#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/12/2010 09:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τέσσερα χρόνια απίστευτων θυσιών του ελληνικού λαού θα πάνε στο βρόντο



Η Σύνοδος Κορυφής τέλειωσε, ομόφωνα αποφασίστηκε η αλλαγή στη συνθήκη της Λισαβόνας, η Γερμανία πέρασε τον δικό της μηχανισμό στήριξης από το 2013 αλλά στην Ελλάδα σιωπή από την κυβέρνηση. Δεν είπαν τίποτε, δεν εξήγησαν τι σημαίνουν όλα αυτά, το πέρασαν στο ντούκου μέσα στη γενικότερη θολούρα της κρίσης.

Παρ' όλα αυτά η απόφαση αυτή μπορεί να αλλάξει την εικόνα όλης της Ελλάδας, να προκαλέσει ραγδαίες αλλαγές στη ζωή των πολιτών, να δημιουργήσει για δεκαετίες ένα τοπίο άγριο για την οικονομία. Εκτός κι αν όλα αυτά γίνουν νωρίτερα.

Επειδή, λοιπόν η κυβέρνηση δεν μπαίνει στον κόπο να πει τι γίνεται, να απολογηθεί γιατί και αυτή ψήφισε την πρόταση της Μέρκελ και τελικά να εξηγήσει τι θα συμβεί στην Ελλάδα το 2013, οφείλουμε να πούμε τα εξής αν και οι προβλέψεις κάνουν λόγο για εξελίξεις πολύ νωρίτερα. Δηλαδή για έξοδο από την Ευρώπη χωρών όπως η Ελλάδα, η Πορτογαλία, η Ιρλανδία.

Με την αλλαγή της συνθήκης της Λισαβόνας ουσιαστικά δημιουργείται νέος μηχανισμός αντιμετώπισης κρίσεων με τη συμμετοχή ιδιωτών. Δηλαδή θα βγάλει από πάνω της η Γερμανία και οι άλλες μεγάλες χώρες τα “τοξικά” ομόλογα των φτωχών και προβληματικών χωρών όπως η Ελλάδα και τα χρέη θα τα αναλάβουν ιδιώτες.

Η χώρα το 2013 που θα βγει από το «Μνημόνιο 1» θα έχει χρέος πάνω από 150% και φυσικά άδεια ταμεία αφού θα έχει εξαντληθεί το δάνειο ενώ θα καλείται να πληρώσει τεράστια ποσά για τοκοχρεολύσια. Ακόμη και επιμήκυνση να συμφωνήσουμε απλά θα έχουμε περισσότερο χρόνο να πληρώσουμε τα χρέη μας. Όμως, η Ελλάδα για να βγει τότε στις αγορές θα πρέπει να δεχθεί επιτόκια πολύ υψηλά αφού θα πρέπει να ενταχθούν σ' αυτά ρήτρες κινδύνου για μερική αποπληρωμή των ομολόγων που λήγουν.

Παράλληλα, η απόφαση προβλέπει ότι μπορεί η αγορά να μπλοκάρει δανεισμό της Ελλάδας ενώ δεν έχει προβλεφθεί αύξηση του ποσού που μπορεί να διαθέτει η ΕΤ για αγορά ελληνικών ή άλλων ομολόγων.

Με τη συμμετοχή και των ιδιωτών που θα αναλάβουν μεγάλο μέρος του ελληνικού χρέους, οι πιέσεις θα γίνουν πιο ασφυκτικές σε μια χώρα που θα είναι κατεστραμμένη οικονομικά και θα πρέπει να βρει από αλλού χρήμα. Επομένως, η ένταξη της Ελλάδας, της Ιρλανδίας ή άλλης προβληματικής χώρας στο νέο μηχανισμό στήριξης σημαίνει ούτε λίγο ούτε πολύ ότι πάμε σε ελεγχόμενη πτώχευση, έξοδο από το ευρώ, υποτίμηση του εθνικού νομίσματος και εκκίνηση από την αρχή.

Με απλά λόγια, τέσσερα χρόνια απίστευτων θυσιών του ελληνικού λαού θα έχουν πάει στο βρόντο καθώς θα φτάνουμε στο ίδιο αποτέλεσμα: την πτώχευση.

Ποια είναι η μοναδική λύση που προκρίνουν φυσικά οι αγορές; Μα βεβαίως νέο δάνειο, νέο Μνημόνιο, νέα μέτρα, νέα φτώχεια.

Αυτά κρύβει η κυβέρνηση τώρα για να επανέλθει το 2013 (αν υπάρχει μέχρι τότε) και να θέσει τον ελληνικό λαό προς των ευθυνών του. Να στήσει δηλαδή κάλπες για να ψηφίσουν την αναθεώρηση της συνθήκης της Λισαβόνας με το εκβιαστικό δίλημμα ή πτωχεύουμε ή πάμε σε νέο δάνειο.

Ωραίο το κόλπο, όπως με το Μνημόνιο που υπογράφαμε χωρίς να ξέρουμε τι λέει. Ετσι και με την αναθεώρηση, την ακούμε αλλά δεν γνωρίζουμε ότι θα αλλάξει τη ζωή μας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. salmonellas avatar
    salmonellas 21/12/2010 09:52:47

    Δεν χρειαζονται πολλα, ενας πατριωτης χρειαζεται για να ξαναβαλει την Ελλαδα στο χαρτη. Ενας πατριωτης που θα βαλει την πατριδα του πανω απο το προσωπικο του συμφερον και θα ειναι ετοιμος να πεθανει φτωχος, εχοντας ομως την ικανοποιηση οτι πραγματικα εσωσε τους Ελληνες, και οχι κατ' ευφημισμο.

  2. Ksenitemenos avatar
    Ksenitemenos 21/12/2010 09:59:50

    Ωραία γιατί δεν συζητάμε πλέον σοβαρά την έξοδος μας από το Ευρώ και επιστροφή στην δραχμή? Στο ΜΕΓΚΑ το επανέφερε αυτό το ζήτημα ο Κώστας ο Λαπαβίτσας το Σαββατοκύριακο και αργότερα στην ίδια εκπομπή βγάζουν το κ. Χριστοδουλάκη να αναφέρει ότι αυτό θα είναι η καταστροφή της χώρας με τους χασαπόπουλο και αναγνωστάκη να γελούν κοροιδεύοντας ουσιαστικά την σοβαρή πρόταση του κ. Λαπαβίτσα. Και ερωτώ. Ναί όντως μήπως η έξοδος από το Ευρώ είναι η καταστροφή των Τραπεζών και η σωτηρία του λαού? Λέω μήπως?

    • A.M. avatar
      A.M. @ Ksenitemenos 21/12/2010 10:14:25

      Αυτό που είναι σίγουρο πάντως είναι ότι από τότε που η Ελλάδα μπήκε στο € όλα άρχισαν να πηγαίνουν απ το κακό στο χειρότερο.
      Αντιστρέφοντας την διαδικασία και βγαίνοντας απ το € υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να αρχίσουν να πηγαίνουν όλα απ το χειρότερο στο καλύτερο μεσομακροπρόθεσμα.
      Άμεσα βέβαια θα υποστούμε όλοι μας ένα shock (με το "sh" αλά Ντορίτσα) που πιστεύω ότι θα το ξεπεράσουμε καθότι έχουμε ως λαός επιδείξει ανθεκτικότητα στις ..περιβαλλοντικές αλλαγές (ας το πούμε έτσι).

      Έχω την πίστη πως έχουμε ήδη βγεί απ το €.
      Αναμένω απλώς να δώ την πίστη μου σαν μερικές χιλιάδες δραχμές στην τσέπη μου.

  3. Enzo avatar
    Enzo 21/12/2010 10:35:00

    στην αρχη θα μας τσουξει αλλα στην πορεια κερδισμενοι θα βγουμε σαν χωρα και σαν πολιτες αν γυρισουμε στο εθνικο μας νομισμα.

  4. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 21/12/2010 10:41:52

    Το Συστημα προσπαθει να διαφυλαξει "ως κορην οφθαλμου" τις υπαρχουσες Τραπεζικες Καταθεσεις για να μην καταρρευσει!!!Καποια στιγμη-ετσι ξαφνικα και αναπαντεχα-θα ανακοινωθει στον Λαο οτι οι καταθεσεις του υπαρχουν, αλλα, θα δινονται σε Δραχμες.Με την υπαρχουσα ισοτιμια.Επειτα θα γινει η υποτιμηση,η, οι διαδοχικες υποτιμησεις....Οσο για το σχολιο του πρωτου σχολιαστη:Ο Λαπαβιτσας ειναι ο λαγος, ο Χριστοδουλακης ο κακος "κυνηγος" και ολοι εμεις τα θυματα....Οι χασκογελουντες Χασαποπουλος και Αναγνωστακης ειναι οι μαριονεττες ενος συστηματος που καταρρεει...Και το γελιο τους περισσοτερο δεικνυει αδυναμια και πολυ λιγοτερο (αν οχι καθολου) γνωση.

  5. neotera avatar
    neotera 21/12/2010 11:32:14

    Εντελώς άλλο πράμα να μας βάλει στη δραχμή ελληνική κυβέρνηση, ή οι τοκογλύφοι οι ίδιοι που κυβερνούν ΓΑΠοπροσώπως τωρα. Οντως πρέπει να πλησιάζει ή ώρα να περάσουμε στη δραχμή για να ξεπουληθούμε τζάμπα εντελώς.

  6. Zio avatar
    Zio 21/12/2010 12:07:23

    σχετικό άσχετο για τις συμμετοχές των ιδιωτών:
    Η εγγύηση Αλογοσκούφη για τις καταθέσεις μέχρι 100.000 ανά φυσικό πρόσωπο, λήγει στις 31/12/2011. Φυσικά, δεν έχει ακουστεί το οτιδήποτε περί επιμήκυνσης της συγκεκριμένης περιόδου εγγύησης.
    Αντίθετα, στο εξωτερικό ήδη γίνονται συζητήσεις με σκοπό την εγγύηση αυτή να την αναλαμβάνουν πλέον οι τράπεζες!

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/12/2010 12:10:56

    Να κανω μια υποθεση εργασιας... ελευθερη χωρα ειμαστε ακομη...

    Οι εισπρακτικες εταιριες πληρωνονται 1%-10% επι των εισπραχθεντων αναλογε με το υψος του χρεους αλλα και τη δυσκολια να τα μαζεψουν.
    Εστω οτι εμεις Χρωσταμε 330Δις. Σε ποιους? Σε κρατικες Τραπεζες. Τι εκανε ο ΓΑΠ? με τις δηλωσεις του κλπ κλπ αυξησε τα σπρεντ και εφερε τεχνητα το ΔΝΤ..
    Ποιος ο ρολος του ΔΝΤ οπως εχω ξαναγραψει?
    1. να εισπραξει τα χρωστουμενα
    2. να μεταφερει το Χρεος απο τις Τραπεζες στα Κρατη !!
    Ποιος ειναι ο εισπρακτικος μηχανισμος? Το ΠΑΣΟΚ !! ο ΓΑΠ συγκεκριμενα..

    Το σκηνικο στηθηκε, υπογραψαμε Δανειακη με Υποθηκη και Μνημονιο. Ο εισπρακτικος μηχανισμος μπηκε σε λειτουργια !!!!

    Το 1% στα χρωστουμενα ειναι 3.3 Δις Ευρω !!! και τα δικαιουται ο Εισπρακτωρ! αντε να δωσει και κατι στο μηχανισμο..

    Αυτα.... προς σκεψην... δενβ αναλυω περισσοτερο να μην κουρασω... εξυπνα παιδια ειμαστε ολοι εδω μεσα...

    ΠΠ
    Εαν λεω... εαν

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/12/2010 12:16:38

      Δεν κανω υπολογισμους για τα Νεα Δανεια... και τα μπονους οσων τα φερνουν στις Τραπεζες ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΑ !!!!.... νο ρισκ!!!!

      ΠΠ

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/12/2010 12:32:13

        Ο Τραιανού τόν έχει ήδη ....χρεώσει(τό έκανε για να εισπράξει) με 2 δις ΠΠ!

    • NM avatar
      NM @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/12/2010 17:19:37

      +1000

  8. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 21/12/2010 12:12:39

    Συγγενικό μου πρόσωπο, με χρόνια και μεγάλη εμπειρία στον ναυτιλιακό χώρο και με καλό εισόδημα, έχει ήδη μεταφέρει όλα του τα χρήματα έξω και είναι απόλυτα βέβαιος ότι οδεύουμε προς χρεωκοπία, έστω "μετριασμένη". Και αυτό δεν το λέει από προσωπικές του εκτιμήσεις, αλλά με βάση αυτό που λέγεται στα ναυτιλιακά γραφεία και στον χρηματοπιστωτικό χώρο. Στην "πιάτσα" η πτώχευση θεωρείται βέβαιη, καθώς κανένα μνημόνιο δεν θα μας σώσει, για τον απλούστατο λόγο ότι η αποπληρωμή των οφειλών μας είναι πρακτικώς αδύνατη.
    Δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει, το ζήτημα είναι ότι τα μεταξωτά βρακιά θέλουν επιδέξιους κώλους και το ευρώ δεν ήταν το καταλληλότερο εσώρουχο για τον δικό μας. Από νεοπλουτίστικη αφροσύνη το υιοθετήσαμε βιαστικά, με πολύ υψηλή ισοτιμία και στη συνέχεια αφήσαμε τις τιμές να πάρουν την ανηφόρα, αρχίζοντας από το ματσάκι το μαϊντανό των 100 δρχ που αίφνης βρέθηκε να κοστίζει 0,5 ευρώ, δηλαδή πάνω από 70% αύξηση κ.ο.κ.
    Θα προτιμούσα μία σοβαρή πατριωτική κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας, που να είναι αποφασισμένη να βάλει σε μία τάξη αυτή τη χώρα και να τη σώσει από την οικονομική κατάρρευση, γιατί στον κύριο Παπακωνσταντίνου κάτι δεν με εμπνέει και πολλά με φοβίζουν... Αλλά πού να βρεθεί η κυβέρνηση αυτή;

  9. Misha avatar
    Misha 21/12/2010 12:14:59

    Mε τα λεφτά που έχει χαρίσει το Δημόσιο στους νομιμοφανείς τοκογλύφους (δβζ τραπεζίτες) εθνικοποιεί όλες τις ιδιωτικές τράπεζες και κρατα τα κλειδιά της οικονομίας.
    Αλλά δεν την αφήνει η ΕΕ.
    Σε κάθε περίπτωση είναι άλλο πράγμα να πάρεις εσύ την πρωτοβουλία επιστροφης σε εθνικό νόμισμα και άλλο να σε ξαποστείλουν εκτός ευρώ οι «σύμμαχοι» που σου οφείλουν 100 δις , τα οποία δεν διεκδικείς επειδή δεν έχεις τα κότσια.
    4 χρόνια θυσίας δε θα πανε στο βρόντο.
    Θα έχουν αρπαξει 110 δις ζεστά μετρητά οι τοκογλύφοι και θα έχουν υποθηκεύσει γι΄άλλα τόσα την ελληνική γή.
    Και θα εχουν δωσει ασφαλώς το κατιτίς τους στον ΓΑΠ για την άψογη συνεργασία.
    Πισσα και πούπουλα!!!!

    • JOHN avatar
      JOHN @ Misha 22/12/2010 12:08:34

      Αυτη δυτυχως ειναι η πικρη αληθεια.Οχι μονο οι θυσιες πανε στο βροντο αλλα απο την εξαθλιωση εποφελουνται οι διεθνεις τοκογλυφοι και οι προσκυμενοι σε αυτους.

  10. Βασίλης Δαφνάς avatar
    Βασίλης Δαφνάς 21/12/2010 13:31:08

    Πίσω στην δραχμή και στις ντάπκες!!!! Να τους την φέρουμε στους δοσατζήδες!!! Το μόνο που με στεναχωρεί είναι οτι θα παίρνω μισθό 2.000 δραχμές και η εφημερίδα θα κοστίζει 40.000. Μάλλον θα πρέπει να σταματήσω να διαβάζω.

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/12/2010 14:01:10

    18 Απριλιου το ΤΙΜΕ... για τον στοχαστη μας.. ! 18 ΑΠΡΙΛΙΟΥ !!!
    http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,1977009,00.html

    George Papandreou: The Greek Thinker
    By Nicole Itano / Athens Monday, Apr. 12, 2010

    ΠΠ

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/12/2010 14:35:49

    ο ΓΑΠ έχει πάρει δίπλα του έναν εβραιομασώνο σύμβουλο τον LEIF PAGROTSKY μέλος τού τάγματος των σιονιστών Independent Order στο "συνέδριο της Σύμης" που έγινε στον Πόρο και είναι εκεί προσκεκλημένα τα επιλεγμένα άτομα της Ευρωπαικής εξουσίας...........

    http://en.wikipedia.org/wiki/Leif_Pagrotsky

    ΠΠ

  13. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 21/12/2010 15:34:16

    Αποτελει ειλικρινα, αποριας ΑΞΙΟΝ οτι πολλοι συνανθρωποι μας Συνελληνες (και απαξιωτες της επερχομενης ΔΡΑΧΜΗΣ), δεν εννοουν, πως οτι "πιανουν" σε ευρω στα χερια τους δεν τους ΑΝΗΚΕΙ!!!Οτι φερει το γραμμικο προθεμα Υ (που σημαινει ελληνικη εκδοση και ειθισται να περιοριζεται στα μικρα χαρτονομισματα) "αποτελει" ΕΛΛΑΔΑ-και συμμετοχη της στο Ευρω, βασει δεδομενων ολικης συμμετοχης της ταξεως του 2,2 τοις εκατο επι του Ευρωπαικου ΑΕΠ απο συστασεως Ευρωζωνης!!!Οτι αλλο βρισκεται στις τσεπες μας η συνυπαρχει ως μερος των συναλλαγων μας, ειναι δανεικο.Ασχετως, αν ουδεποτε επ' αυτου μας ενημερωσαν.Το Κρατος (τοτε), επελεξε αντι του πληθωρισμου και των διαδικασιων συνεχους υποτιμησης-που ως φαινεται δεν ειναι και τιποτα αρνητικο-, την ευκολη "διοδο" της συνεχους επι χαμηλων επιτοκιων δανειοδοτησης, και τα αποτελεσματα ειναι γνωστα....Τι ειναι καλυτερο, να χρωστα το Κρατος ενα "σκασμο" λεφτα για να τα αποπληρωνει αφου προτερα δανειστει απο αυτους που την απειλουν επι των χρεων της, η να εχει το δικο της νομισμα και να διευθετει τα "του οικου της "χωρις την πιεση των ξενων Νταβατζηδων/Τοκογλυφων???Απλο Ερωτημα.

    • JOHN avatar
      JOHN @ ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 22/12/2010 12:15:18

      Απλο και επικαιρο το ερωτημα σου.Και θα ηταν κατανοητο σε ολους εαν καποιοι δεν φροντιζαν να παραπλανουν τις μαζες δενοντας τα φυκια με μεταξωτες κορδελες!

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/12/2010 15:49:20

    Ποιοι συμετεχουν στην offshore C.P.I Invesments ...Κευμαν ???
    Η Εθνικη Τραπεζα!

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/12/2010 17:39:50

      Συγγνωμη.. C.P.T Investments , offshore, Cayman Isl..
      Εθνικη Τραπεζα Ελλαδος 49.9%
      Credit Suisse 50.01%
      71.000.000 Euro μεσα στα ταμεια !!!!

      Τι ρολο παιζει αυτη η εταιρια?????????????????????????

      ΠΠ

  15. Orestios avatar
    Orestios 21/12/2010 19:28:08

    Tο πιο ανησυχητικό είναι η τελευταία δήλωση του ειλικρινή Παπακωνσταντίνου.
    Είπε πως ΔΕΝ κινδυνεύουν οι καταθέσεις.