29/01/2009 22:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τέλος στα μπλόκα και δικομματικός επικήδειος καυγάς


________________________________________________________________________________________________
Εκτονώνονται σταδιακά οι αγροτικές κινητοποιήσεις μετά τη συνάντηση του Σ. Χατζηγάκη με εκπροσώπους του πανελλήνιου συντονιστικού οργάνου. Αύριο οι κατά τόπους συνελεύσεις στα μπλόκα θα λάβουν τις τελικές αποφάσεις.

Κατά τα άλλα, θυμάστε που γράφαμε ότι οι αλληλοσυγκρουόμενες δηλώσεις του Γιώργου Παπανδρέου προκάλεσαν πάρτι στο γραφείο του κ. Χατζηγάκη; Δείτε τι γράψαμε χθες εδώ: Γαλάζιο «πάρτι» από δηλώσεις Παπανδρέου και προσέξτε, αν έχετε το χρόνο, την έντονη κριτική που δεχθήκαμε επειδή επισημάναμε ότι οι «γκάφες» και τα «σαρδάμ» θα γίνουν αντικείμενο εκμετάλλευσης από την  κυβέρνηση.

Στις δηλώσεις του λοιπόν μετά την σημερινή συνάντηση με την συντονιστική επιτροπή των εργατών ο κ. Χατζηγάκης, αφού προανάγγειλε την διάλυση των μπλοκ, επιτέθηκε στο ΠΑΣΟΚ λέγοντας μεταξύ άλλων: «Το ΠΑΣΟΚ και η ηγετική του ομάδα υπέστησαν μια πρωτοφανή πολιτική και κοινωνική ήττα, για την οποία πρέπει να προβληματιστούν... Ας προβληματιστεί σοβαρά πλέον ο κ. Παπανδρέου για το γεγονός ότι οι αγρότες στις κινητοποιήσεις τους απέρριψαν και τη στρατηγική της έντασης του ΠΑΣΟΚ και το δεκάλογο της ανεύθυνης παροχολογίας που εξήγγειλε στις Σέρρες και στα Τρίκαλα».

Οι δηλώσεις του κ. Χατζηγάκη προκάλεσαν την έντονη αντίδραση του εκπροσώπου Τύπου του ΠΑΣΟΚ που είπε ότι «το σημερινό παραλήρημα του υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων είναι ντροπή για τον ίδιο και για το κόμμα του». Κατηγόρησε μάλιστα τον κ. Σωτήρη Χατζηγάκη πως «ψεύδεται συνειδητά, για να κρύψει τους δικούς του λάθος χειρισμούς, τις δικές του παλινωδίες, τη δική του διγλωσσία, την εξαπάτηση των αγροτών». «Αντί να μιλήσει στους αγρότες, αυτό που τον ενδιαφέρει είναι να βάλλει κατά του ΠΑΣΟΚ» συμπλήρωσε.

Όλα αυτά βεβαίως ως επικήδειος στα μπλόκα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. εν ες εϊ και κορν φλεϊκς avatar
    εν ες εϊ και κορν φλεϊκς 29/01/2009 22:45:24

    Τους αγρότες που φόρεσαν κουκούλες για να αποφύγουν τις μυνήσεις, δεν τους αποκαλέσατε πράκτορες της CIA, αγαπητοί ροζ αριστεροί. Γιατί;

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/01/2009 22:52:13

    Η Ζάλη των Τάξεων!

    Κομπιναδόροι κρατικοδίαιτοι «καπιταλιστές» ιδιωτεύουν σε οχυρωμένες βίλες καθώς ολόγυρα το τοπίο μετατρέπεται σε κρανίου τόπο, καθώς μαζεύονται οι στρατιές απόγνωσης για το τελικό κανιβαλικό μακελειό!
    Εξεγερμένοι αγρότες απαιτούν να συνεχίσουν να επιδοτούνται, αντί να προετοιμάζονται για την επόμενη μέρα!
    Μικρομεσαία λαμόγια αναζητούν τρόπους άοκνης κονόμας, για να μπορούν να ατενίζουν απερίσπαστοι τη συμπεριφορά του κενού! Ναρκισσιστές μικροαστοί οριοθετούν αυστηρά τη συνοριακή γραμμή στην εξώπορτά τους, ονειρευόμενοι παράλληλα παραδείσους σοσιαλιστικής αδελφοσύνης υπό την εικόνα του Τσε!
    Ανεγκέφαλα νεάντερταλ βάζουν μπουρλότο στα ΙΧ για να αισθανθούν επαναστάτες, ή για να πέσουν οι ανίκανοι που μας κυβερνούν και να έρθουν οι άλλοι ανίκανοι!
    Τυφλωμένοι άπληστοι μεγαλοεργολάβοι δηλώνουν ότι «η οικοδομή είναι η ατμομηχανή της ελληνικής οικονομίας», βάζοντας την ταφόπλακα στο περιβάλλον, κηρύσσοντας το Ευαγγέλιο του μπετόν: «τσιμέντο να γίνει»!
    «Εθνικόφρονες» με μόνιμη σκέψη πώς θα ξεγελάσουν και θα κλέψουν τους συμπολίτες τους, ωρύονται έξαλλοι ότι οι Σκοπιανοί καπηλεύονται την Ιστορία μας, ότι οι Τούρκοι επιβουλεύονται το Αιγαίο!
    Ένα Κράτος-Γαργαντούας δίνει καθημερινά παραδείγματα κατάφορης αδικίας και σπατάλης, ζητώντας ταυτόχρονα από τους πολίτες να είναι έντιμοι και λιτοδίαιτοι!
    Μικροαπατεώνες δημοσιογραφίσκοι της αρπαχτής καταγγέλουν ότι οι κυβερνώντες μάς εξαπατούν και μας κλέβουν ασύστολα, επειδή απλά δεν παίρνουν και αυτοί μερίδιο από τα κλοπιμαία.
    Ελληναράδες ανακηρύσσουν αυτό το έθνος χρόνιων εμφυλιοπολεμικών καταβολών ως τον «εκλεκτό λαό» και «το άλας της Γης», ονειρευόμενοι εξωγήινη σωτηρία από την ομάδα !
    Πρωταθλητές του εθνικού αυτογκόλ αναζητούν σιωνιστικούς, μασονικούς, αμερικανικούς, ευρωπαϊκούς ναζιστικούς «ξένους δακτύλους», παραβλέποντας ότι όλες οι ξενοκίνητες προδοσίες προϋποθέτουν ντόπιους Εφιάλτες!
    Μικρόνοες ψηφοφόροι εκλέγουν βουλευτές με ρουσφετολογικά κριτήρια, οι οποίοι ψαρεύουν ψήφους σε θολά νερά με το ίδιο άθλιο δόλωμα!
    Πολιτικοί κινούνται με γνώμονα το προσωπικό κέρδος, έχοντας προετοιμάσει καβάντζες στο εξωτερικό, για τη μέρα που θα (ξανα)ακουστεί το τρικουπικό «Δυστυχώς επτωχεύσαμεν» ή που θα (ξανα)ηχήσουν τα τύμπανα του πολέμου!
    Ξύλινοι αριστερόφρονες επαγγέλλονται «σοσιαλιστικούς παραδείσους» σε έναν κατ’ εξοχήν αναρχοαυτόνομο και ατομοκεντρικό λαό! Θερμοκέφαλοι χουλιγκάνοι έχουν αναγορεύσει το σπάσιμο και την καταστροφή ως έναν ανέξοδο και ατιμώρητο τρόπο ψυχαγωγίας, συγχέοντας την ιδεολογική αντιπαράθεση με την ποδοσφαιρική αντιπαλότητα!
    Γονείς που θεωρούν τα βλαστάρια τους κέντρο του κόσμου και μελλοντικούς Αϊνστάιν προετοιμάζουν αλαζονικά θρασίμια που θα «διαπρέψουν» στα σχολεία και στην κοινωνία!
    Παχύσαρκοι εποχούμενοι νεόπλουτοι τσουλάνε με αυτοκρατορικό στυλ τα θηριώδη τανκ-τζιπ τους, ακούγοντας θώδη στη διαπασών παίζοντας το γνωστό παιδικό «ποιος τον έχει πιο μεγάλο»!
    Πρόστυχα ξέκωλα αναζητούν «λεφτά αισθήματα», παριστάνοντας ακόμη και τους μετεωρολόγους ψάχνοντας να πουλήσουν το κορμί τους στον μεγαλύτερο πλειοδότη!…
    Η πάλη των τάξεων έγινε πλέον ζάλη των τάξεων!…
    Είμαστε ένα κοπάδι τυφλωμένων κι αλλόφρονων τρωκτικών, που ροκανίζουν λυσσασμένα το δέντρο πάνω στο οποίο ζουν!…
    Πιάσαμε πάτο, αλλά δεν φταίμε εμείς!… Φταίει το Κράτος.
    Ζήτω το ψευδοκράτος. Ζήτω.

    Strange Attractor (μαινόμενος)

  3. amerikanaki avatar
    amerikanaki 29/01/2009 22:58:38

    @1 τσίμπα κανένα αχλάδι κουμπάρε

  4. Orestios avatar
    Orestios 29/01/2009 23:02:32

    @ #2
    Γιατί "τα πήρες"?

  5. Rolando Furioso avatar
    Rolando Furioso 29/01/2009 23:05:24

    @ Strange 2
    Δέν μας ...έζεις ρε δαλάρα!
    (sorry Γιώργο, εκείνος ο κοιλαράς με το μούσι φταίει, για μένα είσαι ο μοναδικός)

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/01/2009 23:06:45

    Orestios-@4: Έκανα τη βλακεία και έκατσα να δω τις ειδήσεις των 20:00. Πολύ θέλει να τρελλαθείς;
    Που να δω και Κιμ Κίλιαν απόψε.... Θα με κλεισουν μέσα σε λαστιχένιο δωμάτιο για το καλό μου!

  7. Rolando Furioso avatar
    Rolando Furioso 29/01/2009 23:08:30

    @ Strange 2
    Αλλά τι παράξενο, επί της ουσίας κατά βάθος, έχεις μεγάλο δίκιο στα πιό πολλά!
    Η μεγαλοστομία είναι που με τσάτισε.

  8. minister avatar
    minister 29/01/2009 23:14:28

    Φάκτορ τα έχεις πιεί η απλά δε ξέρεις τί λές?
    Εδώ αναφέρομαι 'αφού προανάγγειλε την διάλυση των μπλογκ'...μπλόκα η blog?

    Τέλος πάντων, ειλικρινά λυπάμαι για το πόστ σου αυτό. Εύχομαι οι εναπομείναντες αγρότες (Σέρρες κυρίως) να μη λυγισουν σε ψευτοδιλήματα...

  9. minister avatar
    minister 29/01/2009 23:17:08

    Και πάψε να 'δικαιολογήσε' για προηγουμενα ποστ. Αν δε μας άρεσες στη τελική δε θα σε διαβάζαμε.

  10. SpyBot avatar
    SpyBot 29/01/2009 23:20:53

    @ Κον Υπουργόν 8
    Φαίνεται ότι Συριζαίοι χάκερς με κουκούλες την πέσανε στο antinews!
    Αυτά έχει το πολύ το Κάπα-Κάπα!

  11. minister avatar
    minister 29/01/2009 23:22:48

    Άσε ρε 12 με τη λάσπη. Δε ξεκίνησα να γράφω εχθές.

  12. BB avatar
    BB 29/01/2009 23:30:33

    Xosta kai allo megale A-ttraktora.

  13. Κοψοχέρης avatar
    Κοψοχέρης 29/01/2009 23:36:41

    Μη χαιρόμαστε όμως που δεν θα μείνει αγρότης και καλλιέργεια στην Ελλάδα. Δεν λέω, αξιοπρόσεκτης γεύσεως τα κρεμμύδια Αυστρίας και φασόλια Κίνας που τρώμε, αλλά το να φυτεύεις μόνον μεζονέτες και να αλωνίζεις πάντοτε με Cayenne δεν είναι και ότι καλύτερον δια μίαν χώραν!

  14. minister avatar
    minister 29/01/2009 23:37:12

    @12
    Αν η αγροτική παραγωγή μας δεν είνα ανταγωνιστικη δε φταίνε μονο οι αγρότες αλλά οι πολιτικη που τους χαιδεύουν και εμείς που τους ψηφίζουμε.
    Αν συνεχίσουμε με αυτό το ρύθμο σύντομα θα μηδενίσουμε τη πρωτογεννή παραγωγη - και τι θα παράγουμε τοτε @12? Τουρισμό?

    Έρχονται δυσκολοι καιροί...η αυτάρκεια σε ορισμένα βασικά προιοντα δεν είναι μόνο θέμα οικονομικο αλλα και θέμα ασφάλειας για τα κράτη. (πχ ΣΑ νοικίαζει εδάφη στο πακιστάν για καλλιεργεια για το λόγο αυτο.)

    Και αναφερθηκά στις Σερρες, γιατι ειδα ενα συνδικαλιστή στις ειδήσεις που μά το θέο με εκάνα και αισθάνθηκα πως υπάρχει ακόμα ελπίδα. Συνομιλουσε με αλλους συναδέλφους μέσα απο τα παράθυρα και ούτε μια φορα δε διεκοψε ο ένας τον άλλον...για βάλε τρεις πολιτικους να δεις τι εχει να γίνει...

    Ουδεμία σχεση έχω με αγρότες, σέρρες και λασπολόγους σα και εσένα

  15. SpyBot avatar
    SpyBot 29/01/2009 23:51:35

    @ Minister 17
    Και όμως συμφωνώ μαζί σου αρκετά για τα αγροτικά, όπως τα λές στο 17. Και έχω σχέση με αγρότες.
    Γιατι όμως με λές λασπολόγο; Δεν είναι αλήθεια ότι παίζουν παιχνίδια πίσω από την πλάτη των αγροτών οι μπλέ "συνδικαλιστές" μαζί με τους υπουργούς; Δεν πάνε δήθεν να "ξεγελάσουν" τις Βρυξέλλες, ξέροντας ότι οι αγρότες τελικά θα πάρουν πάπαλα (βλέπε και Βασικό Μέτοχο κτλ); Φυσικά, το ότι οι οργανωμένοι αγρότες μπαίνουν σε τέτοιο παιχνίδι φανερώνει τη σύγχυση και το επίπεδο της ηγεσίας τους.
    Δέν είναι αλήθεια ότι χαίρονται εδώ μέσα κάποιοι που αυτή η "μηχανή" ακόμα δουλεύει; Δεν είναι αλήθεια ότι τελευταία, ακόμα και για τη δυσπεψία της πεθεράς τους, φταίει ο ΣΥΡΙΖΑ; Έ, πρέπει να έχει χάκερς κουκουλοφόρους βάρβαρους ο ΣΥΡΙΖΑ, τέτοιοι βάρβαροι είναι επιτέλους μιά κάποια λύση για τα αδιέξοδα κάθε "αριστερού" καραμανλικού.
    Επαναλαμβάνω, για τα αγροτικά συμφωνώ μαζί σου.

  16. donaE avatar
    donaE 30/01/2009 00:01:48

    Εγω παλι,ακομα δεν μπορω να καταλαβω απο ποτε ο ΣΥΡΙΖΑ απεκτησε σχεση με τους αγροτες.Μηπως προκειται για κατι που επιβαλανε τα ΜΜΕ σαν εικονα μετα τις επισκεψεις στα μπλοκα?

  17. minister avatar
    minister 30/01/2009 00:09:28

    Ρε συ 12 κ 18 'πλάκα με κάνεις'? Σε είπα λασπολόγο για αυτο που έγραψες το 12. Εκτός άν έπρεπε να το εκλάβω σαν μία απλή 'κοινωποιηση' (προς ένα Μαυρογιαλούρο - δε δέχομαι τίποτα λιγότερο) και δεν αναφερόσουν σε μένα, οποτε και παίρνω πίσω το ΄λασπολόγος' που σε ενοχλεί.

  18. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 30/01/2009 00:09:56

    Ενας Λαος που το «συγκριτικο του οραμα και παραδειγμα προς μιμηση» (μιας και δεν μπορει να συγκροτηση πλεον ουδεμια οραματικη και συνταξη οραματος) είναι να μοιασει σε ένα λαο που παρ`ολο που του ανοιξανε τις πορτες των φυλακων παρεμενε εκει , πρωτοφανες γεγονος παγκοσμιως!!! τους Αλβανους.
    Και Ενας Λαος που μπορει ισως να εχει ‘’ατομικες επιτυχιες’’ αλλα ουδεμια ‘’συλλογικη επιτυχια’’ , χυδαιολογοντας και εκμηδενιζοντας ετσι την ανθρωπινη φυση και υποσταση του , γιατι μονο μεσα από συλλογικοτητα επιτυγχανεται η ατομικοτητα , όχι Πατο αλλα εξαφανιση του αρμοζει.
    Αυτή η θλιβερη διαπιστωση , αρκει για να συνθεσει όλα αυτά που πολύ σωστα ειπωθηκαν από ολους σας πριν.

  19. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 30/01/2009 00:23:13

    Η δική μου ένσταση Στρέηντζ είναι επί της υποτιμητικής χρήσης του "όρου¨Νεάντερνταλ".
    Δεν κάνω πλάκα, είναι καιρός να μάθουμε ότι μάλλον υπήρξε κάποτε ένα φιλήσυχο ξαδέρφι μας, με καλλιτεχνικές ανησυχίες μάλιστα, που το ξεπαστρέψαμε για πλάκα, ο Homo neanderthalensis.

  20. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/01/2009 00:32:42

    @22 Έχεις απόλυτο δίκιο. Χρησιμοποίησα την καθομιλουμένη εκδοχή του όρου. (Πάντως δεν γνωρίζουμε πως εξαφανίσθηκε το παράλληλο με τον homo sapiens αυτό είδος ανθρώπου. Μπορεί να μην το ξεπαστρέψαμε εμείς.)

  21. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 30/01/2009 00:44:51

    (Αργά είναι, δεν πειράζει)...
    Συμφωνώ, υπάρχουν ενδείξεις ότι εξαφανίστηκε αρκετά αργότερα ή/και διαφορετικότερα από ότι νομίζουμε.
    Εκ των υστέρων, διαλέγω να πιστεύω ότι προδιαγράψαμε το τέλος τους εμείς, οι sapiens... Δεν υπήρχε χώρος και για τους δύο...
    (Έχω στα σκαριά μια τρομερή ιδέα για διήγημα πάνω σ'αυτό).

  22. ariel avatar
    ariel 30/01/2009 00:57:47

    14@ Anonymoys δεν ζήλεψες με την αντίδραση αυτή? Δικοί μας πολιτικοί κάθε κόματος, τολμάνε να κάνουν κάτι παρόμοιο? Η μόνο χαμογελάνε σα χαζοχαρούμενα, χαιρετάνε και κρύβονται? Δεν ξέρω πόσων ετών είσαι και αν θυμάσαι το " Βυθίσατε το Χόρα". Είτε το πίστευε ο Αντρέας είτε όχι, εμένα μου άρεσε.

  23. Ηρακλής avatar
    Ηρακλής 30/01/2009 09:35:00

    @Stramge attractor 2o σχόλιο, θα μας τρελάνεις τελείως μεγάλε? Βγάλτε το κείμενο φυλλάδια και πετάξτε το από αυτοκίνητα σε όλη την Ελλάδα. Όποιος το διαβάσει θα δεί και τον εαυτό του μέσα...χαχαχαχα. Είναι σα τα παράξενα μαθηματικά .pps που σου στέλνουν στο Mail. :)

    Βέβαια τα παρακάω ισχύουν:
    οι Σκοπιανοί καπηλεύονται την Ιστορία μας, ότι οι Τούρκοι επιβουλεύονται το Αιγαίο!
    -------
    Ίσως κάποιοι αναδεικνύοντάς το, το χρησιμοποιούν και για να πλουτίσουν, αλλά το αναδεικνύουν κτλ.

    Συνέχισε να γράφεις...
    Φακτωρ and ΣΙΑ :):):)

  24. Γιάννης ο Μυλήσιος avatar
    Γιάννης ο Μυλήσιος 30/01/2009 09:36:44

    Φάκτορα, είσαι μπροστά, συνέχισε να γράφεις

  25. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 30/01/2009 11:08:20

    (OFF TOPIC)

    Παρασκευή, 30 Ιανουάριος 2009


    Συγκλονισμένος είναι ο Δικηγορικός κόσμος της Μεσσηνίας για τον χαμό του Δημηγόρου Σπύρου Ιωάννου από την Κυπαρισσία που δέχτηκε DOLO-FONIKH επίθεση μέσα στο γραφείο του το βράδυ της Δευτέρας.

    Σε ανακοίνωση που εξέδωσε ο Δικηγορικός Σύλλογος Καλαμάτας αποφάσισε να απέχουν σήμερα από τα καθήκοντα τους σε ένδειξη πένθους για τον χαμό του συναδέλφου τους.

    Ο Δικηγορικός σύλλογος Κυπαρισσίας ως γνωστόν είναι ήδη σε 4ημερη αποχή από τα καθήκοντα του έως και σήμερα Παρασκευή 30 Ιανουαρίου.

    Όπως ανακοινώθηκε η κηδεία του άτυχου δικηγόρου Σπύρου Ιωάννου θα γίνει αύριο Σάββατο 31 Ιανουαρίου το μεσημέρι στην Κυπαρισσία.

    Ωστόσο όλος ο κόσμος στην Κυπαρισσία είναι συγκλονισμένος από τον χαμό του Δηκηγόρου και όλοι λένε ότι γίναμε ΦΑΡ ΟΥΕΣΤ.

    Εμείς να ευχηθούμε να είναι το τελευταίο περιστατικό και η αστυνομία να καταφέρει να εξιχνιάσει την υπόθεση και να συλλάβει τον δολοφόνο πλέον του Δικηγόρου Σπύρου Ιωάννου ωστε να μάθουμε τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΙΤΙΑ που τον οδήγησαν στην πράξη αυτή.

    (Αναρτήθηκε από Filiatra News. Τα κεφαλαία δικά μου. Δεν το βάζω για να σχολιαστεί. Όλα αυτά τα "OFF TOPIC" είναι για το "πίσω μέρος του κεφαλιού" και προορίζονται για ...αλεξίπτωτα, σε περιόδους επιδημίας "πτώσεως από τας νεφέλας").