υπάρχει σήμερα.

  4. A. avatar
    A. 01/06/2010 14:32:20

    **Εκείνη τη χρονιά δώσαμε και σε ένα άλλο μικρότερο κόμμα, που δεν υπάρχει σήμερα**

    Δόξα το θεό τα Ελληνικά μου βρίσκονται σε καλή φόρμα.

  5. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 01/06/2010 14:34:01

    Γιατί δηλαδή να μην τα χρηματοδότησε και τα δύο η siemens; Εγώ αυτό θα έκανα εαν ήμουν siemens. Ούτως ή άλλως ψιχουλάκια τους έδινε.

    Ο Μιζοφοράκος μπορεί να κατανομάσει αργότερα το ένα που δεν υπάρχει σήμερα (Φιλελεύθεροι) για να ασκηθεί "ψυχολογική" πίεση στο άλλο που υπάρχει (ΛΑΟΣ).

    Μετά θα βλέπεις τον Καρατζαφέρη και την κομπανία του να χορεύουν στο dancing with the stars υπό τους ήχους του "πράσινου ήλιου" και των "κάρμινα μπουράνα" του αλήστου μνήμης "παλιού καλού" ΠΑΣΟΚ...

    • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      MΑΝΩΛΗΣ Μ @ Αγανάκτηση 02/06/2010 00:23:49

      Λες να χρηματοδότησε ο Χριστοφοράκος απ' ευθείας τον Μάνο ενώ στην περίπτωση του Καρατζαφέρη το λάδωμα να έγινε μεσω του τοπικού αντιπροσώπου της ΖΗΜΕΝΣ, που λέει ο Σίκατσεκ;

  6. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 01/06/2010 15:27:06

    Και γιατί δεν μας έλεγε το όνομα του κόμματος ο Ζίχατσεκ; Ντρεπόταν ή σεμνύνονταν;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Επώνυμος 01/06/2010 16:03:16

      Αν έλεγε το όνομα, πως θα είχε ενδιαφέρον το παιχνίδι που παίζουν με τις δήθεν αποκαλύψεις;

  7. σερτης avatar
    σερτης 01/06/2010 16:07:00

    ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΚΥΡΙΑ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΘΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕΙ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΝΔΡΗ ΕΠΙΘΕΣΗ;
    ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΜΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΑΥΞΗΣΗ ΞΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΝΑ ΤΟΝ ΛΕΕΙ ΑΝΕΥΘΥΝΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΛΩΝΑΚΙΟΥ ΤΡΩΓΩΝΤΑΣ ΤΑ ΦΙΛΕΤΑΚΙΑ ΤΗΣ

    • BIΣ avatar
      BIΣ @ σερτης 01/06/2010 16:15:05

      Εννοείς ότι οι Ισραηλινοί στρατιώτες που έκαναν την απόβαση ήταν αδερφές; Και οι Τούρκοι που τον ήπιαν ήταν άντρρρρες;

  8. σμπιρος avatar
    σμπιρος 01/06/2010 17:32:38

    Και γιατί να μήν είναι το ΜΕΚ, το κόμμα που υποννοεί ο Κυρ Καρατζαφέρνης;

    Όλο το 2000 το μαγείρευε, και στις 14 Δεκεμβρίου το εξήγγειλε ο γκριζομάλλης κομψός υιός αστυνόμου, φτωχός πλην τίμιος Ρηγάς που ηύρε κατιο και φαί στο Πανδοχείο της Ρηγίλλης.
    Μέχρι και γκάλοπ έκανε η βιπιαρσί για να σπρώξει το κόμμα σφήνα στο δικομματισμό!
    Έξοδα Έξοδα! Πολυτέλεια στο Μαγαζί υλικό, συνέδρια, προμόσιον, ένα χορηγό πώς να το κάνουμε τον ήθελε το άτομο!
    Ο Καρατζαφέρνης αν ξέρει πως δεν είναι αυτός τότε ξέρει πως δεν είναι ο Αντώνης!
    Που εκείνες τις μέρες τον Οκτώβρη συγκεκριμένα είχε δεχτεί ανήθικη επίθεση από τον Μητσοτάκη που τον κατήγγειλε ότι χρηματίστηκε για να ρίξει την κυβέρνηση.
    Η πολιτική άνοιξη είχε ήδη δύσει και κανένας σπόνσωρ δεν θα πόνταρε σε κουτσό άλογο!
    Αντίθετα το 15% που προμάντευε η εταιρεία δημοσκοπήσεων για τον κόμμα ταμπέλα με …πορεία Αραβαντινού Λυκαβηττός(!), μια χαρά μπορούσε να θεωρηθεί επένδυση!
    Προχθές ο τυπακος από το Αϊβαλή, είπε κάτι, εκεί στο κλείσιμο μιας κουβέντας, ότι ο Μητσοτάκης θέλει να πάει στην επιτροπή να καταθέσει πώς έπεσε (και δυστυχώς δεν τσακίστηκε!), το 90. Δεν τούδωσαν σημασία, αλλά σίγουρα δεν τόπε τυχαία. Στόχος ο Αντώνης και σκοπός η διευκόλυνση της κόρης του Μπαμπά της.
    Αυτό μαζί με την παρατήρηση του Αρχηγού Κωλοτουμπάκια, ότι "ουδείς πιο αγνώμων του ευεργετηθέντος", οταν έριξε πάλι την λάσπη του στον ..."ευεργετηθέντα Αντώνη που παραγκώνισε τον ...ευεργέτη κύριο, του κόμματος των αλυσίδων", δίνει τον τόνο στο νέο γύρο βρωμιας και απόνερων.
    "Αν δε ήταν η υποστήριξη του Κυρίου Αβραμό δεν θα έβλεπε αρχηγεία ο ...αγνώμων Σαμαράς!" Και το έλεγε σοβαρά σοβαρά το άτομο!
    Αν δεν πήγαινε ο κισσός να σκαρφαλώσει, για να περισωθεί στον βράχο, τον Βράχο θα τον έτρωγε ο παφλασμός Νδόρα!!!!
    Έλεος ρε Γκαιμπελάκο! Έλεος!

    Άρα λοιπόν ο αρχηγός του ΛΑ(γ)ός και ξέρει και ετοιμάζεται.
    Αλλά ας έχει κατά νουν την λαϊκή σοφία....
    "ΛΑός την φτέρη κούναγε, κακό της κεφαλής του!

  9. armageddon avatar
    armageddon 02/06/2010 18:18:39

    O Kαρατζαφέρης τeλικά ξέρει τι πιστέυει ; που ανοίκει τελικά τι
    είναι Ακποδεξιος ,Δεξιός , Πασόκ

    • Orestios avatar
      Orestios @ armageddon 02/06/2010 18:24:10

      Έχεις ακόμα τέτοιες απορίες??
      Εκπλήσομαι.