#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/07/2010 17:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σώστε την Πάρνηθα



Οι φωτογραφίες είναι από την ΠΑΡΝΗΘΑ και αυτό το αίσχος γίνεται ΤΩΡΑ ΕΚΕΙ!!!

ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΦΥΤΡΩΝΑΝ ΔΕΝΤΡΑ, ΦΥΤΡΩΝΟΥΝ ΑΝΕΜΟΓΕΝΝΗΤΡΙΕΣ ΣΤΑ ΚΑΜΜΕΝΑ!!!

Αν φυσικά το δάσος δεν είχε καεί το 2007 , δε θα μπορούσαν να τις βάλουν. Άρα ποιοι και ΓΙΑΤΙ έβαλαν τότε τι φωτιά; Τι σχέδιο είχαν;

Αναγνώστης



ΣΧΟΛΙΑ

  1. tony avatar
    tony 10/07/2010 17:48:35

    .........τότε τι φωτιά; Τι σχέδιο είχαν;
    Την αλήθεια για τις φωτιές την ξέρουν όλοι εκτός από τους εισαγγελείς.
    Οι ΕΛΛΗΝΕΣ εισαγγελείς βασανίζονται από επιλεκτική άγνοια.
    Μόλις πάρουν το χρήμα τυφλώνονται.
    Άμα πέσει και κανένα οικοπεδάκι στα καμένα?

  2. αναγνωστης avatar
    αναγνωστης 10/07/2010 17:57:37

    φτιαξαν δρόμους ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ για να περάσουν ΒΑΡΕΑ ΟΧΗΜΑΤΑ, και τώρα ΚΟΒΟΥΝ ΔΕΝΤΡΑ ΟΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΛΟΥΝ για να φτιαξουν τις βάσεις.
    Μιλάμε για ΕΓΚΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ. Και δε συγκινείται κανείς.........................

  3. petros avatar
    petros 10/07/2010 18:02:53

    ειναι πιστα για να κανει ποδηλατο ο prime minister!

  4. 12νήσιος avatar
    12νήσιος 10/07/2010 18:21:02

    Φωνάζετε Αθηναίοι... φωνάζετε!!!! Όταν οι κάτοικοι της Εύβοιας και των νησιών φωνάζουν επικαλείστε τον καρκίνο στην Πτολεμαίδα... Φάτε τώρα της 'αισθητική' της κας Μπιρμπίλη. Καλά να πάθετε!... και να πάθουμε όλοι μας.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ 12νήσιος 10/07/2010 20:01:46

      Μάγκα με πρόλαβες... μακάρι να γεμίσουν όλη την πάρνηθα να μην μείνει ούτε σημείο που να φυτέψουν ανεμογεννήτριες να δουν μερικοί κωλοαθηναίοι που μας το παίζαν καμπόσοι...

      Ας στείλει τώρα και ο Αλαφούζος την ελληνοφρένια και τον Αποστόλη για τα περαιτέρω την «πράσινης» ανάπτυξης.

      Φάτε την μπιρμπίλο να στώσετε τώρα άντε και στον Υμηττό και του λόγους που βρίσκονται μέσα στην Αθήνα.

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ Σοσιαληστής 10/07/2010 20:04:01

        Φάτε την μπιρμπίλο να στρώσετε, άντε και στον Υμηττό και σε όλους τους λόγους που βρίσκονται μέσα στην Αθήνα.

  5. kostas gr avatar
    kostas gr 10/07/2010 18:27:41

    etsi gia na deite tin glika...an den itan h parnitha kai itan opoiodipote allo bouno stin ellada den tha legate tipota...omoiws kai an konomousate kai kanena oikopedaki ekei dipla...twra etsi opos ta kanate na ta loustite...pou na tis paroun ta nera kai na tis katebasoun sto suntagna to fthinoporo...

  6. man8os avatar
    man8os 10/07/2010 18:29:38

    θΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ man8os 10/07/2010 18:38:42

      μην ξεχάσεις τα σπίρτα σου εσύ

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ man8os 11/07/2010 19:05:27

      θα οργανώσει ο Σκάι Σαββατιάτικο πότισμα στα νέα εμφυτεύματα

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/07/2010 18:37:32

    Οι μεν πασόκοι έχουν στήσει αυτήν την δουλειά από την δεύτερη τετραετία Σημίτη. Η Νέα Δημοκρατία γιατί ψήφισε το νόμο για τις ΑΠΕ; Για να τριπλασιάσουν το κόστος του ρεύματος; Ή έτσι τους είπαν οι 2-3 επιχειρηματίες που κάνουν κουμάντο; Ή από πράσινη ιδεολογία; &&τά στα μούτρα τους τώρα. Όλη η Ελλάδα θα γίνει έτσι.

    • Maya avatar
      Maya @ archaeopteryx 10/07/2010 19:13:42

      Γιατί είναι και η ΝΔ νεοφιλελεύθερη ή ό,τι είναι και το ΠΑΣΟΚ σήμερα στην οικονομική πολιτική.

    • enas perastikos avatar
      enas perastikos @ archaeopteryx 10/07/2010 21:27:07

      Αρχαίε,
      το παρακάτω είναι απόσπασμα για την Ενέργεια (σελ.39) από το Μνημόνιο με ΕΕ και ΔΝΤ και ΕΚΤ , σημειωτέον στην ελληνική έκδοση τα έχουν αφαιρέσει.
      Ο λόγος είναι ότι ο Πρόεδρος και τα περισσότερα μέλη της ΡΑΕ έχουν σοβαρότατα κωλύματα συμφέροντος και παράνομα έχουν διοριστεί από την Μπιρμπίλη η οποία εξακολουθεί να παρανομεί διατηρώντας τους στις κρίσιμες αυτές θέσεις ...

      Energy
      -Decisions on the liberalization of wholesale electricity market and to commence the rationalization of consumer tariffs by September 2010

      -Adopt legislation to unbundle electricity and gas activities,
      including measures by March 2011

      - Adopt measures to strengthen the independence and capacity of
      the Energy Regulatory Authority by March 2011

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ enas perastikos 10/07/2010 21:55:15

        αυτή η λέξη rationalization... εκλογίκευση. Εύσχημος τρόπος να πεις "πήδημα" -- το ακούσιο, όχι το άλλο. Είχαμε φτηνό ρεύμα, χάρη στις επεινδύσεις της ΔΕΗ της δεκαετίας του 60. Καταλαβαίνω ότι πρέπει να ανέβει... 10%; 5%; 15%; Αλλά όχι 300 και 500% που θα χρεώνουν οι ΑΠΕ... τόσα τους λείπουν, τόσα τους έδωσε η Μπιρμπίλη. Για να δουλέυονυ οι φάμπρικες στην Γερμανία, και 2-3 αλήτες εισαγωγείς αερίου. Ας εισάγουν αέριο. Η Πάρνηθα, η Λακωνία, η Ευρυτανία, η Ευβοια, οι Κύκλάδες τι φταίνει; Της Μπιρμπίλης και της οικογένειας Παπανδρέου είναι για να τις δίνουν σε φιλαράκια;

        Όσο για την ΕΕ... Γαργάρα θα τα κάνει τα αιολικά τώρα που τα Κινέζικα θα κάνουν 1/3 της τιμής των Γερμανικών. Στα φ/β άρχισε κιόλας. Με διοικητικά κόλπα και γραφειοκρατείες θα τα εμποδίζουν.

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/07/2010 19:19:11

    Οι λαλίστατοι συστημικοί οικολόγοι συνομιλητές και συνοδοιπόροι του πράσινου καθεστώτος που είναι;

    Οι περιβαλλοντικές ΜΚΟ;

    Ξέρουν μόνο να πλαισιώνουν τον κατά δήλωσή του ελληνόφωνο! νεοδιορισθέντα πρόεδρο της ΔΕΘ σε εκδήλωση για το "μακεδονικό" αναγνωστικό abecedar στη Θεσσαλονίκη;

    • ataktos avatar
      ataktos @ αλλενάκι 10/07/2010 19:45:34

      μα αυτός τους έστησε ..τον μηχανισμό σε όλοι την επικράτεια ... υπάρχουν και οι χρηματοδότες όμως φανεροί και κρυφοί ...

  9. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 10/07/2010 20:06:31

    Να τις βάζουν κάθε 100 μέτρα αραιά τις τοποθετούν, εμείς στην επαρχία τι είμαστε και κάθε 100 μέτρα μας φυτεύουν και από μία;

    Θα τους έλεγα που να τις βάλουν όλες αυτές οι φαν της πράσινης ανάπτυξης και του αέρα αλλά σέβομαι τον ιστοχώρο...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Σοσιαληστής 10/07/2010 20:56:34

      πω πω τι κακές σκέψεις χαχαχαχάαα!

  10. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 10/07/2010 21:12:40

    Ο Κυριάκος Μητσοτάκης, ο Τρεμόπουλος, ο Κουβέλης δεν θα προβούν σε κινητοποιήσεις διαμαρτυρίας;

    Η, γι΄αυτούς η οικολογική συνείδηση εξαντλείται στην δεντροφύτευση των ταρατσών της Κυψέλης;

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ χελιδόνι 10/07/2010 23:52:19

      Φίλε πάντα χρειάζεται μια παραμύθα για να γίνονται οι μπίζνες. Να έλεγα ότι θα δώσει και τίποτα λύσεις όλο αυτο το κακό με τις ανεμογεννήτριες θα έλεγα πάει στο καλό. Αλλά τέτοια καταστροφή και τέτοια παρέμβαση στο όνομα της πράσινης ανάπτυξης και οικολογίας πάει πολύ.

      Τουλάχιστον δεν το γυρίζουν στα θαλάσσια πάρκα αλλά οι ξεφτίλες θέλουν να οργώσουν όλες τις βουνοκορφές.

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Σοσιαληστής 11/07/2010 00:11:02

        Μην ξεχνάς, ότι η Πάρνηθα κάηκε.
        Κι η απλή λογική λέει, ότι ο οφελημένος ήταν ο εμπρηστής!

  11. OtiMeNeyriazei avatar
    OtiMeNeyriazei 10/07/2010 23:09:46

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα,
    Στους Νότιους στους Βόρειους στους Νησιώτες στους από εκεί και στους από εδώ.
    Αν και κάπου από την Ελλάδα με στεναχωρεί πολύ που καταφέρανε και πάλι να μας χωρίσουν σαν Έλληνες.
    ΠΟΤΕ μας δεν τα καταφέρουμε αν είμαστε μια ζωή χωρισμένοι
    ΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΠΙΑ
    Και η Πάρνηθα στην Ελλάδα ανήκει

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ OtiMeNeyriazei 10/07/2010 23:44:13

      είμαστε χωρισμένοι, γιατί το σύστημα είναι φτιαγμένο για να πληρωνουν οι πολλοί για να φτιάχνουν νέα τζάκια οι λίγοι. Και δεν είναι ταξικό.

      • ataktos avatar
        ataktos @ archaeopteryx 11/07/2010 00:02:09

        archaeopteryx- Τίναξε τα χαλιναργεια από το ζυγό ..και κανε προταση ..για να δούμε μετά.. επαναλαμβάνετε η ιστορία ..η το ποτάμι θα βρει το δρόμο του

  12. adkan adkan avatar
    adkan adkan 11/07/2010 00:02:41

    Οι τρεις μεγάλες πολυεθνικές οικολογικές οργανώσεις πρέπει να υποστούν την αποδοκιμασία μας μπάς και περισώσουμε τις μικρότερες που ακολουθούν.Green peace(πιάσε), WWF, και "Οι φίλοι της γής". Αυτοί πίεζαν τόσα χρόνια το Ευρωπαικό Κοινοβούλιο και την Κομισιόν. Προτείνω συγκέντρωση με χάπενιγκ στα γραφεία της πρώτης. Μπορούμε και να σκαρφαλώσουμε, να ανεβούμε πάνω όπως κάνουν και αυτοί. Διώχτε τον Γ.Π. όσο είναι καιρός. Υπάρχουν τρόποι και είμαστε πολλοί πλέον. Χαραλαμπίδη ερχόμαστε, ελπίζω να μη φωνάξεις τα ΜΑΤ, ειρηνική κατάληψη θα κάνουμε και θα φωνάξουμε τα ΜΜΕ.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ adkan adkan 11/07/2010 06:56:35

      H Greenpeace τα πιάνει κατά 95%, η WWF κατά 65% και η Ορνιθολογική κατά 45%. Τώρα έχουν πιάσει και τις ανέραστες κυρίες των βορείων προαστίων και τις πάνε βόλτα στους ενργεισκούς δρόμους της ...Αφρικής. Και κάθε μία πιστεύει ότι κάνει και καλό.

  13. Οδυσσέας avatar
    Οδυσσέας 11/07/2010 02:59:36

    Ρε παιδιά την Πάρνηθα την ξέρω καλά και η περιοχή της φωτογραφίας δε μου φαίνεται γνωστή, ούτε έχω ακούσει τίποτα για ανεμογεννήτριες. Μήπως να διευκρινίσει ο καταγγέλλων σε ποιο σημείο αναφέρεται;

    • anonymos avatar
      anonymos @ Οδυσσέας 11/07/2010 07:36:26

      Είναι στην νότια πλευρά του ορεινού όγκου, ξεκινούν δίπλα από το χωριό Στεφάνη βορειοανατολικά από τα λατομεία.
      Και συνεχίζουν ανατολικότερα.

  14. adkan adkan avatar
    adkan adkan 12/07/2010 20:01:07

    Σε τι βλάστηση έχουν γίνει εκχερσώσεις; είναι εντός ορίων του Δρυμού ;

    Για να κατανοήσουμε πιο στέρεα την πολιτική ΠΑΣΟΚ "για ανάπτυξη των Α.Π.Ε. ως στρατηγικό εργαλείο προστασίας της βιοποικιλότητας"!

    Ο Σαμαράς γιατί κάνει το κορόιδο όμως ; Γνωρίζει τα οικονομικά των ΑΠΕ ;
    Καλά που το γυρίζουν στο Συμβούλιο της Ε.Ε. πολλοί ηγέτες.

  15. Γιώργος avatar
    Γιώργος 14/07/2010 10:09:24

    Eίναι γνωστό ότι όπου υπάρχουν δάση, η απόδοση των ανεμογεννητριών μειώνεται σημαντικά. Πολύ πιθανόν, οι φωτιές που εξαφάνισαν τεράστιες εκτάσεις δασών τα τελευταία χρόνια να σχετίζονται και με το αμόκ εγκατάστασης ανεμογεννητριών που βλέπουμε σήμερα σ όλη την Ελλάδα.

  16. KOSTAS avatar
    KOSTAS 14/02/2011 09:34:27

    PAIDIA OLA AYTA GIA ENNALAKTIKI MORFH EN. KAI PRASINI ANAPTYKSI EINAI PSEMATAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!! OLA GINONTAI GIA NA PAROYN TIS EPIDOTISEIS NA FANE NA FANE NA FANE!!!!!! KANEIS DEN LEEI POSI ENERGEIA XREIAZONTAI GIA NA FTIAXTOYN AYTA TA TERATA ANEMOGENITRIES TIS OPOIES KANENAS DEN THA SYNTIRISEI POTE KAI OTI DEN KANEIS APOSVEYSI APO AYTA!!!