#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/09/2013 00:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τέλος οι κινητοποιήσεις των καθηγητών



Όπως ακριβώς το περιμέναμε. Οι συνδικαλιστές – καθηγητές αφού έκαναν την επαναστατική γυμναστική τους παίζοντας με τα νεύρα εκπαιδευτικών και μαθητών, αποφάσισαν τελικά την Τετάρτη να αναστείλουν τις απεργίες τους.

Δε χρειάστηκε καν η απειλή της επιστράτευσης, καθώς το θέμα «ξεφούσκωσε» μόλις είδαν ότι η «επανάσταση» και ανατροπή που τους υπόσχονταν ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έγινε. Μετατέθηκε για το… επόμενο φθινόπωρο. Στη μαραθώνια συνεδρίαση της Τετάρτης, 30 ΕΛΜΕ ψήφισαν λευκό και 17 τάχθηκαν υπέρ της αναστολής της κινητοποίησης. Από την άλλη πλευρά, 12 ΕΛΜΕ ψήφισαν υπέρ της προκήρυξης νέας πενθήμερης απεργίας και 5 υπέρ μιας νέας 48ωρης.

Υπενθυμίζεται ότι η ΟΛΜΕ είχε κηρύξει πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες αρχής γενομένης από τις 16 Σεπτεμβρίου. Η συμμετοχή ήταν υποφερτή τις πρώτες ημέρες. Στη συνέχεια, ωστόσο, κατακόρυφη πτώση κυρίως λόγω της οικονομικής κόπωσης των απεργών.

Ενδιαφέρον έχει πάντως το γεγονός ότι ο ΣΥΡΙΖΑ ούτε μιλιά ούτε ακρόαση. Τους άδειασε κανονικά και τους πέταξε σα στυμμένη λεμονόκουπα.

Την ίδια στιγμή, περισσότερα από 100 σχολεία σε όλη τη χώρα τελούν υπό κατάληψη με πολλές καταγγελίες να κάνουν λόγο για υποκίνηση από συνδικαλιστές καθηγητές ώστε και τα σχολεία να μη λειτουργούν και ο μισθός να πέφτει. Το υπουργείο Παιδείας προσανατολίζεται στην έκδοση Προεδρικού Διατάγματος βάσει του οποίου θα παρατείνεται το σχολικό έτος για τους μαθητές των σχολείων που καταλαμβάνονται για περισσότερες από τρεις ημέρες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. νικος π. avatar
    νικος π. 26/09/2013 09:38:54

    αφου πετυχαν την ανατροπη της κυβερνησης και των μνημονιων γυριζουν στη δουλεια τους.

  2. Mariana avatar
    Mariana 26/09/2013 11:51:32

    Ποιός τους δίνει σημασία? Αφού όλοι ξέρουν πως σε αυτή τη χώρα η παιδεία και η γνώση είναι περιττή πολυτέλεια. Το ζήτημα είναι να έχει κανείς λεφτά με οποιοδήποτε τρόπο και κάποια στοιχειώδη εκπαίδευση για να κινείται στην πιάτσα.

  3. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 26/09/2013 12:02:14

    Όπως τα λέτε είναι, με μια εξαίρεση: Αυτό το "υποκίνηση από συνδικαλιστές καθηγητές" μου πέφτει λίγο βαρύ. Όλοι ξέρουμε ότι οι μαθητές που πρωτοστατούν στις καταλήψεις, δεν είναι συνήθως και υποδείγματα του καλού μαθητή, είναι είτε κομματικοποιημένοι είτε "χαβαλέδες". Αν λοιπόν οι καθηγητές τους δεν μπορούν να τους "υποκινήσουν" να διαβάζουν ή να σέβονται τον καθηγητή τους στην αίθουσα και να μη κάνουν μπάχαλο το μάθημα, μπορούν να τους υποκινήσουν σε καταλήψεις; Δεν αμφιβάλω ότι θα υπάρχουν συνδικαλιστές εκπαιδευτικοί που θα επιχειρήσουν ίσως αυτή την "υποκίνηση", αλλά είναι προφανές ότι οι μαθητές που θα κάνουν την κατάληψη είτε θα εκτελούν κομματικές "εντολές", είτε θα βρουν ευκαιρία να κάνουν την πατροπαράδοτη χαβαλετζίδικη κατάληψη του φθινοπώρου, που θα την έκαναν και χωρίς την "υποκίνηση" που λέτε..

  4. Samurai avatar
    Samurai 26/09/2013 12:23:08

    Eδώ αμάν λέμε να ξεμπερδέψουμε με τις φοιτητικές νεολαίες..
    Βρε που φτάσαμε.
    Ο χαβαλές κι η υποκίνηση κλείνουν σχολεία.
    Πατροπαράδοτη ;

  5. πολίτης avatar
    πολίτης 26/09/2013 13:36:45

    Δεν ξέρω αν θα ξεμπερδέψετε με τις φοιτητικές νεολαίες, με τις πολιτικές που εφαρμόζονται όμως, σύντομα θα ξεμπερδέψετε με τα δημόσια σχολεία.
    Να υποθέσω ότι είναι το ζητούμενο;

  6. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 26/09/2013 13:45:48

    Oπως ακριβώς τα περιμένατε....η ανέχεια τους εκανε να σταματησουν και οχι τα κομματικα αδειασματα.Δυστυχώς επιμένετε να παιζετε το παιχνιδι της στοχοποιησης κοινωνικων ομαδων.Και για αποφυγή παρεξηγήσεων , δεν ειμαι καθηγητής , ουτε καν δημοσιος υπαλληλος .Για το κατάντημα δε της παιδείας , πολύ μεγαλύτερη ευθύνη απο τους καθηγητές , εχουμε όλοι μας .Ναι στην αξιολόγηση τους , Ναι στην μεταταξη όσων ειναι ανεπαρκεις να διδαξουν ,Οχι ομως στην εξαθλίωσή τους και την απαξίωση και των ικανών .Με την ισοπεδωση τους, διαλυεται το εκπαιδευτικο συστημα ολων των βαθμιδων και ορισμενοι το βαφτιζετε εξορθολογισμο ....

    • Mariana avatar
      Mariana @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 26/09/2013 15:40:25

      Αν δεν τσακίσεις εγκαίρως τους ικανούς, μπορεί να πάρουν στο τέλος και την εξουσία από τους τενεκέδες. Και μετά??? Πάει η αποικία...

  7. vas six avatar
    vas six 26/09/2013 21:06:39

    Τέλος οι απεργία και το κράτος δεν αντέδρασε γιατί ...εισέπρεται..τα χρήματα των καθητών.Ετσι δεν τους επιστράτευσε.Τώρα όμως που άρχισαν οι καταλείψεις των σχοέίων και οι καθηγητές θα πληρώνωνται τώρα θα δούμε πώς θα αντιδράσει το κράτος...τώρα θα το τσούζει...και ..θαδούμε..

    • Ο θεωρητικός avatar
      Ο θεωρητικός @ vas six 26/09/2013 23:50:55

      Παράταση του σχολικού έτους για όσα σχολεία και όσες μέρες κάνουν καταλήψεις, με παράλληλη πρόβλεψη να μην πληρώνονται επί πλέον οι καθηγητές για τον μήνα Ιούλιο, αν οι εξετάσεις φτάσουν έως εκεί.

  8. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 27/09/2013 14:41:55

    κ.Θεωρητικε , μενω αφωνος...ενταξει η παραταση ειναι λογικη για τις καταληψεις.Τους καθηγητες πως μπορεσες θεωρητικα να τους ενταξεις?Το σκεπτικο σου ποιο ειναι δηλ.?πως ευθυνονται οι ιδιοι για τις καταληψεις?Τα παιδακια που τις κανουν δεν εχουν γονεις?Τα παιδακια που δεν θελουν να συμμετεχουν , ορφανα ειναι και αυτα?Δημος δεν υπαρχει?Εισαγγελεας?οι καθηγητες φταινε κι εδω ? Αυτοι οι καθηγητες κανουν μαθημα στα παιδια μας.Κρατα τους ικανους , αλλα στήριξέ τους.Δεν γινεται απο τη μια να τους απαξιωνεις και απο την αλλη να εχεις απαιτησεις .

  9. Γιάννης avatar
    Γιάννης 28/09/2013 13:04:56

    Αυτό που οφείλει να πει ο εκπαιδευτικός κόσμος στους γονείς-μαθητές είναι ότι οι
    αγώνες δίνονται για την ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ της μάστιγας της φροντιστηριακής
    εκπαίδευσης 'ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΓΟΝΕΑΣ ΓΙΑ ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ!!!! ' Μόνο έτσι
    θα καταφέρουν οι καθηγητές-δάσκαλοι να πάρουν με το μέρος τους γονείς
    και μαθητές αλλιώς δεν πρόκειται να γίνει τίποτα!!!! όχι δηλώσεις του τύπου Δωρεάν εκπαίδευση για όλους και μπαρπούτσαλα!!! Τόσα χρόνια δωρεάν εκπαίδευση είχαμε...από τη 3η δημοτικού δάσκαλο στο σπίτι ιδιαίτερα στα αγγλικά κλπ....ΑΡΑ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ??? διερωτάτε και ο γονέας ...που απαντά ...ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ αφού πληρώνω για όλα! Να πως φτάσαμε στην απαξίωση!!!!