#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/09/2012 23:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σύσκεψη βουλευτών της ΝΔ σε τεταμένο κλίμα



Σύσκεψη μέσα σε τεταμένο κλίμα, με πρωτοβουλία του γραμματέα της Νέας Δημοκρατίας Μανώλη Κεφαλογιάννη πραγματοποιήθηκε το απόγευμα, με τη συμμετοχή βουλευτών και ευρωβουλευτών του κόμματος, όπου υπήρξε εκτενής ενημέρωση από υπουργούς και υφυπουργούς για την οικονομική κατάσταση και την πορεία των διαπραγματεύσεων με την τρόικα.

Οι κ.Σταϊκούρας, Βρούτσης Χατζηδάκης, Μυταράκης και Τζαβάρας ενημέρωσαν για αρκετή ώρα τους βουλευτές σε μια προσπάθεια να προλάβουν  αντιδράσεις ενόψει της ψήφισης των μέτρων στη Βουλή.

Ωστόσο, την ίδια ώρα, έξω από τα γραφεία του κόμματος στη Λεωφόρο Συγγρού, μέλη της ΔΑΚΕ ιδιωτικού τομέα είχαν συγκεντρωθεί εκφράζοντας έντονα τη δυσφορία τους για την οικονομική πολιτική της κυβέρνησης, ενώ δεν έλειψαν και οι μικροεντάσεις κατά την προσέλευση των υπουργών.

Τα μέλη της ΔΑΚΕ, μοίρασαν φυλλάδια, με τα οποία καλούν τους βουλευτές, να αρθούν στο ύψος των περιστάσεων και να μην υπερψηφίσουν τα μέτρα.

Οι συνδικαλιστές, αποδοκίμασαν εξάλλου, έντονα, κυρίως τη Ντόρα Μπακογιάννη, και τον Άδωνη Γερωργιάδη, αλλά και τον αναπληρωτή υπουργό Πολιτισμού Κώστα Τζαβάρα.

 «Προσέξτε τι θα κάνετε», «Εμείς σας ψηφίζουμε με το ξεχνάτε», «Τι πάτε να κάνετε;» ήταν μερικές από τις φράσεις που υποδέχθηκαν τους υπουργούς οι συνδικαλιστές.

Στη συνεδρίαση, όσο κι αν προσπάθησαν Χατζηδάκης, Βρούτσης και Σταϊκούρας να ηρεμήσουν τους βουλευτές που ήταν στα κάγκελα, το κλίμα ήταν βαρύ. Κακλαμάνης και Βλάχος ζήτησαν τη σύγκλιση της κοινοβουλευτικής ομάδας της ΝΔ.

Είμαστε από τους πρώτους που μιλήσαμε για ανέμους που θα φέρουν θύελλες. Κάναμε από τους πρώτους κριτική στην κυβέρνηση γιατί απομακρύνεται από τις προεκλογικές της δεσμεύσεις και αυτό θα πλήξει περισσότερο τη Νέα Δημοκρατία. Άλλωστε Βενιζέλος και Κουβέλης με εύσχημο τρόπο προσπαθούν να βγουν από το κάδρο και να εμφανιστούν «αριστεροί», φιλολαϊκοί, «ευαίσθητοι». Αυτή που θα θερίσει τις θύελλες είναι η ΝΔ, γι΄ αυτό και οι γαλάζιοι βουλευτές έχουν αρχίσει να το αντιλαμβάνονται και αντιδρούν. Ακούνε τον κόσμο που τους ψήφισε και τρέμουν ήδη για τα μέτρα που θα πάνε στη Βουλή.

Δείτε κι αυτό: Σε κατάσταση νευρικής κρίσης βουλευτές της ΝΔ-τρομαγμένοι υπουργοί

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris. A avatar
    Aris. A 12/09/2012 23:34:28

    Ο κύριος Κακλαμάνης στα κάγκελα.

    Ο άνθρωπος που για να κάνει δημόσιες σχέσεις ως δήμαρχος μοίραζε εκατομμύρια ευρώ μέσα από τον 9,84 και άλλους οργανισμούς του δήμου.

    Διαμαρτύρεται.

    Βλέπετε έκανε το καθήκον του τα προηγούμενα χρόνια απέναντι στην χώρα του στους πολίτες και την κοινωνία ΄και έχει τα μούτρα και μιλάει.

    Και πόσοι άλλοι τέτοιοι θα ήταν που όταν έπρεπε να σταθούν στο ύψος τους δεν στάθηκαν και τα πληρώνουμε τώρα.

    Σαν δεν ντρέπονται.

    Παιδιά δεν υπάρχει μια ώστε με ρουσφέτια να ζείτε πλουσιοπάροχα σε βάρος των κορόιδων.

    Ηρθε ο καιρός να αντικρύσεται τι δημιουργήσατε.

  2. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 12/09/2012 23:39:12

    Δεν περνούν τα μέτρα. Όχι μόνο από Δημάρ και Πασόκ... Επομένως, επειδή οι αντοχές λαού και πολιτικού συστήματος εξαντλήθηκαν, ας ενημερώσει ο πρωθυπουργός την τρόικα και τα άλλα καλόπαιδα πως τέλος τα μέτρα ύφεσης για την Ελλάδα. Ή μας βοηθούν να ανακάμψουμε ή δεν κουνιέται τίποτα προς την κατεύθυνση που θέλουν. Θα κουνηθεί μόνο προς βορρά...

  3. Tassos avatar
    Tassos 13/09/2012 00:28:25

    Εγώ βλέπω ότι ο κόσμος καταλαβαίνει την κατάσταση και βάζει πλάτη. Οι απεργιακές συγκεντρώσεις είναι πολύ μικρές. Τώρα οι συνδικαλιστές που δεν δούλεψαν ποτέ στην ζωή τους δεν εκφράζουν κανέναν, άσε που δεν πιστεύω ότι αυτοί οι Δακίτες ψήφισαν ΝΔ

    • Marios St avatar
      Marios St @ Tassos 13/09/2012 01:10:51

      τι απεργία να κάνει ο άλλος με μισθό στην καλύτερη 600ευρό και με ενοίκιο 500 ???

      Μόλις φτάσεις στην Ελλάδα από εκεί που είσαι ενημέρωσε να κεράσω καφεδάκι
      Αλήθεια σε πια χώρα είσαι ??? η μήπως περιφέρεσαι απλά στο σύμπαν???

      • Enzo avatar
        Enzo @ Marios St 13/09/2012 09:31:24

        περιφερεται απλα στο συμπαν.

  4. kotstak avatar
    kotstak 13/09/2012 00:31:54

    Καθίσατε ποτέ να συσκεφτείτε και να υπολογίσετε πόσο μας έχουν κοστίσει τα παιδιά σας;
    Όχι μόνο τα δικά σας παιδιά. Τα παιδιά ΟΛΩΝ των πολιτικών. Εσείς είστε “Άγιοι” μπροστά στους άλλους.
    Να υπολογίσετε όχι πόσα πήραν. Πόσο μας κόστισαν, για να πάρουν αυτά που πήραν.
    Πόσα προνόμια μοιράσατε στις υπηρεσίες που εργάζονται τα παιδιά σας, ώστε να τα πάρουν και τα παιδιά σας.
    Γιατί στις υπηρεσίες που εργάζονταν(;;;) τα παιδιά σας , οι μισθοί ήσαν έως και πενταπλάσιοι από τις υπηρεσίες που εργάζονταν οι σκληρά εργαζόμενοι;
    Προφανώς, βολεύατε τα παιδιά σας όπου υπήρχε καθισιό.
    Για να πάρουν όμως τα τέκνα σας τους παράλογους μισθούς και τα επιδόματα, τα μοιράζατε σε άλλους 200.000 .
    Καθίστε μια μέρα να το υπολογίσετε.
    Το ποσό που θα βγάλετε, σε ευρώ έχει δώδεκα ψηφία.
    Αυτό που πιστεύουν οι πολίτες, είναι, ότι, το μόνο που ενδιαφέρει τους πολιτικούς είναι το πώς θα προστατέψουν τα προνόμια των παιδιών τους.
    Διαψεύστε τους.
    Μην αφήνετε πέντε - δέκα να σας πάρουν όλους στο λαιμό τους.
    Καταργήστε τα προνόμια και μειώστε τους μισθούς σε όλες τις υπηρεσίες που υπάρχει καθισιό.

    Κάντε, έστω μια φορά, μια σύσκεψη από την οποία να βγει κάτι καλό.

  5. TasosC avatar
    TasosC 13/09/2012 00:32:57

    Μέλη της ΔΑΚΕ Ιδιωτικού τομέα;
    Ωχ τι έγινε τώρα; Δεν θα τους την πέσουν οι γνωστοί ιδιωτικολάγνοι για να τους πούνε άχρηστους & τεμπέληδες εργατοπατέρες;
    Άκου εκεί να μην θέλουν 13 ώρες την ημέρα και επί εξαήμερο άμα τύχη;
    Ζητάνε και 700 τόσα κατώτατο μισθό;
    Που νομίζουν ότι ζουν; Στην κακιά ΕΟΚ που μας έβαλε ο Εθνάρχης;
    Λάθος . Στην νεοταξίτικη Ε.Ε ζουν.
    Είναι αυτή μέλη ΝΔ; Κρυπτοαναρχοκομμουνιστοσυμμορίτες οπαδοί του ΄΄κόκκινοπράσινου'' Κον-Μπετίτ είναι!!!
    Δουλειά να ΄χεις κι ας μη πληρώνεσαι καθόλου !!!!!!
    Άντε γεια μας.

    • Tassos avatar
      Tassos @ TasosC 13/09/2012 09:34:09

      Γιατί, νομίζεις ότι οι συνδικαλιστές του Ιδιωτικού τομέα δουλεύουν? Ενα γραφείο έχουν και ζουν εις υγεία των κορόϊδων που λυώνουν στην δουλειά.

  6. ελλην avatar
    ελλην 13/09/2012 00:33:15

    ΚΑΤΕΒΕΙΤΕ ΛΙΓΟ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ,1500000 ΑΝΕΡΓΟΙ.ΤΟ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΦΑΣΑΡΙΑ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ

  7. ιέραξ avatar
    ιέραξ 13/09/2012 01:35:13

    ΔΑΚΕ ιδιωτικού τομέα......Τσαλικίδης του κρατικοδίαιτου ΟΣΕ, (περ. 50.000 ευρώ ετησίως) όχι κανένας εργατουπάλληλος των 600 Ε που πεινάει. Τί θρασύδειλοι Θεέ μου, πήγαν στη Συγγρού να προπηλακίσουν αυτούς που αγωνίζονται να βγάλουν την χώρα απο το πράσινο τέλμα. Αν φοράτε παντελόνια πηγαίνετε στην Ιπποκράτους να κάνετε τα ίδια, πολεμήστε τους μπαχαλάκηδες στα Εξάρχεια, κατεβάστε κουκούλες στις πορείες των εθνομηδενιστών, μάθετε να μιλάτε Ελληνικά και όχι να μαιμουδίζετε και εσείς αριστερίστικες μπούρδες με ξύλινη γλώσσα. Πλήρης εκπασοκοποίηση. Πόσο θα μας πάρει να αλλάξει? ΑΝΤΩΝΗ, σαν στρατηγός, αν πείς ΠΥΡ στους ΄στρατιώτες΄προς τα πού θα πυροβολήσουν? Α ρε πρόεδρε πόσο μόνος είσαι........Αλλά ΠΡΟΧΩΡΑ

  8. ano-kato avatar
    ano-kato 13/09/2012 03:01:51

    Και ακόμη ο κόσμος δεν άρχισε να διαμαρτύρεται απλά γκρινιάζει...Σκεφτείτε τι γιαούρτι και ξεφωνητό έπεφτε μέχρι το Μάρτη σε κάποιους άλλους.

  9. Πράος avatar
    Πράος 13/09/2012 08:30:00

    Όλοι ΣΥΡΙΖΑ. Ας τους κάνουν ορό αληθείας και να δουν έτσι για πλάκα.Ο απλός κόσμος ψήφισε ΝΔ όχι οι συνδικαλιστές.

  10. Πράος avatar
    Πράος 13/09/2012 08:36:11

    Πριν αρκετά χρόνια για να πάει κάποια καθηγήτρια φυσικών στο εξωτερικό ενώ χρειαζόταν 12- 14 όλοι και όλοι έφτασαν στο 32 γιατί σ΄αυτήν τηνθέση υπήρχε το ΄' μεγάλο δόντι''. Όργια!20 άτομα τα πλήρωνε ο λαός΄! .

  11. Tassos avatar
    Tassos 13/09/2012 09:35:48

    Αυτόν τον Κιτσούκη της ΔΑΚΕ είναι δυνατόν να μην τον έχουν διαγράψει? Αυτός ή ΧΑ ψηφίζει ή Τσίπρα. Εχει συναίσθηση ότι βρίσκεται σε φιλελεύθερο κόμμα, ο τεμπελχανάς?

  12. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 13/09/2012 09:55:20

    Τά χαιρετίσματα στόν κ.αντιπρόεδρο:

    http://www.pharmatimes.com/Article/12-09-13/Fast_growth_forecast_for_European_vaccines_market.aspx

  13. GR.DOUR avatar
    GR.DOUR 13/09/2012 10:18:16

    Στο χερι του Σαμαρα ειναι να εχει τον κοσμο με το μεροs του.Βαλε πραγματικεs κοκκινεs γραμμεs,πεs και κανενα αει στο διαολο πια με τιs μ....s σαs και τοτε θα δειs πωs θα τον αγαπησει ο ελληνικοs λαοs.Aν συνεχισει ετσι να ετοιμαζει ελικοπτερα σιγα σιγα.

  14. ιέραξ avatar
    ιέραξ 13/09/2012 14:55:04

    ΔΑΚΕ ιδιωτικού τομέα……Κιουτσούκης του κρατικοδίαιτου ΟΣΕ, (περ. 50.000 ευρώ ετησίως) όχι κανένας εργατουπάλληλος των 600 Ε που πεινάει. Τί θρασύδειλοι Θεέ μου, πήγαν στη Συγγρού να προπηλακίσουν αυτούς που αγωνίζονται να βγάλουν την χώρα απο το πράσινο τέλμα. Αν φοράτε παντελόνια πηγαίνετε στην Ιπποκράτους να κάνετε τα ίδια, πολεμήστε τους μπαχαλάκηδες στα Εξάρχεια, κατεβάστε κουκούλες στις πορείες των εθνομηδενιστών, μάθετε να μιλάτε Ελληνικά και όχι να μαιμουδίζετε και εσείς αριστερίστικες μπούρδες με ξύλινη γλώσσα. Πλήρης εκπασοκοποίηση. Πόσο θα μας πάρει να αλλάξει? ΑΝΤΩΝΗ, σαν στρατηγός, αν πείς ΠΥΡ στους ΄στρατιώτες΄προς τα πού θα πυροβολήσουν? Α ρε πρόεδρε πόσο μόνος είσαι……..Αλλά ΠΡΟΧΩΡΑ

  15. Κώστας ο Μακεδόνας avatar
    Κώστας ο Μακεδόνας 13/09/2012 20:29:34

    ....H Ελλάδα η χώρα που γέννησε τη Δημοκρατία και τον Πολιτισμό μπορεί να δοκιμάζεται οικτρά αλλά θα τα καταφέρει .Δεν νοείται παγκόσμιος πολιτισμός και παγκόσμια Ιστορία με την Ελλάδα τιμωρημένη για μερικούς .Οι Έλληνες το έχουμε αποδείξει ότι ενωμένοι και μονοιασμένοι βγαίνουμε νικητές.Με μαχητικότητα ,εργατικότητα ,ισονομία ,ωριμότητα ,δικαιοσύνη και αποτελεσματικότητα θα τα καταφέρουμε, αρκεί να εργαστούμε για το εθνικό δημόσιο συμφέρον, που εν μέρει είναι και παγκόσμιο .Είμαστε το κέντρο της παγκόσμιας κληρονομιάς και έχουμε χρέος να τη διαφυλάξουμε ως κόρη οφθαλμού . Έλληνες και Ελληνίδες ας κοιτάξουμε μπροστά και όχι πίσω .Έχουμε ανάγκη από Ενότητα και όχι από προσωπικές στρατηγικές που μας οδήγησαν εδώ που είμαστε .Όποιος διαφωνεί ο δρόμος είναι ανοιχτός .Υπάρχουν και άλλοι που θέλουν και μπορούνε .Ο καλός ο Καπετάνιος στα δύσκολα φαίνεται .

  16. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 14/09/2012 00:50:53

    Σαμαρά, δεν θέλω λεφτά για να σε συμβουλεύσω, μόνο διάβασε και καν'το:
    Κατάργησε τη γραμματεία συνδικαλιστικού και απέσυρε την υποστήριξη της ΝΔ από την ΔΑΚΕ. Βγάλε έναν καταγγελτικό λόγο για το συνδικαλιστικό ψέμα και πέρνα το μήνυμα ότι θές τον Έλληνα εργαζόμενο δυναμικό και ακηδεμόνευτο. Για όλα αυτά θα αποζημιωθείς με +5%.