#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/01/2012 19:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τέρμα οι κόκκινες οι πράσινες και οι μπλε, μόνο εθνικές γραμμές διαπραγμάτευσης



Η είδηση δεν έπεσε ως κεραυνός εν αιθρία.  Την είχαμε ‘’προφητέψει’’ αμέσως μετά το φορολογικό παραλήρημα του κ. Βενιζέλου, τότε που ξόρκιζε την τρόικα με βιτριολικά μέτρα, προκειμένου να εκβιάσει την απόφαση του Οκτωβρίου.  Αποτελεί παράδοξο πώς η τρόικα έφαγε τότε το παραμύθι και αποδέχθηκε τις λάθος προβλέψεις και αποτελεί επίσης παράδοξο πώς οι δικοί μας φωστήρες, αφενός ο μειωμένης όπως αποδεικνύεται ικανότητας κ. Βενιζέλος και ο υπερτιμημένος κ. Παπαδήμος, πίστεψαν ότι θα πετύχαιναν τον στόχο του ελλείμματος.

Αν δε μάθατε τα νέα, θα σας πω μόνο ότι η χώρα μας είναι στη δυσάρεστη θέση, στο τέλος μιας σκληρής προσπάθειας δημοσιονομικής προσαρμογής, που όμοιά της δεν έχει ξαναγίνει ποτέ σε δυτική χώρα, να έχει υποστεί μια συνδυασμένη τριπλή αποτυχία (αύξηση ελλείμματος, μείωση εσόδων, αύξηση δαπανών), που την οδηγεί σε μια κολασμένη παραδοχή:

Με έσοδα μόλις 50 δις καλείται να πληρώσει 17 δις τόκους, που, σε συνδυασμό με αυξημένες δαπάνες, δημιουργούν ένα εκρηκτικό έλλειμμα που ξεπερνάει τα 22 δις και αναζητεί εναγωνίως χρηματοδότη.  Αν στα παραπάνω προσθέσετε και τα περίπου 7 δις, που οφείλει το δημόσιο από τότε που ξεκίνησε η εσωτερική παύση πληρωμών, έχετε μπροστά σας το μεγαλύτερο κανόνι της χιλιετίας.

Η πικρή δικαίωση Σαμαρά

Τα παραπάνω εφιαλτικά νούμερα έρχονται καθυστερημένα να δικαιώσουν τις μέχρι υστερίας αντιδράσεις του κ. Σαμαρά στην τότε εφαρμοζόμενη πολιτική.  Γιατί οι επιδόσεις της οικονομίας μετά τα πειράματα του ΠΑΣΟΚ, αντί να βελτιώσουν κάποιους δείκτες, απέτυχαν σε όλους.  Ακόμα και τα έσοδα που λογικά θα έπρεπε να τσιμπήσουν κάτι μετά την εφαρμογή του τερατώδους χαρατσιού της ΔΕΗ, βαίνουν μειούμενα κατά πολύ μεγάλο ποσοστό.

Σήμερα πιέζεται πάλι ο κ. Σαμαράς να δώσει την έγκρισή του προκειμένου να συνεχιστεί η ίδια ακριβώς πολιτική με ακόμα μεγαλύτερη ένταση.  Κάποιοι αδίστακτοι τραπεζίτες, που πλασάρονται στην κοινή γνώμη με το μαγικό μανδύα του ‘’τεχνοκράτη’’, αλληθωρίζουν ξανά προς τις λάθος προβλέψεις.

Το ερώτημα αμείλικτο.  Αφού τον Οκτώβριο οι προβλέψεις τους βγήκαν λάθος, γιατί να είναι τώρα σωστές;

Αφού η πολιτική τους απέφερε τα αντίθετα των προσδοκώμενων αποτελέσματα, γιατί θα πετύχει τώρα; 

Πολυχρωμία γραμμών

Ακούμε για πολύχρωμες γραμμές.  Πράσινες γραμμές, κίτρινες γραμμές και της μόδας τώρα οι κόκκινες γραμμές.  Πλειοδοσία σωτήρων και πληθώρα κόκκινων γραμμών.  Αρκεί να μη χρεοκοπήσει η χώρα, που δυστυχώς χρεοκόπησε.

Λοιπόν, κόκκινες γραμμές τέρμα. Οι γραμμές μπορεί να είναι μόνο εθνικές.  Γιατί η Ελλάδα δεν είναι ούτε οι χρεοκοπημένες της τράπεζες, ούτε τα ορφανά του σοσιαλισμού.

Για όσους η κρίση έχει θολώσει την ... κρίση, θυμίζω ότι τη χώρα μας συγκροτεί το σύνολο των Ελλήνων πολιτών.  Και η ευημερία των Ελλήνων πολιτών συγκροτεί τις Εθνικές Γραμμές, μαζί με την αξιοπρέπεια της Ελλάδος.

Ο κ. Σαμαράς σε μια αυτονόητη διατύπωση, διεμήνυσε ότι θα συμφωνήσει σε μειώσεις μισθολογικού κόστους, μόνο αν συμφωνήσουν οι κοινωνικοί εταίροι.

Κάθε άλλη απόπειρα θυμίζει άλλες εποχές και άλλες πρακτικές.  Δυστυχώς ο κ. Παπαδήμος εμφανίζεται ως ένας λάτρης των πρακτικών αυτών και οδηγεί την Ελλάδα στην απόγνωση.

Ξεπερνώντας τον προβληματισμό των ημερών, αντί να ασχολούμαστε με το Αγγλικό Δίκαιο, τη χρησιμότητα ή όχι του PSI και τη νέα γκάφα της δικαιοσύνης, ίσως θα έπρεπε να δώσουμε μεγαλύτερη βαρύτητα στο θέμα των εκλογών, που γίνεται μείζον.

Γιατί αποδεικνύεται ότι ο μόνος τρόπος να απαλλαγούμε από την πολιτική του ΠΑΣΟΚ, που όλοι πια καταδικάζουν και όλοι βιάζονται να εφαρμόσουν, είναι η ανάδειξη μιας κυβέρνησης που θα είναι σε θέση να πράξει τα αυτονόητα:

Να χαράξει τις Εθνικές Γραμμές και να προτάξει την αξιοπρέπεια του Έλληνα – Ευρωπαίου πολίτη.

Όταν προσπαθώντας να λύσουμε ένα μαθηματικό πρόβλημα καταλήγουμε σε λάθος, είναι ανώφελο να επιμένουμε στην ίδια μέθοδο επίλυσης.  Και δυστυχώς στο μαθηματικό πρόβλημα του ελληνικού χρέους, θυσιάζονται άνθρωποι και όχι αριθμοί.

Κακοφωνίξ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. theo1611 avatar
    theo1611 11/01/2012 19:17:42

    "Γιατί αποδεικνύεται ότι ο μόνος τρόπος να απαλλαγούμε από την πολιτική του ΠΑΣΟΚ, που όλοι πια καταδικάζουν και όλοι βιάζονται να εφαρμόσουν, είναι η ανάδειξη μιας κυβέρνησης που θα είναι σε θέση να πράξει τα αυτονόητα"

    Σήμερα όμως πρέπει να πεί τα "αυτονόητα" σε όλη τους την έκταση και τις "εθνικές γραμμές" που πρεσβεύει.

    ΥΓ: Την ημέρα των εκλογών ίσως θα είναι αργά έως πολύ αργά!!!

  2. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 11/01/2012 19:18:02

    καλα τα λες φιλε μου αλλα και ο σαμαρας να βγει ποιο δυνατα αυτοι πουλαν την ΕΛΛΑΔΑ αρα εχουμε πολεμο με τους προδοτες

  3. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 11/01/2012 19:53:30

    Οι κόκκινες, οι πράσινες,
    οι μπλε σου οι γραμμές
    στα χέρια εχθές εφέρανε
    ευρώα και δραχμές
    Φέραν κακό και ταραχή
    στης χώρας τις ακτές
    οι κόκκινες, οι πράσινες,
    οι μπλε σου οι γραμμές
    Λάι, λάι, λάι...
    Ωχ, βγάλε τις γραμμούλες σου,
    που βάζεις σαν περνάς
    και πάψε τα παιχνίδια σου
    και μη μάς τυραννάς
    οι κόκκινες, οι πράσινες,
    οι μπλε σου οι γραμμές
    καιρός είναι να γίνουνε
    για πάντα εθνικές

    • theo1611 avatar
      theo1611 @ Τιγράνης 11/01/2012 20:05:36

      Οι κόκκινες, οι πράασινες, οι μπλέ σου οι γραμμέεεεέες,
      καιρός είναι να γίνουνε για πάντα εθνικές!!!

  4. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 11/01/2012 20:02:37

    Ολοι μας θελουμε εκλογες για να απαλλαγουμε απ' αυτη την δοτη κυβερνηση που δεν αντιπροσωπευει τον ελληνικο λαο, ομως, εαν εχει προλαβει να περασει πριν απο τις εκλογες το αγγλικο δικαιο, τοτε η καταστροφη της Ελλαδας θα ειναι προδιαγραμμενη, οποιος κι' αν αναλαβει την διακυβερνηση. Γιατι, αυτο που δεν εχουν ισως καταλαβει ορισμενοι ειναι πως η υπαγωγη των ομολογων στο αγγλικο δικαιο δεν αποτελει μια νομικιστικη λεπτομερεια αλλα ισοδυναμει με εκχωρηση του μοναδικου διαπραγματευτικου χαρτιου που εξακολουθει να διαθετει η πατριδα μας ως κυριαρχη χωρα. Το δικαιωμα της μη εκχωρησης εθνικου πλουτου και μελλοντικων εσοδων (και απο τους δικους μας φορους) στους τοκογλυφους. Καθως επισης και το δικαιωμα καθορισμου και εξοφλησης του τοκογλυφικου χρεους στο εθνικο μας νομισμα (που θα υποτιμηθει ουτως ή αλλως) κι' οχι σε ευρω ή σε οποιο "σκληρο" νομισμα επιθυμουν οι τοκογλυφοι. Εαν χασουμε κι' αυτη την δυνατοτητα τοτε εχουμε τελειωσει ως χωρα, γιατι οταν -κατα πασα πιθανοτητα- επιστρεψουμε στη δραχμη, τοτε το ισοδυναμο του χρεους μας θα ανερχεται περιπου στο τριπλασιο. Θα ειναι δηλαδη σαν να χρωστουμε πλεον οχι 350 δις ευρω αλλα γυρω στο ενα δισεκατομμυριο !! Nαι λοιπον στις εκλογες και μαλιστα ταχυτατα, πριν υπογραφουν οι ληστρικες συμβασεις που θα μας δεσμευουν για τα επομενα 100 χρονια.

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ Μ.Γ 12/01/2012 14:47:40

      Σωστότατος

  5. JOHN avatar
    JOHN 11/01/2012 20:21:35

    Απο αναλγητους μισελληνες και προδοτες μη περιμενεις τιποτε!

  6. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 11/01/2012 20:22:53

    ...αντί να ασχολούμαστε με το Αγγλικό Δίκαιο...

    sorry με αυτο πρεπει να ασχολουμαστε τα μεγιστα. αυτο ειναι το σοβαρο. αν περασουν ολα σε βρετανικο δικαιο τι να τις κανω εγω τις εκλογες. καλο να βλεπει ο Σαμαρας εκπροσωπους απο το ισραηλ αλλα με βρετανικο δικαιο στα χρεη μας (λεμε τωρα, ποια χρεη ολα παρανομα ειναι)που ειναι το δικαιο του δανειστη μαλλον αδικα τους βλεπει.
    τελος αν επιτυχει το psi να κλαιμε γιατι αυτο σημαινει οτι τους τα δωσαμε ολα!!!

    • thanos avatar
      thanos @ Ιωαννης Τ 11/01/2012 20:46:44

      Φίλε μου η παρατήρησή σου αυτή είναι ότι πιο σωστό έχω διαβάσει σήμερα. Χθές ήταν το άρθρο του Φάκτορα με την δημοσίευση της εφημερίδας "Δημοκρατία" για τις επιπτώσεις της υιοθέτησης του αγγλικού (υπερ του δανειστή) δικαίου.
      Όσον αφορά τη στάση του Σαμαρά, θα κριθεί στο τέλος της διαπραγμάτευσης για το PSI. Αν όμως, δεν είναι αυτή που περιμένουμε τότε ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟ.

  7. Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ avatar
    Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ 11/01/2012 20:48:30

    κακοφωνιξ.......για πολοστη φορα ευστοχοτατος.......πεσμου αν κανω λαθος και αν και εσυ εχεις την ιδια αισθηση η πληροφορηση.........η εντυπωση που μου δινει ο σαμαρας ειναι οτι κρατα σταση αναμονης κανωντας κινησεις αλλες φανερες και αλλες κρυφες..........θεωρω οτι ο κυβος εριφθει.....οι αποφασεις παρθηκαν .......τα πλανα εχουν στρωθει......το μονο που απομενει η καταληλη στιγμη και αφορμης δοθεισας..........θα το εκτιμουσα αν απαντουσες.....

  8. Silence t. avatar
    Silence t. 11/01/2012 21:19:33

    Στις σημερινές ειδήσεις :

    Ο Σαρκοζί δήλωσε ότι θα είναι λάθος να πειράξουν τοι οικογενειακό επίδομα (οι Γάλλοι) , γιατί θα βλάψει τον θεσμό της οικογένειας (εύλογο να νοιάζεται για το μέλλον και τους πολίτες της χώρας του .

    Σε διαπίστωση Γερμανού δημοσιογράφου ότι τα μέτρα που πάρθηκαν για τους Έλληνες ήταν τρομερά επώδυνα και σκληρά και δεν έχουν αποδώσει , απάντησε ότι αυτό είναι γεγονός και θα συνεχίσουν και άλλο με σκληρότερα μέτρα μέχρι εκεί που δεν πάει !!!!!!!!!

    Πόσα ακόμα μπορούμε να ανεχτούμε ρε Έλληνες , λεβέντες , παλικάρια , πατριώτες , γενναίοι , ήρωες , ημίθεοι .

    Τίποτα ; Δέν έπιασε η προσπάθεια;

    • ΘΟΔΩΡΟΣ Κ. avatar
      ΘΟΔΩΡΟΣ Κ. @ Silence t. 12/01/2012 00:02:58

      2η φορά που συμφωνώ μαζί σου σήμερα Silence t. Τελικά μόνο Silence δεν είσαι. Ρε φίλε (-η) μπας είμαστε αριστερομπατσόκ ινστρούχτορες και δεν το΄χουμε καταλάβει και όχι απλά σκεπτόμενοι πατριώτες που βαρέθηκαν να τρώνε κουτόχορτο και να ευλογούν τον κάθε αρχηγό;;

  9. RYaN avatar
    RYaN 11/01/2012 21:22:29

    Αφού αυτή η κυβέρνηση θέλει να λέει ότι είναι μία κανονική κυβέρνηση να μας πει ο πρωθυπουργός την άποψή του για τα εθνικά θέματα. Θα ήταν όντως πολύ ενδιαφέρον να μάθουμε την άποψη ενός τεχνοκράτη τραπεζίτη για τα εθνικά θέματα της χώρας.
    Αν δηλαδή χρειαστεί να γίνει η οποιαδήποτε διαπραγμάτευση των εθνικών μας θεμάτων τότε θα πει και πάλι ότι δεν υπάρχουν κόκκινες γραμμές στη διαπραγμάτευση?
    Αλλά ακόμα και στα οικονομικά θέματα, αν αύριο η τρόικα ζητήσει εκτελέσεις Ελλήνων στην Καισαριανή σε ομάδες των 100, θα πει και πάλι ότι δεν υπάρχει κόκκινη γραμμή? Και μην ξεγελιέστε: οι σύγχρονες εκτελέσεις γίνονται με την καταδίκη λαών σε θάνατο από πείνα. Και μετά από αυτές, συνήθως έρχονται και οι κανονικές. Πριν από κάθε πολεμική επέμβαση, προηγείται ένα εμπάργκο επαρκούς χρόνου που εξαθλιώνει τη χώρα-στόχο, ώστε κάθε αντίσταση να έχει εκμηδενιστεί κατά την εισβολή.
    Όταν λοιπόν ένας πρωθυπουργός λέει ότι δεν υπάρχουν κόκκινες γραμμές στη διαπραγμάτευση με ξένες δυνάμεις, τότε είναι το λιγότερο άσχετος με την ηγεσία μιας χώρας, ενώ είναι σίγουρα επικίνδυνος για τη χώρα και το λαό της.
    Προσέξτε τα όλα αυτά.

    • Silence t. avatar
      Silence t. @ RYaN 11/01/2012 21:33:43

      Πρωθυπουργός είναι κάποιος ο οποίος εκλέγεται απο τον λαό .
      Εγώ το ρομπότ αυτό δεν το είδα σε κανένα ψηφοδέλτιο πριν δύο χρόνια , δεν άκουσα καμία ομιλία του , δεν είχα ξαναδεί τα μούτρα του .

      Η κυβέρνηση τραβεστί που υπάρχει σήμερα , είναι αποκύημα νοσηρής φαντασίας του σάπιου , αρρωστημένου , πολιτικού περιβάλλοντος της Ελλάδας . Και σαν τέτοια που είναι , τέτοια πράττει .
      Μην τρελαθούμε κιόλας .
      Εκλογές αύριο!!

      • ΘΟΔΩΡΟΣ Κ. avatar
        ΘΟΔΩΡΟΣ Κ. @ Silence t. 12/01/2012 00:04:06

        3 φορά !!! Τέλος.

  10. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 11/01/2012 21:33:05

    Και ελλοχεύει το εξής απλό ερώτημα:Αναφέρει,εύστοχα,το αρχικό κείμενο ''Αφού τον Οκτώβριο οι προβλέψεις τους βγήκαν λάθος,γιατί να είναι τώρα σωστές;''.ΓΙΑΤΙ υπάρχει αυτή η κυβέρνηση και για ποιο λόγο παραμένει;;;
    ΑΝ χρεωκοπήσει ΕΠΙΣΗΜΑ η χώρα,τα πολιτικά δεδομένα θ'αλλάξουν ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ πια...Κοινωνία και Οικονομία θα βρίσκονται σε σημείο ΜΗΔΕΝ,το νυν πολιτικό σκηνικό θα σαρωθεί και ΟΛΕΣ οι πολιτικές αναλύσεις θα πάνε περίπατο....
    Όσοι φωνάζουν να πάμε σ'εκλογές ΤΩΡΑ,και είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ,κρούουν το ΚΩΔΩΝΑ του κινδύνου,διότι ΜΕΤΑ από ΑΛΛΑ γεγονότα θα είναι ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ.Η έκκληση για εκλογές,ΤΩΡΑ,ΔΕΝ είναι τίποτα άλλο παρά η πρόταση για ΕΞΟΔΟ από τη σημερινή καταστροφική πορεία της χώρας.Βλέπουμε τους γνωστούς φιλομνημονιακούς κύκλους να κινδυνολογούν ΑΣΥΣΤΟΛΑ υπέρ των δήθεν ''αναγκαίων'' μέτρων και παραμονή Παπαδήμου επ'αόριστον....Η ΑΜΕΣΗ προσφυγή σ'εκλογές είναι η ΠΡΩΤΗ εθνική ΓΡΑΜΜΗ διαπραγμάτευσης....

  11. hdgr avatar
    hdgr 11/01/2012 22:20:45

    Κακοφονίξ αντιλαμβάνομαι τι θες να πεις , χρειάζεται όμως μεγαλύτερη προσοχή.

    "Λοιπόν, κόκκινες γραμμές τέρμα. Οι γραμμές μπορεί να είναι μόνο εθνικές."

    Το ίδιο ακριβώς μας είπε και ο Παπαδήμος , με λίγο διαφορετικά λόγια.

    "Για όσους η κρίση έχει θολώσει την … κρίση, θυμίζω ότι τη χώρα μας συγκροτεί το σύνολο των Ελλήνων πολιτών. Και η ευημερία των Ελλήνων πολιτών συγκροτεί τις Εθνικές Γραμμές, μαζί με την αξιοπρέπεια της Ελλάδος."

    Δηλαδή η ευημερία και αξιοπρέπεια μου ταυτίζεται με αυτήν των Λαυρεντεάδειων , των Μπομπολαίων , των Ψυχάρεων ,των Παπανδρέων , των Βενιζέλων ....

    Νομίζω πως όχι.
    Η δική τους ευημερία είναι η δική μου πτώχευση.
    Η δική τους αξιοπρέπεια είναι ότι σιχαίνομαι περισσότερο.
    Τα δικά τους όνειρα για την "πατρίδα" είναι η ταφόπλακα των ονείρων για την δική μου Πατρίδα.

    Οι κόκκινες γραμμές υπάρχουν .
    Απλά ο καθένας οριοθετεί διαφορετικά την δική του ΑΟΖ.

    Θέλω να πιστεύω πως τελικά ο Αντώνης Σαμαράς θα δράσει καταλυτικά και ότι η οριοθέτηση του θα περιλαμβάνει την πλειοψηφία των Ελλήνων.

  12. madprof avatar
    madprof 11/01/2012 22:22:35

    "..... όλοι πια καταδικάζουν και όλοι βιάζονται να εφαρμόσουν, είναι η ανάδειξη μιας κυβέρνησης που θα είναι σε θέση να πράξει τα αυτονόητα:
    Να χαράξει τις Εθνικές Γραμμές και να προτάξει την αξιοπρέπεια του Έλληνα – Ευρωπαίου πολίτη."

    Κακοφωνίξ, δεν αντέχουμε άλλο, σαν πολίτες, αυτή την αλητεία των δημαγωγών και των μηρακίων τους. Προσωπικά μόνο από sites ενημερώνομαι.
    Πάντως να αναλάβει την ευθύνη της λύσης μία κυβέρνηση που θα εκπροσωπεί έστω το 40%, υποδεικνύει ότι οι σχηματισμοί του 60% θα την κατηγορούν για εθνική μειοδοσία, εσχάτη προδοσία.
    Εδώ που οδήγησαν την χώρα και τους πολίτες δεν υπάρχει ελπίδα.
    Το κυριότερο, δεν έχουν ΗΘΙΚΗ και ΛΑΪΚΗ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ αυτοί που διαπραγματεύονται την λύση!

  13. Silence t. avatar
    Silence t. 12/01/2012 00:58:14

    Εσύ είσαι δικός μου! (του , όχι της)

  14. yannidakis avatar
    yannidakis 12/01/2012 08:59:34

    "βράβευση τσι μέρας" για την Τετάρτη σύμφωνα με την ομώνυμη ενότητα του yannidakis, η παρούσα καταχώρηση του ιστολογίου.

    Το ιστολόγιο είναι πλέον υποψήφιο για την μηνιαία βράβευση "ΙΣΤΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΜΗΝΑ". Καληνωρίσματα :[