25/09/2013 14:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τέσσερις μονάδες κάτω η Χρυσή Αυγή

Τρεις μέρες μετά τη δολοφονία του Π. Φύσσα τα ποσοστά της Χρυσής Αυγής καταρρέουν καθώς στο διάστημα 20-23 Σεπτεμβρίου από 10,8% βρίσκεται στο 6,8%. Η δημοσκόπηση της Alco για το NewsΙt δείχνει επίσης ότι η διαφορά της ΝΔ από τον ΣΥΡΙΖΑ είναι πλέον στις 1,8 μονάδες, δηλαδή 21% έναντι 19,8% αντίστοιχα.

Οι ερωτηθέντες σε ποσοστό 81% εκτιμούν ότι δεν πρόκειται περί δημοκρατικού κόμματος. Σε ποσοστό, δε, 69% διατυπώνουν την πεποίθηση ότι είναι κόμμα που κομίζει ναζιστική ιδεολογία. Μάλιστα, σε ποσοστό 74% οι ερωτηθέντες εκτιμούν πως τα περιστατικά βίας του τελευταίου χρονικού διαστήματος αποτελούν τμήμα οργανωμένου σχεδίου.

Όπως προκύπτει από τη δημοσκόπηση, 39 στους εκατό ερωτηθέντες - ψηφοφόρους της ΧΑ δήλωσαν ότι κριτήριο για την επιλογή τους ήταν η οργή προς το υφιστάμενο πολιτικό σύστημα. Πλέον των 20 στους εκατό (21%), ωστόσο, δήλωσαν πως εκτιμούν ότι η ΧΑ είναι ναζιστικό κόμμα και πως συνειδητά την ψήφισαν ως τέτοιο.

Στη δημοσκόπηση πρώτο κόμμα εμφανίζεται η ΝΔ με ποσοστό 21%, που πιστώνεται τις πρωτοβουλίες για την αντιμετώπιση της ΧΑ και δεύτερο ο ΣΥΡΙΖΑ με 19,2%, τρίτη έρχεται η ΧΑ με 6,8% και ακολουθούν το ΠΑΣΟΚ με 6%, οι Ανεξάρτητοι Έλληνες με 5%, το ΚΚΕ με 4,9% και η ΔΗΜΑΡ με 3,6%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΩΡΙΩΝ avatar
    ΩΡΙΩΝ 25/09/2013 14:44:13

    Και θα δώσει το ΤΑΙΠΕΔ στους Γερμανούς με 21%?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΩΡΙΩΝ 25/09/2013 15:46:47

      Τι βλακείες είναι αυτές; Ο Σαμαράς ούτε το συζητάει κι εσύ το γράφεις για σίγουρο; Είπαμε για προπαγάνδα αλλά το ξεφτιλίζεις...

  2. anonymous avatar
    anonymous 25/09/2013 15:03:13

    Ναι αλλά κανένα συστημικό κόμμα δεν τις εισπράττει. Δηλαδή ο κόσμος φεύγει και δεν πάει πουθενά. Άρα υπάρχει ο κίνδυνος να επιστρέψει στη ΧΑ. Το νόημα της δημοσκόπησης είναι ότι ο κόσμος ψάχνει ένα κόμμα να πάει και κόμμα δε βρίσκει.

  3. Θησειώτης avatar
    Θησειώτης 25/09/2013 15:05:33

    Πάντως δεν φαίνεται να καρπώνεται κάποιοςτους ψηφοφόρους της χα. Αν θυμάμαι καλά τον ιούνιο η νδ είχε παραπάνω ποσοστό, νομίζω 23%.

  4. Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
    Μπάμπης...μπαμπίνος. 25/09/2013 15:33:02

    Άντε ...άλλο ένα ''επεισόδιο'' και τον στείλαμε τον Μιχαλολιάκο στο -2 !!!
    Ομορφάααντρες μου!!!!

  5. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 25/09/2013 15:35:52

    Αυτό που περίμεναν όσοι ακούνε και βλέπουν γύρω τους. Μόνο ρατσιστες δεν είμαστε ως λαός. 3% μόνο είναι φίλοι του Αδόλφου. Οι υπόλοιποι ήταν απλά θυμωμένοι τόσο που δεν σκέπτονταν. Μετά το φόνο όμως συνέρχονται σιγά-σιγά.

    • Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
      Μπάμπης...μπαμπίνος. @ Γεώργιος Τ. 25/09/2013 18:00:01

      Άμεση προκήρυξη εκλογών τώρα που έχουμε το πάνω χέρι και διαφορά από το ΣΥΡΙΖΑ με λίστα για να πετάξουμε από το κόμμα τα πολιτικά ''βαρίδια'' που φρενάρουν την ανάπτυξη .
      Ο Σαμαράς πρέπει να το τολμήσει , ο κόσμος χρειάζεται σταθερότητα και ασφάλεια , και ας έχει μειωμένα εισοδήματα , σε λίγο καιρό θα συνηθίσει .
      Εκλογές τώρα ...δεν υπάρχει χρόνος για καθυστέρηση!!

  6. panagiotou apostolos avatar
    panagiotou apostolos 25/09/2013 16:30:03

    Η αίσθηση που υπάρχει είναι ότι συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Πολλοί που δεν την υποστήριζαν προβληματίζονται για ποιο λόγο έγινε πραγματικά ο φόνος με ένα τηλεφώνημα (από ποιο κέντρο άραγε;) την στιγμή που δεν σύμφερε την ΧΑ και ταυτόχρονα όλοι αρχίζουν να την πυροβολούν ομαδόν σαν έτοιμοι από χτες. Ταυτόχρονα δεν της δίνεται βήμα για να ακούσουμε τις απόψεις της ή την απολογία της πράγμα που θα συνέβαινε σε έναν Μάκαρο (Ψωμ.) πχ ή ακόμα και στον Πάσσαρη.

  7. Tommy avatar
    Tommy 25/09/2013 19:59:01

    Κάποιοι αφελείς πιστεύουν ότι ψηφοφόροι της χ.α. θα κατεβάσουν το κεφάλι και γονυπετείς θα επιστρέψουν στη ΝΔ. Αυτά λένε κάτι Καραγκούνηδες, κάτι Κοντογιάννηδες, κάτι Βαρβιτσιώτηδες και άλλοι "κεντροαριστεροί¨της ΝΔ (που ανάθεμα που διάλυσε το απόκομμά της η Ντόρα και τους λουστήκαμε ξανά). Από εκεί ψηλά στα Β.Π. που να αφουγκραστούν τον κόσμο του μεροκάματου, της ανεργίας, της ανέχειας, της ξεφτύλας που νιώθουν για όλους αυτούς του πολιτικάντηδες του χαβιαριού και του νεποτισμού. Στα Ταμπούρια, στον Πειραιά μόνο με GPS μπορούν να βρουν το δρόμο οι παραπάνω αιθεροβάμμονες.

  8. ηλεκτρα avatar
    ηλεκτρα 25/09/2013 22:52:33

    και γιατι πιστευετε οτι ο κοσμος απανταει με ειλικρινεια στις δημοσκοπησεις?θα φορολογισουν αγρια τα ακινητα, τα αγροτεμαχια ,θα κατευαζουν τους μισθους και τις συνταξεις , θα πληρωνουμαι που θα μπουμαι στα νοσοκομια κ.α. και ο κοσμος θα ψηφισει νδ -πασοκ. απο την αλλοι θα μας σκοτωνουν ,θα μας κλεβουν,θα βιαζουν μεχρι και γριες 80 χρονων διαφοροι λαθρο και εμεις θα ψηφιζουμαι τσιριζα ,κκε και δημαρ. ΗΛΗΘΙΟΙ.

  9. Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
    Μπάμπης...μπαμπίνος. 25/09/2013 23:28:33

    Επιμένω κύριοι , ο Σαμαράς έχει μοναδική ευκαιρία τώρα να ενισχύσει την κοινοβουλευτική του δύναμη και να ανανεώσει την εντολή του λαού προτού αναγκαστεί να πάει στο νέο μνημόνιο όπως επιτάσσουν οι δανειστές μας.
    Όταν λάβει τα νέα μέτρα σε υγεία παιδεία και συντάξεις (επικουρικές-εφάπαξ) θα υποστεί φθορά μη διαχειρήσιμη κατά την γνώμη μου , ενώ τώρα οι ψηφοφόροι ακόμη ελέγχονται από τα φίλα προσκείμενα ΜΜΕ.
    Η Χ.Α. είναι ζήτημα αν θα είναι στην νεα βουλή ( δεν την κόβω πιο πάνω απο 2 -2,5% ) ειδικά αν καταλήξουν στην φυλακή και πρωτοκλασάτα στελέχη της.
    Ο Δένδιας είναι αλεπού, μπορεί να τους τυλίξει σε μια κόλα χαρτί και να τους εξαφανίσει , Ο ψεκασμένος Καμένος φυλλορροεί προς τα εδώ μεριά και θα γυρίσει με την ουρά στα σκέλια αν θέλει να παραμείνει βουλευτής , και αν αναλάβει και υφυπουργός (ως εκεί όμως , δεν κάνει για παραπάνω) θα ψηφίζει ότι του δίνουν.
    Τόλμη χρειάζεται και κάκαλα , εξάλλου τον ταύρο τον πιάνεις απ'τα κέρατα , έτσι δεν είναι;

    • tk avatar
      tk @ Μπάμπης...μπαμπίνος. 25/09/2013 23:50:17

      Ο Σαμαράς αγαπητέ είχε την ευκαιρία να πάρει όλον τον λαό με το μέρος του, την είχε!! Αλλά βλέπεις για το...καλό μας την έχασε τελικά. Τώρα δυστυχώς το παιχνίδι αγρίεψε και κινδυνεύει να έρθει δευτεροτρίτος, αλλά το χειρότερο δεν είναι αυτό, το χειρότερο είναι το ποιος θα είναι ο πρωτοδεύτερος....
      Πάντως το..καλό μας ακόμα να έρθει.