24/10/2008 18:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Σώθηκε» τελικά η Προανακριτική

Μετά την αποχώρηση και του ΛΑΟΣ και του ΚΚΕ (βλ Προς ματαίωση η ψηφοφορία για Προανακριτική) αναβλήθηκε τελικά η ψηφοφορία για την σύσταση και Προανακριτικής Επιτροπής για το σκάνδαλο του Βατοπεδίου, με απόφαση των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ και του ΣΥΡΙΖΑ. Ύστερα από μια διαδικασία που θύμιζε παιδική χαρά, με αντεγκλήσεις μεταξύ ΚΚΕ και ΠΑΣΟΚ για το ποιος προσφέρει δεκανίκι στη ΝΔ και διάφορα άλλα.

Πρόκειται σαφώς για συνταγματική εκτροπή επειδή για πρώτη φορά δεν ψηφίζεται πρόταση για προανακριτική επιτροπή, με ευθύνη της ΝΔ που αποχώρησε. Η οποία όμως (εκτροπή) σώζει τα προσχήματα, αφού δίνει τη δυνατότητα να ψηφισθεί στο μέλλον Προανακριτική Επιτροπή, ή να μετεξελιχθεί σε τέτοια η υφιστάμενη ήδη Εξεταστική Επιτροπή. Κάτι που όσοι διάβασαν την δικογραφία το θεωρούν δεδομένο.

Η αναβολή βασίστηκε στην διάταξη του Κανονισμού της Βουλής σύμφωνα με την οποία «αν η Βουλή αποφασίσει να μην συγκροτηθεί η Επιτροπή αυτή, δεν μπορεί να υποβληθεί νέα πρόταση άσκησης δίωξης με τα ίδια πραγματικά περιστατικά».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 24/10/2008 18:54:18

    και το ιστορικο ΚΚΕ στα "παιχνιδακια" με το ΛΑΟΣ ;;;

  2. daris avatar
    daris 24/10/2008 19:04:11

    ΙΣΩΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ ΤΟ ΚΚΕ ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ ΣΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ.ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΤΟΝΟΥΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΗ.ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΩ ΤΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΑΝ ΕΠΕΔΕΙΞΑΝ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ, ΟΥΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΟΥΤΕ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΚΩΣ ΝΑ ΑΝΑΧΘΕΙ ΣΕ ΘΕΜΑ ΕΙΔΙΚΑ ΣΗΜΕΡΑ!!!ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΕ ΕΝΤΑΣΗ.ΠΑΡ’ΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΚΚΕ, ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΟΤΙ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΝΩΜΗ ΠΟΛΛΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ!!!

  3. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 24/10/2008 20:20:58

    παψτε καλέ. Το ΚΚΕ στηριζει τη ΝΔ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ. Τσ Τσ Τσ!!!!!!!!!!

  4. jpar avatar
    jpar 24/10/2008 20:22:08

    Μπάχαλο τους έκανες Ρουσόπουλε... άκου να παίζουν με νομικά τερτίπια και ο ένας να κατηγορεί τον άλλον... Μέχρι και η Παπαρήγα απείλησε να παίξει ξύλο. Έφυγες την κατάλληλη στιγμή..

    Όταν γυρίσεις όμως.....

  5. spiko avatar
    spiko 24/10/2008 20:23:44

    Άκου γλύτωσαν την προανακριτική? Γιατί δεν το ανέβαλαν για τις 15 Δεκεμβρίου... τι θα παθαιναν??

  6. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 24/10/2008 22:26:38

    Εδω ο κόσμος χάνεται και το ........ χτενίζεται.
    Θα έλεγα και τι χρώμα έχει το............, αλλά δεν χρειάζεται.

  7. mareli avatar
    mareli 24/10/2008 23:36:20

    Μεγάλη νίκη του ΠΑΣΟΚ στη βουλή. Ο Βενιζέλος έπαιζε μπάλλα και έβαζε αυτογκόλ. (τερματοφύλακας: Γιωργάκης). Είναι απίστευτο, πρωτοφανές και συμβαίνει πρώτη φορά στα κοινοβουλευτικά χρονικά να πανηγυρίζεις για το γκολ που έβαλες στον εαυτό σου.
    Τα κατάφεραν μια χαρά: τσακώθηκαν με την αριστερά και προσωποποίησαν την υπόθεση στο πρόσωπο Ρουσόπουλου, βγάζοντας απ' το κάδρο τον Καραμανλή!
    Μόνο ο Γιώργος θα μπορούσε να το κάνει αυτό!