20/11/2008 20:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τέλος μετά τα μέτρα στην απεργία κρατουμένων

Σταματούν την απεργία πείνας οι κρατούμενοι σε όλες τις φυλακές της χώρας, μετά τις ρυθμίσεις που εξήγγειλε ο υπουργός Δικαιοσύνης. Όπως αναφέρουν σε ανακοίνωσή τους, «ο κ. Χατζηγάκης οφείλει να υλοποιήσει τις δεσμεύσεις του για την άμεση αποφυλάκιση όσων κρατουμένων προβλέπει η ρύθμιση και να προχωρήσει σε συγκεκριμένα μέτρα για το σύνολο των αιτημάτων τους». Το υπουργείο Δικαιοσύνης εξέδωσε ανακοίνωση στην οποία ανέφερε ότι τα νέα μέτρα θα έχουν οδηγήσει στην αποφυλάκιση 5.500 κρατουμένων μέχρι τον ερχόμενο Απρίλιο, ενώ επιτυγχάνεται η πλήρης αποσυμφόρηση των φυλακών Αγιάς, Κασσάνδρας, Τίρυνθας, Άμφισσας, Θεσσαλονίκης, Ιωαννίνων, Κομοτηνής, Κορυδαλλού, Λάρισας, Ναυπλίου, Δομοκού, Πάτρας, Τρικάλων και Θηβών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 20/11/2008 20:39:26

    Ειδικότερα, με τις νέες ρυθμίσεις αποφυλακίζονται:

    • 1.740 κρατούμενοι με ποινές φυλακίσεως έως 5 έτη.

    • 1.107 κρατούμενοι, των οποίων η ποινή που τους επιβλήθηκε είναι εξαγοράσιμη.

    • 602 κρατούμενοι για υποθέσεις ναρκωτικών που έχουν εκτίσει τα 3/5 της ποινής τους από τα οποία το 1/3 πραγματικά.

    • 262 κρατούμενοι καταδικασθέντες για ναρκωτικά, των οποίων η ποινή είναι μετατρέψιμη βάσει των νέων μέτρων. Εξαιρούνται όσοι έχουν καταδικαστεί για εμπορία ναρκωτικών κατ' επάγγελμα κλπ

    • 9 κρατούμενοι με βαρύτατες ασθένειες όπως AIDS, ανθεκτική φυματίωση, αλλά και νεφροπαθείς που υποβάλλονται τακτικά σε αιμοκάθαρση.

    Τέλος, σύμφωνα το υπουργείο Δικαιοσύνης, ολοκληρώνεται το ταχύρυθμο πρόγραμμα ανέγερσης νέων φυλακών, αφού έως το τέλος του 2009 θα τεθούν σε λειτουργία τρεις νέες φυλακές και νέες πτέρυγες σε δύο άλλα σωφρονιστικά καταστήματα, ενώ θα υπάρξουν 1.290 επιπλέον θέσεις, οι οποίες θα επιτρέψουν μεγαλύτερη αποσυμφόρηση.

  2. Νἰκος avatar
    Νἰκος 20/11/2008 20:56:02

    "• 1.740 κρατούμενοι με ποινές φυλακίσεως έως 5 έτη.

    • 1.107 κρατούμενοι, των οποίων η ποινή που τους επιβλήθηκε είναι εξαγοράσιμη.

    • 602 κρατούμενοι για υποθέσεις ναρκωτικών που έχουν εκτίσει τα 3/5 της ποινής τους από τα οποία το 1/3 πραγματικά.

    • 262 κρατούμενοι καταδικασθέντες για ναρκωτικά, των οποίων η ποινή είναι μετατρέψιμη βάσει των νέων μέτρων".

    ΛΑΘΟΣ, ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ

    "Εξαιρούνται όσοι έχουν καταδικαστεί για εμπορία ναρκωτικών κατ’ επάγγελμα κλπ

    • 9 κρατούμενοι με βαρύτατες ασθένειες όπως AIDS, ανθεκτική φυματίωση, αλλά και νεφροπαθείς που υποβάλλονται τακτικά σε αιμοκάθαρση".

    ΣΩΣΤΟ

    Ειπαμε, δεν ειναι κρατος της προκοπης αυτο. Η γενικευμενη ανομια που επικρατει -με την ανοχη ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΟΜΑΤΩΝ- και που γινεται αντιληπτη ως "δημοκρατια" στα διεστραμμενα μυαλα των ατομων ειναι το οξυ που στο τελος θα οδηγησει στην καταλυση της και στο χαος. Εκτος και αν προλαβουν οι Τουρκοι με κανενα αλμα στο Αιγαιο ή αλλου. Το κοινωνικο αισχος ως πρακτικη. Και βεβαια το ψαρι σαπιζει απο το κεφαλι.
    ΑΙΣΧΟΣ, και δεν υπαρχει και κανενας Σολων.

  3. salamalekou avatar
    salamalekou 20/11/2008 20:58:15

    αντί να φτιάξουμε κανένα σωστό και σύγχρονο σωφρονιστήριο ,βγάζουμε έξω τους φυλακισμένους και καθαρίσαμε.
    μιλάμε για πρόγραμμα ,όραμα,προοπτική,ευρώπη και ολα τα υπόλοιπα.
    ΒΑΛΤΕ ΜΕΣΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΜΟΓΙΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΣΕ ΜΗΔΕΝ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΚΤΙΣΘΟΥΝ ΝΕΕΣ ΦΥΛΑΚΕΣ ΓΙΑ ΣΥΜΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ................

  4. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 20/11/2008 21:00:00

    Μπάτε σκύλοι αλέστε

  5. Μακρης Κ. avatar
    Μακρης Κ. 20/11/2008 21:43:01

    Δυστυχως ο Αγωνας αυτος και ειδικα ο τροπος Διεκδικησης των Δικαιωματων τους, δεν προσεχθηκε και δεν προβληματισε όπως επρεπε την Ελληνικη Κοινωνια.
    Με ένα θαυμαστο τροπο ,πρωτοφανη παγκοσμιως με μια εξεχουσα και σπανιας μορφης ποιοτητας , ηθους και φρονηματος αγωνιστικη διεκδικηση ,αντιμετωπη με μια κοινωνια αποχαυνωμενη και αποβλακωμενη από τα σκανδαλα και την διαφθορα που προσπαθει να βρει βαθυστοχαστες αναλυσεις και απαντησεις στο απλουστερο ερωτημα εάν είναι η όχι απατεωνες οι πολιτικαντηδες που μας εκπροσωπουν, και διυλιζοντας τον Κωνωπα ,χανει την δυνατοτητα να αντιληφθει τα Μεγαλα και τα Σπουδαια Μυνηματα που διδαξαν οι Φυλακισμενοι.
    Σε μια Κοινωνια ,απομωνομενη στον εαυτουλη της , Διδαξαν οι ‘απομωνομενοι’ από αυτην, ΕΝΟΤΗΤΑ
    Σε μια Κοινωνια, χωρις κοινους στοχους , Διδαξαν ΚΟΙΝΟ ΣΤΟΧΟ
    Σε μια Κοινωνια, χωρις κοινα οραματα, Διδαξαν ΚΟΙΝΟ ΟΡΑΜΑ
    Σε μια Κοινωνια, αδιαφορη για το πλησιον της , Διδαξαν ΚΟΙΝΟ ΑΓΩΝΑ
    Σε μια Κοινωνια, που επαφιει την ανελιξη της, στην θρασυτητα και την ψευδομαγκια, Διδαξαν το ΕΥ ΑΓΩΝΙΖΕΣΘΑΙ
    Σε μια Κοινωνια, της Βιας και της Χυδαιοτητας ,διδαξαν ΗΘΟΣ ΚΑΙ ΕΥΓΕΝΕΙΑ
    Μηπως πρεπει να προβληματισθουμε ποιοι είναι οι πραγματικα φυλακισμενοι ΑΥΤΟΙ Η ΕΜΕΙΣ;
    ΥΓ. Μια παρακληση-προσκληση προς έναν αγαπητο φιλο – ΜΠΟΤΙΛΙΑ ΣΤΟ ΠΕΛΑΓΟΣ μηπως εσυ που εχης ιδιαιτερη ευαισθησια και αναλυτικη ευχερεια μπορεις να ασχοληθεις με το σχολιασμο και βαθυτερη αναλυση, αυτου του γεγονοτος ,αξιζει μια τιμη προς αυτους που διεξηγαγαν αυτόν τον αγωνα και στα θυματα που ειχαμε.

  6. ΒΟΗΘΕΙΑ! avatar
    ΒΟΗΘΕΙΑ! 20/11/2008 21:44:29

    ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ ΣΗΜΕΡΑ. ΕΞΩ ΟΙ ΜΙΣΟΙ ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΟΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΡΕ ΧΑΤΖΗΓΑΚΗ; ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ; ΕΛΕΟΣ! ΕΥΤΥΧΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ BLOG ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΩ! ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΤΡΕΛΑΘΕΙ!

  7. νικος avatar
    νικος 20/11/2008 21:47:39

    Ποια είναι η βαθύτερη ανάλυση του αγώνα; Για να είναι μέσα κάτι θα είχε κάνει ο καθένας ή τουλάχιστον ένα μεγάλο μέρος. Αποφυλακίζοντας το 46% δεν είναι λύση.

  8. νικος avatar
    νικος 20/11/2008 21:49:41

    Ιατρική περίθαλψη και κοινωνικά προγράμματα χρειάζονται πρωτίστως

  9. e? avatar
    e? 20/11/2008 21:50:19

    100% σωστο το σχολειο του μακρη κ.

  10. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 20/11/2008 22:23:25

    Η Αποφυλακιση δεν ειναι λυση,αλλα αν μαθεις πως ειναι τα σωφρονιστηρια (εδω γελαμε απο ακρατεια)πρεπει να εχει κανει τα πλεον ειδεχθη εγκληματα για να ειναι μεσα...

    Οσοι διεθνεις οργανισμοι επισκεφθηκαν ελληνικες φυλακες τρομοκρατηθηκαν!

  11. KaryID avatar
    KaryID 20/11/2008 22:54:11

    Καλά πως κάνετε έτσι; Δεν έχουν κάθε τρεις και λίγο άδειες; Υστερία διακρίνω. Και υποτίθεται ότι είμαστε σκεπτόμενα άτομα.
    Κάποια επιλογή θα έχει γίνει φαντάζομαι.
    Κάποια χρονική διαβάθμιση επίσης. Οι παλιότεροι λογικό θα είναι ότι θα έχουν μια προτεραιότητα.
    Όσον αφορά τις 1.107 εξαγοράσιμες ποινές, αφού είναι φυλακή σημαίνει ότι δεν είχε χρήματα να την εξαγοράσει και γι' αυτό την εκτίει. Για ΤΕΒΕ, για ΙΚΑ είναι πολλές περιπτώσεις. Οικονομικά αδικήματα, πρόκληση τροχαίου εξ αμελείας. Ας με διορθώσει κάποιος.

    Δεν ψηφίζεται οσονούπω η αποποινικοποίηση; Ή ψηφίστηκε κιόλας; Πολλά νεαρά παιδιά που τους συλλαμβάνουν με ένα δύο τσιγάρα και τους έριξαν ένα και δύο χρόνια δεν είναι καλύτερα να αποφυλακιστούν αντί να μείνουν στο κολλέγιο αυτό;

    Μέχρι τον Απρίλιο θα έχουν περάσει 7-8 μήνες, και ώσπου να εφαρμοστεί το μέτρο θα λήγουν έτσι κι' αλλιώς οι ποινές αρκετών.

    Δεν γνωρίζω για ποια αδικήματα επιβάλλεται ποινή 5 ετών. Αυτό είναι ένα θέμα σίγουρα. Να μας πει κάποιος.

    Ελπίζω να μην βγουν παιδεραστές. Ούτε καθ' έξιν και κατά συρροή εγκληματίες.

    Αλλά για τον παιδεραστή, τον απλό που τον καλημερίζουμε ανύποπτοι κάθε μέρα ή αυτόν του ίντερνετ δεν ανησυχούμε; Το χειρότερο έγκλημα όλων;

    Εγώ πάντως δεν θα φοβάμαι περισσότερο όταν αποφυλακιστούν αυτοί από όσο φοβάμαι και τώρα που είναι μέσα.
    Ειλικρινά.

  12. donaE avatar
    donaE 20/11/2008 23:19:22

    Πιστευω πως πριν απο τον θανατο ειναι η φυλακη.Απαραδεκτο να βρισκονται μεσα ανθρωποι για οικονομικα 'εγκληματα'και να ειναι εξω τοσοι απατεωνες.Πως απονεμεται δικαιοσυνη ετσι.Ουτε αρρωστοι με εξαρτησεις να φυλακιζονται,γιατι η εξαρτηση εχει να κανει με τον φοβο μεσα μας.Και ολοι φοβωμαστε.

  13. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 20/11/2008 23:33:57

    ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΑΠΑΤΟΥΝ, ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΕΙΘΟΥΝ

    Επιτροπή Κρατουμένων:

    Αλέξανδρος Κόλα
    Αμπντέλ Χαλίμ Φατάχ
    Ρανία Τζαμπάρ
    Ντάνι Καραμπουλέα
    Βαγγέλης Πάλλης

    ΥΓ. Ο νοών νοείτω...

    ***

    ...ΑΣΧΕΤΟ

    "Κρήτη: Δύο συλλήψεις για παιδική πορνογραφία" (πρώτο θεμα)
    20 Νοεμβρίου 2008, 11:22


    Αντρες του Τμήματος Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος στην Κρήτη συνέλαβαν έναν αγρότη 26 ετών και έναν επιχειρηματία 30 ετών για πορνογραφία ανηλίκων μέσω Ιντερνετ κατά συρροή και κατά συνήθεια.

    Σε έρευνα που πραγματοποιήθηκε στην Κρήτη, διαπιστώθηκε ότι οι δύο κατηγορούμενοι είχαν εκατοντάδες αρχεία πολύ σκληρού υλικού παιδικής πορνογραφίας.

    Οι συλληφθέντες θα οδηγηθούν στον εισαγγελέα.

  14. Lakis,Spain avatar
    Lakis,Spain 20/11/2008 23:39:46

    Geronta,

    ayto me tin epitroph kratoumenwn alh8eyei???

  15. KaryID avatar
    KaryID 21/11/2008 00:02:50

    Βρήκα ένα σχόλιο που ανάρτησε ο Νήπιος για το ίδιο θέμα, τις προάλλες. Και το κάνω copy paste εδώ. Τα αποτελέσματα της αθρόας εισροής λαθρομεταναστών. Οι συνθήκες στις φυλακές και στα νοσοκομεία.

    σχόλιο Νήπιου:
    " “ΕΞΕΓΕΡΣΗ”*

    Με τα μαντήλια και τους λοστούς
    μελανιασμένες βραχνές φώνες
    στις κρύες ταράτσες ανάβουν οι φωτιές

    καίνε τα στρώματα
    καίνε τις φυλακές. Μάνα…

    Μέσα στον άδειο τον πανικό
    η πολη κλειδωμένη ακούει κρυφά
    τον εαυτό της, τον άλλο της εαυτό
    το ματωμένο, το σκοτεινό,
    τον άλλο της εαυτό

    (Στίχοι - Μουσική: Χάρης & Πάνος Κατσιμίχας)

    * Γραμμένο για την Εξέγερση των φυλακών το ‘91. "

  16. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 21/11/2008 00:46:32

    @Lakis, Spain: ΝΑΙ!

  17. Stef avatar
    Stef 21/11/2008 01:32:42

    ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΙΣ ΦΥΛΑΚΕΣ. ΤΙ ΤΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ; ΑΣ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΑΣ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΧΕΙ. WILD WILD WEST BY HATZIGAKIS AND ND COMPANY. VIVA ND

  18. ioioi avatar
    ioioi 21/11/2008 06:12:11

    Ενεφανισθη ο "Εθνικος Κορμος", ε;

    Μεχρι και το "α ρε χουντα που μας χρειαζεται" διαβασαμε.

    Μπραβο μπραβο.

  19. Lara avatar
    Lara 21/11/2008 09:07:21

    Χτες βραδυ τα Ευρωπαικα καναλια δημοσιεσαν την ειδηση σχετικα με την εξεγερση υποδικων στις Ελληνικες φυλακες και πως σε λιγες μερες περναει για εγκριση απο τη βουλη νομοθετικη τροπολογια για την απελευθερωση των μισων εγκλιστων καθ' οτι η χωρα αδυνατει οικονομικα να τους συντηρησει.
    Κι ολα συμβαινουν σε εποχη με ανυπαρκτη αστυνομικη παρουσια και την εγκληματικοτητα να χτυπα κοκκινο.
    λαρα

  20. e? avatar
    e? 21/11/2008 15:13:33

    οποιος θελει χουντα ας τα βρει με αυτους που θελουν δικτατορια του προλεταριατου.

  21. fantomas avatar
    fantomas 22/11/2008 12:12:10

    ΤΕΛΙΚΟΣ.... ΜΙΑ ΕΙΡΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ.... ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΜΟΡΦΗ ΒΙΑΙΑΑΣ ΔΙΕΚΔΥΚΗΣΗΣ!!!

    ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙ ΑΥΤΑ Ο ΑΛΑΒΑΝΟΣ!!!

    ΕΡΩΤΗΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ.... ΕΑΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΦΥΛΑΚΙΣΤΟΥΝ .... ΕΧΟΥΝ ΣΟΦΡΩΝΙΣΤΕΙ!!!!

    ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΩΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΩΝ ΑΞΙΩΠΟΙΝΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΠΟΥ ΣΥΝΤΑΣΕΙ ΜΗΝΙΑΙΩΣ Η Ε.Α.!!!