21/10/2010 12:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΤΥΔΚ προς Ραγκούση

Κύριε Υπουργέ,

Εφόσον ένας από τους βασικούς στόχους του Καλλικράτη, είναι η ορθή διαχείριση της δημόσιας διοίκησης , και ο σχεδιασμός της αναδιάρθρωσης των υπηρεσιών με βάση τις αρμοδιότητες που μεταφέρονται, γιατί δεν συμβαίνει αυτό και με τις  ΤΥΔΚ (Τεχνικές Υπηρεσίες Δήμων και Κοινοτήτων) των σημερινών Κρατικών Περιφερειών, οι οποίες καταργούνται και οι υπάλληλοι τους μετατάσσονται υποχρεωτικά στους Δήμους, ενώ δεν προβλέπεται από τον Καλλικράτη μεταφορά των αρμοδιοτήτων τους;

Γιατί μετά την απόφαση του Δ.Σ. της ΚΕΔΚΕ (συνεδρίαση 17-6-2010), δεν  υλοποιείτε τη δέσμευση που αναλάβατε  ενώπιον  της Βουλής των Ελλήνων κατά την συζήτηση του νομοσχεδίου για τον Καλλικράτη στις 28 Μαΐου 2010, σχετικά  με το θέμα των ΤΥΔΚ, μετά από ερωτήσεις βουλευτών για την εξαίρεση της ΤΥΔΚ Νοτίου Αιγαίου;

Σας υπενθυμίζουμε τι είχατε πει στη Βουλή στις 28 Μαΐου 2010:

«Καταρχήν, δεν έχουμε αντίρρηση. Επειδή όμως η γνώμη που έχουμε εμείς εισπράξει, αν δεν κάνω λάθος της ΚΕΔΚΕ, είναι ότι θέλει αυτοί οι υπάλληλοι να πάνε στους δήμους, θα θέλαμε αυτό το πράγμα να το συζητήσουμε μαζί τους και αν υπάρξει μία συναίνεση και από τη δική τους πλευρά, εμείς δεν θα είχαμε καμία αντίρρηση  ..σε ένα από τα επόμενα νομοσχέδια, αν και η ΚΕΔΚΕ δεν αναπτύξει ένα επιχείρημα το οποίο θα έκανε όλους σας να το ξανασκεφτείτε, εμείς δεν έχουμε καμία δυσκολία αυτό να το επαναφέρουμε».

Υπάλληλοι ΤΥΔΚ Αττικής

ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 21/10/2010 12:45:55

    ...για να δουμε διαλυουν ολες αυτες τις υπηρεσιες....θα καταφερουν ομως να κοψουν και τα λαδωματα του καθε εργολαβου που πεφτει συνεφο για τις τεχνικες προδιαγραφες καθε εργου...την προωθηηση υλικων(που τις περισσοτερες φορες δεν πληρουν τις προδιαγραφες)..και ολα τα συναφή???

    • Ernesto Che avatar
      Ernesto Che @ loretta 21/10/2010 13:21:27

      Οχι βέβαια! Μάλιστα τώρα που θα εχουν τον οποιοδήποτε ασχετο δήμαρχο αμεσα απο πάνω τους και την περιφέρεια σε απόσταση θα οργανώσουν καλύτερα το μαγαζάκι τους. Τι γίνεται αλήθεια με το πόθεν εσχες τψν μηχανικών αυτών; Το τι σπιταρώνες, παιδιά στο εξωτερικό, ακόμη και δικές τους εργολαβίες στο όνομα συγγενών - με μισθό 1500 €. Πάντως αντι τα έργα που επιβλέπουν/παραλαμβάνουν όλοι αυτοί να φουσκώνονται για μα βγούν οι μίζες, θα μπρορούσε να προβλέπεται ενα μικρο ποσοστό προσαύξησης του προϋπ. τους για τις αμοιβές τους (γιατί εδώ που τα λέμε δεν βγαίνουν επιβλέψεις τεράστιων έργων με ψίχουλα). Αλλά κατι τέτοιο δεν παίζει γιατι υπάρχει απο πίσω και το κόμμα (5%) και ο νομάρχης και μερικοί άλλοι. Ποιό κόμμα; Ε, καλά τώρα, δύο είναι οι παίκτες εδώ (ελλείψει τρίτου!).

      • loretta avatar
        loretta @ Ernesto Che 21/10/2010 13:38:28

        xaxa ernesto καμενος εισαι και εσυ??? εδω ετυχε περιπτωση δ/ντη να του λες μα ειναι εκτος προδιαγραφων τα υλικα που θελετε να περασετε και η απαντηση ναναι.....αφηστε το τωρα...θα υπαρξει επομενος διαγωνισμος...θα περασουμε και τα δικα σας...μην χαλασουμε τωρα την δουλεια...ολοι να ζησουμε θελουμε αν με ενοειτε"

        εχω ακουσει τοσα τραγελαφικα που ειναι να παιρνεις φορα και να τα κανεις ολα λαμπογιαλο ...

      • Ernesto Che avatar
        Ernesto Che @ Ernesto Che 21/10/2010 13:45:17

        Φίλος αρχιτέκτονας κηνυγάει τον ηλεκτρολόγο του να του τελειώσει ενα διαμέρισμα. Απάντηση του μάστορα: "Περίμενε λίγο, εχω να τελειώσω τις μαιζονέτες του Τάδε απο τν ΤΥΔΚ, βιάζεται και πληρώνει και μετρητά. Οχι επιταγές και άλλες μιζέριες. Κάθε Παρασκευή ερχεται με την τρέπη γεμάτη μετρητό και μας πλήρώνει". Yes. Κάπου στην παραθαλάσσια ανατολική Πελοπόνησο.....

      • loretta avatar
        loretta @ Ernesto Che 21/10/2010 13:49:11

        Ernesto Che με προλαβες...τα τραγελαφικα που περιγραφω εχουν γινει σε τυδκ της πελλοπονησου....και συμβαινουν πανω απο 20 χρονια...δεν εχουν το θεο τους.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Ernesto Che 21/10/2010 13:51:19

        Αυτός από την ΤΥΔΚ Α. Πελοποννήσου που λες με τα μετρητά, έχει από πίσω του και 5 συναδέλφους του κορόιδα, που μένουν στο νοίκι και κάνουν και τη δουλειά αυτουνού επιπλέον απ'τη δικιά τους. Και όταν οι ΤΥΔΚ παν στο Δήμο, ο εν λόγω αν δεν έχει στρώσει το μαγαζί του εκεί απλά θα παραιτηθεί και θα αφήσει τα κορόιδα να τραβήξουν το κουπί. Μην αρχίσουμε πάλι λοιπόν τους αφορισμούς, υπάρχουν και τίμιοι μηχανικοί στο δημόσιο.
        Αν δεν υπήρχαν, θα ήμασταν σε πολύ χειρότερα χάλια σήμερα.

      • Ernesto Che avatar
        Ernesto Che @ Ernesto Che 21/10/2010 13:57:33

        Αρα τι; Φυσικά υπάρχουν και τίμιοι (ξέρω ... έναν - ναί). Και σιγά μην παραιτηθεί ο μιζομηχανικός και να αφήσει την σύνταξη. Τα μαγαζιά θα συνεχιστούν και τόσο το χειρότερο για τους ελάχιστους τίμιους.

  2. loretta avatar
    loretta 21/10/2010 13:59:24

    Αθανασιε

    κανεις δεν ειπε οτι ολοι ειναι ετσι....αλλα αυτοι που ειναι βρισκονται στις θεσεις τους γιατι αυτοι που λες κοροιδα τους καλυπτουν με την ελπιδα οι περισσοτεροι οτι καποια μερα θα παρουν την θεση του...αλλιως δεν τραβαει 20χρονια η βαλιτσα..

    και δεν ειναι μονο στην πελλοπονησο αυτο και στην υπολοιπη ελλαδα υπαρχουν τυδκ απο ορεστιαδα γιαννενα νησσια θεσσαλια...κρητη ..σαφως υπαρχουν εξαιρετοι μηχανικοι αλλα εχει τυχη απειρες φορες και αυτοι να σηκωνουν τα χερια ψηλα...βλεπεις η μονιμοτητα τι κανει?

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ loretta 21/10/2010 14:17:03

      Δεν τους καλύπτουν για να πάρουν τη θέση τους. Απλά δεν πηγαίνουν γυρεύοντας ρισκάροντας το ψωμί τους άδικα. Πως έγιναν προϊστάμενοι τα λαμόγια? Δια βοής? Επεβλήθηκαν από την κομματοκρατία. Άρα ένας (ή πέντε) υπάλληλοι έχουν ελπίδα να δικαιωθούν καταγγέλοντας τον εκλεκτό του συστήματος? Όταν μάλιστα εσύ που σε βλάπτει ΑΜΕΣΑ δεν κινείσαι εναντίον του, ακριβώς γιατί "...θα υπάρξει επόμενος διαγωνισμός..."? Ε, όχι...

      Όσο για την μονιμότητα, αυτή είναι το κλουβί που προστατεύει τους τίμιους από τους καρχαρίες. Η ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ είναι που δημιουργεί τα προβλήματα. Και η κομματοκρατία.

  3. Κρης avatar
    Κρης 21/10/2010 20:44:34

    Ανακοίνωση πρωτοβουλίας δημόσιας διαβούλευσης

    για τα διαδικτυακά μέσα ενημέρωσης και επικοινωνίας στο opengov.gr

    Το Υπουργείο Εσωτερικών, Αποκέντρωσης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης και το Υπουργείο Πολιτισμού και Τουρισμού ανακοινώνουν την πρόθεση να αναλάβουν πρωτοβουλία δημόσιας διαβούλευσης για τα θέματα, τις δυνατότητες ανάπτυξης, τις ανάγκες και τις προκλήσεις που αντιμετωπίζουν τα μέσα διαδικτυακής ενημέρωσης και επικοινωνίας στην Ελλάδα.

    Η πρόσκληση συμμετοχής απευθύνεται σε κάθε ενδιαφερόμενο, από τον απλό ιδιώτη μέχρι τις επαγγελματικές ενώσεις Μέσων Ενημέρωσης, την ΠΟΕΣΥ και τις Ενώσεις συντακτών.

    Κάθε ενδιαφερόμενος μπορεί να αποστέλλει μέχρι τις 15 Νοεμβρίου τις προτάσεις του για την οργάνωση της διαβούλευσης στο

    http://www.opengov.gr/ypes/?p=895

    @@@

  4. Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου avatar
    Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου 06/04/2012 22:02:40

    Θα παρακαλούσα όποιος γνωρίζει συγκεκριμένα πράγματα να τα καταγγείλει άμεσα στον Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης. Δε μπορεί να λοιδωρείται μία υπηρεσία όπως η ΤΥΔΚ που έχει προσφέρει τόσα στους Δήμους και τις Κοινότητες όλα αυτά τα χρόνια. Όποιος πραγματικά γνωρίζει έστω και λίγο από τη διαδικασία υλοποίησης των έργων από την ΤΥΔΚ θα ήξερε οτι η ΤΥΔΚ ήταν απλά τμήμα που ανήκε στη Δ/νση Τοπικής Αυτοδιοίκησης του κάθε Νομού και οτι τίποτε δεν υλοποιείτο πριν τον έλεγχο νομιμότητας που γινόταν από το αρμόδιο τμήμα Τοπικής Αυτοδιοίκησης της ίδιας οργανικής μονάδας. Είμαι περήφανος που με διαγωνισμο του ΑΣΕΠ μαζί με άλλο συνάδελφο μπήκαμε στην ΤΥΔΚ Αργολίδας και προσφέραμε από το 2002 τις επιστημονικές μας γνώσεις στην υπηρεσία του πολίτη, των Δήμων και των Κοινοτήτων. Φυλάξαμε και συνεχίζουμε να φυλάττουμε Θερμοπύλες. Οποιοδήποτε έργο υλοποιήθηκε μετέφερε και το τελευταίο λεπτό (χρηματική μονάδα) στην ίδια την τοπική κοινωνία και πάντα λειτουργήσαμε ως οφθαλμός του Υπουργείου Εσωτερικών στο Νομό.
    Είναι γεγονός οτι η προσήλωσή μας στο καθήκον με γνώμονα τη διαφάνεια μπορεί να ενόχλησε πολλούς δημοτικούς άρχοντες, εύχομαι να μην ήταν αυτός ο λόγος που καταργηθήκαμε ως υπηρεσία αλλά τουλάχιστον μπορούμε να περπατάμε με το κεφάλι ψηλά κάτι το οποίο δε μπορεί κανείς να μας το στερήσει.