#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/08/2012 15:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σύρραξη μεταξύ Υδραίων και Οικονομικής Αστυνομίας!!!



Πρωτοφανή επεισόδια έγιναν στην Υδρα όταν εκατοντάδες κάτοικοι, κυρίως επαγγελματίες, επιτέθηκαν και κράτησαν ομήρους άνδρες της Οικονομικής Αστυνομίας επειδή αυτοί «τόλμησαν» να κόψουν πρόστιμα σε ιδιοκτήτη ψαροταβέρνας ο οποίος είχε παραβιάσει το μισό κώδικα που αφορά τη μη έκδοση αποδείξων και άλλα πολλά.

Οι άντρες της Οικονομικής Αστυνομίας οι οποίοι έκαναν έλεγχο, διαπίστωσαν ότι οι υπεύθυνοι μιας ταβέρνας δεν έκοβαν αποδείξεις.

Ζήτησαν να συνομιλήσουν με τον αγορανομικό υπεύθυνο του καταστήματος και εντόπισαν τη γιαγιά της οικογένειας Τηλιακού η οποία εμφανιζόταν ως υπεύθυνη για το νόμο.

Η υπεύθυνη της ψαροταβέρνας οδηγήθηκε στο Αστυνομικό Τμήμα της Ύδρας όπου εκλήθη να δώσει εξηγήσεις. Κατά πληροφορίες εμφάνισε υψηλή αρτηριακή πίεση και μεταφέρθηκε στο Κέντρο Υγείας του Νησιού.

Ενώπιον των αστυνομικών αρχών και της Οικονομικής Αστυνομίας εμφανίστηκε τότε ο γιος της υπεύθυνης ο οποίος δήλωσε ότι η ευθύνη ανήκει σε εκείνον.

Όμως,  κάτοικοι της Ύδρας αποφάσισαν να εκφράσουν τη διαφωνία τους με την σύλληψη του ιδιοκτήτη της ψαροταβέρνας και τα επεισόδια γενικεύτηκαν. Χρειάστηκε να φτάσει διμοιρία των ΜΑΤ για να σώσει τους οικονομικούς αστυνομικούς,

Το περιστατικό αυτό μπορεί σε κάποιους να φαντάζει αστείο, μια πλάκα καλοκαιρινή που δεν έγινε και τίποτε. Ωστόσο, δεν είναι έτσι τα πράγματα. Είναι ένα γεγονός εξαιρετικά σοβαρό με πολύ σοβαρές πολιτικές και οικονομικές προεκτάσεις.

Πριν λίγες ημέρες ένα ρεπορτάζ καναλιού είχε πάει σε κάποιο νησί με ταβέρνες και άλλα καταστήματα για να καταγράψει την κατάσταση που επικρατεί αλλά και το γεγονός ότι σε όλη την Ελλάδα διαπιστώθηκε ότι δεν κόβουν αποδείξεις σε ποσοστό 50% έως 100% οι μαγαζάτορες.

Είπε λοιπόν με απόλυτη φυσικότητα κάποιος ιδιοκτήτης ταβέρνας: «Αφού μου βάζουν τόσους φόρους κι αφού η κίνηση έχει πέσει στο μαγαζί μου, τις μέρες που θα έχω δουλειά δε θα κόβω καμιά απόδειξη. Ετσι για να μάθουν οι αλήτες που μας κυβερνούν».

Αυτό ήταν λίγο πολύ το σκεπτικό του και το είπε ξεκάθαρα χωρίς φυσικά να φοβάται ότι θα έρθει κάποιος από το σοβαρό κράτος να τον πιάσει για οικονομικά εγκλήματα.

Στην Ελλάδα που ο καθένας δηλώνει ότι θέλει και κάνει ότι θέλει θεωρείται απόλυτα φυσιολογικό να μην πληρώνει κανείς τους φόρους του με το σκεπτικό ότι είναι υπέρογκοι. Η λογική λέει ότι  «εγώ θα τη γλιτώσω και δε με νοιάζει ποιος θα πληρώσει τους φόρους και πώς θα γεμίσουν τα ταμεία του κράτους». Να καεί ο γείτονας κι εγώ να τη γλιτώσω δηλαδή.

Απόλυτα φυσιολογικό είναι και να δέρνονται άνδρες της οικονομικής αστυνομίας και του ΣΔΟΕ που τολμούν να κάνουν ελέγχους στα καταστήματα επειδή δεν κόβουν αποδείξεις οι ιδιοκτήτες διότι, όπως υποστηρίζουν, εργάζονται λίγες ημέρες το χρόνο λόγω κρίσης, επομένως δε θα κόβουν και αποδείξεις για να πληρώνουν φόρους.

Ασχετο φυσικά το γεγονός ότι όταν κάποιος από εμάς πάει σε μια ταβέρνα και τρώει, πληρώνει όχι μόνο το φαγητό του αλλά και τον ΦΠΑ, φόρο που ενώ ο ταβερνιάρης πρέπει να αποδώσει αλλά δεν το κάνει, αφού δεν κόβει και καμιά απόδειξη.

Κι έτσι το αθάνατο ελληνικό κράτος έφτασε να έχει άδεια ταμεία και να είναι στο χείλος της καταστροφής. Για παράδειγμα φέτος έχουν προβλεφθεί έσοδα της τάξης των 87 δις ευρώ αλλά αμφίβολο είναι να συγκεντρωθούν 83-85 δις αλλά από πρώτο χέρι έχουμε μια μαύρη τρύπα. Την ίδια στιγμή τα έξοδα του κράτους ξεπερνούν τα 90 δις ευρώ, επομένως έχουμε ένα καραμπινάτο πρωτογενές έλλειμμα. Από πού θα πληρωθούν οι μισθοί και οι συντάξεις; Μα από τα δάνεια που μας δίνουν οι ξένοι φτιάχνοντας Μνημόνια.

Θα πει κανείς: Να πάνε να πάρουν λεφτά από αυτούς που έχουν, από τους Ακηδες αυτής της χώρας, από τα λαμόγια και τους λοιπούς διεφθαρμένους πολιτικούς και επιχειρηματίες. Σωστό, συμφωνούμε απόλυτα. Αυτό όμως δε δικαιολογεί σε καμιά περίπτωση μια γενικότερη στάση «»δεν πληρώνω», όχι γιατί δεν έχω αλλά γιατί δε γουστάρω να πληρώσω, ας απληρώσουν οι άλλοι.

Ότι υπάρχει φορολογική αδικία το ξέρουμε.

Ότι υπάρχουν τα γνωστά λαμόγια που κρύβουν λεφτά ή τα έχουν βγάλει στο εξωτερικό, το γνωρίζουμε.

Ότι η κρίση έχει διαλύσει τα πάντα και μεγάλο μέρος του κόσμου δεν έχει να πληρώσει, το αντιλαμβανόμαστε.

Όχι, όμως, και να φτάνουμε σε καταστάσεις οι οποίες κάνουν συμπαθή τον… Πάγκαλο που λέει ότι μαζί τα τρώμε. Αν ο καθένας δεν πληρώνει τους φόρους του γιατί έτσι γουστάρει, τότε ας μας το πουν . Να μπει λουκέτο στο μαγαζί, να πάμε κάπου αλλού να ζήσουμε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enzo avatar
    Enzo 18/08/2012 15:17:27

    Πολυ καλα εκανε το ΣΔΟΕ ΑΛΛΑ! αλλα να πανε πρωτα να πιασουν τους μεγαλοκλεφτες της Ελλαδος που πηγανε τα λεφτα τους στο εξωτερικο και ξερουν πολυ καλα ποιοι ειναι (μεχρι και ο τελευταιος υπαλληλος της ΔΟΥ Κηφισιας ξερει) και ολους τους αλλους που ειναι εντος Ελλαδος και μετα να πανε στους πολιτες.
    Ενας Ακης στον κορυδαλλο δεν φερνει την Ανοιξη.

    • Μάκης avatar
      Μάκης @ Enzo 18/08/2012 15:42:42

      Δηλαδή επειδή το ΣΔΟΕ δεν μπορεί να πιάσει τον μεγαλοεφοπλιστή που κρύβει τα δις του στα Νησιά Κέιμαν πρέπει να σταματήσει τους ελέγχους στους ταβερνιάρηδες, στους μπουζουκτσήδες, στους εργολάβους και στους μεγαλογιατρούς;

      • liapis avatar
        liapis @ Μάκης 18/08/2012 19:19:48

        Naiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

      • Maverick avatar
        Maverick @ Μάκης 19/08/2012 17:06:30

        Το ΣΔΟΕ, δεν μπορεί ή δεν το αφήνουν. Ξέρετε, στα πλαίσια της "Δικαστικής Συνδρομής" και όχι μόνο, τα πάντα βρίσκονται, αρκεί να υπάρχει η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΒΟΥΛΗΣΗ, όπως είχε πει και ο πρόεδρος των Γερμανών Εφοριακών, όλα τα άλλα είναι προφάσεις εν αμαρτίαις!!! Άλλωστε στη Χώρα μας, πάντοτε θα έπρεπε να υπάρχει και το κακό παιδί που δεν κάνει τη δουλειά του καλά. Υπάρχουν και οι Εισαγγελείς για τους επιλήσμονες Δημοσίους Λειτουργούς - Υπαλλήλους.

    • costas avatar
      costas @ Enzo 18/08/2012 21:39:10

      Κλασσική ελληνική λογική της ισοπέδωσης. Αφού δεν γίνεται το άλφα να μη γίνει ούτε το βήτα, το γάμμα κοκ. Κι έτσι τελικά ποτέ δεν γίνεται τίποτα σε αυτή τη χώρα.

      Εγώ πάλι λέω να πίασουν όποιους μπορούν. Κι ας κάνουν την αρχή από οπουδήποτε.

      Επίσης απορώ τα ΜΑΤ γιατί τους κοιτάζουν και δεν τους μπουζουριάζουν όλους μαζί. Τι περιμένουν, να πάει ο Σταμούλης να δηλώσει συμπαράσταση;

      • Enzo avatar
        Enzo @ costas 18/08/2012 21:49:19

        καμια ισοπεδωση costas, απλα τα κοροιδα τελειωσαν.
        ολοι ή τιποτα.

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ Enzo 19/08/2012 01:13:27

      Ναι, αλλά μην παραβλέπεις ότι ο έλεγχος έγινε στην Ύδρα και όχι σε σουβλατζή στον Άγιο Παντελεήμονα. Με 15€ την σαλάτα και να μην κόβεις απόδειξη, σου αξίζει να πας μέσα για ένα ρομαντικό weekend στην ψυρού.

    • Nικος1610 avatar
      Nικος1610 @ Enzo 19/08/2012 15:55:20

      To να βγαζεις χρηματα στο εξωτερικο δεν απαγορευεται και γι αυτο δεν ειναι και κολάσιμο , το να βγαζεις χρηματα που δεν μπορεις να δικαιολογησεις ναι ειναι τιμωρητεο

  2. αλλόφρων avatar
    αλλόφρων 18/08/2012 15:19:17

    στα νησιά και σε κάθε γνωστό τουριστικό προορισμό έπρεπε να υπάρχει μόνιμα ΣΔΟΕ , και πόσο κοστίζει να ενημερώνεται ο κόσμος και κυρίως οι τουρίστες ; σε κάθε λιμάνι με το που βγαίνει από το πλοίο έπρεπε τι πρωτο πραγμα που θα βλέπει να είναι μια πινακίδα που να λέει να παίρνουν αποδείξεις και ότι είναι ποινικό αδίκημα και έγκλημα κατά της χώρας το να στηρίζουν την φοροδιαφυγή , λαμόγια θα υπάρχουν πάντα , η φοροδιαφυγή θα χτυπηθεί αν αποκτήσουν συνείδηση οι πελάτες όχι οι καταστηματάρχες

    • Nικος1610 avatar
      Nικος1610 @ αλλόφρων 19/08/2012 16:00:10

      Θεωρω οτι πρεπει να γινει διαφημιση οτι πρεπει να ζηταμε απόδειξη με το σλογκαν αν δεν ζητας απόδειξη θα μειώνεται ο μισθος και η συνταξη σου...προσωπικα ζηταω και αν μου κανουν κολπακια η απαντηση ειναι οσα γραφει η αποδειξη τοσα θα παρεις αλλιως φευγω και να με καταγγείλεις στην αστυνομια.

  3. TopGunZ avatar
    TopGunZ 18/08/2012 15:24:15

    Πόσα λεφτά θα μαζέψουμε από όσους "τα φάγανε"? 10 δις? 20? 40? Ωραία, βγάλαμε μισή χρονιά... μετά? Δεν μπορείς από τη μια μεριά να μιλάς για τη φούσκα του ιδιωτικού τομέα με τα δανεικά λεφτά του δημόσιου τομέα και μετά να ζητάς "φορολογική ανυποταξία" και να βρίζεις τον Πάγκαλο. Ή το ένα ή το άλλο.

  4. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 18/08/2012 15:26:29

    Έχει κανείς υπολογίσει ποιός είναι ο τζίρος των παραδοσιακών πανηγυριών που γίνονται από χωριό σε χωριό ιδιαίτερα τώρα το καλοκαίρι? Μιλάμε για τεράστια ποσά, και τεράστια σπατάλη, όλα χωρίς αποδείξεις. Και αν τολμήσεις να θίξεις το θέμα σε κοιτάζουν λες και μόλις ήρθες από άλλο πλανήτη. Είναι μακρύς ο δρόμος προς τη λογική και την νομιμότητα σε αυτή τη χώρα.

    • kouvari avatar
      kouvari @ Agrofylakas 18/08/2012 18:19:00

      Ας ερθει στα Λειβαδια και στον Μυλοποταμο το ΣΔΟΕ....να κανει ελεγχο....!!!χαχαχαχχαχχαχ
      Εχω πεθανει στα γελια....

      • romeo avatar
        romeo @ kouvari 18/08/2012 19:29:27

        Αυτό είναι το θέμα! Η ισότητα των Ελλήνων, που δεν υπάρχει πουθενά! Ακόμα και οι κλέφτες καλωδίων είναι περισσότερο ίσοι από τους άλλους! Ούτε το δίπλωμα οδήγησης δεν έχουν ούτε και κανείς τους το ζητάει!

      • costas avatar
        costas @ kouvari 18/08/2012 21:41:42

        Καλά αν είχες χούντα θα σου 'λεγα εγώ αν θα γινόταν έλεγχος και πόσο πολύ θα γέλαγες.

        Αλλά βέβαια αυτή είναι η έννοια της δημοκρατίας στην Ελλάδα. Να μην πληρώνουμε φόρους γιατί είμαστε μάγκες.

        • kouvari avatar
          kouvari @ costas 19/08/2012 01:19:31

          Δεν ειναι θεμα μαγκιας φιλε μου....Ειναι θεμα αντιληψης....Τι φορο πληρωνεις για αυτο που αγοραζεις και που πανε αυτοι οι φοροι....
          Το να βαζεις 23% ΦΠΑ σε ενα μπουκαλι νερο που το πληρωνεις 50 λεπτα δεν σε βλεπω να το κατακρινεις...Αυτο δεν δικαιο φορολογικο συστημα...Αυτο λεγεται ΑΝΩΜΑΛΙΑ στον εγκεφαλο....
          Το οτι οι πρωτες υλες (σιταρι,νερο,γαλα κτλπ) εχουν μια αυξηση καθε χρονο 10% δεν σε ενοχλει?
          Δεν βλεπεις οτι οσα μετρα και να παρουν δεν υπαρχει κοινωνικη συναινεση (μας αρεσει ή οχι).
          Και για να μην καταγγελουμε μονο...
          Εγω προτεινω συστημα σαν την Αμερικη....Η τιμη στα προιοντα θα αναγραφεται προ του ΦΠΑ....
          Και θα προστειθεται το ΦΠΑ στο ταμειο...
          Να δουμε τοτε τι θα γινει....

          • costas avatar
            costas @ kouvari 19/08/2012 06:21:55

            Αυτό ακριβώς είναι η μαγκιά. Οι εξυπνάδες που προσφέρουν εύκολες δικαιολογίες για να αποφύγεις να τηρείς τους νόμους-εν προκειμένω να μην πληρώνεις φόρους.

            Όλοι όσοι δεν πληρώνουν φόρους έχουν από μια αμπελοφιλοσοφία να αναπτύξουν. Με πρώτη και καλύτερη αυτή της αδικίας.

            Άσε χορτάσαμε εξυπνάδες.

          • kouvari avatar
            kouvari @ costas 22/08/2012 07:03:29

            Αν για σενα η αδικια ειναι αμπελοφιλοσοφια...τοτε θα παρεις αυτο που σου αξιζει απο φορους.....

          • kouvari avatar
            kouvari @ costas 22/08/2012 09:22:51

            http://www.youtube.com/watch?v=-TjYPyNIUFQ&feature=related

        • kouvari avatar
          kouvari @ costas 22/08/2012 09:25:52

          Βαλε την χουντα εκει που ξερεις....

  5. TopGunZ avatar
    TopGunZ 18/08/2012 15:35:25

    Ωραία, επειδή όμως εγώ πληρώνω τους φόρους μου γιατί είμαι πολίτης και όχι λαμόγιο, θα παραδεχτώ τον "μάγκα" αν στέλνει τα παιδιά του σε ιδιωτικό σχολείο και την μάνα του σε ιδιωτικό ιατρείο.

    • Takis avatar
      Takis @ TopGunZ 18/08/2012 16:27:58

      Και οχι μονο αυτο.
      Να αναλαβει το .."κρατος" να του πληρωνει τα ενοικια ,φως νερο τηλεφωνα κλπ ,οταν οι δουλειες δεν πανε καλα.
      Και μερικα ακομα: να του βρισκει πελατες,να του πληρωνει τα βερεσεδια ...

      Εσυ "πολιτη" (και οχι λαμογιο) εχεις βιωσει τετοιες καταστασεις??

      Η πας και παιρνεις το μισθο σου βρεξει χιονισει??

      • Σχετικά Ασχετος avatar
        Σχετικά Ασχετος @ Takis 18/08/2012 18:38:17

        Ποιά η άποψή σου γιά τα τεκμήρια;;

        • romeo avatar
          romeo @ Σχετικά Ασχετος 18/08/2012 19:27:23

          Άδικα, Άστοχα, Απαράδεκτα...

        • Takis avatar
          Takis @ Σχετικά Ασχετος 18/08/2012 19:46:45

          Τα τεκμηρια??

          Τι παει να πει τεκμηρια??
          Εχω φτιαξει ενα σπιτι φτυνοντας αιμα,εχω ενα αυτοκινητο που το χρωσταω ακομα ,εχω μια βαρκα ερασιτεχνη ψαρα ,που την χρωσταω ακομα και εχω .."τεκμηριο" 15.000 ευρω!?!?!

          Βγαζω δεν βγαζω τοσα??

          Ιωαννης Μεταξας και ΚΡΕΜΑΛΕΣ παραυτα.
          ΟΥΤΕ ΜΑ ΟΥΤΕ ΞΕΜΑ.

          • Σχετικά Ασχετος avatar
            Σχετικά Ασχετος @ Takis 18/08/2012 20:45:54

            Είσαι συνεπής.
            Αυτή την άποψη έχουν όσοι φοροκλέπτουν,μη κόβοντας αποδείξεις.
            Δεν σε κατηγορώ,απλώς εσύ το έγραψες σε προηγούμενο σχόλιο.
            Με απλά λόγια.
            Δεν θέλεις να φορολογηθείς με κανένα τρόπο,απλώς θέλεις παιδεία,υγεία,άμυνα,έργα υποδομής..............

          • Nikitas avatar
            Nikitas @ Σχετικά Ασχετος 18/08/2012 22:51:00

            Έτσι είναι. Κι αν έχεις παρατηρήσει, οι πρώτοι μετά που φωνάζουν "δεν έχουμε κράτος" είναι ακριβώς εκείνοι που με τη φοροδιαφυγή τους κι άλλες μικρές ή μεγάλες παρανομίες, συνέβαλαν στο να μην υπάρχει κράτος.

    • ap gk avatar
      ap gk @ TopGunZ 18/08/2012 18:23:26

      +10000000000000000

  6. TopGunZ avatar
    TopGunZ 18/08/2012 15:36:57

    Γιατί όχι όλους μαζί, ταυτόχρονα? Τι είδους δικαιολογία είναι αυτή επιτέλους?

    • Enzo avatar
      Enzo @ TopGunZ 18/08/2012 15:40:08

      και ταυτοχρονα , κανενα προβλημα, μαζι σου, αλλα πιαστους ομως!

    • Γιώργος1 avatar
      Γιώργος1 @ TopGunZ 18/08/2012 18:54:27

      Και φυσικά ταυτόχρονα, μόνο που δεν βλέπουμε κάτι τέτοιο...

  7. Μάκης avatar
    Μάκης 18/08/2012 15:43:31

    Πού είναι ο Γκιώνης να μας παινέψει τους ιδιώτες, τη "ραχοκοκκαλιά" της οικονομίας μας;

    • Βασίλης Γκιώνης avatar
      Βασίλης Γκιώνης @ Μάκης 18/08/2012 18:59:06

      Εδώ είμαι Μάκη.

      Ο πέλεκυς πρέπει να πέσει για όλους!
      Εγώ δεν είπα ποτέ οτι οι ελεύθεροι επαγγελματίες και οι επιχειρηματίες (μικροί-μεγάλοι) είναι αθώες περιστερές.

      Πρέπει να πέσει ο πέλεκυς βαρύς και σε αυτούς και μαζί και στους δημοσίους υπαλλήλους (εφορίεςμ υγειονομικά κτλ.) που τους καλύπτουν τόσα χρόνια!

      • romeo avatar
        romeo @ Βασίλης Γκιώνης 18/08/2012 19:32:52

        Γκιώνη έχεις δίκιο... Να πάνε και οι ταβερνιάρηδες φυλακή, αφού όμως έχουν προηγηθεί οι κλέφτες υπουργοί, οι κλέφτες της βουλής, οι κλέφτες του δημοσίου, οι αχρείοι, οι μιζαδόροι και όλος ο καλός κόσμος του Κολωνακίου... Τότε να πάνε και οι ταβερνιάρηδες... Ισότητα δε λέμε; Ισότητα δε σημαίνει οι μικροί μέσα και οι μεγάλοι απέξω... Άντε μη τρελαθούμε κιόλας!

        • Σχετικά Ασχετος avatar
          Σχετικά Ασχετος @ romeo 18/08/2012 20:58:06

          Τους κλέφτες βουλευτές και υπουργούς,έχεις την ευκαιρία να τους τιμωρήσεις και εσύ.
          Τους επανεκλέγουμε όμως και μετά ζητάμε τα ρέστα από τους άλλους.

  8. deldio avatar
    deldio 18/08/2012 15:49:44

    Για τα μπάζα και ο ταβερνιάρης της Ύδρας και οι υποστηρικτές του και το ΣΔΟΕ. Ούτε με το εγκληματικό ΣΔΟΕ είμαι, "αδιάφθοροι" οι οποίοι ¨λαδώνονται" ως εκβιαστές που είναι απλώς με μεγαλύτερες ταρίφες, ούτε με τους υδραίους ή άλλους νησιώτες "κανακεμένους" φοροφυγάδες πελάτες των ΠΑΣΟΚΟΝΟΥΔΟΥ είμαι, ούτε με τους αστείους χειροκροτητές των φοροφυγάδων είμαι, διότι απλούστατα μόλις τους χαρίσουν τα πρόστιμα ή τους φοβίσουν όπως τον Ιούνιο πάλι στο "μαντρί" θα ξαναμπούν οι "αγανακτισμένοι".

    • liapis avatar
      liapis @ deldio 18/08/2012 19:25:32

      Simfono mazi sou alla, kati prepi na gini ti; n arhisoun apo kei pou prepi vassi logikis iparhi ke protereotita etsi den ine?

    • romeo avatar
      romeo @ deldio 18/08/2012 19:37:02

      Δεν λες τίποτα, δεν προτείνεις τίποτα... Με αφορισμούς και λόγια του αέρα, δεν μπορείς να λύσεις θέματα...

  9. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 18/08/2012 16:07:48

    Εγώ ξέρω ότι είμαι ένας συνταξιούχος με μέσο (για συνταξιούχο) εισόδημα.
    'Έχω υποστεί αλλεπάλληλες περικοπές και επιβαρυνθεί πλείστες όσες φορές με άδικα χαράτσια. Έχω βαρεθεί να ακούω από τους υπεύθυνους να μου ζητούν συγνώμη, να παραδέχονται ότι διαπράττουν αδικία σε βάρος μου και να μου λεν,(με δικά τους λόγια) ότι θα σταματήσουν να με χαρατσώνουν, τότε που θα βρεθεί τρόπος να χτυπηθεί η φοροδιαφυγή!
    Μετά από αυτά είναι δυνατόν να θεωρηθεί αντίσταση στο κατεστημένο, το ..σπορ της φοροδιαφυγής; Δυστυχώς το ακούσαμε και αυτό.
    Πλήρωσε λοιπόν, βλάκα, ηλίθιε , κορόιδο, μισθωτέ και συνταξιούχε, μια και δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς, γιατί από κάπου θα πρέπει να πάρουμε τα λεφτά και από την άλλη μας ζητούν οι εξυπνάκηδες ή οι ψευτοκουλτουριάριδες να κάνουμε αντίσταση ώστε να μην εκδίδουν αποδείξεις οι ...φουκαράδες και λοιποί των Τουριστικών περιοχών. Δεν έχω τίποτα εναντίων των ανθρώπων αυτών, αλλά απαιτώ να πληρώνουν τους φόρους που τους αναλογούν ώστε να μην με υποχρεώνουν να τους πληρώνω εγώ!!!

  10. Nik avatar
    Nik 18/08/2012 16:12:35

    "ΣΔΟΕ δεν μπορεί να πιάσει τον μεγαλοεφοπλιστή που κρύβει τα δις του στα Νησιά Κέιμαν "

    Και από ποια ακριβώς εντός Ελλάδος εργασία κερδίζουν οι εφοπλιστές αφορολόγητα; Τα περισσότερα ελληνικά καράβια είναι υπό ξένη σημαία, σχεδόν όλα δουλεύουν εκτός συνόρων, οι περισσότεροι εφοπλιστές είναι μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού. Οι Εγγλέζοι γιατί δεν έχουν κανένα πρόβλημα με φοροδιαφυγή των εκεί Ελλήνων εφοπλιστών και έχεις εσύ; Αρα για ποια φοροδιαφυγή εφοπλιστών μιλάς;

    Αθροιστικά οι πολλές μικρές "φορδιαφυγές" ξεπερνούν κατά πολύ τις μεγάλες. Φτάνουμε γρήγορα στο σημείο που η μόνη λύση θα είναι online ταμειακές και θερμικές κάμερες να καταγράφουν πελάτες στα κέντρα εστίασης και διασκέδασης.

    Αυτοί οι αγανακτισμένοι πολίτες ήταν άραγε τόσο μαγκιώροι με όργανα του κράτους και επί χούντας; Αν ήταν πάω πάσο, αλλά κάτι μου λέει ότι τότε φόραγαν ροζ εσώρουχα και βάραγαν δέκα προσοχές όταν έμπαινε αστίατρος ή εφοριακός στο μαγαζί τους.

  11. Aris. A avatar
    Aris. A 18/08/2012 16:18:24

    Υδρα και Σπέτσες τα νησιά της μεγάλης εκμετάλλευσης.

    Οσοι συμμετείχαν στα επεισόδεια να τους πάρουν τις άδειες.

    Γιατί τα θαλλάσια ταξί που θησαυρίζουν δεν έχουν ειδικό φορολογικό καθεστώς;;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Aris. A 18/08/2012 22:50:17

      Στις Σπέτσες, τέρμα δεξιά στο λιμάνι της Ντάπιας, υπάρχει ένα κατάστημα που πουλάει αποκλειστικά παραδοσιακά αμυγδαλωτά Σπετσών. Πέρυσι τέτοιες μέρες αγόρασα ένα πακέτο. Όταν ήρθε η ώρα να πληρώσω και ζήτησα απόδειξη, ξέρετε τι μου είπαν; Ότι τα παραδοσιακά προϊόντα απαλλάσσονται από την υποχρέωση έκδοσης αποδείξεων! Καραμπινάτη φοροδιαφυγή δηλαδή, με τη συνδρομή του (προφανώς φωτογραφικού) νόμου!

  12. ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ ΚΑΙ ΚΝΩΣΣΟΥ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ ΚΑΙ ΚΝΩΣΣΟΥ 18/08/2012 16:23:10

    Από αυτήν την λαθεμένη νοοτροπία των ελεύθερων επαγγελματιών καλούμαι τώρα εγώ ο Μ@Λ@ΚΑΣ μισθωτός να πληρώσω τα σπασμένα , και για την μη έκδοση αποδείξεων , και για την μη καταβολή του ΦΠΑ και για την μαύρη και ανασφάλιστη εργασία και για τις μαύρες τρύπες των ασφαλιστικών ταμείων και για τον κακό μου τον καιρό .
    Τους είδαμε και τις εποχές των "παχαίων αγελάδων" πόσες αποδείξεις έκοβαν .
    Άει σιχτίρ πιά , νισάφι αυτή η νοοτροπία .
    Μετά μας φταίνε οι κουτόφραγγοι που μας γ@μ@νε .

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ ΚΑΙ ΚΝΩΣΣΟΥ 18/08/2012 16:43:25

      Εγώ είμαι ελ. επαγγελματίας, έκανα κοστολόγιο και για να βγάλω 100 Ευρώ καθαρά μεροκάματο πρέπει να κόψω απόδειξη για 218. Το κακό με εσάς που απολαμβάνετε τις υπηρεσίες του ελ. επαγγελματία είναι ότι θέλετε να πληρώσετε 100 και να πάρετε απόδειξη. Ε αυτό δε γίνεται.

      • niknikopol avatar
        niknikopol @ anonymous 18/08/2012 21:05:50

        γιατί δεν λες ότι άλλο πράγμα ο ατομικός φόρος που πληρώνεις στο κράτος και το οποίο μπορείς ατομικά να αρνηθείς και άλλο ο Φ.Π.Α., τον οποίο πληρώνω εγώ, είναι εκτός του λογαριασμού σου, του κόστους και του κέρδους σου και εσύ είσαι απλά διαμεσολαβητής? Την πρώτη περίπτωση μπορώ να την καταλάβω με δεδομένο ότι δεν έχεις δουλειά, το δεύτερο, όμως, είναι καθαρή κλοπή από την τσέπη μου. Είσαι, λοιπόν, τυχερός που δεν σε βρίζω....

        • anonymous avatar
          anonymous @ niknikopol 18/08/2012 23:35:52

          Αφού δε σου κόβω απόδειξη εννοείται ότι δεν εισπράττεται ο ΦΠΑ. Δεν υπάρχει καμιά κλοπή από την πλευρά μου. Κλέφτης είσαι εσύ που μου ζητάς να μην κόψω απόδειξη και με κάνεις παράνομο για να γλιτώσεις τους φόρους. Εμένα δε με συμφέρει να μην κόψω απόδειξη. Με συμφέρει να κόψω για 218 και να αποδώσω κανονικά ΦΠΑ κλπ.

          • akenaton avatar
            akenaton @ anonymous 19/08/2012 00:10:27

            Εξαιρετικό!! Μιλάτε όμως μάλλον για υπηρεσίες, αφού στην λιανική τιμή των προϊόντων ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ο ΦΠΑ.

  13. Απορών avatar
    Απορών 18/08/2012 16:43:52

    Εγώ συνεχίζω να απορώ γιατί σε αυτή τη χωρά τα εύκολα τα κάνουμε δύσκολα. Θέλουμε να χτυπήσουμε τη φοροδιαφυγή; Ας ψηφιστεί ένας νόμος ο οποίος θα λέει το εξής:
    1. Όποιος πληρώσει χωρίς να πάρει απόδειξη όχι μόνο να τιμωρείται, αλλά να του πληρώνει το κράτος ολόκληρο το ποσό το οποίο κατέβαλε αρκεί να γίνουν τα εξής:
    2. Να καλέσει σε ένα συγκεκριμένο τηλεφωνικό νούμερο και να καταγγείλει το γεγονός.
    3. Το κράτος να στείλει υπαλλήλους να ζητήσουν την ίδια υπηρεσία από την επιχείρηση ή ελεύθερο επαγγελματία.
    4. Εφόσον δεν εκδοθεί απόδειξη και για τους κρατικούς υπαλλήλους να επιβάλλουν το διπλάσιο πρόστιμο πληρωτέο επί τη επιδείξει που λένε αλλιώς κλείσιμο επιχείρησης επί τόπου. Το μισό πρόστιμο θα επιστρέφεται στον καταγγέλοντα.
    5. Την 2η φορά το πρόστιμο θα είναι 3πλάσιο. Την 3η τετραπλάσιο κ.ο.κ.
    Το ρουφιάνο πολλοί εμίσησαν τη ρουφιανιά ουδείς!

    Πείτε μου τώρα γιατί δεν το κάνουν αυτό; Δεν υπάρχουν αρκετοί υπάλληλοι; Ε ας βάλουν τριπλάσιο πρόστιμο και ας τους πληρώνουν από τα πρόστιμα...

    • costas avatar
      costas @ Απορών 19/08/2012 06:32:48

      Αυτά είναι ανοησίες και μόνο απλά δεν είναι. Ο απλούστερος τρόπος να καταπολεμηθεί η φοροδιαφυγή οριστικά είναι να γίνεται έλεγχος των καταθέσεων και λοιπών περιουσιακών στοιχείων. Ούτε τεκμήρια, ούτε φορολογικά νομοσχέδια κάθε έξι μήνες. Και να σε ελέγχει κι όταν βγάζεις λεφτά στο εξωτερικό. Αν, δε, τα βγάλεις με βαλίτσες για να αποφύγεις τον τραπεζικό έλεγχο και σε πιάσω τρως δέκα χρόνια φυλακή για ξέπλυμα μαύρου χρήματος.

  14. STEVE avatar
    STEVE 18/08/2012 16:48:50

    Όσο συνεχίζεται η πολιτική των χαρατσιών και των φόρων οι περισσότεροι που μπορούν να κερδίσουν με μαύρο χρήμα θα το κάνουν.Δεν το επικροτώ αλλά είναι το αποτέλεσμα όλων αυτών που ζούμε.Επίσης όσο αυτοί που δημιούργησαν το πρόβλημα παραμένουν ανέγγιχτοι (μαύρο χρήμα στο εξωτερικό, offshore,ολυμπιάδες,εργολαβίες,χρηματιστήρια και χίλια δύο σκατά) η ανυπακοή τόσο ως προς την απόδοση φόρων όσο και για την μαύρη εργασία θα μεγαλώνει.

    • romeo avatar
      romeo @ STEVE 18/08/2012 19:45:03

      Η φοροδιαφυγή δεν είναι μαύρο χρήμα, όπως αυτό της εξαγοράς, της μίζας, του ρουσφετιού... Είναι μια κατάσταση, που μπορεί να ελεγχθεί αν θέλει το υπουργείο οικονομικών να την ελέγξει. Αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να σοβαρευτούν οι ιθύνοντες και να λειτουργήσουν τα συστήματα... Όπως και σε άλλες χώρες του πλανήτη... Συνεπώς τέρμα οι ανίκανοι πολιτικοί, που δεν μπορούν να λειτουργήσουν τα υπουργεία τους και αντ' αυτού εξαγγέλλουν συνεχώς μπαρούφες!

    • Nikitas avatar
      Nikitas @ STEVE 18/08/2012 22:26:00

      "Όσο συνεχίζεται η πολιτική των χαρατσιών και των φόρων οι περισσότεροι που μπορούν να κερδίσουν με μαύρο χρήμα θα το κάνουν."

      Γιατί όλες τις προηγούμενες δεκαετίες που δεν υπήρχαν χαράτσια, αυτοί που μπορούσαν να κερδίσουν με μαύρο χρήμα δεν το έκαναν αλλά ήταν υποδειγματικοί πολίτες και φορολογούμενοι που πλήρωναν όλους τους φόρους τους; Αν ναι, τότε μάλλον ζούσα σε άλλη χώρα.

    • someone avatar
      someone @ STEVE 19/08/2012 00:14:44

      MONO OI EΦΟΠΛΙΣΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΚΒΙΑΖΟΥΝ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ

  15. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 18/08/2012 16:54:21

    Έλεος, αδικημένοι δυστυχείς φτωχομπινέδες στο νησί των χλιδαμπουρέων !!!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 18/08/2012 16:58:44

      Σ' αυτά και σε παρόμοια κάνανε τα στραβά μάτια επί 50 - 60 χρόνια, και τώρα σκέφτονται άν θα κόψουν τις συντάξεις των 700 !!!
      Αφού "προσφέρανε" στα 25χρονα, μισθό 350 ευρώ !
      "Δεξιοί", "κεντρώοι" και "αριστεροί" υποκριτές: Οικονομικός φασισμός μισού αιώνα και βάλε!

      • βαγόνι avatar
        βαγόνι @ Ο Θείος 18/08/2012 21:08:58

        Δεν είναι οικονομικός φασισμός, είναι... ελληνορθόδοξη
        προκαπιταλιστική εκδοχή της οργάνωσης της ζωής...
        αποφασίζουν ακόμη οι Μαυρομιχαλαίοι-μικροί και
        μεγάλοι-και όχι οι Καποδίστριες!
        Ο Διαφωτισμός πέρασε και έξυσε...άς το πάρουμε απόφαση, δεν γουστάρουν στοιχειώδη εξορθολογισμό-
        πλούσιοι και μικρομεσαίοι...για τους φτωχούς τί ναπείς!
        Ο Πάγκαλος, μ' όλο αυτό το υπεραπερκές ύφος, μπορεί
        και υπονομεύει τις ατάκες του...η φράση,όμως,έγραψε!

        • akenaton avatar
          akenaton @ βαγόνι 18/08/2012 21:50:06

          Κι εσείς γράψατε! Μπράβο!

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ βαγόνι 18/08/2012 22:13:11

          Πραγματικά γράψατε, βαγόνι.
          Τώρα θυμήθηκα τι λέει η ιστορία, τι εγινε όταν σκότωσαν τον граф Ιωάννη:
          "Ο θάνατος του Καποδίστρια βύθισε σε θλίψη τον γεωργικό πληθυσμό, ενώ αντίθετα στην Ύδρα δέχτηκαν την είδηση με πανηγυρισμούς" ( Τάκης Σταματόπουλος, Ο εσωτερικός Αγώνας, πριν και κατά την επανάσταση του 1821, εκδόσεις Κάλβος, Αθήνα 1979, τόμος Δ, σελ. 462-463).
          Είχε προηγηθεί η εξέγερση πλοιοκτητών και κοτζαμπάσηδων και το «Μεγαλουργόν έγκλημα».

          • βαγόνι avatar
            βαγόνι @ Ο Θείος 18/08/2012 22:47:12

            Αυτό κι'αν είναι απόσπασμα,μπράβο
            μνήμη!....έχω το βιβλίο αλλά δεν θα
            το θυμόμουν με τίποτα, γερνάω!
            Επι της ουσίας: δεν θα ξεμπλέξουμε
            εύκολα... ανάποδη συγκυρία δυσμενών
            παραγόντων,χρειαζόμαστε λαγό απ'
            το μανίκι,εδώ και τώρα!

          • ειδωλοκλάστης avatar
            ειδωλοκλάστης @ Ο Θείος 19/08/2012 08:41:42

            Θείο

            Καλά κάνεις μέν καί ανατρέχεις στίς ρίζες τής 'εθνικής ανεξαρτησίας', επιχειρώντας ίσως τήν ρίζα τής ελληνικής κακοδαιμονίας ώστε νά αποδώσεις σέ αυτήν -καί σωστά-πολλά, άν όχι όλα, από τά σημερινά κακώς κείμενα, αλλά:

            -Κάντο τουλάχιστον διεξοδικά, τουτέστιν δίχως νά προσπερνάς χωρίς διευκρίνηση τό «Μεγαλουργόν έγκλημα», τό κάψιμο τού στόλου στόν Πόρο "από τόν Μιαούλη" κατά τάς γραφάς
            -Τήν αφέλεια/ρομαντισμό τού Καποδίστρια νά τά βάλει μέ όλη τήν "Δύση" (Τής Ρωσσίας καί τών ΗΠΑ περιλαμβανομένων) τότε χωρίς νά έχει πρώτα εξασφαλίσει τόν πλήρη έλεγχο τού ναυτικού, άν μή τί άλλο
            καί τέλος
            -Τόν πλήρη πολιτικό καί οικονομικό εξανδραποδισμό τής χώρας έκτοτε (μέ συνέπεια, μεταξύ άλλων, τό σημερινό απερίγραπτο χάλι μας), κυρίως μέσω 'θαλασσοδανείων":

            Τό σπίτι σου, Κοντόσταυλε
            μακρόθεν ομοιάζει,
            τρίκροτον εξ Αμερικής
            εξού αυτό πηγάζει......

            ΥΓ
            Ο ρόλος τών 'ναυάρχων' Κιοσσεσαχίνηδων στά ανωτέρω έχει κάπως 'υποτιμηθεί' ιστορικά, τό ίδιο δέ καί μέ τούς συγγενείς τους 'σπετσιώτες' Ορλώφ.

            In 1831, 16th July, at the Poros central base of the greek fleet, admiral Giorgio Causse (Κιοσέ) revolted, along side Miaoulis and Mavrogordatos, against governor Capodistria-shortly before Capodistira's murder later on in the year. The action taken against them on the 23rd by russian admiral Ricord and commanders Lyons(brit) and Lalande(french), supposedly protecting the greek Governor and Nation then, was not sufficient to prevent the destruction of the greek fleet, including one american made frigate, by the revolutionaries who set afire all greek ships anchored there.
            As later reported by captain Valiant of the "Grenadier", greek captain Lazaros "Orlov" of one of two greek briggs under Ricord, "arrogantly" insisted they should take immediate action and finish, once and for all, with Miaoulis. That's how action began but evidently not "decisive" enough.

        • TARAMAS avatar
          TARAMAS @ βαγόνι 18/08/2012 23:57:34

          Ακριβώς!!

        • ειδωλοκλάστης avatar
          ειδωλοκλάστης @ βαγόνι 19/08/2012 09:53:57

          Τίς, κοινών (καί εκδιδομένων) ρήμασι πειθόμενος, δύναται νά κατηγορήσει τόν υδραίο μικρομεσαίο, πού προσπάθησε μέν (αλλά δέν θά μπορέσει ποτέ, φεύ) νά πλησιάσει τό παγκάλιον λιπώδες όρος φαγώματος;
          Από τό ρεζίλι τού ΓΑΠ (τής διεφθρμένης ελλήνων χώρας) ώς τόν διασυρμό τής Υδρας (όλος δικός σας, νά τόν χαίρεστε0, δυό δάχτυλα καί κάτι.

  16. blue nile avatar
    blue nile 18/08/2012 16:57:58

    Είναι αδιανόητο επάνω στη κορύφωση της Κρίσης το ΦΠΑ να παραμένει 23. Είναι η απόλυτη παράνοια. Είναι από δύο μεριές απίστευτα βλακώδες. Από τη μία σε περιόδους Κρίσης πρέπει να πέφτει η φορολογία για να συγκρατείται η κατάρευση των φορολογικών εσόδων. Και από την άλλη ας πρύτανεύσει η λογική. Εφόσον στα νησιά κανείς δεν κόβει αποδείξεις ένας λόγος παραπάνω να μειωθεί ο ΦΠΑ στο μισό για να υπάρχουν κίνητρα. Και αν συνεχίζεται η μη έκδοση αποδείξεων τότε προσωρινή αφαίρεση της άδειας λειτουργίας . Μαζεύει το κράτος πολύ περισσότερα χρήματα ή όχι ...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ blue nile 18/08/2012 17:15:44

      Συμφωνώ, αλλά δεν είναι ελαφρυντικό για το όργιο φοροκλοπής.
      Υπόψη ότι συγκριτικά ο ΦΠΑ στην εστίαση είναι στην Ιρλανδία (τών πάμπ και της μπύρας!) και στην Πορτογαλία επίσης 23 %, στο Βέλγιο 21 %, στην Νορβηγία, Δανία και Σουηδία 25 %, στην Ισπανία 21 %, στην Ουγγαρία 27 % !
      Στην Γαλλία και Γερμανία 19 %.
      Δεν είμαστε μόνοι στον κόσμο ούτε τόπος "special" ή με "ειδικές ανάγκες" ! Οι άλλοι πώς τα βγάζουν πέρα κι εμείς δεν μπορούμε;
      Κάποιοι επαγγελματίες έχουν όντως πρόβλημα. Για αρκετούς είναι απλή και στυγνή "φαταουλιά". Σε βάρος άλλων κοινωνικών ομάδων.

      • Takis avatar
        Takis @ Ο Θείος 18/08/2012 18:11:09

        Αυτο το "σλογκαν" φοροδιαφυγη και τετοια ,..αναφυεται ΜΟΝΟΝ επι κυβερνησεων (συν)μοριας πασοκ,ασχετα αν πηραν αμπαριζα και οι σημερινοι της .."συμμετοχικης δημοκρατιας"!!!

        Λοιπον ,για οσους δεν ξερουν, η ιστορια αυτη με την.."φοροδιαφυγη" ξεκινησε καπου προεκλογικα πριν την "επαρατο 18 Οκτωβρη 1981" οπου πηρε την εξουσια η "εταιρεια πασοκ, (σορυ την ..κυβερνηση ,την εξουσια την πηρε ο ..λαος!!!)..λοιπον λεγαμε ,

        προεκλογικα το 1981 ο ελληνοπολωνος αντρει μινεικο παπανδρεου,εταζε τα παντα στους παντες.
        Τι θελετε? αυτο?? εγινε.
        Τι θελετε 23 το 24ωρο?? κανενα προβλημα!

        Τι θελετε αυξηση 30% στους μισθους και συνταξεις? κανενα προβλημα!
        Τι θελετε? 30 ωρες εργασιας?? κανενα προβλημα!!!

        Λοιπον ΤΟΤΕ αντιπαλος του ,προεδρος της Ν.Δ και πρωθυπουργος ητανε ο μακαριτης Ραλλης.
        Τον οποιον οι αλητες του πασοκ διεσυραν με οποιον βρωμικο τροπο μπορουσαν..
        Ειδικα εκεινη την αδυναμια του να προφερει σωστα το "ρ"..Α! τους σιχαμενους μπασταρδους..
        Με μποσταρη το βρωμικο "εθνος" και συνηγορουντες τις αθλιες κωλοφυλλαδες του λαμπρακισταν..

        Λοιπον ,τελευταια ημερα των μπαλκονιων ,και ο Ραλλης λεει σε καποιο μπαλκονι :
        "ωραια αυτα που λεει ο κ.παπανδρεου ,αλλα δεν μας ειπε που θα βρει τα λεφτα"...

        Η απαντηση την αλλη μερα του σιχαμενου ελληνοπολωνου αντρει μινεικο παπανδρεου:
        "Απο τη φοροδιαφυγη"!!!!
        Ου ,φου,ζητω,μπραβο τα αθλια κοθωνια απο κατω!!!!
        Να παλαμακια μπραβο στον ..ηγετη..

        Και ετσι εμεινε αυτη η .."φοροδιαφυγη".
        Ειναι μαγικη λεξη και ασκει μια παραξενη επιδραση στα "λαικα στρωματα"!!!!

        Γιατι??
        Γιατι στο υποσυνειδητο αυτων των δυστυχισμενων ,οταν λεει η συμμορια πασοκ "φοροδιαφυγη" και "παταξη της φοροδιαφυγης"....
        το μυαλο τους λεω παει οτι θα .."παρει την περιουσια των βαρδινογιαννηδων,λατσηδων κλπ " και θα τη δωσει σε αυτους!!!!

        Γιαυτο την χρησιμοποιουν καθε μερα ,καθε ωρα καθε μινιτς και σεκοντ!!

        Μιλαμε αλητες!!!

        • ειδωλοκλάστης avatar
          ειδωλοκλάστης @ Takis 19/08/2012 10:03:45

          "......αμπαριζα και οι σημερινοι της ..”συμμετοχικης δημοκρατιας”!!!"

          Καί λίγα, πολύ λίγα, λές!

    • Μάκης avatar
      Μάκης @ blue nile 18/08/2012 17:47:37

      Δηλαδή όταν ο ΦΠΑ ήταν 18% οι ταβερνιάρηδες έκοβαν αποδείξεις;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Μάκης 18/08/2012 17:50:58

        Μονον οι ταβερνιάρηδες;
        Συνεργεία πάσης φύσεως; Ιατροί; Και άλλοι ών ουκ έστι αριθμός....

      • Σχετικά Ασχετος avatar
        Σχετικά Ασχετος @ Μάκης 18/08/2012 18:53:20

        Εγώ δεν θέλω να πέσει ο ΦΠΑ,γιατί φοβάμαι ότι θα γεμίζουν οι τσέπες μου αποδείξεις.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Μάκης 18/08/2012 23:04:45

        Δεν είχε προλάβει καν να πάει 18%. Στο 9% ήταν μέχρι το 2009, και μετά πήγε στο 13% (πριν πάει τελικά στο 23%). Φυσικά, οι ταβερνιάρηδες (και η λοιπή "συμπαθής" τάξις) δεν ήξεραν καν τι θα πει απόδειξη ούτε όταν ο ΦΠΑ ήταν στο 9%.

        Είμαι "κάθετα" αντίθετος στη μείωση του ΦΠΑ στην εστίαση -απεναντίας, είμαι υπέρ της αύξησής του (ειδικά σε αυτόν τον κλάδο). Αν γίνει μείωση, θα παντελονιαστεί σούμπιτη από τους καφετεριάδες και τους εστιάτορες, που δεν πρόκειται να ρίξουν τις τιμές ούτε σέντσι, ώστε να ρεφάρουν τις απώλειες που είχαν από τον περασμένο Σεπτέμβρη μέχρι τώρα. Αν θέλουν να τις ρίξουν, μπορούν να το κάνουν και τώρα κάλλιστα σμικρύνοντας τα εξωφρενικά περιθώρια κέρδους που έχουν. Και αν θέλουν να μάθουν τον τρόπο, ας ρωτήσουν τους Ρουμάνους συναδέλφους τους, που έχουν ΦΠΑ 25% αλλά τιμές στο 40% των δικών τους.

        Άλλος ένας σημαντικός λόγος για να μη γίνει μείωση του ΦΠΑ στην εστίαση, είναι για να εξορθολογιστεί ο αριθμός των ενδιαιτημάτων αυτών. Δεν είναι δυνατόν, μια πτωχευμένη χώρα να διαθέτει τόσο μεγάλο αριθμό τεμπελχανείων. Ειδικά οι καφετέριες είναι από τις πιο παρασιτικές παρεχόμενες "υπηρεσίες" και λέω απερίφραστα ότι φέρουν σημαντικό μερίδιο ευθύνης για την ανάπτυξη κουλτούρας οκνηρίας, ειδικά στη νέα γενιά. Αυτό πρέπει να αναστραφεί αν θέλουμε κάποτε να πάμε μπροστά ως τόπος και να αρχίσουμε επιτέλους να παράγουμε, και ένα μέσο προς το σκοπό αυτό είναι να μειωθεί δραστικά ο αριθμός των καφετεριών (ακόμα και με βίαιη επιβολή πληθυσμιακής ποσόστωσης). Με τη μείωση του ΦΠΑ λέτε να το πετύχουμε; Δε νομίζω...

        • Το Κοράκι avatar
          Το Κοράκι @ Αυριανιστής 19/08/2012 11:09:24

          Εγώ λέω να βγάλουμε κατευθείαν να τανκς.

        • The Saint avatar
          The Saint @ Αυριανιστής 19/08/2012 20:07:11

          Αγαπητέ μου φίλτατε Αυριανιστή, οι καφετέριες (καθώς επίσης και τα διάφορα "κιόσκια" τυροπιτοκαφεδάδικα "στο πόδι") έγιναν θεσμός, με την αύξηση του αριθμού τους ανα την επικράτεια, ελέω ΠΑΣΟΚ, και της κύβδιλης, εικονικής ευμάρειας, που πρόσφερε στον κόσμο, τις προηγούμενες 2,5 δεκαετίες... Ανοιξαν επειδή υπήρχε ζήτηση. Με την κρίση, και εκεί που αυτή θα φθάσει, μην ανησυχείς καθόλου γιά το ότι θα κλείσουν οι περισσότερες, και όλα θα επανέλθουν σε ρυθμούς (και αριθμούς) της δεκαετίας του '70 (και πίσω...)

  17. Decodex avatar
    Decodex 18/08/2012 17:01:50

    Σε οσους εκαναν ελεγχους και Φοροδιεφευγαν καραμπινατα ή το έπαιζαν μάγκες κατευθείαν να μπαίνουν στη λίστα και να δημοσιεύεται παντού το όνομα της επιχείρησης.

  18. A.m.a.n. avatar
    A.m.a.n. 18/08/2012 17:15:03

    Το πιο ηθικό απο όλη την ιστορια είναι Ότι τα βλαστάρια οι έξυπνοι επιχηρηματιες είχαν αγορανομικο υπεύθυνο την Γιαγιά !!!!!!!!!!!!!!!!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ A.m.a.n. 18/08/2012 17:22:18

      Μου αρέσει που ψάχνεις και για ...ηθική μέσα στο απόλυτο φορολογικό αναρχομπουρδέ*ο!!!
      Στης μαιμούς των κώκο αναζητούμε καλλιγραφίες.

  19. A.m.a.n. avatar
    A.m.a.n. 18/08/2012 17:19:41

    Συνεχεια του προηγούμενου Πόσο αληθινός βγήκε ένας συνθέτη που έγραφε :
    οι άνδρες δεν υπάρχουν πια του πατησε το τραίνο :

  20. deldio avatar
    deldio 18/08/2012 17:24:34

    Ρε παιδιά, δεν λειτουργεί η λογική της αστυνόμευσης με τους αλυσοδεμένους από το ΣΔΟΕ φοροφυγάδες ελεύθερους επαγγελματίες. Είναι μόνο επικοινωνιακό τρυκ. Αύριο θα χαριστούν οι φόροι και τα πρόστιμα. Πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε; Όσο για τον φίλο Νικ 4:12: Δεν μπορεί μεγάλε να πληρώνει η κατάκοιτη γριά των 350 ευρώ σύνταξη ή ο άνεργος 23% ΦΠΑ και ειδικό φόρο κατανάλωσης στο πετρέλαιο θέρμανσης το χειμώνα (1,40 το λίτρο) και να μην πληρώνει καθόλου ΦΠΑ και ειδικό φόρο κατανάλωσης στο πετρέλαιο που καίνε οι σκυλοπνίχτες του ο εφοπλιστής της κυβέρνησής σου ο Βερνίκος επειδή έχει off shore. Γκε γκε;

    • tpe avatar
      tpe @ deldio 18/08/2012 22:53:35

      Αμάν πια με το λαϊκισμό. Μεγάλε, ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ, οι εφοπλιστές δεν πληρώνουν φόρους στα καύσιμα...

      • anonymous avatar
        anonymous @ tpe 18/08/2012 23:44:14

        Μπορεί να βάλει φόρο στα καύσιμα της ακτοπλοΐας. Αυτό θα οδηγήσει σε επιβάρυνση των τιμών των εισιτηρίων.

  21. A.M. avatar
    A.M. 18/08/2012 17:36:47

    Δεν γίνεται να απαλλαγούμε από την φοροδιαφυγή στην Ελλάδα.
    Ας το πάρουμε απόφαση.

    Μόνη περίπτωση για να συμβεί κάτι τέτοιο στην Ελλάδα είναι Η ΠΛΗΡΗΣ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΜΕΤΡΗΤΩΝ! για όλους τους πολίτες και τους επαγγελματίες και για όλες τις αγορές αγαθών και υπηρεσιών.
    Η κάθε συναλλαγή να γίνεται με κάρτα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ οπότε αναγκαστικά θα φαίνεται εγγραφή στους τραπεζικούς λογαριασμούς πωλητή και αγοραστή και Η ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ θα γίνεται ΑΜΕΣΑ δηλ. το κράτος θα εισπράττει τον φόρο ΠΡΙΝ την ολοκλήρωση της συναλλαγής διαφορετικά δεν θα επιτρέπεται η ολοκλήρωση της συναλλαγής.
    Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις και δεδομένων των ...δεδομένων της ελληνικής πραγματικότητας θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε με την φοροκλοπή των επιχειρήσεων, με την αδιαφορία ή και την συνεργία των αγοραστών και με το λάδωμα των εφοριακών.
    Ψάξτε και θα δείτε ότι στα μεγαλύτερα φορολογικά γραφεία απασχολούνται συνταξιούχοι της πάλαι ποτέ ΥΠΕΔΑ και του νύν ΣΔΟΕ και διευθυντάδες των ΔΟΥ. Το γιατί είναι προφανές.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ A.M. 18/08/2012 17:43:55

      Άλλος τρόπος είναι ο νομικός: Αυτόφωρο το αδίκημα μ άμεση εκδίκαση σε ειδικά φορολογικά δικαστήρια, περιορισμός του δικαιώματος έφεσης άν τα στοιχεία είναι ακράδαντα.

      • kouvari avatar
        kouvari @ Ο Θείος 18/08/2012 18:23:30

        Ολοι φυλακη δηλαδη....?Ωραια νοοτροπια...
        Θα συμφωνησω μαζι σου για οικονομια στην κουβεντα....
        Φτιαξτε και καμια φυλακη ομως....γιατι μεχρι τα Χριστουγεννα βλεπω την Γυαρο....να επαναλειτουργει!!

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ kouvari 18/08/2012 19:08:03

          Η φυλάκιση δεν διορθώνει απολύτως τίποτε και είμαι κατηγορηματικά αντίθετος. Άλλωστε οι φυλακές κοστίζουν.
          Η συνέπεια μιας φορολογικής δίκης - άν διαπιστωθεί η ενοχή - θα πρέπει να είναι αποκλειστικά και μόνον οικονομική: Άμεση είσπραξη του ποσού που φοροκλάπηκε (με τις ενδεχόμενες προσαυξήσεις, αλλά και με δόσεις ή με δημεύσεις παγίων περιουσιακών στοιχείων άν υπάρχει αδυναμία). Αλλά τέρμα οι δεκαετίες μέχρι την τελεσιδικία, τέρμα και οι εφέσεις άνευ αποχρώντος λόγου.
          Απλοποίηση του συστήματος απονομής φορολογικής δικαιοσύνης με εξειδικευμένη και αποκλειστική δικαστική υπηρεσία - εξπρές.
          Καμμία απολύτως προσωποκράτηση, είμαι εντελώς αντίθετος.

          • Takis avatar
            Takis @ Ο Θείος 18/08/2012 19:13:25

            Σαν να λεμε δηλαδη στη περιπτωση της .."γιαγιας" της Υδρας θα της παρουν το .."μαλλι της γριας"??

          • kouvari avatar
            kouvari @ Ο Θείος 19/08/2012 01:06:34

            Θειο...
            Εισαι πολυ σωστος....!!
            Πιστευω οτι ξερεις καλυτερα απο εμενα οτι ανεβαζοντας το ΦΠΑ στην εστιαση απο 13% στο 23% αυτο δεν σημαινει και αυτοματα περισσοτερα εσοδα.
            Ισα-ισα δινεις κινητρο για φοροδιαφυγη...οχι οτι οταν ηταν στο 13% εκοβαν τις αποδειξεις...αλλα δες τι γινεται με το 23%...
            Δυστυχως ή ευτυχως (ευτυχως για εμενα) οσους νομους και να θεσπισεις,οσο και να απειλησεις (κλεισιμο μαγαζιων κτλπ) αν δεν υπαρχει κοινωνικη συναινεση σε μετρα...δεν προκειται να καταφερεις ΤΙΠΟΤΑ...Μονο στο φιλοτιμο μπορεις να τον αγγιξεις τον Ελληνα..οσο τον απειλεις και οσο τους πας κοντρα τοσο χειροτερα ειναι.
            Και να μην ξεχασω μια απο τις βασικες προεκλογικες δεσμευσεις του Σαμαρα ηταν η ΑΜΕΣΗ επιστροφη στο 13%...

          • kouvari avatar
            kouvari @ Ο Θείος 19/08/2012 01:22:49

            Να κανω και εγω μια προταση....να μην κρινω μονο....
            Στα προιοντα να αναγραφεται η τιμη προ του ΦΠΑ (οπως στην Αμερικη)...
            Και να προστιθεται το αναλογο ΦΠΑ στο ταμειο....
            Θελω να δω τοτε πως θα αντιδρασει ο κοσμος βλεποντας οτι για κατι που πληρωνει 1 ευρω..η πραγματικη του αξια ειναι ο.77...

    • Το Κοράκι avatar
      Το Κοράκι @ A.M. 19/08/2012 11:13:42

      κατάργηση μετρητών ? σε λίγο θα μας πεις και ότι η ιδιοκτησία είναι κλοπή .... Αναρχικός είσαι ρε φίλε ?

  22. Enzo avatar
    Enzo 18/08/2012 17:54:10

    Μια ειναι η λυση.
    Πολιτη! δηλωσε οτι θες, οτι θες ρε παιδι μου,κανε οτι δηλωση θες εσυ.
    Εγω (κρατος) μια φορα θα ερθω να σου κανω ελεγχο,οποτε θελω, μια φορα,μπορει να περασουν και χρονια, οποτε μπορεσω θα περασω,οποτε προλαβω, οποτε κατσει η μπιλια ρε φιλαρακι,...... Αλλα ετσι και βρω οτι με κλεβεις στα παιρνω ολα, οκ? δημευση! capito?

    • A.M. avatar
      A.M. @ Enzo 18/08/2012 18:12:26

      Αυτή θα ήταν η καλύτερη λύση αλλά στην Ελλάδα εντελώς ανέφικτη.
      Φαντάζεσαι όταν το «κράτος» - δλδ ο εφοριακός - θα πάει να κάνει έλεγχο και βρεί κάτι στραβό πόσο πολύ θα ανεβάσει την ταρίφα για να ΜΗΝ του δημεύσουν τα πάντα του πολίτη;
      Γιατί το πρόβλημα είπαμε ξεκινάει από το λάδωμα των εφοριακών.
      Ποιός θα ελέγξει τους ελεγκτές;

      • Enzo avatar
        Enzo @ A.M. 18/08/2012 18:34:21

        βαλε μικτο κλιμακιο με εισαγγελεα μαζι.
        ολοι να λαδωθουν αποκλειεται.
        λυσεις υπαρχουν ενα σωρο, θεληση να υπαρχει ρε αδερφε.

      • costas avatar
        costas @ A.M. 19/08/2012 06:42:31

        Έλεγχος των τραπεζικών καταθέσεων όλων των υπαλλήλων του ΣΔΟΕ σε βάθος εικοσαετίας.

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ Enzo 18/08/2012 22:00:05

      Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να φτιάχνονται βραχύβιες επιχειρήσεις (όπως π.χ. οι κοινοπραξίες κατασκευής δημοσίων έργων), ώστε να κλείνουν τα βιβλία τους πριν φθάσει η "εκτιμώμενη" ώρα του ελέγχου.

      Και αν στις ΟΕ/ΕΕ/μονοπρόσωπες ΕΠΕ μπορεί να γίνει συσχετισμός επιχειρήσεων με φυσικά πρόσωπα, στις Α.Ε. με μετόχους άλλα νομικά πρόσωπα το πράγμα ξεφεύγει.

      Παρεμπιπτόντως το σύστημα σύστασης/διάλυσης εταιρείας στην Ελλάδα είναι εντελώς εκτός εποχής (και ονειρευόμαστε αύξηση της επιχειρηματικότητας). Στο εξωτερικό στήνουν γρηγορότατα (εμπορικές) επιχειρήσεις για να εκμεταλλευθούν ένα εμπορικό πόστο μόνο για έναν μήνα (π.χ. γύρω από τα Χριστούγενννα). Σκεφθείτε το αντίστοιχο διαχειριστικό κόστος και απώλεια εργατωρών για ένα παρόμοιο εγχείρημα στη χώρα μας. Δέκα χρόνια μετά θα σου έρχονται ειδοποιητήρια για δηλώσεις περαίωσης... Οι ξένοι που έρχονται και δουλεύουν ως σύμβουλοι στις εν Ελλάδι θυγατρικές της μητρικής εταιρείας που τους στέλνει πρέπει να εγγραφούν στο (πρώην) ΤΕΒΕ και να διαγραφούν μόλις λήξει η αποστολή τους.

      Και κάτι για τους (προϋπολογιζόμενους αλλά μονίμως απωλεσθέντες) φόρους: αυξάνοντας τα ποσοστά άμεσης ή έμμεσης φορολόγησης των πάντων σε περίοδο βιαίας de jure συμπίεσης των εισοδημάτων, δίνεις επιχειρήματα στους καθ' έξιν φοροφυγάδες και απονομιμοποιείς το κράτος. Με νόμους διάτρητους από παραθυράκια και χαριστικές διατάξεις εμβόλιμες σε άσχετα μεσαμεσονύκτια νομοσχέδια ακυρώνεται η ισονομία στην πράξη. Δυστυχώς κάνουμε ό,τι μπορούμε για να απονομιμοποιήσουμε τα πάντα στα μάτια του απλού πολίτη...

      Αλήθεια η με βιαστική απόφαση προσληφθείσα στη βουλή κόρη πρώην προέδρου της βουλής (και ο φιλεύσπλαγχνος πατέρας της) τι έχουν να αντιτείνουν στους επιχειρηματίες της Ύδρας όταν αυτοί δηλώνουν πως δεν θέλουν να πληρώνουν για το "μισθό της"; Η γυναίκα του Καίσαρος και τα λοιπά. Φυσικά οι εν λόγω επιχειρηματίες δεν απαντούν στο γιατί κλέβουν φόρους και πετούν τη μπάλα στην εξέδρα, αλλά αυτό δεν καθιστά λιγότερο λογικοφανές το επιχείρημά τους στα μάτια του απλού πολίτη που λέγαμε παραπάνω.

      Η απροθυμία και αδυναμία της βουλής (και του συγκεκριμένου κόμματος φυσικά) να στείλει σε πρόωρες διακοπές αμφοτέρους, γεμίζει με δηλητηριώδη για την κοινωνική συναίνεση βέλη τη φαρέτρα των τάχα κλεπτόμενων υπό του κράτους φοροφυγάδων.

  23. A.M. avatar
    A.M. 18/08/2012 18:05:39

    Συμφωνώ αλλά έχω την εντύπωση πως έτσι θα αυξήσουμε κατά πολύ την ταρίφα των ελεγκτών εφοριακών και η φοροδιαφυγή θα μας μένει ως έχει.
    Το πρόβλημα της φοροδιαφυγής διαιωνίζεται περισσότερο επειδή λαδώνονται οι ελεγκτές παρά επειδή δεν πληρώνουν οι επιχειρήσεις.
    Αν η επιχείρηση ήξελε πως άπαξ και την τσίμπησαν την ξέσκισαν στα πρόστιμα δεν θα τολμούσε να φοροδιαφύγει.
    Επειδή όμως γνωρίζει πως αν την πιάσουν να φοροδιαφεύγει μπορεί με έναν καλό λογιστή / λογιστικό γραφείο (πρώην ΣΔΟΕ κ.ο.κ.), με ένα καλό παζάρεμα και με λίγο ή και λίγο περισσότερο λάδωμα θα την γλυτώσει φτηνά συνεχίζει να μην πληρώνει.
    Και το κυριότερο είναι ότι όλοι είναι ευχαριστημένοι πλήν βεβαίως του κράτους που δεν εισπράττει μία.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ A.M. 18/08/2012 19:00:52

      Δεν χρειάζονται ελεγκτές και "μεσολαβήσεις" άν για συγκεκριμένες κατηγορίες επιχειρήσεων υπάρχουν ταμειακές μηχανές μόνιμα online και τα φοροτεχνικά γραφεία δουλεύουν αποκλειστικά με ηλεκτρονική διασύνδεση με την οικονομική υπηρεσία.

      • Αντίθεσις avatar
        Αντίθεσις @ Ο Θείος 18/08/2012 22:44:10

        > ταμειακές μηχανές μόνιμα online

        Μάλλον κάτι σας διαφεύγει. Πώς ακριβώς ο τύπος της ταμειακής μηχανής θα επιδράσει στο φαινόμενο της μη έκδοσης αποδείξεων (που προϋποθέτει τη μη χρήσης αυτής);

        Οι ελεγκτές που θα ελέγχουν το αν κόβονται αποδείξεις (αν δηλαδή λειτουργούν οι ταμειακές μηχανές) είναι αυτοί στους οποίους αναφέρθηκε ο προηγούμενος συσχολιαστής και προέβλεψε πως θα ανέβει η ταρίφα τους.

        Όταν σε μια συναλλαγή πωλητή-αγοραστή θέλει να μπει ενδιάμεσος το κράτος με ζημία αμφοτέρων, δεν είναι εύκολο να πεισθούν για κάτι τέτοιο, οσοδήποτε μαγικές ταμειακές μηχανές κι αν χρησιμοποιηθούν. Κάποιος/α μίλησε για καταγραφή των πελατών με θερμικές κάμερες: έσοδα από φόρους μπορεί να μην έχουμε, αλλά από χιούμορ άφθονο...

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Αντίθεσις 18/08/2012 23:18:08

          Θα σου πω μια ιστορία που μου είπε πρόσφατα ο λογιστής μου, για το πάθημα ενός γνωστού του στην Αμερική.

          Ο τύπος, λοιπόν, δαιμόνιος ελληνοαμερικάνος δεύτερης γενιάς, είχε κάποιο κατάστημα πώλησης hot dog στη Νέα Υόρκη και ήξεραν και οι πέτρες ότι είχε χ*στεί στα ντόλλαρς επί δεκαετίες. Ωστόσο, τα εισοδήματα που δήλωνε ήταν μεσαία προς μεγάλα (για να μην καρφώνεται κιόλας). Μέχρι που, πριν από λίγους μήνες, το εκεί ΣΔΟΕ εφάρμοσε την εξής απλή μέθοδο: τον περίμενε ένα πρωί στο μαγαζί και, με το που εκείνος άνοιξε, μπούκαρε μέσα και του ζήτησε όλα τα βιβλία και λοιπά παραστατικά. Άνετος αυτός, τους τα δείχνει, όλα τυπικότατα. "Με μία διαφορά", του είπαν. "Σήμερα και αύριο θα καθίσουμε εμείς πίσω από το ταμείο". Φτάνει το τέλος της ημέρας, 1600 δολάρια είσπραξη. Τον κρατάνε μέσα (στο μαγαζί) όλη τη νύχτα, μαζί του κι εκείνοι, και την επόμενη μέρα πάλι πίσω από το ταμείο το ΣΔΟΕ. 1550 δολαρια είσπραξη. Κοιτάνε το ιστορικό της ταμειακής μηχανής για τις αντίστοιχες μέρες του ίδιου μήνα τα περασμένα 3-4 χρόνια, και βλέπουν από... 200 δολάρια είσπραξη. Τη συνέχεια νομίζω ότι τη φαντάζεστε...

          Λοιπόν, ξεπερνιέται ή όχι το "φαινόμενο"; Και τι θέλει; Κόπο ή τρόπο;

  24. politisZ avatar
    politisZ 18/08/2012 18:08:42

    amesi profylakisi,
    katasxesi tou magaziou
    kai varia poini ston estiatora.

    telos i
    anoxi sta
    lamogia forofygades pou
    mas katestrepsan

    • kouvari avatar
      kouvari @ politisZ 19/08/2012 01:07:47

      Φτιαξε πρωτα τις φυλακες...και μετα το συζηταμε για προφυλακιση....

      • costas avatar
        costas @ kouvari 19/08/2012 06:43:14

        Έχουμε και τα στρατόπεδα. Εκεί μαζί με τους μετανάστες να τους φάει η μπόχα.

        • kouvari avatar
          kouvari @ costas 22/08/2012 07:07:11

          Εγω προτεινω να ανοιξεις την Γυαρο μετα τον Οκτωβρη...θα χρειαστει σιγουρα..!!

  25. ap gk avatar
    ap gk 18/08/2012 18:29:57

    Πρέπει η φοροδιαφυγή να γίνει κακούργημα.
    Όποιος κλέβει το κράτος πρέπει να τιμωρείται με ποινή που θα προκαλεί ΣΟΚ!
    Η έννοια του δημοσίου συμφέροντος πρέπει να γίνει ΙΕΡΗ.
    Τα καταστήματα που δεν κόβουν αποδείξεις να κλείνουν με την τρίτη φορά που συλλαμβάνονται.Δεν έχει καμία ανάγκη η κοινωνία τους κλέφτες επαγγελματίες.Να δουλέψουν οι άλλοι που κόβουν αποδείξεις.

    • deldio avatar
      deldio @ ap gk 18/08/2012 18:42:07

      Γιατί να πληρώνει υπέρογκους φόρους ένας ελεύθερος επαγγελματίας; Για να κάνει τα χρήματά του η εκάστοτε κυβέρνηση τζάμπα επιδοτήσεις και ενισχύσεις σε "επιχειρηματίες" όπως στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, δηλ. σε "επιχειρηματίες" που "επιχειρούν" με δημόσιο χρήμα και φοροδιαφεύγουν νόμιμα όπως είναι το 90%, ή μήπως για να έχει μπόλικο χρήμα να διορίζει άχρηστους σφουγγοκωλλάριους ψηφοφόρους της σε θέσεις και επιτροπές; Εγώ και η οικογένειά μου ουδέποτε ήμασταν υπέρ της ελεύθερης αγοράς, ούτε πιστεύω στις παπαριές περί ανταγωνισμού και απελευθέρωσης των αγορών που θα φέρουν καλύτερα και φθηνότερα τάχα προϊόντα, ουδέποτε όμως εργάστηκα ή πήρα έστω και ένα ευρώ από το Δημόσιο ή ΝΠΔΔ. Μπορείτε να μου πείτε γιατί όλοι οι φίλοι και γνωστοί μου που ψηφίζουν ΠΑΣΟΚΟΝΟΥΔΟΥ μου μιλάνε για τα καλά της ιδιωτικής οικονομίας, είναι υπέρ της ελεύθερης αγοράς, είναι εναντίον του σπάταλου, άχρηστου και διεφθαρμένου κράτους, αλλά ...όλως τυχαίως όλοι δουλεύουν άμεσα ή έμμεσα στο Δημόσιο ή συνεχίζουν τη διαπλεκόμενη οικογενειακή παράδοση και ουδέποτε έβγαλαν έστω και ένα ευρώ μόνοι τους στην ελεύθερη αγορά;

      • Σχετικά Ασχετος avatar
        Σχετικά Ασχετος @ deldio 18/08/2012 19:02:20

        Καλά κάνεις και είσαι κατά της ελεύθερης αγοράς.
        Είσαι όμως και κατά της είσπραξης και μη απόδοσης του ΦΠΑ;;;;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ deldio 18/08/2012 19:14:17

        Κατάλαβα ότι είστε εναντίον της ¨σκανδιναβικής¨(υψηλής) φορολόγησης των μη επενδυόμενων κερδών επιχειρήσεων, εναντίον της ελεύθερης αγοράς (τι σημείναι όμως ελεύθερη αγορά σηκώνει πολλή συζήτηση), αλλά και εναντίον του κράτους (μάλλον επειδή είναι κομματικώς διαπλεκόμενο ή κάνω λάθος;)
        Δεν βγαίνει όμως κανένα απολύτως νόημα υπέρ τίνος πράγματος είστε...

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ ap gk 18/08/2012 22:16:44

      Όταν 70-80-100% των μαγαζιών συλλαμβάνετε να φοροδιαφεύγει, ποιοι ακριβώς είναι οι άλλοι; Επειδή επιπλέον δεν υπάρχουν μηδενικού κόστους φόροι, τελικώς οι φόροι θα περάσουν στις τιμές. Αν δεν το βλέπετε, θυμηθείτε πότε ήταν η τελευταία φορά που μειώθηκε η τιμή του ψωμιού, έστω και προσωρινώς, όταν μειώθηκε η τιμή των αλεύρων (ή του πετρελαίου), την αύξηση της οποίας επικαλέσθηκαν οι αρτοποιοί για την προηγούμενη αύξηση της τιμής του.

      Μην λησμονείτε επίσης την αδράνεια του συστήματος: από τη στιγμή που μια φοροδιαφεύγουσα επιχείρηση κλείνεται μέχρι την έναρξη λειτουργίας αυτής που θα την αντικαταστήσει θα μεσολαβήσει μη αμελητέο διάστημα κατά το οποίο θα έχουμε μηδέν εισπράξεις, μηδέν φόρος, μηδέν ασφαλιστικές εισφορές για τους τυχόν εργαζομένους, περισσότερα επιδόματα ανεργίας και χαμένο συνάλλαγμα αν μιλάμε για τουριστικές περιοχές.

      Δυστυχώς το πυκνότατο κανονιστικό πλαίσιο για την δημιουργία και συντήρηση επιχειρήσεων (αυτό που απλοϊκώς καλούμε γραφειοκρατία, αντί για διοικητικό κόστος, το οποίο στην πραγματικότητα είναι), επιβαρύνει υπέρμετρα τους νεοεισερχομένους, ενώ ταυτόχρονα πριμοδοτεί τους κατεστημένους, μειώνοντας με τον τρόπο αυτό τον ανταγωνισμό.

      Σας διαφεύγει ίσως ότι στη σημερινή συγκυρία το ζητούμενο δεν είναι να κλείσει η επιχείρηση ή να διωχθούν ποινικά οι παραβάτες (παρόλο που αυτό προφανώς ικανοποιεί το κοινό περί δικαίου αίσθημα), αλλά να συλλεχθούν επιπλέον (από τους σημερινούς) φόροι. Η επιμονή του υπ. οικονομικών να δίνει παρατάσεις, να προβαίνει σε ημιχαριστικές ρυθμίσεις κλπ. αντί να κλείνει επιχειρήσεις δεν σας λέει κάτι;

  26. andreas avatar
    andreas 18/08/2012 18:32:34

    ΤΙΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΚΛΕΨΕΙ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΑΠΟΔΟΤΙΚΗ ΠΟΙΑ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΘΑ ΣΥΛΑΒΕΙ ΓΙΑΥΤΟ ΚΥΡΙΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΑΨΟΓΑ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΠΡΟΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΣΘΕ ΛΟΙΠΟΝ

  27. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 18/08/2012 18:33:48

    Ο φοροκλοπή στην Ελλάδα, είναι νοοτροπία 38 ετών.

    Η νοοτροπία αλλάζει μόνο με την Παιδεία.
    Αυτό βέβαια θα αποδώσει σε 30-40 χρόνια.

    Επειδή η χώρα και οι ευνομούμενοι πολίτες δεν έχουν 30-40 χρόνια καιρό, πρέπει η νοοτροπία να αλλάξει ΆΡΔΗΝ...

    Για να αλλάξει ΆΡΔΗΝ η νοοτροπία, πρέπει να "τσούξει και να πονέσει"...
    Και αυτό δεν γίνεται με πρόστιμο 5 χιλιάρικα και αποπληρωμή σε 156 δόσεις...

    Αυτό γίνεται με ΦΥΛΑΚΗ χωρίς αναστολή για τον ιδιοκτήτη της επιχείρησης και ΔΗΜΕΥΣΗ όλης της περιουσίας της οικογένειας (ανεξαρτήτως σε ποιανού όνομα είναι κινητή και ακίνητη περιουσία).

    Γιά να δούμε κάποιους εμπόρους, μαγαζάτορες, εστιάτορες, καφετζήδες, υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους της γειτονιάς που λογίζοντε "άρχοντες" με σπίτια, εξοχικά, αυτοκίνητα κτλ. να τους βάζει το κράτος τον μεν πατέρα φυλακή και την υπόλοιπη οικογένεια να την στέλνει να στήσει τσαντήρι δίπλα από συνοικίες Ρομά....

    Γιά να δούμε κάποιες τέτοιες εικόνες συνανθρώπων μας, της διπλανής πόρτας, να δεις μετά πως συμμορφώνοντε όλοι...

  28. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 18/08/2012 18:37:30

    Δεν είχα σκοπό να επανέλθω, αλλά από ότι βλέπω , έχει χαθεί ο κοινός νους!!
    Δηλαδή όταν ο ΦΠΑ επανέρθει στα προηγουμενα επίπεδα, ο νησιώτης επιχειρηματίας, θα κατεβάσει ανάλογα τις τιμές; Μετά , είναι δικαιολογία, το ότι "..δεν πληρώνουμε φόρους γιατί μας βάζουν τρελλά χαράτσια"; Εμεις οι υπόλοιποι που πληρώνουμε είμαστε συνεπώς τα κορόιδα και επειδη πολλοί από μας δεν μπορούν να αποφύγουν την καταβολή, είμαστε οι είλωτες, οι δούλοι που υποχρεώνονται να τραβούν κουπί, επειδη οι έξυπνοι, την αράζουν στο κατάστρωμα και παίρνουν τον αέρα τους και το παίζουν και αντιστασιακοί!
    Η δικαιολογία ότι επειδη υπάρχουν άλλοι που δεν πληρώνουν, δεν θα πληρώσω ούτε εγώ, θα ίσχυε αν αυτή την ευχέρεια την είχα και εγώ, εφόσον δεν την έχω, τότε να είναι έτοιμος να υποστεί τις συνέπειες που υφίσταμαι και εγώ!!! (Τα πολλά εγώ δεν είναι θέμα ...εγωισμού, αλλά ακριβώς το αντίθετο)

  29. panos avatar
    panos 18/08/2012 19:09:57

    Τοσο δυσκολο ειναι να φτιαξει το κρατος ενα φορολογικο νομοσχεδιο αντιγραφη απο τα αναπτυγμενα δυτικα κρατη και να ειναι μονιμο? Οσο αυτο δεν γινεται δεν θα μπει ποτε σειρα στο μπαχαλο που λεγεται Ελληνικο κρατος και θα δειχνει οτι εξυπηρετει συμφεροντα. Μαλλον πρεπει σαν κρατος σαν κοινωνια να καουμε εντελως και να ξαναδημιουργηθουμε απο το μηδεν, γιατι εχουμε φτασει σε σημειο να μας λιδωρει ο καθε χαρτογιακας της ΤΡΟΙΚΑ και με το δικιο του οταν σαν κρατος του λεμε οτι απο τη φορ/γη καθε χρονο θα πιασουμε το ταδε νουμερο που ειναι σιγουροι οτι δεν θα γινει και την πληρωνουν τα κοροιδα. Ειμαι ελευθ.επαγγελματιας παρα πολλα χρονια και εχουμε κανει πολλες προτασεις σαν ομοσπονδια στο κρατος για τη φορ/γη αλλα εις ωτα μη ακουωντων.....Προσωπικα και εγω θα ηθελα στους μονιμα φοροδιαφευγοντες να μπαινει αμμεσα ΛΟΥΚΕΤΟ γιατι υπαρχουν δυστυχως και καποια λιγα κοροιδα που ειναι νομιμοι και εχουν φτασει με τη κριση να φανταζονται το συσιτιο και καποιοι μαγκες να κλεβουν ασυστολα. Εδω χρειαζετε το κρατος που ομως ειναι ανυπαρκτο και ευνοει παντα τα λαμογια του ευκολου κερδους και του πελατειακου συστηματος. Και στο δικο μου τον κλαδο δεν γινετε να ειναι ΕΜΠΟΡΟΙ η μιση Ελλαδα ετσι για πλακα με μαυρα και ξεπλημα χρηματος και φορ/γη και θα ηθελα να μεινουμε οσοι εχουν γνωση του αντικειμενου και οι σωστοι οικογενειαρχες επαγγελματιες, αλλα φοβαμε οτι παντα στο τελος επιβιωνουν οι κλεφτες τα λαμογια και οσοι δεν εχουν πληρωσει δραχμη στο κρατος,γιατι ειμαστε ενα απεραντο @@@@@@@. Εχω εναποθεσει την τελευταια ΕΛΠΙΔΑ στον Α.Σαμαρα μηπως και αλλαξει κατι ειδαλως ας παμε ολοι οι συνεπεις στο γκρεμο.

  30. Νίκος avatar
    Νίκος 18/08/2012 19:10:51

    Τους μεγαλογεωργούς, μεγαλογεωργούς διευκρινίζω, πότε και ποιος θα τολμήσει τους φορολογήσει;Εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ εισόδημα ο καθένας τους δίχως να πληρώνουν ένα ευρώ φόρο.

    • Takis avatar
      Takis @ Νίκος 18/08/2012 19:28:12

      μεγαλογεωργούς διευκρινίζω
      ==
      Το ακουω "τακτικα¨αυτο. Σε ποιο μερος της Ελλαδος υπαρχουν τετοιοι??

      Ποσα στρεμματα δηλαδη εχουν αυτοι?? Τι καλλιεργουν? Ειναι "ποτιστικα" η "ξηρικα"??

      Εγω ειμαι απο "Ηπειρος" μερια και εδω τα πραγματα ειναι πολυ ζορικα.
      Δεν ειδα ΚΑΝΕΝΑΝ "μεγαλο-τετοιο" .
      ΟΛΟΙ ΧΡΕΩΜΕΝΟΙ μεχρι τα μπουνια ειναι !

      Παρακαλω πειτε ου.

      • Nikitas avatar
        Nikitas @ Takis 18/08/2012 22:33:44

        Και που βρίσκουν όλοι αυτοί οι "χρεωμένοι μέχρι τα μπούνια", τα σπίτια-παλάτια, τις "Μερσεντέ" και τα επαρχιακά "κέντρα" με τις σαμπάνιες και τις Ρωσίδες; Ας περάσει μια βόλτα ο μέσος επαρχιώτης να δει πώς και πού ζει ο μέσος κάτοικος Αθηνών και λοιπών αστικών κέντρων και μετά ας μιλήσει.

        Βέβαια μίλησε ήδη. Δες τα ποσοστά του ΠΑΣΟΚ στις εκλογές στα αστικά κέντρα και στην επαρχία.

        • anonymous avatar
          anonymous @ Nikitas 18/08/2012 23:59:16

          Αφού σου αρέσει αυτή η ζωή πήγαινε ένα χρόνο αλβανός να μάθεις τη δουλειά, χρεώσου μέχρι τα μπούνια και θα κονομάς κατοσταριές χιλιάδες με ρωσσίδες και βίλες.

          • akenaton avatar
            akenaton @ anonymous 19/08/2012 00:04:56

            Κι εσείς γράψατε!

          • Nikitas avatar
            Nikitas @ anonymous 19/08/2012 09:24:31

            Εσύ κατάλαβες δηλαδή ότι μου αρέσει; Έχεις ένα προβληματάκι κατανόησης κειμένου τότε.

          • Takis avatar
            Takis @ Nikitas 19/08/2012 09:33:40

            Βλεπεις πολυ τηλεοραση και καταπινεις αμασητα οτι σου σερβιρουν αυτοι οι σκερβελεδες...

            Λοιπον "μερσεντες και ρωσσιδες και λοιπα" θα σου τα ξαναμοστραρουν οταν ξανακανουν κινητοποιησεις οι αγροτες..

            Κατ αρχας εχεις παει ποτε σε χωριο να δεις πως ζουνε εκει??
            Τυχαινει να ζω σε χωριο αν σε ενδιαφερει..

          • Nikitas avatar
            Nikitas @ Takis 19/08/2012 19:06:14

            Ναι τυχαίνει να πηγαίνω πολύ συχνά και στα δύο χωριά των γονιών μου από το '70 ως σήμερα και βλέπω με τα ίδια μου τα μάτια τις τεράστιες αλλαγές που έχουν συντελεστεί. Και μάλιστα δεν είναι χωριά προνομιακών ή τουριστικών περιοχών που εκεί πια μόνο χωριά δε μοιάζουν. Το ένα είναι στον Έβρο και το άλλο στη Φλώρινα. Επίσης επί 13 χρόνια που έζησα στην Κρήτη, είδα κι εκεί τι σημαίνει χωριά με προνομιούχους αγρότες.

            Εσύ που ζεις σε χωριό, έχεις δει/γνωρίσει πως ζουν εκατομμύρια κόσμος π.χ. στο Κέντρο και στα Δυτικά Προάστια και της Β' Πειραιά της Αθήνας;

          • Takis avatar
            Takis @ Nikitas 19/08/2012 21:20:10

            και βλέπω με τα ίδια μου τα μάτια τις τεράστιες αλλαγές που έχουν συντελεστεί.
            ==
            Πριν μενανε σε καλυβες και τωρα μενουνε σε σπιτι. Που βρισκεις το κακο??

            Πως ζουνε εκει στα Δυτικα προαστεια??
            (χ)εζουν ακομα στα στογγια και στα βατα??

            Γιατι εγω που μεγαλωσα σε χωριο ,αυτο εκανα ,νεχρι που πηγα στο Εμπορικο ναυτικο.
            Και κατι αλλοι συγχωριανοι στην Γερμανια,Αυστραλια ,Αμερικη κλπ κλπ
            μεταναστες και φτιαξανε ενα σπιτι..

            Εκει στα δικα σου χωρια ,τα κονομησαν τοσο χοντρα και μενουν σε βιλλες και εχουν και ρωσσιδες ??
            Τι διαολο,στη Κρητη θα συμφωνησω,ολοι τα παιρνανε χοντρα απο το πασοκ και γιαυτο ψηφιζανε ζουμπιτοι 90% πασοκ,και στο Εβρο τετοια ητανε,αλλα και στη Φλωρινα??
            Α! ναι φλωρινα ητανε ,γινοτανε της "μιμης" και του αλλου του αθλιου χαρτπαικτη λιανη..
            Σορυ μαν.

  31. πολίτης avatar
    πολίτης 18/08/2012 19:30:36

    Το επεισόδιο καθεαυτό έχει μεγάλη πλάκα. Διάβασα ότι στο τμήμα τούς έκοψαν και το ρεύμα, δεν ξέρω αν αληθεύει.
    Αποδείξεις αμφιβάλλω αν έκοβαν ποτέ , αλλά τώρα με τα ζόρια και τις αληθινές δύσκολίες, έχει χαθεί και η αίσθηση της αδικίας της πράξης.
    Τη νομιμοποιεί ο καθένας και μέσα του.
    Το κράτος μάς ληστεύει στην ψύχρα αλλά για να βγεις στα κάγκελα και να διαμαρτύρεσαι κοίταξε πρώτα να το δικαιούσαι.

  32. Δημήτρης Σκαμπαρδώνης avatar
    Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 18/08/2012 20:10:57

    Μόνο η φυλακή είναι λύση καί όχι εξαγοράσιμη ποινή γιά οικονομικά εγκλήματα .Πρέπει να ξεκαθαρίσουν οι νόμοι καί τα παραθυράκια. Γίνεται να εξαφανιστούν τα λαμόγια σε μία μέρα??? Γιά να κάνεις έναρξη επιχείρησης

  33. kapar13 avatar
    kapar13 18/08/2012 20:13:19

    Καλά πάμε.
    Οι "δημόσιοι" λένε ότι δεν δουλεύουν και δωροδοκούνται γιατί δεν αμοίβονται αρκετά και είναι οι μόνοι που πληρώνουνε φόρους (από το μέρος του εισοδήματός τους που δεν μπορούν να κρύψουν).
    Οι "ιδιωτικοί" λένε ότι φοροδιαφεύγουν γιατί δουλεύουν περισσότερο από τους "δημόσιους" και άρα είναι άδικο να έχουν το ίδιο διαθέσιμο εισόδημα μετά φόρων.
    Οι μικροκλεφταράκοι λένε πιάστε πρώτα τους μεγάλους απατεώνες, ρε παιδιά, από εμάς αρχίσατε; Αδικία.
    Οι μεγαλοκαρχαρίες λένε ότι εφόσον η μαρίδα κλέβει 10, εγώ που είμαι το μεγάλο ψάρι να μην βουτήξω 100; (Και βουτάνε 1000...)
    Λυπάμαι αλλά όλο αυτό είναι ο ορισμός του lose-lose (μην πω του die-die).

  34. Δημήτρης Σκαμπαρδώνης avatar
    Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 18/08/2012 20:25:22

    χρειάζεσαι 50 χαρτιά.Για να κάνει θαλάσσια παιχνιδούπολη ο άλλος ,πέρασε γενικό τσεκ απ, μέχρι οδοντίατρο και στό τέλος του δώσαν άδεια ιχθυοκαλιέργειας. Όταν όλα θα γίνουν σε τούτο τόν τόπο όπως πρέπει,εγώ θα είμαι πεθαμένος.Καί με απόδειξη από τόν νεκροθάφτη

  35. nestor avatar
    nestor 18/08/2012 20:26:37

    Η αυστηροποιηση των ποινών για τους φοροφυγάδες είναι βούτυρο στο ψωμί των λαδιάρηδων. Θα αναπροσμαρμόσουν τιμοκαταλόγους λαδιού.
    Η φορολογική συνείδηση κερδίζεται σιγά σιγά και όχι με σοκ και βαριές ποινές.
    Οσο βλέπω να μην έχω υγεία και παιδεία αξιοπρεπή θα κοιτάω να εξοικονομήσω κάτι για την δύσκολη ώρα.
    Τα δικά μου τα παιδιά δεν είναι λιγότερο ικανά απο του γείτονα του τελωνειακού που σπουδάζουν στο εξωτερικό, του οποίου η μάνα έχει βουλγάρα να την προσέχει ενω την πεθερά μου την προσέχει η γυναίκα μου και έχει γίνει λάστιχο.
    Πήγε το ΣΔΟΕ να ελέγξει μία ταβέρνα αν έκοψε απόδειξη για τα καλαμαράκια που βρίσκεται μπροστα σε μερικές δεκαδες ιδιωτικά σκάφη που οι ιδιοκτήτες τους δηλώνουν άποροι.
    Μα δεν χρειάζεται να πιάσεις τον ταβερνιάρη, πιάσε τους μεγάλους και ο ταβερνιάρης μόνος του θα συμορφωθεί.

  36. O Saligaras avatar
    O Saligaras 18/08/2012 20:45:58

    you can't teach an old dog new tricks
    θα----- > σε ---- > δαγκώσει !
    Οι οικον. εισπράκτορες πρέπει
    να ενισχυθούν καταλλήλως

  37. Θέμις avatar
    Θέμις 18/08/2012 20:52:19

    Είναι πολύ αργά για να υπάρξει φορολογική συνείδηση στον Έλληνα. Δεν είμαι ελεύθερη επαγγελματίας ούτε έμπορος που δεν κόβει αποδείξεις. Μισθωτή είμαι που εισπράττω 1.100€ το μήνα καθαρά, από τον μικτό μισθό μου κρατούνται 529€ εκ των οποίων τα 145€ φόρος ΟΓΑ, 5,93€ ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΕΣΤΙΑ!!, και 13,52 ΕΙΣΦΟΡΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ. Και ενώ πέρυσι πλήρωσα 400€ φόρο εισοδήματος και 446€ εισφορά αλληλεγγύης, φέτος το εκκαθαριστικό μου λέει: Ποσό πληρωμής 2.194€.
    Όλα τα χρόνια που προηγήθηκαν της κρίσης και των μνημονίων ήμουν «γραφική» με τους φοροφυγάδες. Ζητούσα απόδειξη και για το πενηντάλεπτο. Τρελλαινόμουν στη δουλειά μου όταν έβλεπα πελάτες με εκκαθαριστικό 2.000€-5.000€ να μου ζητούν να κάνω γρήγορα γιατί έχουν διπλοπαρκάρει τη Mercedes και το Tuareg και να έχουν ανοίξει μαγαζιά και επιχειρήσεις με business plan τη φοροδιαφυγή και τη μαύρη εργασία.
    Αλλά τώρα πια δεν τους κακίζω. Γιατί το στοίχημα της πάταξης της φοροδιαφυγής χάθηκε πριν γίνει οποιαδήποτε προσπάθεια προς αυτή την κατεύθυνση. Γιατί τα μνημόνια και οι οπαδοί τους βρήκαν και βρίσκουν ακόμη την εύκολη λύση της περικοπής μισθών και συντάξεων. Και για ξεκάρφωμα φυλακίζουν για λίγες μέρες και ορισμένους με οφειλές στο δημόσιο. Αλλά με την μείωση των μισθών και συντάξεων τα έως τώρα λαμόγια που δεν έκοβαν αποδείξεις δεν έχουν πια έσοδα για να συντηρηθούν. Και κλείνουν. Και πολλά άλλα λαμόγια που προμήθευαν το δημόσιο έφτασαν στην πτώχευση γιατί πληρώθηκαν από τον μεγαλύτερο «μπατακτσή» σε ομόλογα που τους τα κούρεψαν με το PSI. Και ταυτόχρονα υπάρχουν κάποια άλλα λαμόγια, πεθεροί, μεγαλοξενοδόχοι για παράδειγμα, οι οποίοι έστησαν αμύθητες περιουσίες με επιδοτήσεις και την ίδια στιγμή είναι οι μεγαλύτεροι οφειλέτες του δημοσίου, οφείλοντας ποσά που ανέρχονται σε 650.000.000€ και κάνουν διακοπές εις υγείαν των κορόϊδων σε κότερα άλλων εξ ίσου εντίμων μεγαλοεπιχειρηματιών.
    Συμπερασματικά, αν ο καθένας μας νιώθει ότι πληρώνοντας ατελείωτους φόρους και κάνοντας αιματηρές θυσίες συντηρεί τους «Άκηδες» και όλους όσους έχουν θησαυρίσει χρόνια τώρα σε βάρος του, χωρίς απονομή δικαιοσύνης και δίκαιο καταμερισμό των βαρών, η φοροδιαφυγή θα ζει και θα βασιλεύει.

  38. panos avatar
    panos 18/08/2012 21:22:50

    Μη το ψαχνετε πολυ το θεμα γιατι οι σκλαβια 400 χρονων εχει αφησει πολλα υπολειματα, και δυστυχως θα αργησουμε να γινουμε ευρωπαιοι.Στη πολη μου υπαρχει .....συναδελφος δηθεν εμπορος με 4 καταστηματα που κανει ξεπλυμα μαυρου χρηματος απο ........παρανομες δραστηριοτητες οπου καποια φορα ανακαλυφτηκε ηρθε ο μεγας γνωστος......ποινικολογος και καθαρισε για παρτυ του με την εξουσια. Η ΠΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟΝ ΦΥΛΑΝΕ ΚΑΙ ΠΡΩΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ .Η διαφθορα σε ολο το μεγαλειο της και οι μακακες πληρωνουν και ειναι νιμιμοι πολιτες.

  39. Γιωργος avatar
    Γιωργος 18/08/2012 21:24:55

    Οχι και Ιωαννη Μεταξα ρε Τακη!!!Δεν τη μπορω την Ακροναυπλια!!!!

  40. Νικος avatar
    Νικος 18/08/2012 21:28:51

    Επιτέλους κατι αρχισε να γινεται στο τομεα φοροδιαφυγης. Στην Υδρα ειδικά εχω φαει το χειρότερο φαγητο το εχω πληρώσει πανακριβα ασε που σερβίρουν το φαγητο σε πιάτα φρούτου την δε αποδειξη μετα απο χιλια ζόρια . Τελικα σταματησα να πηγαίνω στο νησί. Παρόμοιο περιστατικό ειχε γίνει και το 2009 στην Λήμνο όπου οι υπάλληλοι του ΣΔΟΕ βρέθηκαν στο πλοίο και η δημαρχινα της Μυρινας επαινούσε στην τηλεόραση το γεγονος. Και όπως πάντα οι δικαιολογίες πιάστε τους πλούσιους πρώτα και μετα εμας. Δεν ξερω αν καποιος μπορει να υπολογίσει τα ποσα μαυρα δις χανονται το καλοκαιρι στα νησια

  41. O Saligaras avatar
    O Saligaras 18/08/2012 21:42:28

    ΕΛΣΤΑΤ
    ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΝ
    Τρία τέταρτα παρασιτικά κι ενα τέταρτο ηλίθιο.

  42. O Saligaras avatar
    O Saligaras 18/08/2012 21:45:12

    Ετσι όπως εχει καταντήσει η εφορία μάγκες μου
    προτιμότερο να παντρεύεται κανείς απο έρωτα . .

  43. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 18/08/2012 21:51:13

    Ο Νιόνιος το διατύπωσε επιγραμματικά: "Γουστάρω ελεύθερη και πλούσια ζωή"...
    Αλλά ξέχασε να προσθέσει στο τέλος τη λέξη ¨τζάμπα".

  44. Αλύτρωτος avatar
    Αλύτρωτος 18/08/2012 22:03:24

    Πουλάω σάντουιτς με 2 ευρώ (αν το πουλήσω 2,50 θα το φάω μόνος μου) και
    δεν χτυπάω απόδειξη (23% φ.π.α), θεωρούμε κλέφτης ?
    Ο ημερήσιος τζίρος δεν ξεπερνάει τα 100 ευρώ. Με αυτά τα χρήματα πρέπει
    να πληρώσω το τ.ε.β.ε,τον λογιστή,το ενοίκιο, την Δ.Ε.Η,τους προμηθευτές και
    αν μου επιτρέπεται να ταίσω την οικογένεια μου.Είμαι κλέφτης?
    Όποιος έχει πάει διακοπές με εισιτήρια κοινωνικού τουρισμού ή έχει στείλει
    τα παιδιά του δωρεάν κατασκήνωση ή πληρώνετε από το δημόσιο ή έχει πάρει
    ταμείο ανεργίας ή το 1/3 των ασφαλιστικών του εισφορών της έχει πληρώσει
    το κράτος ,τότε να του καεί το βίντεο αν με ξανά πει κλέφτη!

    • Nikitas avatar
      Nikitas @ Αλύτρωτος 18/08/2012 22:41:44

      Όχι δεν είσαι κλέφτης, φοροφυγάς είσαι. Κι αν νομίζεις ότι το δεύτερο είναι καλύτερο από το πρώτο, μάθε ότι σε όλες τις αναπτυγμένες χώρες οι φοροφυγάδες αντιμετωπίζονται με πολύ βαρύτερες ποινές από τους κοινούς κλέφτες.

      Και μην ανησυχείς. Ο άνεργος δεν έχει πρόβλημα να σε πει κλέφτη μήπως και του "καεί το βίντεο". Ο άνεργος δεν έχει βίντεο.

      • anonymous avatar
        anonymous @ Nikitas 18/08/2012 23:48:23

        Φοροφυγάς είσαι εσύ που εξοικονομείς το 0,50 του σάντουιτς που αντιστοιχεί στο φόρο που γλιτώνεις.

        • Nikitas avatar
          Nikitas @ anonymous 19/08/2012 09:29:04

          Όχι δεν είμαι εγώ ο φοροφυγάς. Δεν είμαστε όλοι λαμόγια που για να "εξοικονομήσουμε" 0.5€, θα πάρουμε σάντουιτς από σένα που δεν κόβεις απόδειξη. Θα πάρω από τον άλλον με 2.5€ ΚΑΙ απόδειξη.

          Οπότε εγώ μπορεί να "έχασα 0.5€" αλλά εσύ μόλις έχασες 2.5€.

    • GO avatar
      GO @ Αλύτρωτος 18/08/2012 22:48:13

      Είσαι φοροκλέφτης με τα όλα του!!!
      Εσένα, την περίθαλψή σου και τη σύνταξή σου, τις καλύπτουν οι εισφορές σου (που μάλλον κι αυτές δεν τις αποδίδεις);
      Όχι, βέβαια! Το κράτος τσοντάρει, όλοι οι φορολογούμενοι, δεν το ήξερες;
      Αλληλεγγύη, άνθρωπε, αλληλεγγύη!!!
      Και για να ξέρεις ...το βίντεό μου, παραμένει σώο.

      • anonymous avatar
        anonymous @ GO 18/08/2012 23:54:23

        Οι εισφορές που πληρώνουν οι ελ. επαγγελματίες είναι υπεραρκετές για περίθαλψη και σύνταξη. Η διασπάθιση των αποθεματικών των ασφ ταμείων σε περίεργους σκοπούς τα κατάντησε ελλειμματικά.

        • GO avatar
          GO @ anonymous 19/08/2012 08:19:50

          Ναι, αλλά αυτό έγινε σε όλα τα ταμεία.
          Ξέχασέ το, το κράτος καλύπτει όλες τις συντάξεις, πλην ενός - δύο ευγενών ταμείων (για την ώρα).

      • Αλύτρωτος avatar
        Αλύτρωτος @ GO 19/08/2012 02:21:13

        Χαχαχα!Έχετε πολύ πλάκα!!Δηλαδή ενας μαγάζατορας
        με 20-25000 ακαθάριστα έσοδα,είναι φοροκλέφτης.
        Αγαπητέ GO εγώ και μόνο εγώ πληρώνω της ασφαλιστικές μου εισφορές δίχως την συμμετοχή του κράτους.
        ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ!! Ουδείς άλλος έχει πληρώσει από την τσέπη του πλην των ελ.επαγγελματιών.
        Αν δεν πληρώσω το τ.ε.β.ε είμαι ανασφάλιστος ,χρεώνομαι
        με υψηλούς τόκους,και κάποτε κινδύνευα και με προσωποκράτηση,αλλά αυτά είναι ψηλά γράμματα για
        εσένα.
        Όσο για την αλληλεγγύη που ευαγγελίζεσαι ο μόνος κλάδος που δεν γίνετε ποτέ δέκτης της αλληλεγγύης είναι
        ο κλάδος των ελ. επαγγελματιών.
        Χιλιάδες επαγγελματίες έκλεισαν τα μαγαζιά τους και
        δεν δικαιούνται ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης ούτε
        ταμείο ανεργίας.Και αν ένας άνεργος που παίρνει ταμείο
        ανεργίας,δεν έχει "βίντεο" αυτοί δεν έχουν ούτε μαντίλι
        για να κλάψουν Nikita.

        • GO avatar
          GO @ Αλύτρωτος 19/08/2012 09:42:04

          Δεν είπα ότι το κράτος καλύπτει τις εισφορές σας.
          Είπα ότι το κράτος καλύπτει περίθαλψη και συντάξεις και μάλιστα όλων των ασφαλιστικών ταμείων. Ειδικά, για το πρώην ΤΕΒΕ, το ΙΚΑ και το Δημόσιο τα ποσά είναι υπέρογκα.

        • Nikitas avatar
          Nikitas @ Αλύτρωτος 19/08/2012 09:42:50

          Ακόμα και να συμφωνώ με αυτά που λες, οι ασφαλιστικές εισφορές δεν ήταν στο σχόλιό μου. Το σχόλιό μου ότι ο συγκεκριμένος μαγαζάτορας και οι συνάδελφοί του, θεωρούν δικαίωμά τους να μην κόβουν αποδείξεις. Δικαίωμα!

          Και άπαξ και το θεώρησαν δικαίωμα, θεωρούν επίσης πολύ φυσιολογικό να οργανώνουν διαμαρτυρίες γι' αυτό και μάλιστα βίαιες διαμαρτυρίες με επιθέσεις σε υπαλλήλους της ΣΔΟΕ, της Αστυνομίας και της πλοιοκτήτριας εταιρίας.

          Πες μου ΕΝΑ μέρος της Δύσης (εις την οποίαν ανήκομεν) που να έχει γίνει κάτι ανάλογο. Ένα μόνο.

        • GO avatar
          GO @ Αλύτρωτος 19/08/2012 09:51:37

          Εκτός από αλύτρωτος, είσαι και αφορολόγητος, για μακρά σειρά ετών, υποθέτω.
          Κρίμα, αυτήν τη νοοτροπία των αλύτρωτων ανώνυμων χρησιμοποίησε και ο Γιωργάκης για να πετύχει το σκοπό του, το χώσιμο στο ΔΝΤ.

          • Αλύτρωτος avatar
            Αλύτρωτος @ GO 19/08/2012 16:36:17

            Καταρχήν πρέπει να συμφωνήσω με τονNikitas ότι αυτά είναι καραγκιοζιλίκια!
            Σε πιάσανε κύριε; Θα πληρώσεις και μάλιστα ακριβά!
            Ο φίλος GO είτε απο άγνοια είτε εσκεμμένα
            συνεχίζει το "ποίημα" ότι το κράτος καλύπτει
            την περίθαλψη και την σύνταξη των ασφαλισμένων του τ.ε.β.ε. Το κράτος αγαπητέ
            καλύπτει αυτά για τα οποία πληρώσαμε δίχως
            να επιβαρύνουμε τον προυπολογισμό στο ελάχιστο.Καμιά κοινωνική παροχή προς τους
            επαγγελματίες που σε πολλές περιπτώσεις
            πληρώνουμε εξτρά τους γιατρούς.
            Επίσης δεν υπάρχει επαγγελματίας που να
            μην πληρώνει 1000 με 1500 ευρώ τον χρόνο
            φόρο εισοδήματος ανεξάρτητα του πόσο έχει
            "χτυπήσει" την ταμειακή μηχανή.
            Ο Γιωργάκης αυτό που εκμεταλλεύτηκε ήταν
            την δημοσιουπαλληλική νοοτροπία των ελλήνων και όχι την "ανοησία" των ανθρώπων που ρίχνουν ένα σωρό λεφτά για
            να δημιουργήσουν θέσεις εργασίας γι'αυτούς
            και τις οικογένειές τους.

  45. Nikitas avatar
    Nikitas 18/08/2012 22:47:39

    Φανταστείτε τώρα η συγκεκριμένη είδηση να βγει στη Γερμανία και στις άλλες χώρες (που θα βγει). Έλληνες "επαγγελματίες" τουριστικού χλιδάτου νησιού επαναστατούν γιατί η εφορία έπιασε "συνάδελφό" τους.

    Για πείτε μου, πώς ακριβώς θα πείσει η Μέρκελ και κάθε Μέρκελ τον ψηφοφόρο της που φορολογείται μέχρι τελευταίας δεκάρας, να δώσει κι άλλα πακέτα στήριξης ή έστω να συμφωνήσει σε επιμηκύνσεις κλπ;

    Μετά μας φταίνε οι Γερμανοί, οι Φράγκοι και οι... Αρειανοί.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Nikitas 19/08/2012 02:54:21

      Βγήκε ήδη. Σιγά μην το άφηναν οι φυλλάδες των ευρωναζί, που ψοφάνε για ιστορίες αυτοεξευτελισμού της Ελλάδας:

      h**p://www.spiegel.de/politik/ausland/mehrwertsteuer-betrug-griechen-attackieren-steuerfahnder-in-hydra-a-850807.html

      • Nikitas avatar
        Nikitas @ Αυριανιστής 19/08/2012 09:35:17

        Ναι το είδα λίγο μετά. Αν μιλάς γερμανικά μπορείς να διαβάσεις και τα... ενδιαφέροντα σχόλια των αναγνωστών. Συνήθως παρεμβαίνω εκεί βάζοντας μερικά πράγματα στη σωστή τους βάση, αλλά τώρα τι να πω; Λευτεριά στους φτωχούς επαγγελματίες της χλιδάτης Ύδρας που θεωρούν δικαίωμά τους να μην κόβουν αποδείξεις και να επιτίθεται κατά της Εφορίας και της Αστυνομίας;

  46. Enzo avatar
    Enzo 18/08/2012 23:10:50

    Ήδη άρχισαν στην Γερμανία και μας κραζουν για το περιστατικό .
    Βούτυρο στο ψωμί τους .

  47. nikolas avatar
    nikolas 18/08/2012 23:23:51

    Ένα τηλέφωνο στα χαζοαμερικανάκια να αντιγράψουμε το φορολογικό και το ελεγκτικό τους σύστημα. Ο Wesley Snipes τρία χρονάκια θα μείνει στη ψειρού για φοροδιαφυγή. Μην το κουράζουμε παραπάνω ο θείος Σάμ ξέρει!!!

  48. Enzo avatar
    Enzo 19/08/2012 00:23:36

    Εφοπλιστης γνωστός είχε αδηλωτα στην εφορία 120 ακίνητα , Χεχεχε , μόλις πάνε να τον στριμωξουν έβγαλε έξω 600 μυρια για πλάκα κλανοντας το Ελληνικό κράτος .
    Και πολλές άλλες ιστοριουλες που ο μέσος Έλληνας δεν ξέρει

  49. Iωάννης34 avatar
    Iωάννης34 19/08/2012 00:35:12

    Και τι μας είπες;
    Πρέπει υποχρεωτικά να εισπράτω όσα πέρσι;
    Δεν μπορεί να ευσταθεί πουθενά στον κόσμο τέτοιο πρόστιμο φίλε.
    Αποκλείεται!!
    Απέδειξε εσύ οτι κλέβω,δεν θα αποδείξω εγώ οτι είμαι τίμιος.

  50. Iωάννης34 avatar
    Iωάννης34 19/08/2012 00:38:14

    Αστο Τάκη,πολλοί υπάρχουν.
    Παίζουν πρέφα στο καφενείο,παρκαρισμένη η Μερσεντές και τα περισσότερα σπίτια φωτοβολταϊκά

    • Takis avatar
      Takis @ Iωάννης34 19/08/2012 22:00:35

      Ω! φιλε μην ακους τετοια. Μερσεντες μπορει καποιο ψωνιο να εχει,αλλα το σκεπτεται πολυ να την κυκλοφορησει .."μακρια" ,ενεκα η βενζινη!
      Ασε δηλαδη που καποιος εγινε μονιμος πελατης "παραδινων τας πινακιδας"!!!
      Τις παραδινει τις ξαναπαιρνει,μιλαμε αισχος.

      Οσο για τα "φωτοβολταικα"???
      Ω! προκειται για απατη ολκης. Τους ξεγελασανε κατι επιτηδειοι να χρεωθουν σε τραπεζες να βαλουν "φωτοβολταικα" στα 100 τμ, τους λεγανε,θα βγαζεις 7.000 ευρω το χρονο! Αφορολογητα!! τους λεγανε!!

      Καποιοι "τσιμπησαν" και τωρα να δεις κλαμμα.
      Ξερω δυο που ηδη τους βαλανε στον "τειρεσια" οι τραπεζες,γιατι ακομα δεν πηραν φραγκο απο τη ΔΕΗ ,αλλα οι 'δοσεις" τρεχουν!!

      Μου ειπαν και μενα ,εδω που τα λεμε,7.000 ευρω το χρονο μου λενε!
      Μπα! λεω. Αγιο Βασιληδες οι τραπεζες,εκ συστηματος και εκ γενεσιμιου τους τοκογλυφοι,και τωρα μου "κανουν ευκολια" να βγαζω λεφτα τζαμπα??

      Λοιπον του λεω του τυπά:
      Εγω του λεω δεν θελω 7 χιλιαδες το χρονο και να με μπλεξεις με δανεια και τραπεζες.
      Παρτο εσυ και δοσμου τα μισα ,3,5 χιλιαδες το χρονο και τα αλλα 3.500 ευρω παρτα εσυ..
      Α! μου λεει αυτο δεν γινεται,μου λεει ,οπως μου ειπε..
      Οποτε καταλαβαινεις την συνεχεια φανταζομαι...

      • Takis avatar
        Takis @ Takis 20/08/2012 16:37:34

        Nikitas
        ==
        Καλά πού είναι το χωριό σου, στο νομό Αφρική;
        ++
        Οχι, 5 χιλιομετρα απο τον Αμβρακικο κολπο.Αμα ανεβεις στη ταρατσα, σου ερχεται η "αυρα"..
        Γενικα "πλουσιο" .
        Γιαυτο αλλωστε ανοιξα κουβεντα μαζι σου για τους "μεγαλογεωργους",τι εννοεις.
        Εδω δεν βλεπω τετοιους,εδω.

        Σε καλύβες μένατε τέλη δεκαετίας ’70- αρχές ’80; Χέζατε έξω στα χωράφια; Με δουλεύεις;
        ==
        Και θες να μου πεις οτι στη Φλωρινα και στο Εβρο ειχανε ΤΟΤΕ (70 και κατι) Costa bravo italiano style και με πορτες "δια χειρος Βαραγκη" επιχρυσωμενες??
        Φιλε ,πας καλα??
        Για ξαναρωτα το μπαμπα σου ..
        Ευτυχως που υπηρξε ο αειμνηστος Γεωργιος Παπαδοπουλος ,που τους υποχρεωσε ΟΛΟΥΣ να παρουν δανειο απο την ΑΤΕ 3000-5000 δραχμες ΑΤΟΚΟ ΓΙΑ 20 χρονια να φτιαξουν αποχωρητηριο!!!
        Και τα καλυβια τα ριξανε και φτιαξανε σπιτι με 10.000-20.000 δραχμες και αυτο ΑΤΟΚΟ δανειο για 20 χρονια..
        Εγω μικρος ημουνα τοτε αλλα τα ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ,ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ,καρνταση..
        Ακους εκει απο τον Εβρο η τη Φλωρινα και απορει ο τυπος οτι τα κανανε στα βατα και στα στογγια!!!

        Υποθετω υποκρινεσαι ,γιατι αναφερες "χωραφια" ,κατι που εγω δεν ειπα!! Και "κωλοριζες η αγριοχορτα για σφουγγισμα" γλυκε μου ,μην ντρεπεσαι να το πεις!!!

  51. Iωάννης34 avatar
    Iωάννης34 19/08/2012 01:16:10

    Νιγρίτα Σερρών υπολειτουργούν και Νικηφόρος Δράμας δεν λειτουργεί.
    Ελλειψη σωφρονιστικών μάλλον απο το 1/10 στις προσλήψεις

  52. Takis avatar
    Takis 19/08/2012 07:46:49

    Θαρρω οτι αυτο που ΘΑΠΡΕΠΕ να γινει ηδη ,ειναι αυτο που προτεινε και καποιος αλλος σχολιαστης εδω (με νικ κουβαρι):

    Η τιμη ΟΛΩΝ των προιοντων (και των υπηρεσιων,στο μέτρο του εφικτου),να αναγραφεται στα ραφια ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ ,και το φπα να τον πληρωνεις στο ταμειο,οπως (πολυ σωστα ειπε ) εφαρμοζεται στην Αμερικη (αλλα και σε αλλες χωρες )!
    Και το ταμειο να ειναι ΟΝ LINE με την εφορια.
    Να καταγραφεται στη εφορια ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ πουλαει η επιχειρηση.

    Ειναι το πιο δικαιο και νομιζω δινει και κινητρα στους καταναλωτες...
    Και "προλαβαινει" και καποιες αλλες καταστασεις!
    Πχ πηγα και αγορασα απο ενα μαγαζι καποιου ενα χορτοκοπτικο αξιας 350 ευρω,για τον κηπο μου.
    Το μηχανημα φορολογειται με 23% ΦΠΑ,αρα η αξια του ειναι 350 - 80.50 = 269.50 ευρω .
    (δεν υπολογιζω ποσα αλλα ΦΠΑ εχει "φαει" απο την στιγμη που βγηκε απο το εργοστασιο και μπηκε στο εμποριο)..

    Το μαγαζι τοχει φιλος μου . Τι να του πω ? δωσε μου αποδειξη?
    Και αμα μουλεγε 350+80 = 430 ευρω??

    Πολυ φοβαμαι οτι στο 350 "πουλαει ενσωματωμενο" και το ΦΠΑ,αλλα σε μια κλειστη κοινωνια,δεν θα βγαλω εγω το φιδι απο την τρυπα ..
    Να τσακωθω εγω με το φιλο μου δηλαδη?

    Και γιατι παρακαλω?? Εγω μονο χασουρα εχω.
    Ειναι φιλος μου ,κατι που ΔΕΝ ειναι το "κ.στουρναρας" και λοιπα τετοια.

    Υ.Γ
    Φυσικα ,η περιπτωση αυτη ειναι ειδικη.
    Σε αλλο καταστημα ΔΕΝ ΘΑ γινοταν το ιδιο. Θα το αγοραζα με την αναγραφομενη τιμη και θα πληρωνα το ΦΠΑ στο ταμειο.
    Ενω τωρα?? Ε? Τι γινεται τωρα??
    Της ποπης γινεται τωρα.. ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΦΠΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΙΓΟΥΡΟΣ , οτι αυτος θα τον αποδωσει στη εφορια.

    Εχω την αποδειξη,και λοιπον??
    Εγω χρειαζομαι μονο 5.000 ευρω αποδειξεις για "τεκμηριο" 15.000 ευρω !
    Κατι που "καλυπτω" ΜΟΝΟΝ απο τα καυσιμα .

  53. new age avatar
    new age 19/08/2012 07:56:20

    @enzo,
    σχετικά με το παράδειγμά σου:
    για την τυχόν φοροδιαφυγή στα ακίνητα, κατάσχεση και εκποίηση μέχρι του βεβαιωμένου φόρου.
    για τα μύρια, αν είναι νόμιμη η κατοχή, τα πάει όπου θέλει. αν όμως βεβαιωθούν φόροι και δεν υπάρχει κάτι άλλο για κατάσχεση, τότε διεθνές ένταλμα σύλληψης για κακούργημα...

  54. helios avatar
    helios 19/08/2012 20:32:22

    Όχι πια μετρητά!

    Η Σουηδία θέλει να καταργήσει τις συναλλαγές με μετρητά και να τις αντικαταστήσει όλες με πιστωτικές κάρτες. Ακόμα και ο οβολός στην Εκκλησία θα πρέπει να πληρώνεται με πιστωτική. Δυσκολίες θα έχουν και οι κλέφτες.

    Η Σουηδία ήταν η πρώτη χώρα στην Ευρώπη που εισήγαγε το 1661 τα χαρτονομίσματα και πιθανότατα θα είναι και η πρώτη ευρωπαϊκή χώρα που θα τα καταργήσει. «Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να συνεχίζουμε να τυπώνουμε χαρτονομίσματα» δηλώνει ο Μπιορν Ουλβέους, πρώην μέλος του θρυλικού συγκροτήματος των Abba.

    Όλες οι συναλλαγές με κάρτες

    Και δεν είναι ο μόνος. Η πλειονότητα των Σουηδών τάσσεται υπέρ της κατάργησης των μετρητών ως μέσο καθημερινών συναλλαγών και της επιβολής πιστωτικής κάρτας. Ήδη στα περισσότερα λεωφορεία και το μετρό δεν γίνονται δεκτά μετρητά. Οι επιβάτες θα πρέπει να αγοράζουν εκ των προτέρων τα εισιτήρια ακόμα και με SMS. Το ίδιο ισχύει και στα περισσότερα εμπορικά καταστήματα.

    Και δεν είναι μόνο οι εμπορικές συναλλαγές που αλλάζουν. Ακόμα και ο οβολός στην Εκκλησία θα πληρώνεται στο εξής με πιστωτική. Σε μια ενορία στην πόλη Κάρλσμαν αυτό έχει ήδη ξεκινήσει. Και για το λόγο αυτό ο πάστορας Γιόχαν Τίρμπεργκ έσπευσε να προμηθευτεί το κατάλληλο μηχάνημα. Πολλές φορές οι πιστοί του είπαν στο παρελθόν πως θα ήθελαν κάτι να δώσουν αλλά δεν είχαν ψιλά μαζί τους!

    Στη Σουηδία μόλις το 3% των συναλλαγών γίνεται με μετρητά. Στις χώρες της Ευρωζώνης το ποσοστό αυτό κυμαίνεται στο 9% και στις ΗΠΑ στο 7%.

    Η καλή και η ανάποδη πλευρά του νομίσματος….

    Συναλλαγές που γίνονται χωρίς κέρματα και χαρτονομίσματα δυσκολεύουν τη ζωή των απλών κλεφτών αλλά από την άλλη πλευρά διευκολύνουν τους απατεώνες στο διαδίκτυο.

    Οι ηλεκτρονικές συναλλαγές αφήνουν όμως πάντοτε ίχνη. Έτσι θα ήταν ευκολότερη η εξακρίβωση και η αντιμετώπιση περιπτώσεων διαφθοράς, αλλά από την άλλη πλευρά οι περιπτώσεις απάτης στο διαδίκτυο στη Σουηδία από τις 3.300 που ήταν το 2000 έφτασαν σχεδόν στις 20.000 το 2011.

    Σύντομα πιστεύουν οι ειδικοί θα εξαφανιστούν τα χαρτονομίσματα αν και όχι τελείως. Το θέμα είναι οι συναλλαγές μέσω καρτών που έχουν κόστος να μην το επωμισθεί και πάλι ο καταναλωτής προς όφελος των τραπεζών αλλά να υπάρξουν οι κατάλληλες νομοθετικές ρυθμίσεις.

    πηγή:deutsche welle

    • Siegfried avatar
      Siegfried @ helios 20/08/2012 22:45:36

      Η πληρωμή μέσω καρτών των δωρεών σε εκκλησίες ή κόμματα καταγράφει τις θρησκευτικές και πολιτικές πεποιθήσεις των πολιτών.

      Η πληρωμή μέσω καρτών για αγορές από συγκεκριμένα βιβλιοπωλεία και εκδοτικούς οίκους καταγράφει τις ιδεολογικές προτιμήσεις των πολιτών.

      Οι πολλαπλές αγορές από το κυλικείο κάποιου ψυχιατρικού καταστήματος ή οι επισκέψεις σε νόμιμο πορνείο θα αε ακολουθούν και θα είναι εργαλείο εκβιασμού ή απειλής από κάποιο κακόβουλο άτομο (ή κάποιο άλλο καθεστώς) για την υπόλοιπη ζωή σου.

      Επιπλέον η χρήση πιστωτικών καρτών (επειδή οι εταιρείες που τις ελέγχουν έχουν έδρα τις ΗΠΑ) δίνουν την ευχέρεια στις εκεί υπηρεσίες κατασκοπείας να γνωρίζουν το πού, πότε και με ποιούς βρίσκεται κάποιος. Έτσι ενδεχομένως να μπορούν να νουθετούν (διάβαζε εκβιάζουν) σημαίνοντα πρόσωπα της χώρας (π.χ. πολιτικούς, υπουργούς εξωτερικών και άμυνας, δημοσιογράφους, εκδότες κλπ.). Θέλετε όλη αυτή η πληροφορία να είναι στα χέρια των φίλων και συμμάχων μας (εν αγνοία ενδεχομένως των εδώ αντιστοίχων υπηρεσιών); Θα ήταν ίσως αποδεκτό, αν αυτές οι πληροφορίες ήταν ορατές για όλους από όλους. Αλλά φυσικά κάτι τέτοιο είναι ουτοπία. Μην παρασύρεστε λοιπόν ως αφελείς, καταπίνοντας αμάσητο το "έτσι κάνουν οι άλλοι". Το παιχνίδι δεν είναι ισότιμο, όταν άλλοι κρατάνε τα κλειδιά του συστήματος...

      Η Σουηδία με την μακρά κοινοβουλευτική της παράδοση προφανώς δεν έζησε χούντα, με εξορίες και χαφιέδες, και λείπει από τη συλλογική μνήμη της το προσεκτικό δίπλωμα της εφημερίδας κατά την αγορά της από τον περιπτερά, ώστε να μην φαίνεται ο τίτλος της.

      Ίσως για την νεώτερη γενιά των φλυαρούντων ακατάπαυστα (χωρίς ίχνος αιδούς ή ιδιωτικότητας) για την προσωπική -ασήμαντη γενικά- ζωή τους στα ηλεκτρονικά κοινωνικά δίκτυα να ακούγεται φυσιολογικό. Για τους υπόλοιπους όχι και τόσο.

      Όσοι προτείνουν υιοθέτηση των σουηδικών πρακτικών, ή είναι πολύ νέοι για να γνωρίζουν ή απλά ξέχασαν τι συνέβαινε επί χούντας και προηγουμένων ανώμαλων περιόδων. Να θυμάστε πάντα: τα στοιχεία που συλλέγεις σήμερα δύνανται μια μέρα να χρησιμοποιηθούν από τον εχθρό σου (είτε είσαι άτομο, είτε πολίτευμα) εναντίον σου.

      Η παταγώδης αποτυχία της φοροκάρτας που έστησε ανόητα το υπ. οικονομικών (με τη βοήθεια των τραπεζών βεβαίως, των οποίων τρέχουν τα σάλια ονειρευόμενες να περνάνε όλα τα χρήματα των συναλλαγών μέσα από τα χέρια τους, με την ανάλογη φυσικά προμήθεια) είναι μια ελπιδοφόρα πρώτη νίκη σε έναν αγώνα που προμηνύεται μακρύς και φανερώνει πως διατηρούμε ακόμα ψήγματα αυτοσεβασμού και αξιοπρέπειας.

  55. akenaton avatar
    akenaton 19/08/2012 23:09:53

    "Εγω χρειαζομαι μονο 5.000 ευρω αποδειξεις για “τεκμηριο” 15.000 ευρω !
    Κατι που “καλυπτω” ΜΟΝΟΝ απο τα καυσιμα ."
    Α, καπετάνιο μου, εδώ θα τα χαλάσουμε! Παραπονευόσασταν σε άλλη ανάρτηση ότι σας βάλανε ψηλά τα τεκμήρια (15.000 ευρώ) και τώρα μας λέτε ότι μονάχα στο βενζινάδικο ξοδεύετε 5.000 ευρώ το χρόνο. Τούτο είναι σημάδι πως σηκώνατε κάνα 10χιλιαρο επιπλέον τεκμήριο! Νομίζω;

    • Takis avatar
      Takis @ akenaton 20/08/2012 16:18:32

      akenaton
      ==
      Οχι,να μην νομιζεις .
      Το καλοριφερ καιει 3 λιτρα την ωρα .
      3(?) ωρες το πρωι = 3 (?) ωρες το βραδυ = 6 ωρες χ 3 =19 λιτρα ημερησιως χ 1.05= 19.95 ευρω χ 30 μερες =598.5 ευρω χ 5 (?) μηνες = 2992 ευρω το χρονο .
      6 ωρες την ημερα ΜΟΝΟ ειπαμε ,τζακι δεν εχω οποτε τις αλλες ωρες τουρτουριζω ,"κυριε της πρωτογενους παραγωγης"!
      Φετος ειχα 3.000 ευρω ,αντε να εμεινε καμμια 100 λιτρα.

      Αυτοκινητο (εχω,διατι να το κρυψωμεν αλλωστε,η μηπως δεν θαπρεπε? μηπως ειναι πολυτελεια??) λοιπον
      γεμισμα ντεποζιτου = 95 ευρω χ 1,5 φορα το μηνα = 142 ευρω χ 12 = 1700 ετησιως .

      Μηχανη βαρκας (ερασιτεχνης ψαρας).
      25 λιτρα χ 1.80 = 45 εβδομαδιαιως χ 4 =180 μηνα χ 12 χ = 2000 ευρω περιπου..

      Κανε την προσθεση και αλλη φορα να μην νομιζεις.

      • akenaton avatar
        akenaton @ Takis 20/08/2012 16:38:50

        Βρε καπετάνιε μου, αλλού το πήγαινα εγώ. Από τα 15 χιλιάρικα του τεκμηρίου, αν αφαιρέσεις τα 5 χιλιάρικα του βενζινά, μένουν μονάχα άλλα 10 χιλιάρικα. Λίγα δεν είναι για να περνάει η οικογένεια ζάχαρη; 8 κατοστάρικα και κάτι ψιλά το μήνα είναι!

        ΥΓ. Εγώ της "πρωτογενούς" για το 90ρι μου το διαμέρισμα Μακεδονία μεριά έκαψα φέτος μονάχα 1000 ευρώπουλα. Ποιος τουρτούρισε περισσότερο καπετάνιο μου;

        • Takis avatar
          Takis @ akenaton 20/08/2012 16:49:00

          Ποιος τουρτούρισε περισσότερο καπετάνιο μου;
          ==
          Αυτο δεν το ξερω.
          Περυσι ειχα εισοδημα 21 χιλιαδες ,οποτε μεινανε παραπανω.

          Και εισαι και ελαφρα μπερδεμενος.
          Δεν εχει σχεση το εισοδημα που δηλωνεις με τα "τεκμηρια".. Αυτα εχουν την δικια τους λογικη.
          Εγω δηλωσα 21000 ευρω και ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΑΝΕ 2300 ευρω ,καρνταση!!

          Τα 15.000 ευρω δεν τα λαβαινουν υποψιν στη περιπτωση μου.
          Απλα βαζουν το αυτοκινητο 4000 τη βαρκα 4000 το σπιτι 7000 (καπως ετσι μου τα εξηγησε ο λογιστης) και βασει αυτων ειτε 21 χιλιαδες βγαλεις ειτε 5000 θα φορολογηθεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για 15000 ευρω.

          Καλα τι σοι "πρωτογενους παραγωγης" εισαι και δεν γνωριζεις αυτα τα βασικα??

          • akenaton avatar
            akenaton @ Takis 20/08/2012 16:57:28

            Άρα καπετάνιο μου σε φορολόγησαν για τα πραγματικά σου εισοδήματα και όχι βάσει τεκμηρίων όπως παραπονευόσουν. Οκ, αυτό το καταλαβαίνω. Για το ύψος του φόρου τώρα, αν πω ότι δεν έχεις δίκιο θα πέσει φωτιά να με κάψει.

            ΥΓ. Τα τεκμήρια καπετάνιο εγώ τα βρίσκω απαραίτητα, για να μην δηλώνουν κάτι λαμόγια με μέγαρα, πισίνες, εξοχικά στη Μύκονο, 5-6 αυτοκίνητα, 2-3 οικιακούς βοηθούς, τα παιδιά στο Κολέγιο Αθηνών και την "μανδάμ" με αγορές μέσω πιστωτικών καρτών μονάχα καμιά 50ρια χιλιάρικα, 20 - 30 ψωροχιλιάδες εισόδημα!. Το έγραψα κι αλλού, στο λέω και τώρα: από τα τεκμήρια πρέπει να εξαιρείται η πρώτη κατοικία μέχρι κάποιο όριο και ένα αυτοκίνητο ανά οικογένεια μέχρι 1400 κυβικά. Όλα τα άλλα μέσα μέχρι τα μπούνια!

          • Takis avatar
            Takis @ akenaton 20/08/2012 17:06:02

            Τα δικα μου ειναι "στανταρντ" (ΗΤΑΝ γιατι με τη συμμορια πασοκ δεν ειναι πια)..

            Περιπτωσεις σαν την

            "με μέγαρα, πισίνες, εξοχικά στη Μύκονο, 5-6 αυτοκίνητα, 2-3 οικιακούς βοηθούς, τα παιδιά στο Κολέγιο Αθηνών και την “μανδάμ” με αγορές μέσω πιστωτικών καρτών μονάχα καμιά 50ρια χιλιάρικα", κλπ

            δεν γνωριζω, αλλα περιπτωση καποιου ανεργου υδραυλικου με τα ιδια περιουσιακα στοιχεια που του βαλαν "τεκμηρια" 15000 ευρω γνωριζω..
            Και χτυπαει το κεφαλι του.
            Δεν θα πληρωσει τιποτα.
            Ειναι αποφασισμενος για ολα.

            Για το ύψος του φόρου τώρα, αν πω ότι δεν έχεις δίκιο
            ==
            Τι θες να πεις?

          • akenaton avatar
            akenaton @ Takis 20/08/2012 17:11:40

            Ότι ο φόρος που καλείται να πληρώσει ο μέσος Έλληνας είναι υπερβολικός και άρα ή θα πρέπει να αυξηθεί το αφορολόγητο όριο ή να μειωθεί ο φόρος της πρώτης και δεύτερης κλίμακας. Συμφωνώ δηλαδή ότι φέτος μας έγδαραν κανονικά καπετάνιο!

          • Takis avatar
            Takis @ Takis 20/08/2012 17:17:45

            akenaton
            ==
            Να καπου που συμφωνουμε .
            Κατι ειναι και αυτο.

            Καλο απογευμα φιλε.

          • akenaton avatar
            akenaton @ Takis 20/08/2012 17:20:20

            @Takis
            Επίσης!

  56. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/08/2012 23:38:19

    h__p://www.antinews.gr/2012/03/21/152762/

  57. Nikitas avatar
    Nikitas 20/08/2012 00:06:22

    Καλά πού είναι το χωριό σου, στο νομό Αφρική; Σε καλύβες μένατε τέλη δεκαετίας '70- αρχές '80; Χέζατε έξω στα χωράφια; Με δουλεύεις;

    Τα ίδια σπίτια που είχαν το '80 έχουν και τώρα, μόνο που τώρα είναι ανακαινισμένα (όσα δεν είναι καινούργια) με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας και της Costa Boda.

    Τις ίδιες αυλές έχουν και τώρα. Μόνο που τότε έβαζαν στις αυλές κανένα ζαρζαβατικό και καμιά κότα ενώ τώρα τις έχουν επιστρώσει με πλακάκια κι αγοράζουν τα ζαρζαβατικά και τα αυγά από το "σουπερμαρκετ" γιατί "ήταν μπελάς".

    Και ας μην αρχίσουμε να μιλάμε για τις επιδοτήσεις και τη φορολόγηση (ποιά;) γιατί δε φτάνουν ούτε 10 άρθρα.

  58. roadrunner avatar
    roadrunner 20/08/2012 01:43:10

    Οι τραμπουκισμοί των Υδραίων ήταν απαράδεκτοι.
    Σίγουρα ο κάθε πολίτης πρέπει να τηρεί τους νόμους.
    Σαν παράδειγμα προς μίμηση πρέπει να έχει τους πολιτικούς, ειδικότερα τους αιρετούς στη Βουλή. Αυτοί πρώτοι πρέπει παντί τρόπω, και ειδικά με τη δημόσια συμπεριφορά τους, να δίνουν το παράδειγμα της νομιμότητας και όταν δεν το κάνουν να τιμωρούνται ισόνομα με τον απλό πολίτη. Και όταν το τελευταίο δεν είναι εφικτό, να έχουν τις όποιες προβλεπόμενες συνέπειες.
    Παράδειγμα: στην Ουγγαρία ο πρόεδρος Παλ Σμιτ, μετά το σκάνδαλο για λογοκλοπή στη διδακτορική του διατριβή, παραιτήθηκε από το αξίωμά του. Για αδίκημα που τέλεσε πριν γίνει πρόεδρος και χωρίς να έχει σχέση άμεση με την πολιτική του καριέρα.
    Δεν είναι αυτό το κορυφαίο και καλύτερο παράδειγμα προς μίμηση για τους Ούγγρους πολίτες, ώστε να τηρούν τη νομιμότητα σε ότι τους αφορά ;

    Αντίστοιχο παράδειγμα δημόσιας συμπεριφοράς πολιτικού στην Ελλάδα: ο π.πρωθυπουργός, νυν βουλευτής Γ.Παπανδρέου, πριν 15 ημέρες, αποπειράθηκε να επιβιβαστεί ως λαθρεπιβάτης σε ιπτάμενο δελφίνι και όταν δεν το κατάφερε χρησιμοποίησε την εξουσία της θέσης του (κατάχρηση εξουσίας) για να απολυθεί ο καπετάνιος που τήρησε τη νομιμότητα !!!
    Ας μου πει κάποιος, πως μπορεί να παραδειγματίζεται ως προς τη νομιμότητα η ελληνική κοινωνία, όταν προκαλείται κατά τέτοιο τρόπο εξώφθαλμα ακόμη και τώρα; όταν παίρνει το μήνυμα ότι οι μόνος νόμος που ισχύει, είναι ο νόμος του ισχυρού ; Και μάλιστα από έναν πρώην πρωθυπουργό ;

  59. ares avatar
    ares 20/08/2012 18:18:00

    πιτρέψτε μου να μεταφέρω μια ανάρτηση από το
    http://i-mourmoura.blogspot.gr/ :
    η κλοπή του ΦΠΑ
    Σε πιάνει ναυτία από τις υστερικές επιδείξεις ήθους και πνεύματος κάθε είδους δημοσιογράφων, που πλημμύρισαν ραδιόφωνα, τηλεοράσεις κι εφημερίδες, με αφορμή τα επεισόδια κάποιων υδραίων με το ΣΔΟΕ, την Αστυνομία και τα ΜΑΤ, αντιδρώντας στην αυτόφορη σύλληψη παραβατών της υποχρέωσης έκδοσης αποδείξεων.

    Αθρόα μακροσκελή άρθρα και ομιλίες γεμάτα στόμφο, οίστρο και οργίλες καταγγελίες γι' αυτή την άτιμη συνήθεια ασυνείδητων επαγγελματιών ν' αποφεύγουν να εκδίδουν αποδείξεις!

    Μια συνήθεια που "κλέβει τα λεφτά μας από την τσέπη μας", "κόβει τους μισθούς και τις συντάξεις μας", "φέρνει την χρεοκοπία και την τρόικα στην χώρα μας" και τι άλλο; "ρεζιλεύει το κράτος μας στους ξένους, κάνοντας τον γύρο όλου του κόσμου σαν ένα πρωτοφανές περιστατικό!

    Αντίθετα, η μουρμούρα, χωρίς ν' αποδέχεται αυτή την παραβατική νοοτροπία, θεωρεί όλο αυτό το θορυβώδες δημοσιογραφικό ξεσήκωνα μια εξοργιστική υποκρισία. Για δύο λόγους:

    αφ' ενός γιατί είναι βέβαιο ότι οι περισσότεροι από αυτούς τους αγανακτισμένους δημοσιογράφους δεν έχουν εκδώσει ποτέ απόδειξη για το μεγαλύτερο μέρος των εισοδημάτων τους και 

    αφ΄ ετέρου, γιατί ποτέ δεν έχουν αναδείξει την κλοπή δισεκατομμυρίων ΦΠΑ στην οποία επιδίδονται σχεδόν όλες οι μεγάλες εμπορικές αλυσίδες καταστημάτων, γνωστοί όμιλοι επιχειρήσεων, συγκροτήματα τύπου και βιομηχανιών. Οταν η τελευταία κυβέρνηση Καραμανλή αποφάσισε, τον Μάιο 2009, να φέρει στην δημοσιότητα τα οργανωμένα συστήματα κλοπής ΦΠΑ επτά (ξένων, οι περισσότερες) επιχειρήσεων, τον Νοέμβριο 2009 η κυβέρνηση έπεσε! Ενώ οι επιχειρήσεις, που διαπιστώθηκε ότι έκλεβαν, λειτουργούν όλες μέχρι σήμερα κανονικά!

    Η είδηση δημοσιεύτηκε μόνον σε τρεις εφημερίδες (Ναυτεμπορική, Εξπρές και Καθημερινή) και δύο ιστότοπους (in.gr και naftemporiki.gr) και μόνον την επομένη της ανακοίνωσης με τα ευρήματα του ΣΔΟΕ. Μετά ουδέν! ούτε από τον τύπο ούτε από κόμματα! 

    Τώρα είναι μια καλή ευκαιρία: όσο πιο μεγάλη φασαρία, τόσο πιο πολλοί πείθονται ότι κράτος και δημοσιογράφοι κάνουν (επί τέλους) το καθήκον τους. 
    ...σκεπάζοντας ακόμα καλύτερα τους μεγάλους παραβάτες.

    Ο επισκέπτης της μουρμούρας ας κάνει τον κόπο να ρίξει μια ματιά στο memo 1: Μεγάλες Αλυσίδες

  60. Siegfried avatar
    Siegfried 20/08/2012 23:38:59

    Συμφωνώ πως πρόκειται για εξοργιστική υποκρισία, όπως γράφει παραπάνω ο ares.

    Λένε ως κήνσορες οι φλυαρούντες επί παντός επιστητού δημοσιογράφοι και πολιτικοί: "Η μη απόδοση του ΦΠΑ είναι κλοπή φόρου που έχει πληρωθεί από τον πελάτη και πρέπει να καταβληθεί αμέσως στο δημόσιο ταμείο και όχι να χρησιμοποιείται ως κεφάλαιο κίνησης από την επιχείρηση".

    Αποφεύγουν να πουν οι ίδιοι: "Με πρόσφατη υπουργική απόφαση μια επιχείρηση (η ΔΕΗ Α.Ε.) αναβάλλει την απόδοση στο δημόσιο ταμείο μερικών εκατοντάδων εκατομμυρίων ευρώ του χαρατσιού Βενιζέλου που εισέπραξε και θα τα χρησιμοποιήσει ως κεφάλαιο κίνησης λόγω των εντονότατων ταμειακών προβλημάτων που της προκάλεσε η χρήση της ακριβώς ως φοροεισπράκτορα. Κάποια στιγμή (πότε ακριβώς;) θα τα αποδώσει". Ατόκως φαντάζομαι.

    Αν μπορεί να το κάνει η ΔΕΗ Α.Ε. γιατί να μην το κάνει και η μικρή επιχείρηση; Δύο μέτρα και σταθμά ή εξοργιστική υποκρισία; Ισονομία και άλλες φανταχτερές πομφόλυγες.

    Δεν λένε ακόμα οι παραπάνω δημόσια ομιλούντες: "Η θέσπιση της υποχρέωσης των επιχειρήσεων να ενεργούν ως φοροεισπράκτορας έγινε χωρίς αυτές να ερωτηθούν, χωρίς να είναι προαιρετική και χωρίς να κερδίζει η επιχείρηση από αυτήν. Και όταν ο ΦΠΑ είναι πιστωτικός μπορεί να επιστρέφεται μετά από μήνες (άτοκα), λειτουργώντας έτσι ως κεφάλαιο κίνησης του κράτους, μετατρέποντας της επιχειρήσεις σε άκοντες δανειστές του κράτους.".

    Υπάρχει πρόβλεψη κάποια επιχείρηση να μην εισπράττει ΦΠΑ (και να μην τον αποδίδει), αλλά αυτός να πληρώνεται από τον αγοραστή (ακόμη κι αν αυτός είναι το δημόσιο); Όχι. Προφανώς σε αυτή την περίπτωση δεν διαπράττεται φοροκλοπή.

    Οι χαμένες εργατώρες για την παρακολούθηση εισροών-εκροών και του αντίστοιχου (κατά κατηγορία) ΦΠΑ μαζί με το σχετικό κόστος λογισμικού και λογιστή δεν επιβαρύνει τις επιχειρήσεις; Αν ναι, δεν θα έπρεπε οι πρέσβεις του καπιταλισμού και της ελεύθερης οικονομίας να απαιτούν η επιχείρηση να αμοίβεται για την συμμετοχή της στο έργο της είσπραξης φόρων; Γιατί οι εταιρείες παροχής τηλεφωνικής γραμματειακής υποστήριξης που ανέλαβαν τις κλήσεις προς ΕΟΠΠΥ θα αμοίβονται από τον καλούντα για τη συμμετοχή τους στην παροχή (εχμ, δωρεάν) υγειονομικής περίθαλψης από τους ασφαλιστικούς φορείς και όχι οι επιχειρήσεις για τη συμμετοχή τους στην είσπραξη φόρων; (Το ότι κάποια/ες από τις πρώτες έχουν εταιρική σχέση με εταιρείες ΜΜΕ που απασχολούν τους κραυγάζοντες δημοσιογράφους είναι μάλλον τυχαίο). Δύο μέτρα και σταθμά λοιπόν ή εξοργιστική υποκρισία;

    Η εισαγωγή του ΦΠΑ (ως αντικαταστάτη του παλαιότερου και λογιστικά απλούστερου φόρου κύκλου εργασιών) υπήρξε προϋπόθεση της ΕΟΚικής μας ένταξης και όχι αποτέλεσμα οικονομικής ανάλυσης της απόδοσης των διαφόρων μορφών φορολογίας. Ποιος ιθαγενής ρωτήθηκε ποτέ για αυτό; Ποιος ψήφισε για αυτό; Ποιος μιλάει για αυτό; Ποιος έχει κοστολογήσει τις χαμένες κυριολεκτικά ζωές όσων προετοιμάζουν και καταθέτουν στις εφορίες περιοδικές (ανά δίμηνο ή τρίμηνο) και εκκαθαριστικές (ανά έτος) δηλώσεις ΦΠΑ; Ποιος δεν ανατριχιάζει με την τρέλα του συστήματος pro rata, ή VIES;