#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/05/2010 07:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τέλος εποχής και για Κόκκαλη;



Μπορεί οι απανταχού γαύροι να κλαίνε με μαύρο δάκρυ για την κατάντια της μεγάλης ομάδας του Ολυμπιακού, το θέμα είναι ωστόσο βαθύτερο. Ο κινήσεις που κάνει ο Σ. Κόκκαλης δείχνουν ότι βρίσκεται σε δύσκολη θέση, κυρίως οικονομική, γι΄ αυτό την Πέμπτη έβγαλε πωλητήριο στην ιστορική ομάδα.

Φαίνεται ότι ο επιχειρηματίας αντιμετωπίζει οικονομικά προβλήματα που δεν του επιτρέπουν να βάλει ζεστό χρήμα για να αναστήσει μια πεθαμένη ομάδα. Οι δουλειές δεν πάνε καλά, η «μπογιά» του έχει περάσει στον πολιτικό χώρο και βλέπει να ταράσσεται το επιχειρηματικό του οικοδόμημα.

Παράλληλα, τόσα χρόνια στο Τσάμπιονς Λιγκ ο Ολυμπιακός, ουσιαστικά επιβίωνε με τα λεφτά της ΟΥΕΦΑ, άντε και με την πώληση κανενός παίκτη.

Φέτος, όμως, με την 5η θέση που κατέλαβε ο Ολυμπιακός θα παίζει σε χώρες άγνωστες, χωρίς μπόνους ή έσοδα από εισιτήρια και διαρκείας. Η χασούρα υπολογίζεται πάνω από 25-30 εκατ. ευρώ, οπότε διαλύονται οι όποιες ελπίδες στην Πλ. Αλεξάνδρας για επανάκαμψη της ομάδας.

Λεφτά στο προσκήνιο δεν υπάρχουν, οι περίφημοι «Ολυμπιακάρες» δεν εμφανίζονται παρά με δικούς τους όρους και θέλοντας να πληρώσουν όσο το δυνατόν λιγότερα. Ο Κόκκαλης έχει αποτιμήσει την ομάδα στα 100 εκατ. ευρώ, ο Λαυρεντιάδης έχει μόνο το 10% και επομένως κάποιος για να γίνει αφεντικό θα πρέπει να χρυσώσει τον Κόκκαλη. Λέτε να κάνει μεγάλο deal;

Το ζήτημα είναι ότι ο επιχειρηματίας, έχοντας το δεδομένο ότι δεν υπάρχει σάλιο στα ταμεία των εταιρειών, δηλώνει ότι δεν προτίθεται να βάλει χρήμα σε έναν πίθο των Δαναΐδων. Οπότε, όσοι πιστοί προσέλθετε. Για να δούμε θα πάρουν την ομάδα κάποιοι που θέλουν να παίξουν το παιχνίδι συγκεκριμένου πολιτικού χώρου και προσώπων;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ avatar
    ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ 21/05/2010 08:32:38

    Και χωρίς παράγκα βεβαίως βεβαίως.....
    Όλα εδώ πληρώνονται.....

  2. lpap avatar
    lpap 21/05/2010 08:57:00

    Αρκετά πληρώσαμε και τη γαυρίλα και τον Κόκκαλη.Ουστ, ας πάει εκεί που του αξίζει!!Ηλίθιοι οπαδοί που δεν κατάλαβαν πόσο τους εκμεταλλεύτηκαν,άπαντες.Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί, δεν είναι δύσκολες οι απαντήσεις.Όλοι με τη σειρά τους...

  3. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 21/05/2010 09:01:54

    απο τους πιο καθαρούς παράγοντες..ουτε διαπλεκόμενος με το κράτος-ουτε χαριστικές ρυθμίσεις-ουτε φαγοπότι με τα πρασινα τρωκτικά...αλλα δεν πειράζει ο γαυρος να παει καλά. δεν πιστευω κανας γαυρος να φωνάζει για το ΔΝΤ τώρα? εκεινη η υποθεση που τον ηθελε πρακτορα της σταζυ τι γινεται αραγε?

  4. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 21/05/2010 09:02:59

    να μας γραφει...

  5. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 21/05/2010 09:05:55

    απο τους πιο καθαρους παράγοντες-ουτε διαπλοκη με το κρατος-ουτε χαριστικες ρυθμίζεις-ουτε χαριστικές ζημιογόνες αναθέσεις-ουτε φαγοπότι με τα πρασινα τρωκτικά.αλλα τι μας νοιαζει? ο θρυλος να παει καλά...δεν πιστευω κανας γαυρος να γκρινιάζει για το ΔΝΤ τώρα?...εκεινη η υποθεση με τη σταζυ τι γίνεται ρε παιδια?

  6. Γιάννης_Άλιμος avatar
    Γιάννης_Άλιμος 21/05/2010 09:10:50

    Τελικά μερικές φορές, όλα εδώ πληρώνονται. Και στην συγκεκριμένη περίπτωση πληρώνονται και η ματαιοδοξία και η απληστία και ο λαϊκισμός και η ύβρις του πολιτισμού...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Γιάννης_Άλιμος 21/05/2010 10:58:09

      Την "πληρωμή" δεν καταλαβαίνω πού ακριβώς τη βλέπεις. Μια χαρά φαγοπότι δεν έκανε ο εν λόγω τόσα χρόνια, χρησιμοποιώντας τους γαύρους ως πριβέ "προεδρική φρουρά" και πολιορκητικό κριό για τους εκβιασμούς του;

      • Γιάννης_Άλιμος avatar
        Γιάννης_Άλιμος @ Αυριανιστής 21/05/2010 14:08:25

        Δεν φαίνεται ότι έχει αρχίσει η "πληρωμή"; Σταμάτησαν τα αλαζονικά και "αφ' υψηλού" σχόλια. Τα ειρωνικά αγιοβασιλιάτικα γελάκια χοχοχοχο... Κόπηκαν τα χέρια που ανακάτευαν με την κουτάλα, την κατσαρόλα της "παράγκας" (όχι μόνον του ποδοσφαίρου...). Οι τσαμπουκάδες και οι εκβιασμοί δεν περνάνε πλέον, διότι η ισχύς είναι... ισχνή. Η "προεδρική φρουρά" όπως σωστά ανέφερες κραυγάζει πλεόν: "εεε, οοο, κοίτα πως κατάντησες τον Ολυμπιακό". Η πληρωμή δεν είναι πάντα σε είδος. Το πλήγμα στο υπερφίαλο ΕΓΩ, η χλεύη και η ψυχολογική εξουθένωση, αντιπροσωπεύουν πολλές φορές πολύ μεγαλύτερο κόστος από το να χαθούν χρήματα, έστω και πολλά. Είναι ένα είδος θανάτου, έσχατης δηλαδή εξόφλησης των πεπεραγμένων...

  7. Jimbaran avatar
    Jimbaran 21/05/2010 09:11:45

    Τίποτα δεν θα είναι πια όπως παλιά από την ώρα που πάτησε το ΔΝΤ στην χωρα μας ακόμη τίποτε δεν είδαμε..

  8. chgian avatar
    chgian 21/05/2010 09:44:35

    Αν με το ΔΝΤ καθαρίσει ο τόπος και από όλους αυτούς τους
    επιχειρηματίες-τρωκτικά του δημοσίου χρήματος, τότε
    καλώς που ήρθε.

    Η αλήθεια είναι ότι στην Ελλάδα είχε
    παγιωθεί μία κατάσταση με τζάκια επιχειρηματιών και τζάκια
    πολιτικών που εμπόδιζαν την γνήσια και υγιή ανάπτυξη
    της κοινωνίας.

    Οι κοινωνίας που μπορούν να πάνε μπροστά
    έχουν τρόπους να ξανανακατεύουν την τράπουλα, παλιές
    δόξες τις στέλνουν στο σπίτι, στην φυλακή ή και στην
    γκιλοτίνα ενώ αναδεικνύουν καινούριες δυνάμεις, περισσότερα
    υποσχόμενες.

    Και το κουίζ της ημέρας, η ελληνική κοινωνία, διαθέτει τους τρόπους
    (θεσμικούς ή άλλους δεν έχει σημασία) για να ανακατεύει την τράπουλα
    και να μοιράζει τους ηγετικούς ρόλους σε άφθαρτα άτομα;

  9. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 21/05/2010 09:49:07

    Να μην φύγει. Να κάτσει να πιει όλο το ποτήρι με το δηλητήριο, ο Κρόκους...
    Ο πρακτοράκος είναι ένα καλο παράδειγμα τι παθαίνουν όλοι όσοι εξυπηρετούν συμφέροντα, για κάποιο χρονικό διάστημα.Μόλις οι "αποστολές" τους, δυσκολεύουν, και η χρησιμότητά τους τίθεται εν αμφιβόλω, πετιούνται, από το σύστημα, σαν στυμένες λεμονόκουπες...Τα ακούς Γιωργάκη;
    ΌΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ! Το τίμημα της αλαζονείας και της αμετροέπειας είνα βαρύ. Το τίμημα όμως της προδοσίας είναι απείρως βαρύτερο...

  10. trellakias avatar
    trellakias 21/05/2010 11:35:32

    Μην το κλαίμε τον "φιλαράκο", έχει πουλήσει τεμαχίζοντας την Ιντρακόμ σε πολλές εταιρίες που στο μεγαλύτερο ποσοστό έχουν πουληθεί σε ΡΩΣΟΥΣ, που κάτω από την ταμπέλα έχουν μπει στην εταιρεία της Παιανίας. Μετέφερε τις επιχείρησεις στην Ρουμανία και ετοιμάζει το come buck. Τώρα για τον Ολυμπιακό ή τους εργαζόμενους που τον στήριξαν.... αφοδεύτηκε!!!!!!

    • IntraInsider avatar
      IntraInsider @ trellakias 21/05/2010 11:48:52

      Στα καλά της η Ιντρακομ είχε 7000 κόσμο και γραμμή παραγωγής στην Ελλάδα. Ο κόσμος που δούλευε εκεί τώρα έχει επανδρώσει τη μισή (και βαλε) αγορά ΤΠΕ. Το οτι πήγε άπατη δεν οφείλεται αποκλειστικά στον Πρόεδρα, αλλά και στο upper management που ακολούθησε την εύκολη οδό της μάσας+αρπαχτής και παντελόνιασμα μέσω ΟΤΕ, βούλιαξε στα οφίτσια και τα λεφτά των χρυσών εποχών και τελικά εγκλώβισαν εαυτούς και εταιρεία στο γυάλινο πύργο τους. Θα μπορούσαν να είχαν κάνει και εξαγωγές, και να πατεντάρουν όσα έφτιαχναν τόσα χρόνια, και να είχαν κάνει και συνεργασίες, και, και, και... Ρίξτε μια ματιά στην Intracom Defense, μια χαρά πάει και παράγει και τεχνολογία, δεν κάνει φασόν όπως το 90% της αγοράς.

      • trellakias avatar
        trellakias @ IntraInsider 23/05/2010 09:38:25

        Επειδεί φαίνεται ότι ξέρεις μια ερώτηση:
        Το upper management ποιός το διόρισε, ποιός το έλενχε, σε ποιόν έδινε "λόγο" για τα πεπραγμένα;

  11. Κερκίδα avatar
    Κερκίδα 21/05/2010 13:52:41

    Όταν το "στάδιο Καραϊσκάκη" γινόταν "γήπεδο Καραϊσκάκη",
    οι γάβροι έκαναν οτι δεν καταλάβαιναν.

    Μάλλον σκέφτηκαν οτι είναι καλύτερα να χειροκρατάς, παρά να τρέχεις ο ίδιος.

    Τώρα,

    ΤΣΟΥΝΑΜΙ ΤΣΟΥΝΑΜΙ ΤΣΟΥΝΑΜΙ
    ΣΤΟ ΠΕΙΡΑΙΑ ΘΑ ΣΚΑΣΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ

    ΘΑ ΤΡΕΧΕΤΕ ΟΙ ΓΑΥΡΟΙ ΣΑΝ ΜΑMΑΚΕΣ
    ΚΑΙ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΘΑ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΒΑΡΚΕΣ

    ΘΑ ΚΟΛΥΜΠΑΤΕ ΣΤΟ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗ
    ΚΟΥΠΙΑ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ

  12. Tassos avatar
    Tassos 21/05/2010 13:58:36

    Με σεβασμό στον Φάκτορα για τον αγώνα που έδωσε παλιά μη μας τρελλαίνετε ρε και την ακούσετε χοντρά. Αϊντε μπράβο...

  13. xarisddd avatar
    xarisddd 21/05/2010 14:26:02

    Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι απλά εκβιάζει με όχημα τον Ολυμπιακό για βιντεολόττο, ανανέωση σύμβασης πάμε στοίχημα κλπ. Γιατί μπορεί προπέρυσι η ομάδα να μπήκε μέσα λόγω του ότι αποκλείστηκε από το CL με το Βαλβέρδε, όμως φέτος τα παντελώνιασε τα 26 μυριάκια από τους ομίλους. Εντάξει χρωστάει 10 στο Λαυρέντη αλλά δε θα κολλήσουν και εκεί.
    Μη μείνουν τα βαζελάκια με τη γλύκα...

  14. O Chazos tou choriou avatar
    O Chazos tou choriou 21/05/2010 16:02:37

    Kala o Sokratis sas marane (gia podosfairo milao) ? Peite mou MIA omada pou na echei Proedro pou na ton itheles gia filo......

    MAKRYA !!!!!!


    O Kalyteros echei skotossei tin Mana tou afou tin....Eleos !!!

    To Podosfairo - to opoio prossopika latrevo - prepei na diagrafei apo Epaggelma toulachiston stin Ellada.

  15. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 21/05/2010 16:20:40

    Οι Ξηροκουφοντινογιωτοπουλου-οι υποβολεις τους για την ακριβεια-ειχαν προβλεψει την πορεια του σε ενα απο τα "πονηματα" "τους".
    Οταν μιλαει δειχνει να εχει νοητικη στερηση , αλλα προσφερε τοσα πολλα στον τοπο απο τη δεκαετια του 70 που στρατολογηθηκε.

  16. zackii avatar
    zackii 21/05/2010 17:50:55

    'Οταν ο Κόκκαλης εξέτρεφε όλο αυτό το στρατό των χουλιγκαναραίων που τον χρησιμοποιούσε σαν τάγματα εφόδου τις εποχές που μπορούσε να το κάνει (βλέπε Ριζούπολη, μαχαιριές στο Συρίγο - παρά πέντε Γ' νεκροταφείο, ξύλο στο Νικολακόπουλο - όταν έγραψε πράγματα μη αρεστά στο <>, τότε ήταν καλά.'Οταν λοιπόν ζέσταινε το αυγό του φιδιού τι περίμενε? Όταν βγει να τον φωνάξει <>? Δυστυχώς αυτά τα άτιμα έχουν άλλες συνήθειες.

  17. zackii avatar
    zackii 21/05/2010 17:53:32

    Τα εισαγωγικά είναι ΘΕΙΟ και ΜΠΑΜΠΑ. Δεν ξέρω γιατί εξαφανίστηκαν ενώ τα είχα γράψει

  18. nekuleo avatar
    nekuleo 23/05/2010 04:42:36

    "ΟΙ ΠΑΧΙΕΣ ΑΓΕΛΑΔΕΣ ΕΓΙΝΑΝ ΙΣΧΝΕΣ".
    ΚΟΚΚΑΛΗΣ: ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΒΑΣΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΤΗΣ ΜΑΣΑΣ ΤΩΝ ΠΡΟΔΟΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΗΔΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΑΓΩΝΙΑΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕ ΤΟΝ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΓΑΥΡΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΩΣ ΔΟΥΡΕΙΟ ΙΠΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΧΩΡΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΓΟΡΑ (ΒΛ. ΞΥΣΤΟ, ΙΝΤΡΑΚΟΜ, ΜΙΖΕΝΣ) ΚΑΙ ΝΑ ΤΗ ΑΠΟΜΥΖΗΣΕΙ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΑΛΛΩΝ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ. ΦΟΥΣΚΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΝΑ 'ΝΑΙ ΘΑ ΣΚΑΣΕΙ!