#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/10/2010 19:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τέμενος και Αγιος Παντελεήμονας…



Όσοι προσπαθούν να αποδράσουν από την ευθύνη της στήριξης του Μνημονίου και να θέσουν ως...διακύβευμα την δημιουργία λατρευτικού χώρου...δυστυχώς τη πάτησαν και εκεί.

Η πρόταση για πολλά τζαμιά μέσα στο κέντρο της Αθήνας δε κάνει τίποτε άλλο από το να δημιουργεί νέα γκέτο, στις ήδη γκετοποιημένες περιοχές. Εμείς πήγαμε μια ακόμα "βόλτα" στον Αγιο Παντελεήμονα και συζητήσαμε στα καφενεία της περιοχής.

Ο κόσμος είναι αγανακτισμένος. Και εμείς δεν είμαστε διατεθειμένοι να παίξουμε με το πόνο του και να ξεκινήσουμε τα βαθυστόχαστα σχέδια για την ανάπλαση του Ιστορικού Κέντρου..

Η πρόταση μας είναι η ύπαρξη λατρευτικού χώρου, εκτός  του οικιστικού ιστού, όπου δε θα προκαλούνται προβλήματα και ανεξέλεγκτα φαινόμενα.

Αντίθετα, είμαστε υπέρμαχοι του οριστικού κλεισίματος των παράνομων λατρευτικών χώρων και γιατί προσβάλουν το δημόσιο αίσθημα και διαταράσσουν την αισθητική αλλά και γιατί πολλά από αυτά δεν πληρούν τους κανόνες ασφαλείας και διατρέχει κίνδυνο η ζωή των κατοίκων και των περίοικων.

Συγνώμη, αλλά εμείς παζάρι ..στη ποιότητα ζωής που ονειρευόμαστε...δεν κάνουμε...

Οι γειτονιές δύο και τριών ταχυτήτων μέσα στη Περιφέρεια Αττικής, δεν έχουν θέση.

Βασίλης Κικίλιας

http://kikiliasvasilis.blogspot.com/2010/10/blog-post_25.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 25/10/2010 19:27:42

    Αυτό ακριβώς φροντίστε να το διακινήσετε παντού! να μάθει η κάθε γειτονιά την συγκεκριμένη θέση του! Είναι ζήτημα ζωής και θανάτους για όλους εμάς τους κατάδικους της Αθήνας....

  2. Wolf avatar
    Wolf 25/10/2010 19:31:22

    Αυτη είναι μια πολύ καθαρη θέση.
    Και δίνει και οριστική λύση, σε ενα χρόνιο πρόβλημα, αλλά και σε ενα χρόνιο αίτημα.

  3. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 25/10/2010 19:36:12

    Ακου μικρά τζαμιά!!!
    Πως τη πάτησε έτσι ο Adonis!
    Μικρά τζαμιά σημαίνει κανένας έλεγχος...
    Α ρε Adoni ...δεν το περιμένα από εσένα...

  4. Enzo avatar
    Enzo 25/10/2010 19:57:49

    εσυ μιλας σχεδον για το ιδιο θρησκευμα και οχι για κατι διαφορετικο.
    τζαμια εκτος αθηνων. υπαρχουν ενα σωρο χωροι γιαυτο.

  5. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 25/10/2010 20:28:19

    Έχεις μπερδέψει τη μπέρδα σου.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 25/10/2010 21:15:11

      Ρε Φαήλο, του τα είπες όλα με μια κουβέντα. Σε παρακαλώ, πώς μπορεί να γίνει να γράφει κανένα σχόλιο εδώ και η Πορτάλιου να γελάσουμε λίγο;
      Την άκουσα στην τηλεόραση και έπαθα την πλάκα μου. Εμφάνιση και φωνή, το απόλυτο αριστερίστικο cult (υπερ)ωρίμου ηλικίας!

  6. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 25/10/2010 20:46:37

    Ο μικρός της φωτό τα κατάφερε μια χαρά απέναντι στα λαμόγια του "MEGA"!!!

  7. victoria avatar
    victoria 25/10/2010 20:47:51

    Ναι, αλλά δεν τις πληρώνει το κράτος. Τις πληρώνουν και τις συντηρούν οι αντίστοιχοι ομόθρησκοι-ομογενείς.
    Άσε που δεν είναι και δίπλα στο Big Ben.

    Αυτό λέμε όλο κι όλο.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ victoria 25/10/2010 21:10:45

      Oι Ελληνες στο Λονδίνο αποβιβάστηκαν με βάρκες νύχτα στην ακτής της Κορνουάλης, δήλωσαν ψευδή χώρα καταγωγής και μετά πήγαν με το έτσι θέλω και έφτιαξαν εκκλησίες;
      Προφανώς εσύ Isession θεωρείς λογικό σε μία χώρα 10 εκατομ. να μπαίνουν κάθε μέρα 200 λαθραίοι...
      Και όποιος δεν το αποδέχεται είναι ξενοφοβος και ρατσιστής.
      Αν και εγώ αποκαλέσω όποιον το αποδέχεται ηλίθιο, είναι απόλυτα λογική αντίδραση.

  8. Νασος avatar
    Νασος 25/10/2010 20:54:12

    Τι να πω γι αυτο το παιδί. Μήπως ο πρόεδρος είχε τίποτα προσωπικά μαζί του και απόφάσισε να τον εκθέσει. "Άλλα 'ντ' άλλα της Παρασκευής το γάλα" πριν απο μερικά λεπτά στο MEGA. Να είμαστε ευχαριστημένοι αν προσεγγίσει το 15% στον πρώτο γύρο. Ναι είναι καλό παιδί, ναι έχει αξίες ναι ανταποκρίνεται στα κριτήρια του γιγαντα Φ.Κ, αλλά η μόνη σχέση που μπορεί να έχει με την περιφέρεια είναι υποδιεύθυντης σε κάποιο περιφερειακό νοσοκομείο. Κάκιστη επιλογή.

  9. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 25/10/2010 21:02:13

    Πολύ δυνατός ο Κίκι...μπροστά στους καρχαρίες...
    Δεν έχασε τη ψυχραιμία του...δεν του επέβαλλε την ατζέντα...αρκετά δυναμικός...

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 25/10/2010 21:09:25

    Mα ολη η ιστορια του τζαμιου στο Βοτανικο ξεκινησε επι ΝΔ.Πρωτα πρωτα απορριφθηκε η ιδεα να χρηματοδοτησουν οι Αραβες το τζαμι για να μην ελεγχουν τους ιεροκηρυκες.Ετσι το τζαμι θα ειναι ΝΠΔΔ και οι ιμαμηδες υπαλληλοι του κρατους.Ετσι ελπιζεται οτι θα ελεγχονται καπως τα κηρυγματα.
    Επειτα εψαξαν και βρηκαν ενα μερος που δεν εχει κοντα σπιτια για να μην υπαρχουν εντασεις και διαμαρτυριες.
    Εδω που εφτασε η κατασταση δε βλεπω καλυτερη λυση.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ψυχραιμια 25/10/2010 21:12:45

      Οντως, είναι καλύτερη λύση ένα τζαμί στο Βοτανικό, σε ελεγχόμενη περιοχή, εκτός οικιστικού ιστού, αρκεί να κλείσουν όλα τα παράνομα τζαμιά στις γειτονιές.
      Αλλά όταν λέμε να κλείσουν κύριε Κικίλια, εννοούμε να κλείσουν.
      Και να διωχθούν ποινικά οι ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων-στάβλων και διαμερισμάτων-τζαμιών που κατά κανόνα κατοικούν στα Βόρεια Προάστια.

      • ήγγικεν avatar
        ήγγικεν @ ΒΙΣ 25/10/2010 21:54:57

        Γιατί ρε παοδιά προσκυνάτε τα τετελεσμένα; Γιατί να δεχθούμε μόνιμα όλους τους λάθρο και τα τζαμιά τους; Δεν καταλαβαίνετε ότι σιγά - σιγά θα προχωράει η δουλειά για περισσότερα δικαιώματα,γι'αυτούς που μας ανέβηκαν στο σβέρκο, και μεγαλύτερο στρίμωγμα δικό μας στα σπίτια μας(Κοτζιά -Μέκκα, Πειραιάς-μαστιγώσεις κλπ).
        Πως προχωράει έτσι η γάγγραινα της αποδοχής της μοίρας μας;
        Και πόσο λεβεντιές μου φαίνονται οι κυρίες, οι μανάδες μας, στον Άγιο Παντελεήμονα, που τα χώνουν φάτσα-κάρτα μπροστά στις κάμερες της ΥΕΝΕΔ με ψυχή! Σχετικά, άρθρο του Φ.Κ. Το σπίτι μας

      • Ευθύμης avatar
        Ευθύμης @ ΒΙΣ 27/10/2010 01:13:14

        Αυτό ακριβώς, δηλαδή αντε και λύνεται ενα μικροθέμα για τα επόμενα χρόνια, το οτι είναι υπερφονταμενταλιστές και γενοβολάνε σαν κουνέλια κανέναν δεν τον εδιαφέρει;
        Μόνο το σήμερα και αντε και τα επόμενα δέκα χρόνια μας νοιάζουν και μετά να πάει στα τσακίδια;

        Θα καταλήξουν τα παιδιά μας το λιγότερο σε καταστάσης εμπόλεμες μέσα στην πόλη με το ρυθμό που έρχονται, το χει πάρει χαμπάρι κανείς;

        Και το χουμε πει χίλιες φορές και "άγγελοι" να είναι, είναι τόσο διαφορετικοί πολιτισμικά που άπαξ και πάρουν πλειοψηφία θα γίνει το έλα να δείς.

        Που δεν είναι ούτε άγγελοι ούτε άγιοι, υπανάπτυκτοι είναι οι περισσότεροι και δεν έχουν ζήσει ποτέ σε κοινωνίες πιο ελεύθερες για να τις σεβαστούν και να τις νιώσουν.

  11. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 25/10/2010 21:10:18

    αυτοι ειχαν αποικιες ! τους εφερναν τους πακιστανου με τα καραβια για να δουλεψουν στα εργοστασια.

  12. ekal avatar
    ekal 25/10/2010 21:33:57

    Ε έλεος πια με αυτή τη καραμέλα του ρατσισμού και της ξενοφοβίας. Να τα λέγατε αυτά πριν 20 χρόνια να το καταλάβω. Αλλά μετά την υποδοχή και ανοχή από το κράτος και τους πολίτες 2 εκ ανθρώπων από όλες τις τις φυλές του κόσμου και τη παροχή εργασίας, δωρεάν ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης, δωρεάν εκπαίδευσης κλπ δεν είναι δυνατόν ούτε καν να προφέρετε τη λέξη ρατσισμός στην Ελλάδα! Ξεπεράστε πλέον τα κόμπλεξ σας!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ekal 26/10/2010 02:12:22

      Σύντομα δεν θα μιλάμε καν για 2 εκατομμύρια. Κάνε έναν απλό πολλπλασιασμό, 250*365=91.250 ετησίως. Και μάλλον είμαι συντηρητικός στις εκτιμήσεις μου όταν λέω για 250 τη μέρα.

  13. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 25/10/2010 21:38:04

    "εκτός του οικιστικού ιστού"

    Δηλαδή οι άνθρωποι να πηγαίνουν χιλιόμετρα και χιλιόμετρα για να λατρέψουν το Θεό τους.

    Γιατί δεν λέει στα ίσια ότι θέλει να τους δυσκολέψει;

    Όπως τότε που ο Σαμαράς δεν έβαζε ούτε καν μουσουλμάνους Πομάκους στα ψηφοδέλτια της ΠΟΛΑΝ στη Θράκη;

    Να χαρώ νιάτα...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Giorgos_T 26/10/2010 03:27:57

      Κάνανε πολλά περισσότερα για να μας κάτσουν στον σβέρκο, μαθημένοι είναι.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ TopGunZ 26/10/2010 10:13:22

        Δεν παθαίνουν τίποτα τα αγαρηνά σκυλιά, κάνουν και γυμναστικούλα προ και μετά της προσευχής τους.
        Ε μα, έτσι θα αρχίσουμε να μιλάμε τώρα.

  14. SAS avatar
    SAS 25/10/2010 22:02:44

    Μπράβο που άντεξε και αντιμετώπισε τους καρχαρίες του δημοσιογραφικού κατεστημένου..Υπάρχουν ακόμα καθαρά παιδιά, που δεν μασάνε τα λόγια τους και δεν καταλαβαίνουν από πιέσεις..Μακάρι να υπήρχαν ακόμα τέτοιοι και μακάρι να ήταν το σύνολο της πολιτικής σκηνής έτσι...Μακάρι να άνοιξε και τον δρόμο για άλλους..Στο ύψος του ο ψηλός

  15. ΚΥΝΑΙΓΕΙΡΟΣ avatar
    ΚΥΝΑΙΓΕΙΡΟΣ 26/10/2010 05:09:35

    Δυστυχώς οι πιό πολλοί λέγετε ασυναρτησίες. Σε αυτούς περιλαμβάνω και
    τον κύριο Κικίλια .

    Κύριε Κικίλια, σοβαρευτείτε ή αν δεν μπορείτε , τουλάχιστον σιωπήστε .
    Συμβουλευθείτε τον αδελφόν Αισχύλον !

    Αν , ό μή γένοιτο, κατασκευασθεί το μεγαλοπρεπές ισλαμικό τέμενος ,
    οπουδήποτε και αν ευρίσκεται (εντός ή εκτός ιστού, αδιάφορον) θα
    αποτελεί εις το διηνεκές ΣΗΜΕΙΟΝ ΑΝΑΦΟΡΑΣ των απανταχού ισλαμιστών !!!

    Η όποια αυριανή ελληνική κυβέρνηση δεν θα έχει καμμία εξουσία πάνω σε
    αυτό , δεν θα μπορεί δηλαδή - κάποια στιγμή - να το κλείσει , αν γιά
    κάποιους λόγους υφίστατο η Αθήνα βομβιστικές επιθέσεις φανατικών ισλαμιστών της τρομοκρατικής οργάνωσης Αλ-Κάϊντα ή άλλης εξτρεμιστικής ομάδας που ενδέχεται να εμφανισθεί κάποτε.

    Το ισλαμικό τέμενος δεν πρέπει ποτέ να ανεγερθεί, διότι θα καταστήσει την
    Πατρίδα μας όμηρο των Αράβων φονταμενταλιστών. Καμμία ωφέλεια δεν
    πρόκειται να έχουμε από κάτι τέτοιο , κύριε Κικίλια . Είναι καλύτερα
    τα διάφορα ισόγεια και υπόγεια στις υποβαθμισμένες γειτονιές των πόλεων.
    Αυτά να ελέγχονται από την Αστυνομία μας και τις Υγειονομικές μας
    υπηρεσίες και να λαμβάνουν κάποια Άδεια Λειτουργίας , καθορισμένης
    χρονικής περιόδου, λ.χ. 2 ετών . Αυτά θα μπορούμε να τα κλείνουμε όταν
    το απαιτεί η ασφάλεια της Χώρας μας !

    Να μην λένε κάποιοι/ες διάφορες ανοησίες περί ρατσισμού.
    Δεν είναι επιχείρημα σοβαρό, αν υπάρχουν 10 , 20 ή 200 ορθόδοξες εκκλησίες
    στο Λονδίνο . Προσέχετε , τι γράφετε . Η Αγγλία είναι χριστιανική χώρα,
    δεν είναι μουσουλμανική . Πόσες ορθόδοξες εκκλησίες υπάρχουν στην Τζέντα
    της Σαουδικής Αραβίας ; Πόσες ;;

  16. JOHN avatar
    JOHN 26/10/2010 09:34:56

    Ποσα τζαμια υπαρχουν στ κεντο του Λονδινου?