#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/08/2010 16:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τέλος στην αμερικανική κυριαρχία στους ωκεανούς;



Η Κίνα αναπτύσσει έναν πανίσχυρο νέο πύραυλο, ο οποίος θα μπορεί να καταστρέφει τα αεροπλανοφόρα στην ανοιχτή θάλασσα. Αυτή η εξέλιξη σύμφωνα με το πρακτορείο ΑΡ, μπορεί να οδηγήσει στο τέλος της αμερικανικής κυριαρχίας στη θάλασσα και να δυσκολέψει την οποιαδήποτε αμερικανική επέμβαση σε κρίσιμες διαμάχες που μπορεί να προκύψουν στη Ταϊβάν, στη Βόρεια Κορέα, ή και αλλού.

Οι τελευταίες δοκιμές για τον πύραυλο Dong Feng 21D αναμένονται στα τέλη του 2010. Πρόκειται για πύραυλο που μπορεί να εκτοξευτεί από τη στεριά και να πλήξει κάποιο αεροπλανοφόρο έως και 1.600 χιλιόμετρα μακριά. Όπως λένε οι ειδικοί: «Το αμερικανικό πολεμικό ναυτικό  φοβάται εδώ και καιρό τις δυνατότητες  κάποιων όπλων που μπορούν να βλάψουν τα αεροπλανοφόρα του… η νέα αυτή δυνατότητα των Κινέζων, αντιπροσωπεύει τη πρώτη φορά που κάποιος μετά τη λήξη του ψυχρού πολέμου, μπορεί να αναστείλει τη θαλάσσια ισχύ των ΗΠΑ, αφού είναι ένα όπλο που σχεδιάστηκε με αυτόν αποκλειστικά το σκοπό».

ΑΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 07/08/2010 16:38:13

    Καράμπα !!!
    αναφώνησε ο Σπίντυ Γκονζάλες (Warner Bros Inc.), βλέποντας ότι δεν είναι πια μόνος, και έτρεξε να φέρει λίγο τυράκι, να καλοπιάσει τον νεοφερμένο.

  2. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 07/08/2010 16:53:07

    δεν είναι τόσο τραγική η κατ΄σταση....αφού είναι τεράστιος ο πύραυλος είναι και ανιχνέυσιμος απ'τα ραντάρ και αντιπυραυλικά υπάρχουν να τον καταρίψουν.....

  3. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 07/08/2010 17:03:25

    Η εμβέλεια του ASBM(Anti-Ship Ballistic Missile) DF-21D φτάνει πάνω από τα 3,000 km αλλά σίγουρα τέτοιου είδους όπλα είναι απλά πρωτόγονα άμα σκεφτεί κανείς τις νέες δυνατότητες που έχουν αναπτύξει οι Η.Π.Α στον εντοπισμό και και την καταστροφή βαλλιστικών γλυκών τέτοιου είδους. Άμα κάποιος αναλόγιστεί ότι ένα αεροπλανοφόρο βρίσκεται πάντα από την συνοδεία 3 - 4 destroyer ship τύπου Burke class όπου το καθένα μπορεί να μεταφέρει έως 90 SM-3 S.B.M (Standard Ballistic Missile) πυραύλους και τα ραντάρ AN/SPY-1 που διαθέτουν σίγουρα θα μπορούν να στοχεύσουν παράλληλα πολλαπλούς στόχους, μάλλον οι κινέζοι θα χρειαστούν πάρα μα πάρα πολλούς( up to 250 ASMB per aircraft-carrier ship) βαλλιστικούς πυραύλους για να επιτύχουν το σκοπό τους. Η υπερδύναμη είναι μία και θα είναι για πολλές δεκαετίες ακόμα μια.

    • Κώστας, Χανιά avatar
      Κώστας, Χανιά @ H pena tis orghs 07/08/2010 18:49:04

      Ποια; Η Ρωσία; Συμφωνούμε!

  4. Μακκις Friss Τσιαβόλο avatar
    Μακκις Friss Τσιαβόλο 07/08/2010 17:47:04

    "Τέλος στην αμερικανική κυριαρχία στους ωκεανούς ; "

    ....και αλλες ωνειρώξεις για λειγούρια

    Χαχαχαχα

  5. TopGunZ avatar
    TopGunZ 07/08/2010 18:33:16

    Τι έγινε ρε παιδιά? Γράφει και η αμερικανική πρεσβεία πλέον ή καμιά αντιπροσωπεία της Lockheed στα σχόλια? Ή μήπως κανένας που πήρε μέρος στις δοκιμές των πυραύλων και ξέρει τι παίζει?

    • H pena tis orghs avatar
      H pena tis orghs @ TopGunZ 07/08/2010 23:19:18

      Ο πύραυλος SM-3 είναι της Raytheon-Aerojet και τα Burke Class Destroyers είναι της Northrop Grumman Ship Systems. Καμία σχέση με Lockheed Martin.

  6. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 07/08/2010 18:51:44

    Αυτός που έγραψε αυτό το άρθρο δεν έχει ιδέα όχι μόνο περί οπλικών συστημάτων αλλά περί...ουδενός! Associated Press σου λένε μετά!

  7. teo avatar
    teo 07/08/2010 20:24:07

    Ειναι νομοτελιακο, πως καποια στιγμη τη θεση της ηγετιδας δυναμης θα περιελθει σε καποιον αλλον, οπου αυτος ο αλλος θα κανει τα ιδια που κανει σημερα η Αμερικη και η Ρωσια. Δεν αποτελει εκπληξη αν η Κινα γινει ο επομενος φοβος των λαων. Ισως, η Γη να μην προλαβει να κανει τον κυκλο της κατω απο του βαρος της αφροσυνης που δερνει τον ανθρωπινο παραγοντα για εξουσια και πλουτο. Ως βιολογικη παρουσια μεσα στο απιστευτο κοσμικο χαος ειμαστε μια κοκιδα και ως πνευματικη εξεληξη αρκετα μακρια για μια παγκοσια ειρηνη.

    • anetos avatar
      anetos @ teo 08/08/2010 11:57:25

      "..η Κινα γινει ο επομενος φοβος των λαων..."

      και ως "δημοκρατικη" χωρα ειναι κατι παραπανω απο φοβος ...ειναι εφιαλτης ..προτιμω τους Αliens

  8. Νιόνιος-διονύσης avatar
    Νιόνιος-διονύσης 07/08/2010 20:24:45

    εφοσον ο πυραυλος ειναι ανιχνέυσιμος τοτε καλιστα μπορει να καταριφτει.επιπλεον εχουν και τα f22 rapton!!!!.Η Κινα εχει ακομα πολυ δρομο για να φτασει της ΗΠΑ σε στρατιωτικη τεχνολογια.

  9. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 08/08/2010 02:11:53

    Συνήθως, τέτοια άρθρα "ρίχνονται" επίτηδες στον τύπο για να δημιουργήσουν κάποιο πανικό ότι δήθεν η Αμερική κινδυνεύει. Τότε έρχεται κάποια εταιρία και προσφέρει στη κυβέρνηση, αντι αδράς αμοιβής, κάποιο σοφιστικέ αντίμετρο και όλα ομαλοποιούνται.
    Πιό απλά, αφορμή για ξεκοκάλισμα κονδυλίων.