#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/09/2013 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σώζουν ζωές στο Ογκολογικό του «Αλεξάνδρα»



Οι τακτικοί αναγνώστες μας γνωρίζουν ότι ποτέ δεν χρησιμοποιούμε αυτό το site για προσωπικούς λόγους. Αυτή την φορά όμως αισθάνομαι την ανάγκη να το κάνω, επειδή αυτά που έχω να πω αφορούν ανθρώπινες ζωές, οπότε οπισθοχωρούν "κανόνες", "αρχές" και ...αιδημοσύνες.

Πριν από ένα χρόνο μεταφέρθηκα στο Ογκολογικό του νοσοκομείου «Αλεξάνδρα» σε τραγική κατάσταση όπου διαπιστώθηκε ότι είχα προσβληθεί από πολλαπλό μυέλωμα (κακοήθεια των πλασματοκυττάρων) και ορισμένες σοβαρές επιπτώσεις της ασθένειας αυτής (οξεία νεφρική ανεπάρκεια κλπ). Οι ελπίδες επιβίωσης ήταν ελάχιστες, δεδομένης της γενικότερης πολύ κακής κατάστασης του οργανισμού μου (λόγω επαγγέλματος και συνθηκών εργασίας γαρ) οπότε παρέδωσα το site στον διάδοχο και αποφάσισα να το παλέψω μέχρις εσχάτων (στην κυριολεξία) καθώς δεν αισθανόμουν ακόμα έτοιμος να κάνω απολογισμό στους προγόνους μου.

Και όμως, ένα χρόνο θεραπείας μετά, όλες οι εξετάσεις (βιοψίες κλπ) έδειξαν ότι δεν υπάρχει πλέον ίχνος της ασθένειας στον οργανισμό μου, ο μυελός των οστών είναι πεντακάθαρος μετά την μεταμόσχευση που μου έγινε και ότι με λίγα λόγια δεν πρόκειται να απαλλαγείτε συντόμως από μένα.

Θαύμα; Κάθε άλλο, φυσικά. Πρόκειται για ένα ακόμα επίτευγμα της Ογκολογικής Μονάδας του Νοσοκομείου Αλεξάνδρα με επικεφαλής τον καθηγητή Μ.Α. Δημόπουλο. Και το λέω αυτό μετά λόγου γνώσεως αφού είναι εύκολο να διαπιστωθεί ότι δεν θεραπεύτηκα μόνο εγώ αλλά και πολλοί άλλοι.  Εξάλλου, πριν προχωρήσω στην θεραπεία επιχείρησα να πάω σε θεραπευτήριο των ΗΠΑ ή της Βρετανίας. Όλοι όμως οι ξένοι επιστήμονες με τους οποίους επικοινώνησα όταν με ρώτησαν που και ποια θεραπεία είχα κάνει μέχρι εκείνη την στιγμή, μου απάντησαν ότι δεν μπορούν να μου προσφέρουν τίποτα περισσότερο από το Ογκολογικό του Αλεξάνδρας.

Να λοιπόν που η ελληνική ιατρική επιστήμη δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από την αντίστοιχη της Ευρώπης ή της Αμερικής. Και όχι γενικά και αόριστα η “ελληνική  ιατρική επιστήμη” αλλά η τόσο παρεξηγημένη και συκοφαντημένη ιατρική του Δημόσιου Τομέα. Γιατροί που εργάζονται συνεχώς 18ωρα με εξευτελιστικές αμοιβές. Νοσηλεύτριες που σε κάνουν να τις αισθάνεσαι σαν δικό σου άνθρωπο με ακόμα πιο εξευτελιστικές αμοιβές. Και όλα αυτά με τεράστιες ελλείψεις υλικών και προσωπικού.

Πως να εξηγήσει άραγε κανείς αυτά στον κ. Τόμσεν. Πως να καταλάβουν οι ανάλγητοι υπάλληλοι της Τρόϊκα ότι η Δημόσια Υγεία πρέπει να ενισχυθεί, αντί να συρρικνωθεί; Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε εμείς και γι' αυτό το λόγο σας απασχολώ με την προσωπική μου περιπέτεια είναι να φτάσουν αυτά στον υπουργό Υγείας και να του ζητήσουμε να ενισχύσει όπως μπορεί το έργο του Ογκολογικού του Αλεξάνδρας. Το αξίζουν. Και θα σωθούν έτσι πολλές ανθρώπινες ζωές.

Αυτά με τις ευχαριστίες μου στον επικεφαλής του Ογκολογικού καθηγητή Μ.Α. Δημόπουλο,τον καθηγητή Ευάγγελο Τέρπο, τον καθηγητή Ευστάθιο Καστρίτη και ιδιαίτερα στον “προσωπικό” μου γιατρό Ευάγγελο Ελευθεράκη.\

Β.Ζήσης

Για όσους θέλουν να πληροφορηθούν περισσότερα για την ασθένεια και την θεραπεία της τους συνιστούμε να επισκεφθούν το http://www.myeloma.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sawas avatar
    sawas 19/09/2013 11:10:27

    Σιδερένιος και καλή δύναμη

  2. GO avatar
    GO 19/09/2013 11:11:04

    Να είσαι πάντα καλά και μπράβο για τις δημόσιες ευχαριστίες σου προς τους γιατρούς σου. Το δημόσιο σύστημα υγείας πρέπει να τυγχάνει της αναγνώρισης που του αξίζει.

  3. μαρια τσωνη avatar
    μαρια τσωνη 19/09/2013 11:28:43

    Δεν ξερεις ποσο κουραγιο μας δινεις.Σκεψου οτι πολυ συντομα θα δουμε την ιδια ομαδα γιατρων για μεταμοσχευση.
    Οντως συγχαρητηρια σε ολη την ομαδα.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ μαρια τσωνη 19/09/2013 20:07:31

      Περαστικά και σε σας, ο Θεός μαζί σας και όλα να πάνε καλά. Κύριε Ζήση, σιδερένιος! Και μπράβο στους ανθρώπους της μονάδος.

  4. βαγόνι avatar
    βαγόνι 19/09/2013 11:30:14

    Κάτι πολύ θετικό,μέσα σε τόσα αρνητικά...να υπερασπίσουμε
    τη δημόσια υγεία..!

  5. papadopoulos takis avatar
    papadopoulos takis 19/09/2013 11:37:37

    Σιδερένιος

  6. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 19/09/2013 11:39:51

    Πολύ ωραία είδηση, να είσαι πάντοτε υγιής και η ελληνική επιστημονική κοινότητα να μας κάνει πάντα υπερήφανους!

  7. πΔπ avatar
    πΔπ 19/09/2013 12:00:51

    Σας εύχομαι ολόψυχα περαστικά κε. Ζήση!
    Πραγματικά είστε τυχερός γιατί παρά την ατυχία σας να κινδυνέψετε από Νεφρική Ανεπάρκεια, είστε πλέον υγιής με μιά "απλή" μεταμόσχευση μυελού των οστών!
    Φανταστείτε ο Μεγάλος στο επάνω πάτωμα*, μέσα στο χιούμορ που τον διακατέχει, να τα κανόνιζε έτσι ώστε να χρειαζόσασταν Μεταμόσχευση Νεφρού και ταυτόχρονα να έπαιρνε τοις μετρητοίς τα γραφόμενα και την θέση του Μικρού Οδυσσέα στο θέμα των δοτών και των Πτωματικών Μεταμοσχεύσεων εν γένει.
    Μεγάλη μπουκιά να τρώτε, μεγάλη κουβέντα να μην λέτε!
    Με τις θερμότερές ευχές για υγεία.
    παναγιώτηςΔπ, νεφρομεταμοσχευμένος από πτωματικό δότη!

    *Έτσι αποκαλώ τον Θεό (και φίλο μου), στην καθημερινή μας συνομιλία!

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ πΔπ 19/09/2013 22:19:44

      Δεν μας λέτε και τι έχω πει για τις μεταμοσχεύσεις; Γιατί ασφαλώς και δεν είμαι κατά και επιπλέον δεν θυμάμαι να έχω γράψει κάτι σχετικό. Σίγουρα δεν είναι θέμα που ενδείκνυται για καλαμππούρια στα οποία και συχνά επιδίδομαι. Θεωρώ ότι με συγχέετε με άλλο αρθρογράφο/σχολιαστή

      • πΔπ avatar
        πΔπ @ Μ.Ο. 22/09/2013 01:24:20

        Αναφέρομαι στα άρθρα σου αγαπητέ μου επί Λοβέρδου και σχετικά με τον Νόμο για την Δωρεά οργάνων.
        Δεν έπαιρνες θετική θέση, αν θυμάμαι καλά!

  8. δρόμος avatar
    δρόμος 19/09/2013 12:18:16

    Ό,τι δεν μας σκοτώνει μας κάνει πιο δυνατούς! Σιδερένιος λοιπόν. Σωστά το σκέφθηκες να κοινοποιήσεις την περιπέτειά σου, από τη στιγμή που όλοι μπορούν να επωφεληθούν από αυτή τη γνώση: είτε άμεσα ως ενδιαφερόμενοι λόγω υγείας, είτε λαμβάνοντας δόση ελπίδας γενικώτερα - το τελευταίο είναι η μόνη άμυνα που μας απέμεινε, σ' ετούτη την πολύ δύσκολη αρχή ενός βαρύτερου χειμώνα ...

  9. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 19/09/2013 12:26:28

    Σιδερένιος κ. Ζήση. Και με κατάλληλη διατροφή θα αυξήσεις τις πιθανότητες να μην επανέλθει. Σου εύχομαι ολόψυχα περαστικά και καλή δύναμη σε όλα.
    ΝΑ

  10. cielo avatar
    cielo 19/09/2013 12:43:19

    Σιδερενιος, ευχομαι να ειστε παντα καλα.
    Συμφωνω απολυτως με οσα λετε για την ιατρικη του Δημοσιου Τομεα. Μπορει το ξενοδοχειακο κομματι ( η μοστρα) να υστερει του Ιδιωτικου αλλα αυτο που μετραει, το ιατρικο, ειναι πολλες κλασεις ανωτερο!

  11. η Dimi avatar
    η Dimi 19/09/2013 12:48:06

    O Nοικοκύρης του Σπιτιού
    Χρόνια Καλά και Πολλά θα ζήσει
    Και το Δεντράκι-Antinews που φύτεψε
    Άφθονα Αγαθά θε να καρπίσει
    http://bit.ly/1gC2ryf

  12. Wolf avatar
    Wolf 19/09/2013 13:02:34

    Μπράβο στους γιατρούς και σε σενα για την καταθεση ψυχής

  13. spyros avatar
    spyros 19/09/2013 13:18:36

    Συγχαρήτηρια και περαστικά για το αίσιο τέλος της περιπέτειας σας.

    Συγχαρητήρια επίσης σε όσους γιατρούς και νοσηλευτικό προσωπικό λειτουργεί με ήθος, ΧΩΡΙΣ ΦΑΚΕΛΑΚΙΑ, και άλλες μεθοδεύσεις σε όποιο ΔΗΜΟΣΙΟ νοσοκομείο και αν είναι.

    Φιλικά,

    Σπύρος

  14. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 19/09/2013 13:26:43

    Σιδερενιος!

  15. Δαναός avatar
    Δαναός 19/09/2013 13:35:33

    Μας τρόμαξες τότε! Ευτυχώς όλα πήγαν καλά! Σιδερένιος και σε περιμένουμε στη Θεσσαλονίκη. Γιόρτασες και γενέθλια την Τρίτη, με εκλεκτούς καλεσμένους απ' ότι μου είπαν.Πολύχρονος!

    • Wolf avatar
      Wolf @ Δαναός 19/09/2013 17:16:08

      Με 1 κεράκι Δαναέ, γιατί διαφορετικά έπρεπε να έρθει και η πυροσβεστική!!! χαχαχα

  16. ιανος avatar
    ιανος 19/09/2013 14:10:59

    σιδερένιος
    απλά και ανθρώπινα
    για το Δημόπουλο έχω ακούσει τα καλύτερα ( αχρείαστος να είναι)

  17. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 19/09/2013 14:18:03

    Τα άσχημα πέρασαν και με δύναμη , συνεχίστε μπροστά ! Καλά κάνατε και δημοσιοποιήσατε ότι σας συνέβη , κάνοντας γνωστό το υψηλό επίπεδο της ιατρικής στη χώρα , όσο και το ρόλο των γιατρών και του νοσηλευτικού προσωπικού , που πράγματι κάνουν το καθήκον τους και είναι άνθρωποι πάνω απ'όλα , μέσα από πολύ δύσκολες συνθήκες . Να είστε πάντα καλά !

  18. Darki avatar
    Darki 19/09/2013 14:23:15

    Ποτε δε θα πεθανουμε,κουφαλες νεκροθαφτες.
    Σιδερενιος αγαπητε.

  19. Politis Gr avatar
    Politis Gr 19/09/2013 15:36:56

    Βασίλη να σαι πάντα γερός ! Ευχές για υγεία & καλή δύναμη.

    Του χρόνου & "Ακρόπολις" ....

    Φιλικά,
    Politis Gr

  20. Ρηνα avatar
    Ρηνα 19/09/2013 17:26:02

    Η Παναγια να σας σκεπαζει κ. Ζηση.

  21. Νικόλαος Μπεχράκης avatar
    Νικόλαος Μπεχράκης 19/09/2013 18:16:20

    Τις πολλές ευχές μου ,σιδερένιος.

  22. akenaton avatar
    akenaton 19/09/2013 18:38:40

    Σου εύχομαι ποτέ ξανά στου πόνου το κρεβάτι. Σιδερένιος Βασίλη!

    ΥΓ. Σωστά αναδεικνύεις την αξία του ΕΣΥ και "αποκαλύπτεις" ένα από τα "διαμάντια" του. Υπάρχουν πολλά "διαμάντια" κυρίως στα τριτοβάθμια νοσοκομεία. Και χρειάζονται την δημόσια επιβράβευση και τον έπαινο, αφού ελάχιστες είναι οι υλικές απολαβές, όσων εργάζονται με όλη τους την καρδιά και το νου για να υπάρχουν αυτά τα "διαμάντια" στο ΕΣΥ.
    Ας προσπαθήσουμε να τα "πολλαπλασιάσουμε"!

  23. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 19/09/2013 19:38:34

    Σιδερένιος, κ. Ζήση. Εὔχομαι νά εἶστε πάντα καλά. Σέ ἄλλη ἀνάρτηση εἶχα γράψει ὅτι οἱ ῞Ελληνες γιατροί εἶναι οἱ καλλίτεροι καί ἐξυπνότεροι τοῦ κόσμου. . προσωπική πεῖρα!

  24. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 19/09/2013 20:14:09

    Σιδερένιος! Σαφώς η Ελλάδα μας, με τις τόσες ελλείψεις, καθημερινές τραγωδίες και "χρωστούμενα στη Μιχαλού" μπορεί ακόμα και σήμερα να κάνει "θαύματα"!

  25. Ελευθεριάδου Βούλα avatar
    Ελευθεριάδου Βούλα 19/09/2013 22:43:02

    σιδερένιος, πάντα καλά!

  26. Δώρα Γκανούλη avatar
    Δώρα Γκανούλη 20/09/2013 14:26:23

    Σιδερένιος!!!

  27. Ερωτοφωτόσχιστος avatar
    Ερωτοφωτόσχιστος 20/09/2013 14:49:31

    Σιδερένιος!!

  28. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 20/09/2013 17:19:53

    Να ζήσετε και να ξεχάσετε την περιπέτειά σας!