#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/01/2010 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τάζουν λαγούς με πετραχήλια για να «μαζευτούν» οι αγρότες



Αγώνα δρόμου να μαζέψει τους αγρότες από τα μπλόκα τάζοντάς τους λαγούς με πετραχήλια, πραγματοποιεί η κυβέρνηση αφού το πολιτικό κόστος με το κλείσιμο των δρόμων είναι τεράστιο. Πληροφορίες αναφέρουν ότι αγρότες αφενός και κυβερνητικοί παράγοντες αφετέρου έχουν ξεκινήσει παρασκηνιακές διαπραγματεύσεις με σκοπό να γίνει επιτέλους κάποια συνάντηση όλων των αγροτών με την Κ. Μπατζελή την ερχόμενη Παρασκευή. Από αυτήν φυσικά θα απόσχει ο Β. Μπούτας και οι κόκκινοι αγρότες, αλλά στόχος της κυβέρνησης είναι η απομόνωση του ΚΚΕ. Στη συνάντηση θα επιδιωχθεί να δοθεί η εικόνα της νίκης των αγροτών ώστε αυτοί να αποχωρήσουν το Σαββατοκύριακο χωρίς να αισθάνονται ότι φεύγουν με άδεια χέρια. Άλλωστε, το πρεστίζ είναι σημαντικό στους αγροτοσυνδικαλιστές για τους μελλοντικούς αγώνες.

Η Κ. Μπατζελή μάζεψε όλα τα λεφτά που χρωστούσε το υπουργείο στους αγρότες, πήρε το πράσινο φως και από την Κομισιόν και ανακοίνωσε πακέτο ύψους 5,5 δισ. ευρώ το οποίο θα δοθεί μέσα στο 2010 στους αγρότες. Μόνο το Φεβρουάριο θα μπουν στις τσέπες των αγροτών 1,7 δισ., σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα το οποίο επεδίωκαν να λάβουν από την υπουργό.

Έτσι, την Παρασκευή θα προσπαθήσουν να πάρουν άλλο ένα πακέτο τύπου Χατζηγάκη, αλλά μάλλον αυτή τη φορά δεν θα τα καταφέρουν αφού και χρήματα δεν υπάρχουν και η Κομισιόν είναι υποψιασμένη και καραδοκεί.

Από την πλευρά της η κυβέρνηση μπορεί να δείχνει σκληρή, ανυποχώρητη και σταθερή στις θέσεις της, όμως κατά βάθος δελεάζει τους αγρότες με σειρά μέτρων που δεν έχουν κάποιο χρονοδιάγραμμα και που μπορεί να... ξεχαστούν στην πορεία. Παλιά μου τέχνη κόσκινο δηλαδή...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kalimera avatar
    kalimera 27/01/2010 08:01:35

    Τζ. Στίγκλιτς O βραβευμένος με Νομπέλ Οικονομίας ακούσατε τίποτα εσεις εκει στο antinews?

    • πρασινάλογα avatar
      πρασινάλογα @ kalimera 27/01/2010 14:07:25

      Τα ευχολόγια του κολλητού του του Γιωργάκη μεταφρασμένα στα Αγγλικά.
      Τί άλλο;
      Είναι ανάξιος σοβαρής κριτικής.

  2. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 27/01/2010 14:05:35

    Τον νομπελίστα Ν.Ρουμπινί.

  3. Quicky avatar
    Quicky 27/01/2010 15:56:16

    Μπα?Δεν θα σκάσουμε λάστιχα αυτή τη φορά?

  4. man8os avatar
    man8os 27/01/2010 20:03:03

    5,5 δις στους αγροτες? Γιουρουσι στα ταμεια!! Λεφτα υπαρχουν!! Ολοι στους δρομους!! Να κονομησουμε και εμεις!! Οχι μονο οι αγροτες! Ο καθε Ελληνας εχει δικαιωμα για μια καλυτερη ποιοτητα ζωης! Αν η κυβερνηση δωσει χρημα-ρευστο στο χερι- στους αγροτες. πρεπει να ειναι αιτια απεργιας για ολους μας. Δεν μπορει καποιοι να τρωνε και αλλοι να πεινανε.
    Δεν μπορει καποιοι να φορολογουνται και αλλοι να τα περνουν.
    Τερμα με αυτα!! Αν γινει κατι τετιο να αποκλειστει καθε δρομος της Αθηνας, λιμανι και το αεροδρομιο! Θα δωσουν και σε εμας (Μετα απο 15 μερες απραξιας)(Η κυβερνηση αποκυρησει την βια αρα δεν εχει κοστος).
    Αλλοιως να ανακαλεσει την σπαταλη των χρηματων.

    • Orestios avatar
      Orestios @ man8os 27/01/2010 20:10:35

      Εδώ ψηφοφόρος τους μου είπε 5 ημέρες μετά τις εκλογές ότι τους ψήφισε γιατί θα μοιράσουν 2000 ευρώ σε κάθε εργαζόμενο.
      Σαν να είναι αλήθεια τα 5,5 δις. Όσο πιο μεγάλο το ψέμα τόσο πιο πιστευτό.

    • man8os avatar
      man8os @ man8os 27/01/2010 20:14:37

      Διορθωση: Εαν δωσουν λεφτα απο τον προυπολογισμο σε οποιονδηποτε , εχει το δικαιωμα οποιοσδηποτε να εξεγερθη. Και αυτο για εναν λογο.
      Δεν εχουν δικαιωμα απεναντι στο εθνος να δωσουν λεφτα σε κανεναν.
      Στην χειροτερη στιγμη του Ελληνικου κρατους απο το 1932 ειναι ανεπιτρεπτο να δινονται παροχες σαν να ειχαμε αναπτυξη.

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ man8os 27/01/2010 20:15:22

      Τελικά μερικοί σχολιαστές ειναι για τα ..μπάζα. σχολιάζουν ετσι για να σχολιάζουν, εχουν δεν εχουν βασικές γνωσεις για το θέμα που σχολιάζουν.

      • Factorx avatar
        Factorx @ neos agrotis 27/01/2010 20:19:49

        Τωρα εσυ αντιγραφεις την υπουργό. Στο ιδιο στυλακι μιλαει για τους αγροτες

    • man8os avatar
      man8os @ man8os 27/01/2010 20:19:17

      Δεν μπορεις να κλεινεις τους δρομους ετσι, επειδη ενιωσες αδικιμενος. Και το μου χρωστας-σου χρωσταω το λες οταν ο αλλος εχει να σε πληρωσει.Λιγη σημασια εχει αν σας χρωσταει καποιος αυτη τη στιγμη. Ομως οταν τα βλεπεις τα πραγματα συντεχνιακα, τοτε ναι, τους κατηγορεις ολους ,μεχρι να παρεις αυτο που θες,με καθε μεσο.

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ man8os 27/01/2010 20:41:24

      1. Δεν ξερεις αν ειμαι σύμφωνος με το κλεισιμο των δρόμων.
      2. Περυσι πηρε την επιδότηση ο αγρότης τον Δεκέμβρη. Φέτος του δωσανε μια προκαταβολή 20-40% τον Δεκέμβρη και τα υπ'ολοιπα του λένε 15 Μάρτη. Η καθυστέρηση οφείλετε στο Υπουργείο Γεωργίας και την ΠΑΣΕΓΕΣ που δεν μπορουν χρόνια τώρα να ολοκληρώσουν το ΟΣΔΕ.
      Εαν ηταν έτοιμο η ΕΕ εχει στην διάθεση του Ελληνικού κράτους τα χρήματα.Εαν σου καθυστερούσαν το 50% του εισοδηματός σου για τρείς μήνες και μάλιστα σε περίοδο όικονομικής κρίσης πως θα αντιδρουσες?
      3. Δεν ζητάμε οτι θέλουμε αλλά αυτά που δικαιούμαστε βάσει κανονισμών της ΕΕ και το Ελληνικό κράτος αδυνατει να εφαρμόσει.
      Δύο επιτροποι της ΕΕ (Αλμουνια και Μποελ)έχουν βγεί και έχουν με τον ένα η τον άλλο τροπο υποστηρίξει τις κινητοποιησεις των ελλήνων αγροτων(δες ειδησεογραφια).
      4. Διαβάζοντας κάποιος το αρχικό σου σχόλιο εάν δεν γνωρίζει το θέμα διαμορφώνει μια πολυ αρνητική εικόνα για του αγρότες. Θάθελες για το δικό σου κλαδο να γράφονται ανάλογα σχόλια.

      @Factorx

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ man8os 28/01/2010 02:12:52

      Νέε αγρότη ο Μάνθος γράφει ως δεκαεννιάχρονος, οπότε "δικαιούται" να αγνοεί κάτι βασικά, μη τον ξεσυνερίζεσαι, ;)

    • man8os avatar
      man8os @ man8os 28/01/2010 02:30:24

      Αγαπητη Β.Κ.Σ.
      Τι ειναι αυτο το οποιο αγνοω στην συγκεκριμενη περιπτωση?

    • man8os avatar
      man8os @ man8os 28/01/2010 02:32:34

      Εγω σπουδαζω περιβαλοντολογος.
      Δεν εχω δει κανεναν μισθωτο η ελευθερο επαγγελματια στις πολεις να κανει τοση φασαρια. Για μενα το κλεισιμο των δρομων ειναι ακραια και μη αποδεκτη μορφη διαμαρτυριας.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ man8os 28/01/2010 02:38:03

      ανάρτηση:
      Οι αγροτοσυνδικαλιστές δεν είναι μόνο τραμπούκοι, είναι και …σεξιστές
      αντιγράφω:

      Άγγελος says:
      26/01/2010 at 19:34

      Επειδή έχω δίκαι αιτήματα, δικαιούμαι να κάνω κατάληψη στο σπίτι ενός αγρότη, να αφαιρέσω το πορτοφόλι του και να βρίσω τη γυναίκα του; Είναι φασίστας, μικροαστός και κολωνακιώτης όποιος μου αρνηθεί αυτό το δικαίωμα;
      Reply

      *
      B.K.Σ. says:
      27/01/2010 at 02:28

      το σπίτι είναι ιδιωτικός χώρος, είναι Εστία, ανέστιε. έχεις κάθε δικαίωμα να κάνεις κατάληψη της αγοράς, της πλατείας, του δρόμου, όπου τέλος πάντων μπορείς να ψυχανεμισθείς πως συναπαντάται η κοινωνική μας φύση.

      ΥΓ
      σου διευκρίνησε εν τη καλοπιστία του ο νέος αγρότης περί ΚΑΠ και προϋπολογισμού και επιμένεις στο φάλτσο....

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ man8os 28/01/2010 02:45:45

      και δεν έχεις δει κανέναν στο δρόμο ε;
      δεν έχεις ζήσει τους ταλαίπωρους μεροκαματιάρηδες του λεκανοπεδίου να τους γίνονται τα νεύρα κρόσια κάθε τρεις και λίγο με τις διαδηλώσεις στην πανεπιστήμιου που πήζουν όλοι οι δρόμοι μέχρι την Αττική οδό μέσα σε δέκα λεπτά;! δεν τά ΄χεις δει ε;
      (και καλό το δεκαεννιαχρονιλίκι, αλλά το "ήμαστε" μόνον κάτι σαρανταφεύγα και άνω το γράφουμε έτσι)
      εν τέλει και για το δια ταύτα, λίγα για τους αγρότες γιατί δεν έχεις ιδέα!!!

    • man8os avatar
      man8os @ man8os 28/01/2010 02:51:44

      Καταλαβα οτι δεν θα δοθουν χρηματα απο τον προυπολογισμο, αρα εκανα λαθος οταν εγραψα την πρωτη αναρτηση. Οταν ειδα το 5,5 δις στους αγροτες θυμωσα γιατι οι μισθωτοι δεν περνουμε τετια εκτακτα δωρακια( τωρα λεει ο ΓΑΠ θα φορολογησει 90% τα μπονους). Οσο για τις επιδοτησεις, καλες ειναι, αλλα το συστημα θα αλλαξει το 2013, και δεν ξερω αν θα συνεχισουν να ισχιουν.
      Οσο για την μορφη διαμαρτυριας, μπορει να ειναι η διαδηλωση, οχι η καταστροφη της οικονομικης ζωης του τοπου( προκαλουνται προβληματα στις μετακινησεις και στις μεταφορες-πραμα απαραδεκτο για προηγμενη χωρα).

    • man8os avatar
      man8os @ man8os 28/01/2010 03:08:24

      Εγω παντος στον Βασιλοπουλο δεν βλεπω μονο Ελληνικα προιοντα. Και μη σου πω οτι τα ξενα ειναι και πιο φθηνα. Η μητερα μου αγοραζει παντα Ελληνικα, να ενισχυσουμε τον Ελληνα αγροτη ,λεει.
      Μην συγχιζεσαι, προβληματισου. Γιατι δεν ειναι βιοσιμη η αγροτικη οικονομια? Γιατι χρειαζονται τοσο πολυ της επιδοτησεις? Γιατι υπαρχουν ολοι αυτοι οι μεσαζοντες? Γιατι οι αγροτες (η πλειοψηφια) δεν εφτιαξαν αγροτικους συναιτερισμους που να εχουν ως στοχο την μεταφορα και την πωληση των προιοντων τους στα σουπερμαρκετ και στις λαικες? Τι τους χρειαζονται τους μεσαζοντες? Οι Χιοτες τα καταφεραν μια χαρα με την μαστιχα τους, την προωθησαν οπως πρεπει. Και στο εξωτερικο, στην Γαλλια ιδιαιτερα που ξερω για το κρασι, εχουν συναιτερισμους και το διακινουν οι ιδιοι. Και στο Πηλιο με τα μηλα. Αυτοι δεν εχουν τετια προβληματα. (Τουλαχιστον τοσο εντονα). Και να σου πω κατι ΒΚΣ. Ειμαι παιδι της πολης, ξερω τι θα πει μισθοτος και ελευθερος επαγγελματιας. Ο πατερας μου βλεπει με πιο πολυ σεβασμο τους αγροτες.
      Ημαστε διαφορετικη γενια βλεπεις. Εγω δεν τους βλεπω σαν κατι ξεχωριστο. Απλοι συμπολιτες, τιποτα περισσοτερο,τιποτα λιγοτερο. Οπως κι εγω. Εαν τηρουν τους νομυς οπως πρεπει να κανει ο καθε πολιτης,ειναι αξιαγαπητοι.Εαν οχι πρεπει οπως και καθε πολιτης να τημωρουνται βαση του νομου.
      Οσο για τους μεροκαματιαριδες του λεκανοπαιδιου , ναι, θυμαμαι την μανα μου να κανει καε μερα την διαδρομη Νεο Ηρακλειο -Πειραιας.
      Πραγματικα ηρωικο. Ακομα πιο ηρωες οσοι προσπαθουν να παρκαρουν στην Αθηνα.

  5. neos agrotis avatar
    neos agrotis 27/01/2010 20:09:46

    Τι παιρνεις ανθρωπέ μου!! Τα 5,5δις ειναι οι επιδοτήσεις της ΚΑΠ που δικαιούνται οι αγρότες και επρεπε ηδη να έχουν πληρωθεί τα περισσότερα απο αυτά. Αυτός ειναι ενας απο τους βασικούς λόγους που οι αγρότες ειναι στους δρόμους.

  6. Orestios avatar
    Orestios 27/01/2010 20:25:43

    Τώρα που θα κατέβουν στα μπλόκα οι κτηνοτρόφοι, τί θα λέει η ανίκανη υπουργός? Πάλι θα της φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από τηνη ανικανότητά της?

    • man8os avatar
      man8os @ Orestios 27/01/2010 20:30:36

      Καποιος να δειξει σε ολους οτι χρειαζετε δουλεια. υπομονη, υπευθηνοτητα. Ειναι παραλογο να ζηταει αυτη την στιγμη παροχες ο οποιοσδηποτε. Ειναι παραλογο επισης, να ειναι κλειστοι οι δρομοι.
      Η απεργια ειναι συνταγματικα καθορισμενο δικαιωμα. Οχι η παρακωληση η η καταστροφη της οικονομικης διαδικασιας, ιδιαιτερα την στιγμη που το καθε ευρω ειναι απαραιτητο.(Για να φορολογηθει μπας και μειωθει καθολου το χρεος).

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 27/01/2010 20:54:47

      Μόνο η διαβούλευση θα μας σώσει.

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 27/01/2010 20:28:35

    Για να λέμε και του στραβού το δίκαιο:

    ναι υπάρχουν επιδοτήσεις της ΚΑΠ που θα έπρεπε να πάρουν οι αγρότες, αλλά θα έπρεπε να είχε προχωρήσει από το 2002 και η ψηφιοποίηση των αγροτικών εκτάσεων, γιατί κάποιοι είχαν χάσει το μέτρημα στα κιλά και στα λεφτά, για να μην μιλήσουμε για τις μεταμεσονύχτιες μεταναστεύσεις κοπαδιών...
    Οι αγρότες ζητούν χρήματα
    Το κράτος τα δίνει
    ...και μετά πέφτουν τα πρόστιμα.
    Να ρωτήσω λοιπόν τον φίλο νέο αγρότη, το 2013 που τελειώνουν οι επιδοτήσεις θα κλείνει ο δρόμος και θα ζητάνε χρήματα από που;
    Οι αγρότες δεν έχουν καμία ευθύνη σωστά; Ούτε για τα πανηγύρια των συνεταιρισμών, ούτε για την κατασπατάληση του νερού με τα κανονάκια, ούτε με την μη αλλαγή των καλλιεργειών γιατί βολεύει η επιδότηση.
    Η πολιτεία από την μεριά της όπως πάντα δεν κάνει την δουλειά της για χάρη των ψήφων.
    Πως λοιπόν βρε παλληκάρι κλείνει ο κάθε αδικημένος λιμάνια και σιδηροδρομικούς σταθμούς; Σύνορα;
    Αύριο οι γιατροί να κλείσουν τα νοσοκομεία, οι πυροσβέστες τις μάνικες και ο κάθε αδικημένος να κατεβάζει διακόπτες.
    Το χρήμα να πέφτει απλά...

    • anonymous avatar
      anonymous @ Ο Ιθαγενής 27/01/2010 20:49:58

      Δηλ. τι θέλεις; Να κόψουμε τις ελιές που βρήκαμε από τους παππούδες μας για να κάνουμε αναδιάρθρωση; Μήπως και τις πορτοκαλιές ή τις συκιές;

      Λοιπόν ιθαγενή το 95% των αγροτών ποτίζουν με σταλάκτια. Ούτε καν με μπεκ.

      Ξέρω αγρότες που επενδύουν δεκάδες χιλιάδες ευρώ κάθε χρόνο και το μόνο που βγάζουν είναι ένα μεροκάματο. Αν είχαν τα λεφτά σε ομόλογα θα έβγαζαν περισσότερα. Δηλ. ούτε το κόστος χρηματοδότησης δε βγάζουν. Απλά επειδή μένουν στα χωριά κι έχουν μηδενικά έξοδα διαβίωσης, πολλοί τη βγάζουν με 500 Ευρώ το μήνα, τους μένει κάτι και το ρίχνουν στα χωράφια.

      Το βασικό θέμα είναι ένα. Να αναζητηθούν οι λόγοι κατάρρευσης των τιμών και να πάψουν να υπάρχουν. Για να στρώσει κάπως η κατάσταση πρέπει να πάμε σε μονάδες τουλάχιστον 100 στρεμμάτων, να φύγουν οι μεσάζοντες από τη μέση και να αναγράφεται η προέλευση των εισαγόμενων στις συσκευασίες κι όχι να βαφτίζονται Ελληνικά.

      Προφανώς το κράτος στην Ελλάδα δεν είναι διατεθειμένο να το κάνει αυτό γιατί οι διάφοροι τα πιάνουν από τα λαμόγια και περιμένουν να βγουν οι αγρότες στο δρόμο για να τους πετάξουν ψίχουλα.

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ Ο Ιθαγενής 27/01/2010 20:52:03

      Εχουν μεγάλες ευθύνες και οι αγρότες. Βέβαια την μεγαλύτερη την έχουν οι πολιτικοί που εξέθρεψαν αυτή την κατάσταση. Οσο για το κλείσιμο των δρ'ομων δες το πρηγούμενο σχολιο μου. Θα παραθέσω στα αγγλικά μέρος της ομιλίας της ισπανίδας ευρωβουλευτή Marian Harkin στην συζήτηση για τις προτεραιοτητες της Ισπανικής Προεδριας.
      Ας το διαβάσουν οι αστοι οσον αφορά την υγεία τους και οι κυβερνωντες οσον αφορά την πολιτική για τις τιμές που πρέπει να παιρνουν οι αγρότες.
      "Food security cannot and will not be guaranteed unless our farmers can earn a fair and reasonably stable income". This was stated by Marian Harkin MEP when addressing the Spanish Prime Minister Zapatero in the European Parliament on the priorities of the Spanish Presidency.
      She stated that: “The Spanish Presidency was progressing the initiative to improve the functioning of the food supply chain with the ultimate aim of controlling fluctuation in prices and ensuring a more equitable distribution of the added value throughout the chain. Marian Harkin welcomed the initiative and linked it with the issue of food security which was another welcome priority for the Spanish Presidency.
      “Both of these issues are inextricably linked and farmers must be able to claim their fair share from the food supply chain." Marian Harkin concluded.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 27/01/2010 23:13:39

      Συγνώμη παιδιά αλλά είπαμε να λέμε τις αλήθειες και όχι τις ελιές του παππού ...
      Οταν λοιπόν πχ σε super market υπάρχει γάλα Αυστριακών Συνεταιριστικών ενώσεων ,ε -25% από το "Ελληνικό" σημαίνει ότι φταίμε για τα χάλια ως χώρα ως κοινωνία και ως άτομα:

      -οι αγρότες
      -το καράτος
      -οι συνδικαλιστές μας
      -τα μυαλά μας

      Δεν υποστηρίζω ότι "κακό κράτος" ή "κακοί αγρότες" πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι φταίμε όλοι για τα χάλια που έχει η χώρα η γειτονιά μας και η τσέπη μας.

  8. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/01/2010 20:40:44

    Οταν μετά απο ένα εξάμηνο μέ ένα χρόνο αρχίζουν και βγαίνουν στούς δρόμους οι χιλιάδες απολυμένοι τών 45-50-55 ετών να δώ τι θα λένε οι δημοσιογράφοι παπαγαλάκια τών ιδιωτικών καναλιών καί πώς θα σκούζουν που κλεινουν οι ΄κακοί απολυμένοι΄τούς δρόμους τής Αθήνας, γιατι οι ΄παλιάνθρωποι΄οι απολυμένοι δέν θα αποδέχονται τήν προπαγάνδα περί ΄συλλογικής ευθύνης΄για την οικονομική κρίση...
    Φτάσαμε στο αθλιο επίπεδο να εξισώνεται ο εργαζόμενος τών 1000 ευρώ με τον Βιομήχανο που εχει να πληρώσει ΙΚΑ απο το 1995..
    Ξαφνικά η παρασιτική αστική ταξη απέκτησε ΄εθνική συνείδηση΄και καλεί τά ΄φτωχα αδέλφια της΄να παλέψουν ενωμένα να αντιμετωπίσουν τήν ΄κρίση΄..
    Αιδώς.
    Ξαφνικά οι νεόπλουτοι ΄ηράσθησαν΄τούς μικρομεσαίους και οι Οικοι που προωθούσαν τά τοξικά ομόλογα και τιναξαν Αμερικη΄και Ευρωπη στον αέρα,τώρα αίφνης απέκτησαν ΄κύρος΄...
    Και έχουμε κάθε λογής παπαγαλάκια να φωνάζουν περί συλλογικής ευθύνης...

    Μονον πού τοτε δεν θα κατεβαίνουν 16 άρηδες στούς δρόμους,αλλά άνθρωποι ,που εχουν δουλέψει μια ζωή...
    Τότε να δώ την υποτίμηση προς ολους αυτούς,απο νεοφιλελέυθερους και ψευτοσοσιαλιστές...

    • anonymous avatar
      anonymous @ Σπύρος 27/01/2010 20:52:04

      Οι οίκοι που εσύ λες τη δουλειά τους την έκαναν. Κονόμησαν από τα τοξικά και μετά τα ξεφορτώθηκαν προς τα κράτη.