26/07/2011 17:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τέσσερις νέοι υφυπουργοί στην κυβέρνηση!

Ούτε δύο μήνες δεν άντεξε η κυβέρνηση και ο ΓΑΠ σπεύδει να την ανασχηματίσει – δείγμα ότι η «συγκυβέρνηση» με τον Βενιζέλο σχεδιάσθηκε στο πόδι και υπό το καθεστώς πίεσης από την διαπλοκή. Ο ΓΑΠ έχει δεχθεί τα αιτήματα των υπουργών του για 3-4 νέους υφυπουργούς!

Όπως έχουμε γράψει στο Υπουργείο Οικονομικών αναζητούν ένα υφυπουργό που «θα βγάλει τη δουλειά». Τον τελευταίο λόγο θα τον έχει ο Ε. Βενιζέλος (αυτός άλλωστε θα του καθορίσει και τις αρμοδιότητες). Σημειώνεται ότι στο Οικονομικών έχουν αρχίσει να υπάρχουν «προβλήματα κατανόησης» ανάμεσα στον υπουργό και τους δύο αναπληρωτές του, οι οποίοι αδυνατούν να καταλάβουν τι επιδιώκει ο Ε. Βενιζέλος με τις εντολές που τους δίνει.

Σημαντικός θα είναι και ο «υφυπουργός ΕΡΤ», θέση για την οποία προαλείφεται ο βουλευτής Ημαθίας Άγγελος Τόλκας. Ο υφυπουργός Επικρατείας εκτός από την ΕΡΤ θα αναπληρώνει τον Μόσιαλο στην καθημερινή ενημέρωση των πολιτικών συντακτών (την οποία ο υπουργός ουσιαστικά έχει καταργήσει, προκειμένου να ασχολείται με τα «θέματα στρατηγικής»).

Νέοι υφυπουργοί θα οριστούν και στο Υγείας, όπου ένας υπουργός και δύο υφυπουργοί δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα… Για την θέση προαλείφεται ο γιατρός βουλευτής Ευρυτανίας Ηλίας Καρανίκας, αν και μπορεί να οδηγηθεί στο Μεταφορών. Αυτό θα εξαρτηθεί από τις εξελίξεις με τον Ραγκούση…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σοφία avatar
    Σοφία 26/07/2011 17:21:28

    εχει φιλους πολλους ακομα ο ΓΑΠ για βολεμα...

    • manos avatar
      manos @ Σοφία 26/07/2011 18:03:31

      Μα σε τι γυμναστήριο πήγαινε ο άνθρωπος επιτέλους?
      Εγώ πάω σε ένα συνοικιακό και κάνω αμάν να δω κάνα δύο ανθρώπους το βράδυ.
      Και αυτός έχει κάνει ολόκληρη κυβέρνηση?
      Αμα το'χεις ρε παιδί μου...

      • juliet avatar
        juliet @ manos 27/07/2011 08:46:24

        Μάνο,καλημέρα
        και εγώ τόσα χρόνια ,μέσα στα γυμναστήρια ,καμιά καλή γνωριμία.Αμα σου θέλει η τύχη ,Μάνο μου,αλλά εμείς .......

  2. Κατ.Κατ. avatar
    Κατ.Κατ. 26/07/2011 17:24:13

    Συγνώμη,για τη ΝΕΤ θα βάλουν άλλον υφυπουργό;...

  3. BlueSky avatar
    BlueSky 26/07/2011 19:00:44

    Τον Σεπτέμβρη θα χρειαστεί να ψηφιστεί νέος νόμος για περικόπες στους εργαζόμενους. Δεδομένης της αντίδρασης που υπήρξε κατά την ψήφιση του μεσοπρόθεσμου, προτείνω στον γιωργάκη να κάνει ανασχηματισμό, να διορίσει κυβέρνηση με 154 μέλη, έτσι ώστε όλοι τους να αναγκαστούν να ψηφίσουν το νέο νόμο!
    Εκτώσεις θα κάνουμε τώρα με 3-4 υφύπουργούς!!!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ BlueSky 26/07/2011 19:13:24

      Τί υπήρχε κατά την ψήφιση του μεσοπρόθεσμου? Αντίδραση?
      Ωραίο ανέκδοτο

  4. ορτικι ορτικαδ avatar
    ορτικι ορτικαδ 26/07/2011 19:29:15

    Αυτος ο ανθρωπος δεν θα καταλαβει ποτε οτι οσους ανασχηματισμους και να κανει και οσες αλλαγες σε υπουργικες θεσεις και να φερει το προβλημα ειναι ο ιδιος και η πολιτικη που εφαρμοζει?Τι το πιεζει αφου δεν μπορει να παραμεινει στην κυβερνηση το ΠΑΣΟΚ,πρεπει να γινουν αμεσα εκλογες.

  5. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 26/07/2011 19:34:39

    ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ: Καταλάβατε τι γίνεται όταν ο υπουργός οικονομικών μια χώρας είναι παντελώς άσχετος; Ψάχνει ο πρωθυπουργός της να βρεί κατάλληλο υφυπουργό!!!

  6. ηλιας avatar
    ηλιας 26/07/2011 20:49:13

    Όταν ο υπουργός Οικονομικών δεν είναι ικανός να κάνει μόνος του την φορολογική του δήλωση, όχι μόνο υφυπουργό θα του βάλεις, αλλά και καθηγητή για να του βάλεις για να του κάνει ιδιαίτερα μαθήματα εντατικής βασικής λογιστικής.

  7. Bloody Mary avatar
    Bloody Mary 26/07/2011 21:45:08

    Νέοι υφυπουργοί, νέοι σύμβουλοι, νέοι συνεργάτες, νέοι παρατρεχάμενοι, νέα αύξηση των κρατικών δαπανών, νέα διόγκωση του ελλείμματος, νέα μέτρα-μέτρα-μέτρα για το λαό μέχρι τελικής πτώσεως.

    Αθρόοι διορισμοί στο δημόσιο και σκανδαλώδη συντεχνιακά προνόμια τη δεκαετία του '80, χρηματιστήριο τη δεκαετία του '90, "δομημένα" ομόλογα τη δεκαετία του 2000, χρεωκοπία και μνημόνιο το 2010, όλα διανθισμένα με προγραμματικές συμφωνίες, Ολυμπιακούς Αγώνες, μίζες και διαπλοκή, ΜΟΠ, αγροτικές επιδοτήσεις, ΚΠΣ, ΕΣΠΑ - οι μπίζνες καλά κρατούν στην "υποδειγματική δημοκρατία" της μεταπολίτευσης και τα "κοράκια" εφορμούν όπου μυρίζονται συγκεντρωμένο χρήμα (σε ιδιώτες, αγρότες, επιχειρήσεις, ασφαλιστικά ταμεία, κοινοτικά κονδύλια κλπ.). Τώρα ετοιμάζουν το τελευταίο "γιουρούσι" πάνω στο διαχρονικά βιασμένο κουφάρι της Ελλάδας και, όπως είναι φυσικό, όλοι παίρνουν θέση και διεκδικούν μερίδιο από τη μοιρασιά....