Τέλος εποχής για τον ΣΥΡΙΖΑ
15/07/2015 18:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τέλος εποχής για τον ΣΥΡΙΖΑ

Αντιμέτωπος με τον χειρότερο εφιάλτη του ο Α. Τσίπρας

Τέλος εποχής για τον ΣΥΡΙΖΑ με το ψυχικό ρήγμα πλέον να μην έχει επιστροφή και να απομένει η τυπική μορφή που θα πάρει η διάσπαση και επί της ουσίας η διάλυση του ΣΥΡΙΖΑ.

Όπως αναφέρει η Iskra, με κείμενό της η πλειοψηφία των μελών της ΚΕ του ΣΥΡΙΖΑ (109 μέλη σε σύνολο 201 μελών), θεωρεί ότι η συμφωνία με τους "Θεσμούς" "συνιστά ένα νέο μνημόνιο με επαχθέστατους και ταπεινωτικούς όρους επιτήρησης, καταστροφικό για τον τόπο και το λαό μας".Η συμφωνία αυτή δεν είναι συμβατή με τις ιδέες και τις αρχές της αριστεράς, κυρίως, όμως, με τις ανάγκες των λαϊκών στρωμάτων. Η πρόταση αυτή δεν μπορεί να γίνει αποδεκτή από τον κόσμο και τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ".

Η παραπάνω εξέλιξη δείχνει ότι πλέον ο Α. Τσίπρας είναι αντιμέτωπος με τον χειρότερο εφιάλτη του. Να χάσει δηλαδή και την δεδηλωμένη και το κόμμα.

Στο μεταξύ, η Ζωή Κωνσταντοπούλου μιλώντας το πρωί στην βουλή μίλησε για πραξικόπημα και εκβιασμό σε βάρος της βουλής και ούτε λίγο ούτε πολύ χαρακτήρισε δικτάτορα τον Αλέξη Τσίπρα σχολιάζοντας τη χτεσινή του συνέντευξη στην ΕΡΤ καλώντας τέλος τους βουλευτές να καταψηφίσουν το τρίτο μνημόνιο.

Την ίδια στιγμή η Νάντια Βαλαβάνη με επιστολή της στον πρωθυπουργό παραιτείται από τη θέση της αναπληρώτριας υπουργού οικονομικών και εκφράζει την πεποίθηση ότι η υπογραφή του ΣΥΡΙΖΑ σε τρίτο μνημόνιο θα αποτελέσει «ταφόπλακα» για την Αριστερά.

Σκληρή στάση αναμένεται να κρατήσουν και οι βουλευτές της Αριστερής Πλατφόρμας και κάποιων άλλων συνιστωσών καταψηφίζοντας τη συμφωνία.

Υπέρ της επιστροφής στη δραχμή και της εξόδου από την ευρωζώνη τάχθηκε ανοιχτά ο Παναγιώτης Λαφαζάνης, χαρακτηρίζοντας ανύπαρκτο και τρομοκρατικό το δίλημμα «ευρώ ή καταστροφή».

Σε δηλώσεις του,πάντως, το απόγευμα,ο κ.Λαφαζάνης ανέφερε ότι αρκετοί βουλευτές από τον ΣΥΡΙΖΑ, μεταξύ των οποίων και αυτός, δεν θα ψηφίσουν τα μνημονιακά μέτρα, αλλά στηρίζουν την κυβέρνηση.

Πρόσθεσε,δε, ότι είναι απολύτως διασφαλισμένη η ενότητα του ΣΥΡΙΖΑ και η κυβέρνηση έχει τη δεδηλωμένη.

Την ίδια ώρα, συνεργάτες του διαψεύδουν πληροφορίες για σχέδιο κατάληψης του Νομισματοκοπείου.

Την πρόθεσή του να καταψηφίσει το νομοσχέδιο με τα προαπαιτούμενα μέτρα της συμφωνίας, δήλωσε και ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ, Θανάσης Πετράκος.

Επίσης, χαρακτηριστικό του κλίματος που επικρατεί είναι και η αποχώρηση του Δημήτρη Βίτσα από το στούντιο του ΑΝΤ1 στην πρωινή εκπομπή του Γ. Παπαδάκη όταν οι συντελεστές της εκπομπής έβγαλαν στο τηλέφωνο τον Στάθη Λεουτσάκο ο οποίος έκανε λόγο για μια ταπεινωτική συμφωνία για τον ελληνικό λαό.

Υπολογίζεται ότι οι απώλειες του ΣΥΡΙΖΑ στη σημερινή ψηφοφορία θα είναι τουλάχιστον 30 με 40 βουλευτές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. λαέρτης avatar
    λαέρτης 15/07/2015 13:02:07

    καλέ όλοι αυτοί δεν είχαν κοινό σχέδιο???? Τόσο συγκροτημένα άτομα!!!! Δεν το πιστεύω !!!!!

    • Βιεννεζος avatar
      Βιεννεζος @ λαέρτης 15/07/2015 16:16:09

      Το περίεργο είναι,ότι αυτοί που θα τον ψηφίσουν απόψε,δεν θέλουν ,να μετέχουν σε κυβέρνηση μαζί του...πάρε το αυγό και κούρεψέ το....

  2. λαέρτης avatar
    λαέρτης 15/07/2015 13:04:35

    τώρα ξανά ...δεν πληρώνω!!! Άλλος για Δαφνί!!!!

  3. Διογένης avatar
    Διογένης 15/07/2015 16:42:44

    Να δούμε. Πιστεύω ότι θα τους τουμπάρει εύκολα τους δικούς του. Από τη μια έχει την ψήφο της αντιπολίτευσης για τα μέτρα, από την άλλη τους δίνει το δικαίωμα να το παίζουν αριστεροί και όλοι αυτοί μένουν στο ίδιο κόμμα, που μετά θα βγει και θα πει "ναι, αλλά αυτή δεν ήταν η πολιτική μας". Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχουν ηλίθιοι που τους ακολουθούν. Και το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι, ότι ο κόσμος δεν μπορεί να κατανοήσει ότι η οικονομία τον Δεκέμβριο του 2014 ήταν στο όριο της εξόδου από τα Μνημόνια. Ελάχιστοι το έχουν καταλάβει αυτό. Ούτε καν όσοι ψήφισαν ΝΔ. Θυμάμαι μια συζήτηση που είχα αρχές Φεβρουαρίου με παλιό Νεοδημοκράτη, ελεύθερο επαγγελματία, που αν και είχε ψηφίσει ΝΔ τον Ιανουάριο μου έλεγε "και ένα-δυο να κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ από αυτά που είπε, εμένα μου φτάνει, π.χ. να επαναφέρει το αφορολόγητο, εγώ είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και η γυναίκα μου το ίδιο και θα μας ωφελήσει πολύ αυτό". Τώρα, καλέ μου φίλε, φάε στη μάπα 29% από το πρώτο ευρώ και 100% προκαταβολή φόρου και άει παράτα μας! Ακούστε να δείτε, ο τύπος πίστευε ότι ο Τσίπρας θα του φέρει ξανά πίσω το αφορολόγητο! Και είχε ψηφίσει ΝΔ (τον πιστεύω)!... Άντε τώρα να πείσεις την κοινωνία ότι έξι μήνες πριν ήμασταν για να βγούμε από τα Μνημόνια. Όχι, σου λέει, δεν υπήρχε λύση. Η κοινωνία είναι στη φάση που είπε ο Παρατηρητής, ζητάει από τον εραστή να γίνει νοικοκύρης, αλλά έλα μου ντε που ο εραστής δεν είναι νοικοκύρης. Προς το παρόν, λοιδορούμε ακόμη τον νοικοκύρη...

    • Naruto avatar
      Naruto @ Διογένης 15/07/2015 19:43:26

      Ετσι είναι , στο τελος του '14 η οικονομία ανέβαζε στροφές και αν ο Τσίπρας δεχόταν να γίνουν εκλογές το φθινόπωρο του '15 οπως πρότεινε ο Α.Σ , τίποτα απο αυτα που συμβαίνουν δεν θα είχε συμβεί . Δυστυχώς ο λαός απορροφημένος απο τα καθημερινά προβλήματα δεν κατάλαβε οτι ξημέρωνε μια καλύτερη μέρα και ούτε τον ενημέρωσε κανένας . Ο επικοινωνιακός δαίμονας της Ν.Δ έκανε πάλι την ζημιά . Πολλοί που ασχολούνται με την πολιτική νομίζουν οτι όλοι οι Έλληνες γνωρίζουν αυτα που γνωρίζουν και οι ίδιοι . Μέγα λάθος που περιμένουμε να τους φωτίσει το Αγ. πνεύμα των ΜΜΕ ενω εκεί στη αριστερά το έχουν κάνει επιστήμη .

  4. Got avatar
    Got 15/07/2015 17:10:40

    Δεν συμφωνώ με την αναλυσή σας. Δεν βλέπω τέλος του ΣΥΡΙΖΑ! Αντιθέτως, βλέπω για άλλη μια φορά, τους βουλευτές της ΝΔ σε ρόλο "χρήσιμων ηλιθίων"! Δεν μπορεί ο πρωθυπουργός να κάνει πως δεν τρέχει και τίποτα με το οχι Λαφαζανη, Κωνσταντοπουλου και άλλων εκ του ασφαλούς ποπολάρων επαναστατών, στην πλάτη της ΝΔ! Η ΝΔ να θέσει στο Τσίπρα, ως βασική προϋπόθεση για την ψήφιση του νομοσχεδίου, την ευθεία σύνδεση της υπερψήφισης απο τους βουλευτές του, με ψήφο εμπιστοσύνης στην κυβέρνηση! Άλλως, ούτε καν χρήσιμους παρά μόνο ηλίθιους θα μας αποκαλούν και δεν θα εχουν καναδικό!

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Got 15/07/2015 18:35:06

      Δεν είναι "για άλλη μια φορά", νομίζω ότι αυτό που πάει να συμβεί σήμερα πρώτη φορά συμβαίνει στα χρονικά...

    • Παρατηρητής avatar
      Παρατηρητής @ Got 15/07/2015 19:58:50

      "Ο Σαμαρας , ο κακος νοικοκυρης, ο αυστηρος, ο ακατανοητος, ο σκληρος, ο μη ευαισθητος ηθελε παση θυσια να γινει αυτη η ψηφιση με συμμετοχη της ΝΔ στη δημιουργια της συμφωνιας ΕΕ-Ελλαδας. Τωρα ευτυχως αναλαβαν οι λογικοι οι συνετοι οι μη ακραιοι, επιτελους φωνες σαν του αδωνι του βοριδη ειναι στο περιθωριο. Ευτυχως τωρα η παραταξη μπορει να ξαναπροσεγγισει τον μεσαιο χωρο." Αυτο το αφηγημα ειναι για γελλια και θα γινει κατανοητο οταν σε 6 μηνες οταν η ΝΔ θεωρηθει συνενοχος σε οσα γινονται. Επιμενω οτι ο Αντωνης Σαμαρας στο συνεδριο της ΝΔ πρεπει να κατεβασει υποψηφιοτητα. Δεν μπορει να τολμησει κανενας να του προσαψει τιποτα πιστευτο στο κοσμο της ΝΔ . Και το συνεδριο θα γινει με διαλυμενο ολοκληρο το πολιτικο σκηνικο και τον τσιπρα ενα γραφικο καρακιοζη που θα προσπαθει να δικαιολογει τα αδικαιολογητα.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Got 15/07/2015 20:53:10

      ΝΔ: Καί κερατάδες καί δαρμένοι, μιά ζωή. :( ΑΣ, γύρνα πίσω!